Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Logische poieim. KAREL DE MOL. Voor. I En MOL is goedkoop. Winkelnieuws. FEUILLETON Mol Gaat I H EE REN -BAAI NUMMER 69. ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1931. 54e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. Prjjs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. EERSTE BLAD Koninginnedag. Als we bij een of andere gelegenheid aan de Koningin denken en aan de positie, weike zij in ons land inneemt, dan rijst altijd de herinnering bfl ons op aan de Novemberdagen van 1918 en aan Henri Van Kol. Deze laatste, altijd een overtuigd, maar bezadigd sociaal—democraat, toefde in het bui tenland, toen Troelstra hier in de Kamer aankondigde, dat de arbeiders het bewind in handen zouden nemen. De republiek zou worden gevestigd Dat begreep Van Koi, die er daar over de grenzen van hoorde, heele- maal niet. We zeiden het reeds: hij was een overtuigd sociaal—democraat, principieel voorstander derhalve van de republiek, maartóch kwam hij in allerijl terug naar hier, met de uit gesproken bedoeling om zijn leidende partijgenooten af te vragen, waarom zij bij ons, in Nederland, nu toch zoo'n haast moesten betoonen om de repu- blikeinsche idealen in werkelijkheid om te zetten. Van Kol minde de reali teit, waardeerde de voikomene demo cratie, die hier onder de monarchie het staatsbestuur bezielde en gaf uiting aan zijn gevoelens, dat het voorloopig heel riskant zou zijn om een goeden monarchalen regeeringsvorm om te ruilen voor een misschien slecht ge ordende republiek. Dat was een uiting van practischen geest, óók echtereen compliment voor de wijze, waarop onze Koningin haar constitutio'neele taak opvatte. Een goede bestuurder of bestuurster is een zegen voor het land. In andere landen denken degenen, die overigens krachtens hun beginsel de republiek voorstaan, juist zoo over de zaak. Met name in Noorwegen en ook in Denemarken, zijn de sociaal democraten sterk genoeg om er de Mol stelt iedereen in staat Met de minste kosten Het beste aan te schaffen Het nieuwste aan te schaffen. Mol blijft goedkooper. monarchie onmogelijk te maken, ais ze dat wenschten en meermalen in de allerjongste geschiedenis hebben ze daar zelfs de gelegenheid maar voor het grepen gehad om hun idealen practisch te verwezenlijken. Ze maakten er echter geen gebruik van uit waar- deering voor het vele goede, dat de monarchie nog biedt en vreezende /misschien ook wel de teleurstellingen, die een republiek het volk zou kunnen bereiden. Tegen een goede democratische monarchie valt weinig te zeggen. Waar koningen werden heengezonden, had den dezen dat gewoonlijk aan zich zelf te wijten, doordat ze zich met het decoratieve en representatieve karakter van hun hooge ambt niet wisten te vergenoegen, maar actief wilden in grijpen in het lot van den staat, het lot van hun volk. Dat koningin Wilhelmina haar taak steeds op zoo juiste wfjze heeft opge vat en volvoerd, mag haar de waar» deering van heel het voik verzekeren, omdat aan het volk daarmee tevens de onrust is bespaard, die van een wis seling van regeeringsvorm Spanje 1 altijd het gevolg is, een onrust, die met veel verlies aan bloed, cultuur, karakter en welvaart gepaard gaat en waarvan de oogenblikkelijke voordee- len nihil, de toekomstige proble matisch zijn. Er wordt wel eens dom—schamper geoordeeld over de taak, die een Koningin heeft te vervullen. Laat de zulken eens beter nadenken. Laat ze eerst eens nagaan, welke onheilen een onbeheerscht beleid van een staats, hoofd kan stichten, onheilen, voor welke wij dan toch bespaard zijn gebleven. En laat ze dón bedenken, hoe een Koningin door de eischen, welke tra ditie en decorum aan het koningschap stellen, zich zelf en haar persoonlijk heid ondergeschikt moet maken aan de belangen van haar taak. Eeuwen is het lot van ons land met dat van Oranje verbonden geweest. Ook in de toekomst wil Nederland, als zelfstandige natie, voortleven onder leiding der nakomelingen van den ouden Oranje. Thans viert onze koningin haar 51sten verjaardag Haar volk brengt Haar op dezen dag eerbiedig hulde. Haar die meer dan heerscheres, de Moeder des Volks is. van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van ALFRED WILSON BARRETT. (Nadruk verboden). 3. Ja, ik zal naar huis gaan, mom pelde hij, ik zal gaan. Denver zag hem langzaam vertrek ken. Zijn gezicht stond nog gefronst, Biaar er kwam een andere uitdruk king jn. Jaikes, zei hij tenslotte, op een dwingerigen toon, laat haar niet hier komen en me zóó vinden zeg wat je wilt, als ze me maar niet te zien krijgt. En ruk nou maar op. Terwijl de oude butler neerslachtig (ie bar verliet en nog aan den deur knop stond te morrelen, passeerde hem een man, die de „Korenschoof" binnentrad en snel en scherp rond keek. Een bescheiden, onopvallend, een voudig man, van onbestemden leeftijd en zonder bepaalde kenmerken, uit gezonderd een paar breede schouders een scherp geteekend gezicht en een doordringenden snellen blik die iedereen in zijn onmiddelijke nabij heid scheen op te nemen en te ta- xeeren. i A&A3 Hij slenterde onvers '.hillig in de richting van de toonbank, toen zijn oog viel op Denver. Onder hel slaken van een zachten kreet bleef hij plot seling staan. Want de laatste, die nog steeds aan de tafel zat, had on gemerkt een revolver uit zijn zak ge haald en hij bekeek die met verwil derde oogen. Schijnbaar zonder opzet, maar verwonderlijk vlug, kwam de nieu we bezoeker naar Denvers tafeltje. Wanneer u niet weet, wat 11 er mee doen moet, zei hij snel over den schouder van den jongenman heen, dan zal ik er wel voor u op passen. Denver wou heftig uitvaren, maai hij beheerschte zich en stak den re volver weer in zijn zak. Dank u, ik weet besl, wat ik er mee doen moet, zei hij. Wel bedankt voor uw aanbod, voegde hij er aan toe en opstaande scharrelde hij naar het buffet. Ik kan dat ding vanavond noodig hebben, bromde hij, maar eerst moet ik een borrel, i De kalme man keek hem even na en toen liep hij, de schouders opha lend alsof het hem ook eigenlijk niet aanging, door de kroeg en ging aan een ander tafetje zitten, nam een krant en deed of hij ging zitten le zen. Denver bestelde zijn borrel en bracht het glaszwaaiend naar zijn oude plaatsje. Bil'cher en de anderen ke ken hem stilzwijgend aan: ze waren het er blijkbaar over eens dat het 'i beste was hem alleen te laten. En Denver verlangde niets liever. Hij begon ontstemd zijn cocktail op te slorpen. DE ROODE BEDREIGING. In de gedenkschriften en boeken van hen, die in nauwe relaties met de Sovjets hebben gestaan, zijn vele interessante dingen te vinden. Een paar bladzijden uit zoo'n gedocumen teerd werk van ingewijden, brengen vaak meer inzicht dan geheele kolom men vol dagbladnieuws, Bijzonder waardevol zijn de memoires var. Bes- sedofski, den gewezen Sovjetgezant te Parijs, die, toen hij de slaafsche volgzaamheid aan Moskou voor een gedeelte opzei, nauwelijks ontsnapt Is aan het gruwelijk lot dat de commu nisten aan Koetjepoff bereidden. Vooral over de rubriek van de Kom—Intern. ^20-50ct. perons^ c/Httpunten aa. voor Sriesch Aardewerk en Koperwerk. (Kommunistische Internationale) in het buitenland verneemt men uit't jongste boek van Bessedofski weer heel wat nieuws. Zoo is er een gesprek weer gegeven met een harer leiders Manoeïlki. Over de West—Indische gewesten verklaarde deze in 't najaar van 1927 het volgende .In Nederlandsch—Indië is de toestand gunstiger" (dan in Fransch Indo—China). .Daar bestaat reeds een groote, wijdvertakte geheime organisatie. Wij hebben er belang bij. dat de opstand in Nederlandsch—Indië zoo spoedig mogelijk begint, daar tn geval van succes de productie van twee grondstoffen er zeer door zal lijden: petroleum en rubber. De ver lamming van deze industrieën zou ongetwijfeld in den economischen toestand van vele kapitalistische landen sterk gevoeld worden. Daarom lijkt 't mij zeer wenschelljk de revolutionaire Mol brengt kwaliteiten voor billijke prijzen. Voordeelige prijzen; gezellig winkelen; prettige vakkundige bediening. Koopen ls bi| ons een genoegen. lederen middag en avond: RADIO CONCERT. Toen ging de deur opnieuw open en een jonge man kwam binnen, of eigenlijk vloog naar binnen, want het was geen overmatig bescheiden ma nier, waarop hij zijn entréé maakte. Hij was een jaar of twintig en had een gezicht, dat roode plekken ver toonde van het drinken, zijn costuum was gemaakt naar den laatsten snir zijn hoed was over zijn linkeroog ge- j trokken en een half opgerookte si- gaar, waar het bandje nog omzat, hing in een hoek van zijn mond. Ter j wijl hij naar de toonbank stevende, keek hij den waard aan en wuifde hem beschermend toe. Wel Tubbs, hoe gaat ie, riep hij. Hoe zou het gaan, Arry, zei I Tubbs, wat zal je gebruiken? Meneer Enery Corkett, Tubbs, alsjeblieft, antwoordde de jongeling, wat zeg je daarvan, hè Tubbs?. Daarvan, was een rol bankbil jetten, die de spreker uit zijn zak trok en trotsch over de toonbank zwaaide. Gewed op Blue Ribbon, vervolg de hij, en vijfhonderd pond gewonnen. Kijk ze maar eens aan. Hij zwaaide weer met zijn handvo. bankpapier en keek de gelagkamer rond om te zien of er misschien ie mand was, die daarvoor niet de ver- eischte bewondering had. Zijn luide praten trok de aandacht van Denver die juist zijn glas geledigd had en nu verdwaasd over de tafel leunde. Hij ging plotseling rechtop zitten, draaide rond op zijn stoel en den jon gen Londenaar van top tot teen bekij kend, keerde hij hem den rug toe met een smalenden lach. De gekken krijgen de kaart. Wat zegt u? vroeg Corkett nijdig •en hij deed een stap in zijn richting. Ik zei dat ik wou, dat ik geen hersens had, grinnikte de ander, om dat ik dan geld zou kunnen verdienen op de rennen. - O, bent u het, meneer Denver, zei Corkett en zijn boosheid zakte al. Ik heb u ontmoet in Hatton Garden. U kent me toch wel? Ik ben Corkett, ik ben bediende van meneer Ware. Denver draaide weer rond op zijn stoel en keek den jongeman een paai seconden aan. Neen, pardon, ik ken u niet. De beleedigende toon was duidelijk genoeg, maar Corkett deed alsof hij het niet merkte. Hij keek de zaal rond. Wat gebruiken jullie? vroeg hij. Wat zal 't zijn? Een bittertje, zei de aangespro kene. Een bittertje, zei hij schamper. Champagne zullen we drinken. Voor uit Tubbs, ik tracteer. Allemaal cham pagne, en de beste die je hebt. Vooruit, heeren, u moet allemaal drinken op mijn gezondheid, zei hij, toen Tubbs de eerste flesch open maakte. Meneer Denver. Natuurlijk, zei Denver, naderbij komende en het hem aangeboden glas aanpakkende. Ik klink met je op je gezondheid en denk er aan: het zijn sterke beenen, die de weelde kunnen dragen. j Er klonk een onderdrukt gelach, waaraan iedereen meedeed, behalve Corkett, die boos opstond en naar S Denver toe kwam. Een van het gezelschap legde de hand op zijn arm, terwijl Tubbs gea giteerd over de toonbank leunde en zeiNeem er maar geen notitie van, Enery. Hij heeft harde klappen ge had met de Derby vandaag. O, zit het zoo, zei Corkett, terwijl hij weer ging zitten. Nou, ik heb ze! Ik tracteer, ga je gang maar. Geen van allen scheen ongeneigd die uitnoodiging te aanvaarden, be halve de bescheiden man, die blijk baar genoeg in zijn krant had gelezen en juist naar het buffet kwam. Hy keek Corkett een oogenblik aan en met de woorden: Steek dat geld in je zag, jonge dwaas en ga naar bed, wil de hij heengaan. Dat was te veel voor Mr. Corkett. Hij sprong opnieuw overeind. Hij trok de bankbiljetten uit zijn zak en liep den ander na, hem het bundeltje pa pier onder den neus duwend. Wie ben jij, voor den duivel, schreeuwde hij. Kan jij zooveel geld laten zien? Neen, dat bestaat niet. Hou je mond dan ook en bemoei je er niet mee. Ik heb mijn centen eerlijk verdiend en ik zal er mee doen wat ik wil. Als ik daar nou eens pleizier in heb, dan zal ik er mijn pijp mee aansteken. Vooruit Tubbs, geef me eens een sigaar. Hij nam er een uit het kistje, dat de waard hem over de toonbank voor hield, stak die in zijn mond, streek de lucifer aan en hield die bij een van de bankbiljetten, welke hij uit het bun deltje had getrokken. En zich dan weer tot den kalmen bezoeker rich tende, hield hij dezen het brandende papier voor, alvorens hij er zijn si- De Echo van het Zuiden, Waalwükscbe en Langstraatsde -vyj"vMs: De Ziluerkonino MAATSCMAPPy VAM VEKEKER1MG OP MÉT LEVEM 823 ECHTE FRIESCHE De Langstraat is lanH

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1