Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 1 Mii I FEUILLETON WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1931, 54e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat. Geertruidenberg, In den toestand van den industrieelen en handeldrljvenden middenstand was In den loop van het jaar 1930 weinig (verandering waar te nemen. De be slaande zaken wisten zich te hand- taven. Van uitbreiding was echter geen sprake. Hoewel de gemeente gunstig gelegen is, vestigden zich geen nieuwe industrieën of ondernemingen. Wat de kleinhandel betreft, deze wordt nog steeds gedrukt door het vele in- koopen doen der ingezetenen in de centra—gemeenten, speciaal Breda. Slageiijen, bakkerijen, en zaken in koloniale waren en aanver wante artikelen maakten eenige uit zondering. De omzet in grootere zaken als graanhandel, klompenhandel, riet- handel bleef op peil, doch op het gsbled van ijzer en oud—ijzer was weln/g te verhandelen. De alhier destijds bekende visch- handel zoowel voor binnen— ais bui teniand bleef beperkt tot de naaste omgeving. De fabrieken als tankfabriek, hars- lljmfabriek, steenfabriek, machinefabriek werkten met volledig personeel, doch op de scheepswerf werd tegen het einde van 1930 eenig personeel we gens slapte ontslagen. Aan de Centrale der P.N E.M. heb ben groote uitbreidingen en vernieu wingen plaats, waarvoor veel perso neel noodig is, met gevolg dat vele vreemdelingen in deze gemeente ver- loeven. De campagne aan de beet- wortelsuikertabriek had een goed ver loop. Door den grooten aanvoer van bleten was de campagne eerst 15 December 1930 geëindigd De ver- van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van ALFRED WILSON BARRETT. (Nadruk verboden). houding tusschen werkgevers en werk nemers was over het algemeen goed, hoewel in sommige bedrijven de loonen laag genoemd mogen worden. Gedurende het jaar 1936 was er geen werkloosheid. Eerst de campagne aan de Suikerfabriek kwamen diverse personen zonder werk. De verkeersmiddelen zijn goed. Directe spoorverbinding richting 's Her togenbosch en Zwaluwestoomtram verbinding op Breda, terwijl de reederij „Arie Smit" met hare stoombooten de diensten op Rotterdam geregeld on derhoudt. Markten werden niet gehouden. Wat het landbouwbedrijf betreft, kan ver meld worden, dat in deze gemeente op dit gebied geen groote bedrijven zijnbovendien zijn de bedrijven van gemengden aard, nl. gedeeltelijk land bouw, gedeeltelijk veeteelt (annex melkerij), zoodat, hoewel 1930 niet gunstig was, de verliezen niet van dien aard zijn ais die in de groote bedrijven, die meer uitsluitend op den landbouw zijn aangewezen. 's Gravemoer. Het jaar 1930 heeft zich ook voor deze gemeente gekenmerkt als een jaar, dat tot de bepaald ongunstige gerekend moet worden. Zoowel voor de tuin-als landbouw bedrijven was het resultaat zeer teleur» stellend, en wel zoo zelfs, dat er niet alleen geen kleine winst gemaakt kon worden, maar dat de artikelen zelfs beneden den productieprijs van de hand moesten worden gedaan. De tuinderij en de boerderij maken dan ook wel moeilijke tijden mede, waarvan het eindresultaat zal zijn, dat vele eigenaren van dergelijke bedrijven, die niet over flink kapitaal beschikken, zich niet staande zullen kunnen houden. Van uitbreiding in die bedrijven was dan ook in het afgeloopen jaar geen sprake. Wet was er voldoende gegroeid, doch de producten brachten te lage prijzen op. Voor den afzet dier producten werd voornamelijk gebruik gemaakt van de veiling te Breda, terwijl ook nog al wat geveild werd uit deze gemeente te Zwljndrecht. Bovendien was de nazomer en het najaar bitter slecht voor de bedrijven wegens den grooten regenval en als gevolg daarvan een te hoogen water stand, waardoor ook heel wat aan producten Is verloren gegaan. De uitgestrekte boomgaarden in deze gemeente gaven ook niet het ge- wenschte resultaat, Wei waren de prijzen goed, doch er was maar weinig fruit. Ook van de zijde van de vele alhier gedomicilieerde Rijnschippers werden geen gunstige berichten ontvangen. Velen van hen zitten met te duur aan gekochte schepen uit de naoorlogs- jaren, terwijl er weinig te bevrachten viel en ook de vrachtprijzen te laag genoemd moeten worden. Onder invloed van de slechte resul taten van land- en tuinbouw leden ais vanzelf ook de winkeliers. In de bouwbedrijven ging ook aan. merkelijk minder om dan in de voor- We zullen hem gauw g wonden hebben, zeide hij. Maar vertel eens, hen je de nummers van de bankbil jetten? Neen, ik heb ze zoo van den bookmaker ontvangen vanmiddag; ik heb niet eens gekeken naar de num mers. Corkett kon niet zien, dat 'n zweem tan een glimlach over Coombe's ge laat vloog. Hij steunde wat beter op den arm van den vriendelijken ouden man en vervolgde: Ik moet u nog wat vertellen. Maar je zult me toch niet verraden hé? Het was mijn geld niet! Ik had het geleend om op Blue Rippon te kun nen zetten. Heb je het geld geleend? vroeg de oude man. Ja, tachtig pond van mijn mees- 'er> Meneer Ware. O zoo, geleend, zonder dat hij et wist zeker? Nou, dat is leelijk, heel leelijk. Ik had een prachtige tip gekre gen, legde hij uit. Ik wist dat Blue Rippon moest winnen en ik was na tuurlijk van plan het geld terug te geven. Op mijn woord van eer, voegde hij er aan toe. Natuurlijk, zei Coombe sussend, natuurlijk had je de beste voorne mens, daar ben ik zeker van. Corkett stond stil en klemde zich vast aan het hekwerk langs de straat. Hij keek Coombe aan met ontzetting in zijn oogen. En nu, sprak hij gesmoord, zul len ze me oppikken en in de gevan genis zetten. Coombe schudde het hoofd. Ach, dat is nou jammer, en het ergste is, dat de heeren van de recht bank zoo ongevoelig zijn juist voor menschen die geld leehen van hun patroon, zonder dat die patroon het weet. Corkett's beenen konden hem nau welijks meer dragen. Meen je dat? riep hij, hoeveel zal ik krijgen denk je? Zijn vriend scheen na te denken. En ten .slotte antwoordde hij be daard Nou, als je een aardige, vrien delijke rechter met innig gevoel treft en hij heeft een goede bui, dan kom je er wel af met, nou laten we zeggen, met een jaar of zeven. Zeven jaar! De woorden waren bijna niet te verstaan. Ja, maar reken er niet te vast op. Een paar weken geleden stond er ook een jongeman terecht en die had ook geld „geleend" net als jij. De oud man schudde meewarig 't hoofd. En wat kreeg hij, fluisterde Corkett opgewonden. Veertien jaren, geloof ik. Ja, veertien jaar. Nou, kom, kom, kop op, want Corkett leunde tegen zijn schou der en schudde van. het .snikken Toen vroeg hij: - En hoe ziet het er daar uit. Ik heb 't alleen maar van hooren zeggen, antwoordde Coombe ernstig, maar het is niet erg aanlokkelijk voor een jongmensch van jouw soort Gortwater smaakt niet al te best zoi na champagne, hè? Het lijkt me wer kelijk geen pretje. O, wat moet ik beginnen, wat moet ik beginnen, snikte Corkett op nieuw. Nu, zei de oude man en zijn stem werd merkwaardig zacht,ik wil je wel zeggen dat ik wat voor je voel. En nu zal ik zeggen, wat ik zal doen. Ik zal jouw die tachtig pond leenen. Die woorden hadden een merk waardig effect. Zou je dat willen doen? Nou dan ben je een beste oude kerel. Hij greep zijn weldoender bij de hand en drukte die krachtig. Met een eigenaardigen blik keek Coombe hem aan en zijn stem werd nog vriendelijker als anders. Ja, ik zal je die tachtig pond leenen, op voorwaarde dat je mij min of meer ter wille zult wezen. Maar natuurlijk ik zal alles doen wat je wilt. Je woont op Hatton Garden 114 nietwaar? Nu, wie slaapt er naast je in die woning? Alleen mijn patroon en de oude portier. Je baas is 's avonds altijd uit hè? Meestal komt hij tegen twaalf uur thuis. gaande jiren. Van werkeloosheid werd niet veel gemerkt, Wel waren erin die maanden, waarin ook vroeger geen arbeid in land- of tuinbouwbedrijven verricht kon worden, enkele werkeloozen, doch dit nam geene buitengewone afmetin gen aan. De resultaten van de schoenfabriek „Zeelandia" waren tamelijk. De bloemisterijen die tot de grootste tn deze provincie kunnen gerekend worden, ondergingen wederom uit breiding en de resultaten daarvan waren bevredigend. Deze bedrijven hadden nog weinig te lijden van de onguns tige tijden. De ve'houding tusschen werkgever en werknemer gaf geene aanleiding tot bijzondere brmeikingen Jammer voor deze gemeente dat in den loop van het jaar de A T.O.— diensten via deze gemeente van Don gen over deze gemeente naar Waalwijk werden opgeheven O >k werd de door de Zuider Stoomtramweg-Maatschappij gestaakte dienst van Oosterhout n-or Waalwijk via deze gemeente niet weder hervat. H edik huizen. De economische toestand van deze gemeente gaf over 1930 in zijn geheel geen ernstige reden tot klagen. Wel waren de uitkomsten van den land- en tuinbouw over het afgeloopen jaar heel onbevredigend tengevolge der abnormaal lage prijzen der landbouw, gewassen. De vee- en varkensteett gaf echter zeer goede hnancieele resul taten. Vooral guste koeien en vet vee behielden hooge prijzen. De werkloosheid is in het afgeloo pen jaar zeer gering geweest, dank zij den goeden gang van zaken in de mandenindustrie, die als voornaamste bron van inkomsten beschouwd moet worden. De verhouding tusschen werk nemer en werkgever is goed te noe men. Stakingen en uitsluitingen kwa men in het geheet niet voor. Wat de toestand van den handel Wat is die portier voor iemand? Zoo doof als een kwartel. Kijk eens, zeide Coombe, een vriend van me wilde graag vanavond een half uurtje doorbrengen in de zit kamer van je patroon. Hij is een fo tograaf en is bezig kiekjes van Lon den te maken. Kan je ons in het huis binnenlaten en die oude portier een beetje uit de buurt houden? Corkett zette groote oogen op. De. stem van den ouden man begon wat geheimzinnig te klinken. Waar is dat goed voor? vroeg hij en er klonk iets wantrouwends in zijn stem. Je kunt er geen kwaad bij, zei de ander,/het is net zooals ik zei. Wil je ons helpen, of wil je liever mor gen de doos in? Corkett bezweek. -Ik zal je helpen, mompelde hij. Nu ben je een verstandige jon geman. Vooruit dan. Maar wie staat daar aan den anderen kant zoo naar je te kijken? - Naar mij te kijken? vroeg Cor kett ontsteld. De man, die Coombe bedoelde stak den weg over terwijl ze stonden te praten, kwam naar hem toe en keek hem onderzoekend aan, Neem me niet kwalijk, zeide hij met bevende stem, maar ik ben den weg kwijt en wie weet wat voor een onheil er in middels geschiedt. En met een toon van verlichting voegde hij er aan toe: Bent U de be diende van mijnheer Ware niet? Corkett keek eveneens opgelucht. O, u bent de knecht van mijnheer Den ver is het niet? drljvenden middenstand betreft, deze is ovei het algemeen vrij goed te noemen, ofschoon hier toch tn hooge mate de concurrentie der groote zaken in 's Hertogenbosch gevoeld wordt. Het autobusverkeer, dat de eenige verbinding vormt met den Bosch en het Land van Heusden en Attena, vol doet in zijn tegenwoordlgen vorm niet aan de behoeften van het reizend publiek. Vooral het ontbreken van een dienst op Zon- en Feestdagen wordt ais een ernstig tekort gevoeld. Door een wijziging der politie verordening is het euvel der z.g. snor- diensien wijwei verdwenen. In 1928 bedroeg het aantal inge komen en vertrokken personen resp. 59 en 102, in 1929 resp 63 en Tl en tn 1630 resp. 61 en 67. Het aantal Ingezetenen werkzaam in de industrie en de land- en tuinbouw is belden te schatten op ongeveer 50 pCt. van de bevolking. Een klein per centage hiervan drijft tevens eenigen handel en enkelen hebben een win kelnering. Herpt. Handel en winkelnering zijn in deze gemeente zeer gering, zoodat bijzon derheden niet te vermeiden zijn. De opbrengsten van den landbouw waren vrij goed. De prijzen waren echter zoo laag, dat de landbouw niet loonend was. De prijzen van het vee waren vrij goed. De veeteelt en vee houderij was daardoor wel loonend. De tuinlersbedrijven leverden een bevredigende uitkomst op. De prijzen van klein fruit (in hoofdzaak zwarte en roode bessen) waren zóó laag, dat het fruit gedeeltelijk niet geplukt werd. De opbrengst van grof fruit (in hoofd zaak appelen) was zeer gering. De prijzen waren echter goed. Heusden. Dank zij door de .Winkeliersvere niging", in samenwerking met de ver- eeniging „Heusdens Belang" gevoer de actie kon de toes and ia den kleinhandel en in het winkelbedrijf in Juist. Maar ga in hemelsnaam mee naar meneer Ware's huis in Hattch Garden. Vlug, drong Jaikes aan en hij trok Corkett aan zijn mouw. Wat is er dan aan de hand? vroeg deze, met een blik op zijn met gezel, op wiens gelaat zich groote be langstelling afteekende. Een moord, als we er niet gauw bij zijn! riep de buttler. Mijn arme meester is buiten zichzelf en hij heeft gedreigd mijnheer Ware te zullen vermoorden! Ga mee en help me hem weg te krijgen. Corkett keek hem met open mond aan. Zijn blik ging van het gezicht van zijn nieuwen weldoener naar dat van Jaikes. Gelukkig voor hem kwam zijn nieuwe kennis hem te hulp. Neem me niet kwalijk, zei hij tot den opgewonden Jaikes. Zoekt u dien jongen mijnheer die daar in de „Korenschoof" zat te drinken? Ja, inderdaad. Hebt u hem ge zien? vroeg Jaikes. Ja, was het antwoord,hij kwam een paar minuten geleden daar van daan, nam een rijtuig en gaf bevel naar Charing Cross te rijden. Niet waar? De waarheidlievende Coombe lich te zich hierbij tot Corkett. Ja,ja, antwoordde de eveneens zeer eerlijke bediende. Weet u zeker dat 't mijn mees ter was? O, ja, heel zeker, verzekerde de man met de witte boord hem; jij bent er toch ook zeker van dat het mijn heer Denver was, hè Corkett Wordt vervolgd I Waalwpsclie en Laiigstraatsche Courant* De znverhonino

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1