1930 bevredigend worden genoemd. De in den zomer gehouden winkel week en de Ier gelegenheid van St. Nicolaas gehouden reclameweek heb ben schitterende resultaten opgeleverd, hetgeen afdoende bleek uit de bij die gelegenheden plaats gehad hebbende gratis—verlotingen het aantal uitge geven loten heeft de verwachting verre overtroffen. Dergelijke goed geslaagde „weken" laten blijkens de opgedane ervaring niet na, hare gunstige na- werking in gewone omstandigheden te doen geiden. In de kleinindustrie. in het bijzonder wat de bouwvakken betreft, was de toestand minder gunstig. Weliswaar hadden de menschen geregeld werk, maar dit bepaalde zich tot kleine ver bouwingen en reparatiewerk. Nieuwe bouwwerken, behalve een R K. Bij zondere School, die nog door een niet- ingezetene werd aangenomen, kwamen niet tot stand. Bij wat meer onderne mingsgeest van de zijde van belang hebbenden zouden in dit opzicht betere resultaten kunnen worden bereikt. Mocht er dus over het algemeen, wat betreft het welvaartspeil der bur gerij geen reden tot klagen hebben bestaan, in het najaar kwam hierin helaas eene ongunstige wending. De alhier aanwezige scheepswerf, waarop ongeveer 250 menschen werkzaam waren, waaronder een aantal uit de naburige gemeenten, moest uit den aard der zaak den ongunstigen terug slag ondervinden van de algemeen heerschende malaise, hetgeen iedere week het ontslag van eenige werklie den tengevolge had. Op het einde des jaars bedroeg het aantal werkloozen, dat zich om steun had aangemeld, ruim een 40—tal. De zorg hiervoor werd op zich ge nomen door het Bestuur der Godshui zen, dat in de gelegenheid is de men schen landarbeid te laten verrichten op bezittingen dezer instelling. Zoo doende wordt er productief werk ver richt tegen een loon, dat belangrijk hooger is dan de bedeeling zou kunnen zijn en bovendien wordt het eergevoel zooveel mogelijk in de hand gewerkt. Waar echter thans reeds meer dan f 400 per week aan loonen wordt uitbetaald, zal het de vraag zijn, of, gezien den ongunstigen ffnancieelen toestand der Godshuizen, wier inkom sten grootendeels van de steeds dalen- de opbrengst van landbezit afhankelijk zijn, op de aangegeven wijze lang zal kunnen worden voortgegaan. BUITENLAND. De communisten In Dultschland. De „Prawda" publiceert een bericht over de werkzaamheid der communis tische party in Duitschland gedurende de eerste helft van dit jaar. Volgens deze gegevens heeft de partij meer dan 40.000 nieuwe leden ingeschreven. De propaganda breidt zich steeds meer uit. Maandelijks wor den ongeveer 800.000 vlugschriften verspreid. De parascholen en ontwikkelings cursussen werden het laatste jaar door 40.000 communisten bezocht, Het gelukte de recherche de druk kerij van een in het geheim verspreid communistisch blad „Trotz.Alledem" fe ontdekken, nadat de redactie van dit blad trots alle nasporingen van de politie erin geslaagd was, 4 nummers van dit blad te doen verschijnen. In verband hiermede werden door de politie zeven personen gearresteerd. De Berlljnsche advocaat dr. Alexan der, die communist is, en eenigen tijd geleden benoemd werd tot burgemees. ter van Boizenburg, heeft in 'n schrij ven aan den raad meegedeeld dat hij zijn benoeming aanneemt. Tegelijkertijd deelt hij mede dat het stadsbestuur te Boizenburg in de toe komst nog slechts door arbeiders zal geschieden. Bier- en „bürger'-beiasting zullen er niet meer zijn. Voor zoover de arbeiders door de noodverordenin gen belast worden, zullen deze nood verordeningen niet meer worden door gevoerd. De bedrijfsbelasting behoeven de kleine zakenlieden niet meer te beta len, terwijl de werkloozen water en verlichting kosteloos hebben. Voor de overigen zullen de stedelijke tarieven progressief worden berekend. De politie zal ontbonden wordenin plaats hier- van komt een arbeidersweer, die be taald zal worden door een bijzonderen omslag der werkgevers. Afgewacht dient te worden, of dit program zal worden uitgevoerd. De Vlootkwestte. Senator Borah heeft een verklaring aan de Amerikaansche, Engelsche, Fransche, Itaiiaansche bladen toege zonden, waarin hij voor een rustpoos van 5 jaar voor de uitvoering van de programma's voor den vlootbouw op komt, teneinde den wereldvrede te be vorderen en het economische leven weer tot bloei te brengen. Radlo.rede van Snowden. Minister Snowden heeft Vrijdagavond een radiorede gehouden waarin hij de oorzaken en de voorgeschiedenis in herinnering bracht van de finantieele crisis welke na Oostenrijk en Duitsch land te hebben aangetast ook Groot Brittannië heeft bedreigd. Snowden wees op de gevaren, welke verbonden zouden zijn geweest aan 't prijsgeven van den gouden standaard. Het land, zoo zeide hl], beseft niet hoe dicht wij bij den rand van den afgrond zijn geweest. De redding kwam in den vorm van credieten van Amerika en Frank rijk. Het gevaar, dat thans bezworen is, is echter nog niet geheel geweken. De begrooting moest in evenwicht worden gebracht ten einde de wereld er van te overtuigen, dat de Britsche financiën gebaseerd waren op een hechten en eerlijken grondslag. Snowden zette uiteen dat de vorige begrooting voornamelijk uit haar even wicht was gebracht door de bedragen geeischt voor steunverleening aan de werkloozen, welke in 't loopende jaar meer dan 100 miilioen pond sterling beliepen alsmede door de malaise op handelsgebied welke de inkomsten van den fiscus deed slinken. Na de nieuwe budgetaire maatrege len fe hebben toegelicht verklaarde Snowden dat 't volkomen ongegronde gerucht, volgens hetwelk de bankiers de politiek van het kabinet zouden hebben gedicteerd, ten eenenmale be- j lachelijk is. Wanneer men alles zou weten zou het land eeuwige dankbaar- j heid verschuldigd zijn aan de Bank van Engeland voor de inspanning, welke deze zich, als wachteres van het Britsche crediet, getroost heeft om tegen den crisis op te trekken» Lavai's en Bnand's bezoek aan Berlijn. De Duitsche zaakgelastigde dr. For. ster heeft aan Laval de officieele uit. noodiging overhandigd voor 't bezoek van Laval en Briand aan Berlijn op 27 September. De Fransche premier heeft de uitnoodiging aanvaardde details zullen later overeengekomen worden. Mislukte putschin Oostenrijk. In Oostenrijk, 'I land dat misschien nog meer onder den economische n crisis te lijden heeft als Duitschland, heeft Zondag een poging tot revolutie plaats gehad, die dank zij den krachtigen tegenstand der regeering mislukt is. De „Heimatschutz" onder leiding van Dr. W. Pfriemer heeft een poging gedaan om de macht in handen te krijgen, 's Nachts werden verschillende plaatsen in Boven Stiermarken bezet, en Dr. Pfriemer richtte een proclamatie tot het volk, waarin hij verklaarde, dat de Heimwehr het bewind in handen had genomen. Tegelijk werd een nieuwe grondwet gepubliceerd. Verschillende verkeerswegen en sta tions waren door de opstandelingen geblokkeerd. De regeerlngstroepen hebben de bezette plaatsen in den loop van den dag hernomen en de Heimwehr tot den aftocht gedwongen. Dr. Pfriemer moest de vlucht nemen. De putsch is bijna overal zonder bloedvergieten afgeloopen. De sociaal—democraten en de na tionaal socialistische arbeiders hebben niets met de beweging der Heimwehr uitstaande. Kieswet in Zuid—Slavië. Na een grondwet heeft Zuid-Slavië thans ook een kieswet gekregen. Zij bevat enkele eigenaardige bepalingen. Minderheidspartijen kunnen aan de verkiezingen niet deelnemen. De partij di2 bij de verkiezingen de relatieve meerderheid verkrijgt, krijgt twee derden der zetels, terwijl de rest over de overige partijen wordt verdeeld. De stemming wordt volgens de nieuwe wet openlijk gehouden. Het aantal zetels zal waarschijnlijk 300 bedragen. Gandhi in Londen. Onder zeer groote belangstelling is de Indische leider Mahatma Gandhi te Londen aangekomen. In 't gebouw der Quakers werd hij verwelkomd de talrijke belangstellenden die zich voor 't gebouw hadden opgesteld, werden teleurgesteld, daar de Mahatma door een zijingang wist binnen te komen. Hij werd verwelkomd door den dichter Honsman en sprak hierna zelf enkele woorden. Gij hebt mij een vleiend welkom bereid, zeide hij, doch ik weet, dat dit niet alleen mij geldt, doch ook de idealen, waarvoor ik reeds deftig jaar strijd, of zoo gij wilt, de natie, die ik op het oogenblik meen te vertegen woordigen. Ik ben door de congres- partij hierheen gezonden om vrede te zoeken. Als vertegenwoordiger van de partij is mijn mandaat in sommige opzichten beperkt, doch in alle prin- cipieele kwesties ben ik ongebonden. Het congres, aldus vervolgde Gandhi, onder luide toejuichingen, zoekt de vrijheid voor de millioenen, die niet voor zich zelf kunnen spreken en wil dit doel bereiken door geweldloosheid. Als wij ons niet kunnen houden aan de weerloosheid, dan verdient de con grespartij den banvloek van de geheeie wereld Ten slotte sprak Gandhi over zijn overeenkomst met den inmiddels afgetreden onderkoning, lord Irwin, „dien nobelen Engelschman". Gandhi op bezoek bij Mac Donald. Gisterenavond had Gandhi een lang durig onderhoud met den eersten mi nister, Mac Donald. Gandhi verklaarde daarbij, dat hij bereid is de onderhandelingen voort te zetten, wanneer de Engelsche regee ring zich bereid zal verklaren de principieele punten, zooals die door het nationale al-Indisch congres zijn vastgesteld, te aanvaarden. Wanneer zulks niet het geval zal zijn, zouden verdere besprekingen geen doel hebben. De details zouden voorloopig aan jdeskundigen kunnen worden overge laten. Tegenover de journalisten verklaar de Gandhi, dat hij de grootste waarde hecht aan een spoedige bespreking met zijn beide voornaamste tegen standers, Churchill en Lord Rother- mere. Gisterenmiddag heeft Gandhi een voor Amerika bestemde radio-rede gehouden. Zijn eersten nacht te Londen heeft Gaiïdhi doorgebracht gewikkeld in een wollen deken op den cementen vloer van een van zijn kamers in Kingsley Hall in Bow. Spoorwegramp in Hongarije. Op den internationalen D-trein Boe- dapest-Weenen-Keulen-Ostende is om kwart over twaalven in den nacht van Zaterdag op Zondag een aanslag gepleegd, welke voor zoover tot dus ver bekend, aan 25 personen het leven heeft gekost, terwijl er cii'ca 50 ge wonden zijn. De trein, die om half 12 Boedapest in de richting Weenen verlaten had, had juist het viaduct bij Bia Torbagy, op circa 30 K.M. afstand van Boeda pest, bereikt, welk viaduct een diep ravijn overbrugt, toen -een ontzettende ontploffing plaats had, waardoor het hoofd van het 60 meter lange viaduct instortte. Onmiddellijk ontspoorden de derde en de vierde wagon van den trein, die in het 24 meter (diepe ravijn omlaagstortten. Een seconde later volgde ook de locomotief en eenige andere wagons. Het gedeelte van den trein, dat het dichtst was bezet, was op het moment van de ramp de plaats waar het viaduct vernield was, nog niet gepasseerd; het aantal slachtof fers zou anders nog veel grooter zijn geweest. De achterste vijf wagons, waarin zich, zooals gezegd, de meeste passa giers bevonden, bleven aan den rand van den afgrond staan, daar de kop peling met het voorste gedeelte van den trein was afgebroken. De in allerijl toegeschoten hulp der brandweer uit het naburige plaatsje wist de gewonden uit de verwoeste wagons te bevrijden. Uit Boedapest vertrokken twee hulptreinen, die be halve doktoren en verpleegsters ook sterke politieafdeelingen aanvoerden. Uit het onderzoek bleek dat de ont ploffing door een helsche machine was teweeggebracht. Aan )de lont werd een briefje der daders gevonden, dat aanleiding gaf tot de veronderstelling dat communisten den aanslag ge pleegd hebben. Twee arbeiders zijn aangehouden, doch zij bleken niets met den aanslag uitstaande te hebgen. Ook een student uit Boedapest is aan- gehouden. J Onmiddellijk na de ontdekking van d.en toeleg werd ook een onderzoek ingesteld op de parallel-lijn, die over een afzonderlijk viaduct loopt. Hier werd eveneens een helsche ma chine gevonden. De Oriënt-express uit Weenen, Rie kort daarop moest passeeren, kon echter tijdig tot staan worden gebracht. De explosie was zoo hevig dat een losgeraakt stuk rail 7 K.M. ver werd weggeslingerd. De plaats van de ramp leverde een ontzettend schouwspel op en er heb ben zich hartverscheurende tooneelen afgespeeld. Nieuwe pool-expeditie van Byrd. Admiraal Byrd heeft medegedeeld dat hij een nieuwe Zuidpool-expeditie wil ondernemen, omdat er naar zijn meening „ginds nog heel wat geheim zinnigs is". Hij weigerde zich nader over zijn plannen uit te laten, of schoon hij in jdetails voorbereidingen heeft getroffen. Belangrijke rede van Curtlus. Na de belangrijke ontwapeningsredc die Grandi de vorige week in de Volkenbondszitling gehouden heeft, heeft ook Dr. Curtlus thans een zeer belangrijke redevoering gehouden. Curtius verklaarde, dat de Volken, bond niet onverschillig mag blijven tegenover de crisisverschijnselen en dat voor de verbetering van den toe stand van Europa economische samen werking noodzakelijk is, niet alleen in Europa doch ook met de landen daar buiten. Ook besprak de Duitsche minister de financieele problemen, die volgens hem gevolgen zijn van de politieke schulden. Hij betuigde zijn erkentelijk heid aan Hoover voor 't initiatief in zake de moratoriumkwestie. Doch ook dit kan slechts een korte rustpoos scheppen en in 't algemeen moet voor dit probleem een oplossing worden gevonden. De oplossing van 't schulden-probleem moet aan de betrokken landen worden overgelaten, doch de Volkenbond moet er voor zorgen, dat hij de basis schept voor 'therstel van vertrouwen. Van de groote beteekenis eener toenadering tusschen Duitschland en Frankrijk was Curtius overtuigd. Curtius zette vervolgens het bekende Duitsche standpunt betreffende de ontwapening uiteeneerst ontwapening en dan veiligheid en zeide ten slotte met groote vreugde het voorstel van Grandi voor 'n bewapeningsvacantie te begroeten. Zet de bewapening stil. De delegaties van Denemarken, Nederland, Noorwegen, Zweden en Zwitserland hebben bij de Assemblée een resolutie ingediend, waarin het volgende wordt gezegd Overtuigd dat een der voornaamste oorzaken van de economische crisis het gebrek aan wederzijdsch vertrou wen tusschen de staten is en dat de verwezenlijking van de artikelen van het pact betrtffende de ontwapening een belangrijk middel is voor het herstel van het wederzijdsch vertrou wen en voor de vermindering van de drukkende economische lasten, doet de Assemblée een plechtig beroep op alle staten, om alles in het werk te stellen, ten einde een gunstige open bare meening te verkrijgen voor de ontwapeningsconferentie, opdat deze tot posttieve resultaten kan komen. Dit kan geschieden door geleidelijke vermindering der bewapening, die moet worden voortgezet tot het doel van artikel 8 van het Volkenbondspact is bereikt. Daar het van groot belang is, dat het terrein voor de conferentie zorg vuldig wordt voorbereid, o.a door nieuwe bewapeningsvermeerdering te verhinderen, verzoekt de Assemblée den Raad er bij de regeeringen op aan te dringen dat zij, ten bewijze dat zij positieve resultaten van de con ferentie verwachten, haar bewapenin gen tot aan de conferentie niet uit breiden. BINNENLAND. DE TROONREDE. Het is Mij aangenaam, leden der Staten-Generaal, wederom in uw mid den te verschijnen teneinde uw zitting te openen. De economische toestand baart bij voortduring ernstige zorg. Reeds in het afgeloopen jaar deed de wereldcrisis haar druk zwaar ge voelen op het be|drijfsleven, zoowel in het rijk in Europa als in de overzee- ische gewesten. Op onrustbarende wijze is zij thans dieper doorgedrongen. Moest reeds het vorige jaar er op worden gewezen dat door (de ont wrichting van het economische leven verschillende takken van land- en tuinbouw moeilijke tijden doormaken, naast deze word,en se|dert geruimen tijd ook de nijverheid en de handel zwaar getroffen. In zulk een mate nam de wereldcri sis in omvang en hevigheijd toe, dat zij evenals in andere landen het re- geerbeleid moet beheerschen. Plannen, welke de regeering aan vankelijk had gevormd, zullen dan ook wijziging moeten ondergaan. Andermaal zullen tijdelijke maat regelen worden overwogen om som mige bedrijfstakken, bij wier hand having het geheeie volk belang heeft voor ondergang te behoeden. Voor de gezondheid van 's lanids fi nanciën vormt de felle en hardnekki ge crisis een ernstige bedreiging. Niet alleen is van een normale stij ging der middelen, opwegend tegen die van de uitgaven, geen sprake meer, doch ook heeft zich reeds een volstrekte en aanzienlijke teruggang van 's rijks inkomsten vertoond, ter wijl voor de toekomst nog ver|dere da ling verwacht moet worden. De noodzakelijkheid van het be houd van het financieel evenwicht stelt onder die omstandigheden ei- ischen van buitengewone ingetogen- h.ei|d en offerzin. Ook in Nederlanfdsch-Indië zal on der inspanning van alle krachten moeten worden gestreefd naar aan passing zoo spoedig mogelijk van 's lands huishouding aan de ernstige inzinking |der opbrengst van nagenoeg alle bronnen van inkomsten. Verblijdend is nochtans 't feit, dat de bevolking door overvloedige oog sten gevrijwaard is voor voedselge brek en in zooverre beter in istaat is gesteld de gevolgen van vermindering der werkgelegenheid te dragen. Ik weet dat de regeering, als zij 't hoofd wil bieden aan den crisis, niet tevergeefs een beroep op de natie zal doen. Het is niet de eerste maal dat ons volk een ernstigen tijd beleeft: de ischiedenis kan menige bla|dzijde aan wijzen van ten minste zoo diepen ernst en steeds weer heeft de groote zedelijke volkskracht onder Gods hulp de moeilijkheden overwonnen. Ik twijfel niet of thans ook zal het Nelderlandsche volk zijn verleden ge trouw zijn. Ten einde de eenheid van verschil lende takken van volksbestaan beter tot haar recht te doen komen, beoogt de regeering de belangen van den landbouw en van jde nijverheid en den handel onder te brengen bij een de partement van Economische Zaken en Arbeid. Daarentegen zullen de afdeelingen voor volksgezondheid en voor werk loosheidsverzekering en arbeidsbe middeling bij het departement van Binnenlandsche Zaken worden ge voegd. De betrekkingen tot andere mogend heden zijn bij voortduring van den meest vriendschappelijken aard en 't stemt tot voldoening dat het besef van saamhoorigheid der volken veld schijnt te winnen. Vurig hoop ik dat op Ide tegen het volgend jaar bijeengeroepen ontwape ningsconferentie deze geest ook tot uiting moge komen. Tegen de velerlei maatregelen, wel- ke voortgaan het internationaal ruil. verkeer te belemmeren, is werkdadig waakzaamheid geboden. Elke ernstige poging om door ge meenschappelijk overleg en in onder ling vertrouwen verbetering te bren gen in den toestand van economische ontreddering, is van mijne mede-wer king verzekerd. Ook met 't oog op het vergemakke lijken van internationale samenwer king, zal Ik er mij over verheugen, in- dien de vraagstukken die tusschen Ne derland en België hangende zijn, eer lang op bevredigende wijze kunnen worden geregeld. Terwijl deze tijd van druk de bin- deelverklaring der collectieve ar beidsovereenkomsten aan urgentie doet verliezen, versterkt hij de wen schelijkheid eener wettelijke bedrijfs organisatie. Ontwerpen zullen u bereiken be treffende een nieuwe veiligheidswet en inzake wettelijke bescherming dei arbeiders in 1de huisindustrie. Mede zal u bereiken een ontwerp tot technische herziening van de ziek tewet. Ten aanzien van Suriname wordl de mogelijkheid overwogen, door me chanisatie van het landbouwbedrijl op daartoe geschikte terreinen verbe tering te brengen in den toe-stand van depressie, waarin het voornaamste bestaansmiddel van het gewest ver keert. De economische opbloei, welke Cu racao in de laatste jaren heeft onder vonden, moest voor eenigen terug gang plaats maken. De toestand op Aruba is voorals nog stationnair gebleven. Van overheidswege worden maat regelen overwogen om de Bovenwind- sche eilanden tot meerdere ontwikke ling te brengen. Met den wensch dat God Zijn aan uwen arbeid moge schenken, ver klaar ik de gewone zitting der Staten- Generaal geopend. Nieuwe wetsontwerpen. Er is ingediend een wetsontvrap tegen buitenlandsche dumping en tot wijziging der L. O -wet. Wij hf<?"cp nader terug. R.K. KAMERFRACTIE. In de gistermiddag gehouden vei gadering van (de leden der R.K. Twee de Kamerfractie is het bestuur als volgt samengesteldprof. mr. P. J; M. Aalberse, voorzitter; A. C. A. van Vuuren, vice-voorzitter; ir. M. E, Bongaerts, isecretaris; C. J. Kuiper, penningmeester en A. K. J. Engels, 2e secretaris. De nieuwe gouverneur.Generaalm\ Oost—Indië. Zaterdag heeft de nieuwe gouvernem jhr. Mr. B. C. de Jonge zijn ambl aanvaard, onder groote belangstelling arriveerde hij met het stoomschip „Patria". In het Volksraadsgebotit sprak eerst oud—gouverneur jhr Graaft zijn afscheidsrede uit, waar® hij het bestuur overdroeg aan Jhr. dt jonge, die hierna 't woord nam De nieuwe gouverneur—genen); begon zijn redevoering met woordec van dank tot de Koningin en tot minister van Koloniën, den heer Si Graaft, in verband met zijn benoeming Vervolgens richtte hij woorden va hulde tot den afredenden G.-Q. aat wien het Grootkruis van de Ordevai Oranje—Nassau is verleend. Jhr, di Jonge verklaarde, dat onder de huidige omstandigheden, een bedachtzame practische politiek geboden is. Vooils verklaarde hij, dat de kosten van de staatshuishouding van Ned.—Indie' groot zijn in verhouding tot de i komsten. „Men doet verstandig", aldus jl de Jonge, „door niet blind te zijn voor hetgeen elders geschiedt" en In verband wijst spreker op de politiekt gebeurtenissen in Engeland, waarmd terzijdestelling van de partlj-groepee- ring men de handen ineenslaat een bepaald oogenblik aan de lijkheden het hoofd te bieden. Mm moet het zwijgen weten op te leggi» aan theoretische voorkeuren, die j' kosten om te komen tot het voor gezonde staatshuishouding eerst i dige, te weten een sluitende begrooM- Jhr. de |onge zeide, dat zal wordt» voortgegaan met de bestuurshervo' ming, zooals deze is neergelegd indt wettige staatsinrichting. Met dankbaarheid mag geconstateen worden, dat de politieke toestand get» reden tot bezorgdheid geeft. Jhr- Jonge wees ten slotte op de groo beteekenis, die voor de geheeie Indisc1 samenleving de groote bedrijven het ben, als werkgever, belastingobjec en exporteur. NIEUWKUIJK. Maandag hield* stierhouderij te Nieuwkuijk eene gemeene ledenvergadering in Bondsgebouw aldaar. Naast het bestuur waren aanwefl de heeren van het KringbestuurC.v) Uden uit Vught, Chr. van Herpt Herpt en J. Festen uit Den Bosch De heer van Uden sprak over organisatie in den N.C.B. en spot" allen aan mede te werken om de stellingen van den N.C.B. zoo s teil mogelijk te maken. Spreker verzj de aanwezigen om te doen wat ged kon worden om den boerenstand Nieuwkuijk weer te doen opleven. ;od' .;1( 1

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 2