rati iirnPT^Tnfn. Rust, kalmte en zelfbeheersehing Arnhem. Mr. Huges. vr. 7a. Zaterdag 19 Sept. '31. 54e Jrg. TWEEDE BLAD. Als bekend voorstander, althans prin. cipieel, van de leuze.Koopt Neder* landsch fabrikaat", werd ik uitgenoo- dl2d tot bijwoning van den „3 daag. schen veldtocht* op 10, 11 en 12 September met .treffen" te Eindhoven, Helmond, 's Hertogenbosch, Waalwijk, Tilburg en Breda. De Brabantsche industrieelen zijn kerels*. Hun organisatietalent heeft ér voor gezorgd, dat het uitgebreide program van actie in zich zelf een waagstuk, met vele aanwijsbare kansen, om den leiders, ondanks alle voorzor gen, uit de hand te vallen met, hier en daar bijkans militaire stiptheid, tot een goed einde is gebracht. Hulde 1 Waardeering ook voor de gelegen heid, ons allen geboden, om voorzoo ver wij dat nog niet wisten, de over tuiging te krijgen, dat de veelzijdige Brabantsche industrie staat onder de leiding van chefs, die hun bedrijf ten volle beheerschen, die daar geheel in op gaan en die volledige aandacht geven, niet alleen aan de perfectionee ring van hunne producten, maar even zeer aan de omstandigheden waaronder de arbeid, in fabriek en werkplaats moet worden verricht. Hij die aldaar, onbevooroordeeld, oogen en ooren den kost heeft gegeven, moet wel getroffen zijn door de merkbaar goede interne verhoudingen. Werkgevers en werknemers zijn dan inderdaad ook waard dat het Neder- landsche Volk eerst kennis neemt van de Brabantsche producten, alvorens gezien prijs en kwaliteit, waarschijnlijk geheel onnoodig aan 't buitenlandsch iabrikaat den voorkeur te geven. Dat dit laatste nog veel te veel geschiedt, Is ook daar weer herhaaldelijk, scherp en nadrukkelijk betoogd en wegneming van dit euvel was dan ook het voor naamste uitgangspunt voor deze 3- daagsche actie. Maar, zal dit resultaat worden be- leikt? Gedeeltelijk, ongetwijfeld Wel. Natuurlijk zullen de vele pers-artikelen, die, in dit verband, dezer dagen ver schenen, ons iets nader brengen tot het doel. Bovendien is men in Brabant voornemens om het niet bij dezen eersten stap op den langen weg te laten blijven en de leiders zinnen reeds nu op een jaarlijks terugkeerende her haling. Intusschen wascht al het water van de zee niet af, dat, in gevallen als deze, een courantenverslag, hoe warm en overtuigend ook gesteld, ais regel nlit meer is dan 'n „een-dags-vlieg". Morgen zijn, uiteraard, de kolommen weer aangewezen voor iets anders en, lang voordat de volgende actie even tueel wordt ingeluid, is de goede Indruk van het voorafgaand gebeuren bij de lezers weer vrijwel geheel ver dwenen. Om tegen een zoo zwaren stroom op te roeien, als waar het hier om gaat, daar is een onafgebroken uiterste krachtsinspanning gedurende langeren tijd aaneen, voor noodig. Incidenteel en daarbij nog slechts indirect kontakt met het publiek via de pers alléén, is voor dit groote doel onvoldoende. Directe, ten volle op het doel ingestelde aanraking van langeren duur, tusschen de Nederlandsche fa brikanten met hunne producten eener- zijds en het Nederlandsche Volk zelf in alle lagen, ten andere, Is noodza kelijk, waarbij dan bovendien deze massa-ontmoeting grondig moet wor den voorbereid door een volledige Pers- en reclamecampagne. Gezien het groote belang, vandaag meer dan ooit, voor ons allen aan de oplossing van dit probleem verbonden, valt aan de hulp van de Nederlandsche pers, om dit terrein „stormrijp" te maken, wel niet te twijfelen. Aldus zie Ik, door 'u Nederlandsch— fabrikaat—demonstratie, de mogelijk heid om te komen tot voldoende in burgering van de leuze„Eerst zien wat Nederland levert". Waar, hoe en door wie dit alles zal moeten geschieden, doet minder ter zake. De hoofdzaak is, dat het gebeurt en wel, met het oog op de omstan digheden, zoo spoedig mogelijk. Zou dit het resultaat kunnen worden van het Brabantsche initiatief en die geluiden waren daar dan nog eens te meer. Hulde. HET BRABANTSCHE VOORBEELD. Welgeslaagde industriedagen In een nabeschouwing schrijft het „Handelsblad" o.m.: ,,'t Is zoowel een verheffenjd als een beschamend voorbeeld geweest, dat de provincie Noord-Brabant met haar industriedagen de rest van het land gegeven heeft. Verheffend, omdat in deze tijden van depressie en nadeelige saldi dit moedig initiatief laat zien, dat men in een belangrijk industrieel gebiejd niet bij de pakken neerzit en zoekt naar middelen, teneinde nieu we wegen en daardoor glorieuser toekomst voor de Brabantsche indu strie en de van ha^- goeddeels afhan kelijke bevolkingscentra te vipden. Beschamend, omdat nog niet lang geleden de Nederlandsche industrie als geheel, den secretaris van de Arn- hemsche K. v. K., die een demonstra tie in grooten stijl van het fabrikaat van eigen bodem wilde organiseeren, feitelijk in den steek liet en hem zijn plannen deed opgeven. Uit de verslagen van de Brabant sche industriedagen blijkt duidelijk, dat hetgeen men daar, nadat Limburg was voorgegaan, ondernomen heeft om de provinciale en derhalve toch óók Nederlandsche industrie te pro- pageeren, voortrefflijk geslaagd mag heeten en gevolgen ten goede moet Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit dezerubriek verboden. DE WONDERREIS VAN KNIP EN KNAP. .Wel zoo", sprak de kapitein, Hoe durfden ze het wagen, Breng spoedig hen weer weg, Maar ik wil hun eerst nog vragen 'I waar, wat de matroos, »an jullie heeft verteld «i dacht je heusch de reis, is maken zonder geld ^6 arme Knip en Knap, £6 gaven geen geluid, En slechts het woordje „ja", Dat kwam er smalend uit. De angst stond op het gelaat, *an beiden nog te lezen, Ue slem van den kapitein, beed wei het ergste vreezen. Heel barsch sprak de kapitein •Nu viaS hen meegenomen, s H°op, dat ze nimmermeer, Mii °nder d'oogen komen. &at het hier geen pretje is, 7Ul,en ze wel bemerken. ff «rijgen wel den kost, aar moeten er voor werken. We geven hun een les, "'e lang hun heugen zal, £n dan, zoo gauw ik kan, tel Ik ergens hun aan wal". ^ee mannen brachten nu, e jongens weg, die dachten: ™aar gaan we nu weer heen wat staat ons nog te wachten 't Viel echter nogal mee Ze kregen eerst wat eten. Toen kwam er een matroos, Die moest van alles weten. Hij vroeg hun leeflljd eerst. Hoe waren hunne namen? En eindelijk vroeg hij ook, Uit welke stad zij kwamen. (Wordt vervolgd). NEKKO SAN. De Japanners zijn heel erg beleefde menschen. Zij spreken iedereen met mijnheer of mevrouw aan, zelfs de kinderen hun ouders en omgekeerd. Gaat een Japanner aan het werk, hetzij hij schildert, heel fijn houtsnijwerk verricht, of wat hij ook doet, dan zal hij eerst tegen zijn gereedschappen heel beleefd spreken en „hen vragen, of zij zoo vriendelijk willen zijn hem te helpen om zijn werk tot een waar kunstwerk te maken. Ook de vrouwen doen dat. Als deze b.v. handwerken of naaien, ook dan vragen zij eerst aan haar naald en aan het handwerk of de zijde, waarmee zij werken, of die hsar alsjeblieft willen helpen. Het merkwaardige daarvan is, dat zij vol liefde bezig zijn met hetgeen zij onder handen nemen, waardoor zeer kostbare kunstwerken ontstaan. Zij zijn daardoor ook zeer voorzichtig met hetgeen zij gebruiken en dit uit zich het best in hun huizen, die niet zooals bij ons van steen en ijzer zijn, maar in |apan zien wjj huizen van papier, gestut met hebben. Zooals zonder twijfel ook met de Arnhemsche demonstratie het geval zou zijn geweest, ware zij een feit geworden. Misschien dat alsnog het Brabantsohe voorbeeld mr. Huges den .steun brengt, welken hij tot nu toe moest ontberen. Zijn opzet was immers véél ruimer idan het Brabant sche en we durven niet veronderstel len, dat er nu nog negen series pro vinciale industriedagen zullen vol gen Inmiddels heeft Noord-Brabant be reikt, dat de publieke aaridacht op de verheugende belangrijkheid van tal van groote en kleine bedrijven ge vestigd is en dat het verzoek om méér industrie daar en grootere kapitaalbe legging in de Brabantsche industrie door het geheele land dringend ge klonken heeft. Vooraanstaande ver tegenwoordigers van het Nederland sche bedrijfsleven en een kloeke scha re afgevaardigden van de binnen- en buitenlandsche pers, zijn er rondge gaan door reeksen fabrieken en heb ben er geluisterd naar hen, die veel wetenswaardigs omtrent provincie en nijverheid daar wisten te verteller. De kringen van de Nederlandsche in dustrie en het krantenlezend publiek de „Manch. Guardian" publiceerde zelfs een aan Brabant gewijd extra nummer zijn op de hoogte geko men van veel, dat men nooit zoo nauwkeurig geweten heeft en onder de bekoring geraakt van alle energie, die in Brabant tracht de malaise het hoofd te bieden. Men durft er ook nu de trom te roeren en kan er veel van overtuigende beteekenis laten zien." Het blad constateert verder dat de industriedagen voor eenieder, die iets op zijn hart had, de gelegenheid bolden dit te uiten en te trachten op die ma nier te propageeren, hetgeen in zijn oogen winste voor streek en industrie kan brengen. „Dat daarbij (door prof. Frencken) ook een vurig pleidooi ge leverd is voor Vlen bedrijfsvrede in den vorm van samenwerking en we- derzijdsch begrijpen van ondernemers en arbeiders, stemt tot bijzondere ver heugenis. Zoo kan, al in al, geconcludeerd worden, dat de Brabantsche dagen een voorbeeldige demonstratie zijn gewee.st van een belangrijk deel van het Nederlandsche fabrikaat. Een en artder in een kader van Noord-Bra- bantsche gezelligheid en hartelijkheid, waarbij niet verzuimd werd het pro vinciaal en stedelijk schoon en de goede gelegenheid voor verdere inydu- strieele exploitatie te toonen. Moge ook de rest van Nederland die les verstaan. keeren weer terug na het gebruik van Ml|nhar<t'« Zenuwtabletten. Glazen Buieje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. bamboelatten. Dat Is intusschen heele- maal geen bezwaar, want doordat de Japanners zoo voorzichtig zijn, gaat zoo'n huis toch heel lang mee. De menschen heeten heel dikwijls naar bloemen of vooral als de meisjes nog klein zijn, worden dikwijls zoo genoemd. Het meisje waar ik bet over zal hebben, heette Chrissantimum en haar poes „Nekko San". Nekko beteekent in het Japansch poes en „San" Is meneer. Zij noemde dus haar poes niet meneer poes, maar poes meneer, ofwel „Nekko San". Chrissantimum, in de wandeling Chrysanth genoemd, was onafscheide lijk van haar „Nekko San" en vaak zag men de dikke poes rustig achter haar aanloopen, als zij bij haar vrien dinnetjes in de buurt op visite ging. Nu had zij van een mooie lap zijde, die Chrysanth van haar moeder had gekregen een kussentje voor haar vriendje poes gemaakt, en toen het heelemaal klaar was riep zij aan de deur: „Nekko San, kom hier!" Maar hoe zij ook riep, Nekko San was onzichtbaar en bleef onzichtbaar. Zij zocht nu haar moeder op om haar te vragen of zij poes had gezien, maar deze schudde ontkennend haar hoofd. Het huilen stond Chrysanth nader dan het lachen, maar zij besloot al haar vriendinnen te gaan vragen of zij soms iets van hem afwisten. Een voor een werden zij ondervraagd, maar geen van allen konden zij haar geruststellen. Heelemaal bedroefd ging Chrysanth nu weer terug naar huis en vroeg haar moeder wat zij moest doen om haar lieve poesje terug te krijgen. Haar moeder wist het op het oogenblik ook niet, maar zoodra haar«vader thuis kwam, zouden zij het hem vragen. Wellicht kon hij hier raad schaffen. Vol spanning wachtte zij nog den heelen middag, want haar vader was lakschilder en omdat er heelemaal geen stof op de mooie tafeltjes en theebladen mocht komen terwijl de lak er pas was opgebracht, roeide hij altijd met zijn bootje het meer op en werkte daar aan zijn bestellingen. Tegen den avond, als hij bijna niet meer kon zien, kwam hij dan weer naar huis toe. Dadelijk viel Chrysanth hem om zijn hals en vroeg hem hui lend wat zij moest doen, want haar lieve Nekko San was spoorloos ver dwenen en niemand in de buurt wist waar hij was. Vader dacht eens een BUITENLAND. Bankiers en Drankverbod. Uit Washington wordt gemeld, dat Amerikaansche bankiers en industri eelen wijziging verlangen van het alco holverbod; zij bepleiten een vergun ning tot 't verkoopen van bier met 'n alcoholgehalte van 3 Op deze wijze zou naar hun meening de landbouw geholpen worden, de belasting-ontvang sten stijgen en de werkloosheid ver minderen. Voorts hebben zij te kennen gegeven, dat de politiek van de Fede rale Reservebank gewijzigd dient te worden. Fransch-Italiaansche vlootcontroverse. De Parijsche correspondent van de Times meldt over de Fransch-Italiaan sche vlootbesprekingen, dat de Fran- sclie regeering, naar verluidt, bereid is haar aanspraken wat betreft de ver vanging van verouderde schepen, tot 1936 op te geven. Dit is het vraagstuk, waarop de in Maart j.l. gevoerde onder handelingen op het laatste oogenblik mislukt zijn. Het betreft hier het ver vangen van kruisers met een totale tonnenmaat van 66.000 ton. Ook wordt gesproken van een vermindering van de tonnenmaat van duikbooten met 30.000 ton. Het Vlaamsche vredespetitionnement. De actie voor het vredespetitionne ment, naar Nederlandsch voorbeeld in het Vlaamsche land voorbereid, zal in de eerste dagen van October los komen en een paar maanden duren. De Vlaam sche Oud-Strijdersbond, van wien het initiatief uitgaat, zal daarbij worden gesteund door het Algemeen Vlaamsch Hoogstudentenverbond en zijn orgaan Hooger Leven. Ook hebben reeds De Standaard en De Schelde hunne mede werking toegezegd. Dit laatste blad wijefde Dinsdag een hoofdartikel aan het vredes petitionnement van de Nederlandsche pers, waarin hulde werd gebracht aan het door de bevolking van Nederland, „met schitterende vastberadenheid en kalm aanpakkingsvermogen" in dezen gegeven voorbeeld. De spoorwegramp in Hongarije. Naar aanleiding van den treinaanslag bij Boedapest, hebben tal van arresta ties plaats gehad. Uit de samenstelling van de bom heeft men verschillende aanwijzingen gekregen. Bij een advo caat te Boedapest werd een geheime communistische centrale ontdekt. Na de Putsch in Oostenrijk. Dr. Pfriemer, de leider van den mis lukte putsch in Oostenrijk, is gevlucht naar Joego-Slavië. Hij is hier door de autoriteiten gearresteerd, doch daar het een politiek misdrijf betreft zal hij niet kunnen worden uitgeleverd. Dr. Pfriemer heeft den wensch te kennen gegeven naar Italië te vertrek ken. Tal van andere Heimwehrleiders zijn gearresteerd. De regeering overweegt de indiening van een wetsontwerp tot bescherming van den Staat, die deelnemers aan re- oogenblik na en beloofde toen zQn dochtertje naar de politie te gaan om te vragen of zij iets van Nekko San afwisten. Zoo moe als vader was dadelijk na het eten ging hij op weg en bij het politiebureau gekomen vroeg hij of er soms een verdwaalde poes binnen was gebracht En ja, werkelijk, een der agenten vertelde, dat er een kleine jongen was geweest met een poes, die heelemaal van streek was van de angst. Hij had over de straat loopen wandelen, toen er opeens een groote hond naar hem toekwam, die zich op het nietsvermoedende dier wierp en hem zeker verscheurd zou hebben, als de kleine jongen niet juist langs was gekomen. Hij had de hond een klap gegeven, zoodat deze nog juist de poes niet kon vastgrijpen. De poes was toen in het dichtstbijzijnde huis gevlucht, dat toevallig net 't huis van den jongen was geweest. Deze wist heelemaal niet van wien de poes was en had dus tegen de politieagent gezegd, dat de eigenaar het dier terug kon krijgen, als hij hem maar even wilde komen halen. Heel verheugd begaf Chrysanth's vader zich naar het opgegeven adres en had heel gauw het jongetje ontdekt, die bij de politie was geweest. De vermiste „Nekko San" lag heel rustig op een kussen te slapen, vlak bij den jongen, die op den grond zijn lessen aan het leeren was. C>y santh's vader nam nu het verloren schaap mee terug naar huis en noodig- de den kleinen jongen uit om den volgenden dag bij hem thuis te komen en met zfln dochtertje te spelen, dan zou zij thee voor hem schenken en haar moeder zou heerlijke rijstkoekjes voor hem bakken. Nu, dat leek den jongen wel en hij was dan ook precies op tijd aanwezig. Toen Chrysanth's vader thuis kwam, kon zij haar Nekko San maar niet genoeg aanhalen en als zij eraan dacht, hoe hij misschien wel dood was gebeten door dien leelljken hond als die jongen niet tusschenbeide was gekomen, dan kreeg zij tranen in haar oogen. Hij werd dus den volgen den dag vol vreugde begroet en zij bedankte hem in zeer beleefde bewoor dingen wel honderd keer, dat hij haar poesje had gered. Zij nam hem nu mee naar de huiskamer, waar haar moeder al druk bezig was op een klein houtskoolvuurtje heerlijke goud bruine koeken te bakken van rystmeel, volutionnaire aanslagen met zware straffen bedreigt. Hoover's moratorium. De New-York Evening Post wist ta berichten dat de leden van den raad van beheer van den, federalen reserve- raad, tijdens een diner Hoover den raad hebben gegeven terstond stappen te doen om het moratorium voor den tijd van 3 tot 5 jaar te verlengen. Ook Mellon, de minister der schat kist, die onlangs een reis door Europa maakte, zou voorstander zijn van ver lenging van 't moratorium voor ten minste 3 jaren. LIJDELIJK VERZET OP DE BRITSCHE VLOOT. De matrozen der Engelsche Atlanti sche vloot hebben een protestbeweging op touw gezet tegen de vermindering hunner gages. Alle schepen der vloot zijn bij de staking betrokken. Van de minderen zijn alleen de koks aan den arbeid gebleven. De officieren en on der-officieren zien zich verplicht het noodige werk zelf te doen. De verhou ding tusschen hen en de matrozen is echter goed. Het blijkt, dat de onlusten op dc Atlantische vloot een gevolg zijn van communistische propaganda. Communistische agitators hebben geruchten in omloop gebracht waar in een overdreven voorstelling werd gegeven van de soldijverlaging. De houding van de manschappen is die van lijdelijk verzet. De toestanjd is echter rustig en men wacht met ver trouwen de beslissing van de admi raliteit af. Het Engelsche kabinet hield gister avond een buitengewone zitting, om de gebeurtenissen bij de Atlantische vloot te bespreken. De gebeurtenissen in Engeland. Zooals men weet was er onder de crisisnoodmaatregelen in Engeland ook een verlaging der werkloozenuitkeerin- gen met 10 pCt. De Labours konden zich allerminst met dezen maatregel vereenigen; in de steden waar zij de meerderheid in het gemeentebestuur vertegenwoordigen, hebben zij dan ook een middel gevon den om de verlaging teniet te doen. Men verhoogt eenvoudig de bijdragen der gemeentebesturen aan de armlas tigen. Op deze wijze tracht men de verlaging van 10 pCt. geheel te compen- seeren. Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg op 7 September 2.800.631, het geen 38.412 meer is dan op 1 September en 661.060 meer dan op hetzelfde tijd stip verleden jaar. De Londensche Kamer van Koophan del stelt onder hare leden een enquête in om vast te stellen hoevelen nog aan het huidige vrijhandelsstelsel wenschen vast te houden. EDISON'S TOESTAND ACHTER UITGAANDE. De geneesheer, die Edison behan delt, verklaart dat de patiënt de laat- een groote tractatie in Japan Ch ysanth ging nu vlug het theeblad halen en het duurde niet lang, of zij zaten heel genoegeljjk bij elkaar en praten hon derd uit. Nog dikwijls daarna kwam de jongen bij Chrysanth op visite, maar altijd kreeg hij het zachtste kussen en de lekkerste thee en koekjes, omdat hij haar „Nekko San" van een wissen dood had gered. Oplossingen van de vorige week. 1 E D A M D I N A A N N A M A A N Steenwijk Uitgeest Kampen Naarden Appelsga. 3 Nachtwacht n. w. Nieuwe Raadsels. 1 Ik ben een spreekwoord van 37 letters 12—1—2—3 lichaamsdeel 24—13—14—8 oud geldstuk 29—30—37 getal 19—10—15 heeft men voor het buitenland noodig 6—20—22—16 jongensnaam 34 33 18 vrucht 32—35—36—31 jongensnaam 5 11 voegwoord 21—16—25—23 verkorte meisjesnaam 9-7—17—8 is niet „los". 2 Van links naar rechts en van boven naar beneden ben ik een land in Europa; xxxxxx het gevraagde woord xxxxx jongensnaam xxxx verkorte meisjesnaam xxx niet .karig" xx voorzetsel x klinker 3 Maak van onderstaande letters een gebergte langs den Rhijn BERTENOEVEZEO

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 5