oor de zuinige Huisvrouw men wel doen wanneer het een oud archief betrof, maar dat is hier niet het geval, daar dit intertijd door brand is verwoest, waarbij verschillende be langrijke stukken zijn verloren gegaan De gemeente heeft hiervan later nog wel het nadeel ondervonden. De heer Smink vindt het jammer dat aan het mooie raadhuis zooveel ge tornd moet worden, en zou het daar om liever bij het oude laten. De voorzitter acht dit voor het ge meentebestuur onverantwoordelijk. De heer Leeggangers vraagt hoe Oed. Staten hiertegenover staan. De voorzitter zegt dat van over' heidswege op het aanleggen van een brandvrij archief wordt aangedrongen, de raad gaat niet vrij uit, wanneer hij het zoo laat zitten. De heer v. a. Zouweii vreest dat het archief toch niet geheel brandvrij kan worden gemaakt, wanneer het boven in het raadhuis wordt gemaakt dan zal het immers bij brand instorten. De voorzitter zegt dat het wel dege lijk zoo gemaakt kan worden, dat het niet Instorthijzelf is geen deskundige, daarom stelt hij ook voor over deze zaak een deskundig advies te vragen. De heeren Jongbloets en van Daal vreezen dat de kosten te hoog zullen worden, zij schatten deze op f 6000. De heer Leeggangers zou het nog willen uitstellen in verband met den slechten financieelen toestand. De voorzitter zegt dat het ook niet in de bedoeling ligt om direct tot het bouwen over te gaan, maar er moet toch een plan gemaakt worden. Ook over de kosten heeft spr. nog geen zekerheid, daarom wil hij eerst een advies vragende kosten hiervan zijn slechts gering, dus dat kan het be zwaar niet zijn. De heer van Dijk dringt er vooral op aan nu ineens een afdoende ver betering aan te brengen. Wordt besloten advies te vragen aan de vereenlging van Ned. Gemeen ten. Gemeenterekening. 4. Voorloopige vaststelling gemeente rekening 1930. In het rapport der commissi.: wordt erop gewezen dat het totaal bedrag der nog te ontvangen posten minder is als vorige jaren. In deze is dus een verbetering te constateeren. De com missie, de heeren Smink, Koekkoek en van Daal, acht deze verbetering echter nog niet voldoende, en zou daarom gaarne vernemen of de ge meente—ontvanger hiermede wel vol doende rekening houdt. Vooral de in- vordering der schoolgelden laat nog te wenschen over. De commissie meent verder dat het onderhoud der wegen in het afgeloopen jaar slechter is ge weest als vorige jaren. De voorzitter zegt er nogmaals op aan te zullen dringen dat de gemeente ontvanger de schoolgelden tijdig in vordert. Weth, M. v. d. Pluljm geeft inlich tingen omtrent het slechtere onderhoud der wegenhij geeft toe dat het tijd stip van verbetering slecht gekozen was, bovendien is ook de groote regenval een belemmering geweest. De heer Smink vindt dat het grint dat op den weg gebracht is veel te HJn is Weth. T. v. d. Pluijm zegt dat hier voor juist de geschikte kwaliteit ge nomen is. De voorzitter merkt op dat het on derhoud van den weg vroeger altijd werd aanbesteed, daarna is hiervoor een vast werkman aangesteldin het begin ging het zeer goed, maar den laatsten tijd hoort spr. verschillende klachten hetgeen hij den wegwerker onder het oog zal brengen. De heer Jongbloets meent dat de wegwerker in den tijd dat hij aan het werk is veel meer kan presteeren. De heer van Dijk merkt op dat men hierbij in aanmerking moet nemen de ontwikkeling van het verkeer, dat zeer is toegenomen. De zware vrachtauto s maken groote kuilen In de wegen, geen wonder dus dat de wegwerker de wegen niet meer zoo goed kan onderhouden als voor 5^6 jaren, De voorzitter had liever gezien dat men niet in openbare vergadering op het werk van den wegwerker afdong, men had hem dat beter even kunnen komen zeggen, dan zou hij er zeker met de werkmam over gesproken hebben. De rekening wordt voorloopig vast gesteld op de volgende bedragen Gewonen dienst Inkomsten f 74491,78 Uitgaven f 77204 69'/a Nadeelig saldo f 2713.31 In den kapitaaldltnst zijn geen be dragen vermeld. 5. Aanbieding Gemeentebegrooting 1932, Dezelfde commissie die de rekening onderzocht wordt ook hiervoor aan o is het van belang te weten, dat slechts het beste derde deel van de fijnste soort haver tot Quaker havermout wordt verwerkt. Daarom heeft elke portie Quaker in verhouding tot den lagen prijs een verbazende voedingswaarde. Verlangt uitdrukkelijk de geel-blauw-roode origineele pakken met den bon voor zwaar verzilverd tafelzilver. De inhoud van het tegenwoordige groote Quaker-pak is 5 ons netto. gewezen. Rondvraag De heer Koekkoek merkt op dat op j verschillende punten boomen langs j den weg staan die hinderlijk zijn voor fietsers en het gezicht belemmeren, vooral op den hoek naar de Molen kade is dit het geval. De voorzitter zegt verbetering toe. De heer Herman komt nog eens terug op de kwestie der drinkwatervoor ziening, waarover in de laatste verga dering breedvoerig gesproken is. Spr. meent, dat er maar een oplossing voor deze kwestie bestaat, waarover al dikwijls gesproken is, n.l. het aanleggen eener waterleiding. In den laatsten tijd heeft hij hierover niets meer gehoord, waarom hij graag eenige inlichttngen zou hebben. De voorzitter heeft eenlgen tijd voor het begrootingswerk met den minister over deze kwestie gesproken. Hij kan mededeelen, daf het onmogelijk is een waterleiding aan te leggen die zich zelf bedruipt. Er zal 30 tot 40.000 gld. jaarlijks op toegelegd moeten worden. De minister stond er niet onwelwillend tegenover en spr. acht het wel mo gelijk, dat rijk en provincie de ge meente zullen bijstaan. Hoe het nu echter zal zijn nu de begrooting zoo slecht is, meent spr. dat het niet ge makkelijk zal zijn geld los te krijgen. Er is in deze streek een commissie die voor de verkrijgen van waterleiding ijvert, de zaak is dus nog hangende. Spr. vindt het verkeerd in de omstan digheden van thans de zaak te for- ceeren en hij vreest overigens, dat het bij het volk wel opgang zal vinden, wanneer ze hun drinkwater zouden moeten betalen. De heer Koekkoek wijst erop, dat het einde der Achterste straat, met de gevaarlijke bocht, slecht verlicht is. De heer v. d. Zouwen zou graag zien, dat de mededeelingen van het gemeentebestuur niet alleen aan het gemeentehuis, doch ook in Hank werden aangeplakt, hij verklaart zich bereid dit op zich te nemen. De voorzitter zal hem hiertoe graag in de gelegenheid stellen. Geen der leden verlangt hierna nog het woord en de vergadering wordt [esloten. GEERTRU1DENBERG. Openbare vergadering van den raad der Gemeente Geertruidenberg, op Maandag 28 Sep». 1931, des voormid- dags 10 uur, in het Gemeentehuis aldaar. Afwezig de heer jansen. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. Aan de orde 1. Mededeeling proces-verbaal van kasopname over het 3e kwartaal van 1931. Kas en boeken van den Gemeente ontvanger en van het G. E. B. zijn in orde bevonden. 2. Wijziging der Gemeente.begroo- ting dienst 1931 en van het Grond- bedrijf dienst 1931. Dit is naar aanleiding van het besluit dat in de vorige vergadering genomen is tot het aangaan eener geldleening van f 30.000 voor aankoop der vm. vestinggronden van het rijk. Wordt goedgevonden. De voorzitter deelt mede dat deze week de koopsom aan het rijk betaald is, zoodat thans de gronden in eigendom der gemeente zijnna lang wachten is dus eindelijk het doel bereikt en spr. vertrouwt dat de bouwlustigen nu ook spoedig hun verzoeken tot grond aankoop zullen indienen. Woonwagenterreln. 3. Voorstel van B. en W. tot ver plaatsing van het woonwagenkamp. De voorzitter zegt dat door uitbreiding van het aantal woningen der bouw vereniging, het terrein zeer dicht bij de woonhuizen is gekomen, zoodat het gewenscht is het woonwagenkamp te verplaatsen, ook met het oog op event, uitbreiding van de gemeente naar die zijde. Daarom stellen B. en W. voor als nieuw terrein aan te wijzen het opge hoogde deel ten noorden van den Zee. dijk Kad. gemerkt Sectie B nr. 1475. De heer Timmermans acht de uit gekozen plaats niet bijzonder geschikt, hij kan zich er slechts dan mee ver eenigen indien de maatregel slechts als tijdelijk bedoeld is en dus naar een ander terrein wordt uitgezien. De voorzitter zegt dat nog naar een ander terrein kan worden uitgezien, de raad kan immers altijd nog zijn besluit wijzigen. De heer Timmermans vraagt of er voor de woonwagenbewoners gelegen- hels is tot het verkrijgen van drink, water* De voorzitter zegt dat van gemeente wege hiervoor niet gezorgd wordt, waar tegenover de bewoners weer het voordeel hebben dat zij geen staangeld behoeven te betalen, zooals dat in andere gemeenten wel het geval is. De heer Timmermans zou graag zien dat hiervoor gezorgd werd, daar die menschen nu van de welwillendheid der omwonenden afhangen. De voorzitter zou er niet voor zijn om een pomp te slaan, beter zou men dan iemand die in de nabijheid woont vergunning kunnen geven tot verkoop van water, evenals dat ook voor de schippers geregeld is. De heer Dlrven meende dat een dergelijke regeling al bestaat. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. 4. Voorstel tot het geven van een naam aan de straat bij de huizen gelegen aan het verlengde van de Elisabethstraat. B.'en W. stellen voor deze straat te noemen .Molenstraat", daar er vroeger, zooals op oude prenten nog zichtbaar is, een molen gestaan heeft. Wordt goedgevonden. Steunregeling. 5. Voorstel van B. en W. tot het vaststellen van een steunregeling voor werklooze arbeiders. De voorzitter geeft hierbij nog een toelichting. Wil de gemeente voor rijkssubsidie in aanmerking komen, dan moet het steunreglement, zooals dat is vastgesteld door den Min. van Binnenlandsche Zaken en Landbouw in zijn circulaire van 7 Jan. II. gevolgd worden. Op enkele punten mag daarvan worden afgeweken, maar het groote geheel moet gevolgd worden. Van hoogerhand wordt een strenge conti öle toegepast, dus zoowel voor de gemeente als voor de werkloozen zelf is het zaak dat alles volgens het vastgestelde reglement gaal. Geregeld komen rijkscontroleurs de zaak controleeren en wanneer dan blijkt dat niet voldoende contióle is uitge oefend, dan gaat er een schrap door de subsidie, daarvan zal de gemeente de dupe zijn, die dan 100% moet uit betalen, bovendien zal dan de steun verlening spoediger moeten worden stopgezet. Vooral van de zijde der werkloozen moet dus begrepen worden dat de strenge contióle die uitgeoefend wordt, voorschrift is; de gemeente heeft dat eenvoudig te doen, omdat zij zelf ook wordt gecontroleerd. De steunregeling heeft in zijn geheel ter inzage gelegen. De voornaamste bepa lingen somt spr. nog eens op. De werkloozen worden verdeeld in 4 groepen: uitgetrokkenen, dubbel uitgetrokkenen, reglementair niet recht hebbenden en ongeorganiseerden. In de steunregeling wordt onderscheid gemaakt tusschen gehuwden en onge- huwden en tusschen kostwinners en kostgangers. Spr. vindt het zeer logisch dat het gemeentebestuur het voorstel doet om het tarief voor ongeorgani seerden lager te stellen dan dat voor georganiseerden, dtegenen die georga niseerd zijn betalen wekelijks hun contributie om zich tegen werkloosheid te verzekeren en komen dus als zij werkloos zijn niet direct ten laste van de gemeenschap, zij hebben dus voor zichzelf gezorgd en dit moet in de wijze van steun tot uitdrukking komen. Aan kostgangers zal slechts steun worden verleend nadat elk geval af zonderlijk door den minister is goed gekeurd. Wanneer de steuntrekkenden nog andere inkomsten hebben, dan zal hiermede rekening worden gehouden. B. en W. stellen nog voor een aan vulling in het reglement te brengen en te bepalen dat aan hen die korter dan 8 maanden in deze gemeente wonen, geen steun kan worden verstrekt. Dit natuurlijk om te voorkomen dat zich werkloozen in de gemeente vestigen alleen om van de steunregeling te kunnen profiteeren. Deze aanvulling is door den minister goedgevonden. Verder willen B. en W, nog een bepaling maken om het geregelde cafébezoek van werkloozen tegen te gaan. De steunregeling is nl. alleen om in het allernoodzakelijkste te voor zien en mag niet te hoog zijn, daar dan de prikkel tot het verkrijgen van werk zou worden tegengegaan De steun is dus hoognoodig voor het huishouden en het gaat niet op deze in een café te verteren. Diegene die hiervan geen misbruik maakt heeft natuurlijk niets te duchten, de bepaling is er slechts om het geregelde café bezoek te vermijden. Spr. vreest dat het moeilijk zal zijn deze bepaling toe te passen. Weth. de Kroon acht dit niet zoo moeilijk. Men ziet gauw genoeg wie de geregelde cafébezoekers zijn. Weth. Sassen wil in deze een beroep doen op de caféhouders. Van hen kan een groote opvoedende kracht uitgaan. Het is volgens spr. niet goed te praten, dat het geld dat de gemeente geeft voor de noodzakelijke gezins behoeften wordt uitgegeven voor ver teringen die niet te rechtvaardigen zijn. De heer Timmermans kan zich met dezen maatregel goed vereenigen, er is echter nog een leemte. Men kan voor 't feit komen, dat door de misdragingen van den man het geheele gezin gedu peerd wordt, spr. zou daarom in dergelijke gevallen het steunbedrag uitbetalen aan de Sted. Godshuizen, die het dan weer in natura aan het gezin kan verstrekken. De voorzitter merkt hiertegen op, dat op de eerste plaats de man in de behoeften van het gezin heeft te voor zien Wanneer de man het geld mis bruikt wordt het gezin gedupeerd, maar het gemeentebestuur draagt hier dan niet de verantwoording van de man doet het zelf vrijwillig zijn eigen gezin aan. De heer Timmermans geeft toe, dat het gemeentebestuur vrij uitgaat, maar daarmede is men niet van menschtot mensch verantwoordmen moet be denken dat dergelijke gezinnen dubbel getroffen worden. De voorzitter vreest, dat de minister aan een dergelijke regeling niet zijn goedkeuring kan verleenen, daar deze andere ervaringen heeft opgedaan spr. haalt hiervan enkele voorbeelden aan. Het betreft echter toch slechts een kwestie van practische toepassing, die niet in het reglement behoeft te worden geregeldwanneer men er in den Haag geen bezwaar tegen heeft, zal spr. er gaarne rekening mee houden. Evenals In andere gemeenten wordt ook hier een kindertoeslag gegeven. B. en W. vinden het echter beter hier voor geen leeftijdsgrens vast te stellen. Het voorstel van B. en W. is om de volgende steunbedragen vast te stellen. Voor kostwinners f 9,— per week met een toeslag van 50 ct. voor elk gezinslid boven de 2 personen, met een maximum van f 12.—. Voor kostgangers f 6.—. Voor ongeorganiseerden wordt het bedrag der kostwinners verminderd met f 1.50 en dat der kostgangers met De heer Dirven vindt het onbillijk, dat iemand die. boven de 60 jaren is niet meer voor steun in aanmerking komt en dus aan zijn lot wordt over gelaten. De voorzitter zegt, dat B. en W. dezelfde bemerking hebben gemaakt, de rijksregeling schrijft dit echter voor. De heeren Dirven en Timmermans zijn ertegen een limiet voor den kin. dertoeslag te stellen. Nu krijgt een gezin met 6 kinderen evenveel als een met 10, ofschoon dit laatste toch veel meer noodig heeft. De voorzitter zegt, dat volgens de rijksregeling een grens gesteld moe worden. Er mag niet meer dan 65°/0 van het normaal verdiende loon worden uitgekeerd, dat is voor deze gemeente f 12 48. Spr. wijst er nog op, dat een ver gelijking met de cijfers in andere ge meenten lang niet in het nadeel dezer plaats uitvalt, de meeste plaatsen blij- Iven onder deze uitkeeringen. Het reglement wordt hierna goed gekeurd. De heer Timmermans merkt nog op dat bij de samenstelling van dit re glement voelingiis gehouden met de R K. Werkliedenvereeniging Eenerzijds doet dit spr. genoegen, doch wanneer het weer voorkwam zou hij graag zien, dat niet alleen werd gesproken met de R K. vereeniging, maar ook met de Chr. in moderne organisatie. De voorzitter zegt, dat de R.K. bond reeds enkele malen aan B. en W. een onderhoud verzocht heeft over deze steunregeling. Van het bestaan eener andere standsorganisatie was hem niets bekend wel wist hij dat er nog vak. organisaties waren. Volgens den heer Timmermans doe het niets ter zake, of het stands dan wel vakorganisaties betreft. De voorzitter zegt in de toekoms rekening te zullen houden met den wensch van den heer Timmermans 5. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn van Ged. Staten goedkeuringen van enkele raadsbe sluiten. De Voorzitter brengt in herinnering dat enkele vergaderingen geleden ge- sproken is over de aanstelling van een controleur voor de boeken en kas, B. en W hebben van de Vereen, van Ned. Gemeenten mededeeling ontvangen dat de contióle van de boeken van den Gemeente-Ontvanger, van het G.E B., het Grondbedrijf en de Sted. Godshuizen f450.— per jaar zal kosten. Later is dit bedrag op verzoek van B en W nog eenigszlns verminderd en op f 420 gebracht. De heer v. d. Loo zou de zaak voorloopig nog maar bij het oude laten, in verband met de slechte om. standigheden. De heer Timmermans is hier tegen, van uitstel komt afstel. De heeren die de rekening en begrooting moeten onderzoeken weten welk een werk daaraan verbonden is en van hoeveel beteekenis een goede contióle daarbij is. Vooral voor de Godshuizen acht hij het van belang, dat er een goede controle komt, dan heeft men kans dat de lasterpraatjes, die hieromtrent rond gaan den kop ingedrukt worden, Spr. acht het daarom wel gemotiveerd dat deze instelling zelf ook een deel der kosten draagt. De Voorzitter wil hierover met het College van Regenten spreken, de Godshuizen maken echter ook een moeilijken tijd mee en zij kunnen hun inkomsten niet zoo gemakkelijk op. schroeven als de gemeente. Besloten wordt het bedrag voor de controle beschikbaar te stellen. Van het Gemeentebestuur van Raams- donk is mededeeling ontvangen dat de Edelacht. heer J. Bianchi herbe noemd is als lid der Vleeschkeurings. Commissie. De Voorzitter brengt in herinnering dat reeds lang geleden besloten weid tot afbraak van het Militaire gebouw aan de Koestraat. Tot heden is daar van nog niets gekomen, doch nu het huis door de gezinnen die het nog bewoonden verlaten is, is het gunstig ste tijdstip gekomen, zoodat nu tot slooping zal worden overgegaan. De heer v. d. Loo vraagt hierbij zoo mogelijk eenige werkloozen tewerk te stellen, hetgeen de Voorzitter toezegt. De Voorzitter deelt mede dat de heer H. Scherp aan de gemeente een schilderij van H. M. de Koningin heeft afgestaan. Het schilderstuk wordt onder dank aanvaard De Voorz bericht heel datum waar worden. De heer jan kunnen worden op De heer 1 Ijd gekom n vooi Voorz fan het get jjlddenslani Vooruit" is geen organi gunnen opn het van uitgaan. De Vooi andere plaa actiever is leclame zoi iet best, m aarne ond< De heer Zuidzijde wordt in or mor doorf fostkantoor Aldus wo De heer fruit oj De Vooi ilcl kan, di wordening ir wel die bi w dergelj Hierna i Dijkverzwaring. De Voorzitter zegt dat reeds enkele malen een vergadering belegd is door de Commissie voor Werkverruiming, met het doel om te komen tot ver zwaring van den dijk van den Emilia- jolder. Natuurlijk zijn aan de uit werking der plannen kosten verbonden, Jehoudens goedkeuring van den raad ïeeft spr. reeds toegezegd dat de jemeente G'berg haar aandeel in deze voorloopige kosten zal betalen. Later zullen de bijdragen afhangen van het aantal werkloozen dat uit de gemeente aan het werk kan deelnemen. Spr, stelt voor in principe te besluiten de voorloopige kosten te betalen. De heer Timmermans ziet hierin een mooie gelegenheid om een betere verbinding te krijgen met Drimmelen, Vroeger heeft hij hiervoor ook reeds geijverd, doch toen werd hem gezegd, dat er aan den dijk niet getornd mocht worden. Kan men nu ineens tot verharding overgaan dan krijgt de gemeente een goede verbinding met Drimmelen. De Voorzitter zegt toe het punt op de eerstvolgende vergadering der Commissie ter sprake te zullen brengen. Het voorstel wordt aangenomen. Gids voor Geertruidenberg. De Voorzitter deelt mede dat B en W het plan hebben om een gids voor Geertruidenberg uit te geven, om daardoor een grootere bekendheid aan de gemeente te geven, vooral met het oog op de prachtige industrieterreinen en de gunstige ligging. De uitgaven hiervoor zullen niet hoog zijn, ae gemeente behoeft slechts een aantal foto's en den tekst te verzorgen o« rest geschiedt door de uitgeversfirma zelf. Het is de bedoeling een fl h® oplage van plm. 1000 dezer boekje8 overal te verspreiden. De kosten zullen naar spr. meent hoogstens f 10°-TJ bedragen. Juist in dezen slechten tn® moet al het mogelijke gedaan worden om nieuwe industrieën te krijgen. Rondvraag De heer Timmermans heeft geleze"' dat H. M. de Koningin waarschijnifl bij de opening der brug te Keizersvee zal tegenwoordig zijn. Het komt sp vreemd voor dat hiervoor nog z weinig uit officieele bron vernom is. Een gemeente die op zoo ve wijzen de totstandkoming der ors heeft helpen bewerkstelligen wordt de opening moet plaats hebben gekend. Spr. vindt dit niet zooals no hoort. y

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 2