ff Het Radio programma. De Voorzitter zegt dat hij nog geen h tfcht heeft ontvangen omtrent den mm waarop de brug geopend zal erk ter de :en gin irdt V- ;ele oor log. ver- Ilia- uit ten, aad de leze ater hel :nte Spr, Iten erin tere den. eeds egd, irnd eens I de met op der illen terg. en voor om laan thet linen aven i, de anial de irma linke ekjes uilen )0 il|d rden raag, ezen, jnlijk jveer spr. I zoo ómen vele brug dt nu niet s hel ne heer Timmermans betreurt dit, kunnen ook nog geen leestplannen Lrden op touw gezet. De heer Timmermans acht nu den g gekomen om wat reclame te n voor deze gemeente en vraagt p Voorzitter of dit moet uitgaan ,ail het gemeentebestuur of van den middenstand. De vereeniging „G'berg Vooruit" is ter ziele, zoodat er thans ffen organisatie is die het plan zou Lonen opnemen, daarom vindt spr. het van het gemeentebestuur moet uitgaan. De Voorzitter merkt op dat in jjdere plaatsen de middenstand veel acllever is als hier en zelf voor nclame zorgt. Spr. vindt dit laatste 1(t best, maar hij wil een en ander aame onder het oog zien. De heer Timmermans vraagt nog de Zuidzijde der Markt, die nu keurig jordt in orde gebracht, af te sluiten oor doorgaand verkeer vanaf het Postkantoor tot het Papenstraatje. Aldus wordt besloten. De heer Diven vraagt het venten it| fruit op Zondag te verbieden. De Voorzitter zegt dat zulks nog 0|et kan, daar het niet in de politie- reiordening geregeld is; hij vermoedt r wel dat in de nieuwe verorde- die binnenkort zal binnenkomen ten dergelijke bepaling isjopgenomen. Hierna wordt de vergadering ge- Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat. Schoenindustrie In het vorige jaarverslag werd reeds snleiding gevonden om te constatee- lin, dat na het voor de ontwikkeling schoen-industrie gunstige jaar het jaar 1929 reeds voorteekenen inzinking vertoonde. Deze voor benen hebben zich in 1930 en vooral ide laatste maanden, in vrij sterke ü!e verwezenlijkt. Werkloosheid op ;ooie schaal kwam wel niet voor, vrij veelvuldig waren de gevallen in verkorten arbeidsduur en gedeel- illjke werkloosheid. De afzet was over het geheel niet dol en ging dikwijls met groote moei- kheden gepaard. De in het vorig jaaroverzicht ge- JChetste prijs concurrentie werd in het stopen jaar nog op beduidend ierpere wijze gevoerd. De toenemende bemoeilijking van in export dwingt de industrie zich onderling het binnenlandsche afzet led steeds sterker te betwisten. De mindere verkoop door de tboenwfnkels deed aan den toestand goed. kwam zich in 1930 in ver- e mate de concurrentie van het iiltênland voegen. Dit alles leidde tot n toestand, die eerder op den naam in prijzen—oorlog, dan op dien van concurrentie aanspraak kan maken. De gegevens, die wij van de schoen Wustrle ontvingen, wijzen dan ook op 'Mer gunstige finantieele resultaten De invoer van schoenen (behalve ierschoenen) steegmet 80.000 paren, li uitvoer daalde met 102.000 paren. M spreken deze cijfers door hun hoe Wheidi niet zoo sterk, z(j geven den «gewijden een kijk op de inspanning, iievereischt werd om het buitenlandsch mché zooveel mogelijk te behouden de binnenlandsche markt tegen concurrentie van buitenaf te verdedt Exportgebied, dat met groote i en kosten is verkregen, geeft niet prijs dan noodgedwongen, oen ernstig nadeel van verlies van enportgebied is, dat voorzoover pro- «ie-inkrimping hiervan het gevolg ls' °°k de strijd tegen buitenlandsche concurrenten op de binnenlandsche wikt wordt bemoeilijkt. Opmerkelijk is, dat de uitvoer naar fischland van schoenen beneden de gfam, waarvoor in 1930 nog het We invoerrecht gold, vrijwel op peil w. De uitvoer van schoenen van Ju—1200 gram naar Duitschland, ervoor het sterk verhoogde invoer- Wt reeds In 1930 gold, daalde echter °P een vierde van het in 1929 gevoerde aantal paren. Aangezien 'S'11 1931 het verhoogde tarief ook schoenen beneden 600 gram in ™ng is getreden, moet Duitschland .^zetgebied vrijwel als verloren beschouwd, duitschland, dat in 1930 veel meer poenen exporteerde dan het invoerde, ■'noogde het invoerrecht hoofdzake- JL a'weefmaatregei tegen de drei- ji "ue invasie vanuitTsjecho-Slowakije t' and ging dus met des te meer 'kt onze markt bewerken. «anneer men de waarde per paar tsLiifr in8ev°erde lederen schoenen Én. met de waarde per paar der je MV°er^e schoenen, dan blijkt, dat ichl andsche schoenindustrie een en van veel beter kwaliteit uit- Het echtpaar N. J. Hooymaayer-Eypen, dat gisteren onder groote belang stelling zijn gouden huwelijksfeest herdacht. (Zie verslag 2e blad). voert dan de buitenlandsche industrie hier invoert. De Nederlandsche industrie") kan evengoed goedkoope schoenen maken. Dit is gemakkelijker dan een kwali- eitsartikel te fabriceeren, doch het beteekent achteruitgang. De groote invoer van goedkoop schoeisel heeft zijn bezwaren, ook in verband met de zucht van het Neder- andsche publiek tot het maken van koopjes", die intusschen niet altijd voordeeltjes zijn. In elk geval werkt het door import ontstane massa-aanbod van laaggeprijsd schoeisel verwarrend op de geheele branche. Het lijkt van belang te vermelden, dat in 1930 werd ingevoerd aan schoe nen (behalve rubberschoenen) voor een waarde van f 6.922.000.—Tegen over den invoer van 1913, die wordt aangegeven met f 1 917.000.—. is eerstgenoemd cijfer zeer hoog. In aan merking nemend de uitstekend tech nische ontwikkeling der Nederlandsche schoenindustrie, wijst dit hooge im- portcijfer er reeds op, dat in de con currentie van het buitenland, vergeleken met voorheen, zich abnormale factoren doen gelden. Vergeleken met 1913 valt ook een aanzienlijke verschuiving waar te nemen in het aandeel der verschil lende landen in onzen schoenen-import. Engeland, dat destijds veruit de eerste plaats innam, is door Duitschland en Tsjecho—Slowakije naar achteren gedrongen. Als oorzaken van den slechten gang van zaken worden uit de kringen der schoenindustrie o a. ook genoemd dë algemeene depressie, verscherpte strijd tusschen klein- en grootwinkel bedrijf, verhooging van invoerrechten door andere landen, dumping door bepaalde landen", terwijl als maat regelen, waardoor de Overheid zou kunnen bijdragen tot verbetering, worden genoemd.tegengaan van overmatigen invoer, beperking van sociale lasten, grootere soepelheid in het verdeelen der arbeidsuren over bepaalde tijdvakken, export—premies, afweermaatregelen tegen verhooging van invoerrechten door andere landen". Het vraagstuk der productiekosten en der wettelijke regelingen is voor de schoenindustrie van grooter be teekenis dan voor menige andere industrie. Bij import uit landen, waar de productiekosten lager zijn en waar de industrie onder minder knellende wettelijke bepalingen werkt, weegt de invloed hiervan al spoedig tegen het invoerrecht van 8° 0 op. Wanneer dan groote buitenlandsche firma's hier talrijke eigen winkels openen en door grootscheepsche reclame rechtstreeks het Nederlandsche publiek bewerken, zoo wordt onze eigen op hoog peil staande schoen industrie voor een deel uitgeschakeld. De ons toegezonden berichten uit de schoenindustrie spreken zonder uitzondering van zeer ongunstige voor uitzichten voor 1931 en men is van meening, dat de toestand zoodanig abnormaal is, dat aan de Regeering ook maatregelen tegen den grooten import moeten worden gevraagd. Op het kerkhof zong de Zangver- eeniging een laatst afscheidslied. Wed. H. van Oers. Maandag herdacht de oudste inwoonster van Elshout de Wed. H. van Oers haar 90sten verjaardag, 's Morgens werd de jubilaresse per auto naar de kerk gebracht, alwaar een H. Mis tot dankzegging werd opgedragen, waarbij talrijke familie leden tegenwoordig waren. De dag werd feestelijk doorgebracht, 's avonds brachten de Harmonie der Congregatie, en de Zangvereeniging eene serenade. De Zeereerw. Heer Pastoor Willems feliciteerde het nog krasse oudje namens de inwoners. Een zoon der weduwe sprak nog een dankwoord, waarna het feest in huiselijken kring werd voortgezet. Wij hopen dat de Wed. van Oers eenmaal haar lOOsten verjaardag mag vieren. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). De heer A. j. de Roon alhier slaagde j.l. Zaterdag voor het examen politie. Geslaagde genoot zijn opleiding van den Inspecteur der politie te Kaats heuvel, den heer Helsland. DRUNEN. Daar in den tegenwoor- digen tijd organisatie dringend noodig is, zoo zal op a.s. Zondag na de Hoogmis een groote propaganda— vergadering worden gehouden voor alle arbeiders van Drunen. Vooral de niet georganiseerden worden dringend uitgenoodigd deze vergadering bij te wonen, opdat zij van het voordeel der organisatie kunnen worden op de hoogte gebracht. Als spreker zal optreden de heer A. Roestenberg, hoofdbestuurslid der R.K. Werkliedenvereeniging. ELSHOUT. Maandagmorgen had alhier de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer A. Verhoeven. Öm kwart voor negen werd de stoet opgesteld, voorop ging de Harmonie met omfloersd vaandel. De baar werd gedragen door de leden der Mannen-Congregatie, waarvan de overledene onderprefect was. Verder zagen wij leden der Congregatie, Vak- vereeniging, Werkliedenvereeniging en Zangvereeniging. De heer W. v. d. Hoven, alhier, die op Donderdag 1 October z|jn zil veren jubileum als koster bij de Gerf. Kerk alhier hoopt te vieren. Des avonds om 8 uur zal in het Geref. Kerkgebouw gelegenheid z|jn den jubilaris te feliciteeren. Dat zeer velen van hun belangstelling zullen blijk geven, lijdt geen twijfel. J.l. Zaterdag werd alhier door den heer Nic. van Ommeren, een mo dern ingerichte kapperszaak geopend, in het pand van den heer B. v. Caem, tegenover de voormalige openbare school. Deze nieuwe zaak die van buiten door een aardige vitrine de aandacht trekt, ziet er van binnen ook werkelijk gezellig uit en is naar de eischen des tljds ingericht, en van alle nieuwste benoodigdheden voorzien. Wij wenschen de heer v. O., die het heeft aangedurfd zich alhier met een dergelijke zaak te vestigen, veel succes. Het 10—jarig dochtertje van dhr. Treffers, alhier had Dinsdagmorgen het ongeluk een kan kokende kofie over het lichaam te krijgen waardoor het ernstige brandwonden bekwam Geneeskundige hulp van dr. Win kelman moest worden ingeroepen. De 16—jarige J. Bouman alhier had dezer dagen het ongeluk bij het voetbalspel zijn pols inwendig te kneuzen, waardoor hij zich onder geneeskundige hulp van dr. Winkelman moest stellen. Dinsdagmiddag had b]j het kruis punt van de Biersteeg alhier, een aanrijding plaats tusschen een auto en de wielrijder J. Brouwers. Door krach tig remmen van den chauffeur liep het ongeval goed afalleen werd de fiets van Bgedeeltelijk vernield. CAPELLE. Het aan de Willem van Gentsvaart gelegen sportterrein der voetbalvereeniging .Excelsior" alhier werd jl. Zondagnamiddag officieel ge opend met een wedstrijd tusschen Excelsior I en DESI uit Kaatsheuvel. Wegens ontstentenis van denvoorzitter werd het terrein geopend door den 2en voorzitter, die de vereeniging ge luk wenschte met het in gebruik nemen van haar nieuw terrein en daarbij de hoop uitsprak, dat Excelsior menige overwinning op dit terrein mocht be halen. Spreker bracht dank aan notaris R. Middelkoop alhier, die het veld geheel belangeloos beschikbaar stelde, en heette ten slotte de zustervereni ging uit Kaatsheuvel, alsmede den scheidsrechter, den heer P. v. Dron- gelen uit Vrijhoeve Capelle. hartelijk welkom. De secretaris van DES, de heerW. v. Nieuwstadt uit Kaatsheuvel, compli menteerde Excelsior met het in gebruik nemen van haar nieuw terrein en bood namens zijn vereeniging 'n tuil bloemen aan, voor welke attentie de 2e voor zitter onzer sportveteeniging bestuur en werkende leden van DES dank bracht. Vervolgens stelden beide elftallen zich op en werd onder leiding van den heer P. v. Drongelen een vriend schappelijke wedstrijd gespeeld. Al spoedig bleek dat DES heel wat ster ker was dan Excelsior. Voor de rust wisten de gasten driemaal te doel punten. Na de rust raakte Excelsior beter ingespeeld en verslapte DES wel eenigszins. In dezen tijd wist Excelsior tweemaal het doel te vinden. Enkele minuten voor het einde werd door DES een strafschop genomen, welke een doelpunt opleverde, zoodat het einde van dezen pittig gespeelden wedstrijd kwam met een 4—2 over winning voor DES. Excelsior heeft dezen middag tegen het sterke DES dat in het a.s. seizoen in de 3e klasse NVB speelt, goed gespeeld en afgaande op het spel in deze ontmoeting, ge looven we, dat onze voetballers in de wintercompetitie, le Klasse BVB, geen slecht figuur zuilen maken. Met be langstelling zien we den lsten com petitiewedstrijd a. s. Zondagmiddag tegen Juliana II uit Baardwijk op het terrein alhier tegemoet. Den heer W. K. Benjaminse volontair aan de O. L. School in de Kom heeft zijn benoeming tot onder wijzer aan de O. L. School te Beusi- chem aangenomen. De Coöp. Aankoopvereeniging voor Capelle, Vrijhoeve Capelle en Sprang houdt a.s. Donderdagavond uur in 't café van den heer Treffers een ledenvergadering: De agenda ver meldt1 Opening en notulen. 2 Aan schaffen veevoeder, kunstmest enz. Tot predikant bij de Ned. Herv Gemeente alhier is beroepen ds. D.J. v. d. Graaf te Ede. Onze vroegere predikant, Ds. A van Willigen, thans te Rfjsen, hoop a.s. Zondag voor de Ned. Herv. gem te dezer plaatse op te tredenonge twijfeld zullen velen dezen dag opgaan om hun vroegeren herder nog eens te hooren. Door de voetbalvereen. „Neer landia" werd een seriewedstrijd geor ganiseerd waarvan jl. Zaterdag de le ronde gespeeld werd. Deze wedstrijden werden gewonnen door BSV teBesoyen NEO te Sprang en Excelsior II alhier welke vereenigingen a. s. Zaterdag deelnemen aan de eindwedstrijden. Naar we vernemen zal eer lang in deze gemeente aan 't Bruggetje een coiffeurszaak geopend worden Maandagavond, 28 dezer, brandde de landbouwerswoning met aange bouwde schuur van den landbouwer F. van Zuilichem aan den Winterdijk even voorbij Labbegat tot den grond af. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet te denken viel. Van het huisraad kon slechts weinig gered worden. Enkele stuks vee kon, naar we vernemen, tijdig losgesneden worden. Oorzaak onbekend. Verzekering, hoewel laag dekt gedeeltelijk de schade. Ons blad kan 's Woensdags en Zaterdags aan ons bureau worden afgehaald k 10 cent per week. i. DONDERDAG 1 OCTOBER. HILVERSUM 298 M. (A.V.R.O.) Gramofoonmuziek. Morgenwijding. Gr amof oonmuzi ek Twee recepten door F. N. Odinot, kok. Orgelconcert door Piet van; Egmond. Gr amof oonmuziek Kovacs Lajos en zijn orkest. Bij afwisseling draaiorgelmuziek. Gramofoonmuziek. J. Z. Kannegieter: Het bezoek, van H. M. de Koningin aan Amsterdam. Een historische beschouwing. 2.303.00 Zenderverzorging. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.005.00 Ziekenuur. 5.00 Piano-recital door Egbert Veen. 5.30 Sportpraatje door H. Hollander. 6.00—8.15 Uitz. Spoorweg-Onthouders-Vereen. Het Omroep-orkest o.l.v. Nico Treep. Trein 333, Radio-schets. Het Omroep-orkest o.l.v. Nico Treep. Ir. F. A. Brandt, voorz. S.O.V. over: Veilig heid, een eisch des tijds. Aansl. Concertgebouw te Amsterdam. Abon nementsconcert Het Concertgebouw-orkest. In de pauze fragmenten uit het werk van Vergilius. 10.15 Vaz Dias. .00 10.00 10.15 10.30 11.00 12.00 12.15 1.45 2.00 8.15 10.2512.00 Gramofoonmuziek. HUIZEN 1875 M (K.R.O.) 8.00 Morgenconcert. (N.C.R.V.) G r amof oonmuziek f. 10.00 10.15 10.45 11.00 11.30 12.00 12.15 2.00 3.00 Korte ziekendienst door Ds. J. v. d. Woude. Gramofoonmuziek. (K.R.O.) Gramofoonmuziek. Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin, O.P. Politieberichten. Het K.R.O.-orkest o.l.v. Jolian Gerritsen. (N.C.R.V.) Cursus fraaie handwerken door mej. Ably. Vrouwenhalfuurtje. 3.454.00 Zenderverzorging. 4.00 Ziekenuurtje door Dr. J. Riemens. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.45 Concert. 6.45 Cursus knippen en stofversieren. 7.00 Vragenhalf uurtje. 7.30 Politieberichten. 7.45 Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Concert Symphönie-orkest der N.C.R.V. 9.00 Ds. Straatsma over het boek van Niklaus Boit: Svizzero. 10.00 Vaz Dias en Gramofoonmuziek. VRIJDAG 2 OCTOBTR. HILVERSUM 298 M. (V.A.R.A.) Lichaamsoefeningen. 6.45 en 7.30 8.00 Gramofoonmuziek. (V.P.R.O.) Morgenwijding. (V.A.R.A.) Voordracht. Concert Vara-Septet o.l.v. Is. Eyl. Voordracht. Vervolg concert. (A.V.R.O.) Het Omroep-orkest o.l.v. Nico Treep. Uitzending voor scholen. A. Elfers: Hoe ko men de foto's in de krant? Gramofoonmuziek. Aansl. Hotel Terminus, Utrecht. Concert. (V.A.R.A.) Gramofoonmuziek. Knutselwerkjes voor kinderen. Vara-orkest o.l.v. Hugo de Groot, afgewii- seld door Gramofoonmuziek. Uit de Arbeidersbeweging. Vervolg concert. (V.P.R.O.) Catechisatie. Concert. Cursus Humanistische Religie. Concert. Persberichten van het Vrijz. Godsd. Persb. Vaz Dias. Ds. E. D. Spelberg: Achtergronden van h«- dendaagsche religieuse cultuur. Gr amof oonplaten (V.A.R.A.) Gramofoonmuziek. HUIZEN 1875 M. (N.C.R.V.) Schriftlezing. Gramofoonmuziek. Korte ziekendienst door Ds. D. Zemel. Gramofoonmuziek. Politieberichten Gramofoonmuziek. Middagconcert. Gr amof oonmuziek. Concert. Gramofoonmuziek. Zenderverzorging. H. J. Steinvoort: Een doos beplakt mei cre tonne. Orgelconcert uit de Nieuwe kerk te Vlissm- gen door, A. P. Varel. Bezoek Radio-Dokter. A. J. Herwig: Herfstbeplanting van perken voor voorjaarsbloei. Politieberichten. Gramofoonmuziek. Uitz. Herdenkingssamenkomst Oranje-Ver- eenigingen in de St. Jacobskerk, Den Haag. Vaz Dias. Daarna tot 11.30 Gramofoonmuziek. ZATERDAG 3 OCTOBER. j HILVERSUM 298 M. (V.A.R.A.) 6.45 en 7.30 Lichaamsoefeningen. 10.00 10.15 10.30 11.00 11.20 1-2.00 2.00 2.30 3.00 4.00 4.40 5.40 6.45 7.00 8.00 8.30 9.00 9.30 10.00 10.05 10.15 10.45 11.00 8.00 8.15 10.30 11.00 12.00 12.15 12.30 2.00 3.00 4.30 4.45 5.00 5.30 6.30 7.00 7.30 7.45 8.00 10.10 8.00 10.00 10.15 10.45 11.00 12.00 12.15 2.00 2.30 2.45 3.45 4.45 5.00 5.40 5.55 6.30 7.15 7.30 8.00 8.15 8.45 9.30 9.45 10.00 10.10 10.30 10.45 11.15 11.45 8.00 10.00 11.30 12.15 2.30 Gramofoonmuziek. (V.P.R.O.) Morgenwijding. (V.A.R.A.) Uitzending voor arbeiders in Continu-bedr. Vara-tooneel o.l.v. Willem van Cappellen. Amsterdamsch Ti-io. Gramofoonmuziek. Vara-Septet o.l.v. Is. Eyl, Zenderverzorging. Kwartiertje v. h. Inst. v. Arbeiders-ontw. Indisch uurtje. De Spaansche Zarzuella. Gramofoonmuziek met toelichting. S.D.A.P .-kwartiertje. Vara-Septet. J. Oudegeest: De groote krant. Vooravondconcert. Literair halfuurtje doq».A. M. de Jong. Gramofoonmuziek. f Orgelspel. Bij de Pomp, Teun (le Klepperman. Vara-orkest. Vara-tooneel. Zang en piano. Bestuursmededeelingen en Vara-varia. Vaz Dias en Voetbalmededeelingen. Vervolg concert. Zang en piano. j! i Concert, vervolg. i Optreden van humorist Tummers. j Gramofoonmuziek. ij HUIZEN 1875 M. 1 (K.R.O.) Gramofoonmuziek. Het K.R.O.-Sextet o.l.v. Piet Lustenliouwer. Godsdienstig halfuurtje. Het K.R.O.- salon-orkest. Kinderuurtje. 4.004.15 Zenderverzorging. 4.15 Tino Pattiera zingt. 4.45 Het K.R.O.-Kunstensemble. 6.20 Journalistiek Weekoverzicht, P. de Waart. 6.40 Cursus in Esperanto. 7.05 Drs. Wanders: Astronomie. 7.30 Politieberichten. 7.45 Piano-voordracht door Fr. Boshart. (H.I.R.O.) 8.00 Uitzending voor de Ned. Ver. ter Bescher ming van Dieren. (K.R.O.) 0.00 Vaz Dias. 9.15 K.R.O.-orkest. 9.45 Radio-hoorspel: Op de Huwelijksreis. 10.25 K.R.O.-orkest. 11.10 Gramofoonmuziek.

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 3