„De Echo uan het zuiden" itgÉODSlÉI Modelleur It Het is nu de tijd Gevraagd Biedt zich aan: Trouwkaarten of Trouwbrieven 1 Dankbetuiging. j ■iBIiflHii n If die van Obligatiehouders en Aandeel- houders offers zal vragen, dringend noodig is, wil de maatschappij blijven voortbestaan. De moeilijke positie is een gevolg van het sterke verminderde reizigers- vervoer (vermindering in 1931 13.388) en vrachtvervoer(vermindering in 1931 230.000 ton.) De geldmiddelen zijn gedaald tot een peil, dat een verdere verminde ring voor het voortbestaan der ven nootschap gevaarlijk zou zijn. De overbrugging bij Zaltbommel. Door de Nederlandsche Spoorwegen is gisteren aanbesteed het vervaardigen, leveren, stellen en verven van acht enkelsporige ijzeren bruggen elk lang 59.64 Meter met bijbehoorende werken voor de overbrugging van de Waal bij Zalt—Bommel in den spoorweg van Utrecht. Er waren ingekomen 39 biljetten. De laagste inschrijfster was de N.V Kon. Scheepswetffabrieken .De Schel de" te Vüssingen met f 448.800. Het hoogste werd ingeschreven door de firma B. Seibert te Saarbmcken met f 793.850. Wegenverbetering 1932 De uitgewerkte en toelichtende staat bij de begrooting van het wegenfonds voor het dienstjaar 1932 stelt in staat meer in bijzonderheden na te gaan, wat er in 1932 aan de rijkswegen in de provincie Noordbrabant zal worden gedaan. Weg (Rotterdam-Dordrecht)—Moer dijk Princenhage Zundert—grens verbetering rijbaan in asphaltbeton met rijwielpad tusschen Rljsbergen—Zun dert (f 150.000). Weg (Utrecht—Vianen) Gorinchem- Keizersveer-Breda: verbetering rijbaan Nieuwendijk—Keizersveer (f 110.000). Weg Bergen op ZoomWouw Princenhage—.Breda verbetering baan en aanleg rijwielpaden (f 170 200); verbeteting rijbaan Princenhage-Breda (f 125 000). Weg Bergen op Zoom—Tholensche brugverbetering rijbaan en aanleg rijwielpaden f 12 000), Weg Breda—Tilburg—Eindhoven: aanleg ruiterpad tusschen Breda—Til burg (f 54000) aanleg gedeelteTilburg- Eindhoven, 1ste gedeelte (f 90 000). Weg Den Bosch-Vught-Eindhoven aanleg rijwielpaden, 1ste gedeelte (f 50.000). Weg Eindhoven—Weert—Hom- Roermond aanleg rijwiel- en voetpad tusschen Eindhoven Geldrop(l60.000); verbetering traverse Maarheeze lste gedeelte (f 25.000). Weg Eindhoven—Valkenswaard verbetering traverse Valkenswaard (f 25 000). Voltooiing stalen brug te Bergen op Zoom (f 15 000) Een gewetenszaak. „Ik ben als geloovige longen aan de Academie gekomen en toen ik er anderhalf jaar was, was mijn over tuiging omgezet geworden in die van het meest absolute denkrationalisme. Ik wil hier wel uitspreken, dat mijn beste, trouwe vader in die periode uren en uren lang met mij doende is geweest om den schadelijken invloed van de Academie te breken. Maar, hoewel hij zelf aan een Rijksuniver siteit gestudeerd had, was het hem toch niet gegeven... te ondervangen de aanvallen, die op het Christelijk geloof werden gedaan." Dit was het zelfgetuigenis van een man, die, wat men overigens van hem zeggen moge, een groot denker was, van Minister Kuyper, op 3 Maart 1904 afgelegd in de Tweede Kamer. Hij had den ontzaglijken invloed van het universitaire midden aan den lijve ondervondentoen hij student was, hoorde hij Scholten, een der vrijzinnigen baanbrekers, nog het bestaan van won deren verdedigen, iets, wat elk liberaal in 1904 voor een onmogelijkheid moest houden in naam der „wetenschap". Het is dus een dubbele reden, welke het bestaan van een Katholieke Univer siteit noodig maaktalleen door haar kunnen wij eigen levensbeschouwing doen kennen. En dit doende, kunnen wij menschen vormen in deze levensbe schouwing gedrenkt. De toekomst van ons land zal in groote mate bepaald worden door de katholieken, die de grootste aaneenge sloten volksgroep vormen. Wee ons, indien wij niet „bij" zijnZelfs onze politieke macht, zelfs onze kerkelijke bloei zal ons niet baten, zoo wij niet de geschikte mannen en vrouwen hebben om die plaatsen in te nemen, waarvan de invloed uitgaat op ons volk. En die geschikten worden allereerst gevormd op eigen universiteit, Juist omdat deze er is, zullen andere universiteiten rekening met haar moeten houden. Daarom zullen zij katholieke geleer den niet zonder meer kunnen voorbij gaan. Juist om wederrechtelijke achter uitstelling te voorkomen, zoo betoogde de Protestantsche staatsman Groen van Prinsterer reeds in 1850 in de Tweede Kamer, waren bizondere universiteiten noodig. In 1880 waren er aan alle Nederland sche Rijksuniversiteiten behalve in de godgeleerde faculteiten nog vier ge loovige christelijke professoren 1 De eenige katholieken, die jarenlang benoemd werden, waren afvalligen 1 Om totale ontkerstening te voorkomen van hun volk, stichtten de geloovige pro testanten hun Vrije Universiteit te Am sterdam. In dienst van Wetenschap en Geloof werd de Katholieke Universiteit gesticht. Gij weet, dat zij slechts weinig steun uit de openbare kassen geniet Gij weet, dat zij niet bestaan kan dan door Uw hulp. Bedenkt, dat hoe beter gij helpt hoe sneller het werk voltooid is. Niet alleen in idëeelen zin, zoodat de ontbrekende faculteiten worden aan gevuld en men te Nijmegen ook ge neeskunde en natuurwetenschap zal kunnen studeeren. Maar ook in materi- ëelen zin. Zij, die tegen alle billijkheid in nu nog weigeren ons Hooger Onder wijs te subsidieeren, zullen door Uw offer weten, dat het ons bloedige ernst is. Zij zullen begrijpen, dat de zaak voor ons niet enkel een eerezaak maar een gewetenszaak is. Zij zullen nadenken en tot het besef komen zooals dit ook met het lager onderwijs het geval is geweest dat het vrij hooger onderwijs, dat ruim een derde van het vólk verlangt, geen lief hebberij is. De historie heeft ons recht gedaan op hetgebied van lager onderwijs algemeen wordt de vroegere onderdrukking als een fout erkend. Maar.... indien onze ouders eens waren bezweken Indien zij hun offers eens niet hadden gebracht? Indien zij gewacht hadden op het doorbreken van dat juiste inzicht bij de anderen Gij weet zelf het antwoord.... Daarom, als straks het Universi teitscomité Uw gift komt vragen, weigert niet, maar geeft 1 Bedenkt, wat onze roeping is in dit land 1 Bedenkt, hoe broodnoodig geleerde geloovigen zijn en van welk een ver- strekkenden invloed hun optreden nu kan wezen. Hebt gij geen kinderen Denkt aan die van anderen 1 Gij noch de uwen komen onmiddel lijk in aanraking met „studie" Vergist U nietof gij boer zijt of arbeider, pachter of winkelier, middenstander of kleine ambtenaar vroeg of laat en langs wegen, welke gij niet vermoedt in een college of in een scheids gerecht, in een bureau of op een minis terie, in een vertegenwoordigend lichaam of in een kazerne, in uw kamer of in een ziekenhuis, zult gij in aanraking komen met bestudeerden, de gevolgen zien van studie en van een bepaalde wereldbeschouwing, welke de studie be ïnvloedde van hen, die gij zult ontmoeten. En dan zoudt gij het verschil wel eens kunnen merken Maak de baan vrij voorde beoefening van wetenschap door katholieken aan eigen universiteitHelp mee aan de vorming van ons geestelijk leven. Toont anderen wat eigen geestelijk leven U waard is. Geeft in de zekerheid, dat gij doet, wat* Paus en Bisschoppen U vragen. Geeft in de blijmoedige verwachting, dat Uw gaven andersdenkende landge- nooten de oogen zullen openen. Geeft: opdat onze kinderen zullen krijgen wat recht is! CENTRAAL COMITÉ DER ST. RADBOUDSTICHTING. van W. overreden, Het knaapje was onherkenbaar verminkt en onmiddellijk dood. Het geschiedde bij den onbe. waakten overweg bij den Kerkweg. Den machinist treft geen schuld. GEMENGD NIEUWS. Kleine oorzaken groote gevolgen. Zaterdagmiddag reed een verhuis— auto beladen mei meubelen van Am sterdam naar Apeldoorn. De eigenaar en eigenares hadden naast den chauf feur plaats genomen, zij voerden in een mandje een hondje en een poes mede. Poes scheen dat opgesloten zitten te vervelen en ter hoogte van Terschuur wist uit haar mandje te ontsnappen en sprong den chauffeur plotseling op den schouder. Deze ge raakte van schrik het stuur kwijt en reed met het rechter voorwiel tegen een boom op, waarbij de auto met een halven slag dwars over den weg sloeg. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor doch auto en inboedel wer den deerlijk gehavendde laatste is later op den middag in een uit Am sterdam gerequireerden auto verder naar Apeldoorn overgebracht. Poes heeft ter plaatse van het on geluk de volkomen vrijheid verkregen en hel echtpaar is enkel met bet hondje gearriveerd. Naar men verneemt was de auto niet, de inboedel wel verzekerd. Slachtoffer van een onbewaakten overweg. Met den sneltrein, die Zaterdag middag om ongeveer 2 uur uit Utrecht te Ede aankwam, is 't 6-jarig zoontje Motor—ongelukken. Zondagavond omstreeks half twaalf is de motorrijder J. H. uit Farmsum te Scharmer (gem. Slochteren) door het slippen van zijn motor tegen een boom gebotst. Zijn verloofde, die op den duo zat, mej. B. E., werd zeer ernstig gewond. De heer H. zelf be kwam lichte kwetsuren. Beiden zijn in het Diaconessenhuis te Groningen opgenomen. Te Alphen a. d. Rijn hadden Zondag twee motorongevallen plaats. Des middags is de 20-jarige kantoor bediende N. de J. uit Hazerswoude die per motor door de van Manders- loostraat reed, op den hoek van de Aarkade in botsing gekomen met een auto. De J. kwam daarbij onder den motor terecht. Het bleek dat zijn rechterbeen op twee plaatsen gebroken was. Hij is naar het Acacemisch Zie. kenhuis te Leiden vervoerd. 's Avonds is in de Emmalaan de heer L. aangereden door een motor, bestuurd door G. B, Deze laatste be kwam ernstige verwondingen aan het hoofd, de heer L. brak een been. In Viest bij Schoonhoven is gisteren een motorrijder aangereden, door een boerenwagen, tengevolge waarvan de motorrijder H. H. v. Polsbroek een beenbreuk bekwam benevens verwondingen aan een arm en het hoofd. De aangeredene werd door voor bijgangers gevonden. Na geneeskun dige hulp is hij naar het ziekenhuis overgebracht. Lijk op de rails gevonden. Langs de spoorlijn HedelDen Bosch, op een 800 meter van Blok N.B.D., bij den zich daar bevindenden onbewaakten overweg, is Zondag het lijk gevonden van een ongeveer 35- jarigen man, met een gapende wonde in het achterhoofd. Op 300 meter stond aan den over weg achter het kreupelhout, een fiets. De politie stelt een onderzoek in. Voor het oogenblik valt niet te zeggen, of hier aan een zelfmoord, een ongeluk of een misdaad moet worden gedacht. Het signalement van den man is: 35 jaar, lengte 1 meter 70, gekleed in licht colbert pak met blauwe manchester broek, bruine lage schoenen, gladge schoren gezicht, roodachtig haar. In een van de zakken heeft men een portemonnaie gevonden, die een bedrag van f 9,17 bleekte bevatten. Auto—ongeval. Van den vrachtauto van den heer van I. uit Zundert raakte de chauffeur aan den ingang van Rijsbergen het beheer over zijn stuur kwijt, met het gevolg, dat de wagen tegen de voorpui van het café „Schuttershof" opbotste, waarvan geen steen op den andere bleef. Een jongetje werd uit den auto geslingerd en kwam door de deurruit in 't café terecht met een diepe en groote snijwonde in 't gezicht. De auto werd deerlijk gehavend. Doodelijke val van een trap. Gisterenavond is in de Reitzstraat, te Leiden de 91-jarige mejuffrouw D. in haar woning van de trap gevallen en aan de gevolgen daarvan overle den. Van het dak gevallen. De heer C. v. G wonende aan den Amstelveenschen weg te Buitenveldert, is bij het maken van een antenne van het dak zijner woning op straat ge vallen. Hij werd met een hersenschud ding en andere inwendige kwetsuren opgenomen en in ernstigen toestand naar een ziekenhuis te Amsterdam overgebracht, Tusschen de dorschmachlne bekneld. De 18-jarige H S. te Posterholt is tusschen een dorschmachine bekneld geraakt. Het meisje is in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis te Roer mond overgebracht. om zich te abonneeren op dit blad. Men ontvangt de tot 1 October ver schijnende nummers gratis. En de tijd van lezen breekt weer aande najaars- en wintertijd staat voor de deurdan verlangt men meer naar z'n courant dan gedurende de zomer maanden. Men interesseert zich meer voor alles, maar zeker voor gemeen telijke aangelegenheden. En welk blad zet U de zaken van plaats en streek beter en uitgebreider voor dan MET blad voor Waalwijk, de Lang straat en de wijde omgeving. Men vindf daarin nieuws op elk gebied hoofdartikelen, binnen- en buiten- landsch nieuws, gemengde berichten, kinderrubriekvooral nieuws uit eigen plaats, uitvoerige raadsver slagen enz. enz. Abonneert U dus nu, de prijs is f 1.25f 1.40 p. p. per kwartaal; van onze colporteurs 10 ct. per week. DE ADMINISTRATIE. MARKTBERICHTEN. van alle aanwezige stieren en zal vermoedelijk op 6 October een zware dobber hebben aan de stieren uit Alphen. Aiphen immers, een veree- niging die ook de fokveedagen van Den Bosch bezocht, heeft vroeger ge. werkt met verschillende stieren uit De Wijk, heeft de beste stieren van Bra bant tot zich getrokken en daarnaast een goede Groninger stier uit de Landheer—Fiasstam gekocht, die in Groningen mede bovenaan staan. De vereeniging van Alphen is en blijft een zware concurrent voor de zwartbonten uit de omgeving van Den Bosch, maar dat doet er niet te toe, laat ze gerust jaarlijks komen, wint men Alphen, dan staat men ook in Brabant met de zwartbonten bovenaan. Het Land van Heusden en Altena had reeds enkele fokkers die zich particulier toelegden op de rationeeie fokkerij, doch zonder vaste lijn. Als vereenigingstier kwam er een Wilhelm 2968 voor, een stier van de Zuid- Holiandsche eilanden en thans een Fries. Zich uitstrekkende over een groot gebied, heeft deze vereeniging de beste fokkers uit die streek. Aimkerk is een vereeniging, die zich in hoofdzaak heeft laten voorzien door Hoornaarsch bloed, wat het mannelijk iokmateriaal betreft. Wij hopen deze vereeniging, die van alles afgelegen is, ook in Den Bosch te zien. Immers, door eendrachtig samenwerken, ma ken deze vereenigingen zich tot derde in den Bond der zwartbont—fokkers, ni. Roosendaal, Breda en 's Bosch. Laat de laatste zorgen onder deze spoedig de eerste zijn en daarom op 6 October alien op naar Den Bosch! 6 October 1931. Eenige beschouwingen over de rundveefokkerij In de omgeving van 's Hertogenbosch. III. (Slot), AGENDA'S. WAALWIJK. Donderdag 8 uur. Repetitie W.G.V Gymnastieklokaal. Donderdag van 8—9.30 uur. Gym nastiek heeren K. en V. Vrijdagavond 8 uur repetitie aspi ranten W.G.V. Vrijdag van 8—9 30 uur. Gymnastiek dames K. en V. Zaterdag van 4.30-5.30 uur. Gym nastiek aspiranten K. en V. Zaterdag 8'/2 uur. Repetitie Lieder tafel „Oefening en Vermaak" le en 2e tenoren. Zondag 12 uur. Repetitie voor allen. Liedertafel „Oefening en Vermaak". Abonneert U op en Adverteert in „De Echo van het Zuiden", Rest ons nu nog een korte beschrij ving over de zwartbonten. Kon ik reeds schrijven dat er in 1918 rondom Den Bosch 3 zwartbonte stierhouderijen waren, ni. Drunen, Els- hout en Heivoirt, van deze drie zijn er twee verdwenen ni. Drunen en Heivoirt, Heivoirt is omgezet in rood bont, terwijl Drunen zich binnenkort wel weer zal laten hooren't succes dat Elshout heeft, lacht hun toe en de resultaten, die zij bij hun eerste ver eeniging hadden, daar gaat de goede mare nog steeds van rond en zai hen wel doen besluiten, wederom onder de zwartbonten te komen. Van de controievereenigingen die er toen bestonden, zijn Herpt en Udenhout verdwenen, de eerste is na een rustkuur van enkele jaren weer verrezen als stierhouderij, de andere Is aan het probeeren om zich weer op te helpen en hangt thans tusschen roodbont en zwartbont te dobberen, doch zai wel weer zwart nemen om het fundament, dat zij eerst zoo goed gelegd had, dan niet geheel te doen ondermijnener wordt verwacht, dat men met de resultaten van vroeger thans nog zijn nut zal kunnen doen. We kunnen thans nog beschrijven de fokvereenigingen van Elshout, Aim kerk, het land van Heusden en Altena, de stierhouderij van Herpt en de lok vereeniging van Alphen. In Elshout is men begonnen met een stier van Brabantschen oorsprong, kocht daarna een stier die op dezelfde moeder terugliep, als de eeerste, ging vervolgens naar De Wijk en kochten daar na elkaar twee stieren; op dit oogenblik is er nog 1 stier uit het Ceres—Albert-bloed bijna 6 jaar oud van deze vereeniging mag gezegd worden, dat ieder van deze stieren er beste nakomelingen heeft gegeven dat er 'n stevige grond is om er op voort te bouwen en dat wanneer de stier thans aanwezig, verkocht is men gerust 'n prima stier aan mag schaffen om toch zeker maar niet toe te geven aan hetgeen eens verdiend is. De stierhouderij van Herpt had vanuit de jaren harer fokvereeniging ook nog wat goed fokvee overgehouden, in het wilde weg fokken bracht geen resul taten, waarom de stierhouderij werd opgericht met eveneens een siier uit de Ceres—Albertiijn en toen deze dit voorjaar verkocht moest worden, om niet met de afstammelingen ervan bij den vader te behoeven te komen, kocht men in Staphorst 'n stier uit de Frans 5068 lijn en Willem lijn, uit welke laatste lijn ook de beste slier der fokvereeniging kwam en nog in dien stamboom voortkomt. Deze stier be haalde, niettegenstaande zijn jeugdigen leeftijd, op de jongste centrale stie renkeuring het hooogste aantal punten ADVERTENTIëN. Voor Uwe deelneming in ons verlies, door het overlijden van onzen betreurden Echtgenoot, Zoon, Broeder en Behuwdbroeder den Heer B. G. J. VAN ZWOL, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, F. VAN ZWOL-BEERENS en Familie. Waalwijk, 30 September 1931. Langs dezen weg betuigen wij onzen oprechten innigen dank aan de Voetbalvereeniging H.E.C. voor den prachtigen grafsteen, door hen aan onzen geliefden Zoon Marcel geschonken. Wij zullen deze daad van oprechte vriendschap nooit vergeten. Familie v, d SCHANS. H. DE R U 1| T E R M O O N EN Mr. v. Coothstraat Waalwijk. Bekwaam Brieven onder No. der advert, a. h. Bureau v, d. blad. 47119 Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten. Nieuwe Tijdschriften. Bij Gebrs. Belinfante te'sGravenhage verscheen het proefnummer van het „Tijdschrift voor den Industrieelen Eigendom". Het ontbreken van een orgaan dat zich in 't bijzonder met dit rechts— onderdeel bezig houdt, heeft verschil lende groepen er toe geleid een poging te doen tot het vullen dezer leemte. Het orgaan zal de Nederlandsche Rechtspraak zoo volledig mogelijk bevatten, en tevens artikelen en mede- deelingen betreffende het recht inzake den industrieelen eigendom. Indien dit proefnummer, dat goede beloften inhoudt, een voldoend ont haal vindt zal het Tijdschrift voortaan maandelijks verschijnen. !1 ii. VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 29 September. Ter veemarkt waren heden aangevoerd257 paarden, 28 veulens, 4 ezels, 944 magere runderen, 935 vette runderen, 229 vette kalveren, 490 nuchtere kalveren, 740 gras kalveren, 383 schapen of lammeren, 04 biggen, 18 bokken ol' geiten, 18 overloopers. Prijzen per kilo: koeien 21-25 ct., 343(> ct. en 4041 ct.; ossen 27,5 ct., 3235 ct. en 3740 c.; stieren 25 et., 31—32 ct. en 3536 ct.; kalveren 40 tot 45 et., 5055 ct. en 60—65 ct. Prijzen per stuk van mager vee: melkkoeien 200 tot 310, stieren 110—450, graskalvcren 30—75, paarden 200—3:10, slachtpaarden" 100 220 hitten 75 tot 150, veulens f 5090, fok nuchtere kalveren 13 tot 20. slacht nuchtere kalveren 6—11, kalfkoeien 200—300, pinken ƒ90 —140, vaarzen f 100—190, biggen 7—13, per week I 1.40—1.80. li

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 8