II Wijlen Secretaris v. Liempt herdacht. Vaststelling verordeningen inzake opcenten Person. Belasting aangehouden. Geldleening 31.500 aan de schoenfabriek ..Hollandia". Rummer 79. Zaterdag 3 October 1931. 54e Jaargang. Gisterenavond hield' de raad onzer gemeente een openbare vergadering onder voorzitterschap van den Edel- achtb. heer burgemeester E. Moonen. Afwezig met kennisgeving de heer Klijberg. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd, udat door den heer v. Haren enkele opmerkingen waren gemaakt die niet direct de notulen betroffen, doch de toepassing van het reglement van orde. Spr, doelde op het besluit aan 't slot, heropening der vorige vergadering, genomen om een subsidie beschikbaar Ie stellen voor de ontvangst der deel nemers aan de Brabantsche Industrie- dagen. Volgens de letter van het reglement zou over voorstellen die niet op de agenda staan vermeld niet aanstonds beslist kunnen worden doch eerst in den volgende vergadering. De voorzitter geeft toe dat de heer i Haren formeel gesproken gelijk beeft doch met de notulen als zoo danig heeft dit niets uitstaande. Indien verandering van het reglement wenscht kan de heer v. Haren dit op de gebruikelijke wijze voorstellen. Terwijl alle leden zich van hun zetels verheffen wijdt de voorzitter de rolgende woorden aan de nagedach tenis van den overleden gemeente secretaris den heer v. Liempt Alvorens een aanvang te maken met de behandeling van de agenda, verzoek I een oogenblik uwe aandacht om bel overlijden van onzen geachten gemeente-secretaris, den Heer van Liempt te herdenken en eenige woorden Ie wijden aan zijne nagedachtenis, toorden die uit het hart zijn gegrepen, maar die toch op zeer onvolledige wjze zullen vertolken de gevoelens Jielke zijn overlijden in ons heeft (jp 47. jarigen leeitijd is de Heer van liempt weggerukt uit zijn nog jeugdig gezin, waarin zijn heengaan een leegte beeft veroorzaakt en een onherstelbare breuk, die alleen te peilen is door dengene, die zooals hij, geheel leefde roor zijn gezin, waarin zijn liefde zich concentreerde en waarvan hij zich door zijn onafgebroken en teedere lorgen een schoone toekomst droomde. Voor zijn gezin is het een wreed verlies. De overtuiging, dat Qods wijze voorzienigheid het zaad met zorgzame band uitgestrooid tot vruchtbare ont- wikkeling zal brengen, zal, naar wij hopen langzamerhand de pijnlijke wonde verzachten. Aan het gemeentebestuur is secretaris van Liempt ontvallen na een ruim 29-jarige ambtelijke loopbaan, waarvan bijna 20 jaren ais secretaris, op een leeftijd, welke het hem mogelijk zou hebben gemaakt nog veel voor onze gemeente tot stand te brengen. Secretaris van Liempt heeft grooten Invloed gehad op de ontwikkeling van Waalwijk, vooral ook omdat het tijd perkzijner vruchtbaarste werkzaamheid li samengevallen met een periode van bloei. Hij is geweest een der vooraan- staande inwoners, welke plaats hij heeft Ingenomen door zijn groote locale kennis, door zijn evenwichtig, vrien delijk karakter, door zijne hulpvaar digheid, door zijn sociaal inzicht en "Iet het minst door zijn kennis van wetten en voorschriften van velerlei aard. Door zijne welsprekendheid was hij veelal de tolk van de vereenigingen, waarvan hij lid was, hij was veler Pleitbezorger door zijn tact en zijn gevoelig hart en bevorderaar van het schoone door zijn kunstzlnnigen aanleg. Door deze vele goede eigenschappen was hij in Waalwijk een kracht waarvan kei gemis ernstig zal worden gevoeld tn waardoor hij op onderscheidene jJken, het beheer der gemeente betref- 'en<le, zijn stempel heeft gedrukt. Secretaris van Liempt zal in onze herinnering blijven voortleven als een M ambtenaar, die zijn uitnemende 'genschappen van hoofd en hart in "enst heeft gesteld van zijn geboorte- tats, die hem lief was. Zijne ziel ruste tn vrede. Aan de orde; Jngekomen Stukken. Van Gedeputeerde Staten. Goedkeuring raadsbesluit van 28 Augustus 1931 tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Baardwijksche Straat. Van Gedeputeerde Staten. Mededeeling verdaging beslissing omtrent de bij raadsbesluit van 28 Augustus 1931 vastgestelde rechts- ioestand verordening voor het Semeente personeel. c. Van Het Centraal Bureau voor Ve rificatie en Financieele Adviezen der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, 's Gravenhage. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeenteontvanger op 14 September 1931. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. 2. Vaststelling van de rekeningen der burgerlijke armbesturen van Waal wijk, Baardwijk en Besoljen over 1930. Worden zonder opmerkingen vast gesteld. 3. Voorstel tot instelling eener com missie van toezicht op het corres pondentschap der arbeidsbemid deling. (Zie prae advies van B. en W. in ons blad van j.I. Woensdag.) Met 6 stemmen op den heer Eibers en 4 op den heer Smolders werd de heer Eibers tot voorzitter gekozen. De heeren A. J. de Kort en S. F.y. Wees werden met op één na alge— meene stemmen gekozen als leden- werkgevers en de heeren J.A.Leijtens en A. W. v. Oudheusden met alge- meene stemmen tot leden-werknemers. 4. Vaststelling van a. een verordening betreffende de klasse-indeeling voor de personeele belasting en b. een verordening op de heffing op de invordering van opcenten op de hoofdsom dezer belasting. (Zie prae-advies in ons nummer van Woensdag jl.) De heer van Driel zegt zich niet met deze voorstellen te kunnen ver— eenigen. Hij zou het aantai opcenten wilien verminderen tot minstens 30 om daardoor de minder gegoeden in dezen slechten tijd eenigszins te ont lasten. Dat zou een mindere op brengst van ongeveer f8000.— be— teekenen welk bedrag men z.i. zou kunnen vinden door de opcenten op de inkomsten belasting te verhoogen. Deze belasting die moet worden opgebracht naar gelang men verdient, vindt hij billijker dan de personeele belasting die stabiel blijft. De Voorzitter moet het voorstel van de heer van Driel ten sterkste ontraden. Spr. becijfert dat het verschuiven van de vermindering der opcenten van de opcenten der personeele belasting naar de opcenten op de fondsbelasting een verhooging van deze opcenten betee- kent van 45 op 63. Het maximum opcenten dat op de fondsbelasting mag geheven worden bedraagt 80. Er blijft dan nog slechts een speling van 17 opcenten. Als men dan weet dat de begrooting, die zoo sober mogelfrk is opgezet, slechts sluitend was te krijgen door een extra winst van de bedrijven dan kan men begrijpen dat men bij eenige uitbreiding der werk loosheid met 80 opcenten niet toe zal komen. En dan is de eenige uitweg toch weer; verhooging der opcenten op de personeele belasting. Ook ver geet de heer van Drie! dat de voor gestelde regeling een jaar geleden ook door hem mede is goedgekeurd. Normaal zou dus deze regeling doorgeloopen hebben als de kroon 'j vorig jaar niet slechts voor één jaar de vtrordening hadgoedgekeurd; alleen daarom moet nu door den raad weer opnieuw een besluit genomen worden, doch niet omdat er zich eenig motief tot wijziging heeft voorgedaan. We hebben vorig jaar met de vast stelling van het geheele nieuwe belasting-stelsel wel degelijk rekening gehouden met de minder gegoeden en daarom zoowel voor de fonds belasting als voor de personeele- belasting een zeer gunstige indeeling genomen. Gaan we nu de opcenten op de pers-belasting verminderen en deze dus nog gunstiger maken, dan zal de Kroon deze verordening ver. moedelljk niet goedkeuren. Bovendien loopen we de risico dat straks als de werkloosheid zich zou uitbreiden en de gemeente zou bij het rijk om steun moeten aankloppen, dat men dan te hooren kreeg dat een gemeente die zoo weinig opcenten op de personeele belasting heft en zich voor de fonds belasting iu de eerste en voor de personeele belasting in de vijfde klasse zoo gunstig heeft ingedeeld, zichzelf wel behoorde te kunnen redden. Spr. moet dus nogmaals ten sterkste ontraden op het voorstel van den heer van Driel in te gaan. De heer Nuyten vindt deze kwestie een belangrijk onderdeel van de be grooting en waar de ontwerp— begrooting eerst hedenmiddag, even voor de vergadering aan de leden is toegezonden hebben deze nog geen gelegenheid gehad deze te bestudeeren. j Daarom kan spr. zich thans nog niet uitspreken over het aantal opeen- i ten en de klasse indeeling voor de j pers. belasting en zou willen voor— j stellen dit punt aan te houden tot bij de behandeling der begrooting. De Voorzitter merkt op dat deze i kwestie met de begrooting niets heeft uit te staan. Had de Kroon vorig jaar deze verordening zonder meer goed gekeurd, in plaats van slechts voor 1 jaar, dan zou er niet meer over ge sproken zijn. Dit punt had even goed over een paar maanden, als de be grooting reeds lang was goedgekeurd, aan de oi;de kunnen komen. 't Is logisch dat dezelfde verorde ning gehandhaafd blijft die de raad 't vorig jaar heeft goedgekeurd. LJit de begrooting zal men omtrent dit punt niet veel wijzer worden. Die is zooals reeds gezegd, zoo sober mogelijk opge zet en spr. waarschuwt, dat, als de fabri. kanten niet meewerken en hun arbei ders- uit deze gemeente zooveel mogelijk aan het werk houden, het voor de gemeente en catastrope dreigt te worden. De opcenten op de fonds belasting alleen houdt met de be grooting verband, dat is de sluitpost. De heeren van Haren en van der Waerden zijn bet, niettegenstaande de uiteenzetting van den Voorzitter met den heer Nuijten eens, dat men, zoo lang men de begrooting nog niet heeft kunnen bestudeeren, men moeilijk een beslissing in deze zaak kan nemen en wenschen dit punt ook aan te houden. De Voorzitter zet nogmaals uiteen dat dit punt niet met de begrooting verband houdt en dat de zaak spoe dig behandeld diende te worden, omdat Ged. Staten er reeds een brief over hebben geschreven, doch de heeren Nuijten, van Haren en van der Waerden handhaven hun voorstel. De Voorzitter wil dan eerst het voorstel van den heer van Driel, om de opcenten te verlagen, behandelen als zijnde van de verste strekking. De heer van der Waerden betwist deze opvatting en zegt dat 't voorstel Nuijten om de zaak uit te stellen verder gaat. De Voorzitter zegt, dat hij in deze heeft uit te maken wat van de verste strekking is en dat het z.i. logisch is dat verlaging der opcenten van verdere strekking is, dan het aanhouden der beslissing. Hij vraagt of iemand het voorstel van den heer v. Driel steunt. Het wordt door geen der leden ge steund zoodat het niet in omvraag kan worden gebracht. Daarna komt het voorstel Nuijten, gesteund door de heeren v. Harenen v. d. Waerden in omvraag, hetwelk wordt aangenomen met 9 tegen 3 stemmen. Alleen de beide wethouders en de heer Spijkerman stemde tegen. Deze zaak zal dus in de volgende vergadering bij de begrooting nader onder het oog worden gezien. 5. Aanbieding gemeente- en bedrijfs- begrootingen 1932. Zooals gewoonlijk moet een com missie van onderzoek worden benoemd die een schriftelijk rapport zal uit brengen. De uitslagen der hiervoor gehouden stemming zijn als volgt Eerste stemming: Nuijten, 3, v. Haren 2, Pullens 3, v. d. Waerden 1, Spapens 2 en Spij kerman, 1, zoodat herstemming tus- schen de heeren Nuijten en Pullens moest plaats hebben. Hierna is de uitslagNuijten 6, Pullens 4, zoodat de heer Nuijten gekozen is. Tweede stemming Van Haren 4, Pullens 3, Spapens 2, v. Driel 1, v. d. Waerden 1 en Spijkerman 1, zoodat een herstem ming tusschen de heeren van Haren en Pullens moet plaats hebben. Hierna is de uitslag: v. Haren 9, Pullens, 1, zoodat de heer v. Haren gekozen is. Derde stemming Spapens 4, Passier 1, Pullens 4, Klijberg 1, v. Driel 1 en Spijkerman f, zoodat herstemming tusschen de heeren Spapens en Pullens moet plaats hebben. Hierna is de uitslag 5 tegen 5, zoo dat het lot moet beslissen. De heer Pullens wordt hierna bij loting gekozen. De commissie bestaat dus uit de heeren Nuijten, v. Haren en Pullens. 6. Bezwaarschriften straatbelasting. Diti punt zal in geheime vergadering behandeld worden voor welke geheime zitting de voorzitter nog meer punten ter behandeling heeft. Aan het slot der vergadering, vraagt de heer Roxs nog even het woord te mogen voeren over de reiniging van sloten langs den Zomerdijk en den Kloosterweg, waarover hij eenige schriftelijke vragen heeft ingediend. (Zie vragen en antwoord van B. en W. in ons nummer van Woensdag). De heer Roxs zegt na het antwoord van de voorzitter, zich tot het polder bestuur enj particulieren om nadere inlichtingen te hebben gewend en zet in een uitvoerig betoog uiteen, wie de eigenaars der verschillende langs die wegen gelegen perceelen zijn en wie en in hoeverre zij of het polderbestuur voor reiniging hebben zorggedragen. Hij komt tenslotte tot de conclusie dat een gedeelte van den langs den Zomer dijk loopenden sloot niet meer onder- houden wordt, omdat daar toch geen afwatering plaats heeft doordat een duiker die zich nabij Bel in den weg- bevindt, is dichtgeraakt.Wie hiervan de schuld draagt i^ niet met zekerheid te zeggen, doch vermoedelijk is deze ver stopping veroorzaakt door de opspui ting van grond uit de haven vanwege de gemeente. Daarom acht hij de ge- meeixte aangewezen om dien waterloop weer in oi'de te brengen. De voorzitter meent dat men te ge makkelijk alles op de gemeente tracht te schuiven. Hij acht dit een zuiver pol- derbelang. De heeren van Driel en Eibers voe- i-en ixiet den heer Roxs nog herhaalde malen het woord over deze kwestie, over de situatie daar ter plaatse en de regeling van den waterafvoer. De heer Pullens vraagt tenslotte of de voorzitter art. 15 niet zou willen toepassen, want, terwijl er anders zoo stipt de hand aan gehouden wordt, dat men niet meer dair tweemaal over het zelfde onderwerp het woord heeft, is hiervan thans afgeweken. De voorzitter geeft toe dat hij thans wat lang hierover heeft laten pi-aten. doch dergelijke kwesties over water loop en zijn gewoonlijk zoo ingewik keld dat hij zich niet dadelijk oi-iëntee- ren kaïx en daarom de'heeren wat lan ger heeft laten praten om een en ander nader te verklaren. Hij meent dat hier over thans bi'eedvoerig genoeg van ge dachten is gewisseld en zal de zaak nog wel eens laten onderzoeken. De heer van Haren vraagt nog een voorstel te mogen doen, dat hij in de volgende vergadering gaarne op de agenda zag geplaatst, n.l. herziening van het reglement van orde wat betreft art. 19 en 20. De kennelijke bedoeling hiervan is de rondvraag uit te schake len, doch spr. acht deze manier niet erg gelukkig en is er daarom nooit een be wonderaar van geweest. Men is er z.i. het eigenlijke doel mee voorbij gescho ten. Spr. zou de rondvraag, zij het ook onder zekere beperkende bepalingen, \villen herstellen en het briefjes schrij ven willen afschaffen. Hij vindt het wel gewenscht dat het betreffende ar tikel zoodanig wordt omschreven dat niet aanstonds beslist kan worden over naar voren gebiachte punten die nade re bestudeering en beantwoording ver- ei schen. De voorzitier zegt dat bezwaarlp van B. en W. een voorstel tot wijziging van het reglement van orde kan worden verwacht als zij er zelf de noodzake Ipheid niet van inzien. Hij geeft den heer v. Haren in overweging het be staande reglement toe te passen en eventueele voorstellen schriftelp in te dienen. j De heer Pullens merkt op dat be spreking van dit onderwerp thans niet toelaatbaar is volgens het reglement van orde. De heer v. Haren meent aan art. 19 en speciaal aan art. 11 wel het rechi te ontleenen om dit ter sprake te brengen. HQ zal echter volgens aan wijzing van den voorzitter nader schriftelijk zijn voorstel indienen. De voorzitter beaamt nog dat de heer v. Haren niet in strijd met art. 11 heeft gehandeld. Hierna schorst de Voorzitter de openbare zitting. Na een geheime zitting van 2 uur lang wordt de vergadering weder her- opend en doet de Voorzitter het voor stel om aan de nieuw te stichten N.V. E. W. Klijberg—Pernot's Stoom schoenfabriek „Hollandia", nadat alle formaliteiten aan deze nieuwe oprich ting verbonden zijn geschied, een geld leening te verstrekken groot f31.500, onder voorwaarde van 5 pCt. rente, terugbetaling 1 jaar na de opname van de gelden en onder hypothecair ver band op de gebouwen aan deNaaml. Venn, toebehoorende. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Hierna sluiting. De Gemeentebegrootlng 1932. Geheele vernieuwing van de Besoijensche straat. Opcenten op de Gemeente F ondsbelasting van 38 op 45 verhoogd. B. en W. hebben bij de aanbieding der begrooting de volgende nota aan den raad gezonden Wij hebben de eer U hierbij aan te bieden de ontwerp-begrooting voor 1932 met Memorie van Toelichting. In deze begrooting komen volledig tot uitdrukking de gevolgen van de Wet van 15 Juli 1929, houdende her ziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten. Het ontwerp sluit voor den gewonen dienst in ontvangst en uitgaaf met f 621.783,46 tegen f 631,499,39 voor 1931. Dit verschil vindt in hoofdzaak zijn oorzaak in het feit, dat het saldo van den gewonen dienst, dat thans onder volgnr. 1 dezer begrooting voor komt, rond f 14000.— lager is dan dat, verantwoord onder gelijk volg nummer der begrooting 1931. In de twee laatste jaren is, in over eenstemming met het door Uwen Raad genomen beginsel-besluit, het batig saldo van een voor-vorigen dienst geheel overgebracht naar den kapitaal- d enst als storting in het fond» rmor bijzondere doeleinden. Voor deze begrooting stellen wij U voor, het gedeelte van het onder volgnr. 1 verantwoorde voordeelig saldo van den dienst 1930, ad f 44877,75, dat niet bestemd is voor de gedeeltelijke dekking der kosten van den raadhuisbovw, niet aan het fonds voor bijzondere doeleinden toe te voegen, doch onmiddellijk reeds een bestemming te geven en aan te wenden tot dekking der kosten, ver bonden aan de tewerkstelltng van werkloozen. Waar ingevolge raadsbe sluit van 24 April 1931 f30000. van het saldo van den gewonen dienst der rekening 1930 voor eerstgemeld doel bestemd is, blijft er voor de werkverschaffing beschikbaar 'n bedrag van f 14877,75 (zie post nr. 277), Naast deze f 14877.75 hebben wij, met het oog op de huidige economische crisis, de subsidies voor de Burger lijke Armbesturen met nog f 5900 /erhoogd, zoodat voor ondersteuning /an door de crisis werkloos geworden nbeiders een bedrag beschikbaar somt van ongeveer f 21.000. Bij den kapitaaldienst wordt voor gesteld een bedrag van f 40934 25 uit te trekken voor de aigeheele ver nieuwing van de Besoijensche Straat en f 2562.— voor bestrating der Eerste Zeine ten Westen van de St. Antonius- straat, ter lengte van ongeveer 200 Meter. Zooals uit de toelichting op de begrooting voor Gemeentewerken blijkt, ligt bet in de bedoeling voor de Besoijensche Straat nieuwe Zweedsche granietkeien te bezigen, zooals zijn gebruikt voor de Grootestraat en de Stationsstraat en de Eerste Zeine te bestraten met goede oude keien, af komstig van de Grootestraat en Stationsstraat. WQ hebben gemeend de aigeheele vernieuwing van de Besoijensche Straat op deze begrooting te moeten uittrekken, omdat in 1932 de recon structie van den Provincialen weg Waalwijk—Tilburg gereed zal zijn en de Besoijensche Straat onmiddellijk aan dien weg aansluit. Bij uitvoering van de voorgestelde vernieuwing be antwoorden alle in beheer en onder houd bij de gemeente zijnde hoofd- keiwegen aan de eischen, die het moderne snelverkeer daaraan kan stellen en worden de werken, weike door de Provincie ter hand zijn ge nomen tot verbetering van een harer hoofdverkeerswegen, n.l. van den weg Waalwijk—Tilburg, gecompleteerd. Waar de Besoijensche Straat voor komt op het Provinciaal Wegenplan, zal, indien tot vernieuwing wordt overgegaan, ook nog kunnen worden gerekend op een uitkeering uit de opbrengst van de Wegenbelasting ge durende 15 jaren. Hoe groot deze uitkeering zal zijn, is echter nog niet met zekerheid te zeggen. Waar ons echter voor de ver nieuwing van de Grootestraat, die op f 94000,werd begroot, een bijdrage uit de Wegenbelasting in uitzicht werd gesteld van ongeveer f 2000,per jaar gedurende 15 jaren, zou de bij drage voor deze straat zijn te stellen op ongeveer f 900,— per jaar. Bij een rente van 4l/2°/o en de aflossing stel lende op 40 jaren, evenals voor de Grootestraat, zouden de lasten voor de gemeente dus de eerste jaren on geveer 7 x f 430 is f 3010,— minus f 900 of 2110,bedragen en geleide lijk verminderen door de jaarlijksche aflossingen van 2'/2°/o van het oor spronkelijk bedrag. Bij onze nota, begeleidende de be grooting voor 1931, schreven wij, dat voor de begrooting 1932, aangenomen dat baten en lasten van die begrooting ongeveer gelijTc zouden zijn aan die van de begrooting 1931, bij benade ring 38 opcenten op de Gemeente fondsbelasting zouden noodig zijn om deze sluitend te krijgen Het is ons niet gelukt met de opbrengst van ge meld aantal opcenten op de G.F.B. de begrooting sluitend te maken. Wij hebben ons genoodzaakt gezien dit aantal te verhoogen en te brengen op 45. Dat wij tot die verhooging moes- ten overgaan is een gevolg, eenerzijds van de uitvoering van de in den loop van 1930 genomen besluiten tot uit voering van verschillende buitenge wone werken, welke verhooging van den schuldenlast meebrachten en anderzijds van de te wachten daling van het belastbaar inkomen, tenge volge waarvan ook de opbrengst der hoofdsom van de G.F.B. vermindering zal ondergaan. Zooals wij echter in ons prae-advies tot herziening van het belastingstelsel in verband met de totstandkoming der Wet op definan. ciële verhouding hebben aangetoond, zal bij een heffing van 45 opcenten de belastingdruk altijd nog veel gunstiger zijn dan vóór de inwerkingtreding dier wet. Met betrekking tot de bedrijven zij medegedeeld, dat behalve de bedra gen voor de jaarlijksche uitbreidingen van dienstleidingen en meters van het electriciteits-, gas- en waterleiding, bedrijf, op den kapitaaldienst zijn ge. bracht de lasten van den ombouw van het bovengrondsch electrisch net in voormalig Baardwijk en Besoijen over ongeveer 1 K,M. Wanneer de omstandigheden daartoe aanleiding geven (o.a. een nog verdere daling van de koperprijzen), zouden wij ook nog den verderen ombouw van het bovengrondsch electrisch net in 1932 in overweging willen nemen. Wijzigii g in de tarieven voor gas en water rordt niet voorgesteld. Voor e pctriciteit wordt een verla ging voo gesteld van het z.g. klein- krachttarie welke variëert van '/2 tot 1 cent jijer K.w.h. Wij hebben ge meend g :en verdere tariefsverlaging te moete i voorstellen, omdat nog slechts en kele maanden geleden, n.l. met ingan j van 1 Juli j.I. een bedui dende v< rlaging van het lichttarief leeft pla lts gehad en de prijs van 32—29 cl. per K.w.h. werd gebracht op 26 ct. per K.w h. Wanneer de uitkomsten van het xedrijf in den loop van het jaar daar toe echter aanleiding zouden geven, willen wi alsnog een verdere tariefs verlaging in overweging nemen. Door de slagersvereeniging is ver zocht een verlaging van de slacht- luisrechten. Waar de tarieven in andere gemeenten over het algemeen niet lager zijn dan hier, de exploita tierekening van het bedrijf over dit jaar, wanneer de voorteekenen niet bedriegen, slechts met een onbedui dend winstsaldo zal sluiten en de door de Vereeniging ingezonden berekening van onkosten, welke op een slachting vallen, volgens rapport van den Direc teur sterk is opgedreven, meenen wij geen verlaging van de slachthuisrech ten te moeten voorstellen. De begiootingen van de overige be drijven geven geen aanleiding tot bij zondere opmerkingen. Tot slot meenen wij Uwen Raad er op te moeten wijzen, dat bij de ramin gen der inkomsten tot de uiterste grens is gegaan, zoodat er in de begrooting zeer weinig speling zit en dus ten aan zien der uitgaven de grootste moge lijke zuinigheid en voorzichtigheid betracht zal moeten worden, wil althans het dienstjaar 1932 een bevredigend slot opleveren. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk, E. MOONEN. De Secretaris, J, v. MIERLO, L.s. Eenige cijfers] uit de Begrooting. Gewone Dienst. Hfdst. I. Vroegere Diensten. De rekening over 1930 slnit met een voordeelig saldo van 44877.75 in den gewonen dienst en met een nadeelig saldo van 147351,6OV2 in den kapi taaldienst. Van 't saldo van den gewonen dienst wordt 35.298.— ingevolge het finan cieringsplan voor den raadhuisbouw overgebracht naar hfdst. II van den kapitaaldienst. Het saldo van den kapitaaldiienst wordt overeenkomstig het karakter van dezen dienst overgebracht naar de be grooting 1931. Hfdst. II. Algemeen Beheer. In inkomsten en uitgaven van dit hoofdstuk vallen weer belangrijke ver schillen te constateeren. De ramingen zijn: inkomsten 94676.06, uitgaven 75666,56, met dus een batig slot van 19009.50. De raming van het vorig jaar leverde een nadeelig slot opvan 33503.79, n.l. inkomsten 67906.25 en uitgaven 101410.04. Het belangrijke verschil in ontvang sten is te danken aan de verhoogde uit- keering uit 't Gemeentefonds; het vo- -ig jaar moest hiervoor nog met vóór- voorloopige cijfers worden rekening gehouden, thans is de voorloopige uit keering per inwoner bekend, 8,8981. De vermindering der uitgaven isl het gevolg van een verminderde bijdrage aan hfdst. II van den kapitaaldienst, n.l. 35298— tegen 58944,91 vorig jaar. Hfdst. III. Openbare Veiligheid. Het uitgaafcijfer van dit hoofdstuk is slechts ietshooger dan het vorig jaar „.1. 35673.61 tegen 35225.45. De straatverlichting kost pl.nx. 500 meei wegens uitbreiding van het net; onder houd brandbluschmiddelen kon met 200 worden verlaagd, terwijl de be looning voor politie ongeveer 400.— meer zal kosten. Hfdst. IV. Volksgezondheid. Het nadeelig slot van dit hoofdstuk is 8059,82 tegen v.j. 7847.84. De subsidies aan it-Gele Kiuis, Groene Kruis, Alg. T.B.C.-Commissie, Doktersfonds R.K. Werkliedenvereen., „Moederheil", zijn tot gelijke bedragen als verleden jaar uitgetrokken. Hfdst. V. Volkshuisvesting. De totalen verschillen hier niet veel met het vorige jaar: ontvangsten f 29008,32 (v.j. 30110.36), uitgaven 31050,32 (v.j. 32476.12). Het hoofdstuk vertoont overigens een eenigszins afwijkend cijferbeeld ten opzichte van bet vorig jaar, doordat in 1930 rijksvoorschotten, verleend in t belang der volkshuisvesting, zijn ge converteerd in gewone leeningen. Nieuw is hier de post van 400, uit getrokken als jaarwedde voor de wo- ning-inspectrice, Dit bedrag wordt ech ter weer verhaald op het woningbedrijf en de beide woningbouwverenigingen, waarop deze kosten zullen moeten drukken. Hfdst. VI. Openbare werken. De ontvangsten bedragen hier f 20403— (v.j. 20061.83) en de uit gaven 58672.45 (v.j. 62869.96), het nadeelig slot is dus 38269,07 (vorig jaar 42808.13). De kosten voor onderhoud van stra ten en pleinen zijn tot op de helft gere- l'ngen, yai1 Vrjj. ^Preker; hmidt, sseurs »»Semptf De Echo van het Zuiden. P-orkest. Gemeenteraad Waalwijk. Pctegem. 1 St. Boni. rïenstanfc Ten ,loot te Wilder- Iets Gennep. microfooi, >or grani> van Poëzie, •pellen, ill. B. Kot 'chelen. •yster ov kamp. ormatie a v. Dorp: Berendic zijn. uw in In»' I in and va? Haag, zijn oiW roep. atorium t' Rees ot(I I door V* evorderd r P, d. SM; •uiken H K.B.O.01' eereW' eerekooptf' Ie Conti®5, afgewiss'" e-VpiVJ' het 91 ids vi* nfl. volk. op te'if »r. 3f fers. C.NX otat»» e kerk.

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 11