fc/S® dagen ,ang' 79. Zaterdag 3 Oct. '31. 54e Jrg. TWEEDE BLAD. BUITENLAND. CURTIUS OVER DE FRANSCH— duitsche samenwerking. Dr. Curtius heeft aan den naar Berlijn gezonden specialen verslag gever van La République, het blad van Daladier, een schriftelijke ver klaring overhandigd, waarin hij o.a. zeet, dat hij met voldoening kan vast stellen, dat men een belangrijken stap op den weg der ontspanning tusschen frankrijk en Duitschland heeft ge daan. Het was niet eenvoudig een be leefdheidsbezoek, doch de voortzet ting en uitbreiding, van de te Parijs begonnen onderhandelingen. Men heeft niet alleen met vertrouwen en vrijmoedigheid de hangende kwesties onderzocht, doch ook tegelijk het raiddel gevonden om snel te verwe zenlijken wat als bereikbaar wordi beschouwd. Wij hebben, vervolgt dr. Curtius, een organisme geschapen, hetwelk de economische betrekkingen tusschen beide landen zal verbeteren en dopr samenwerking der regeeringen en economische kringjen de zekerheid voor een positief, practisch resultaat moet brengen. „CONSTRUCTIEF EUROPA-PLAN". In het blad „L'Oeuvre" ontwikkelt senator Le Trocquer, als voorzitter van de commissie voor een Europee- sche tolunie, een „constructief Eu ropa-plan". De Trocquer noemt het noodzakelijk, dat de twintig landen, die tot nog toe de handelsconventie van 24 Maart 1930 geratificeerd heb ben, ook zullen toetreden tot de op 24 November 1930 te Oslo gesloten handelsovereenkomst, uit hoofde waarvan reeds zes landen, n.l. Ne derland, Denemarken, Zweden, Noor wegen, België en Luxemburg zich verbonden hebben, onderling een dou ane-overeenkomst te sluiten. Verder is het noodzakelijk terstond te begin nen met de uitvoering van het voor stel, tot oprichting van een regionale economische en douane-unie tusschen Frankrijk en Duitschland en hun na- tsiarstaten en parallel hiermede met ie verwezenlijking van een regionale lol-unie tusschen de staten van Mid den- en Oost-Europa, n.l. Oostenrijk, Hongarije, Cechoslovakije, Joegosla vië, Polen en de nabuurstaten, welke het meest onder de huidige wereld crisis lijden. MACDONALD UIT DE PARTIJ. De Britsche Arbeiderspartij heeft vier ministers, o.w. Ramsay Mac- Donald, en elf Labour-parlementsle- den thans formeel uit de partij ge sloten. Naar de „Daily Herald" meldt heeft het nationaal uitvoerend comité der Labour-Partij een resolutie aange nomen, waarin wordt verklaard, dat alle leden der natioriale regeering en haar aanhangers, binnen en buiten de beide Huizen, automatisch en on middellijk ophouden lid te zijn van de arbeiderspartij. Het betreft hier alle socialistische leden der nationale regeering en de leden van Hooger- en Lagerhuis, die wel geen deel uitma ken van de regeering, maar die toch aan de regeeringszijde zitten en voor de regeering stemmen. De „Daily Herald" merkt nog op, dat de uitsluiting van MacDonald en zijn aanhangers om dezelfde redenen geschiedt als indertijd de uitzetting van Mosley en zijn aanhangers heeft plaats gehad. De poging om een na tionale regeering te vormen is niet in overeenstemming te brengen met de opvattingen der Labour-Partij. Deze beslissing beteekent waarschijn lijk dat de Labour-Partij bij eventu- eele nieuwe verkiezingen voor alle zetels, die thans door de socialisti sche leden van de nationale regee ring en hun aanhangers zijn bezet, eigen candidaten zal stellen. Natuurlijk kunnen de uitgesloten leden weer tot de partij worden toe gelaten, wanneer zij de verzekering geven, dat zij niet meer tegen de pai tij-principes zullen handelen en op bouwend werk in de partij zullen ver richten. Van de uitgestootenen noemen wij, naast MacDonald, de ministers Snow- den en Thomas, voorts o.m. den zoon van den premier, Malcolm MacDo nald. BINNENLAND. VERKLARINGEN VAN MINISTER DE GEER. Het Ned. Correspondentiebureau heeft een onderhoud gehad met Mi nister de Geer over den finantieelen toestand van ons land. Wij ontleenen aan dit onderhoud het volgende Wij hebben ons tot den Minister van Financiën gewend met de vraag of naar de meening van Zijne Excel lentie op dit oogenblik hier te landt gevaar voor inflatie van het ruilmid del bestaat. De minister antwoordde volstrekt ontkennend. De gulden zeide hij staat zeer stevig. En volkomen on gemotiveerd is het wantrouwen, dat zich thans onder een deel van het Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit dezerubriek verboden. DE WONDERREIS VAN KNIP EN KNAP. •En als het lukt het plan, Dat goed is overdacht, Dan komen we nog eens, <an 't schip heel onverwacht. 'k Weet niet", sprak Knap toen, ■Waarheen de reis nu gaat; Maar letten wij goed op, Dan wordt wel vroeg of laat, Het doel der reis door ons. •an anderen vernomen, En hooren we dan ook waarheen het schip, Het eerst wel aan zal komen. En komt er land in 't zicht, Dan sluipen wel heel zacht, Zoodat ons niemand hoort, !n het midden van den nacht, De kooi uit, naar de sloep, En als We er dan in slagen, Dit los te maken, Knip, Dan zullen we het wagen, Je vluchten van dit schip. Wat zeg je van mijn plan 7 prachtig, hoor, zei Knip. Ga mee, ik ben Je man." wera de reis voortgezet. f Door Knip en Knap werd nu UP alles goed gelet, Tot op een dag door hen De tijding werd vernomen, Dat 't schip heel spoedig al, Een haven in zou stoomen. Vol spanning wachtten zij, Op het vallen van den nacht, Ze zaten in de kooi, En fluisterden heel zacht. 't Werd eindelijk stil aan boord, Toen kropen Knip en Knap, Voorzichtig uit de kooi, Naar boven langs de trap. (Wordt vervolgd). publiek schijnt te openbaren. Dit wantrouwen heeft o.a. geleid tot de aling van de 6 pCt. leening van 1922 beneden den parikoers, hoewel van deze leening bekend is, dat zij op 1 Maart a.s. tegen 100 pCt. zal worden afgelost. Slechts angst voor den gul den kan hierbij in het spel zijn. Ge lukkig bestaat voor al deze zenuw achtigheid verklaarde Zijne Excel lentie niet de minste reden. En de regeering zal er krachtig voor waken dat die reden er ook niet komt, al behoeft zij natuurlijk hierbij de me dewerking van anderen. Van de besparingsmaatregelen zal dan ook geen enkele kunnen worden gemist. Onder deze laatsten, merkten wij op, schijnen wel het meest bestrij ding te vinden de onderwijs-herzie- ning en de salariskorting. Inderdaad, antwoordde de minis ter. Geen van beiden zijn natuurlijk angenaam, maar te betreuren is, dat misverstand ze nog pijnlijker doet treffen dan noodig is. Omtrent het onderwijs heeft men in 1924 bezui nigingsmaatregelen genomen, waar- an in de bezuinigingswet zelve werd vastgelegd, dat ze na eengie jaren weer zouden vervallen. Men meende blijkbaar, dat de opgaande lijn dan weer ongebroken zou kunnen wor den gevolgd. Men heeft zich daarin ergist. Het is thans erger dan in 1924. En nu wordt één dier maatre gelen van 1924 en dan nog in ver zachten vorm hersteld. Dit kan toch bezwaarlijk een reden vormen tot overmatig beklag. Nog erger ging Zijne Excellentie voort zijn de misvattingen ten aanzien van dei salariskorting. De voorstelling wordt gewekt, alsof dit een extra inkomstenbelasting zou zijn, opgelegd aan een deel der bevol king. In deze lijn zou men tot de con clusie moeten komen, dat ook een salarisverhooging, zooals wij die ge kend hebben in 1920 en later, een belastingprivilege zou zijn voor een deel der bevolking; en ook tot deze conclusie, dat op dit oogpnblik tal van landen tegelijkertijd tot een al- lereenzijdigste belastingpolitiek ge komen zouden zijn. De figuur, zeide de minister, is natuurlijk een geheei andere. De inkomsten van tal van burgers zijn teruggegaan. Het indexcijfer der kleinhandelprij- zen is sinds de laatste vaststelling van de wedderegeling in 1928 met min stens 8 pCt. gedaald, nadat tusschen 1920 en 1928 het indexcijfer sterker gedaald was dan de wedden per saldo waren teruggeloopen, ook inbegrepen "t verhaal der pensioenpremie. Onder die omstandigheden heeft de regee ring het redelijk geacht, dat in het complex van besparingen ook de wedderegeling een bescheiden aan Echt moedertje spelen. Ziezoo, hier kom ik weer eens wa vertellen in het Jeugdhoekje, ik heb het zoo druk gehad, dat het Jeugd hoekje het moest ontgelden. Maar nu ga ik eens van een hee klein meisje vertellen dat echt Moe dertje mocht spelen. Maar nu moeten jullie maar eens zeggen of ze het goed deed. Mevrouw van Straten moest een heele dag de stad uit, en zou 's avonds hee laat thuis komen, want haar zuster was jarig en dan vond Moeder het hee prettig om lang by haar zuster te wezen. Maar nu was er één bezwaar, en wel dit. De naaister moest juist vandaag deel kreeg. Men kan dit goed- of af keuren, maar met belastingheffing heeft dit niets te maken. De staat handelt hier als werkgever, niet als belastingheffer. Uwe Excellentie acht het dus niet waarschijnlijk, dat op de voorgeno men salariskorting wordt teruggeko men? vroegen wij. Dit schijnt uitgesloten, antwoordde de minister. Natuurlijk is een be- sluit als dit niet genomen dan na ernstig beraad. Er thans op terug te komen zou nóg erger zijn, dan het 1 niet begonnen te hebben. HET NEDERLANDSCHE PAVIL JOEN TE PARIJS. Reuter seint uit Parijs, dat de ko ning en de koningin van België van middag een bezoek zouden brengen aan het Nederlandsche paviljoen op de koloniale tentoonstelling te Parijs. De koning en de koningin van België zijn gistermorgen per vliegtuig van de Kon. Luchtvaartmij. van Brus sel naar Parijs gereisd. Het vliegtuig, bestuurd door Duimelaar, was de Uil, een F XII, die dienst zal doen op de luchtlijn naar Indië. DE POSTVLUCHTEN NAAR EN VAN INDIë. Het eerste postvliegtuig van den wekelijkschen dienst op Nederlandsch Oost-Inië, de Valk, is Donderdag 7 uur 10 min. van Schiphol vertrokken. Het vliegtuig is bemand met de hee- ren Geyfcendorffer, eerste btesfuui - der; Brugman, tweede bestuurder; Bruynestein, boordwerktuigkundige, en Bellm, telegrafist. Met het vliegtuig zijn verzonden 27 zakken luchtpost, met een totaal gewicht van 249 K.G. 525 gram bru to en 225 K.G. 860 gram netto. De zending bestaat uit 13.663 stukken beneden 5 gram, 463 briefkaarten en postwissels en 5472 stukken zwaar der dan 5 gram, in totaal 19.598 stuks, j Verder heeft het 73 K.G. 580 gram goederen aan boord. RADIOGESPREKKEN MET NOORD-SUMATRA. Met ingang van 1 October werd het radio-telefoonverkeer geopend tusschen Nederland en het Noorde lijke deel van Sumatra via Bandoeng. Tot dit verkeer zijn toegelaten de gouvernementsnetten Sumatra's Oost kust en Atjeh en Onderhoorigheden en de netten der Deli Spoorwegmaat schappij, voorloopig met uitzondering van het locale net Medan. Te Medan kunnen de gesprekken voorloopig al leen worden gevoerd in de aldaar in gerichte radiospreekcel, waarin meerdere personen gelijktijdig aan een gesprek kunnen deelnemen. Het tarief bedraagt 39 per gesprek van 3 minuten en 13 voor elke volgende minuut. DE STORING OP DE 298.8 METER. Wijziging van golflengte. De minister van Waterstaat heeft op voordracht van de Union Inter nationale de Radiodiffusion te Genève machtiging gegeven om met ingang van 2 October de golflengte van 298.8 Meter te veranderen in 296.1 Meter in verband met de storingen van Jhet Engelsche station North National. Deze golflengte-wijziging zal alleen doorgaan, wanneer geen storingen worden ondervonden van het station Turijn, dat met ingang van heden op zijn oorspronkelijke golf van 291 Meter terugkeert. Deze golflengte-wij ziging is een proef gedurende één maand, terwijl Nederland zijn rech ten op de oude golf van 298.8 Meter volledig handhaaft. komen en zou het heel druk met het naaien hebben en dan vond Moeder het niet prettig als zij weg was. En om nu de naaister 'n dag later te laten komen dat kon ook niet, en hoe Moeder dacht en praatte, de naai ster moest dan maar komen, 't Kon niet anders, Kleine Marieije had de gesprekken gehoord die Vader en Moeder voerden en overlegden en Vader vond het ook het beste dat de juffrouw kwam, en Lena is er toch ook zei Vader, die kon ook wel een oogje in 't zeil houden. Lena was het dienstmeisje. Ja, dat is wel zoo zei Moeder, maar ik bleef liever thuis, maar enfin ik ga maar, het zal wel goed gaan hoop ik. Toen Vader en Moeder nog even zaten te raadplegen klom kleine Ma- rietje op Moeder's stoel en fluisterde Moeder iets in haar oor. Toen begon moeder te glimlachen en pakte Marietje en nam hand op haar schoot en zei lachend vader aan kijkend: Neen. maar dat doen wij vader. Wat doen wij, vroeg vader lachend, want hij zag aan zijn vrouw en kind dat er heel iets prettigs volgde. Wat doen wl] herhaalde hij. Wel Marietje stelt voor, dat zij wel in mijn plaats moeder kan spelen. Ik kan wel echt moedertje zijn moe, had ze gezegd. O. Ja zei moeder dat kan je wel, dan ga ik heel rustig uit hoor, en Marietje voelde zich al heel groot, hoewel ze pas 7 jaar oud was. Vanmorgen al om 7 uur was moeder door vader naar den trein gebracht terwijl alles nog sliep. 't Station was dicht bij, dus Vader was alweer gauw terug. HIJ maakte het een en ander gereed voor hem en de kinderen, want de kinderen gingen alle drie school, de oudste 16 jaar Jan geheeten, Corrie 12 jaar en Marieije 7 jaar die thuis wilde blijven omdat moeder ook altijd thuis was; maar dit mocht niet omdat de naaister pas om negen uur kwam en daar deze niets anders moest doen dan naaien. Maar van middag om twaalf uur dan Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat. Lederindustrie. Het behoeft geen betoog, dat de Lederindustrie den terugslag van de depressie in de schoenindustrie ge voelde. Ook uit andere oorzaken heeft 930 voor de lederindustrie een ander verloop gehad, dan men bi] den aan vang des jaars meende te kunnen verwachten. Na de in 1929 plaats gehad hebbende talrijke déconfitures in den nternationalen huidenhandel en na de plotselinge prflsdallng der huiden in lat jaar, meende men in 1930 een tierstel van het prijsniveau te mogen verwachten en daarmede tevens een zeker herstel van de winstmarge, die n 1929 reeds een veer had moeten aten. De verwachting is echter niet be waarheid geworden. Wel was het prijsverloop veel min- der sensationeel dan in 1929, toen men van een nog zeer hoog peil naar beneden tuimeldeschokkende gebeurt enissen hadden niet plaats, doch de markt volgde met eenige onderbre kingen een dalende lijn. Ook de omvang van de daling der ïuidenprijzen was geringer dan in 929; zelfs was deze voor bepaalde soorten van zeer weinig beteekenis, doch zij miste haar uitwerking niet op de prijzen van het gefabriceerde leder, n het algemeen werd de winst ongun stig beïnvloed.^ Over den afzet wordt door de leder- abrikanten over het geheel niet ge daagd; sommigen spreken zelfs van uitbreiding der productie. Ook in deze branche was intusschen de concurrentie zeer fel. Vooral tegen liet einde van het jaar nam de prljzen- strijd, in verband met de sterk vermin derde vraag van de zijde der schoen fabrieken, uiterst scherpe vormen aan. Dit gold op de eerste plaats licht leder en afvalleder, waarvoor de kostprijs kwam de echte moeder uit school. De morgen—uren vlogen om, en toen de klok zijn 12 slagen liet hoo. ren kwam Marietje het eerst uit school. En na allen goeden dag gewenscht te hebben begaf zij zich naar de eetkamer om te zien of Lena alles goed gedekt had. Nu het kon Marietje's goedkeu ring wegdragen. Toenua'n kwartiertje allen aan tafel zaten en met elkander gezellig zaten te praten zei Marietje opeens tegen de naaisterU moet niet altijd van dat zelfde vleesch nemen van dat schaaltje dat is heel duur, U moet ook van da schaaltje wel eens wat nemen, wan dat is niet zoo duur. Allen, keken Marietje met groote oogen aan, en vader zei met zijn altijd vroolijken aard. Maar Marietje jij moest toch moe der plaats innemen en echt moeder zijn. Vertel me nu eens, ben je nu ech moeder al zit je op moeder's stoel Zegt moeder dat ook wel tegen de gastenU moet niet altijd van het. zelfde schaaltje nemen, want dat is zoo duur, dat kost dat..,, en dat kost da maar Vertel me eens even kindje, doe moeder ook altijd zoo? Toen moest Marietje bekennen da moeder nooit zooiets zei endat moeder steeds goed vond van welke schaaltjes de gasten namen. En nu m'n lieve nichtjes en neefjes van Oom Wim, kan ons Marietje hee goed echt moedertje spelen. Wat jullie zeggen weet ik niet, maar ik zeg van niet. J. T. de H. Oplossingen van de vorige week. 1 Veel varkens maken de spoeling dun 2 c oom honing concert vrees urk t PORTEFEUILLE Ommerschans Residentie Terneuzen Engeland Fortuin Elburg Uddel Izak Los La E Nieuwe Raadsels. 1 Ik ben een spreekwoord van 21 letters 12—9—10—4—4—3 jaargetijde 1—2—11 tegenovergestelde van droog 17—18-19-13-16-14 draagt men aan den voet 5—6—16—6 beteekent .niet één" 20—17 bevroren water 8—4—15 hoort in het kippenhok thuis 2—21 verkorte meisjesnaam 2 Van links naar rechts en vanboven naar beneden ben ik een anderen naam voor de maand September, xxxxxxxxxxx het gevraagde woord xxxxxxxxxx bekende toren in Parijs xxxxxxxxx hoofdstad van IJsland xxxxxxxx plaats In Friesland xxxxxxx rivier in België xxxxxx meisjesnaam xxxxx tegenovergestelde van vet xxxx meisjesnaam xxx voorzetsel xx op dit oogenblik x medeklinker 3 Vul de volgende lettergrepen aan tot een bekend spreekwoord: W—e a—n ee— t—m me—t, hft v—1 be k—ks. LEEST ONS KINDERHOEKJE.

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 5