DeiC/ers te Waalwijk r r ONS r I i JÉ m Nr. 81. Zaterdag 10 Oct. '31. 54e Jrg. TWEEDE BLAD. Pit opschrift lijkt u wel een raadsel, „ietwaar? Ja, maar pijnig er uw her sens niet mee, ik zal 't u meteen op lossen. Van 't bestuur van den R.K. Vrou wenbond te Waalwijk gewerd mij het ereerend verzoek, met de meisjes sijner jeugd-vereeniging in Waalwijk ten demonstratie van ons werk te omen geven. Ik heb dat verzoek jatuurlijk met beide handen aange spen (u weet weldat stuk van mijn [art, dat er nog altijd in Waalwijk ligt!) We komen dus morgen met onge veer tachtig A. C.'ers naar de hoofd stad der Langstraat. A. C.'ers noemen jich deze meisjes als leden der Angela- Congregatie (d.i. haar jeugd-vereeni- jing), De A. C. op haar bruine muts heeft evenwel nog een andere betee- is, waarover ik de aanwezigen morgenavond nader zal inlichten. Deze meisjes van 14—18 jaar zijn meerendeels werkzaam op fabriek, kantoor of atelier. U weet genoeg, wat egenwoordig overal maarzeker liet het minst in een groot-stad nagaat. Wat een gevaren deze meisjes, vooral in haar werkmilieu kunnen be- jreigen. En toch, ook zij hebben een verheven roeping in 't leven, zij zullen lijn de moeders der toekomst. Haar op die verheven roeping reeds ui heilig voorbereiden, en intusschen legevaren zooveel mogelijk onscha- k maken, is het doel onzer ver. eeniging. Deze meisjes willen zich derhalve, geleid door oudere, vormen tot flinke, degelijke meisjes en vrouwen. Zij zul- tn het doen in blijen ernst. Ja, hoe ook, getuigen ze reeds van een zekeren ernst en herheid, zonder er evenwel ook maar eenigszins haar noolijkheid bij in te boeten. Ze wil len zich toeleggen op een innerlijke in uiterlijke beschaving, en dit wel in iep godsdienstigen zin. Zoo zal haar geluk en dat van heel veel inderen in de toekomst verzekerd zijn. Voor deze vorming krijgen ze de wdige onderrichting en hebben ze iiar verschillende clubs door de week, ili E.-K.-club (oudere en jongere af zonderlijk), zang-club, muziek-club, ztidans-club enz. Ze krijgen haar cur- f ven in naaien en verstellen, koken, Uttltwerk e.a. Ze hebben ook haar Magsche ontspanning-clubs ze ma len wandeltochten, geven tooneel- ivonden, enzoomeer. We willen u morgen van een en inder laten blijken. We arriveeren daartoe om ongeveer half vier aan iet Hoekeinde, zullen dan eerst een vandeling maken door de Groote bat met vlag en zang, en om vijf vangen we onze voorstelling aan Musis Sacrum. Deze voorstelling zil bestaan in zang, dans en spel, enz. Het zeer varieerend program telt 14 nimmers, telkens in ander costuum. (Het programma met tekst van enkele immers is in de zaal verkrijgbaar.) We hopen nu maar, dat vele leden v. d. R.K. Vrouwenbond van onze voorstelling willen getuigen zijn wie weet, of er ook voor Waalwijk nog niet wat uit te leeren valt! Eindhoven. L. Bijnen Pr. Ook voor andere dames is deze uitvoering blijkens mededeeling in ons blad van 1.1. Woensdag, toegankelijk. ONS W EEKPRAAT J E. Als we op Moedersdag de kinderen opwekken om Moeder eens aardig in de bloemetjes te zetten, dan werden we we zijn toch menschen en niets menschelijks is ons vreemd óók wel een beetje geleid door de neven gedachte, dat er na den Moedersdag ongetwijfeld een Vadersdag aan de beurt zou komen en men dan wellicht een „Zeg het met sigaren" als motto zou kiezen. Maar wel déérlijk zijn we ontgoocheld Na Moedersdag kwam de Dieren dag. Telken jare op den 4en October zullen we poes en hond, onze kippen, witte muizen en ander pluim- of haar- vee extra moeten verwennen. We moeten zeggen, dat we ons hart een beetje vast hielden en ook weer niet zonder leedvermaak aan de mogelijk heid dachten dat het op den Dieren dag tégen onze verwachting in vóór den Vadersdag geschoven een beetje mis zou loopen met het expe riment. We voorzagen, eerlijk gezegd, uitspattingen, maar we hebben moe ten constateeren dat het heele geval in de beste orde is verloopen. Toen we des avonds de straten doorkruisten, is ons geen enkele hond opgevallen, die min of meer boven z'n theewater was en van bijzondere luidruchtig heid der katten of zoo hebben we ook niets bemerkt. We komen zoo zoetjes aan goed in onze speciaal-dagen te zitten. Want in deze maand gaan we ook nog een Wereldspaardag beleven, op den 31 October. Dan moeten we 24 uren aan niets denken dan aan sparen! Wat een bof, dat men er den laatsten dag van de maand voor heeft uitgekozen. Wij ontvangen ons loon n.l. altijd nog op den Isten en uit hoofde van die regeling zijn we op den laatsten van de maand nooit tot het doen van bij zondere weelde-uitgaven gestemd. De promotors van den Wereldspaar dag zullen dit jaar overigens een moeilijke taak hebben om de men schen het nut van sparen duidelijk te maken, nu gespaarde Ponden zoo plots kelderden - niemand ons zeg gen kan, of een nu op Wereldspaar dag opzij gelegden gulden op den volgenden Wereldspaardag nog een dubbeltje waard zal zijn dagelijks Banken een salto mortale met tragi- sc-hen afloop vertoonen en de mees ten onzer al blij zijn, als ze genoeg hebben voor het heden. We zijn bang dat het met de speci aal-dagen gaan zal als met de bloem- pjesdagen: eiken dag één. En dan wordt het malligheid. Wie een goede Moeder waard is, zal haar eiken dag eeren. Wie weet, wat een beest toekomt, die zal het nooit tekort doen, noch aan toewij ding, noch aan materieele zorgen, ter wijl degene, die geen hart heeft voor een dier, het ook op Dierendag niet zal toonen. En spaarzin is een deugd die evenzeer een dagelijksch onder- Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit dezerubriek verboden. >n No' ieninf 'mei'1 de wonderreis van KNIP EN KNAP. B|i elke trede werd Een oogenblik gewacht, Geluisterd of zich iets, Liet hooren in den nacht. jjfl kwamen ongestoord, Gp het ruime dek nu aan, keken links en rechts Gl er een wacht zou staan. j}och niemand was te zien, Gerucht werd niet vernomen, Peel spoedig waren zij, hij de sloep gekomen. jjoorzichtig werd de sloep J* floor hen neergelaten. het duurde niet heel lang, u'onze knapen zaten, heel veilig in de sloep. La; velHg naar zij dachten, J wisten echter niet, wa' hun nog stond te wachten. (Het touw waarmee de sloep, Lan het eind was vastgemaakt, irM nu door Knip en Knap, handig losgehaakt. Toen dobberde de sloep. Steeds verder van het schip, Knap zei„Dat is gelukt „Nu zijn we vrij I" riep Knip. „Wij trachten nu", sprak Knap, Heel vlug aan land te komen, De riemen dus maar vlug, En flink ter hand genomen". Met kracht werd nu geroeid, Maar één ding werd vergeten Zij moesten toch nog eerst, De goede richting weten. Maar niemand was er, die, Den weg hun wijzen kon. Knap zei: „Dan maar gewacht, Tot het opgaan van de zon". (Wordt vervolgd). HET WEGGEDREVEN BOOTJE. Wim en Henk waren twee dikke vrienden. Zij woonden aan het water en Wim had op zijn verjaardag toe- stemming gekregen om een roeibootje te mogen maken. Van zijn vader kreeg hij de gereedschappen en van zijn moeder het hout voor de boot. Zoo gingen Wim en Henk samen aan het houd behoeft. We ontkennen de goede bedoelin gen niet van de officieele Dierenbe scherming ten opzichte van de bees ten en de vereenigingskas, van de bloemisten ten opzichte van onze Moeders en van de Bankdirecteuren ten opzichte van onzen spaarzin, maar al dat edele, hetwelk zij propageeren, moet de agens zijn, die ons bij voort during leidt; het goede, dat zij op het oog hebben, moet bij elke geschikte gelegenheid worden gewekt, dunkt ons, maar die wekking kan moeilijk aan een gereglementeerd tijdstip wor den gebonden. Dat maakt het leven tot een vertoon van uiterlijkheden, tot een vervlakking, tot een rooster: vandaag voor Moeder, morgen voor de spaarpot, overmorgen voor de poes enz. Van de week ontmoetten we een onzer kennissen. Dè man was verzon ken in diep gemijmer en bekende ons, na informatie naar de reden van zijn gepeins, dat hij zijn belasting niet kon betalen. „Nou troostten we zoo zijn er zoo veel. Maak je daar nou maar niet broerd om!" - Broerd? was zijn uitroep. Broerd? Ik maak me heelemaal niet broerd. Maar heb je gisteren dat plaatje in de krant gezien van dat kind, een prachtkind, dat ze in be slag genomen hebben, in Roemenië ergens, omdat de vader zijn belasting niet kon betalen? Hebben we óók gezien! zeiden we. Maar je moet niet alles gelooven. Roemenië is ver en bovendien; je hèbt toch geen kinderen? Neen, maar ik heb mijn schoon moeder. in huis! Ach wat! Maak je toch niet on gerust. Denk je nou, dat ze hier. Ongerust? Ongerust? vroeg ie nijdig. Ongerust? Je bent stapel kerel, stapel BUITENLAND. Het Duitsche kabinet afgetreden. Zooals te verwachten was heeft het Duitsche Kabinet na het aftreden van Curtius in zijn geheel ontsiag gevraagd. President Von Hindenburg aanvaarde het ontslag en gaf tevens Dr. Biüning opdracht tot formatie van een nieuw kabinet, buiten de partijen om. Biüning heeft de opdracht aanvaard, maar ondervindt veel moeilijkheden. Nieuwe plannen van Hoover. Hoover schijnt weer groote plannen te hebben. Hij heeft druk geconfereerd met de congresleiders, aan wien hij een plan voorlegde om de moeilijk heden waarmede de Ver. Staten te kampen hebben te overwinnen. Hoover beoogt een Nationaal Cre- diet instituut te vormen met een kapitaal van 500 millioen dollar, de financieele wereld heeft hare mede werking hiertoe reeds toegezegd. Voorts wil de president de federale reserve banken meer vrijheid geven bij de beschikking over de activa. De partij, leiders verklaarden zich in beginsel met de plannen accoord. Een ander belangrijk resultaat der conferentie betreft de a.s. conferentie met Laval, ten aanzien van de ver lenging van het moratorium voor de oorlogsschulden. Hoover zeide dat de politiek der Amerikaansche regeering sedert de werk en na een paar maanden was de boot klaar, opgeschilderd en keurig in orde. Zoo gingen zij naar schooltijd da- delijk roeien maar bleven altijd op het meer, waaraan zij woonden, want hun ouders hadden hun verboden verder te gaan. Zij konden wel allebei goed zwemmen, maar de zee was dichtbij en als zij misschien niet tegen den stroom op zouden kunnen roeien of bij het zwemmen kramp zouden krij gen; dan was een ongeluk niet te voorkomen. Zij hielden zich trouw aan het verbod en daar het meer groot genoeg was, amuseerden zij zich daar best. Maar op zekeren dag kregen zij beiden het gevoel dat zij eens een avontuur moesten beleven en maakten hun bootje vast aan een groote stoom boot, die vlak bij hun huis geankerd lag. Zij vonden het heerlijk om achter de boote aan te varen, toen deze vertrok. Maar, zij wisten heelemaal niet waar de boot naar toe ging en schrokken hevig toen deze al heel gauw het meer uitstoomde, de rivier op en koers zette naar zee. Te laat hadden de jongens het ge vaar gezien en doordat de stoomboot nogal vaart had, was het hun by na niet mogelijk het touw van hun bootje los te maken. Toen dit eindelijk gelukt was, waren zij juist in de volle zee gekomen. Uit alle macht begonnen de jongens nu te roeien, maar de stroom was te sterk en zij waren heelemaal uitgeput van vermoeienis. De roeiboot dreef snel de zee in, maar opeens zagen de jongens land en hun bootje veer daar recht naar toe. De jongens sprongen aan wal en dachten dat zij langs een omweg weer naar de kunst waren gedreven. Doch dat was niet zoo, zij zaten op een groote zandbank, haast zoo groot ais een eiland, waar zelfs enkele boomen op groeiden maar waar verder niets op te vinden was. zelfs geen water verklaring van 20 Juni j.l. nog niet is gewijzigd, er moeten; maatregelen ge troffen worden die de geheele wereld helpen, en daarvoor dient met de buitenlandsche regeeringen te worden onderhandeld. Nieuwe noodverordening in Dultschland. In Dultschland is een nieuwe nood verordening afgekondigd. Aan gemeenten wordt 230 millioen beschikbaar gesteld. De werkloozen- steun-regelingen zijn niet veranderd. Verder zijn bepalingen opgenomen tegen politieke excessen speciaal tegen het opruien tegen de staat door middel van drukpers en film. BINNENLAND. Onze uitvoer van Zuivelproducten naar Frankrijk. De Vereeniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne in Den Haag schrijft Bij decreet van 30 September heeft de Pransche regeering een stelsel van contingenteering afgekondigd voor den invoer van verschillende producten, waaronder ook de melk- en zuivelpro ducten vallen. Voor boter is het con tingent tevens vastgesteldFrankrijk laat in de laatste drie maanden van 1930 slechts 1200 ton boter toe tegen een gemiddelde invoer per kwartaal in de eerste helft van 1931 ad onge veer 6000 ton. Voor kaas- en melk producten zijn de contingenten nog niet afgekondigd; den betrokkenen is een nadere bekendmaking van die con tingenten in het vooruitzicht gesteld. Deze reeds getroffen en nog te ver wachten maatregelen hebben terecht n kringen van Nederlandsche belang hebbenden ernstige ontstemming ge wekt en zulks wel om twee redenen. In de eerste plaats kan men moeilijk nzien, welke bijzondere redenen er zijn, om den invoer in Frankrijk van boter, kaas en melkproducten te be* moeilijken, aangezien juist in Frankrijk groote belangen van volksgezondheid :r mede gediend zouden zijn, indien het verbruik van deze producten dat daar te lande laag is verhoogd kon worden. De invoer van deze pro ducten in Frankrijk is als een volks belang voor de Franschen te beschou wen. En zij is ook volkomen logisch als men ziet, dat Frankrijk in zijn pro ductie zich meer specialiseert in andere richting. Nederland voerde in 1930 naar Frankrijk uit voor een waarde van 11.5 millioen gulden aan boter, raas en melkproducten. En ons land betrok in hetzelfde jaar uit Frankrijk voor een waarde van 23.5 millioen gulden aan manufacturen, kleederen, pelterijen en modewaren. Aan wijn kochten wij uit Frankrijk voor 3.5 millioen gulden. In Nederlandsche kringen vraagt men zich af, of men in Frankrijk niet be grijpt, dat indien het Fransche prin cipe kunstmatige beperking van den nvoer in verband met de wereldcrisis juist is, er honderdmaal meer reden is om den invoer van wijn, modewaren, enz, te beperken dan om den invoer van voor de geheele bevolking bui tengewoon nuttige voedingsmiddelen nog meer tegen te gaan, dat reeds door betrekkelijke hooge invoerrechten het geval is. Ook kan men deze Fran sche centigenteeringspoiitiek voor le vensmiddelen van eersten rang moeilijk rijmen, met de protesten, die in Frank rijk opgingen tegen Engelsche plannen om den invoer van luxe goederen te bemoeilijken. Intusschen was de avond gevallen en de jongens begrepen dat zij in het donker toch niet naar huis konden en besloten maar een paar uur te gaan slapen. Helaas, inplaats van eerst hun roeibootje vast te leggen, lieten zij dat los op het zand achter en in den loop van den nacht kwam er een hooge zee die hun bootje van het strand lichtte en meenam, 's Morgens werden zij wakker en liepen dadelijk naar het strand maar tot hun ontzetting was er niets van hun bootje te zien. Het bootje was aan de kust aan wal ge- Ioopen en door een paar schippers opgepikt en vastgelegd. De politie, die door de ouders gewaarschuwd was, werd met de vondst op de hoogte gesteld, maar hoe zij keken, van de jongens was geen spoor te bekennen. Ach, wat waren de ouders radeloos van angst. Het liep al tegen den mid dag toen de jongens opeens een vis- schersboot opmerkten, die hun kant opkwam. Nooit hebben twee jongens zoo hun best gedaan om opgemerkt te worden en gelukkig werden hun pogingen met succes bekroond. Het schip kwam naar hen toe, zij zwommen er verder heen en klommen aan boord. Daar de visschersboot huiswaarts ging, duurde het niet lang meer of zij waren aan het strand. Daar zagen zij hun eigen roeibootje liggen. Zij gingen er heen en de politie vertelde hun, dat hun ouders zeer ongerust waren. Snel roeiden zij naar huls en hun ouders konden bijna hun oogen niet gelooven, toen zij de jongens behouden weer thuis hadden. Maar voor straf mochten zij toch drie maanden lang niet met de roeiboot het meer op. Intusschen wordt onze Zuivel-indus* trie weer gehandicapt en wat doet onze regeering tegenover Frankrtyk? President der Ned. Bank. De president der Ned, Bank mr. G. Vissering heeft wegens zijn gezond heidstoestand ontslag uit deze functie gevraagd. Als zijn opvolger zal worden be- noemd mr. J. A. Trip, oud-president der Javasche Bank. De Regeering en onze industrie. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft gisteren tn tegenwoordigheid van den minister van arbeid, handel en nijverheid, een deputatie uit de rijkscommissie Werk verruiming ontvangen. Deze deputatie, bestaande uit de heeren C. Zaalberg, directeur—generaal van den arbeid, waarnemend voorzitter, dr. Vos, dr. Kortenhorst, secretaris van de Alge- meene R.K. Werkgeversvereeniging en F. v. d. Walle, 2e voorzitter van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen, heeft uiteengezet, dat de commissie het op prijs zou stellen, indien onder leiding van de regeering, zoo spoedig mogelijk een bijeenkomst werd belegd met vertegenwoordigers van werk gevers- en werknemers-organisaties, teneinde in gemeen overleg na te gaan, wat in deze tijden kan worden gedaan om het bedrijfsleven voor verdere inzinking te behoeden. De regeering toonde haar voile sympathie voor dit denkbeeld en zegde toe, reeds tegen Maandag a.s. dé be doelde bespreking te zullen houden. Weer steun voor de suikerbietenteelt. Wij vernemen, dat het in het voor nemen der regeering ligt voor het jaar 1932 eenzelfde steunregeling voor de suikerbietenteelt te willen toepassen als voor 1931. Aangezien vrijwel vaststaat, dat deze regeling weder tengevolge zal hebben, dat een onvoldoende oppervlakte suiker bieten zal worden uitgezaaid, zullen, naar verluidt, eenige Kamerleden voor stellen het recht op den invoer van suiker eenigszins te verhoogen. De Nederlandsche Industrie en de crisis. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft aan den Directeur- Generaal van den Arbeid opgedragen een onderzoek op korten termijn in te stellen naar de bedrijfstoestanden in de verschillende industrieën, zulks in verband met de crisis. H. Hartog's Fabrieken. In verband met het ook in ons blad verschenen bericht omtrent sluiting van de fabrieken der N.V. H. Hartog's Fa brieken te Oss, deelt de directie van het concern Unilever (waarvan Har tog's Fabrieken deel uitmaken) het volgende mede: De bedoelde berichten zijn in zoo verre onjuist, als zij den indruk wek ken, alsof het geheele complex van bedrijven van Hartog's Fabrieken bin nenkort zou worden gesloten. Het besluit tot stopzetting betreft alleen de door Hartog's Fabrieken te Oss ge dreven margarinefabriek en heeft geen betrekking op de slachterijen en vet- fabrieken der genoemde firmade twee laatste zullen, zoo mogelijk met ver hoogde capaciteit, in bedrjjf worden gehouden. De directie vertrouwt dat bty deze afdeeiingen en daarvan afhankelijke bedrijven te Oss circa 600 werklieden HERFSTMAAND Elfehoren Reikjavik Franeker Schelde Truida Mager Anna Aan Nu D Oplossingen van de vorige week. 1 Na regen komt zonneschijn. 2 Wie aan den weg timmert, heeft veel bekijks. Nieuwe Raadsels. 1 Ik ben een spreekwoord van 34 letters 1—3—17—19 lichaamsdeel 21—2—5—6 groente 4—7—9 meisjesnaam 10—20—18-8 verkorte jongensnaam 13—11—22 groot water 25 14 lichaamsdeel 23—24 voegwoord 30—31—29—27 deel van een schip 33—14—15 wordt van druivensap gemaakt 34—32—12 tegenovergestelde van dik 2—5—16 telwoord 26—19 verleden ttyd van eten 28— 5—6—7—11-21 plaats inLimburg. 2 Van links naar rechts en van be neden naar boven ben ik iemand die voor den tuin zorgt: x medeklinker xxx kleine woning xxxxx verkorte meisjesnaam xxxxxxx het gevraagde woord xxxxx plaats in Drenthe xxx huisdier x medeklinker 3 Een slager kon een koe, Voor honderd gulden koopen, Zeg mQ nu allen eens terstond, Waarop komt dan een kalf te staan I '1 v

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 5