tiïiDuaa Mid H. Kolsteren-LaM, !N M.ZONDE&VAN SIGAREN, H. de Bont-v. Huiten 'HEEREN, DAMES Nr. 81. Zaterdag 10 Oct. '31. 54e Jrg. ROOKT ALLEN ONZE PRIMA derde blad. be. en PROVINCIAAL nieuws. Waalwijk, 10 Oct. 1931. Examen. Voot het op 1 en 2 October in het lgnatiusztekenhuis te Breda ge- (jen examen van den cursus tot Inleiding voor wijkverpleegster gegeven door-de Diocesane Federatie van het /II Gele Kruis in het Bisdom Breda laaode o m mejuffrouw Zuster Toos 0 Dooren te Waalwijk. [amer van Koophandel en Fabrieken. Hj| hoofdstembureau voor de ver teing van leden der K. v. K. en F ,oor de Langstraat, op 30 Oct. a s., als volgt samengesteld 3 N. van Loon, voorzitterI. C. Uortier, piaatsv. voorzitter; M. Beerens, B,Verschuren en J. v. Nuenen, leden jaaisvervangende leden zijn J. C. v. ckelenburg, J. v. Mierlo en J. v. hspen. Behalve de heer Verschuren (Loon i Zand) zijn allen leden uit Waalwijk ISuamlooze Vennootschap E. W. MergPernot's Stoomschoenfabrtek HoilandiaWaalwijk. Heden werd te Waalwijk een buiten- «wone algemeene vergadering van andeelhouders der bovenvermelde fennootschap gehouden. Op verzoek ii namens het bestuur, deed Mr. M. I, v. Velzen, de navolgende mede- teling: Spreker bracht in herinnering, de weids door het bestuur gedane publi catie, dat de Vennootschap wege<s ilet tijdige verlenging van den levens- iiiur, van rechtswege in liquidatie ver- ;eert. Deze toestand is ontstaan builen [snige schuld van het bestuur. Doordat de Vennootschap van rechts- >ge in een toestand van liquidatie ttikeerl, worden ten aanzien van dit geen nadere besluiten van aan- leelliouders gevorderd Niettemin was bestuur van oordeel, deze vergade Ég te moeten uitschrijven, teneinde andeelhouders de inlichtingen die zij pochten wenschen, officieel te geven. In dit verband wenscht het bestuur eds thans kenbaar te maken, dat het verwijld maatregelen tot voortzetting hu het bedrijf getroffen heeft en we! te een nieuwe N.V. voor te bereiden in maatregelen in dit verband te treffen. Het besiuur is in deze zeer erkente lijk voor den steun, door de gemeente Walwijkin den vorm van een bypo- fcah ctediet, ie verleenen. floor eenige aandeelhouders werden vragen gesteld, die door Mr. v. Velzen namens het bestuur beantwoord werden. De algemeene vergadering betuigt ar instemming met de door het bestuur ondernomen stappen. Geldleentng Hoilandia" Naar wij vernemen hebben Oed. Slaten hunne goedkeuring verleend aan het raadsbesluit tot het verstrekken een geldleening onder hypothecair verband aan de N.V. E. W. Klijberg Pernots' Stoomschoenfabrfek Hoilandia. Opbrengst Bloempjesdag. De bloempjesdag j.l. Zondag ge- buden ten bate van het Wit—Gele Kruis alhier heeft gespecificeerd op- jebracht in de parochie van DE FIJNSTE VOOR HAAR PRIJS. Wij zijn ook ruim gesor teerd in prima andere van de voornaamste fabrieken. De prifzen zijn vanaf 3 - 5 - 6 8 10 - 12 - 15 ets. en tiooger. Grooteslraat Waalwijk. Telephoon 139. Totaal Premiemarkt te f79.56 f32.— f34.33 f30.- f 175.89 Waalwijk. ter veemarkt Toegekende premlën van 8 October 1931 A van Veldhoven Waalwijk, (2 stuks) S, Vos 1 B.Timmermans Wz., (2 stuks) I; P. IJpelaar, at. van Hullen, F van Loon, (2 stuks) l-van Nooij, De aanvoer was goed te noemen daarenboven stonden een 20-tal paarden aai de lijn. Grootestraat Telefoon 109. HET ADRES voor de 436. BETERE heerenkleeding Matlnée ie Baardwijk. Op het matir.ée van Zondagmorgen °P de Muzieknis te v.m Baardwijk !al de harmonie St. Jan het volgend 'togramma ten gehoore brengen; Glorious Flag, Marsch G. Gadenne Echos fluviaux, Ouverture J. Preckher. E'ots du Danube (Donauwelten), Valse de Concert Ivanovict. Giuletta, Ouverture L. B'émant. Adieu, mein kleiner Gardeoffizler, Marsch R Stolz. De liedertafel „Tot Bloei der Toon. Un't" zal uitvoeren Opwaarts Hol. - Zomeravond Olman. Oe Gravers Olman. Wij gelooven dat deze brochure van groot belang is voor de veehouderij in onzen kring en dat het hoofd van den Vieeschkeuringsdienst met het schrijven en 't bestuur van den kring met de verspreiding daarvan een zeer goed werk hebben gedaan. Jammer dat dit werkje niet in onze plaats, zelfs niet in den kring meenen wij, werd gemaakt. En dat in deze tijden 1 Nieuwe zaak. Hedenmiddag zai de heer H. Stassar- Smits zijn geheel verbouwde en ge moderniseerde zaak in Uurwerken, Goud- en Zilverwerken en Optiek in de Stationstraat heropenen. Waalwijk is hiermede weer een prachtige zaak rijker geworden. De heer W. Hens, die het ontwerp voor de verbouwing maakte, heeft de oude winkel herschapen in 'n keurig ingerich te zaak en hij heeft hieraan een voor naam cachet weten te geven. t De pui is geheel in teakhout uit gevoerd, met een omlijsting van zwart glas en een marmeren onderpui Een groote klok, met een diameter van 80 cMsiert den voorgevel. Deze klok, die 's avonds eiectrisch verlicht wordt, is geheel door den heer Stassar zelf vervaardigd en wordt door een binnen geplaatst uurwerk aangedreven, i Ook het interieur is in alle opzich ten prachtig verzorgd/Stofvrije étalage-1 kasten met bronsmonteering, die tevens j zoodanig zijn vervaardigd, dat het aan slaan der ruiten voorkomen wordt en men van buitenaf dus altijd een goed inzicht heeft Een teak-houten parket vloer, lambriseering en plafondbetim- mering, binnen—étalages, glas in lood, dit alles doet zeer voornaam aan. Alles bijeen dus een zaak, die er wezen mag, en die niet alleen een sieraad is voor de Stationsstraat, doch voor den winkelstand van heel Waal. wijk. De heer Hens heett hier weer keurig werk geleverd, evenals de fa. Wed. Aarts en Zn., die de uitvoerster was. De heer Stassar kunnen wij geluk- wenschen met de heropening zijner nieuwe zaak, die hem naast zijn be kende vakbekwaamheid, een steun zal zijn op den weg naar het succes. Ons nieuwe Raadhuis. Naar wij vernemen is het beeld houwwerk voor ons nieuwe Raad huis in handen gegeven van den kunstenaar Zijl. Wanneer wij vermelden dat Dr. Berlage dezen beeldhouwer o m. op dracht verleende de Beurs te Amster dam en het gebouw der Levensver zekeringsmaatschappij „de Nederlan den" in Den Haag te versieren, terwijl de architect de Bazel figuren aan zijn gebouw voor de Nederlandsche Han delsmaatschappij door Zijl Het om werpen, dan moeen wij vertrouwen, dat straks ons monumentaal raadhuis van den genialen bouwmeester Krop holler, naar waarde zal verfraaid zijn Waar de beeldhouwkunst met de bouwkunst samengaat, moet zij niet tot zinlooze versiering ontaarden. Zij heeft in het bouwwerk een rol te vervullen, zij moet opgaan in de con structie en er tevens beteekenls aan geven. Van zoo een bouwkundige aan passing zijn de gestileerde figuren van Zijl zeer zeker. Deze groote beeld houwer is met een buitengewoon verantwoordelijksheidsgevoel ten op zichte van zijn werk vervuld. De bouw— en beelhouwwerken van dit sterke talent, bezitten reeds een Opening Landbouwwtnteravondcursus. Woensdagavond 7 uur had in een der nieuwe lokalen van de Bijzondere Meisjesschool in de St. Antonius parochie de opening ptaais van den vervolg landbouwwinteravondcursus, georganiseerd door de afdeeling van den N.Br, Chr. Boerenbond Tegenwoordig waren het besiuur der afdeeling, de ZeerEerw. heer pastoor Verhagen van de St. Ant.—parochie, weth. Smolders, de heeren leeraren üeez uit Sprang en Willems uit Eishout, met een tiental cursisten. Met een woord van welkom opende de heer v. Spaandonk de bijeenkomst, waarbij hij liet uitkomen dat het bijna hopeloos was na het sioopen van het oude raadhuis te v.m. Baardwijk weer een leslokaal te vinden, tot ten laatste het schoolbestuur van St. Antonius dit prachtige lokaal beschik baar stelde, waarvoor hij het bestuur hartelijk dank zegt. Weth. Smolders zei namens het gemeentebestuur gaarne waardeering uit te spreken voor het werk der landbouwers, die zoo de leden van hun jongensbond opleiden en kennis bij brengen, want voor hen geldt zeker in deze moeilijke tijdsomstandigheden „kennis is macht". Hij sprak verder de beste wenschen uit voor het wel slagen van den cursus. Pastoor Verhagen wilde degelegen heid nu een lid van 't gemeente bestuur mede tegenwoordig was benutten om zijn harteiijken dank uit te spreken voor de zeer royale mede werking van het gemeentebestuur ondervonden bij den atbouw der scholen, waardoor deze nu volledig zijn geworden, eveneens voor de schit terende afwerking. Verder sprak hij een opwekkend woord tot de cursisten. Hierna sprak de leider van den cursus, de heer Deez, die erop wees door den samenloop der omstandig heden thans in zoo'n prachtig lokaal gehuisvest te zijn. In de tegenwoordig heid van een lid van het gemeente bestuur en niet minder in den steun die de gemeente Waalwflk aan het marktwezen verleend, zag hij een daad werkelijke huip aan de landbouwers door het plaatselijk stadsbestuur. Hij drukte de leerlingen op het hart het lokaal met de grootste zorg te bewaren en gaf verder een uiteenzetting over de regeling der cursuslessen. Ook de heer Willems sprak nog een opwekkend woord tot de leerlingen. Het blijkt vooral de laatste jaren dat de fokkerij in de Langstraat niet meer die plaais inneemt die ze kon innemen,j internationale beroemdheid, we mogen van f 40, waardoor er een feestavond en een gift aan 't Groene- en Wit Gele Kruis kon overschieten. De eer hiervoor komt toe aan den heer Stans van Dongen, die de ijverige en secure penningmeester van 't co mité is geweest. Wij stellen er prijs op dit even te herstellen. De heerJ. van der Hammen Mz. was secretaris der commissie. Eendracht maakt Macht. Op de jaarvergadering der Hand boogschutterij .Eendracht maakt Macht" gevestigd in café ,'t Vosje" bij den heer Pulles, werd tot voor zitter gekozen in plaats van wijlen den heer W. van Heesch, de heer F. van Daalen. Lederwaren fabriek. De heer H. de Ruijter—Moonen alhier heeft zijne zich steeds uitbrei dende fabriek van Lederwaren, als tasschen, portefeuilles, theemutsen, handleggers en tal van andere lederen kunstproducten overgebracht van Mr van Coothstraat naar de Qroote Straat, in de vroegere veiffabriek der fa. v. Erp. Z'n toenemend debiet maakte uit breiding der werkgelegenheid nood zakelijk. Wij hopen op dit interessant bedrijf, dat reeds aan een 15 personen werk verschaft, nader terug te komen. N. V Schoen fabriekElcenyNijmegen Oprichters: H. Th. Claassen en A. L van de Laak, beiden koopman te Nijmegen. Doelhet fabriceeren van en de handel in schoenen en andere lederwaren en aanverwante artikelen. Kapitaal; f 10 000. ver deeld in 10 aandeelen op naam ad f 1000, waarvan er 4 zijn geplaatst en in contanten volgestort. Bestuur twee directeuren, waartoe voor de eerste maal de beide oprichters zijn benoemd. Bultenlandsche firma's. De winsten verliesrekening der Schuhfabrlk Hassia A.G. te Offenbach a d. M. sluit met een verlies van 107.620 Mk De bruto—winst bedroeg 526.615 Mk (v. j 656.429 Mkmaar de aleemeene onkosten ad 554 126 Mk. (v. j 626 888 Mk.) met de afschrijvingen ad 80 109 Mk. (v j 88.083 Mk waren samen 107.6-0 Mk hooger. De Deutsche Schuh A.G. Bat'a te Berlijn maakt blijkens haar balans per 31 Dec 1930 een bruto winst van 1 008 620 Mk. (v. j 54.232 Mk waarvan per slot aU nettowinst 21.154 Mk. (v. j 16 269 Mk.) over bleef Aan inkomende rechten werd 279.032 Mk. betaald aan diverse andere onkosten 708 435 Mk. V.v.d S. en om zich weer hooger op te wetken is voor den landbouwer kennis noodig, die door het volgen van deze cursussen is te verkrijgen. Direct na dit officieel gedeelte werd met de lessen een aanvang genomen. Wenken voor onze Veehouders. Aan de Veehouders in deze gemeente (en mogelijk ook in den Veekring) is een brochure uitgereikt bevattende „Wenken door veehouders in acht te nemen, wanneer een hun toebehoorend stuk vee in nood moet worden gedood of sterft". Uitvoerig worden de noodige inlich tingen over dit onderwerp verstrekt en erop gewezen dat meermalen een dier moet worden afgekeurd wegens het nalaten van handelingen, waardoor het vleesch van deze dieren voor de con sumptie gered zou kunnen worden en kapitaal vernietiging zou kunnen worden voorkomen. Voorts denken veehouders bij sterf gevallen direct aan „Miltvuui", terwijl toch zoo tal van andere oorzaken plotselinge sterfgevallen tengevolge hebben. Vooral het voor een gering bedrag verkoopen aan opkoopers, brengt veel nadeel, waar men het veel beter In een van de slachthuizen kan afslachten en plaatselijk verkoopen. Het idee dat by velen voorzit dat gestorven dieren steeds voor de consumptie worden afgekeurd, is absoluut niet zoo. De inleiding besluit met de woorden Het doel van den Vieeschkeurings dienst Is „te redden wat te redden is". Laten daarom de veehouders en de veeverzekeringen iot dit doel mee werken en de voorschriften in deze brochure gegeven ter harte nemen en stipt navolgen. Tenslotte wordt duidelijk aangegeven wat de Vleeschkeuringswet onder nood- slachtingen verstaat en wat een vee houder te doen heeft bij een nood- slachting of een sterfgeval van een dier, KINDERKLEEDMO dus de hoop koesteren, dat ook de versiering van ons nobel raadhuis, door den kunstenaar Zijl bewondering en waardeering zal ondervinden. Hersteld. De fabrieksarbeider van Qool uil I Kaatsheuvel, werkzaam alhier, die voor eenige weken te Sprang aan den ingang der 2e Zeine naar Waalwijk zoo ern stig werd gewond toen bij achter een auto rijdende plotseling een zijweg in wilde slaan en door een van den anderen kant komenden auto werd ge grepen en voor wiens leven werd ge vreesd, heeft thans geheel hersteld het Jst. Nicolaas-Ziekenhuis te Waalwijk kunnen verlaten. Ongevallen. Toen 1.1. Dinsdag het dochtertje van den heer v. B op den Roestelberg aan 't spelen was, trapte zij in een stuk glas, waardoor een bloedende wonde ontstond Het kind werd per auto naar dr. L. te Waalwijk gebracht, die het kind verbond en constateerde dat een pees was doorgesneden. Mej B. kwam dezer dagen bij verlaten der fabriek dusdanig te vallen, dat zij naar huis vervoerd moest worden en geneeskundige hulp ingeroepen. De auto van den heer v. L. te Waalwijk werd I I. Dinsdag te Loon op Zand, door een plotseling uit een zijweg komenden vrachtauto van den heer S. te Waalwijk, zoodanig in de flank aangereden dat hij ernstig werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen wonder boven wonder niet voor. Gouden bruiloft—comité In ons verslag der eindvergadering van 't comité gouden bruiloft Hooij- maijer—Eijpen in ons vorig nummer schreven we dat de penningmeester de heerJ. v. d. Hammen Jz., door z'n goed beheer met een verrassing kwam TERMIJNEN au Vraagt reizigers bezoek. R.K. Kiesvereenigtng, Gisteravond vergaderde het bestuur der R.K. Kiesvereeniging. Bij de opening stond de Voorzitter de heer Siemer een oogenblik stil bij het over lijden van den voorzitter der R.K. Staatspartij, Mgr. Nolens z.g. die door vriend en tegenstander is geprezen. Genoeg kan hij echter niet gewaar deerd zijn. Als eerste agenda punt werd de regeling der contributie-inning be sproken. De voorbereidingen zullen door de bestuursleden, elk in eigen parochie worden getroffen en dan zoo spoedig mogelijk met de inning wor den begonnen. Uitvoerig werd van gedachten ge wisseld over het voorstel uit de St. Clemens parochie, op verzoek thans schriftelijk ingediend, en behelzende het vormen van parochie.ple vereeni- gingen, die dan federatief zouden samenwerken. Men miste er echter in de nadere detailleering, hoe de samen werking enz. zou moeten functioneeren. De voorzitter zet in den breed zijn standpunt uiteen, dat dit op allee punten van vergelijking nadeelen met zich zou brengen, tegen slechts zeer geringe voordeelen. Alle bestuursleden vertolken hierin hun meening. De eindconclusie was, dat men una niem tegen het voorstel was en dit St Clemens te berichten. Besloten werd 9 Nov. de jaarver gadering te houden, waarop verslagen van secretaris, penningmeester, regle mentswijziging en de vierjaarlijksche collectieve bestuurs— aftreding. De voorzitter stelde zich niet meer beschikbaar, terwijl een tweetal leden dit nog in beraad hielden. Bij de rondvraag werd nog de voorkeurstemmen—beweging bij de laatste gemeenteraadsverkiezing be sproken. Een oplossing werd niet gevonden. Daarna sluiting. Ambttnar en-ver eentging. Gisteravond kwamen de gemeente ambtenaren en ambtenaressen uit onze plaats bijeen in de achterzaal van Hotel Verwlel. De vergadering werd geopend met een kort welkomstwoord van den heer O. P. van Huiten, gemeente-bouw kundige, deze gaf daarna het woord aan den heer Teijssen uit Tilburg, die 't werk der ambtenaren organisatie uiteen zette. De werkzaamheden en de unctie der overheidsambtenaren is een g heel andere dan die van hen die in particuliere bedrijven werk zaam zijn. De bedoeling van A R K.A. is het opvoeren yan deze ambtenaren als stand. De Arka voert algemeene acties, zoo noemt spr. b.v. het werk van de vereeniging inzake de pensioen regeling. De vereeniging is onderverdeeld in groepen van gemeente-, provinciale., rijksambtenaren, ambtenaren bij Raden van Arbeid, enz. Spr. zet speciaal de werkwijze der groep gemeente-ambtenaren uiteen de landelijke groep hiervan is ver. deeld in plaatselijke- en gewestelijke groepen. Vooral het bijstaan der ambtenaren in de Commissies van Overleg is van groot belang. Voor kleinere gemeenten acht spr, het niet zeer gewenscht, dat de ambtenaren zelf overleg met de overheid plegen, terwijl ook in grootere gemeenten de bond in deze goed werk kan ver richten. Ieder jaar wordt een Landelijk Con gres gehouden, waar de algemeene zaken, de ambtenaren betreffende worden besproken. Dit jaar wordt dit Congres op eenigszins feestelijke wijze gevierd in Eindhoven. Daarnaast worden alg. jaarvergaderingen gehouden, dit jaar heeft deze vergadering te Kerkrade plaats. De voornaamste groep der Arka is die der gemeente-ambienaren, van de 4600 leden der geheele orga nisatie zijn 2500 gemeente ambtenaren. Vooral in Brabant en Limburg is de vereeniging de laatste paar jaar sterk vooruit gegaan, met plm. 700 leden, waarvan ook het voornaamste gedeelte door gemeenie-ambtenaren gevormd wordt. Ook voor ambtenaren geldt, naar spr. meent, het beginsel van „Rerum No varum", en wanneer er veranderingen in de maatschappelijke verhoudingen zullen komen, zullen ook de ambte naren niet moeten achter blijven. Het Ned. Episcopaat heeft voor korten tijd ook de wenscbelljkheid uit gesproken dat alle R K. Ambtenaren zich in de Arka zouden vereenigen. Spr. siuit zijn korte uiteenzetting met een opwekking tot het lidmaatschap. Nadat de heer Teijssen enkele vragen beantwoord heeft, wordt tot oprichting van een afdeeling Waalwijk van Arka overgegaan, terwijl tevens wordt be sloten een groep gemeente-ambtenaren in deze afdeeling te stichten. Besloten wordt nog de afdeeling zoo mogelijk uit te breiden tot het rayon Heusden, Oudheusden, Nieuwkuijk, Drunen, Loon-op Zand en Waspik. De verkiezing van een dtfi.iitief bestuur wordt, mede in verband met de uitbreiding der afdeeling tot een rayon, nog uitgesteld. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). A.s. Zondag des voormiddag» naif ten en des namiddags 6 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. J Fokkema. Qeref. kerk 9,30 en 2.30 uur lees- dienst. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. ge meente alhier hoopt a s. Zondag des namiddags 2 uur op te treden Ds Fokkema uit Sprang 's morgens half tien leesdienst. As. Zondag des nam. 2 uur hoopt voor de Ned. Herv. gemeente a.d. Loonschendijk op te treden Ds. Schlem- per uit v.m. Besoljen. CAPELLE Op de te houden pro paganda vergadering van den Ch'iste- lijken Besturenbond op Maandag 2 November a.s. des avonds uur in de vergaderzaal in de Heistraat, hopen ais sprekers op te treden, de heeren J. Vermeulen, Hoofdbestuurder van den Ned. Bond van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden te Amsterdam enj. Wind, Hoofdbestuurder van den Ned. Chr. Texielarbeidersbond „Unitas" te Nijverdal. De onderwerpen, waarover gespro ken wordt, zijn„Vakbeweging in crisistijd" en „Voorwaarts, juist nu 1" De plaatselijke afdeeling van den Ned. Bond van Prot. Chr. Bouw vakarbeiders zal haar 12'/a iarig be- staan feestelijk herdenken op Vrfldag 30 October a s. in de vergaderzaal in de Heistraat. Voor deze samenkomst is een Hoofdbestuurder uitgenoodigd tot het houden van een feestrede, ter wijl verschillende zusterafdeellngen uit de Langstraat zijn uitgenoodigd, afge vaardigden te zenden. Het gesproken woord, zal afgewisseld worden door eenige voordrachten en samenspraken, welke verschillende leden ten beste zullen geven. Door een der aangesloten af- deelingen is aan de plaatselijke vak. in St. Jan St. Antonius O. L. Vrouw St. Clemens 5 OP WEKELUKSCHE or MAANOEtyKSCHE Z-V^-VAART 36 •HERTOCEMBOSCH

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 9