n n n II H m\ nrTlnn IS :n ft. P !i lien! GEMEENTERAAD. en. 23 No. 83. Zaterdag 17 Oct. '31. 54e Jrg. Peren I je 2.25. rslaan. 0;\S W EEKPRAATJE. Qisis Een slechte tijd Malaise li bazelen, de tnenschen, die zoo spre- jen! Laten we onze lezers nu vertel- ien, dat we deze week. als het een jjeije meeloopt, verdiend hebben zes- Hen millioen acht honderd neen, pardon I vijftien millioen zeven honderd duizend gulden en 80 cent. kan wat meer worden of wat minder zijn, maar op zoo'n bedrag jak! dat niet veel uit. U gelooft het niet Dan zullen we liet u voorrekenen, We hebben twee margarine-omslagen Ingezonden met de oplossing van een verkeerspuzzlealle vijf fouten hebben ve gevonden, ook de eene fout, die geraffineerd was gecamoufleerd. Onze kansen op den hoofdprijs van 5000 schatten we op 100 procent, Een voetbal-prognostic voor a.s Zondag, die we instuurden levert ons dezer, keer zeker f 5000 op, of een pensioen gedurende drie jaar, als ten minste de Boer voor Ajax in het doel van welke veronderstelling we uügegaan en nergens 'n scheids- [tchter ontijdig door het publiek wordt afgemaakt. Een dagblad vroeg, hoe men van Edam een dame kon maken en van een dame Edam, belooning f 250 Ook Herhebben we een kans, althans een [an een 1 200000. De beste kans lilusschen maakt tante Pos, die 200000 van 6 cent verkoopt ad f12000 per veertien dagen 1 Dan vonden en verzonden wij nog oplossingen, 23 le samen, van de mzzles uit het weekblad „Hersenacro- batlek" is: f 4087,50; stelden we vervol- lens een reclame slagzin op voor een ulharingsmiddêl er. verstuurden wij ten tevredenheidsattest over 't gebruik ito een haarwater, 5000 francs en 250 mark; verklaarden schriftelijk om welke Itn redenen we de Hatsji-patsji slga itlten, echte Egyptische Import uit dhoven, boven eik ander merk ver liezen, en maar we moeten reke nen met de beschikbare plaatsruimte, laarom zullen we de verdere kleine posten onvermeld laten en nog slechts lededeelen, hoe we enkele groote lagen sloegen. Misschien herinneren onze lezers tt hoe de N. R. C. korten lijd gele- tai vanuit Amersfoort beticht kreeg plannen tot oprichting van een politieke partij in ons land, wachter een geweldig kapitaal zou van een te Amersfoort woon- chtigen Amerlkaanschen millionnair. in de vorige week de nieuwe partij tfiaitief is geconstitueerd, hebben we anstonds aan den Amersfoortsch— erikaanschen millionnair onze jour- lalistieke talenten ter beschikking ge- lileid en aangeboden om tegen f 12000 per jaar het nieuwe partij-weekblad It redigeeren. Aangenomen, dat het ipllaal van een Amerlkaanschen millionnair tegen een half jaar Neder- landsche politiek bestand is, zou ons dit gokje f6000 opbrengen. En dan verdienden wij 15 millioen aan een anderen Amerikaan. Die heeft da! kapitaaltje, blijkens de krantenberichten, ter beschikking ge steld van dengene, die een uitvoerbaar pian bedenkt om een einde te stellen aan de huidige werkloosheid. We hebben hem direct aan het begeerde geholpen en schreven, maar dan in het Amerikaansch natuurlijk Mijnheer. U bent de verstandigste Amerikaan en millionnair, van wie we ooit hoorden. U begrijpt tenminste, dat al Uw mlllloenen naar den bl in Amerika zet men ook puntjes voor een onfatsoenlijk woord, zijn als de wereidontreddering voortgaat. Daarom hebt U groot gelijk, dat U een deel er van besteedt om het dreigende onheil af te wenden. Wij weten een afdoende oplossingschrijf permanent prijsraad seis uit. Werd het volk vroeger zoei gehouden met brood en spelen, he vraagt thans niets dan prijsraadsels. De menschen hebben er tijd genoeg voor en 't meedingen bij prijsraadsels is een lieve en fatsoenlijke manier om aan den kost te komen. Het uitschrij ven van steeds maar weer nieuwe prijsraadsels houdt de lui bezig, geel ze de begeerde kans op een paar centen en 2e zijn zoet, mynheer! Wie er geluk mee heeft, wordt rijk, wie er geen geluk mee heeft, wordt gek of postbode. Want, Mynheer de Ameri kaan, prijsraadsels bevorderen ten zeerste de werkverruiming bij de Pos terijen. In mijn land worden nu reeds per week en per hoofd 5 prijsraadsels verzonden, dwz. de oplossingen ervan, wat 5x8 millioen postzegels van 6 cent beteekent of te wel 240 millioen centen en werk voor 40.000 nyvere postbeambten. Als het aantal prys— raadsels vijf maal wordt vergroot, zijn we hier van de werkeloosheid af. PS. Qelieve de 15 millioen over te schryven op onze postrekening. Voor wie zyn kans weet te gtypen, is het een prachttyd tegenwoordig. Maar je moei geluk hebben ook merkte onze ega op. U moet weten ais we vandaag of morgen afdoende onder een auto raken, kan Zij sti! gaan leven van d'r renten. Vanwege de gezamenlijke ongevallenverzekerin gen der bladen, waarop wy zyn ge abonneerd. Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit dezerubriek veiboden. len. X CD lend. DE WONDERREIS VAN KNIP EN KNAP. M opgaan van de zon, ^aar moesten zij op wachten 11 maar zoo goed als het ging, "f het vaartuig overnachten. nu door wind en golven, d8 verder werd gedreven. 'Was Knip alweer die dacht a 'k maar aan boord gebleven 1 keek eens naar de lucht, ™a' zag hy tot zyn schrik ueen sier was meer 1e zien. Mei wolken zwaar en dik, 5 heel de lucht bedekt. p wind nam toe in kracht, p dreef de ranke sloep, Ms voort in donk'ren nacht. jj"1 felle storm slak op, 'donder liet zich hooren, Die hen bedreigden daar, In het woedend golfgedruisch. Waar dachten het meest zij aan Aan het ouderiyke huis. Maar wat was er gebeurd, Dien nacht aan boord van 't schip Al spoedig was ontdekt, De vlucht van Knap en Knip. Waar niemand nog begreep, Hoe zy verdwenen waren, Een vreemd geval, dat men Zich maar niet kon verklaren. ging -j hulpgeschrei, Knapen gansch verloren. to sloep dreef stuurloos heen, J°P den top der golven, ,an Plotseling neergesmakt, fla'grond weer bedolven. {to°r het schuimend, kokend nat, 'opgezweepte baren. T-&hulpe,oos' bang' len der gevaren, WIJ, MANNEN! Kinderen waren een zegen, zoo vond mevrouw Mertens, en zij keek met liefde op de twee kleinen neer, die daar zoo heeriyk aan het stoeien wa ren in de kamer. Hun biyde, opge wonden kreten weergalmden door het huis, zóó dat de moeder er kloppin gen van kreeg in het hoofd. Jon gens, zei ze nou een beetje bedaren moeder heeft hoofdpyn 1 En één oogenblik gehoorzaamden de kin deren prompt, maar, als andere kin deren, waren ze heel gauw weer ver geten en het spel hernam haar loop. Juf had haar vrijen middag, jam mer. O. niet dat ze het kindermeisje haar vryen tijd misgunde, neenl Ze had er recht op en hef kwam haar toe. Maar mevrouw Mertens gevoelde zich moe op het oogenblik; ze deed aan maatschappelijk werk, had dien middag juist een vergadering bezocht van het Wit—Qele Kruis en had op he» oogenblik voor alles behoefte aan rust, Ze zou de kinderen maar naar bed brengen, want het werd zoo zoetjes aan tijd Straks zou haar man thuis komen en die had het in de laatste dagen ook heel druk op de zaak. De heer Mertens had gegeten en zich daarop begraven in zijn „club", d w.z in zyn luie sfoel. M'n lieve tyd zuchtte hij wat een heidenscbe herrie is dat bo ven. Waarom verbiedt juf de kinderen in vredesnaam niet? Juf is uit antwoordde zyn vrouw en ik kan de kinderen niet sti! houden. Och wat, jullie vrouwen, je laat je nota bene door een paar hoopjes mensch, een paar spruiten van drie en vier regeeren 1 En dat wil dan ook nog aan hei roer van den staat staan Probeer jij het dan I snibde zyn vrouw. Natuuriyk, dat zal ik ook. Bin nen een minuut zyn ze stil en slapen ze. Mynheer Mertens ging naar boven en vond de kinderen joelend en schreeuwend midden in hun bed staan, elkaar met kussens bekogelend, zoo dat de sloopen open sprongen. Kinderenbegon hij sireng. Pappie, pappie, doe die neus voor 1 Die groote, van Bertie I Hy ligt op de waschtafel Willen jullie wei eens.... Pappie, toe noul Hé—é-él Jullie moeten.,. Pappie, doe het nou, doe 't nou asjeblief, lekkere schattepaps! Als jullie dan dadelijk slapen gaan. Ja, pappie. Hy bond de „groote" voor, een cartonnen neus, die Bertie eens in een voordracht had gebruikt. O, die pappie I gilden ze van EETHEN. Vergadering van den gemeenteraad gehouden op Donderdag 15 October des v.m 9uur. Voorzitter de Edeiachtb. heer D Brune. Secretaris de heer v. d. Schans. De notulen worden na voorlezing gearresteerd. Aan de orde: 1 Ingekomen siukken. Van Qed, Staten is een schrijven ingekomen, houdende vergunning aan den burgemeester tot he» houden zijner woonplaats te Heusden. Besloten wordt dat de burgemeester Dinsdag en Woensdag des v.m. van half tien tot half twaalf zal zitting houden ien gemeentehuize. 1932 ^3nb*ec*'n8 8emeentebegrooilng De Voorzitter deelt mede dat de begrooling in den gewonen dienst sluit op f 85 541.28, en in den kapitaaldienst op f4442 71. De begrooting wordt ter secretarie voor de leden van den raad ter inzage geiegd. In de commissie van onderzoek worden benoemd de heeren O. v. d Beek, Donken en Lankhaar. 3. Aanvrage ingevolge de Land— arbeiderswet. De heer L. in 't Veld vraagt een bedrag van f2500 B. en W. stellen voor hem dit crediet te geven, behou dens goedkeuring door de regeering. Wordt goedgevonden. 4 Vaststelling vergoeding ingevolge art 13 der Lager Onderwyswet 1920 De Voorzitter zegt dat dit jaar zoo veel verzoeken om vergoeding zijn ingekomen dat B, en W, het noodig geoordeeld hebben hierover 't oordeel in te winnen van den inspecteur van het Lager Onderwys Deze heeft ge antwoord dat het hem ook niet mogeiyk DRAISMA-vanVALKENBURG'S A ••jLEVERTR pret. Pappie, nou moei je de beer zyn, die ons achterna zit. Qeen denken aan. Jullie moeten dadelijk... Hé, pappie 1 pappie i Maar zullen jullie dan dadeiyk, dadelijk, hoor je..,. ja, pappie. De heer Meriens sprong op handen en voeten en de kinderen gierden en giiden. En nou onmiddellijk je oogen dicht en.... Pappie, maak nou nog even een muts van je zakdoek en wees eens clowntje! Als jullie nu. Pappie, we zullen heusch gaan slapen, als je da! ééne nog eventjes doet. Pappie, toe nou, toe nou—ou— ou—ou Hy legde vier knoopen in zyn zak doek, trok het kapje over zijn hoofd en trok dwaze gezichten, waarom de kinderen brulden. En nu als de drommel..., Ja, pappie, we slapen al. Doe je 't morgen weer Neenl zei hy. Trotsch stapte hij naar beneden. „Ziezoo, ze slapen al. Jullie vrouwen, met je dwaze toegevery. Zie je nou niet, dat je ze op die manier ver. went Je moet ze aanpakken, je moet ze., Wat is er toch? Wat heb je? O. vent 1 gierde ze. Mannie, kijk toch eens in den spiegel I Hy keek en zag een gezicht met een „kanjer" van een neus en een kapje met ezelsooren op zyn hoofd. Toen zei hij een woord, dat hy zelden gebruikte Oplossingen van de vorige week. 1 Keulen en Aken zyn niet op een dag gebouwd. 2 Op vier pooten. was een vaste maatstaf te geven volgens welke de uitkeeringen moeten worden verstrekt. In de verschillende andere gemeenten loopt het cyfer uiteen van 25 tot 100 pCt. der kosten Er moet bij de vaststelling der bedragen worden rekening gehouden met de gegoedheid der ouders, en er moet, zooais de wet zegt, een billijke vergoeding worden verleend. B. en W. stellen voor de volgende bedragen uit te keeren C. v. Besbergen per week f 1.80, Vos f2.40. J. Oeile- mans f 1, Kleinloog f 1, C. v. d. Kolk f 1, M. v. Wijk f 1.50 (aflen te denderen), C v. d. Beek (B'broek) fl.50, de Bie f0 75 Mater f0.75 en Bouwman fl (ailen te Meeuwen). De heer v. d. Beek vraagt of er bij deze vaststelling een vaste richtiyn is genomen, b.v. het inkomen. De Voorzitter zegt dat geen vaste maatstaf k n genomen worden. B. en W. hebben nagegaan in hoeverre de aanvragers in staat zyn zelf de kosten te dragen. De heer O. v. d. Beek vergelijkt de vergoedingen aan M. v. Wijk, wiens zoontje naar 's Bosch gaat. en van C. v. d. Beek, wiens zoontje naar De Werken gaat, en vraagt of daar de verhouding tusschen deze twee wel goedgevonden is. De Voorzitter zegt dat in aanmerking genomen is dat het zoontje van den heer v. d. Beek per fiets gaat, en dat van den heer v. Wyk per autobus. De heer Donken merkt op dat alles bijeen de gemeente een dure liefhebberij heeft aan deze wet. Vroeger kwamen er slechts weinig om vergoeding, doch tegenwoordig komt Iedereen. De vergoedingen worden geregeld conform het voorstel van B en W. 5. Vaststelling driejaariljksche afre kening der vergoeding ingevolge art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, van het Schooibesluur te Qenderen. Behalve deze afrekening moet ook de uitkeering aan de Byz. Lagere School te Qenderen over 't dienstjaar 1930 worden vastgesteld. B. en W. steilen voor deze le bren gen op f 1206.19'/a hetgeen wordt goedgevonden. Ingevolge de driejaaiiyksche afreke ning zal aan deze schooi rr.oeten wor- den uitbetaald een bedrag van f 750 66. De Voorzitter stelt nog voor metA. W. Bos een contract aan te gaan voor de aansluiting van diens woonhuis aan het elecfrisch net. De raad gaat hiermede accoord. De Voorzitter vraagt nog B. en W. machtiging te verleenen tot verhuring van bouwland te Drongelen voor den tijd van 4 jaar B. en W. zouden dit land bij opbod willen verpachten. Weth v. d Schans licht toe dat het betreft he! stuk van de kerk tot A. v. Wyk. De heer Donken vraagt wat B. en W. ertoe geleid heeft voor te stellen het land by opbod te verpachten. Het vorig jaar is zulks toch ook bij afmy- t hut stien tuinman emmen kat n Nieuwe Raadsels. 1 Ik ben een spreekwoord van 30 letters 6—29—21 jongensnaam 7—8—9—14 23—15 gegraven water weg 10 4 5—13 vrucht 3—17—16 gehakte opening in het ys 1—2—24 naaldboom 28—11 12—25 doen wij met onze oogen 18—20—26—27 bewoner van Dene marken 22-8—30 hoort thuis In de keuken 19—22 gebiedende wys van „gaan" 2 Van links naar rechts en van boven naar beneden ben ik een vak dat wy op school Ieeren xxxxxxxxxxxxx het gevraagde woord xxxxxxxxxxxx gerangschikt volgens het alphabet xxxxxxxxxxx geldstuk xxxxxxxxxx land in Europa xxxxxxxxx groote stad in Neder. land xxxxxxxx blijft over na de droog making der Zuiderzee xxxxxxx buitenlandsche bezit ting xxxxxx hebben wij allen in onze jeugd bezocht xxxxx jongensnaam xxxx jongensnaam xxx lidwoord xx klinker x medeklinker 3 Vul de medeklinkers in tot ge een bekend spreekwoord krygt. a. .aa. .e ,eu .e. .0. .00 ..e. .e aa. .ei. a.. .e. .aa.aa. .e. id. TWEEDE BLAD. (a OUDHEUSDEN* De heer de Baaij vraagt wat de lan taarns kosten en betwijfelt het of de leiding daar wel op berekend is. De Voorzitter antwoordt dat de lan taarns per stuk 17 of 18 gld. kosten. Wat de leiding betreft, merkt hij op, dat dit geen bezwaar zal zijn, daar de afstand niet zeer groot is en men slechts één draad noodig heeft om contact te krijgen. Bij den Molen is het duurder geweest, omdat daar een heele nieuwe koppeling op het net van Elshout moest worden gebracht. Spr. vermoedt dat voor 4ü.de lantaarns kunnen wor den aangebracht. De heer de Baaij merkt nog op, dat 1 (Wordt vervolgd). de lantaarns in Oudheusden dikwijls te lang branden, hetgeen een lichtverspil ling beteekent De Voorzitter merkt op, dat dit net is aangesloten op Heusden. Indertijd is ecu automatische installatie aange bracht om het licht te ontsteken. Deze inrichting werd om de 14 dagen ver steld, zoodat het kon voorkomen, dat 't 'icht wel eens iets te vroeg (if te laat aanging. Thans is in Oudheusden echter iemand aangesteld om het licht tijdig te ontsteken. Alle begin is moeilijk, maar spr. gelooft nu de ware oplossing ge vonden te hebben. Dhr. de Baaij vindt het bedrag van 50.dat is uitgetrokken voor subsi die voor de aanschaffing van brand- bluschapparaten te laag, daar er dit jaar verschillende zijn aangekocht. De Voorzitter merkt op dat de sub sidie voor die apparaten die dit jaar zijn gekocht, ook drukt op 't thans loo- pende dienstjaar. Dhr. de Baaij vindt de post druk- en bindwerk wel wat hoog, nl. 100. hooger dan verleden jaar. De Voorzitter zegt dat hiervoor het zelfde bedrag is uitgetrokken als vori ge jaren,- nl. 300.Ieder jaar moet het een en ander worden ingebonden en er gebeurt thans niets bijzonders. Het komt nooit voor dat deze post geheel wordt uitgegeven. Ook de kosten van verkoopingen vindt dhr. de Baaij hoog. De Voorzitter brengt in herinnering, dat voor eenige 11 tijd besloten is alle verkoopingen en verpachtingen aan den notaris op te dragen, tegen eene vergoeding van 7 pCt.; deze kosten drukken natuurlijk op dien post. Dhr. de Baaij heeft den algemeenen indruk dat deze begrooting een nadeelig slot zal opleveren. De Voorzitter zegt daarom reeds in een vorige vergadering op zuinigheid te hebben aangedrongen. Spr. heeft echter voor het jaar 1933 goede ver wachtingen, daar de rekening over 1931 een batig saldo zal vertoonen, terwijl deze begroeting begonnen moest woi den met tiet nadeelige saldo van 780. van den dienst 1929; dit scheelt dus een bedrag van pl.m. ƒ1100.— Desondanks blijft de uiterste voorzichtigheid gebo den, temeer daar de gemeente in den loop van 't jaar geen nieuwe belasting bronnen kan openen. Zonder hoofdelijke stemming wordt de begrooting hierna aangenomen. Werkverschaffing. De Voorzitter zegt dat B. en W. dt plannen tot werkverschaffing, door den heer van Lieshout geopperd, hebben onder liet oog gezien. Zij willen voor tellen het land van v. Wijk volgend jaar niet te verpachten, daar 't in desolaten toestand verkeert en toch weinig of niets zou opbrengen. Het is daarom be ter het door werkloozen flink te laten opknappen, zoodat het een volgend jaar Hink wat in waarde gestegen zal zijn en er de kosten dan misschien toch weer uitkomen. Tegen het tweede voor stel van dhr. v. Lieshout zijn verschil lende bezwaren en het is beter dit daar om voorloopig nog maar te laten rusten. Bovendien hebben B. en W. besloten, ook de Oudh. weiden te laten ophalen! Over het ophalen van land door den ver pachter is vorig jaar dikwijls gespro ken. B. en W. willen daarom voorstel len 0111 den besten en zekersten weg te kiezen en 't land voortaan zelf te on derhouden. De kosten komen dan wel ten laste der gemeente, maar van deii anderen kant heeft men kans dat de op brengst van het land zal stijgen en de kosten er ruimschoots uitkomen. Dhr. de Baaij gaat hiermee accoord, doch stelt voor de werkloozen die hier aan worden tewerkgesteld een kinder toeslag te verleenen indien dit noodig is. De vaders van groote gezinnen zul len anders toch weer bij het Burg. Arm bestuur, dat er zelf ook niet goed voor staat, terechtkomen. De Voorzitter zegt dat de vaders van groote gezinnen meer dagen worden te werkgesteld dan de overigen, zoodat ze vanzelf meer verdienen. Ook wordt er rekening mee gehouden, dat men in 't winterseizoen meer noodig heeft dan 's zomers. Het is moeilijk een juiste re geling te maken, daar moet worden voorkomen dat de menschen niet meer trachten elders werk te krijgen en dus bij de gemeente blijven hangen. De toonen mogen dus niet te hoog zijn, het moet een steun blijven om in het aller noodzakelijkste te voorzien. Mocht een groot gezin niet kunnen rondkomen, dan zal het Burg. Armbestuur moeten helpen. Per slot van rekening komt dit natuurlijk op 't zelfde neer, de gemeen te moet het toch betalen. Dhr. v. Lieshout vraagt of er vol doende controle op de tewerkgestelden wordt uitgeoefend. De Voorzitter zegt dat dit zeer moei lijk is. De menschen die aan het werk zijn, zijn jammer genoeg niet altijd even vlijtig. De voorwerker is er slechts 2 dagen bij, dan is er dus voldoende con trole, maar men kan hem onmogelijk de beele week bij het werk laten zijn, daal de kosten dan te hoog zouden worden. Ook de appreciatie van het werk is zeer moeilijk, daar niet allen er even ge schikt voor zijn. De voorwerker kent ongeveer de krachten der verschillende menschen en bij de bepaling van het loon wordt hiermede rekening gehou den. Indien dezen winter 'meerdere werkloozen zullen worden tewerk ge steld, is het mogelijk den voorwerker voortdurend controle te laten houden. Het voorstel van B. en W. wordt hier na goedgekeurd. De Raad gaat hierna over in besloten vergadering, ter schatting der waarde der verpachte perceelen. Hierna wordt de vergadering geslo ten. LEEUWARDEN 1

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 5