op Gemeenteraad tweede blad. i stom ?UZE oeertruidenberg. „enbare vergadering van den raad «meerite Oeertruidenberg, gehou- op Vrijdag 16 Oct, des nam. 2 uur jemeentehuize. 'oorzitter de Edelachtb. heer J. Secretaris de heer Meijer. 'e notulen worden na enkele aan togen goedgekeurd. heer Jansen heeft enkele opmer en naar aanleiding der laatste ladering. Daar is gesproken over denbelasting. Spreker vindt het Kt voor de menschen die buiten jlfom wonen geen overbodige luxe ||Zlj er een waakhond op nahouden, ütziinietvan den nachtwacht kunnen loiieeren, en zou daarom voor een aakhond geen belasting opleggen. pt Voorzitter zegt dat volgens de peentewet een belasting moet wor- geheven. Voor een waakhond be- I men echter niet zooveel te betalen voor een luxe hond. «der merkt de heer lansen op dat uproken is over de opening der brug Raamsdonksveer. Waar die brug lier buiten de gemeente ligt en de lü zeer slecht zijn, zou spr. er niet itzijn voor deze gelegenheid feesten louw te zetten. Voorzitter en de heer Tlmmer- lichtten toe dat het geenszins in bedoeling heeft gelegen bij deze legenheid feestelijkheden te organi- men, Er is slechts gevraagd of de meente eenige officieele mededeeling rent de opening heeft ontvangen. Aan de orde Aanbieding van de Gemeente— rooting dienst 1932 en de daarbij oorende bedrljfsbegrooüngen. begrooting wordt ter inzage Benoeming van eene commissie onderzoek der begrooting dienst gewoonte wordt een der 'gekozen uit de beide wethouders, de Kroon wordt hiertoe aan- iiezen met 4 stemmen, tegen 3 op Sassen. de tweede stemming wordt ge- nde heer Jansen met 4 stemmen, p 2 op Timmermans en 1 op van In de derde vacature wordt na drie stemmingen gekozen dhr. Timmermans met 3 stemmen tegen 2 op Staal. 3. Voorstel van Burg. en Weth tot 't rooien en verkoopen van iepenboomen. Van het Staatsboschbeheer is mede deeling ontvangen dat een aantal iepen die door de^iepziekte zijn aangetast gerooid moeten worden. B. en W stellen|*voor ongeveer£64 boomen bij het Kruithuis, Bolwerkten langs den Stationsweg te rooien. De heer Timmermans merkt op dat nu al verschillende jaren achtereen boomen gerooid zijn en vraagt of het nog niet den tijd wordt met nieuwe aanplant te beginnen. De Voorzitter antwoordt dat wanneer deze rooting geschied is op den Stationsweg met de aanplanting kan begonnen worden. Eerst moet dan echter nog aan de provincie worden gevraagd op welk een afstand de boomen geplaatst moeten worden. Mei het oog op de breedte van den weg is het n.l best mogelijk dat er slechts aan een zijde boomen geplaatst mogen worden. De Voorzitter zegt dat aan beide verkoopsystemen, opbod en inschrij ving, nadeelen verbonden zijn, hetgeen reeds meermalen ondervonden is. Spr. raadt echter aan deze zaak te laten in handen van B. en W. opdat deze zelf de beste weg kiezen. Aidus wordt besloten. v 4. Ingekomen stukken. Naast enkele goedkeuringen van raadsbesluiten is van Ged. Staten een nota van aanmerkingen ontvangen op de gemeentebegrooting. Het ontwerp—antwoord heeft ter inzage gelegen. De leden verklaren zich hiermee accoord. Van den Minister van Binn. Zaken is een schrijven ingekomen betreffende het ingediende verzoek om subsidie voor de steunregeling. De subsidie wordt maandelijks toe gekend. Voor elk bedrijf moeten B. en W. het aantal werkloozen opgeven en aan de hand van deze cijfers wordt de subsidie bepaald. Aangezien aan de tankfabriek geen werkloosheid heerscht, kan de minister hiervoor yoorloopig nog geen subsidie uitkeeren. Het tarief door den gemeenteraad opgesteld is door den minister goed gekeurd. Bij afzonderlijk schrijven heeft de minister mededeeling gedaan van de grootheid der rijksbijdrage. In beginsel is besloten de bijdrage te bepalen op 50 pCt. Wijziging van dit percentage blijft echter voorbehouden. Door den minister wordt een streng toezicht op de naleving der regeling gehouden. oop Vil DE WONDERREIS VAN KNIP EN KNAP. eindelijk werd ontdekt, 't zij ontsnapt wel waren 1 sloep was weg, waarmee 5 waren weggevaren. bekeodt lender schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. toen angstig rond, 'te spitste de ooren. 'spoor was er te zien, 'Is was er meer te hooren, 'de twee knapen, niets. ell< der mannen dacht 'I komt van hen terecht, dezen donkeren nacht. kapitein vooral, 1,1 niet, wat te beginnen. jen wat verzuimd hij had, 'toot eensklaps hem te binnen. Moet doen nog, wat ik kan, Is een dure plicht, eend, dacht hij, terstond, radiobericht. 'zoo gebeurde het ook, 'eind werd door de lucht *ee knapen Knip en Knap ft het ouderhuis ontvlucht. [hebben zich verstopt, boord van 't schip „De Maas", .zij in donkeren nacht, p zijn ontvlucht helaas. hebben in de sloep. 'nacht de vlucht genomen, ^reezen, dat hun iets, ergs is overkomen." En bij de ouders thuis, Werd nog den zelfden nacht, Tot aller grooten schrik, Het vreeseiyk nieuws gebracht. (Wordt vervolgd). HEI NIEU WE BOEK VAN HENK. „Hier Henk, een postpakket voor je", zei de brievenbesteller op zekeren middag tegen Henk, die juist open deed. Henk pakte het pakket voor zichtig aan en zei .Dank U wel". Hij draaide het om en om en liep er toen vlug mee naar binnen waar hy uit riep„Hoera moeder, iemand heeft me een boek gestuurd 1 Wat fijn „Hy keek even de huiskamer binnen maar zag toen, dat zyn moeder visite had, zoodat hy naar de keuken ging, waar het dienstmeisje juist bezig was vaten te wasschen. Zij stopte even met haar werk en hielp Henk met het uitpak ken. Het was inderdaad een boek en een pracht—exemplaar, vol verhalen en prenten over vogels en andere dieren. „Verhalen over het leven van vogels en andere dieren, waar ge beurd", stond er op den omslag. Henna las hem dat voor want Henk was nog niet op school, dus hy kon zelf nog niet lezen. „Toe, lees me eens een klein ver. haaltje er uit voor Henna vroeg hl met een lief stemmetje, Henna lachte eens en zei: „Neen dat gaat nu niet, ik heb het nog te druk, maar straks als ik klaar benza' De Voorzitter licht dit schrijven nader toe. De minister heeft de ge maakte regeling goedgekeurd, doch naast deze regeling mag geen andere meer worden gemaakt, zonder hiervoor opnieuw goedkeuring van den minister te hebben ontvangen. Het gemeente bestuur heeft deze schriftelijke verkla ring aan den minister afgelegd, teneinde aanspraak te kunnen maken op de subsidie. De heer Jansen heeft in dit verband nog een opmerking te maken. By geruchte heeft hy vernomen dat er in deze gemeente arbeiders zyn die van een weekgeld van f35 slechts f 10 aan de huisvrouw afdragen en zelf de rest verbrassen. Spr. misgunt den arbeider geen glas bier, doch als deze geruchten op waarheid berusten, hetgeen hy niet hoopt, vindt hij het meer dan ver schrikkelijk. Spr. meent dat als B. en W. in de toekomst tegen zulke excessen optreden, niemand hen dit kwalijk zal kunnen nemen. De Voorzitter antwoordt dat in de steunregeling een bepaling is opgeno men die de steuntrekkende het café bezoek verbiedt. Tegen arbeiders die niet werkloos zyn kan echter natuuriyk weinig gedaan worden, hoewel ook B. en W. dergelijke dingen ten sterkste afkeuren. De heer Jansen kan zich niet goed indenken dat de geruchten waar zijn, doch indien dit het geval is dan geloc ft hy dat een woord uit den raad voor dergelijke menschen zeer gewenscht zal zyn. In dezen tyd, waar heel de maatschappy in de war is, moet men voorzichtig zyn. Niet alleen de arbei ders, maar ook de landbouw, scheep vaart en middenstand zyn verre van rooskleurig, zoodat gewaakt moet worden tegen dergelijke dingen, die niet door den beugel kunnen. Van den Gewestelijken Raad der SDAP is een resolutie ingekomen betreff ende de werkloosheidsbestrijding, waarin verschillende maatregelen geëtscht worden. De Voorzitter stelt voor dit schry ven voor kennisgeving aan te nemen. Wat deze gemeente betreft, meent spr. dat gedaan is wat gedaan kon worden. Spr. wijst nogmaals op de commissie die voorbereidingen treft om de werkloozen in den Emilia— polder werk te verschaffen. Weth. Sassen merkt nog op dat uit de arbeiders zelf de wensch naar voren is gekomen deze werkverschaf fing in het leven te roepen. Spreker gelooft dat met de eischen door den SDAP.raad gesteld door B. en W. reeds voldoende rekening is gehouden. Dhr. Jansen vindt het vreemd dal men spreekt van „eischen" inplaais ik je twee verhalen voorlezen. Ga dan nu rustig spelen, zooveel te gauwer ben ik klaar". Henk ging naar zyn speelkamertje, legde het boek op de tafel, klom zelf op een stoel en met roode wangen probeerde hij te begrypen, wat er onder al die mooie prentjes stond. Hij kende de letters wel en kleine woordjes kon hij al lezen maar zulke groote moeiiyke woorden als waar het heele boek mee vol stond, dat was veel te moeiiyk. Hij had toch zoo graag iemand by zich gehad die hem voor kon lezen en sloeg ten slotte het boek met een harden klap dichten zei „Hè akelig boek, waarom kun je me zeli niet voorlezen Opeens sprong het boek uit zijn handen, vloog door den ruit van de boekenkast heen en de glasscherven vlogen met groot gerinkel op den grond. Henk was hevig geschrokken en bleef doodstil staan, toen er opeens iets heel vreemds gebeurde. Het nieuwe boek viel nu open op den grond en alle vogels en dieren, die Henk eerst op de prentjes geteekend had zien staan, kwamen de een na de ander het boek uitgesprongen. Zij za gen er nu wel niet uit als levende dieren, want zy waren plat, alsof zy uit papier waren geknipt. Om hen een kwamen een heeleboei jongens en meisjes slaan, die ook op de prentjes waren geweest. Zij liepsn nu allemaal tot vlak voor Henk, keken hem heel boos aan en opeens hoorde hy een kleine vogel vlak bij hem zeggen „Zeg. ondeugende jongen, hoe durfde jy my zoo tegen de boekenkast aan te gooien Foei 1" en de kinderen en a'le vogels en dieren riepen„Foe', schaam je, schaam je! Je tenktzeker, dat dit boek een voetbal isl" Henk was stijf tegen den muur ge drukt van angst. Zoo iets had hij nog nooit beleefd. Hij wilde lachen maar eigenlijk wilde hy liever huilen. Hy was heelemaal niet zoo kwaad en was nog nooit zoo uitgescholden als in de laatste vyf minuten. „Ik wilde het boek niet op den grond gooien", fluisterde hy, het viel alleen ineens uit mijn handen en door de ruit van de boe kenkast, neem me niet kwalijk". „Nietwaar, nietwaar." riepen een paar dieren, wij verdwynen en gaan liever naar het huis van een kleinen jongen, die wel van ons houdt en van „verzoeken", Voorzitter. Dat is maar de kwestie hoe men gewoon is zich uit te drukken, de een doet dat op een fatsoeniyker manier dan de ander. De Handels-avondschool heeft haar lessen uitgebreid met een cursus stenografie en verzoekt daarom het lokaal der openbare lagere school op Zaterdagmiddag beschikbaar te stellen. Hiertegen bestaat geen bezwaar. Van dhr. A. E. Rekkers is een ver zoek ingekomen om met zijn woon schip naast het vischvlot van de Wit te mogen liggen. De Voorzitter herinnert er aan, dat eenigen tijd geleden reeds op een dergeiyk verzoek afwijzend is beschikt, daar de raad van meening was dat de loswal die toch al klein is moet worden open gehouden voor de scheep vaart. Jammer genoeg is vroeger aan twee andere personen vergunning ge geven om daar met hun woonschuit te liggen, maar dit sluit nog niet in dat ook anderen deze gelegenheid moet worden gegeven. Dhr, Jansen heeft ter plaatse een kykje genomen en is van meening dat er nog een andere oplossing mogeiyk is. Het vischvlot van de Wit doet sinds langen tya geen dienst meer, spr. zou dit daarom willen verwijderen en daar de viscnhandelaar Kievit neerleggen. Dan kreeg men meer ruimte voor de scheepvaart, terwyi er dan geen bezwaar zou zyn om de woonschuit van Rekkers tegen de brug aan te leggen. De Voorzitter bciwyfelt of Rekkers toestemming van den Watersiaat zal hrygen om zoo dicht by de brug te liggen. Weth. de Kroon vindt dat de loswal niet te groot Is en als er iets of wat drukte in de haven is, is deze zeer hatd noodig voor de scheepvaart. Een ander bezwaar gelat voor den Middenstand. Het schip van Rekkers is een Soort drijvende winkel, en spr. vindt dit een nadeel voor de nering doenden in de gemeente. Het is veel verklesiyker als de schippers hun inkoopen in de gemeente zelf doen. De heer Jansen is er van overtuigd dat de schepen voor den loswal geen last van Rekkers zullen hebben. Ook het tweede bezwaar van den Weth. kan spr. niet aanvoelen, als Rekkers een winkel bouwt aan de haven doet hy de inwoners toch evengoed concur rentie aan. Bovendien gaat een schipper wel eens graag de stad in om te winkelen. Weth. de Kroon merkt op dat dit een ander geval is als Rekkers een winkel bouwt wordt hy inwoner en betaalt hy belasting, wat h^ nu niet wel naar ons wil luisteren". Zy stelden zich allen in een rij op, liepen naar het boek terug, stapten er in en de band sloot zich weer. Henk begon te huilen en riep ik houd juist veel van jullie, vraag het maar aan myn oude sprookjesboek van Moeder de Gans". Een der kleine vogtls stapte nu op nieuw uit het boek, ging naar het boek van Moeder de Gans en vroeg of het waar was wat hij zei. Moeder de Gans kwam nu ook uit de boekenkast en zei„Zeker, bekijk mij maar eens. dan zal je zien, dat hy veel in my gelezen en gekeken heeft". Na veel heen en weer praten be sloten de kinderen en dieren uit het boek te biyven en zij wilden nu alle maal hun eigen geschiedenis aan Henk vertellen. Ademloos luisterde hy, het eene verhaal na het andere hoorde hy. zulke mooie verhalen had hy in zyn heele leven nog niet gehoord. En wat konden zy allemaal vertellen. Ieder die aan de beurt was, kwam naar voren zoodat hy duideiyk zien kon, wie er sprak. Zoo vond hem Henna toen zy einde- ijk met haar werkzaamheden klaar was. Zij kwam naar de speelkamer om hem een paar verhaaltjes voor te lezen, toen zij hem tegen den muur zittend, rustig slapende vond Het nieuwe boek was uit zijn hand gegle den en lag open naast hem. Zy keek eens naar hem, zoo nu en dan was het alsof er een glimlach om zyn mond speelde. Daarom liet zy den kleinen Henk rustig slapen en ging weer terug naar de keuken, waar zij nog genoeg te doen had. Henk vond het later wel merkwaardig, dat de kinde. ren en dieren na dien tyd nooit meer uit het boek kwamen stappen, hoewel hij zyn mooie droom nooit vergat. Oplossingen van de vorige week. 1 De boog kan niet altyd gespannen staan. 2 Al gaat de leugen nog zoo snel, de waarheid achterhaalt haar wel. doet, tenminste geen personeele. De heer Timmermans zou Rekkers tijdelijk vergunning willen geven aan den wal te liggen, daar er nu wegens de slapte toch plaats genoeg is Spr. kan het bezwaar van Weth. de Kroon niet aanvoelen. De Voorzitter zegt, dat hij geen concurrent van den middenstand zou zijn als hy alleen parlevinker was. Hy houdt er echter voor de aan den wal liggende schippers een kleine Byen- kotf op na. De heer Timmermans acht het ge vaar voor den middenstand denkbeeldig. De practyk wyst uit, dat de schippers by aankomst altyd graag de stad in trekken. De Voorzitter merkt nog op, dat de aanvrager het neusje van den zalm wil hebben voor weinig geld. Spr. heeft htm een plaats aan de andere zijde van de brug aangeboden, doch die was hem te duur. Weth. Sassen ziet het bezwaar voor den middenstand niet zoo zwaar in. De rydende winkels van de Gruyter in de Bijenkorf zyn een veel grooiere strop doch daartegen kunnen de win keliers niet beschermd worden. Spr. zou echter het punt nog willen aan houden, om eerst te onderzoeken of plaatsing aan den wal ongewenscht is of niet. De Voorzitter geeft toe, dat tegen de rydende winkels niets gedaan kan worden. Dit euvel is al meermalen afgekeurd. Doch dit neemt niet weg, dat men daarom ook op het water de concurrentie maar moet toelaten, zoo mogeiyk moet dit bestreden worden. Ook spr. vindt de zaak onvoldoende voorbereid en wil het punt aanhouden. Aan de Wit kan dan verzocht worden zyn vischvlot op te ruimen, opdat Kievit naar den anderen kant kan wor den verplaatst. Dat deel van den los wal komt dan beter tot zijn recht. Nogmaals geeft spr. zyn persooniyke meening, dat de loswal voor de scheep vaart bestemd is. De heer Dirven vreest, dat de aan geduide plaats moeilijk is om by laag water de haven te bereiken. De Voorzitter antwoordt, dat Rekkers dan in de Spoorhaven kan gaan liggen. Het punt wordt aangehouden. 5 Voorstel van Burgemeester en Wethouders om gestoten te verklaren voor bespannen voertuigen, uitgezon derd hondenkarren. a. De Zuidzyde van de markt vanaf de Koestraat tot aan de Papenstraat. b. De Stationsweg vanaf de Spoor straat tot aan de Zuidwal. De Voorzitter zegt, dat het gedeelte onder a. bedoeld in de vorige verga dering reeds gesloten is verklaard voor AARDRIJKSKUNDE Alphabetisch Rijksdaalder Denemarken Rotterdam IJselmeer Kolonie School Karei Ulbo Nat De E Nieuwe Raadsels. 1 Ik ben een spreekwoord van 24 letters 1—4-22—11—20 plaats in Holland 3-2-9-17—18 grasland 6-5—4—7 vrucht 14 9 13 kleur 21 24 12—15 10 meisjesnaam 19-8—23—10 lichaamsdeel 16—1 landbouwwerktuig 2 Van links naar rechts en van boven naar beneden brengen wy U eiken dag het laatste nieuws: x medeklinker xxx uitroep van koude xxxxx veroorzaakt vaak groote schade xxxxxxx het gevraagde woord xxxxx visch etend roofdier xxx telwoord x medeklinker Van links naar rechts en van boven naar beneden ben ik een plaats in Friesland xxxxxxxx het gevraagde woord xxxxxxx vleeschspljs xxxxxx werelddeel xxxxx plaats in den Achterhoek xxxx insecten-etend roofdier xxx huisdier xx voegwoord x medeklinker OUDERS LEZEN UWE KINDEREN ONS JEUGDHOEKJE. Zaterdag 24 Oct. 31 54e Jrg. Ill en 1! ijd

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 5