A.s. Maandag en Dinsdag IS Dl OUDE ZAAK DEN GEHEELEN DAG GESLOTEN. OPENING VAN ONS NIEOW WAGENHUIS DINSDAG 3 UUR N.M. (Alleen ter bezichtiging DEN BOSCH. Reeds in Januari van dit jaar, bij het overzicht over 1930, is door onze Kamer een alarmkreet aangeheven en op de gevaarlijke ontwikkeling van den toestand gewezen. Wanneer nu niet spoedig maatregelen worden ge nomen zal de industrie steeds meer worden verzwakt en de toestand zal tot een catastrophe ontaarden voor gemeenten, die vroeger welvarend waren. Wanneer verder wordt getalmd zullen er maanden en maanden voorbijgaan vooraleer van een te nemen maatregel eenige uitwerking kan worden ver wacht. De Regeering staat voor moei- lijke problemen, doch zij moge er rekening mede houden, dat verder uitstel van de gevraagde maatregelen dagelijks nieuwe slachtoffers maakt en moeilijk te herstellen verlies veroor zaakt. De Lederindustrie. De léderindustrie krijgt van de ma laise evenzeer haar deel ais eenige andere tak van bedrijf. Intusschenzijn de moeilijkheden, waarmee de leder industrie heeft te kampen, tot nog toe, niet zonder meer uit de cQfers van in- en uitvoer af te lezen. Met voldoening kan worden gezegd, dat de lederindustrie haar belangrijken export zoowel van zoolleer als van de meest voorkomende overleersoorten gedurende Januari—September 1931 heeft kunnen handhaven op het peil van 1929-1930. Wat technisch leder betreft, voor welk artikel meerdere Europeesche landen de laatste jaren een „onmo gelijk" invoerrecht zijn gaan heffen, daalde de uitvoer intusscben tot op 40 pet. van de cijfers van 1929—1930. De invoer van zool- en overleer was in Januari—September 1931 kwan titatief gelijk aan de overeenkomstige periode van 1930. Daar het verbruik echter kleiner was, werd dus een grooter gedeelte van het verbruik door import gedekt. Ai zijn de statistische cijfers be trekkelijk gunstig, zoo zeggen deze weinig wat de rentabiliteit der indu strie betreft. Een lederfabriek werkt als regel niet op vooruit ontvangen orders en anderzijds kan het bedrijf niet worden ingekrompen of stilgelegd zonder aanzienlijke bedrijfsstoring en verliezen aan in omloop zijnde looi stoffen—vochten. Door het dalende verbruik werd de prijzenstrijd zoowel op de buitenland sche— als op de binnenlandsche markt zeer verscherpt, doch tot zekere hoogte moet aan het verkoopen met verlies de voorkeur worden gegeven boven stiiligging of Inkrimping van het bedrijf. Hoe het ztj, de statistische positie der lederindustrie is tot nog toe krach- tig en gememoreerd dient te worden, dat Nederland, wat Ieder betreft, de tweede plaats inneemt van de in Duitschland importeerende landen. Nu zijn er twee groote gevaren, die onze lederindustrie bedreigen. Ie. de steeds sterker wordende druk op de binnenlandsche markt door invoer uit in nood verkeerende landen, 2e de dreigende Engeische tarievenpolitiek. Naar Engeland gaat circa 50°/ovan onzen lederuitvoer, die de laatste jaren in totaal een waarde had van ruim 20 naillioen gulden. Komt het tot een verdere ontwrich. ting van de binnenlandsche markt door abnormalen lederimport in Ne- derland, dan ontvalt aan de industrie de basis, die haar in staat stelt om nog te kunnen exporteeren. Komen in Engeland inderdaad ta> rieven tot stand op leder, dan kan het niet uitblijven of onze invoer naar dat land zal gevoelig dalen. Dit zal leiden tot gedwongen bedrijfsbeperkingen, waardoor het concurreerend vermogen onzer lederindustrie op de Duitsche en de overige markten zwaar zal wor den bemoeilijkt. Deze gang van zaken zou een de- bakelbeteekenen voor de lederindustrie. Het is dan ook uit algemeen oogpunt gewenscht, dat overmatige invoer van leder door de Regeering kan worden voorkomen. Bovendien ware het noodig, dat de Regeering in staat zou worden gesteld iets te kunnen doen tegen de steeds toenemende moeilijkheden, die andere landen aan onzen export in den weg leggen. Het behoeft werkelijk geen verwon dering te baren dat in ons land van bepaalde zijden de traditioneele be zwaren tegen elke maatregel op handels politiek terrein zullen worden te berde gebracht. Evenals in Engeland zal men daarmee doorgaan tot het bitter eind. Het schijnt buitengewoon moeilijk te zijn tradities op dit gebied te verloo chenen, ook al staat de welvaart van het land op het spel. Meent men nu werkelijk, dat het noodig is om te kunnen exporteeren, dat ons land het binnenlandsch afzet, gebied aan het buitenland overlevert? Er moet alles gedaan worden om den export te bevorderen, maar het is on- verantwoordelijk om voor heden ten dage riskanten export ons nog betrek- kelijkgoede binnenlandsche afzetgebied moedwillig prijs te geven. Het is bovendien niet eens juist, dat door wat meer bescherming het bin nenlandsch prijsniveau stijgt. Het bui tenland betaalt er een deel van, wat wel hieruit blijkt, dat het eene land wel reageert, wanneer een ander land de tarieven verhoogt, doch ijskoud j blijft, wanneer zulk land zijn burgers andere belastingen oplegt. Wanneer men in Nederland denkt te profiteeren van goederenimport aan abnormaal lage prijzen door crisis omstandigheden, zoo zal men bij den prijs toch moeten optellen de kosten van de werkeloosheid (om slechts den materieelen kant te bezien), die door dien verhoogden import in ons land zal ontstaan. Werkelijke vrijhandel, waarbij dus ook wij met onze producten overal heen zouden kunnen, schijnt een ideaal, dat niet voor verwezenlijking vatbaar Is en men kan er zeker opaan, dat de overige landen zulten weigeren om ook maar één stap terug te doen op den afgelegden weg van vèrdoor- gevoerde protectie, zootang Engeland en Nederland de open deur zullen handhaven. Wat de Oslo—besprekingen betreft, waarbij ons aanvankelijk de mogelijk heid van een tol—unie voor oogen zweefde, bleek al spoedig, dat de verwachtingen veel lager moesten worden gesteld. Het ligt voor de hand (om maar een voorbeeld te noemen) dat de lederfabrtkenten in de Oslo— staten hun Regeeringen hebben ge wezen op het gevaar.dat hunne mark ten aan de Hollandsche lederindustrie zouden worden uitgeleverd, waar voor hen geen voordeel tegenover stond, omdat zij op onze markt toch reeds vrij kunnen invoeren. In zooverre is er een lichtpunt in het gewijzigde standpunt van Engeland, dat het nu misschien bij de bespre- kingen over tariefsverlagingen tus- schen de verschillende landen ernst gaat worden. Laat Nederland zorgen, dat het dan niet als onvolwaardige partij ter zijde wordt gesteld. Door de gecombineerde vergadering werd met algemeene stemmen besloten een resolutie ter kennis van de Re- nenstroomen. Voor Drunen mocht de ijverige Correspondent, de Heer W. v. d. Wiel, Kleinestraat, er in slagen een voorstelling te doen vastleggen op Woensdag II November a.sin de Congregatiezaal te 7.30 ure 's avonds voor volwassenen, terwijl 's middags te 3 ure voor de kinderen een bijzon dere matinée zal worden gegeven. De toegangsprijzen zijn opzettelijk laag gehouden om iedereen in de gelegen heid te stellen de film te kunnen zien. Des middags n.l zullen de kinderen toegang hebben tegen f0,10, terwijl des avonds de prijzen f 0,20 plus verplicht programmaboekje bedragen. Wat deze film biedt? Het volledig overzicht van den groei der Katholieke Radio beweging, het in beeld brengen van de beteekenis voor ons Katholiek leven van een eigen Omroep. Men krijgt achtereenvolgens te aanschouwen hoe er gestreden moest worden juist als voor het bijzonder onderwijs, ook voor een bijzonderen Omroep. Waarom? Omdat de Radio het nieuwste en meest moderne publicatie middel, als gave van den Schepper aan den mensch geschonken, ook in dienst van Hem moest worden gesteld, De Radio immers is voor ons meer dan muziek en ontspanning- ook al woiden deze ons in ruime mate gebo denis meer dan een mogelijkheid om ons verstandelijk altijd weer te ontwikkelenzij is slechts middel en geen doel, zij heeft namelijk voor ons Katholieken daarom voor alles zulk een groote beteekenis, wijl zij ons in de gelegenheid stelt ons iederen dag Katholiek rijker te maken en anderen met dezen bovennatuurlijken rijkdom in kennis te brengen. Hoe dit geschiedt toont de K.R.O.- film in vijf acten, welke van toepasselijke muziek worden vergezeld. Wie de eerste scènes uit de film aanschouwt, bespeurt bij zich zelf een steeds stijgende belangstelling om de volgende acten te leeren kennen. En wanneer dan aan het slot op het ter zijde staan, maar eveneens met haar medeleven. Door de keuze van den heer Mom- mersteeg heeft de zangvereeniging 'n reuze cachet gekregen, wat wij haar van harte toewenschen. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. ge meente alhier hoopt a.s. Zondag des nam. half drie op te treden Ds. Louwe Kooijmans uit v.m. Baardwijk 's mor gens half tien leesdienst. Ds. Vermaas te Ter Aa heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt. In het hulsgezin van D.L S. al hier doet zich een geval van besmet telijke ziekte, diphierie, voor. De heer W, J. de Roon, hoofd der O.L. school te Vrijhoeve—Capelle, die in gelijke betrekking benoemd werd te Spijk, heeft voor deze benoeming bedankt. CAPELLE. Daartoe uitgenoodigd door de Ned. Herv. Jongel. Vereeniging „Gideon" aan den Loonschendijk, trad j.l. Dinsdagavond in de Herv. Kerk al daar op de Eerw. heer Ds. L. Vroeg- indewei, Ned. Herv. predikant te Wil- nis. De bijeenkomst werd geopend met het zingen van Ps. 141 1 en 2, waarna werd voorgelezen 1 Corinthe 1 18-31 en gebed. Nadat de geachte spreker eerst een inleidend woord had gespro ken, werd er op gewezen, hoe kostbaar het Evangelie is naar aanleiding van Mattheus 13 45 en 46. Tijdens den tus- schenzang werd een collecte gehouden ten bate der J.V. De samenkomst welke goed bezocht was en met gewijde aan dacht den spreker volgde, werd beëin digd met het zingen van Ps. 6 4. Naar men ons mededeelt is het bouwen van een woonhuis in de Nieuw- straat, voor rekening van den heer J. Heurter, bij onderhandsche aanbeste ding opgedragen aan den aannemer C. Michaël en Zn. te Vrijh.-Capelle. S De dienstbode van B. v. O. in VROOM DQEQSMANN «ui 'unit':||im,|:,;:,iiin,,:i i;:"n geering en Staten Generaal te bren gen, waarin wordt gevraagd om naast de reeds voorgestelde tijdelijke maat regelen een tweetal maatregelen van blijvenden aard op handelspolitiek terrein te treffen en wel A. Een verhooging van het huidige 8 pet. tarief tot een zoodanig tarief, dat, met wijziging waar noodig van het ad volorum recht in een specifiek recht, aan het Nederlandsche bedrijfs leven op de binnenlandsche markt een behoorlijke grondslag voor een regelmatigen afzet verzekert. B. De introductie van het weder- keerigheidsbeginsel in de regeling onzer handelspolitieke betrekkingen met het buitenland door instelling van een onderhandelingstarief, teneinde aldus, zoowel wat nijverheid als land- en tuinbouw en veeteelt betreft, de export mogelijkheid te bevorderen en nieuwe exportbelemmeringen af te weren. Wat interesseert U 't meest? Natuurlijk 't uitvoerige nieuws uit uw woonplaats en uit de U bekende plaatsen in de Omgeving. De K.R.Q—Film komt! Een voorstelling in de Congregatiezaal te Drunen, De film van den Katholieken Radio Omroep, waarvan tal van vertooningen met stijgend succes en op het meeren- deel der plaatsen voor geheel uitver kochte zalen hebben plaats gehad, zal thans binnenkort te Drunen draaien. De aanvragen komen uit de verschil lende deelen des lands dagelijks bin- doek verschijnt: „Wat Ik U zeg.... verkondigt het van de daken'', dan moet ieder toeschouwer toegevenAan dit bevel van Christus tracht onze eigen Omroep met groote getrouwheid gevolg te geven en de K.R.O. zal dit nog beter kunnen, wanneer Gij. Maar laten wij daarover hier niets meer mededeelen. Komt en ziet en ge zult het antwoord zelve geven. De vertooning van deze film is onder elk opzicht en voor elk publiek leerrijk, onderhoudend en ook amusant. De menschen die ge tijdens de program ma's zoo vaak beluisterde zijn door den filmoperateur bij hun doen en laten voor de microfoon in de studio's als het ware bespied. De toeschouwer krijgt op deze wijze het geheele bedrijf van den Omroep en den zender alsmede zij, die er hun arbeid aan wijden te zien. Een genotvolle avond wacht UI Men verzuime dus niet om tijdig zijn kaarten te koopen. Bij de gehouden verkiezing van een nieuw bestuur voor de Tooneelclub der Jongenscongregatie alhier zijn ge- kozende Heeren Thom. v. d. Wiel, Jan IJpelaar, Jan Doremans, en Jan Kuys. VLIJMEN. Toen jl. Maandag werd beken gemaakt dat bakker Pulles alhier de broodprijzen verlaagde van 12 tot 10 cent volgde direct een verlaging door bakker J. v, Halder met 4 cent. Woensdagavond werd op de ver. gadering van de zangvereeniging „Vlij mens' mannenkoor" als eere-voorzitter benoemd de weled. geb. heer Giel Mommersteeg, die bij monde van den voorzitter werd geïnstalleerd, waarna de heer Mommersteeg dankte voor 't in hem gestelde vertrouwen. Niet alleen wilde hen „Vlijmens' Mannenkoor" vergadering reeds een conclusie te trekken, de heeren zijn wat onwennig nog. Alleen kwam m.i. zeer sterk tot uiting dat men zich over het algemeen zeer democratisch voelt, als dat maar geen edele wedstrijd in „democratie' wordtdat kan gevaarijk en kostbaar worden. Ik wil mij graag aansluiten by den heer Rox, als hij een woord van hulde brengt aan B. en W. voor de samen, stelling der begrooting, speciaal voor de leiding van den voorzitter, die was af, hij zat er in en wist de voorstellen en plannen van B. en W. gemakkelijk te doen triomfeeren ondanks fractie vergaderingen. Jammer is het dat niet een punt uit het rapport der begrootingscommissie, dat mi] om vorm en inhoud niet zeer kon bekoren, wat meer naar voren Is gebracht. Ik bedoel, waarom de voor zitter op de hem eigen wijze niet eren een aardig loopje genomen heeft mei het voorstel „om de haven rechtstreeks in verbinding te doen brengen met de Bergsche Maas en dat door werkloo. zen!" Zoo'n ondoordacht voorstel van een begrootings—commissie verdiende toch even aan den paal genageld. Hoe durft men zooiets zonder deskundige voorlichting, in een officieel stuk dal publiek komt, te zetten. Een kind weel toch dat zulks zonder schutsluis niet kan. Mijne heeren wat zljt gij toch driest geweest. Enfin 't is een begin en alle begin is moeilijk, Mijnheer de redacteur er was nog heel wat meer te pluizen uit Uw tientallen kolommen. Ik laat het er echter bij. Hoogachtend, X. NELLY. Opera in drie bedrijven door Ca'rel L. Bouman. Tekst van M. v. Zanten. Ille acte. de Heistraat had het ongeluk zich zoo danig met kokend water aan armen en beenen te verbranden, dat direct ge neeskundige hulp moest worden inge roepen. SPRANG-CAPELLE. Bij de j.l. Dins dag te 's Bosch gehouden keuring van dekhengsten, werd door de stamboek commissie goedgekeurd „Superieur de Zuiddorpe", eigenaar Peter Bouman, Aalburg. VRIJH.-CAPELLE. Gedurende de maand October werd op het postkan toor alhier voor de Rijkspostspaarbank ingelegd een som van 6031.90 en te rugbetaald 3707.28. LOONOPZANU. Onze geachte kapelaan, de WelEerw. heer Verbunt, Is hersteld In onze parochie terug gekeerd. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). Mijnheer de Redacteur! Met belangstelling heb ik Uw uit voerige raadsverslagen gelezen, 'twas wel de moeite waard en al was het geen peulschilletje, 't blijft toch altijd interessante lectuur, naar den een of naar den anderen kant. Ik wfl daarmee niet zeggen, dat het daar gesprokene alles zoo hoogstaand en doeltreffend was en dat niet een paar leden geadviseerd moest worden, voorloopig niet zoo hun mond te roeren en dat dezen indien zij op dien weg voortgaan niet verdienen door den voorzitter of collega's eens flink op hun nummer gezet te worden, maar men krijgt toch uit zoo'n verslag een kijk er op, hoe de afgevaardigden der kiezers hun mandaat opnemen en zich van hun taak kwijten. Het is nog zeer moeiljjk uit een Diepe droefheid heerscht in het huis van Verhoef. Reeds te lang bleef schipper Verhoef met zijn schuit weg. Het is dus haast wel zeker, dat hij op zijn laatste reis vergaan is. Bij dezen slag voegt zich een tweede. Floris be hoort mede tot de opgeroepenen en moet uittrekken met het leger. In de sobere kamer zit Nelly voor de tafel en pakt eenige kleedingstukken en versnaperingen in voor Floris. Anna, de vrouw van Verhoef komt op en beide vrouwen trachten elkaar te troosten. Ook Floris beproeft haar moed in te spreken, maar alle drie zien, maar al te goed in hoe wanho pend de toekomst voor de beide vrou wen zijn zal. In haar opgewondenfierd wil Nelly zelfs met den jongen mee, wat natuurlijk onmogelijk is. Intus- schen wordt er reeds appèl geslagen. Floris kan zich echter van zijn ge liefden niet losrukken. Een officier komt hem aanmanen op het appèl te verschijnen en ook de dorpelingen, welke afscheid komen nemen, dringen op zijn vertrek aan. Plotseling gaat de deur open en treedt de dood gewaande Verhoef bin nen, vergezeld van een vreemdeling De droefheid wordt een oogenblik vergeten in de vreugde van het weer zien. Verhoef verhaalt dan, hoe hij schipbreuk heeft geleden, maar opge pikt is doo'r een Engeische bark, Deze had hem te Londen aan wal ge zet, want met den oorlog durfde de kapitein geen baven van het vasteland binnen te loopen. In Londen had hij net zoo lang gezocht tot hij wist, voor welk kantoor de „King William", hei schip, waarop voor 18 jaren Nelly voer en dat op de Zeeuwsche banken verongelukte, gevaren had. Hiér had men hem den naam genoemd van een voornaam edelman, die wel de vader van het drenkelingetje kon zijn, wat dan ook werkelijk het geval was. Sa men waren zij toen, de lord en Ver hoef, naar Zeeland overgestoken. Hartelijk is de wederzijdsche ont moeting. Toch kan Nelly niet beslui ten haar vader naar Engeland te vol gen, deels bij de gedachte hoe liefde rijk haar pleegouders voor haar ge weest zijn, maar ook en vooral daar zjij sléchts op de toestemming van haar pleegvader wacht om de ver loofde van Floris te zijn. Deze toe stemming geeft nu de lord zelf, zich j gelukkig achtende Floris als zijn ■schoonzoon aan te nemen. Als hj| echter Nelly's hand in die van Floris wil leggen, komt de officier met twee manschappen om Fo'ris te arresteeren, daar zijn wegblijven als onwil wordt beschouwd. Verhoef, die de reden dezer arrestatie niet begrijpt, wil den officier zulks beletten, doch Anna be duidt hem dat deze slechts zijn plicht doet. De lord probeert nog hein vrij te koopen, wat echter mislukt. Ook Verhoef en Nelly's vader begrijpen nu den ongelukkigen toestand der ver loofden. Als Floris nu van zijn vader en nogmaals van Nelly afscheid neemt, komt Geert, die even met dett officier gesproken heeft, uit den kring der dorpelingen naar voren. Hij, die eenmaal voor het geluk van Nelly had willen leven en zich daarin teleurge* steld zag, biedt zich als plaatsvervan ger voor Flo'ris in het leger aan en of' fert zich aldus op voor het jongve1' loofde paar, wie de toekomst nu 111 alle opzichten vriendelijk tegenlach llllll'llllllllli'.llllllllll.illlllllli:'lllll[lll.'lllrtllllll'rlllllllh'.;lllllllh.<lllllll ii. 'iuiiiiii. '.nniiiii .iiiiini, .,niiiiii. iiiiiiiii. 'iiiiiiiiii. iiiiiiiih. ••uil»'» :<iiiiu lli i,,;;,iuniie;

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 10