IE ECHO Villi HET ZUISEIi 't Hoestend kind heeft Abdijsiroop noodig 1 N ,i Nir 89. Zaterdag 7 Nov. '31. 54e Jrg. TWEEDE BLAD. ONS WEEKPRAATJE. We citeeren altijd met zekere voor liefde wijlen den heer Diogenes, om jat die man zulk een schat van mar- tante gezegden heeft nagelaten, die „„It heden ten dage, ondanks alle de preciatie, haar volle waarde hebben behouden en dikwijls zoo'n prettig aanloopje vormen voor een artikel in de krant. Daar hebben we b.v. zijn historische verzuchting: „Als ik geen journalist was, zou ik best wat an ders willen zijn." We zeggen hem dat van harte na (U we voelen tegenwoordig zelfs iets ineer voor dat andere, omdat de jour nalistiek onder ons gezegd en ge zwegen leelijk aan het tanen is. Vroeger heette het, dat wij, jour- palisten, een cultureele taak hadden Ie vervullen, het volk leidende en op voedende. Elk blad had zijn eigen ca chet, iedere journalist ademde in zijn werk een eigen geest en dat alles te- samen vormde een brokje moreele waarde voor de gemeenschap. Als een of andere kapitaal- of machtbeluste aitgever het waagde om een andere krant op te koopen, dan kwam alles, wat het goed meende met de demo cratie, op tegen de onteigening van het stukje cultureele bezit, dat in het Uoedarme opgekochte orgaan door zeer bijzondere talenten van de laaraan verbonden journalisten lag 'verscholen. Dat was nog eens een joede tijd voor de min betaalde, maai ïoog vereerde journalistiek. Maar dat is allemaal anders ge worden. Onze democraten zijn ook bezitters geworden. Hun bonden prot sen óók met millioenen en met het be zit groeide de verachting voor de kokjes geestelijke waarde, die in de Heine kranteneigendommen lagen verscholen. Ook onze democraten gin- <en dagbladpaleizen bouwen, daarmee zoowel het krantenbedrijf als de jour nalistiek industrialiseerende. Wat uit ie pen des journalisten vloeit, wordt weinig meer geteld in deze dagenj het jouden kalf is in het dagbladwezen len troon Vérheven. Men „begeestert" lezers in hoofdzaak nog slechts met de paar duizend gulden, die men wekelijks of om de veertien dagen te grabbelen toegooit, en met het uit zicht op de geldelijke belooningen, ik nabestaanden verwerven, als hun /abonneerde bloed- of aanverwant onder de brokken van een verongeluk- n trein of autobus verloren raakt. Hevig is op het oogenblik de strijd, welke met de millioenen van het N. V.V. en het particulier bezit der Hol- derts wordt uitgevochten. En de mas sa gnuift en grabbelt. Het is heusch niet in de neutrale en socialistische dagbladpers alleen, dat naar zulke concentratie met vernietiging van andere belangen wordt gestreefd. Een beetje meer schuchter, maar niet minder conse quent, wordt ook in zekere liberale kringen gewerkt en in katholieke. De Nieuwe Rotterdamsche Courant ver meesterde reeds het Vaderland, de Nieuwe Courant en deze week nog het Dagblad van Rotterdam. De sensatie Maasbode-Tijd ligt nog versch in het geheugen. Waarlijk, het is tegenwoordig beter om wat anders te zijn dan journalist. Zoowel de journalist als de lèzer zullen in de toekomst nog slechts één plechtanker hebben: het plaatselijk blad. Naarmate het grootere kranten- bedrijf zich concentreert, de kleine algemeene en provinciale bladen worden opgeslokt door de kapitaal macht van publiceerende organi saties, naarmate de journalistiek daarmee eveneens zal worden geïn dustrialiseerd, de kostbare kolommen van de groot-pers nog slechts zullen worden gevuld met de vaak holle, maar zeer absolute uitspraken en phrasen van de politieke opper-leiders tegen wie de bedeesde lezer het niet zal wagen te opponeeren, naar mate het directe contact tusschen redactie en lezerskring zal verloren gaan, de eenvoudige, maar geanimeerde dis cussie over kleine kwesties en belangen uit de ingezonden-stukken-rubriek zal verdwijnen, naarmate in die groote dagbladen de interesse voor plaatse lijke belangen en tegenstellingen zal verloren gaan, in die mate zal ook de belangstelling groeien voor het plaatselijke blad, dat niet de geeste lijke vervlakking zal kennen van de geïndustrialiseerde journalistiek; het plaatselijke blad, dat nog een geschikt tournooiveld zal zijn voor den strijd der onderlinge opinies; het plaatse lijke blad, dat het eigen cachet en de eigen cultureele waarde wist te behou den; het plaatselijke blad tenslotte, waarin resonneeren blijven de klan ken, die opbruischen uit het leven in eigen .streek. Degenen, die moe zijn van den dans om het gouden kalf, dat'in de kran tenwijk van de hoofdstad des lands werd opgericht, en suf van de ver vlakking der geïndustrialiseerde jour nalistiek, zullen verkwikking zoeken en rust vinden bij de lectuur van hun plaatselijk blad, gelijk de wereldzwer ver bij den terugkeer in eigen huis. Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. DE WONDERREIS VAN KNIP EN KNAP. Vanwaar kwam dat geluid tot klonk van heel dichtbij, wam 't van den linkerkant. "I van de andere zij Misschien kwam het van 't schip. Dat saam ontvlucht zij waren. *1 keken zoekend rond, 01 op de woeste baren, Z'ch iets bewoogmaar niets, Niets was er nog te zien. «We hebben", sprak nu Knap, •Ons wel vergist misschien". Maar pas had hij 't gezegd, O' eensklaps klonk het geluld, Maar nu veel sterker nog, 'Vaar boven den stormwind uit. •Een boot!" riep Knap. .Een boot! Neen Knip ik vergis me niet. *ie een boot en ik hoop, Uat men aan boord ons ziet." JnaP stond nu overeind, volgde met de oogen, bootmaar wat was dat? PM hij zich toch bedrogen toen boot was meer te zien. I Vlug wekte hij nu Knip: .Wordt wakker, zie eens goed. Dat is nu echt een boot. Vooruit, er heen met spoed 1" (Wordt vervolgd). Wat u v'eemd geval was dat "eel zeker was 't, dat Knap, e boot gezien toch had. 9 dfeven lang nog voort, tuurden steeds maar rond, en heelen langen nacht, aan den morgenstond. I?e.n Was de storm bedaard, at was 't dat Knap nu zag Hit 8ü!lip van vreemden vorm, 8ti' voor anker lag. Kruip door-sluip door. Er woonden heel wat kinderen in de straat. Na school speelden zij meestal buiten, de jongens hoepelden, voetbalden of tolden, de meisjes spron gen touwtje, butertje, of welk spelletje er ook op dat moment juist het meest gespeeld werd. Soms speelden de jongens en meisjes tezamen, b.v. .schipper mag ik overvaren ver stoppertje of zoo. maar de jongens waren zoo wild, dat de pret meestal in een huilparti] eindigde, dan be moeide een van de moeders zich ermee en afgeloopen was het spel. Zoo kwam het dan ook, dat meestal de jongens en de meisjes ieder apart speelden en zelfs iedere groep in een ander gedeelte van de straat. Dat leek wel een stil zwijgende overeenkomst te zijn ge. worden en het voldeed zeer goed. Nu was er een jongen in de straat die een echte plaaggeest was, een „fliu werik", zooals de jongens hem noem den. Hij probeerde altijd het spel van de meisjes in de war te sturen, trok ze aan hun haren of deed iets anders waardoor hij ze plaagde. De jongens zoowel als de meisjes konden hem dan ook niet uitstaan, maar het scheen wel, alsof hij er zich niets van aantrok alsof het hem niet kon schelen, dat de jongens niet wilden, dat hij met hen meespeelde. Op een mooien zomer- schen middag waren de meisjes uit BINNENLAND. Tweede Kamer. De leider der R K. Kamerfractie, de heer Aalberse, heeft aan zijn eigenlijke begrootingsrede een beschouwing over den crisis in het algemeen en een uit eenzetting van het economisch program van zijn partij doen voorafgaan. Tegen over het doorgevoerde individualisme eenerzijds en de economi»che dictatuur van de .planwirtschaft" anderzijds, stelde de hoogieeraar zijn solidaristisch standpunt. Voor zoover zijn betoog de begrooting betrof, kenmerkte het zich door een rustig vertrouwen in de regeering. De spreker wees er op, dat er velen, zijn, die den ernst van den toestand not? niet schijnen tn te zien. Wil men iifhtie voorkomen, dan dient men te zorgen voor een sluitende be grooting en meer nog voor evenwicht in onze betalingsbalans. Met de regee- ringsmaatregeien om tot een sluitende begrooiing te komen, kon de heer Aalberse zich goeddeels vereenigen. De heer Aalberse achtte de waarschu wing, dat de regeering zich niet voor het karretje der algemeene loonsver laging moet laten spannen, doch merkte op, dat de stelling; .hooge loonen, groote koopkracht' evenmin juist is. Belangrijker achtte spr. nog het evenwicht van de betalingsbalans.dat thans met 300 A 400 mtilioen aan goud verstoord dreigt te worden. De ge neesmiddelen zijn vergrooting van export en vermindering van den import. Het eerste kan geschieden door ver laging van de productiekosten, hetgeen men bereiken kan door een deel van de binnenlandsche markt voor Neder landsch fabrikaat te reserveeren. Het j contingenteeringsontwerp juicht spr. daarom toe, hoewel hij het nog niet voldoende vindt. Overigens is de heer Aalberse absoluut voor vrijhandel aLemeene tarieisverhooging acht hij schadelijk. Wat den landbouw aangaat merkte hij op, dat de regeering op den goeden weg is. Een verlengde uitkeerlng uit de werkloozenkassen komt hem echter vooral voor de piattelandsarbeiders van groot belang voor, een belang dat enkeie van sprekers partijgenooten zoo groot achten, dat zij daarvan hun houding tegenover de regeering zullen laten afhangen. De heer Rutgers van Rozenburg (c.b juichte het coniingenteerings-onder- werp toe, terwijl de heer Knottenbelt (lib.) de socialisten raadde, de arbei ders niet op straat te brengenhij vroeg bezuiniging op onderwijs, was tegen verhooging van tarief van in voerrechten en achtte een korting van 3°/0 op alle salarissen redelijk. De communist de Visser sprak van .roofoverval op de massa". Hij kwam met zeven moties over salaris verhooging, salaris-verlaging, 40 urige arbeidsweek, opheffing stakingsverbod enz. Hij vond echter geen steun. Het Ontwapentngsvraagstuk. Door de Vereenlgtng voor Volken bond en Vrede werd een brochure uitgegeven over het Ontwapenings vraagstuk, in verband met de a s. Ontwapeningsconferentie. Het voor woord werd geschreven door Jhr Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, terwijl verder een kort en deskundig overzicht wordt gegeven van de pogingen tot vermin dering der bewapening en van het ontwerp—veidrag dat aan de confe rentie 1932 ten grond lag ligt. Men bestelle deze belangwekkende brochure tegen een bedrag van 25 ct. aan het Secretariaat der Vereenigtng, Jan van Nassaustraat 93, Den Haag. Het Wegenvraagstuk. De Centrale Commissie voor Be zuiniging der Nederlandsche Maat schappij van Nijverheid en Handel heef! een brochure uitgegeven waarin j het Rijkswegerplan 1932 wordt be schouwd Aangedrongen wordt vooral op scheiding van gemengd en snel verkeer, die op den duur niet in éét wegprtfH vereenigd zullen kunnen worden. Daar met dezen eisch in het regeeringsplan niet voldoende wordt rekening gehouden, hoopt de schrijver dat de Tweede Kamer het plan in zijn geheel zai terugwijzen. dat Tsjang Kai—sjek besprekingen voert met Tsjang Hsu—liang over het aanknoopen van betrekkingen met de Sovjets met de bedoeling krachtigen weerstand te bieden aan de |apansche bezetting en de Japanners tot terug trekken te dwingen. Tegelijkertijd wordt gemeld dat het communisme in Zuid—Mandsjoerije zijn kop begint op te steken Reeds zijn er twee |apan- sche communisten gearresteerd de buurt allemaal buiten en na ver- verschillende spelletjes te hebben gespeeld besloten zij „kruip door-sluip door" te gaan spelen. Dat ging een heelen tijd goed en zij probeerden er allerlei figuren mee te maken, niet zoo alleen maar door kruipen, maar dan vormden iederen keer twee meisjes weer een anderen boog, zoodat het een rups leek, die zoo de heele straat doorliep. Dat duurde zoo een half uurtje toen Klaas, die nare jongen, aan kwam zetten. Hij was aan het spelen geweest op een stuk bouwgrond, maar hij had zoo gemeen met den voetbal van andere jongens gespeeld, dat zij hem het veld hadden afgejaagd. Voi woede kwam hij nu in de straat terug, vast besloten om de heeie straat op stelten te zetten. Toen hl] de meisjes zoo gezellig aan het spelen zag. besioot hij dat spelletje eens uit te maken. Toen het laatste meisje net door den boog wilde gaan, kwam hij hard aan- loopen om ook mee door te kruipen, maar dat wilden de meisjes natuurlijk niet. Hij gaf toen het laatste meisje zoo'n stomp in haar rug, dat zij voor over viel en doodstil op de straat bleef liggen Lachend en hoonend liep hij toen weg. De andere meisjes pro beerden Annie, het meisje dat zoo leelijk terecht gekomen was, op te beuren, maar zij scheen bewusteloos te zijn. Vlug haalde een der kinderen de moeder van Annie er by. Deze kwam aanhollen en knielde radeloos by haar dochtertje neer, die taal noch teeken gaf en doodsbleek met gesloten oogen neerlag. De arme moeder wist niet wat zy moest doen en liet ten einde raad een dokter halen. Zy droe gen Annie nu naar huis en wachtten de visite van den dokter af. Deze kwam ai heel spoedig, maar schudde heel bedenkelijk het hoofd en zei, dat Annie onmiddtliyk naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, daar zy een ernstig letsel aan haar schedel had bekomen. Klaas was eerst hard weg- geloopen, omdat hy dacht dat Annie etgeniyk zich maar wat aanstelde, maar toen hy eerst den dokter en later de ziekenwagen voor zag komen, begon zyn geweten heel erg te knagen. Van een van de jongens in de buurt hoorde hy. dat zij met een hevige hersenschudding naar het ziekenhuis was gebracht Hy zat vreeseiyk in de benauwdheid, dat zyn vader het zou hooren, want zyn vader was werkelijk de eenige, waarvoor hy bang was. BUITENLAND. Een nationale dankdag tn de Vereen. Staten. President Hoover heeft den 26sten November bestempeld tot nationalen dankdag voor de voorrechten, welke het Amerikaansche volk geniet. Ons land, zoo zeide hy, heeft reden tot dankbaarheid jegens den Almachtige De huidige tljdeiyke tegenslag moet het inneriyk leven van het volk ver diepen, zyn medegevoelen met een offervaardigheid jegens anderen aan wakkeren en zyn moed versterken. Belgische Taalkwestie. De senaat heeft in eerste lezing het wetsontwerp aangenomen, waarby de omgangstaal in de middelbare scholen in Vlaanderen Vlaamsch en in Wallonië Fransch zal zyn. Het staat den leer lingen vrij een tweede taai te leeren. dit mag dan echter alleen Fransch oi Vlaamsch zyn. Het lot der rondetafel—conferentie. Naar de bladen melden zou de vol-1 gende week een beslissing over het lot van de Rondeiafel—conferentie worden geveld. Mac Donald zal trachten in een byzondere conferentie de Hindoes en Mohammedanen te verzoenen. Qistermiddag gaf de koning in Buc kingham Palace een tuinfeest, waar ook Oandhi verscheen, gekleed in lendedoek, linnen schouderdoek en sandalen. Zenuwachtige stemming in Mandsjoerije Van Japansche zyde wordt beweerd. Maar de dag liep nogal rustig af en hy begon alweer wat geruster te wor den, toen er gebeld werd en een agent zyn vader te spreken vroeg. De agent werd binnen gelaten en het duurde niet zoo heel erg lang, of ook Klaas moest binnen komen. Zijn vader was heel bleek, hy was zoo geschrokken van het ongeval, dat zyn handen beef den. Hy kon niet begrypen, dat zyn zoon zich aan zoo iets laags schuldig had gemaakt. De agent vertelde, dat Annie in levensgevaar verkeerde en dat zijn vader natuurlijk aansprakelijk was voor alle ziekenhuis- en dokters kosten afgezien nog van het feit, wat er met Klaas zou gebeuren, ais Annie niet beter werd. Toen de agent weg was, durfde Klaas zijn vader haast niet aan te kyken. Hij had een vreeselijk pak slaag verwacht, maar inplaats daarvan zat zyn vader met zyn hoofd in zijn handen en zei heele- maai niets Dat vond Klaas eigenlijk nog vreeseiyker dan wanneer hy een erg standje had gekregen, want die doffe wanhoop van zyn vader deed hem pas begrypen, wat hy eigeniyk voor een slechte jongen was geweest. Hy knielde voor zijn vader neer en zei.Vader, ik was heel slecht maar ik beloof U dat het van nu af beter zal worden". Zyn vader antwoordde niet. maar legde alleen even zyn hand op Klaas zyn schouder. En inderdaad hield Klaas woord. Hij ging des avonds naar het huis van Annie en vertelde, dat hy de oorzaak van het ongeluk was, maar dat hy alles wilde doen, wat hy kon, om het de ouders wat gemakkelyker te maken. Twee weken lang spaarde hy zyn zakgeld en toen Annie eindeiyk eens weer wat men. schen mocht ontvangen, was Klaas een van de eersten die naar haar toe kwam. In zyn hand had hy een paar heele mooie rozen, die hy van zyn opgespaard zakgeld had gekocht. Hy vroeg Annie of zy niet meer boos op hem wilde zijn, want dat hy nooit meer iemand zou plagen. Annie kon nog niet veel praten, maar zy glim. lachte toch even tegen hem, wat Klaas zeer verheugde. Door dit ongeval was er plotseling een groote ommekeer in het leven van Klaas gekomen en eer er drie maanden om waren, was hij de aardigste en hulpvaardigste jongen van de heele straat. Annie werd geluk, kig heelemaal beter en Klaas werd een van haar beste vrienden. AKKER's Voor de Borst" ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) I DE VLIEGENDE MAIL NAAR JAN OOST. I. Moed, energie, gerechtvaardigd zelf vertrouwen en een weldadig aandoen de voortvarendheid, dit zijn de eigen schappen, welke zoowel K. L. M.-di rectie als de directie van de Posterijen hebben gekarakteriseerd, nu zij on danks de zoo veel besproken ongunsi der tijden, besloten per 1 October een geregelden wekelijkschen dienst, zoo wel voor mail als voor passagiers, op Nederlandsch Indië te openen. Deze daad getuigt niet alleen van een prach tig optimisme, doch tevens van een vooruitzienden blik, aangezien juist een tijd van meerdere of mindere slapte een prachtige gelegenheid is, om zich op de komende verbetering voor te bereiden en dan, als deze be tere tijden er eenmaal zijn, geheel ge reed te staan om het dan wellicht snel in omvang toenemende volume „aan te kunnen." Oplossingen van de vorige week. 1 Wie met pek omgaat, wordt er mee besmet, 2 g oor voorn dertien gootsteen sittard breed een n 3 Doe wel en zie niet om. Nieuwe Raadsels. 1 Ik ben een spreekwoord van 45 letters 9-4-11-12 vrucht 14-17-36—31—20—1 lage berg 5-6—7—2—3—31 vaartuig 8—23—10 loofboom 38-26-25—19 riviervisch 13 39—40 43 een teeken 15 18—29—30 meisjesnaam 16-28 33-37 plaats tegenover Nijmegen aan de Wa I 35—44—24—22 huisdier 45 32-4441 inboorling van Polen 30—37 verkorte meisjesnaam. 2 Van links naar rechts en van boven naar beneden ben ik een deel der aarde dat nog niet geheel bekend is x medeklinker xxx familielid xxxxx soort van metaal xxxxxxx plaats in het Qooi xxxxxxxxx het gevraagde woord xxxxxxx smal droog slootje xxxxx tegenovergestelde van klein xxx lichaamsdeel x medeklinker 3 Vul de ontbrekende klinkers in: H.st.g. sp .d .s z.ld n g..d. OUDERS LEZEN UWE KINDEREN ONS jEUQDHOEKJE. O Vtrwaarloozen kan onberekenbare gevol gen hebben. Als Gij dadelijk Abdijsiroop neemt zult Ge morgen reeds verbetering kunnen zien. Abdijsiroop neemt de hoest- prikkel weg, onverschillig of deze wordt veroorzaakt door gevatte kou, bronchitis of borstbenauwdheid, omdat de vastzittende slijm wordt opgelost en uitgedreven. Geef dus Uw kleine en groote kinderen, die hoesten, Abdijsiroop, welke verzacht, zui vert, helpt. Een lepel Abdijsiroop is daarom voor Uw kinderen een lepel gezondheid. <3 ij 3 Alom verkrijgbaar. Prijs PI. 1.50, F!. 2.75, Fl. 4.50 J Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. I

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 5