Dien eersten October van het jaar Gesterkt en gekalmeerd Nieuws uilKaalsiteufel Het zal zonder twijfel tot een groote uitbreiding van de luchtmail op Indie leiden, dat deze dienst thans wekelijks wordt uitgevoerd, omdat de veertien- daagsche dienst feitelijk een half slachtig ding was, aangezien men in verband met het ingewortelde insti- 'uut van wekelijksche mailverzen ding, aangewezen was op een combi natie van scheeps- en luchtmail, het geen een ingewikkelde geschiedenis was en tot verwarring aanleiding zou kunnen geven. Thans is dit bezwaai opgeheven en voor de spoedeischende briefmail naar en van Indië is thans het vliegtuig het aangewezen trans portmiddel. De opening van den nieuwen weke lijkschen dienst op 's werelds langste luchtlijn werd voorafgegaan door eer* indrukwekkende vlootrevue op Schip hol. En de duizelingwekkende voort gang der tijden werd wel op frappante wijze hierdoor geïllustreerd. Hoe lut tele jaren geleden was het feitelijk dat de trotsche Oostinje-vaarders sta tig en langzaam over het IJ voeren, nagewuifd door de familieleden der bemanning. Want het was een groote en avontuurlijke reis, waarvan men niet zoo spoedig wederkeerde! Drie maanden was een knappe tijd en toen de stoom kwam en nog later 't Suez- kanaal geopend werd, toen sloeg men de handen ineen over zulk een voor uitgang. Stel u voor, naar de Oost in 1 maand! En thans? De officieele reisroute van de nu werkelijk „Vliegende" Hol landers houdt rekening met een vlieg- duur van 10 dagen. Maar men heeft het reeds in een goede week gedaan En wie zal zeggen, hoe weinig jaren het nog maar zal duren, voordat men naar de Oost zal vliegen in slechts 4 etmalen? Wanneer eerst maar de verschillende landingsterreinen nog wat verder uitgebreid zullen zijn en van behoorlijke nachtverlichting voor zien. De voortvarende K.L.M.-direc- teur, de heer A. Plesman, die bij allen onweerstaanbaren pioniersdrang' toch geen oogenblik de 100 pCt. veiligheid en regelmaat uit het oog verliest, is op dit punt heel optimistisch gestemd. En met reden. Want wie had nog maar amper 7 jaren geleden kunnen voorspellen, dat in 1931 een regelma tige luchtdienst op Indië zou worden ingesteld? De barrières van tijd en afstand schrompelen ineen Wij passeeren thans een hoogst be langrijk, historisch moment, een waar achtige mijlpaal, niet alleen in onze koloniale geschiedenis, maar ook in die van onze luchtvloot, waarvan de roemrijke historie met onzichtbare teekenen in het luchtruim geschreven staat. Wat wij, op den beganen grond, er van kunnen beschrijven, volgt hier achter. In de sobere woorden van hen die de K.L.M. leiden. En groot hebben gemaaki. 1924 De opening van den weekdienst op Batavia beteekent de verwezenlijking van een plan, dat reeds vele jaren bij de K.L.M. bestond en reeds dateert van voor dien eersten October 1924, toen Van der Hoop, Van Weerden Poelman en Van den Broelte met de HNACC, de eerste Fokker F VII, met watergekoelden Rolls Royce mo tor, hun langen en niet ongevaarlijken tocht op Schiphol begonnen. Dit is 7 jaren geleden en wanneer wij nagaan wat in die 7 jaren is geschied en waar om het mogelijk is, dat thans een weekdienst op Batavia met een gemid delden vliegduur van 11 dagen kan worden geopend, dan zien wij, dat hiertoe verschillende factoren hebben medegewerkt, in de eerste plaats een zeer groote vooruitgang der techniek in alle opzichten. Met het vliegtuig, waarmede Van der Hoop op reis ging en dat toenmaals toch gold als het beste, dat te verkrijgen was voor dit doel, zal zich heden niemand meer op reis begeven. De vliegeigenschap- pen van de tegenwoordige toestellen, hun overvloed van vermogen, door dien ze met 3 motoren zijn uitgerust, waarvan zij er feitelijk slechts twee noodig hebben, hun snelheid, welke reeds ruim anderhalf maal die is, welke Van der Hoop maakte, hun in strumenten, die navigatie zonder zicht en in zwaar weer veroorloven, tenslot-, te het feit, dat zij met radio zijn uit gerust, dit alles tezamen genomen be teekent een niet in cijfers uit te druk ken vooruitgang tegenover 1924. Leest een blad, dat U het uitvoerige nieuws geeft uit eigen plaats en omgeving. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). A.s. Zondag des v.m. half tien en des nam. twee uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. J Fokkema. In de Qeref. Kerk alhier hoopt a.s. Zondag des v.m. half 10 en des nam. half drie op te treden Ds. C. Hagen. Maandagavond half acht zal in de zaal van den Chr. Volksbond alhier een propagandavergadering worden gehouden, welke ten doel heeft te komen tot de oprichting van een A.R.j.A. (Anti Revolutionnaire Jongeren Actie). Als spreker hoopt op te treden de heer I. Langendoen uit Zevenbergen. In de Qeref. Kerk alhier zal a.s. Woensdagavond half 8 dankstond voor het gewas worden gehouden, waarin hoopt voor te gaan Ds. C. Hagen. CAPELLE. De Chr. Besturenbond Sprang— Capeiie hield Maandagavond in de vergaderzaal in de Nleuwstraat een groote propaganda—vergadering, welke uitnemend is geslaagd. De zaal was propvol toen te ruim half acht de voorzitter de heer J. de Roon de ver gadering opende met het laten zingen van Ps. 25:2, het lezen van Jacobus 4 en gebed. In zijn openingswoord wijst de voorzitter op den moeilijken tijd waarin we leven. De strijd is zwaar, maar Qod regeert Hij heeft 't wereld bewind in handen. Spr. heet allen hartelijk welkom, in het bijzonder de sprekers de heeren H. Vermeulen en Fuikschot van Amsterdam en de predikanten Ds. J. Fokkema en Ds. J. Hagen. Hierna verkrijgt Ds. Fokkema het woord, welke begint met te zeggen dat het voor hem een genoegen is in deze samenkomst aanwezig te zijn. In de organisatie zit kracht om iets te bereiken. Het gaai om geestelpe en stoffelijke belangen, maar het geestelijke voorop. Spr. wijst op het probleem van de zonde. Qod roept ons tot den strijd tegen de zonde. Het is voor menig arbeider een moeilijke tijd, aldus spr., en wijst dan op den belangrijken groei der Chr. vakbeweging. Het moet in ons leven gaan om ontzaggelijke dingen. Qod eischt van ons om ons tot Hem te wenden. Vergeet niet uw geestelijke belangen en sta sterk in den strijd tegen de zonde. Houdt moed. Hij is de bron van alle goed. Wie Qod verlaat heefi smart op smart te vreezen. Hiermede eindigde Z.Eerw. zijn openingswoord, waarna de heer Ver meulen van Amsterdam het actueele onderwerp behandelde „Vakbeweging in crisistijd", in deze vergadering be zinnen we ons over de taak der Chr. vakbeweging om tegen de buiten staanders onze getuigenis af te leggen, aldus spr. De taak is drieërlei. Spr. wijst dan op den toestand voor een 40—tal jaren terug. Als we den toestand van toen en nu vergelijken, dan zijn er vele verbeteringen voor de arbeidersklasse gekomen. We heb ben tot taak het brengen van rust op maatschappelijk terrein. De chr. sociale beginselen moeten doorwerken ook in het bedrijfsleven. Het Instituut van het collectief contract heeft belangrijke beteekenis. Ook hebben we de overheid er op te wijzen om het sociaal-zwakke te steunen en te beschermen. De sociale verzekering is zeer belangrijk voor de arbeiders, en dit is mede tot stand gekomen door den arbeid der Chr. vakbeweging. Er is weliswaar veel bereikt. Laten we daarom trachten in dezen crisistijd te bewaren wat ver kregen is. Door de ongunst der tijden worden velen getroffen, doch laten we daarom elkander steunen en helpen. Hoe dankbaar zijn we niet dat we hebben een werkloozenverzekering en dat verschillende crisisregelingen wor den getroffen. De oorzaken v.d. crisis zijn veel en velerlei. We moeten dit zien in werkelijkheidszin. Indien noodig hebben we ook offers te brengen. Hiervoor is echter noodig een goede en sociale samenwerking. Aan het schelden op het huidige kapitalistische stelsel doen we als Chr. vakbeweging niet mee, aldus spr. Wij verwachten hier geen nieuwe maatschappij. Spr. wijst dan op het gevaar van Rusland. We staan als Chr. vakbeweging in een somberen tijd. De mensch is niet in staat het geheel te beheerschen. Qod bestiert het wereldgebeuren. Laten wij daaruit kracht putten om voorwaarts te gaan. Het is niet ons eigen werk. Qod heeft ons gesteld op het terrein van den arbeid. Als christenmannen scharen we ons om de banier der Chr. vakbeweging, opdat eens de arbeid bloeien zal in vrijheid overal, waarmede spr. zijn gloedvol betoog eindigt. Dan verkrijgt het woord de heer uikschot, welke spreekt over „Voor waarts, juist nu". We moeten voor waarts gaan om onze beginselen uit te dragen. Deze moeten sterker op den voorgrond treden, vooral in dezen crisistijd, aldus spr. Er is veel ontrouw onder de volkeren, geen onderling vertrouwen. De zonde ondergraaft het "even. Als Chr. vakbeweging mogen we ons niet onttrekken aan de schuld l van de oorzaken v.d. crisis. Als Chr. vakbeweging moet er op gewezen worden, terug naar Qods geboden Helde tot Qod en de naasten. Di heeft ook beteekenis voor het practisch vakvereeniglngswerk. De Chr. vak beweging wil samenwerking om het bedrijfsleven in goede banen te leiden Dit is een voorname taak. In dezen tijd is het gevaar groot dat er een stem ming van wanhoop bestaat. Spr. wijst er dan op dat we niet demonstreeren met de werkloozen, en dat het gevaar groot is voor de jeugd om ook deze niet te verliezen. De Chr. vakbeweging zal hieraan haar volle aandacht wijden We hebben ook een naarstige roeping om te trachten een band te leggen tusschen werkgever en werknemer om te komen tot een bedrijfsleven dat op recht en rechtvaardigheid is gebaseerd. Laten we daarom paraat zijn, laat ons een goeden grondslag leggen om voort te bouwen, aldus spr Het Chr. Nat. Vakverbond is de 100 000 leden gepasseerd, maar er zijn nog duizenden te winnen. Onze strijd is een strijd des geloofs, ook op het terrein van den arbeid. Laten we strijden onder biddend opzien tot Qod, dan zal Hij onzen arbeid zegenen, aldus spr. Hierna verkrijgt Ds. Hagen 't woord welke opmerkt dat het goed is dat een predikant in een samenkomst als deze aanwezig is. Spr. is wel niet met de vraagstukken die hedenavond ten gehoore zijn gebracht opgegroeid maar het was voor hem toch verblij- dend dit nu te mogen hooren, want als christenen leven we niet gescheiden maar als broeders. De strijd is geba seerd op het christen zijn. Degene die niet gelooft staat machteloos. Nu is 't de taak aan het werk te gaan met datgene wat wij allen dezen avond hoorden, want wat gesproken is vindt weerklank in onze ziel, het wijst op den moeilijken tijd. Spr. wekt de aan wezigen op om met het gesprokene de geschiedenis te maken. Laten we roeping en plicht getrouw zijn. Bidt en Werkt is de roeping van den christen. Laten we met de gave van Qod gekregen arbeiden op maatschap pelijk terrein des levens. Hierna dankt de voorzitter de beide sprekers de heeren Vermeulen en Fuikschot en de beide predikanten Ds. Fokkema en Ds. Hagen voor hun bereidwilligheid om dezen avond als sprekers op te treden, brengt verder een woord van dank aan de talrijke aanwezigen voor hun goede opkomst, waarna gezongen wordt „Zijn Naam moet eeuwig eer ontvangen". Hierna sloot Ds. Hagen deze bijeenkomst. WASPIK. Door Burg. en Weth. is aan de American Petroleum Company ingevolge de Hinderwet vergunning verleend tot het plaatsen van een benzinepomp voor het perceel plaatse lijk gemerkt wijk A Nr. 29. Mej. B. had het ongeluk bij het vallen een been te breken. Dr. W. verleende geneeskundige hulp. A.s. Zondag zal door de harmonie „Volksvlijt en Volksvermaak" een serenade worden gebracht aan de heeren P. Straver en H Tabbers ter gelegenheid van hun 50—jarig lid maatschap der harmonie. RAAMSDONK. Vergadering van den Gemeenteraad op Zaterdag 7 November 1931, des namiddags ten half zeven ure. Aan de orde is 1. Onderzoek geloofsbrief van het nieuw benoemde raadslid, den heer i C. J van den Kieboom. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onbewoonbaar-verkla ring van drie woningen aan de Suiker straat te Raamsdonksveer, ingevolge advies der Gezondheidscommissie. 4 Voorstel van Burgemeester en Wethouders, in zake aanwijzing en beheersregelingen van takken van dienst, bedoeld in artikel 252 der Gemeentewet. 5. Benoeming lid in de Schoolcom missie, wegens periodieke aftreding van den heer J. W. Modderaar. 6. Benoeming lid van het Burgerlijk Armbestuur, wegens periodieke aftre ding van den heer J. B. Zijlmans. 7. Benoeming gemeente-geneeshee- ren, wegens periodieke aftreding der heeren Ch. Lips en B. Knaap. 8. Ontwerp-verordening tot wijziging der verordening op de levering van electriciteit door het G.E B. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het beschikbaar stellen van gelden voor het verbouwen der gemeentelijke slachtplaats. 10. Ontwerp-verordening tot wijzi ging der slachthuis-verordening. 11Ontwerp-verordening, betreffende het beroep, bedoeld in de artikelen 7 en 9 der Woningwet. 12. Ontwerp-verordening, betreffende het verleenen van subsidie en bijzon dere toelage ten behoeve van werkloo zen. 13. Ontwerp-besluit tot regeling der steunverleening aan werklooze arbei- worden Uw vermoeide en overprikkelde zenuwen door hetj'gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisjes 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. ders. 14. Ontwerp-besluit tot wijziging der Gemeente-begrooting dienst 193i. 15. Bezwaarschriften in zake aanslag straatbelasting. RAAMSDONKSVEER. De Propa gandaclub „Voor Qod en Vaderland" alhier had Woensdag j 1. 't genoegen de K.R.O.—film in zijn midden te hebben. De beiangsteiltng voor deze vertooning was vooral des avonds zeer groot. De him in haar geheel is bij het publiek alhier zeer in den smaak gevallen. Hij geeft een getrouw beeld van de wording en groei van de R.K. radio—geschiedenis en ais propaganda middel is zij uitstekend geschikt om net werk van den K.R.O. meer bekend te maken bij zijn leuen en donateurs De WelEetw. heer kapelaan v. d. Vaart leidde met een geestig speechje de voorstelling in en wekte de aan wezigen op om onzen K.R.O. daad werkelijk, zoowel moreel als fiuantieel, te steunen. De Him werd met gramofoonplaten begeleid, welke muziek zich buiten gewoon aanpaste bij de vertooningen net geheel tot een genoeglijken en leerzamen avond maakte. Op Dinsdag 10 Nov. a.s. des avonds om 7 uur zal onze Kon. Erk Harmonie „De Eendracht" in de Harmontezaai bij H. van Houten een uitvoering geven met medewerking van den heer Qrapendael en van Engelen. Op de bovenzaal van holel „De Witte Leeuw" zal op Woensdag lf Nov. a s. om 7 uur nam. de Pluimvee» Him „Kiest eieren voor Uw geld" ver toond worden. A s. Zondag worden alhier de volgende voetbalwedstrijden gespeeld Op het VeerVeersche Boijs Hl- Hercules II, De Zwaluwen—NAC IV uit Breda. Op het DorpHet Wapen van Raamsdonk—Dussensche Boijs, Het Wapen van Raamsdonk II—Madesche Bofjs. De Veersche Boijs 1 spelen Zondag te Geeriruidenberg tegen SNP I. QEERTRUIDENBERQ.De biljartclub „Excelsior" behaalde op het biljart concours te Made bij v. Oils een le pr Deze week brachten een aantal directeuren van electrictteitsfabrieken ln Nederland een bezoek aan de PNEM ter bezichtiging van de nieuwe centrale. Door een der bedrijfsleiders werden zij ln de fabriek rondgeleid. Na de ihee te hebben gebruikt vertrokken zij hoogst voldaan huiswaarts. Voor de Ned Herv. Qem. hoopt as. Zondag des v.m. 10 uur voor te gaan Ds. Bosch alhier. §GENDEREN. Te Wassenaar, waar hij sedert zijn eineritaatsverkrijging woonde, is overleden Ds. S. Rijnen berg, em, predikant bij de Ned. Herv. Kerk. De Rijnenberg was geboren in 1868. Hij werd in 1892 cand. in Drenthe en diende achtereen volgens de Ned. Herv. Kerk te Buurmalsen, Burguerd, Wierden, Hien en Genderen. Den len December 1926 verkreeg hij zijn emeritaat. Tot voorzitter van de Ned Herv. Jong Vereeniging „Obadja* te Babyloniënbroek is in de vacature van M. Lankbaar, welke als zoodanig ont slag nam, benoemd de heer van den Bruggen, Hoofd der O L. School aldaar, welke deze benoeming heeft aange nomen. DUSSEN. In de Ned. Herv. Ketk hoopt Donderdag 19 November a.s. op te treden des avonds 6 uur, Ds. J. A. terBokkel Hunnink van Numans dorp, tot het houden van dankstond voor het gewas. Van den landbouwer J. R. bleef een der paarden plotseling dood, toen hij daarmede bezig was met eggen op het land. Een belangrijke schadepost voor den betrokkene. Alhier is opgericht een afd. van den R.K. Tuin- en Landarbeidersbond. MEEUWEN. Maandag 9 Nov. a s. des avonds 6'/z uur hoopt Ds. Don- zelman van Almkerk in de Herv. Kerk alhier een dankstond te houden voor het gewas met het onderwerp: „De nood der tijden". De Qeref-gemeente te dezer jlaatse, zal zoolang de nieuw in aan- jouw zijnde Qeref—Kerk nog niet daar is, haar Godsdienstoefeningen houden in het Herv. Kerkgebouw alhier. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 7 Nov. 1931. Dezen zomer werd op verzoek van den veerman, die het veer bedient „Heusden Nederhemert" proces verbaal opgemaakt tegen 'n schipper, die per eigen boot iemand overzette. De man verkeerde, zooals trouwens iedereen tier in de meening, dat zulks onge oorloofd is. Naar we vernemen, |j thans medegedeeld, dat zulks niet strafbaar is. Zondag a.s. houdt de heer van Lieshout uit Bokstel een voordracht in hö tl,'t Wapen van Amsterdam" over Oostenrijk meer is 't bijzondei over Weenen. In de Dinsdagavond in Concordia gehouden vergadering is nog een tweede crisis comité gekozen, bestaan, de uit Mej. M. de Haan en de heeren A. de Haan, A. J. v. d. Kolk, C. W, v. Ommeren, M. Wijnstekers. De be doeling is, dat door genoemd comité iedere week wordt gecollecteerd tot einde Maart. De uitslag van de 4e ronde om het damkampioenschap van het Land van Heusden en Altena isle klasse Pellekaan—Adr. Deurloo 1 1; De Qraag— Bax 2- 0 en 2e kl. Jonker- Fitters 1 1; Deurloo—Vos 0—2, De heer A. W. werd door een rukwind met zijn Heis omgeworpen en bezeerde zich zoo, dat med. hulp moes? worden ingeroepen. Kaatsheuvel, 2 Nov. '31. R. P. S. Aan het postkantoor Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulppost, kantoren werd gedurende de maand October 1931 ingelegd f 20376.93 terugbetaald f 20597.47, Uitgegeven werden 14 nieuwe boekjes. Telephoon. Onder nummer 106 is aan het tele foonnet aangesloten de fiima Jos Heijs- v. d. Bruggen, Grossier in Suikerwei- ken, Gasthuisstraat Kaatsheuvel. Voetbal. DES 1 had Zondag een pechdag. In haar tweeden thuiswedstrijd ontving de jeugdige derde klasser Qood Luck uit Qeertruidenberg. Werd Qood Luck 'n elftal genoemd, dat minstens zoo sterk was dan DES, op het veld was daarvan niets te bespeuren. Alleen de uitslag zou dit beweren moeten bevestigen, Wie echter den wedstrijd heeft mede gemaakt heelt kunnen constateeren.dal voor verreweg meer dan 90% van den tijd de thuisclub overwegend sterkei was, DES leidde reeds spoedig, 0e rust ging in met 1—0, Na de thee wist DES anaermaal te doelpunten, Toen brak Qook Luck door en wist Brok het nakijken te geven, Veriwu. wereerd door dit gebeuren ito dt keeper er binnen vijf minuten drie door. Daar iag de leiding van DESen hoe de jongens ook werkten en bijna een hal! uur lang met tien man voor het Qood Luck-doel stonden te zwoe gen, het geluk had DES verlaten en de Bergenaren gingen met de win nende puntjes huiswaarts. Geestelijk adviseur. Tot Geestelijk adviseur van de R.K. Werkiiedenvereeniging en hare onder- afdeelingen en instellingen is door Z. H. Exc. Mgr. Diepen benoemd de Weleerw. hr. J. Kljjn, kapelaan paro chie St. Jan alhier. Crisiscomité. Ook in onze parochie is een comité saamgesteld, zooals Mgr. Diepen in zijn laatste Bisschoppelijk schrijven aan de verschillende parochies van zijn Bisdom aanbeval. Het is saamgesteld als volgt: Mgr. W. Völker pasioor.L van den Horst wethouder, M. vinder Wee, P. Eibers, H. v. Woensel en C, Snoeren leden van de St. Vlncentius Vereeniging, H. Musters van de R K, Fabrikanten Vereeniging, H. van dei Linden van den R. K. Middenstands bond, J. Maas van den R. K. Boeren- oond en M. Didden van de R. K- Werkiiedenvereeniging. Mlssienaatkrtng. Zondag a.s. opent de Misslenaai- cring in 't patronaat St. Jan wederom naar jaarlijKsche missieientoonstelllng. ln steeds stijgende lijn is 't opwaaits gegaan met deze shows van paramen ten en benoodigdheden den dienst van Qod en zjjne kerk in de verre missie landen betreffende. Ongetwijfeld zal ook dit jaar weer een rijke variatie toonen van alles wat de nijvere handen der leden van den naatknng, weldadig gesteund door de milde bijdragen van Kaatsheuvelsch Burgerij, hebben weien ie vervaardigen Aan belangstelling zal het ook wel niet ontbreken, ofschoon we veronderstellen de recelte wel eenigszins een beeld zal geven van onzen tijd. Onderstaande berichten waren vooi' het nummer van Woensdag te laai ontvangen. DRAISMvan-VALKENBURG'S: e* A ."iLFVFJ?™ p LEEUWARDEN A

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 6