Zondag on Maandag 8 en 9 November 1931 OPERETTEVEREEN1GIMG „T.A.V.E N.U.", WAALWIJK NA AFLOOP GROOT BAL H. de Bont-v. Huiten Zaterdag 7 Nov. '31. 54e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL nieuws. Waalwijk, 7 Nov. 1931. Gillecle Crisis Comité {Parochie St. Ian [u liet bedctit In ons vorig nummer jlond vermeld, dat een collecte langs je huizen en een collecte in de kerk jou worden gehouden. Dit is niet juistwel is in 't comité overwogen, „elke manier van collecteeren het Beest gewenscht was en daarbij kwam gok ier sprake de schaal collecte in je kerk, maar algemeen achtte men een collecte langs de huizen de meest eerkfeselijke weg en daarom is dan )k besloten alleen een collecte langs hutzen te houden Deze nu volgt is in den loop der a.s. week. Het is eigenlijk overbodig onze tiers op te wekken, om aan deze collecte zooveel doenlijk bij te dragen. Zegt het woord Crisis-comité en Crisis- (ollecte niet meer dan voldoende c heerscht een crisis in het land en niet 't minst in onze plaats. Er zal lood komen in vele gezinnen en er al geholpen moeten worden krachtig itholpen moeten worden. Laten degenen die het voorrecht lebben nog te kunnen geven eens link in den zak tasten laat hen de oldoening smaken den evenmensch rachldadig geholpen te hebben in ezen moeilijken tijd. Liefdadigheid moet en zal zegen tiengen. Wij doen dan een ernstig beroep oponze parochianen om de a s. collecte el milde bijdragen te steunen. Late iedereen zijn goed hart preken, dan zal ook in deze tijden le bekende Waalwijksche milddadig, ild hoogtij vieren. Crisis.Comité par. St. Clemens. Zooals wij reeds meldden, heeft lok het Crisis-comhé derSt Clemens- arochie besloten zich aan te sluiten j het hoofdcomi voor deze ge- leente waarin dus thans alle parochies an Waalwijk vertegenwoordigd zijn. Het comi derSt Clemens parochie als volgt r<amengesteld Dag bestuurC. van Haren, voor lier Vos, secretaris, Mevr Donkers, Pullens Wz. en C. Leijtens, resp. «legenwoordigend de werkgevers, iRK, Vakvereeniging, het dames, tombé, de landbouwers en de R K. erkiedenvereeniglng De heeren v. Haren en Vos zijn als Vaardigden in het gemeentelijk wMcomhé aangewezen, ferder hebben in dit parochiaal ileuncomhé nog zitting de heeren van Bcijnen, Th van Leent. Oer |ellman, A, de Leeuw, A. Baijers, l v, d. Mee, N. Klerx, K. Leijtens li W. Buijs. R.K. Winkeliersbond. De vergadering van den R. K ïlnkeliersbond. die oorspronkelijk in vastgesteld op gisteravond is illgesteld tot Maandag 9 November ide zaal van café „de Korenbeurs". Gouden jubileum. Dinsdag 10 November as. gedenkt Iteerw. Overste Mé^e Victorlana in wereld Johanna Brans (Besoljen) »i het gezelschap J. M. J in het %!m.gestlcht te Zevenaar den dag Ulj voor vijftig jaar haar intrede het klooster deed. |z. Vrijw Landstorm Afd. Besoljen Aan de volgende leden der afdeeling hsoijen van den Bijz. Vrijw. L^nd tan werd dezer dagen het in 1931 Miaalde brevet als scherpschutter illgeteikt C. A. v. d Gouw. 2 L. O. Lam- «e, 3 Th. J. Nuyten, 4 H. W W. Mx, 5 C J v. d. Houdt. 6 C. A Musters. 7 W. A Smid, 8 D. Ver- teen. 9 W A B. Key aten. 10 A. ■i. Maagdenberg, 11 C Treffers, J. A v. d. Heijden, 13 P. N. van h 14 C. Blom. «el scherpschutters-brevet werd in h geheel reeds aan 24 leden der teeling Besoljen uitgereikt. Roode Kruis. Dezer dagen ontving de afdeeling »aalwijk van de Roode Krulsveree- Jü'ig een bezoek van 't Hoofdbestuur vereeniging, nl de heeren Roosen. en Maas Qeesteranus, die een 'Npecile hielden over de gebouwen e eventueel beschikbaar zijn voor Ponden in geval van oorlog en over tensportmogelijkheden uit onze teeenle. werden begeleid door den secre 18 °nzer afdeeling. den heer Notaris ip. terwijlde heer dr. Langemeijer, O'zitter der afdeeling de heeren het Ntcolaas Ziekenhuis rondleidde. '1 waren over hun bezoek ten "Me voldaan. werkman slechts 1 cent per week <ff:ren en de patroons nu en dan een kleinigheid bijvoegen, dan zou maan delijks een aardig bedrag verzameld worden voor bestrijding der b. c. speciaal uitzending van kinderen. Deze gelegenheid zal nader onder 't oog worden gezien. Vedehova,\ Naar wij vernemen is door de leer lingen der Rijksvakschool alhier, een vereeniging opgericht, welke de naam draagt van Vedehova Vereeniging der //ollandsche Vokschoolleerlingen). Het bestuur is als volgt gekozen LM v, d. Heijden voorzitter, C. Eibers Jr. secretaris, K. H C. Jansen Jr. Penningmeester, J. de Leebeeck, R. Sajid. De vereeniging heeft ten doel, de kennis der leden, speciaal op schoen en leergebied, uit te breiden. Daar naast dient zij om de onderlinge sa menwerking en het gezellig verkeer der leden te bevorderen. Een dergelijke vereeniging is zeker voor de studenten der school zeer aan te bevelen ter bevordering der saam- hoorigheid en een prettig verblijf in onze gemeente. Zij verdient dus zeker aller toejuiching en ook aller steun, wanneer binnenkort door de jongelui een beroep wordt gedaan in den vorm van toetreding als donateur. Opera Nelly." Wij vestigen nogmaals aller aan. dacht op het bovenvermelde zangspel dat a s. Zondag en Maandag in Musis Sacrum voor het voetlicht wordt ge bracht. Hedenmiddag van 3 tot 5 uur en Zondagvoormiddag van 12 totl'/2uur bestaat nog gelegenheid tot plaatsbe spreking. Met het oog op de malaise zijn de prijzen zoo uiterst mogelijk gesteld. De goede naam die Tavenu op opera en operette gebied heeft is een waarborg da men ook dit j tar weder om waar voor zijn geld krijgt. Crisis-Comité St Jan Denkt aan de collecte langs de buizen, die deze week gehou den wordt. Geelt zooveel mogelijk I nemen. Na deze uiteenzetting volgde een uitvoerige gedachtenwisseling, waarbij algemeen de wenscti werd uitgesproken middelen te beramen om direct met den cursus te beginnen en dan opeen avond in de week. Zoo goed als alle aanwezigen gaven hun woord, ook nog als het onveihoopt tot Februari zou moeten worden verschoven. De Eerw. adviseur zou zich per soonlijk met het bondsbestuur in verbinding stellen en alle moeite doen om direct met een cursus te kunnen beginnen. Na een dankwoord door den voor zitter, werd deze enthousiaste bijeen komst op de gewone wijze gesloten. Tentoonstelling K.E.MI. Evenals vorig jaar heeft K.E M I. thans weer een tentoonstelli g van meubelwerk georganiseerd De boven zalen der fabriek zijn hiertoe thans geheel ingericht, zoodat het tentoon gestelde des te beter tot zijn recht komt. Er zijn talrijke prachtige salon, en slaapkamerameublementen te zien, vooral in het fijnere werk, dat uit sluitend eigen fabrikaat is, wordt iets exira's geboden. De tentoonstelling wordt heden middag geopend en duurt tot 6 Dec. Wij kunnen ieder aanraden er eens een kijkje te gaan nemen. R.K. W.G V. Damesaj deeling. Woensdagavond had in de St. Vincentius zaal de aangekondigde ver. gaderlng plaats tot oprichting eener damesafdeeling der WOV, De belang stelling bleek boven verwachting groot, ongeveer 70 dames waren aanwezig. Met de voorstetien van het bestuur verklaarden zich allen accoord, zoodat tot dtfiiiiieve oprich ing kon besloten alleen de St. Nicolaas rondgang met collecte en kinderfeest te orgai iseeren en de uitdeeling aan behoeftlgen achterwege te laten, doch ook aan dit kinderfeest zijn meer kosten verbonden dan de collecte tijdens den rondgang van St. Nicolaas zal opbrengen en een extra-collecte door de dames, zooals andere jaren, achtte men onder deze tijdsomstandigheden en met het oog op de actie van het crisiscomiié, niet gewenscht. Besloten werd ten slotte voor dit jaar in v.B Baardwijk geen St. Nicolaas feest te organiseeren. Laten we hopen dat het volgend jaar de tijdsomstandigheden zich zoo veel verbeterd hebben dat dit mooie feest, dat vooral aan kinderen en armen zooveel vreugde bezo.-gde, weer met succes kan georganiseerd worden. Militaire Zaken. Naar het Bureau voor Militaire Zaken ons meldt zulten van de dienstplich tigen der lichting 1932 worden ingelijfd op 4 December 1931 C. O. van Delft en O. W. P. de Jongh, beiden bij het 8ste Reg. Inf. te Arnhem, voor opleiding onderoificier. Brandje. Woensdagavond even na zes uur. juist toen de firmanten de zaak ver laten hadden, merkte ten voorbijgan ger op dat brand was ontstaan in bet leermagazijn der fa. Vermeer, de Leeuw en Beerens, naast het Postkantoor. Terstond werd de brandweer ge waarschuwd en de brandmeester v. H pakte het vuur, dat in het achterste gedeelte van het magazijn woedde direct met snelblusschers aan. Hij vermocht echter niet het vuur geheel te dooven, doch inmiddels was de motor—brandspuit reeds gearriveerd die den brand met een krachtige straal van af de Westzijde van het gebouwtje bestreed Het vuur was echter taai. en eerst toen ook aan de zijde van het postkantoor een slang was ingelegd en dus van twee zijden massa's water in het magazijn konden gespoten worden, was men het spoedig meester met begeleiding van het Strijkorkest „CRESCENDO", 's-Hertogenbosch. AANVANO 72/2 UUR PRECIES. Entrée per persoon; le Rang 11.—, 2e Rang f0 50, plus rechten. QEnEEL NIEUWE DECORS. - Schitterende soli, duo's en kwartetten. Machtige mannen- en gemengde koren. Uitstekende begeleiding wordt gegarandeerd door het beproefde Bossche Symphonie-orkest, Opera in 3 bedrijven van Carei L. Bouman bezetting 26 personen. ORIQ1NEELE COSTUMES Enz. QrimeSCHIPPERS, 's-Bosch. Plaatsbespreking en voorverkoop tri de Concertzaal Musts Sacrum; Woensdagavond 4 November 8 -9"/2 uur, Zaterdagmiddag 7 November 3—5 uur, Zondagmorgen 8 Nov. 12— l'/a uur. a f 0 10 per plaats. T. B. C.-bestrijdtng. "de vergadering der T B. C.-com. Ie kwam ter sprake het vroeger »fm^;malen behandelde punt nl. een leirf6 kleine bijdrage der ar kthh'8 en d'io (*er PatroonS- wij ui',» deze aanselegenheid al eens I 1 behandeld. Thans werd het idee 'Proken om zooals dat om. te ur8 geschiedt, op de fabrieken een bu'je te collecteeren na uit- ln8 der loonen, Al zou ieder Bureau voor Arbeid bemiddeling. Het Qemeentebestuur doet een be roep op de Waalwijksche werkgevers om indien voor vaste of tijdelijke werkzaamheden en diensten, van wel ken aard ook, krachten noodig zijn de aanvragen daartoe te richten tot het Bureau voor Arbeidsbemiddeling. Inlichtingen worden aldaar steeds gaarne verstrekt. Het Correspondentschap der Arbeids bemiddeling is gevestigd ten raad huize en geopend iederen werkdag van 9—12'/a en van 2—4 uur; des Zaterdags van 9—1 uur. Kadercursus voor jonge werklieden. Het ontwikkelingswerk in de R K. Werkliedenvereniging, waaraan gees telijk adviseur en bestuur speciale aandacht schenken, staat ook In het teeken der belangstelling van degenen, voor wie het wordt opgezet. Donderdagavond had de Eerw. adviseur Beekmans door een persoon lijke uitnoodiging een aantal jongelui ter vergadering opgeroepen, om het geven van een kader-cursus te be spreken. De opkomst was een succes. Bijna allen hadden aan de uitnoodiging gevolg gegeven, zelfs meerderen deden van hun belangstelling blijken. Het bestuur van de R.K. W. V. was mede tegenwoordig. De heer Passier opende de verga dering en na een korte inleiding gaf hij het woord aan den Eerw adviseur. De Eerw. adviseur gaf een overzicht van het thans door het Diocesaan bestuur begonnen ontwikkelingswerk in het Bisdom Vijf cursussen zijn thans Ioopende voor de groote steden en omgeving. Nijmegen, 's-Bosch, Tilburg, Eindhoven en Helmond, die allen op Zaterdagmiddag worden gegeven en allen vo' bezet zijn, sommigen over belast. Z Eerw. gaf een uiteenzetting van de stof die behandeld zal worden, als apologie en sociologie door een geestelijke en organisatiewezen en vormen door een bondsambtenaar. Voor Februari kon op Zaterdagmid dag geen nieuwe cursus meer begonnen worden, daar alle ambtenaren bezet zijn. De onkosten wil de R.K W. V. voor het overgroote gedeelte voor zich worden bijna alle aanwezigen gaven zich hiervoor op. Woensdag a s wordt met de twee cursussen begonnen, die resp. gehouden worden van 6—Tl2 uur voor den leeftijd van 12 16 jtar en van 73/4-9'/4 uur voor den leef tijd boven 16 jaar. Door de groote belangstelling over weegt het bestuur om, daar de cursussen vermoedelijk te groot zullen worden, wanneer deze belangstelling aanhoudt een derden cursus in te Iasschen. Ook schijnt er belangstelling te bes'aan voor meisjes beneden 12 jaar, het bestuur steit zich voor. wanneer een en ander geregeld is, ook daarvoor een cursus te openen. Heerenafdeeling. Op de bestuursvergadering der WOV is de groote jtarlijksche uit voering vastgesteld op 17 Jan. a.s. Er wordt naar gestreefd om met een zoo schitterend mogelijk program voor den dag te komen, waarin het be stuur reeds grooiendeels is geslaagd Er wordt thans ernstig geoefend om een zoo goed mogelijke uitvoering daar te stellen. Qezien de groote be langstelling die er de laatsten tijd voor de pymnastirksport te constateeren is, is de WOV dit dan ook wel verplicht, het bestuur is hiervan overtuigd en tracht dit jaar met iets bijzonders te komen. St. Nicolaas-comité v.m Baardwijk Dezer dagen vergaderde het comité dat vorige jaren het St. Nicolaas feest in v.m Baardwijk organiseerde. Dit feest bestond gewoonlijk uit een rijtoer van St. Nicolaas door de straat, opge. luisterd door de Harmonie „St. Jan", gedurende welken tocht gecollecteerd werd, een uitdeeling van pakjes aan alle schoolgaande kinderen en van nuttige geschenken aan de behoeftige ingezetenen. Met het oog op de werking van het dezer dagen opgerichte crisis comité, dat zich eveneens de steun verleening aan behoeftige ingezetenen ten doel stelt, vreesden sommige aanwezigen dat beide comité's op hetzelfde terrein zouden komen, hetgeen voor b.ide nadeelig zou kunnen zijn. Het plan werd nog geopperd om Daar de dubbele zoldering reeds was doorgebrand en er dus gevaar bestond dat het vuur zich op den zolder nog zou uitbreiden, werden de pannen ge licht, zoodat het smeulende houtwerk ook hier spoedig was gedoofd. Binnen drie kwartier had zich het geheele geval afgespeeld. De oorzaak is niet met zekerheid bekend, doch waar de brand juist ontstaan is in den hoek waar de kachel brandde, is het niet onwaar schijnlijk dat een vuurvonkje deschui dige is. De brandschade is niet zeer groot, erger is de waterschade die het leder opliep de firma is verzekerd. Begrijpelijkerwijs bestond er op dit uur nogal eenige belangstelling, doch vanaf de straat was weinig van het vuur te bemerken. De politie zorgde voor de afzetting der straat, zoodat het verkeer gewoon doorgang kon vinden. Ook de burgemeester gaf blijk van belangstelling. Dank zij het snel en doortastend optreden onzer brandweer, onder lei ding van opperbrandmeester d hr. Q. v. Halten, heeft het brandje geen grootere afmetingen kunnen aannemen Grootestraat Telefoon 109. HET ADRES voor de 436. BETERE HEERENKLEEDING Bloemenfonds. Eenigen tijd geleden is te Amster dam opgericht het „Bloemenfonds". Doel van dit Fonds is „het voor komen van overdreven uitgaven voor bloemen bij begrafenissen en bij som mige jubilea, teneinde de daardoor vrij komende geiden voor zoover zij de vereeniging toevloeien, te kunnen besteden ten bate van Ouden van Dagen van alle gezindten, in het bij zonder de invaliden onder hen. Dit Fonds verdient allen steun. Wellicht ln navolging hiervan Is dezer dagen ook te Rotterdam een «Bloemenfonds" opgericht met het- Gorge! zonder glas ©n water gorgel droog - met 22 zelfde doel. Bij onderzoek is gebleken, dat dit Fonds geen statuten heeft samenge. steld en dat er ook geen bestuur ge vormd is. Het betreft hier een per soonlijk ondernemen van T. W. H. Odeing; dit geeft ons aanleiding ten sterkste tegen dit optreden te waar schuwen. Het bestuur van het Centraal Archief en Inlichtingen bureau inzake maatschap pelijk hulpbetoon tn Neder land. De Toestand in de Schoen en Lederindustrie. Op de gecombineerde vergadering der Kamers van Koophandel en Fa brieken van Noordbrabant en Limburg, welke Donderdagmiddag te Eindhoven werd gehouden, was de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk vertegenwoor digd door 11 leden en den waar- nemenden secretaris. Besprekingen werden gehouden over den algemeenen toestand van handel en nijverheid in Noordbrabant en Limburg in verband met den crisis en de noodzakelijke maatregelen ter be veiliging van het bedrijfsleven in deze provincies. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat werd de volgende uiteenzetting gegeven van den toestand van de schoen— en lederindustrie in haar district; De Schoenindustrie. Aangezien in het adres, door de Federatie van Nederlandsche Schoen fabrikanten dezer dagen aan de Regee ring gericht, uitvoerige gegevens om trent de algemeene positie dezer industrie zijn verwerkt, kunnen wij ons hier beperken tot het weergeven van de toestanden, die in het district onzer Kamer van Koophandel ontstaan zijn tengevolge van de malaise in de schoenindustrie. Was reeds vorig jaar de toestand achteruitgaand, zoo is deze in den loop van dit jaar in snel tempo voort durend slechter geworden. De werk loosheid in hei geheele district netmt van dag tot dag grootere afmetingen aan. In Waalwijk hebben twee groote en alom bekende schoenenfabrieken, door fiaantieele moeilijkheden gedwon gen, het bedrijf geheel stil gelegd. De geruchien. dat verdere stopzettingen zullen volgen, nemen meer en meer vatten vorm aan. De fabrieken, die nog werken, heb ben op enkele uitzonderingen na, den werktijd aanzienlijk ingekrompen, en men verwacht niet anders dan verdere inkrimping van het bedrijf De fabri kanten van het soliede schoeisel wor den het sterks» getroffen. Wij willen er vooral op wijzen, dat de economische toestand in de voor- naamste plaatsen van ons district feitelijk geheel en al afhankelijk is van den gang van zaken in de Schoen en Lederindustrie In Waalwijk, Dongen, Kaatsheuvel, Loonopzand is vrijwel de geheele bestaande industrie tot deze groepen te rekenen. De arbeiders moeten dus bijna uitsluitend in deze, of aan deze industrieën verwante be drijven, hun bestaan vinden. Het is duidelijk, dat de gang van zaken in deze industrie ook voor de gemeente—financien van deze plaatsen van overwegende beteekenis is Andere bronnen van bestaan zijn er weinig. En naarmate het aantal werkloozen stijgt, dalen de inkomens der fabri kanten. Wat is nu het vooruitzicht Er is ook niet een enkei klein lichtpuntje, wanneer niet de import van schoenen wordt belemmerd en tot kleine propor ties wordt teruggebracht. De koopkracht van het publiek is blijkbaar sterk gedaald. Er worden minder schoenen gekocht en de vraag richt zich speciaal op minderwaardig. De prijzen zijn geweldig gedaald De toestand is dan ook slechter dan bij de totstandkoming van 't Schoenenwetje in 1922. De malaise vreet steeds dieper in en wanneer niet spoedig verbetering intreedt, wordt de industrie steeds meer verzwakt en de financien der gemeenten zulten danig in de war worden gestuurd. Hoewel in niet zoo overwegende mate zijn ook de gemeen ten Drunen, Sprang Capelle en Waspik sterk bij de schoenindustrie betrokken. Aan de schoenindustrie zijn in dit district naast de Lederindustrie meer- dere bedrijven ten nauwste verwant, zooals chemische fabrieken, de fabri cage en de handel in schoenfournituren en onderdeelen voor de schoenindustrie, hakken en campereurfabrieken Deze bedrijven worden natuurlijk door den crisis in de schoenindustrie zeer nadeelig btïnvloed. De Kamer van Koophandel voor de Langstraat richt dan ook hierbij tot de Regeering het dringende verzoek tot het nemen allereerst van maatregelen tot beperking van den schoenenimport in den geest van het vroegere Schoe- nenweije, waarbij rekening zal moeten worden gehouden met de gewijzigde omstandigheden. Er worde niet alleen ingegrepen, doch van het grootste belang is, dat vooral spoedig worde ingegrepen. 25,45 en 65 et».

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 9