Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen] ïussBs i FEUILLETON 1IMER 90. WOENSDAG 11 NOVEMBER 1931. 54e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. Prijs der Advsrtentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD GEMEENTERAAD. OEERTRU1DENBERQ. Openbare vergadering van den raad der gemeente Geertruidenberg gehou- op Vrijdag 6 Nov. nam. 2 uur ten jemeentehuize. Voorzitter de Edelachtb. heer J Bianchi. Secretaris de heer Meljers. Afwezig met kennisgeving de heer Staal. De notulen worden na enkele opmer ken van ondergeschikt belang goed gekeurd. De begrooting 1932. 1. Subsidie—aanvragen. De Voorzitter zegt dat de meeste sub* sidles altijd tot wederopzegging zijn gegeven, zoodal deze telken jare opnieuw onder de loupe genomen moeten worden. Dezelfde subsidies lie op de begrooting 1930 voorkwamen iljn ongewijzigd door B. en W. op de begfooting 1932 geplaatst. Dit zijn nl. it volgende U.K. Politievakschool St. Michael f 5 R.K Reclasseeringsvereenlging f 5 Zwemclub f 125 deze subsidie onder voorwaarde dat Woensdag en Zaterdag van 2—6 uur kosteloos gebaad mag worden, Ooglljdersgesticht. Rotterdam f 5. De heer v. d. Loo vraagt hierbij welk nut deze vereeniging voor de gemeente heeft. De Voorzitter antwoordt dat arm lastigen aan dat geslicht voor mets geholpen worden. Het is reeds een tnkele maal voorgekomen. De heer v. d. Loo zegt dat het meermalen is voorgekomen dat inwo ners uit deze gemeente de gewone prijs moesten betalen van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van ALFRED WILSON BARRETT. (Nadruk verboden). De heer Timmermans veronderstelt dat men in dat geval niet bij 't gesticht is geweest, doch bij den dokter per soonlijk De Voorzitter zegt nog dat jaren geleden besloten is deze subsidie toe te staan. Aan het Armbestuur is hiervan mededeeling gedaan. Mocht echter blijken dat geen reductie aan arm lastigen wordt gegeven dan zai de subsidie worden ingehouden. Groene Kruis f 25 Stichting Moederheil I 5 Wit—Gele Kruis f 50 Hanze—avondcursus. Het bedrag hiervoor is nog niet vastgesteld. Handelsschool Waalwijk, f 100 per leerling. Handelshoogeschool Tilburg f 30 Lycea te 's Bosch en Breda f 100 per leerling. Apollo f 150, onder voorwaarde dat 4 concerten op de Marktkiosk gegeven worden. Euch. Kruistocht f 20 St. Odilia Blindenvereeniging f 5 Deze subsidies worden goedgekeurd Verder is een verzoek ingekomen van de R K. Mil. Vereeniging te Breda om f 50. Vorig jaar is hierop afwijzend beschikt. B. en W. stellen voor dit jaar met het oog op den slechten toestand hetzelfde te doen. De heer Dirven zou graag zien dat een kleine subsidie gegeven werd, daar het een belang is voor de gemeente naren. De Voorzitter zegt dat slechts de kleinste helft der soldaten naar Breda gaat. Geeft men nu subsidie aan Breda, dan volgen ook de andere garnizoens plaatsen. De heer Dirven stelt voor de subsidie te verieenen, doch dit voorstel wordt niet gesteund. 2 Gemeente en bedrijfsbegrootingen 1932. De Voorzitter zegt dat in de vorige vergadering een commissie benoemd is, die de begrooiing heeft nagezien. Spr. verzoekt denrapporteur zijn verslag uit te brengen. De heer Timmermans brengt namens de commissie op de eerste plaats een woord van dank aan de samenstellers voor hun nauwkeurig werk. De begrooting vangt aan met een voordeelig saldo van f20.900.21; van het saldo 1930 was reeds f8000 naar den dienst 1931 overgebracht. Ont vangsten en ubgaven sluiten op een totaal van f141.123 80. Bij de samen stelling der bedragen is rekening gehouden met de opbrengst der laatste jaren, doch de ramingen zijn in verband met den toestand aan den lagen kant. Voor onderhoud en uitbreiding van wegen is f4000 uitgetrokken. De bedoeling is het werk krachtig voort te zetten, zoodat de wegen spoedig aan de eischen voldoen. De post her beplanting is groot f1500 De commissie stelt voor om de telefonische doorverbinding van het 14) Jaikes keek een beetje beteuterd. Ja, misschien hebben ze er niet genoeg aan, zei hij en krabde zich eens op het spaarzaam begroeide hoofd. Ofschoon ze toch wel heerlijk smaken.O, ik ben er, mevrouw. Zijn stem klonk triomfantelijk en Nelly was benieuwd zijn groote ont dekking te vernemen. Cervelaatworst, zei hij en keek indachtig om te zien wat zij van dat 'dee dacht. Er is niets zoo goed als Cervelaatworst, nietwaa'r? Nou kun- "en. ze praten over haas en ander ge braad, maar geef mij maar cervelaat worst. Hij zweeg, want hij merkte dat zün 'Welsprekendheid haar niet overtuigen se". Bedroefd kijkend nam hij den shilling op en drukte haar het geld stuk in de hand. Zoo neemt u die shiling nu en "eem wat u zelf denkt wat goed is. Helly nam het muntstuk en keek 1 en ouden man hartelijk aan. Ik zal niet vergeten een half ons doen, mevrouw. Ik heb het rooken er aan gegeven. Ziet u, zooveel jongelui doen dat tegenwoordig, dat ik dacht, dat het zoo langzamerhand tijd wordt ,dat de mannen het gaan laten. Nelly schudde 't hoofd tegen hem. O Jaikes, zei ze, maar in ieder geval zal ik er voor zorgen dat we 'n sma kelijk maal krijgen. Neen, mevrouw, riep hij uit, ik heb geen honger. Ik heb al genoeg ge had aan de lucht bij Badges. Ze heb ben er van alles klaa'r gemaakt. Ik heb er staan ruiken tot ik een coin plete indigestie had. Neen ik heb geen greintje honger, echt niet. Maar maak ju nu maar wat voort, dan heeft de kleine Ned wat als hij wakker wordt. Nelly ging naar de andere kamer gemeentehuis, die thans door den Voorzitter betaald wordt, voortaan door de gemeente te doen betalen. De commissie is van meening dat de Vleeschkeuringsdienst een te groote winst maakt en zij verzoekt den afge vaardigde van Geertruidenberg voor stellen te doen tot verlaging van de keurloonen. Wat betreft de Woningbouwvereen. stelt de Commissie voor dat twee oificieeie vertegenwoordigers dezer gemeente in de Bouwvereen. zitting nemen. Werkverschaffing en steun. Hierin is voorzien in zooverre de toestand der gemeente het toelaat. De Commissie dringt erop aan zooveel mogelijk werk te verschaffen en dit te prefereeren boven steunverleening. Het G.E.B. De toestand van dit bedrijf is kerngezond. De begrooting sluit op f 125.333.75 en bevat een geraamde winst van f 1500. De stroom prijs wordt door de PNEM verlaagd tot 3'/a ct. per KWU. In verband hiermede zullen de prijzen verlaagd worden tot 30 ct. en 15 ct. resp. voor licht— en krachtverbruik. De begruoting van het Grondbedrijf sluit op f 9850. De opbrengst der pachten is in verband met de tijds omstandigheden f250 minder geschat. Erfpachten zijn geschat op f753.50. De Commissie stelt voor den post „bewerking van gronden" met f80 te verhoogen, welk bedrag gevonden kan worden uit een vermindering van den post „reclame" van f 100 tot f20. Het verlies is geraamd op f 2500. Het bedrijf blijft nog steeds offers vragen, doch moet naar de Commissie meent niet te pessimistisch beschouwd wor den. Men moet niet vergeten dat de erfpachtgronden nu eindelijk aan de gemeente in eigendom zQn overgegaan, waardoor het bouwen bfl particulieren zai aangemoedigd worden. Bovendien zijn vele crisisuitgaven gedaan die op tabak Zei ze. voor je mee te brengen, Jaikes, Tabak, neen dat moet u niet om haar hoed en een ouden mantel te halen. Jaikes, zei ze, kijk eens hoe lief hij er uitziet in zijn slaap. Jaikes kwam gehoorzaam naar de deur toe en keek naar den kleinen jongen, die zoo vredig in het arme lijke bed lag. God zegene hem, mompelde hij. Wat herinnert hij me sterk aan. Maar dat moest ik niet zeggen, wel? O jawel, Jaikes, zeg het maar. Ik denk zoo graag aan mijn lieven ge storven Will. Wat voor fouten hij ook gehad mag hebben, voor mij is hij al tijd een beste man geweest. Zij leunde een oogenblik tegen het bedje, tranen rolden over haar wan gen, terwijl Jaikes met verwrongen gelaat en bevend stond toe te zien. Zij droogde haar tranen en keek hem met een droevigen glimlach aan. - Ik mag niet huilen vandaag, ,zei ze, nu we zoo'n buitenkansje heb ben. Beste oude Jaikes, ik voel me werkelijk veel gelukkiger, verklaarde zei. Ik geloof, dat we den storm toch nog te boven komen. Natuurlijk zullen we dat ant woordde Jaikes barsch, maar tegelijk kwam er een blijde uitdrukking in zijn doffe oogen. Natuurlijk zullen we dat, als ik zoo doorga met shillings te verdienen. Ik zal een hoop werk krijgen en bergen geld verdienen. God zegene u, me vrouw, nu zal 't ons voor den wind beginnen te gaan. Nelly drukte de ruwe. oude hand. Beste, beste Jaikes, herhaalde zij. Wil jij nu hier blijven, terwijl ik uit ga en iets haal dat Ned goed zal doen? Ik zal gauw weer terug zijn en dan zullen we onzen feestmaaltijd genieten. Ned en Cissy en jij en ik allemaal bij elkaar. Jaikes liet haar uit, toen sloot hij zachtjes de deur van de slaapkamer en begon net vuur op te poken. Verduiveld, oude Badgers, mom pelde hij in zichzelf, dat hebben we er goed afgebracht. Hij stond op en staarde met voldoe ning in den vroolijken gloed. De kleine Ned islaapt als een roos, ging hij voort, halfluid, Cissy zal zoo uit school zijn, die zal dan we, op hem passen. Ik zou wel graag een nieuwe shilling verdienen. Voor één shilling valt er weinig te feestmaal tijden, maar met twee, wat zouden we dan een tractatie hebben. Ik ga 't eens probeeren. Hij opende de voordeur en keek naar buiten. De witte vlokjes bleven nog steeds vallen, maar met een reso luut gebaar zette hij zijn hoed op. Er zit nog leven in den oude, bromde hij voor zich heen en de sneeuw instappend, sloot hij de dewr achter zich. HOOFDSTUK XVII. Het lesuur in het kleine roode bak- steenen schoolgebouw, schuin tegen over het woonhuisje van Nelly Den ver was bijna ten einde; het voeten geschuifel van opstaande kinderen weerklonk en daarna hoorde men de frissche jonge kinderstemmetjes, be geleid door eenvoudige tonen van een piano. Een groote man met spierwitte ha ren en een met zware rimpels door ploegd, doch nog jeugdig gelaat, was door het dorp komen slenteren en liep net het kleine roodsteenen school tje voorbij. i Toen hij de frissche jonge stemmen j hoorde, die een kinderlied zongen, I waaïvan hij zich de woorden nog zoo goed herinnerde, hief hij zijn oogen in gepeins opwaarts. Berouw, vergiffenis, vrede, mom- pelde hij stil voor zich uit, hoe lang is het geleden dat ik deze woor den hoorde. Toen hij daar zoo oogenschijnlijk besluiteloos stond te luisteren, vloog opeens de schooldeur open en holden wel een twintigtal jonge meisjes van vüf tot twaalf jaar luid babbelend en schaterend over helt speelterrein in de richting van den straatweg. Som migen maakten sneeuwballen en wier pen deze naar hun schoolvriendinne tjes; anderen gingen om zich te ver warmen, touwtje springen of speel den verlossertje. Een klein donker harig meisje, met een bleek, fijn ge- dit bedrijf drukken. De Commissie heeft de algemeene indruk dat de begrooting uiterstsober is opgezet en dat de toestand der gemeente goed is. De belastingen behoeven niet te worden verhoogd. De Commissie adviseert tot goed> keuring der begrootingen. De Voorzitter brengt de Commissie dank. Het gemeentebestuur zal met de verschillende opmerkingen rekening houden. Wat betreft de telefonische doorverbinding van het gemeentehuis met zijn woonhuis merkt spr. op dat hij liever zag dat de toestand bleef zooals hij is. Indertijd is deze kwestie uitvoerig besproken. Het abonnement wordt betaald door de gemeente, doch spr. zelf betaalt de kosten der installatie. Na kantooruren wordt het toestel overgeschakeld op het woonhuis van den burgemeester, hetgeen vooral in verband met politiezaken gewenscht is. Natuurlek maakt spr. ook voor privé—doeleinden van de telefoon gebruik, waarom hij het beter vindt zelf een deel der kosten te dragen. De opmerking betreffende het vleesch- keuringsloon zal spr. in de commissie bespreken, doch hij gelooft niet dat hiertoe voorioopig zal worden over gegaan, temeer daar binnenkort een verbouwing aan de slachtplaats moet plaats hebben om scheiding te brengen tusschen de slachtplaats voor gezond en voor ongezond vee. Dit zal natuurlijk de kosten van den dienst weer op voeren. De heer Dirven vraagt of het loon voor noodslachting niet verlaagd kan worden. De Voorzitter antwoordt dat dit al lager is dan het gewone loon. De heer Jansen vraagt of de raad niet een volledig verslag van den dienst kon krijgen. Er behoeft z 1, niet over vermindering der keurloonen gesproken te worden daar het bedrijf geen winst mag maken. Is er een over- zihctje, dat het laatst uit school was gekomen, naderde schuchter 't troep je spelende kinderen. Mag ik meespelen, Annie? vroeg ze zacht aan een groot meisje, dat net in vliegende vaart van het schoolhek naar een verderop staande paal wilde hollen. Het meisje keek haar vanuit de hoogte aan. Neen, zeker niet, riep ze hard; kom kinderen, laat haar gaan, riep ze tot de medespelenden. Niemand mag met haar spreken. Laten we ons niet met haar bemoei en. Zij wierp het kleine meisje nog een i vernederenden blik toe. Onze vaders en moeders zijn fat- isoenlijk zeide zei, en ze draaide zich j om, om aan het hoofd van het troepje door het hek de straat op te gaan. De 1 andere meisjes, met die typische wreedheid, kinderen eigen, die hun neus optrekken voor Liesje, omdat haar moeder voor anderen de wasch doet, of voor Wimpie, omdat hij de oude schoenen van z'n vader afdraagt, volgden haar. Het meisje keek naar hen en de tranen schoten haar in de oogen. Ge heel verlaten stond zij daar, terwijl de waterlanders langs haa'r bleeke ge zichtje biggelden en op haar armoe dig jurkje vielen. Ze liep naar de straat terug, toen een ander meisje het speelterrein overstak naa'r haar toe kwam en haar handjes naar haar uitgestrekt hield. Huil maar niet, Cissy Denver, fluisterde ze bemoedigend. Kijk eens, ik heb een plak cake voor je meege bracht. Maar aan niemand zeggen hoor .Ik vind je wel lief. Wordt vervolgd. faalwijksclie en Langstraatscke it ZilverKoning

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1