Dit groote pak 9 VLUGKOKEND ca A schot dan zal het loon wel verlaagd moeten worden. De Voorzitter zegt toe dat geen abnormale winst gemaakt mag worden, het teveel betaalde wordt aan de ge meente teruggegeven Ieder jaar wordt de rekening ter inzage gegeven. De heer Jansen meent dat dit niet billijk is, het teveel betaalde geld moest feitelijk aan de slagers worden terugbetaald. Daarentegen merkt de voorzitter op dat de gemeenten ook een eventueel tekort moeten dekken. Bouwvereenlgtng. De Voorzitter acht het voorstel der commissie onmogelijk. Wel kan de gemeente aandeel nemen in de veree- niging zoodat zij toegang tot de ver gaderingen krijgt, dit zou dan echter nooit met een stemgerechtigde kunnen zijn. Ook B. en W. hebben den toe stand onder 't oog gezien, de voor zitter wordt altijd tot de vergaderingen uitgenoodigd, terwijl enkele raadsleden lid zijn. Spr. wil niet adviseeren aan deel in de vereeniging te nemen, het is beter dat zij boven de vereeniging staat dan dat zij er zelf lid van is Financiëel staat de gemeente met de vereeniging in connectie, zij krijgt jaarlijks de rekening ter inzage. De heer Timmermans blijft bij z'n bezwaar dat de gemeente jaarlijks een groot bedrag beschikbaar stelt, zonder zelf eenigen invloed te kunnen uit oefenen. De Voorzitter zegt dat het gemeente bestuur altijd nog recht heeft met de vereeniging in onderhandeling te treden, wanneer de toestand minder gunstig zou worden. Weth. de Kroon meent dat het be zwaar der commissie reeds ondervan gen is. De voorzitter wordt reeds uit. genoodigd, enkele raadsleden hebben reeds zitting, als er nu nog enkele bij zouden komen zou het bestuur alleen uit raadsleden bestaan. De heer Jansen stelt zijn volle ver trouwen in den voorzitter, doch hij zou het beter vinden, dat enkele leden zitting hadden. De heer Timmermans heeft den in druk gekregen dat niet altijd voldoen de contact bestaat tusschen de veree niging en de gemeente; dit zou be vorderd kunnen worden. De Voorzitter zegt toe de kwestie met het bestuur der vereeniging te bespreken. De heer Timmermans merkt nog op dat men niet moet uitgaan van de ge dachte dat de gemeente in de bouw- vereeniging opzichter wil komen spe len, de bedoeling is om samenwerking in beider belang. De heer Jansen vraagt of de raads leden de statuten der vereeniging ter inzage kunnen krijgen. Het is een kwestie van groot fhancleel belang, en hQ zou het onverantwoordelijk vin den indien de raadsleden in de sub- sidie toestemden zonder voldoende met de vereeniging op de hoogte te zijn. De Voorzitter zal probeeren de sta tuten ter inzage te leggen. De Voorzitter zegt dat de begrooting zoo is opgezet dat de belastingen, die toch al hoog zijn, niet behoeven te worden opgeschroefd de inwoners maken toch al moeilijke tijden door. Er zijn groote bedragen opgenomen voor steun en werkverschaffing, maar daardoor moeten verbeteringen die wel gewenscht zijn achterwege blijven. De heer Jansen merkt op dat de steenen die op den Stationsweg zijn gelegd wel eenigszins te wenschen overlaten, wat de kwaliteit betreft. Misschien hebben B. en W. getracht het voor zoo weinig mogelijk geld klaar te spelen, doch het was wellicht beter geweest een betere kwaliteit te nemen. De Voorzitter zegt dat dit punt naar aanleiding van een schrijven van dhr. Jansen reeds in B. en W. besproken is. De steenen zijn van den steenoven in deze gemeente en goedkooper dan andere. Het zijn natuurlijk geen eerste klas sfraatsteenen maar voor hun prijs zijn ze zeer goed, zulks zegt ook de gemeente—opzichter. Spr. meent dat de steenen zich tot nu toe goed ge houden hebben. Het spreekt natuurlijk vanzelf dat steenen van f 36 beter zijn dan van f 24. Het is tevens met goed keuring van den raad gebeurd dat de steenen gekocht zijn. De heer Jansen bedoelt geen verwijt te maken aan B. en W. of de raad. De steenen kunnen dan beter op een stillen weg geb uikt worden, op den Stationsweg hebben zij zeer veel te Ityden, Het is hetzelfde met een con- fectiepakje, meent spr., men kan voor- deeliger een goed pak dan 3 confec tie—pakjes dragen. Weth. de Kroon zegt dat de steenen daar zeer goed zijn, misschien is de grondslag niet stevig genoeg, er komen tenminste kuilen in den weg. De heer Jansen zegt dat het wel degelijk aan de steenen ligt, terwijl de heer Timmermans opmerkt dat de kanten afslijten. De Voorzitter zal met de opmerking van den heer lansen rekeninghouden. i De beer Jansen zegt ter verduidellj. king nog dat hij geen aanmerking op de fabriek heeft willen maken, doch dat hij zijn opmerking in 't belang der gemeente gemaakt heeft. Naar aanleiding der tarievenverlaglng van het O.E B. vraagt dhr. Dirven of ook de meterhuur kan verlaagd worden. De Voorzitter zegt dat de meterhuur slechts een kleine rol speelt De me terhuur wordt gerekend naar het aan tal jaren dat de meters in gebruik blijven. De heer Jansen verzoekt nog een beter toezicht te houden bij de Kade, onlangs is daar grint neergegooid, dat moest niet voorkomen. De begrootingen worden hierna aan genomen, in die van het grondbedrijf zal de door de commissie voorgestelde wijziging worden aangebracht. 3. Voorstel van B. en W. tot vast stellen der verordening regelende het beroep bedoeld art. in 7 en 8 der Wo ningwet. De Voorzitter zegt, dat het beroep volgens de nieuwe woningwet voor 14 Nov. geregeld moet zijn en stelt voor te besluiten, .dat van beslissingen van B. en W. in beroep kan worden ge gaan bij den raad. Wordt goedgevonden. 4. Voorstel van B. en W. tot aan. wijzing der takken van dienst (art 252 der Gemeentewet) en tot toepasselijk verklaring der bestaande bedrijfsver- ordeningen. Deze administratieve maatregel ten behoeve van G.E B en grondbedrijf wordt goedgevonden. 5. Ingekomen stukken. Van den minister is mededeeling ontvangen, dat de subsidie voor de steunverleening definitief op 50°/0 is bepaald. De heer Timmermans merkt op, dat het een groot bedrag lijkt, doch niet veel is, daar de bijdrage alleen voor crisis-werkloozen wordt verleend. Wat wordt hieronder echter verstaan? De Voorzitter zegt, dat bedoeld worden die menschen, die vroeger werkten bij de tankfabriek, de suiker fabriek of de scheepswerven. De anderen komen geheel voor rekening der gemeente, dit aantal is ongeveer de helft van 't totaal. De Voorzitter zegt, dat 't gemeente, bes'uur pogingen heeft gedaan om den strook grond langs de Emmaweg van de spoorwegen in eigendom te kunnen overnemen. De spoorwegmij. wil den grond echter niet verkoopen. Spr. zal het plan nog met de directie der spoorwegen bespreken. De heer Jansen oppert de mogelijk heid tuintjes te doen aanleggen voor de daar te bouwen huizen, is echter geen aanneembaar voorstel te doen, dan zou hij een nieuwe rooilijn be palen. De Voorzitter zegt nog, dat er geen haast noodig is, daar er voorloopig nog genoeg bouwterrein beschikbaar is. Weth. Sassen vindt de houding der spoorwegen niet sympathiek Het stuk grond heeft voor de maatschappij in 't geheel geen waarde en wanneer de directie niet ter wille is, zou spr. in hoogere instantie gaan. De Voorzitter zegt, dat de raad zich in dat geval tot 't ministerie van waterstaat zou kunnen wenden. Van het gemeentebestuur van Aarle- Rlxtel is ingekomen een verzoek om adbaesie-betuiging van een door haar aan de T K. gericht verzoek tot 't verbieden van snelheidswedstrijden op de openbare wegen. De Voorzitter zegt, dat B. en W het gevaar onderschreven, doch van meening zjjn dat het niet gewenscht is adhaesie te betuigen, daar Ged Staten die in deze de macht hebben wel de noodige veiligheidsmaatregelen in acht zullen nemen. De heer Timmermans vindt het gewenscht adhaesie te betuigen, In Aarle—Rixlel is een ongeluk gebeurd, ook daar zullen Ged. St. wel vei ligheidsmaatregelen genomen hebben De Voorzitter wil liever wachten tot de bevoegde autoriteiten maatregelen nemen. Geertruidenberg krijgt zoo den naam alle adressen te steunen. De heer Timmermans vindt dit juist zeer goed, als gevraagd wordt mis standen uit den weg te ruimen. Na eenige discussie wordt besloten adhaesie te betuigen tegen stemden de heeren Weth. Sassen en Jansen. In de vorige vergadering is een besluit genomen tot 't vellen van 64 iepeboomen; nadien heeft de houtvester de boomen nogmaals gekeurd en is 't aantal op 96 gebracht. Alle boomen vanaf de brug tot 't Plantsoen worden geveld. Op dezen weg en in de Spoor straat zullen in 't voorjaar plantanen geplant worden. Behandeld wordt dan 't aangehouden verzoek van Rekkers. B. en W hebben dm toestand ter plaatse bekeken en komen tot de conclusie dat R. zeer dicht bij de brug zal moeten liggen Het is te betwijfelen of hij hiervoor vereunning zal krijgen. Weth. Sassen vindt het beter, dat R. eerst vergunning vraagt aan Water staat. ff] O Cm hC Rinl SB mx JDO 02 met een inhoud van 5 ons netto is voordeeliger voor de zuinige huisvrouw. Bij elk pak van het kostelijke Quaker ontvangt U een bon voor keurig, zwaar verzilverd tafelzilver. Weth. de Kroon komt terug op het nadeel voor den middenstand. De heer v. d. Loo is het met hem eens. De heer Jansen wil de a.s. midden standsvergadering afwachten en zien of daar ernstige bezwaren worden naar voren gebracht. Daarom wil hij 't punt nog aanhouden. Verder protesteert spr. er nog tegen dat iemand die een heel jaar geen zaken gedaan heeft en nu uit den raad hoort, dat hij met zijn viot naar een andere ligplaats zal verwezen worden, weer gauw met zijn verkoop begint. Het verzoek wordt aangehouden. Van v. d. Hoek is een verzoek in gekomen tot aankoop van 6 M grond aan de Koestraat naast Lodewikus, voor 't bouwen van 'n woonhuis. Lodewikus zelf verzocht een strook van 1 M. naast zijn terrein. Dit laatste wordt toegestaan, terwijl 't verzoek van v. d. Hoek in besloten vergade ring wordt behandeld. Bij de Rondvraag wijst de heer v. d. Loo op 't euvel dat opgeschoten jongens en meisjes den toegang tot de winkels versperren. De Voorzitter zal streng laten toezien. Verder protesteert de heer v. d. Loo nogmaals tegen 't venten op Zondag. Ook de beide wethouders vinden dit storend, vooral tijdens de H. Dien sten. De heer Jansen zou graag zien, dat een eind werd gemaakt aan 't vele praten in de kerk. Dat is van veel ernstiger aard als het luidkeels venten. In de kerk is men niet in 't café of op 't marktplein. Spr. vraagt of geen maatregelen genomen kunnen worden opdat de politie in de kerk kan op treden. De Voorzitter zegt, dat het verboden is zulk lawaai te maken, dat men daardoor den dienst verstoort. Spr. vindt dat deze zaak bij 't kerkbestuur thuishoort. De heer Jansen zegt, dat in ver schillende plaatsen politietoezicht in de kerk is. Een kerk is een kerk. daar moet geen kletspraat verkocht worden, dan kan men beter thuisblijven en behoeft men ook niet voor 't oog van den pastoor of kapelaan te komen. De raad gaat daarna over in geheime zitting. GEMENGD NIEUWS. DE ROOFMOORD TE GORINCHEM. Uit het onderzoek, door de politie ingesteld, was bij bestudeering der stukken op het kantoor van den no taris gebleken, dat er eenige aanwij zingen bestonden tegen zekeren C. S., die tot voor kort te Gorinchem woon de en nu in Woerden is gevestigd. Deze aanwijzingen waren van dien aard, dat Zaterdagmiddag omstreeks 1 uur een politie-inspecteu'r naar Woerden vertrok) doch hij trof S. niet thuis. Om 9 uur kwam S. thuis en met medewerking der Woerden- sche politie is toen tot arrestatie over gegaan. Intusschen waren ook de heeren van Ledden Hulsebosch en van Tas naar Woerden ontboden, die in de woning van S. een onderzoek instel den, dat tot Zondagmorgen 6 uur heeft geduurd. Uit het verhoor en het on derzoek is komen vast te staan, dat S. in den nacht van Donderdag op Vrijdag om half een is thuisgekomen. Hij had een wond aan den linkerwijs vinger. S. verklaart, dat hij Donder dag op de fiets naar Rotterdam is ge weest en op den terugweg naar Woer den bij Bodegraven pech met zijn fiets heeft gehad. De ketting was er afgeloopen en bij het weer omleggen heeft hij zijn vinger bezeerd. S. zou in Rotterdam een melkzaak overne men, waatrvoor hij de volgende week 1500 noodig had. Hij heeft niemand kunnen aanwijzen, noch te Rotter dam noch elders, die hem Donderdag heeft gezien. Bovendien heeft hij ver schillende tegenstrijdige verklaringen afgelegd en in verband met een en an der is hij naar Gorinchem overge bracht en in arrest gesteld. De 28-jarige fabrieksarbeider C* Slob te Woerden, die Zaterdagavond in zijn woonplaats is gearresteerd en gisterenmorgen gevankelijk naar Go rinchem is overgebracht, onder ver denking den aanslag op notaris Cour- rech Staal te hebben gepleegd, heeft heden een volledige bekentenis afge legd. Het van den aanvang van het onderzoek af gevolgde .spoor is dus juist geweest en een zucht van ver lichting zal niet alleen door Gorin chem, maar door het geheele land gaan, bij het vernemen van de tijding, dat de dader van dit gruwlijke mis drijf in handen van de politie is. Vanmorgen, zoo zeide de commis saris, heb ik u al medegedeeld hoe wij onder de nagelaten correspondentie van notaris Courrech Staal verschil lende brieven hadden gevonden, af komstig van C. Slob uit Woerden. Het ging over een schuld, die hij ooi spronkelijk aan den notaris had, groot 300. Tevens bleek, dat Slob den notaris nogal op .sleeptouw had gehouden en dat thans op betaling werd aangedrongen. Ik zeide u reeds, dat de aanwijzingen tegen Slob van dien aard waren, dat wij hem hebben laten arresteeren. Aanvankelijk be weerde hij Donderdag naar Rottei dam te zijn geweest, doch zijn alibi kon hij niet bewijzen. Hij zou met de fiets naar Rotterdam zijn gegaan en in Bodegraven een defect aan den ket ting hebben gekregen. Bij reparatie daarvan zou hij zijn hand hebben be zeerd. Hij gaf voor, zijn fiets in Kra lingen te hebben gestald. Wij hebben navraag gedaan bij verschillende per sonen die fietsen in die omgeving stalden, doch nergens had Slob dien avond een fiets ter bewaring gegeven. Daar kwam nog bij, dat twee vrou welijke getuigen hem pertinent her kenden als den man, die in den avond van den moord bij notaris Courrech Staal had aangebeld. Zoowel zijn pos tuur als zijn kleeding klopte volko men. Ook de veerman van het veer Tienhoven-Jaarsveld heeft den man herkend en beslist verklaard, dat hij op 5 November tusschen 11 uur en kwart over 11 van zijn veer gebruik gemaakt heeft. Al deze feiten maakten op Slob zichtbaren indruk. Ik heb hem onder het oog gebracht, dat het toch niet aanging langer te blijven ontkennen, daar de tegenstrijdigheden in zijn alibi al te duidelijk bleken, terwijl de her- kenning door getuigen ook zeer in zijn nadeel waren. Onder den drang I van die omstandigheden is 't groote moment gekomen. Ik voelde het al aankomen en werkelijk, plotseling I zeide Slob: „Nou, ik heb het gedaan!' I Op Donderdag, den dag van den i moord, is hij om zes uur per fiets van Woerden naar hier gekomen. Hy bel de aan bij den notaris, doch deze zei, dat hij moest gaan eten en dat hy straks maar terug moest komen. Om 8 uu'r heeft hij zich toen opnieuw aan het huis gemeld. De fiets, u herinnert zich de beschrijving die daarvan werd gegeven, de oude roestige fiets met het puntige zadel, zette hij voor de deur en daarna werd hij binnen gela ten. Hij wilde praten over de schuld van 300, die hij bij den notaris had .staan en waarvan de aflossing door den notaris werd geëischt. De heer Courrech Staal weigerde hem langer uitstel te geven. Toen de notaris halstarrig bleef bij zijn eisch, dat thans betaling moest geschieden, ontaardde het gesprek in een twist. Slob maakte zich boos en van hetgeen daarna gebeurde, gaf hij de volgende verklaring: De notaris had zijn vulpenhouder nog in de hand. Toen hij wederom van geen uitstel wilde weten, werd ik nijdig en stoof op. Ik hief mijn ge balde vuist omhoog en gaf hem een klap met de vuist op het hoofd, zoo dat hij van den stoel met het hoofd op den schoorsteenmantel terecht kwam, De notaris kwam zwaar tegen den schoorsteenmantel aan, zoodat de plaat onder de dekplaat in 3 stuk ken brak. De rechterconsole van den schoorsteenmantel viel op den grond. Even was de notaris beduusd van den slag, daarna richtte hij zich weer op. Ik nam toen een klein vaasje ter hand en gaf hem daarmee een tweeden slag, waardoor hij op den grond viel. Toen was hij blijkbaar onmiddellijk dood". Slob bekende mij, zoo vervolgde de commissaris, dat hij de brandkast daarna doorzocht heeft. De sleutels hingen er aan, zoodat het hem al heel gemakkelijk viel de kast te openen. Met dezelfde sleutels opende hij een vakje, dat zich boven in de brandkast bevond en daaruit nam hij uit een tasch voor 6100 aan bankpapier. Vervolgens heeft hij den stop van de zekering van 't electrisch licht uitge draaid, omdat boven nog licht brand de en hij vreesde, dat het brandende licht later op den avond argwaan zou wekken. Na het geld in zijn zak te hebben gestoken, is Slob naar boven gegaan en heeft met lucifers licht ge maakt. Vervolgens heeft hij de han den gewasschen in de keuken en deze afgedroogd aan den met bloed bevlek ten vaatdoek, dien wy gevonden heb ben. Toen probeerde hij achteruit een heenkomen te zoeken, doch daarvono hij een groote schutting die hem den weg versperde. Hij heeft toen het moordpand gewoon door de voordeur verlaten, is weer op de fiets gestapt en heeft zich naar Woerden begeven. Ik heb natuurlijk de vraag gesteld, wat hij met het geld heeft gedaan. Slob gaf voor het geW in de Lek te hebben gegooid, doch dat nemen wij zoo maar voetstoots niet aan. Wij zul len nog wel onderzoeken waar het geld zich bevindt en hopen dit nog te voorschijn te brengen. De vrouw7 heeft nader medegedeeld dat zij het geld heeft verbrand. Zij is ter beschikking der justitie gesteld. EEN BRUTALE OVERVAL TE SCHIPLUIDEN. De kassier van de Boeren leenbank overvallen. Diefstal met geweldpleging. Een buit van 11.000. Zaterdagavond omstreeks 9 uur is in het stille Westlandsche dorpje Schipluiden een uiterst brutale over val gepleegd op den kassier van de Boerenleenbank, den heer H. van Velzen, die door de indringers tegen den grond werd geslagen. Nadat zjj bovendien nog een schot uit een re volver op hem hadden gelost, hebben zij uit de brandkast, welke openstond, een portefeuille met 11.000 aan bankpapier gestolen, waarna zij zijn gevlucht. De kassier heeft een paai hoofdwonden en een niet ernstige wond aan de muis van den linker duim. De bank is tegen dergelijke dief stallen verzekerd. De heer van Velzen zat op zijn kan toor te schrijven, toen een van de Adri- chems binnen kwam. Kort daarna kwam een man binnen, die een spaar bankboekje aanvroeg. Adrichem ging weg en de heer van Velzen vulde een desbetreffend formulier in. Toen hy vroeg, hoeveel de z.g. van den Berg op het boekje wilde storten, zei de man, dat hij geen geld bij zich had, maar dat hij het zÜn broer zou vra gen, die in de wachtkamer zat. Deze „broer" kwam binnen, onmiddellijk gevolgd door een derden man, die uit den erker te voorschijn kwam. Plot seling hielden zij den kassier een re volver voor en een van de mannen riep: je geld of je leven. Op hetzelfde oogenblik gaf een van de andere man nen hem met een hard voorwerp, vei moedelijk een stok, een geduchten slag op het hoofd, terwijl de derde man een schot uit zijn revolver loste. De kassier, die beide handen in de hoogte hield, beschermde zijn gezicht met de linkerhand. De kogel raakte de muis van die hand en verwondde hem vervolgens aan het gezicht, bij den slaap. De kassier, die daarop nog een klap kreeg, zakte ineen, waarbij hij met het hoofd tegen de lambrizee- ring terecht kwam.De mannen rie pen nogmaals: je geld of je leven. De heer van Velzen antwoordde: neen, mijn leven niet, daar staat de kast. Een van de mannen greep daarop de portefeuille, waarin zich 11.000 aan bankpapier bevond. Hem nogmaals bedreigende, verdwenen de mannen haastig uit het kantoor. De heer van Velzen wachtte totdat hij niets meer hoorde. Daarna is hij de familie Adri chem gaan alarmeeren, met het be kende gevolg. De heer van Velzen was uiteraard na het gebeurde vry zenuwachtig en hij kon geen nauwkeurig signalement van de daders opgeven. Wel had hij den stelligen indruk gekregen dat het geen mannen van het platteland wa ren. Een van de Adrichems kon een uitvoerig signalement opgeven van den man, die het eerst het kantoor is binnen gekomen. Bij de plek waar een van de vluchtende mannen is geval len, zijn voetsporen gevonden. Ook heeft men in het kantoor een pnar vingerafdrukken aangetroffen.

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 2