WARENHUIS H. SPEET. eoPÊ „deM^tisS aleerh^atenhttlS0 Immers ook gij kunt pvofiteeven van deze nieuwe zaak door hetkoopen uwer St. Nicolaas- cadeaux uit te stellen tot deze zaak is geopend. Wij brengen U de meest uitgebreide sor teer ing in St. Nicolaas-cadeaux voor groot en kleinaan de laagst mogelijke prijzen. Volgende week geven wij U in dit blad een specifiek overzicht onzer diverse artikelen. Wacht dus nog even met het doen uwer inkoopen, het is uw eigen belang. WARENHUIS H. SPEET. Zonden der Vaderen provinciaal nieuws. X)OOt^e Wrijf U pijnlijke spieren kloosterbalsem Nr. 90. Woensdag 11 Nov. '31. 54e Jrg. TWEEDE BLAD. Waalwijk, 11 Nov. '31. Koperen Pastoors/eest. Oen I3den December herdenkt onze ,Hchte pastoor de Z Eerw heer N van Riel, de dag waarop hij voor 12'/z jaar 0d benoemd tot pastoor der parochie 0 Si Jan te Waalwijk. Zou in normale omstandigheden alle leden zijn geweest tot een feestelijke hsrdenklng om uiting te geven aan de hartelijke gevoelens jegens onzen herder Ell zou zulks den jubilaris dan ook ,eer welkom geweest zijn, thans kunnen v{j uit de beste bron mededeelen.dat je Z.Eerw. heer pastoor wegens de Ujdsomstandtgheden, dit jubileum alleen kerkelijk wenscht te herdenken. Z.Eerw. vertrouwt dat alle parochianen niet dezen zijnen uitdrukkelijken wensch uilen rekening houden, zoodat op geen enkele wijze eenig uiterlijk feest isloon of huldiging zal plaats hebben N. V E. W Klijberg—Pernots Stoomschoenfabrick Hollandia In een Maandag te Rotterdam ge louden vergadering van crediteuren m bovengenoemde vennootschap is ten commissie benoemd bestaande uit drie personen, die nader in overleg nel de directie voorstellen zullen for tiuleeren, die eene voortzetting van dit bedrijf binnen korten, tijd mogelijk rillen maken. Deze voorstellen zullen binnen een Hental dagen nader aan 't oordeel eener nieuwe vergadering van credi teuren worden onderworpen. f an Verwlel. f In den jeugdigen leeftijd van 35 jaren overleed l.l. Zondag, na een langdurig smartvol lijden de heer jan Verwlet, tlgenaar der bekende leder-importzaak li, L. Verwiel-van Loon alhier. De overledene die de vertegenwoor- diging had van de eerste wereldhuizen het terrein van luxe overleder, was de kringen der schoen- en leder menschen een zeer geziene figuur, «aarmede men gaarne omging en zaken leed; geen wonder dan ook dat zijn van ouds gerenommeerd bedrijf zich neer en meer uitbreidde. Ook in onze gemeente was de heer Verwlel een zeer geziene en geachte persoonlijkheid, die vooral op 't terrein Ier liefdadigheid zeer veel en vooral in stilte deed Zijne nagedachtenis zal zeer zeker kjj allen, niet 't minst bij zijn talrijke "möelsvrienden en vrienden ter plaatse a dankbare herinnering blijven, als ile van een goed, edel en braaf mensch tn diep bewogen gaat ieders innig medelijden zeker uit naar zijne diep bedroefde, zorgzame echtgenoote met hare drie jeugdige kinderen, werkelp nog te jong om dit ontstellende verlies In al z'n zwaarte te kunnen beseffen. God geve hem na zooveel en voor beeldig lijden de eeuwige ruste R.K. Klesvereenlging. De R K. Kiesvereeniging hield Maan dagavond in de zaal van den Qilden bond een slecht bezochte algemeene vergadering. De vergadering werd geopend door ie Voorzitier de heer J. Siemer. Hij lelde dat de vergadering wordt ge houden na 'n drukke werkzaamheid ier vereeniging; nu even een periode van rust intreedt, blijken de leden biermede rekening te houden door niet Ie verschijnen. Wegens afwezigheid van den Secre- farls, zonder eenig bericht, die het jaarverslag moest uitbrengen, werd de volgorde der agenda eenigszins ge wijzigd zoodat eerst de penningmeester, heer W. Eibers, verslag uitbracht Hiervan noteeren wij dat het boek je begon met een kassaldo van f0 59 Jan buiteneewone ontvangsten kwam binnen 1125 en aan contrtbutie f 225 80; iMotale ontvangsten bedroegen dus De uitgaven over 1930 waren f 140 60 aoodat het jaar met een batig saldo ,an 1208 79 sloot. De bescheiden werden door de heeren Drs. de Vries {n Tielen onderzocht en in orde bevonden. Vervolgens kwam aan de orde de bestuursverkiezing. De Voorzitter deelde hierbij mede, tot reglementair de parochies Baard- Antonius en Besoijen 2 en de Harochle St. Jan 5 bestuursleden ®°eien hebben. De beide Baardwijk- tche leden de heeren Lot ff en Lombarts hebben verklaard hunne functies op Jleuw te willen aanvaardenevenzoo bs heeren Smolders en v. d. Qeld van bh Antonius. Van de parochie Besoijen heelt de heer W. de Graaff zich niet •jeer herkiesbaar gesteld. Daar geen 'leuwe candidaten gesteld zijn, wordt Je benoeming aangehouden. De heer N'en in dezelfde parochie wordt "eikozen verklaard. Voor St. Jan stellen zich niet her. kiesbaar de heeren Siemer en Hoffmans, e andere leden, Mej. Hombergen en 'e heeren Eibers en van Heesbeen «orden herbenoemd. Ter vervulling dezer vacatures zijn oor den heer J. Tielen e.a. als can- oaten ingediend de heeren |os. Perg en N, van Loon. Dezé beide heeren worden benoemd verklaard. s^De Voorzitter spreekt de hoop uit dat de beide nieuwe leden nog jaren lang in prettige harmonie met de andere leden hun functie zullen waar nemen. Hierna wordt de verkiezing van een Voorzitter aan de orde gesteld, waarbij de heer J Ttelen aanbeveelt de heer van Heesbeen. Spr. gelooft dat deze keuze tn het belang der vereeniging zou zijn. De vergadering geeft door applaus zijn instemming met deze aanbeveling te kennen. De heer van Heesbeen dankt Ce vergadering, doch meent een Candida- tuur wegens de vele betrekkingen waaraan hij gebonden is niet te kunnen aanvaarden bovendien zijn er naar spr. meent nog andere heeren die op dit gebied beter hun sporen verdiend hebben Spr beveeltdaaromaandekeuze van den heerjos Klijberg wiens vader vroeger langen tijd voorzitter en zelfs mede oprichter der vereeniging was. Bij de hierna volgende discussie wordt door den ZeerEerw. Heer Pastoor van Rlel gevraagd de keuze tot de volgende vergadering uit te stellen, daar het punt niet rechtstreeks op de agenda vermeld staat. De heer Tielen ziet niet in waarom het punt zou worden aangehouden, op de volgende vergadering zou men weer voor hetzelfde feit komen staan. Bovendien hoelang duurt het weer eer vergadering wordt gehouden Nu is het bestuur bijna in z'n geheel aan wezig waarom spr. het gewenscht acht de keuze niet langer uit te stellen. Ook de Voorzitter acht het onnoodig de beslissing langer uit te stellen en geeft de aanwezigen een korte pauze om hun keuze te overdenken. Nadat de vergadering eenige minuten geschorst is, spreekt de ZeerEerw. Heer Pastoor van Riel een woord tot den heer van Heesbeen om hem te verzoeken zijn voornemen om de candidatuur niet te aanvaarden terug te trekken. De Voorzittei geeft hierna aan de De Voorzitter merkt op dat de aan leiding tot dit voorstel is het feit dat het nogal eens voorkomt dat bestuurs vacatures niet werden aangevuld, waar door een kleiner aantal bestuursleden zitting heeft dan hei reglement voor schrijft, hetgeen de verdeeling der ver. schillende functies zeer bemoeilijkt Daarom vraagt het bestuur machtiging om desnoods uit andere parochies het bestuur aan te vullen, wanneer de parochie waar de vacature ontstaan is zelf zoo laks is geen candidaat te stellen. De Z Eerw. Heer Pastoor van Riel veronderstelt dat deze mogelijkheid zich niet vaak zal voor doen, daar het bestuur zelf het recht heeft een can didaat te stellen. Dn Voorzitter haalt daarentegen een voorbeeld aan dat indertijd in Besoijen heeft plaats gehad. Ook het bestuur kon in die parochie gten candidaat vinden. Het ligt trouwens voor de hand dat 't bestuur eerst zal trachten uit de betreffende parochie een can. didaat naar voren te brengen, en slechts bij uiterste noodzaak een keuze zal doen uit de andere parochies. Het is dus niet zoo zeer een wijziging als wel een aanvulling. Het voorstel wordt aangenomen. De afvaardiging naar den Staten Kieskring Heusden wordt evenals andere jaren aan het bestuur overge laten. De laatste 4 jaren waren afge vaardigd de heeren Siemer, Smolders, v. d Geld. v. Beijnen en Lotff. Bij de rondvraag neemt de heer v. Duijl het woord, op de eerste plaats vraagt hij ieder der leden een reglement thuis te sturen; nu er f200— in kas is kan er dat wei af. Üe tweede opmerking van spreker betreft de belangstelling in de vereent* ging. De Voorzitier heeft in zijn openingswoord gehoopt dat een nieuwe bloeiperiode zou intreden. Spr. meent dat het op den weg van het bestuur ligt zooveel mogelijk de be langstelling gaande te houden op dit punt is naar zijn meening het bestuur wel eenigszins te kort geschoten. Men ltd. Beleefd aanbevelend, vergadering de beslissing om de keuze al of niet aan te houden. De meerderheid spreekt zich uit voor een directe keuze uit, zoodat tot stemming wordt overgegaan. Uitgebracht worden 38 stemmen waarvan 16 op de heer v. Heesbeen, 15 op de heer Klijberg, 6 op de heer Smolders en 1 op de heer Lotff. De heer J. van Heesbeen is dus ge kozen. Deze dankt de vergadering voor 't vertrouwen dat in hem gesteld is, doch wil de aanneming nog in beraad houden. Op aandringr.n der vergadering neemt de heer van Heesbeen dan echter dtfinitief zijn benoeming voor een jaar aan welk besluit met applaus wordt begroet. De verdere bestuursfuncties zal het bestuur onderling verdeelen, en het resultaat hiervan zal in de volgende vergadering worden bekend gemaakt. Vervolgens wordt een Reglements wijziging behandeld. Voorgesteld wordt om in art. 12 achter de eerste alinea welke luidt als volgt D^ algemeene vergadering kiest voor 4 jaren een bestuur van 11 leden, met dien verstande dat ge kozen worden 5 leden uit de Parochie „St jan" en 2 leden uit ieder der andere Parochies in te lasschen: Worden uit de Parochie waar de vacature is ontstaan geen of geen voldoende aantal candidaten gesteld dan kunnen deze door personen uit andere Parochies met afwijking van het bovenstaan de worden aangevuld. hoort niet van de vereeniging als bij verkiezingen en bij het ophalen der contributie. Natuurlijk is dit wel het voornaamste, meent spr. maar htj zou graag zien dat ook in de rustperiode de belar gstellin g der leden werd wakker gehouden. Spr. beveelt daar. om aan het houden van meer verga deringen. propaganda- en ontwikke lingsavonden. De Vlce-Voorzitter de heer Smolders, dankt daarna den scheidenden Voor zitter voor de moeite en opofferingen die hij zich in de afgeloopen 4 jaren getroost heeft»voor de vereeniging. De Voorzitter dankt en merkt op dat de woorden der beide laatste sprekers wel eenigszins in tegenspraak zijn. Den heer van Duijl antwoordt hij dat de heer Nuljten indertijd aangeboden heeft de reglementen te vermenigvuldi- gen, waartn hij echter tot heden nog niet Is geslaagd. Wanneer de heer v. Duijl meent dat de uitgave wei is gemotiveerd nu er 1200 In kas is, moet hij niet vergeten dat nog aan de verplichtingen ten opzichte van den Statenkring Heusden moet voldaan worden. De penningmeester wil den heer van Duijl graag uit den waan helpen dat de vereenfgtng rijk ts. Dat er eind 1930 f200 in kas was komt omdat er toen weinig uitgaven geweest zijn. In het verkieztngjjaar 1931 was dit echter anders. Aan contributie werd dit jaar nog ontvangen f 125 58, zoodat totaal in kas was f 337 34. waarvan spr. heeft uitgegeven een bedrag van f 345.04 Hij heeft dus wonderen ver richt, doch met de nog onbetaalde rekeningen is er een achterstand van EMIL JAMMINGS 's Werelds beroemde fiimartist komt Zaterdag en Zondag in zijn eerste sprekeade film: welke ai zijn films overtreft. Luxor-Bioscoop. f 160 - De Z Eerw. Heer Pastoor van Riel vraagt of 't niet mogelijk is de regle menten tegen een kleine vergoeding beschikbaar te stellen. Dit wordt door het bestuur in over- weging genomen. De Voorzitter beantwoordt vervolgens de tweede opmerking van de heer v. Duijl. en meent dat deze wel wat over dreven heeft. Er wordt regelmatig vergaderd, behalve bij 'n enkele uitzon dering was de zaal echter slechts matig bezet. Spr. somt de spreekbeurten die ver vuld zijn op, en komt lot de conclusie dat het bestuur toch wel eenigszins heeft aangepakt. Verder merkt spr. op dat er in Baardwijk, Antonius en Besoijen pro- pagandaclubs zijn, terwijl niettegen staande de slechte kas steeds vol doende propaganda voor de vergade ringen gemaakt wordt. Spr. gelooft niet dat men de fout bij het besiuur moet zoeken, mocht dat wel het geval zijn, dan is het hem een voldoening dat htj zijn ontslag heeft genomen. De heer van Duijl merkt nog op dat z'n woorden allerminst bedoelden een verwijt aan het bestuur te zijn. Hij vroeg slechts of het bestuur niet iets kon doen om meer belangstelling te wekken. Spr. verzoekt den Voorzitter zijn woorden in goeden zin op te vatten en sluit zich gaarne aan bij de woorden door den heer Smolders gesproken. De Voorzitter dankt hierna de aan wezigen en de bestuursleden voor de genoten medewerking in de afgeloopen 4 jaren en sluit dan de vergadering met den Chr. groet. Alg. Crlslscomllé. Gisteravond had in de zaal van de Ned Herv. Kerk 'n vergadering plaats van belangstellenden van verschillende richtingen met het doel om te komen tot de oprichting van een Algemeen Crisiscomi Na 'n uiteenzetting door den voor zitter van de voorioopige commissie werd onder algemeene instemming een comité gevormd, dat zal trachten gel den te verzamelen om zooveel mogelijk in den nood, welke te verwachten is, te voorzien. Het comité is samengesteld als volgt: Ds. Louwe Kooymans, voorzitter, mevr. Both, mevr, v. d. Hoeven, mevr. Louwe Korymans, zuster Roos en de heeren Wtjnands, H. van Driel, P. Wouters. A. van Gent, L Hartog, Scholt, H. Greve, H. Nteuwenhuizen Jr., Abr. van Herwijnen en C Schoep. Crisis comité St Antcnlus. De Zondag in de parochiekerk ge- houden collecte ten bate van het crisis - comité heeft opgebracht plm. f 100.- Contingenteerlng van den Schoenen- import. Door het Bestuur van de afdeeling Waalwijk van den Ned. R.K. Midden standsbond is onderstaand telegram aan de Middenstandsraad verzonden: De afd. Waalwijk van den Ned. R.K. Middenstandsbond verzoekt Uwe medewerking om te bevorderen dat zoodra door het Parlement aan de Regeering bevoegdheid is verleend tot contingenteering van invoer, daarvan ten spoedigste gebruik wordt gemaakt ten behoeve van de Schoenindustrie. Het gebrek aan werkgelegenheid in deze industrie heeft voor den Midden stand de meest funeste gevolgen. J. C. VAN EIJKELENBURG, Vice Voorzitter. CHR. VAN LIEMPT, Secretaris. R.K. Winkeliersbond. Op de vergadering van den Winke liersbond, atdeeling v. d. R K. Mid denstand, gehouden den 9 November j.l. in de Korenbeurs is besloten tot het beschikbaarstellen van versch I- lende prachtige prijzen voor de goede oplossers van een letter—raadsel. Deze prijzen zullen worden geëx poseerd in de vitrine van de Singer- maatschapplj De loten hiervoor zullen gratis aan de koopers worden verstrekt. De namen der deelnemende winkeliers zuilen nader worden bekend gemaakt. Commissie tot wering van Schoolverzuim. In de gisteren gehouden vergadering der Commissie tot wering van School verzuim werd tot Secretaris dier com missie benoemd de heer J. A. Thijsen alhier. Tavenu De malaise kwam ook hier al even om 't hoekje kijken, Maandag waren er nog al hiaten in de zaal, wat we toch bij de jaarlijksche opera's van Tavenu niet gewoon zijn. Zondag was het vol. 1 Op het tooneel was geen malaise— stemming merkbaar, daar werd weer met gloed en entrain gezongen en gespeeld, zooals we dat bij Tavenu wel gewoon zijn. De opera Nelly die Zondag en Maandag werd opgevoerd, en waarvan een beschrijving in onze voorgaande nummers verscheen, verhaalt van het leven der Noordzeevistcheis ten tijde van Napoleon, een zangspel een voudig en sober van opzet en enscè- neertng, maar misschien wel juist daardoor zoo frisch en bekoorlijk aan doend. Krachtig en vol klonken de ver schillende koren, vooral het gebed tij dens den storm in het eerste en ae rondedans in het tweede bedrijf en lief en stemmingsvol waren de soli en duetien o.a. tusschen Anna en Verhoef in het eerste en Nel y en Fioris in het tweede bedrijf, üe solis ten, daar waren de oude getrouwen van Tavenu, mtj. D. Staats als Anna Verhoef, mtj. A. Franssen als Nd y en de heer buimanje als Fions, deze drie hebben in het verleden reeds meerdere malen bewezen hun plaatsen in het ensemble volkomen waaidig te zijn en ook thans waren zij weer prima in vorm. Mej. Franssen, de zuivere heldere sopraan, inej. Staats, met haar diepe, mooie alt, en good old Tommy, de warme, rijke bariton zijn een tilo die men bij Tavenu niet alleen om hun, ook tecnnisch prima stem maar even- zooveel om hun keurig spel in eere mag houden. w en stramme gewrichten, verdrijf die afmattende pijnen van rheu- k matiek en spit met de beroemdej AKKER', .Geen goad zoo goed." En dan waren er dit jaar twee de butanten de heer M Pullens als Geert en de heer Frans de Vaan als Verhoef, die deze eerste maal reeds een groote aanwinst voor het gezelschap geble ken zijn. De heer Pullens beschikt over een werkelijk goede stem, die zich ook uitstekend wist aan te passen bij de andere solisten en het koor en ook zijn spel verried, al trad hij voor de eerste maal in een dergelijke vereeni ging op, heusch geen onbekendheid met de planken. Ook de heer de Vaan, die als vis- scher Verhoef, een der hoofdrollen vervulde, was bij dit eerste optreden een succes, die een permanente plaats in de soli—stemming van Tavenu alleszins waard is. Al zullen zijn zang en spel door meerdere oefening onge twijfeld nog winnen. Dan waren er nog eenige kleinere rolletjes waaraan evenals aan de koren de meest mogelijke zorg was besteed. De heer M v d. Heijden, die de regie in handen had blijkt ook al op dat gebied een goede kracht aan wie een en ander wel is toevertrouwd. Het orkest uit den Bosch dat uit plm 35 personen bestond, was kwa litatief zeker niet minder dan in zijn kwantiteit, in dit opzicht staken deze opvoerirfgen wel een heel stuk boven hun voorgangsters uit, dat was dezen keer in orde. De heer Duljvelaar, de begaafde leider heeft ons door deze uitvoerin. gen weer eens temeer aan zich ver- plicht, hij weet zijn gezelschap te be zielen, er zat gloed en vuur in de koren en dat is toch alleen zijn werk. Hij geeft zich desnoods een heel jaar enorme moeite voor z'n vereeniging. De decors, zij waren vervaardigd door den heer van Beurden, en de costuums waren sober doch smaakvol en in den stijl van het geheel. Tavenu heeft met de opera Nelly, Waalwijks naam op dit gebied weer als van ouds hoog gehouden. Kunst en Vriendschap De familie Loberg. De gemengde tooneelvereenlging .Kunst en Vriendschap* is op hare eerste winteruitvoering goed voor den dag gekomen Wij hadden van een zoo jonge vereeniging niet zulk een puike vertolking van het zware stuk „De familie Loberg" durven verwachten. Wat het stuk betreft, dit is een variatie op een thema dat we de laatste jaren reeds meerdere malen hebben gezien de vader gehecht aan geld en zaken verwaarloost de opvoeding zijner kin deren. die een voor een In het ongeluk storten, tot tenslotte de ontknooping komt door 't bidden en werken der moeder, geholpen door een plotselinge tegenslag in zaken. Het was een brok sentiment dat we te verwerken kregen en het deed weldadig aan als Jozef en Femia een oogenbllk op 'l tooneel verschenen om voor een luchtige af. wisseling te zorgen. De regisseur v. d. Meijdenberg met zijn dames en heeren heeft ons dit sentimenteele stuk echter zoo voorgezet dat het overdadige gehuil voor het grootste gedeelte achter fijn spel werd verborgen, zoodat het allerminst storend was. Ais wl] personen willen noemen, dan denken wi] op de eerste plaats aan Mevr. Loberg, welke hoofdrol gespeeld werd door M. Bakker-Verhoeven. Er werd van haar uiterst veel gevergd, doch zij heeft haar zware taak tot het k verzacht verrassend^ snel.

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 5