Het warenhuis vanIWroom en Dreesmann te 's-Hertogenbosch. lillilliliil S Het is ons niet mogelijk de venschil- j lende allernieuwste snufjes en inrich- tingen, die onze aandacht trokken, in zijn geheel weer te geven; -Wij wijzen slechts op het ispeciale tochtlooze ver- warmingssyisteem, de inrichting der etalage-galerij en de etalages zelf, het snel-buffet, de nieuwe afdeelingen voor ischoenen (met pedicure), con fectie en levensmiddelen. Voorts de indrukwekkende lichthal, het centrum van het warenhuis, en de ateliers, waar 150 meisjes het confectiewerk vervaardigen, de automatische tele fooncentrale, enz. En overal is het 600 man sterke personeel in drukke bedrijvigheid, met recht mag men zeggen: een stad in een stad. In alle afdeelingen trof ons de orde en net- DE LUNCHROOM. heid en de ruimte die aan alles toege meten is. Aan het souper, dat door de directie werd aangeboden, we'rd 'n kort woord gesproken door den directeur, den heer Veenmeijer. Namens de pers sprak de oudste collega, de heer Thijssen, die „De Zon" in Den Bosch heeft zien opkomen en hooger en hoo- ger heeft zien klimmen. Hij sprak de beste wenschen uit voor V. D., die het heeft aangedurfd op zoo grootsche wijze het eerste warenhuis in 't Zui den te scheppen. Namens de directie sprak de heer Fockema nog een dank woord. De beeldspraak van den heei Thijssen doortrekkend, zeide hij dat thans de Zon aan het hoogste punt van den hemel staat. Verder wees hij er op dat niet alleen mooie parle mentsgebouwen of een mooi stadhuis de aantrekkingskracht van een stad bepalen, maar zeker ook hetgeen de winkelzaken te bieden hebben. Terecht mag dit nieuwe gebouw een warenpaleis genoemd worden, maar dan een „werkpaleis" in den echten zin des woords, en we mochten na onzen rondgang constateeren dat het ook inwendig een pracht-instal- latie is. Met den spreker-journalist van den middag bieden wij de directie onze gelukwenschen met het groot sche werk en vertrouwen dat het suc ces evenredig zal zijn aan den durf en ondernemingsgeest, die zich in alles demonstreert. De pogingen van Brabants' hoofd stad om z'n industrie te bevorderen, zijn niet met veel succes bekroond, maar. als winkelcentrum handhaaft Den Bosch niet alleen zijn ouden roem, maar geeft daaraan steeds uit breiding. De fa. Vroom en Dreesman schijnt dit goed begrepen te hebben, toen zij voor 29 jaar op bescheiden voet in deze stad haar zaak vestigde en nu weer, nu ze na herhaalde uitbreidin gen haar bedrijf heeft omgezet in een compleet steedsch warenhuis. Reeds meer dan twee jaren heeft men aan den reusachtigeri bouw ge werkt eh nu rijst de imposante voor gevel aan de Schapenmaïkt hoog op, naast het Renaissance-stadhuis, waar mede hij een scherp contrast vormt. De directie ontving den dag voor de officieele opening een gezelschap persmenschen, teneinde deze de gele- j genheid te geven het eerste warenhuis I m 'het Zuiden ook van binnen te be- I zichtigen. In de gezellige en modern- j luxueus ingerichte lunchroom kwam liet gezelschap bijeen en hier deed een der directeuren interessante mededee- lingen omtre.np den bouw. Hij wees op de overproductie in binnen- en buitenland, welke over productie moeilijk te plaatsen is bij de kleine winkeliers, doch waarvoor groote concerns noodig zijn, die groo- ie kwaritums ineens kunnen opnemen. Alleen een groot concern als V. D. is in staat om door zijn groote yet- toopsgelegenheid speciale artikelen te laten vervaardigen; zoo draaien ver schillende fabrieken bijna uitsluitend voor V. D„ waardoor begrijpelijker wijs veel goedkooper kan worden in gekocht. Wat betreft den verkoop is een concern in staat met veel geringer onkostenpercentage te werken, daar duizenden artikelen profiteeren van één gebouw, één leiding, éen reclame- systeem enz. Vooral ook door den verkoop van levensmiddelen biedt het warenhuis gelegenheid de uitgaven voor de huishouding zooveel mogelijk te beperken. Hieronder volgen enkele cijfers be treffende het monumentale gebouw, dat naar ontwerp van Oscar Leeuw gebouwd is door de Betonmaatschap- pij Hidden-Nijland. Verwerkt zijn 9 millioen K.G. beton, 800.000 K.G. ijzer, 1100 M3. marmer, 1050 M3. van een (Speciale marmersoort uit dé Py reneeën. Het draagvermogen is 1000 K.G. per M2. en het totale vloeropper vlak 12.000 M2. Aan glas-in-lood is een totaal oppervlak van 500 M2. aan gebracht en aan gewone lichtramen 1600 M2. De etalages heslaan 300 M2. en het geheel wordt door 2500 licht punten in een helder diffuus licht ge zet. De inhoud van het gebouw is 40.000 M3. De prachtige lunchroom biedt plaats aan 200 personen. Onder leiding der directeuren werd het gebouw hierna bezichtigd. Bijzon der de rijke, marmeren trappenhal met de glas-in-lood ramen trok de aandacht der bezoekers. Hier is de moderne efficiency van het warenhuis samengebracht met de geschiedenis van Brabant. De ramen zijn ontwor pen door Huib Luns, op inspiratie van Vincent Cleerdin. In de beneden- groep, gelegen op de trap naar de eer ste etage, is het middeleeuwsch Bra bant voorgesteld in zijn hoofdfiguren, Maximiliaan van Oostenrijk en Maria van Bourgondie, onder- wier regee ring het gewest zijn hoogsten bloei bereikte. De groep der eerste etage stelt Brabant voor ten tijde van den tachtigjarigen oorlog en in het tijd perk van staatkundigen en kerkdij ken strijd. De verdrukking van het generaliteitsland Brabant wordt hier voorgesteld door de wanhopige Bra- bantsche Maagd, tusschen Alva en Frederik Hendrik, de veroveraar van Den Bosch. De bovenste groep beeldt het her leefde Brabant der negentiende eeuw uit; de opneming van Brabant in den kring der overige gewesten is verzin nebeeld door het wapen dat tusschen de wapens der overige provincies is aangebracht. In hoofdtrekken dus de heele ge schiedenis van Brabant; het trof ons werkelijk, deze uiting van kunst- en cultuurgevoel aan te treffen in een modern warenhuis. DE LICHTHAL. 1 Oct. 11. naar de aanvullingsreserve zl|n overgegaan, zal voor deze ge meente plaats hebben op 17 Dec. a.s. Ie Waspik. - Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de Chr. School aan den Loonschendljk hebben zich 7 sollicitanten aangemeld. - in de OL. school in de Kom alhier zal a s. Donderdag des avonds 7 uur onder leiding van het hoofd der school, den heer E. Colet, een ouderavond worden gehouden. - Op Maandag 16 November des namiddags 3 uur zal in het café van N wed. A. van den Haart aan de Nleuwevaart 'n vergadering van stem gerechtigde ingelanden van 't water— schap .het Eendennest" worden ge houden. De agenda vermeldtVer— «lezing van een voorzitter wegens Periodieke aftreding. - Onze dorpsgenoot M V., werk zaam te Waalwijk, had een dezer dagen het ongeluk zich dermate aan de hand te verwonden, dat hij zich onder geneeskundige behandeling noest stellen. - Bij het pulprijden van de haven alhier had de landbouwerszoon J v. P. het ongeluk met paard en kar tegen de woning van den heer M. C. de hes te rijden, met het gevolg, dat de deur en muur. alsmede de gangmuur ernstig beschadigd werden. CAPELLE. Door den heer A. Vos ln de Heistraat is de vorige week in ap vergaderzaal een Bondsgebouw geopend. De jeugd kan zich hier in de lange winteravonden met diverse 'pelen vermaken. De plaatselijke afdeellng van aï i Fabrieks— en Transport— a'oeidersbond houdt a.s. Dinsdag 17 °v. des avonds half acht in de ver- Wderzaal in de Heisiraat een leden vergadering. De agenda vermeldt o.a. candidaatstelling voor den Bondsraad, Men deelt ons mede dat voo: de Ned. Herv. Jong. Vereen. Immanuel alhier op Vrijdag 8 Januari hoopt op te treden Ds. Koolhaas van Rotterdami Voor de Ned. Herv, Meisjes- vereeniging .Bidt en Werki" alhier hoopt Donderdag 19 Nov.'s avonds 7 uur in de Ned. Herv. Kerk op te treden Ds. Meiers van Utrecht eertijds alhier. VRIJH.—CAPELLE. Naar men ons mededeelt ontstond dezer dagen bij A. v. Z. aan den Loonschendljk een begin van brand Door het krachtdad g optreden werd erger onheil voorkomen. In de Qeref. Kerk alhier zal Donderdag 12 Nov. a.s. des avonds half acht de jaarlijksche dankstond voor het gewas worden gehouden, waarin hoopt voor te gaan Ds. Snoeij van 's Gravenmoer. Bij onderhandsche aanbesteding is het bouwen van een woonhuis met landbouwschuur voor rekening van den heer F. v. Zuilichem aan den Winterdijk alhier opgedragen aan den aannemer A. Willemse te Sprang. Aan de Labbegatsche haven heerscht thans een enorme drukte in verband met het aanvoeren van pulp, hetwelk dit jaar veel per scheeps— vervoer plaats heeft. Dit heeft echter tot gevolg dat dagelijks een zeer groot aantal karren de Hoogevaart passeert en deze weg, welke onlangs geheel is vernieuwd, vanaf het station tot aan de haven geheel wordt stuk gereden. WASPIK. Alhier is opgericht een crisis-comité, bestaande uitde Zeer. eerwaarde Heer H. Huijbers, Pastoor, de Zeereerwaarde Pater Honorius, Rector der St. Theresiakerk, de Edel achtbare Heer P. N. Dekkers, Burge meester, en de Heeren A. Smeur, B. Langerwerf, M. van Dongen, C. P. Gijsman, J. H. Smits, P, Langerwerf Mzn, A. P. Brokx en G. L. Akkermans. Tot voorzitter is aangewezen de Edelachtbare Heer P. N. Dekkers en tot secretaris-penningmeester de Heer M. van Dongen. Zondag 1.1. werd door de Har. monie .Volksvlijt en Volksvermaak" een serenade gebracht aan de Heeren H. Tabbers en P. Straver, die dezer dagen hun 50-jarig lidmaatschap dier harmonie vierden. Maandagavond werd aan de beide jubilarissen door het be stuur der harmonie een souper aange boden. Door Burgemeester en Wethou ders is aan de R.K. Middenstandsbond alhier vergunning verleend tot het doen houden eener verloting bij gelegenheid der a.s. winkelweek. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente op Vrijdag den 13 November a.s. des namiddags ten 6ure. Aan de orde is. I. Beëediging nieuw benoemd raadslid. II. Mededeelingen, III. Vaststelling rekeningen Burgerlijk armbestuur 1929 en 1930. IV. Vaststelling Begrooting der Ge- meente over 1932. VBenoeming lid Burgerlijk arm bestuur. (aftr. J. H. Smits). RAAMSDONK. Onze Voetbalver. .Het Wapen van Raamsdonk" kreeg Zondag jl. twee clubs op visite. Het eerste elftal speelde tegen de Dussen. sche Boys, welke wedstrijd weid ge wonnen door het Wapen met 5 1 het tweede elftal speelde tegen de Madesche Boys, die moesten het loodje leggen met 1—4. De Veersche Boys die een uitwed strijd hadden, verloren van SNP uit Geertruidenberg met 3-1. RAAMSDONKSVEER. Door de Kon.Erk. Postduivenvereeniging „Prin ses Juliana" zal op Zaterdag 14 en Zondag 15 November a.s in de zaa- van den heer J. Kamp aan den Keil zersdijk een tentoonstelling gehouden worden van postduiven. GEERTRUIDENBERG. Zaterdag 14 en Zondag 15 November a. s. des avonds half acht zal door de tooneel- vereeniglng I.V B. alhier worden op gevoerd het oorlogsdrama in drie be drijven „De groote waanzin" van J. Grosveld terwijl de costuums geleverd worden door de firma Schippers uit Rotterdam. Ongetwijfeld zullen vele tooneelliefhebbers naar de van ouds bekende zaal van Hotel Santbergen trekken. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand October 1931 ingelegd f 11352,38 en terugbetaald f 9017.53. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 7399. De uitslagen van de Zondag jl. alhier gespeelde voetbalwedstrijden luiden als volgt Good Luck—RWB 4-0 SNP—Veersche Boys 3—1 Voor de Evangelisatie der Ned, Herv. gemeente hoopt Zondag a s. des namiddags half zes voor te gaan ds. Strating uit Oosterhout. Tot tijdelijk onderwijzer aan de R. R. Bijzondere Jongensschool alhier is benoemd de heer A. M. Loonen te •S Hertogenbosch. GEERTRUIDENBERG. De Poli. tie had er de „Lucht" van gekregen dat S. A W. handelaar alhier, een hoeveelheid spek in bewaring had, welke nu niet bepaald geschikt was om iemands eetlust op te wekken. Heden stelde de politie ter plaatse een onderzoek in en bleek dat van een partij gerookt spek een deel zoo be dorven was dat de eigenaar het zelf reeds in zijn tuin begraven had. Niet minder dan 27 stukken gerookt spek werden door de politie opgegraven, hetgeen niet veel moeite kostte daar dit spek slechts enkele centimeters diep was begraven. Gelukkig dat dit bijtijds werd ontdekt, daar anders de omwoners spoedig veel last van ratten zouden hebben gekregen. Het spek is onder politietoezicht voor consumptie onbruikbaar gemaakt en daarna begraven. De Maandag j.l.in deze gemeente gehouden collecte ten bate van het Roode Kruis bracht f 30 96 op. Tot onderwijzer aan de bijzon dere R K. Jongensschool alhier is be noemd de heer P. Krols, thans onder wijzer te Made. Voor de Evangelisatie Eben Haëzer te Raamsdonksveer hoopt Donderdag 12 November a.s. voor te gaan de heer Schoonderbeek tot het brengen van een dankstond voor het gewas. NIEUWS UIT HEÜSDEN. Heusden, 10 Nov. 1931. Openbare Vergadering van den raad dezer gemeente op Maandag 9 Novem ber 1931 des avonds 6 uur. Aan de orde 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomenstukken. 3. Voorstellen van B. en W. tot heffing van a. 80 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting op de gebouwde eigendommen (thans 40.) b. 20 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting op de ongebouwde eigendommen (thans 10.) c. 100 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting (thans55.) d. 50 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting (thans 20.) e.;' 80 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting (thans 40.) 4. Vaststelling der gemeentebegrooting vleeschkeuringsbedrijf beide over 1932.) 5. Vaststelling verordening betreffende het beroep in art 7 en 9 Woning wet. Evenals op veie plaatsen elders wordt ook hier tusschen de slagers een <4i

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 7