Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. riflö FtUILLtl on I UITGAVE: WAALWIJESCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. SS. [Telegr.-Adret: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Prae-Adviezen van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van ALFRED WILSON BARRETT. (Nadruk verboden). MUMMER 94. WOENSDAG 25 NOVEMBER 1931. 54e JAARGANG. De Echo van het Zuiden, Waalwijbsche en Langstraatscbe Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. EERSTE BLAD Aangaan van rekening-cou rant-o vereenkoms t Per 31 December a.s. expireert de krachtens Uw besluit van 28 November 1930 met de N.V. Geldersche Credietver- eeniging gesloten rekening-courant-over- eenkomst tot een bedrag van 90.000. Het is noodzakelijk de overeenkomst weder te verlengen en wel tot een aan merkelijk hooger bedrag. Voor verschil lende buitengewone werken toch, die gedeeltelijk reeds zijn tot stand gekomen, gedeeltelijk nog in uitvoering zijn, moet nog een geldleening worden gesloten. De uitgaven hiervoor bedragen: 1. Voor den bouw van een nieuw ge meentehuis 190.000. L Voor kapitaalverstrek king aan de Gem. Hy potheekbank 35.000. 3. Voor aanbouw van. 3 lokalen aan de R.K. Meisjesschool St. Cris- pijnslraat 10.000. 4. Voor kapitaalverstrek king aan de Woning- bouwver. „Baardwijk" voor den bouw van 4 woningen 9.900.— 5. Voor aanschaffing van meubelen, enz. voor bijzondere lagere scho len, uitbreidingen daar van, enz. 5.649.11 6. Voor aanschaffing van meubelen voor de openb. lagere school 591.95 251.141.06 Afgerond: 250.000. In verband met te verwachten over tollig kasgeld van de bedrijven, zal hoog stens 230.000 voor kasgeld benoodigd zijn. Opname van het geheele bedrag bij den aanvang van het jaar 1932 zal niet noodzakelijk zijn. Per 1 Januari 1932 De ZiiverhoniDo is direct benoodigd voor alsdan te be talen rente, aflossing en annuiteiten van geldleeningen ongeveer 200.000 (inbe grepen te storten pensioensbijdragen voor het personeel en andere kleinere uitgaafposten). Indien de gemeente in de gelegenheio is in 1932 een vaste leening te sluiten voor bovengenoemd bedrag van 250000 voor buitengewone uitgaven zal van het te verleenen crediet door de N.V. Gel dersche Credietvereeniging slechts voor een gedeelte en dan nog tijdelijk worden gebruik gemaakt. Alsdan is zelfs te ver wachten dat er een tijdlang te veel aan kasgeld zal zijn. Dit overtollige kasgeld mag evenwel niet gestort worden bij ge noemde bank, omdat Ged. Staten eischen dat de banken voor credit-saldi in reke ning-courant boven 1000.aan de gemeenten onderpand verstrekken. Wij zijn voornemens het overtollige kasgeld alsdan in deposito te geven bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te 's-Graven- hage, voor welk semi-officieel over heidsorgaan de bezwarende voorschrif ten niet gelden. In verband met de be palingen der gewijzigde gemeentewet omtrent het uitleenen van gelden, moet hiervoor ook een raadsbesluit worden genomen, hetwelk door Ged. Staten moet worden goedgekeurd. Het maximum be drag der in deposito te beleggen gelden is niet juist te ramen. Het bedrag is mede afhankelijk van de mate, waarop de middelen bij de gemeente en bij de bedrijven binnenvloeien. In bijgaand ontwerp-besluit hebben wij het maxi mum bedrag gesteld op 100.000. Wij bieden U hierbij tevens ter vast stelling aan een ontwerp-besluit tot het aangaan eener rekening-courant-overeen komst met de N.V. Geldersche Crediet vereeniging tot een bedrag van 230.000. De voorwaarden van dit besluit zijn de zelfde als die, welke het vorige raadsbe sluit bevatte. Verpachting Landerijen. De pacht van het land, afkomstig van v. Baal en v. Loon, gelegen over de le Zeine, eindigt met het jaar 1931. De te genwoordige pachter, J. de Rooij, heeft gevraagd het land voor 240.— per jaar weder te mogen inhuren voor de jaren 1932 en 1933. Tot heden was het verpacht voor 275.—. Wij achten het bedrag van 240.momenteel billijk, daar wij ver wachten dat het bij publieke verhuring niet meer zal opbrengen. Wij stellen U daarom voor het land onder genoemde voorwaarden onderhands te verpachten, doch de voorwaarde te stellen, dat de gemeente zoo noodig voor woningbouw 28. Luister eens, mevrouwtje, al dat gesmeek en gesoebat geeft niets, u moet er uit. Pak uw bullen maar bij elkaar Nelly was niet meer in staat iets te zeggen. Ze wankelde naar de slaapka merdeur en ging naar binnen. De man ging op tafel zitten en keek minachtend naar de etenswaren, die het „koningsmaal" hadden moeten vor men, in gedachten verzonken streek hij over zijn baard. Eenige minuten verliepen, toen ging de slaapkamerdeur weer open en Nel ly verscheen, maar het was een heel andere Nelly dan zooeven. Daar stond geen van verdriet gebroken vrouw, maar een vastberaden moeder, gereed om voor het leven van haar kind te vechten. Ik, ga niet weg, riep ze, mijn jon gen slaapt, hij zal beter worden; ik denk er niet aan hem nu te vervoeren in deze vreeselijke koude. Het zou zijn dood zijn. Resoluut draaide zij het slot van de slaapkamerdeur om en stak den sleu tel tusschen haar kloeren Coombe keek haar onbewogen aan. Zal je rustig vertrekken of moet ik mijn mannen binnen roepen om me een handje te helpen? Ik ga niet. Zeg maar aan den huis baas dat ik hier zal blijven met mijn kinderen totdat hij ons er zelf uitsleurt en de straat op jaagt. Jaikes, dat kan ik niet langer aan zien, schreeuwde Denver. Hij ging een stap naar voren, maar de oude Jaikes, verkleumd als hij was door de koude, strompelde hem achterna en greep hem bij den arm. Meneer Will, smeekte hij, we kun nen toch niets doen. Men zal u herken nen, wat moeten wij beginnen? Dacht je dat ik het kan aanzien, dat zij haar op straat zetten, siste Den ver. Met een paar stappen was hij bij de deur en stond op het punt naar binnen te gaan, toen vlugge voetstappen weer klonken; h(j zag een klein meisje de straat oversteken. Cissy, wat een geluk dat je komt, zuchtte hij opgelucht en zich snel in de duisternis terug trekkende, liet hij haai voorbijgaan. Moeder, hoorde hij haar roepen, toen zij de kamer binnenstormde, moe der, zie toch eens wat ik van een aardige meneer gekregen heb. Hij hoorde de moeder antwoorden en hij hoorde ook den uitroep van verba zing van den man. Daar heb je je geld en nu er uit, klonk het en een oogenblik later zag Denver den afgezant van den huisheer hoofdschuddend en met een gezicht waarop de grootste verbazing te lezen stond, het huis verlaten en de richting of anderszins over een gedeelte van het land mag beschikken zonder daarvoor schadevergoeding verschuldigd te zijn. Wel zou alsdan een evenredige vermin dering van de pacht zijn toe te staan. Eveneens eindigt met het loopende jaar de pacht van het land, afkomstig van de Erven van der Geld, gelegen in voorm. Besoijen. De pacht bedraagt hiervan momenteel 120.per jaar. De tegenwoordige pachter L. van der Sanden, is genegen het land voor 65. per jaar weder in te huren. Dit bedrag achten wij onvoldoende. Verder loopt nog af de pacht van het perceel land langs de Baardwijksche Straat, afkomstig van Mej. van Gemert, in huur bij de Erven H. Pijnenburg, die op weder-inhuring geen prijs stellen. Wij stellen U voor ons te machtigen de beide laatstbedoelde perceelen in het openbaar te doen verpachten voor 2 ja ren. Hypotheekbank-verordening. In de in Uwe vorige vergadering her ziene en opnieuw vastgestelde verorde ning op het verstrekken van geldleenin gen onder hypothecair verband en de uitgifte van woningen in huurkoop dooi de gemeentelijke hypotheekbank, welkt- verordening intusschen door de Gedepu teerde Staten dezer provincie is goed gekeurd bij hun besluit van 11 November 1931, G. nr. 180, is bepaald, dat de ver strekte hypothecaire geldleening door de MMTSCHAPPy VAM VERZEKERING OP HET LEVEN inslaan van Skinner's huis. Denver wendde zich tot Jaikes, terwijl groote tranen van dankbaarheid langs zijn wangen biggelden. -Goddank, dat zij op tijd was, zuchtte hij. i En dat u niet naar binnen gestormd bent, vulde de oude man aan. -Ik kon het niet langer aanzien Jai kes, een seconde nog en ik zou alles vergeten hebben en naar binnen zijn ge rend. Mijn flinke, dappere vrouw, mijn j arme, kleine jongen, o, ik had het niet langer kunnen dragen. Nu is alles gelukkig weer goed, sprak de oude man. I -Voorloopig tenminste, antwoordde Denver, doch we moeten onmiddellijk iets voor hen doen, maatregelen treffen, ook voor jou, beste kerel. I Maakt u zich voor mij maar niet ongerust, riep Jaikes, ik ben veel te blij voor Mevrouw, j Ze moet zoo gauw mogelijk naar haar oude omgeving terug, vervolgde Denver, daar moet jij voor zorgen Jai kes. Kom mij in Londen opzoeken. Wat is uw adres, informeerde Jai kes. Londen is zoo groot. Hier is mijn kaartje, het volledige adres staat er op. John Franklin, Kensington Gai dens Avenue, las Jaikes. Bent u dat, meneer Will, ik heb heel wat in de krant gelezen over John Franklin den millionair. Och, beste Jaikes, al mijn millioe- nen kunnen het verleden niet uitwis schen, antwoordde Denver gebroken. Maar ik heb haast Jaikes. Ik moet ziens beste vriend, kom mij zoo gauw gemeente terstond opeischbaar is, als de hypothecaire schuldenaar handelt in strijd met de voorwaarden, waaronder de leening is verstrekt, op het verbonden onroerend goed beslag is gelegd en in nog enkele andere, in die verordening nader omschreven gevallen. (Zie art. 22). Wanneer met betrekking tot een hy pothecair schuldenaar zich een der hierboven bedoelde gevallen zou voor doen en er, ter verzekering van de rech ten der gemeente, maatregelen zouden moeten worden genomen, zou er, in ver band met het bekende arrest van den Hoogen Raad van 19 December 1924 - omdat de gemeente zich hier niet op pu bliek-, maar op privaatrechtelijk terrein bevindt twijfel kunnen ontstaan om trent de vraag, of burgemeester en wet houders wel bevoegd zijn tot het treffen van bepaalde, in het belang der gemeente noodzakelijke maatregelen. Volgens dat en nog latere arresten van den Hoogen Raad toch, kunnen de bepalingen der gemeentewet, waarbij de uitvoering van 's Raads besluiten in het algemeen aan burgemeester en wethou ders is opgedragen, slechts dan toepas sing vinden, als die besluiten betrekking hebben op aangelegenheden van publiek- rechtelijken aard, doch niet, wanneer met 's Raads besluiten het privaatrech telijk terrein wordt betreden. Hieruit zou dan voortvloeien dat burgemeester en wethouders in de hierboven bedoel de gevallen niet zonder meer voor de gemeente zouden kunnen optreden en dat de raad, voor ieder geval en soms op zeer korten termijn, zou moeten wor den bijeengeroepen om tot het treffen van de vereischte maatregelen te beslui ten en om burgemeester en wethouders te machtigen, dit besluit uit te voeren. Dit laatste achten wij nogal omslach tig en, met het oog op den korten termijn waarbinnen soms voorzieningen moeten worden getroffen, ook practisch onuit voerbaar. O.i. kan dit bezwaar worden onder vangen, indien Uwe vergadering ons bij een algemeen geldend besluit, dus b.v. bij de verordening zelf, machtigt, in voorkomende gevallen die voorzieningen te treffen, die wij in het belang der ge meente noodzakelijk en wenschelijk ach ten. Naar onze meening verzetten zich de bepalingen der gemeentewet ook niet tegen een zoodanige algemeene machti ging, omdat de eigenlijke beschikkings daad in dit geval het opeischbaar verklaren der leening onverkort aan den^ raad blijft en aan burgemeester en wethouders slechts machtiging wordt den trein naar Londen nog halen. Tot niogelijk opzoeken, j' Na deze woorden gesproken te heb ben, verdween Denver met rasse schre den in de richting van het station, ter wijl de oude Jaikes met vreugde in het hart het huisje binnen stapte. I Daar was hij getuige van een tooneel zooals hij in jaren niet had gezien. Nelly lag geknield, half huilend, hall lachend om dit onverwachte geluk en om haar heen huppelde de kleine Cissy, ten volle overtuigd dat zij een groot aan deel had in deze vreugdevolle gebeurte nis. j O, wat een geld, riep ze verrukt, o, wat een geld. En nu heeft u de huur be taald en nu kunnen wij iederen dag heerlijk eten en Ned zal weer gezond en I sterk worden. Zoo was Denver op het allerlaatste oogenblik begonnen goed te maken, wat h(j aan de zijnen had misdaan. HOOFDSTUK XX. Intusschen was Denver aan het sta tion gekomen en in den trein gestapt, die hem naar Londen zou brengen. Toen hij, achterover geleund in de kussens van een eerste klasse coupé zat, bestormden hem een menigte van ge dachten. Sedert het oogenblik van zijn vlucht had hij zich niet zoo gelukkig gevoeld. Maar het ontzettende leed bleef, het bt. rouw en de voortdurende angst dat hy herkend zou worden. Hij had zijn vrouw en kinderen gehoi- Prijs der Advsrtentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. verleend, om de door den raad, onder goedkeuring van de Gedeputeerde Sta ten, vastgestelde algemeene regelen, nader ten uitvoer te leggen. Het is daarom dat wij U voorstellen, artikel 25 der in den aanhef bedoelde verordening, waarbij burgemeester en wethouders gemachtigd worden om nog andere dan de in de verordening ge noemde voorwaarden in de hypotheek- acte op te nemen, welke zij ter verzeke ring van de rechten der gemeente noo dig oordeelen, te wijzigen en aan te vul len, zooals in bijgaand ontwerp-besluit is aangegeven. De rondvraag. De heer C. N. van Haren heeft het volgende schrijven gericht aan den raad. Edelachtbare Heeren, Als gevolg van het daarover in de laatste gemeenteraadsvergadering ge voerde debat heeft ondergeteekende de eer U voor te stellen enkele wijzigingen aan te brengen in het Reglement van Orde voor de raadsvergaderingen. Het doel daarvan is, aan de initiatief voorstellen der individueele leden een behoorlijke plaats in de handelingen van den Raad te verzekeren en enkele daar mee verband houdende, doch daardoor verwrongen bepalingen juister te for muieeren. Ik stel U derhalve voor de betreffende artikelen te lezen zooals hierna wordt aangegeven. Art. 11. Andere voorstellen dan die, welke verband houden met de ondei- werpen op den oproepingsbrief ver meld, maken een onderwerp van beraad slaging uit: le. Indien zulke voorstellen door één of meerdere leden minstens 5 dagen vóór de vergadering schriftelijk en behoorlijk geformuleerd ter gemeentesecretarie zijn ingediend. 2e. Indien zij bij wijze van supplement vóór den dag der vergadering alsnog schriftelijk ter kennis van de leden zijn gebracht. 3e. Indien eenig voorstel door de meerderheid van den raad spoedeischend wordt verklaard. Art. 17. De tekst onveranderd als de thans bestaande, doch daaraan toe te voegen een nieuw lid dat aldus luidt: Ieder voorstel dat afwijkt van het schriftelijk aangediende, wordt als een wijziging beschouwd en behandeld. Art. 18. Over een voorstel tot verda ging eener te nemen beslissing wordt gestemd vóór de stemming over de be slissing zelf. Een voorstel tot verdaging der behandeling eener aanhangig ge pen, maar wiens schuld was het, dat zij in zulke droevige omstandigheden ver keerden? Zijn jongen was misschien ge red, doch wiens schuld was het dat het arme kind zoo geleden had? En het ergste was, dat hij zich niet aan hen durfde te vertoonen, hij mocht zich niet bekend maken. Slechts van verre kon hij toekijken en helpen, als een banneling, beroofd van menschelijke liefde en genegenheid. Zijn gedachten- gang werd gestoord door de aankomst van den trein te Londen. Met een zucht van verlichting stapte hy uit en wandelde eenzaam naar zijn huis. Het groote huis in Kensington Gar dens Avenue, dat op naam van John Franklin gehuurd was, was geheel in overeenstemming met de reputatie van weelde en rijkdom die hij zich de laat ste maanden verworven had, toen hij met zijn groote fortuin van Nevada naar Londen was gekomen. Het maakte een degelijke indruk, men kon aan het huis zien, dat het bewoond derd door iemand, die, zonder zich om groote uitgaven te bekommeren, toch iedere pretentie van grootdoenerij wilde vermijden. Door de hall binnen komende bereikte men eerst het trappenhuis, dat met dikke, doch stemmig getinte loopers belegd was. Deze trap voerde naar een aantal vertrekken op de eerste verdie ping, die allen rijk, doch zonder eenige ovrdald waren gemeubeld. In een van die kamers stonden twee groote schrijftafels, aan een waarvan een jongeman zat, Frank Selwyn genaamd, secretaris van Londen's jongste millio nair; hij bladerde met een lusteloos ge baar een groot register door, onderwijl op zijn penhouder bijtend,

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1