Sint Nicolaas Cadeaux A. MEIJRING Den Bosch. HEERENBAAI verschaft U ivoiketi van genot. PUROL Wolken De belangrijkheid van de wijziging zit let zoozeer in de verhoogde tarifiee- jlug, dan wel in de bepaling dat de oeheven rechten niet lager kunnen zijn 25 pCt. van de ad valorum-schat- 9e verhooging van de invoerrechten i schoenwerk werd vooral gevraagd j grond van de sterke toeneming van in invoer, die van 787 000 naar in 1928 en 1.132 000 paar in 1929 het ((rig jaar steeg tot 1 800 000 paar en jt eerste tien maanden van dit jaar iteds de 2,446.810 paar overtrof. De Fransche schoenindustrie is daardoor j„ bet nieuw geraakt. Frankrijk voert i voor 120 miliioen francs schoe ,en In, terwijl de uitvoer slechts 45 miliioen bedraagt. De minister deelde mede. dat ver- looging der invoerrechten op schoei- verhinderd werd door de bestaande handelsverdragen, doch dat de Fran. !Clie fabrikanten een accoord hebben aangegaan met de industrie in Italië, Zwitserland en Tsjecho Slowakije, waardoor de voorgestelde verhooging een compromis kwam te berusten, hétgeen echter nog de rectificatie der iflrokken gouvernementen noodig heeft. De president van de commissie voor handelspolitiek verklaarde bij het debat nog, dat de voorgestelde ver— looging een voorioopige is, en het lamerlid Frot zeide onmiddellijk een wetsvoorstel te zulien indienen om ook let gummieschoeisel in de verhooging K betrekken. het debat werd het voorgesteld, alsof het 't super nationalisme der om- ogende landen is, dat Frankrijk tot iet stelsel van .gesloten volkhuis— ouding dwong. Ook de minister zei, dat de voorzichtigheid in het oog noest worden gehouden om niet met de verhooging der rechten repressaille- maatregelen uit te lokken. De heer Bérenger wees op de enorme videnden van de Fransche schoen industrie, waar aandeelen voor het envoudige genoteerd staan van de raarde, vier jaar geleden, en hij renschte een controle op de maat— chappijen.die van de beschaving ge- profiieerd, toch hun bedrijfsmethode liet verbeteren. Hij vond, dat het niet langing, dat de maatschappijen zich achter de tolrechten in veiligheid stel en hun archaïsche productiewijze aandhaven, zeer ten nadeele van de werklieden, onder wie er aanzienlijke aantallen werkloos zijn. Bij de discussie bieek nog, dat de invoer uit en via België tot 1 800 000 Éancs was gestegen, 1 miliioen francs iter dan in 1928. (Voor de Nederiandsche industrie is bovenstaande wijziging niet van groot direct belang, daar onze uitvoer van schoenen en laarzen naar Frankrijk slechts van geringe beteekenis is. Volgens opgave toch van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg zij de eerste negen maanden van 1931 9327 paren met 'n waarde van f 41 000 terwijl de totale uitvoer naar het bui tenland in dezelfde periode 269.733 paren bedroeg ter waarde van f 1.243 000 met welk bedrag de uitvoer heel wat jager was dan in het voorafgaande {aar, daar in de eerste drie kwartalen aan 1930 de totale uitvoer 343 160 paren beliep, ter waarde van f 1.998.000. fed. Msb. (Zie verder vervolg Provinciaal Nieuws toeetfe blad). DRUNEN. Zondag j.l. gaf „de Volharding* haar eerste Winterconcert de zaal bij den heer Th. Eishout. Om 6 uur was de zaal reeds bezet velen moesten zich met een staan plaats tevreden stellen. Nadat het program met een fiksche Mrsch geopend was nam de Voor eer, de heer L. Sikkers, het woord allen welkom te heeten en dank brengen voor den mllden steun ont- langen. De programma-nummers Fant. sur Opera les Hugenots van Meljerbeer, Suite Ballet en Tanhauser Fant. van y werden keurig vertolkt, waarvoor een apart woord van hulde moeten mengen aan den Directeur, den heer v' Huiten. Het komisch duo Klljn uit Tilburg 'iiide den avond met zijn komische üukjes, welke allen insloegen. Er is onbedaarlijk gelachen vooral bij de nummers „de Mug en de kaars" en ide verliefde Voorzanger". Ook een PWr coupletten werden door het duo veel gevoel gezongen. Na afloop dankte de Voorzitter de armonie en het duo Klijn voor het wige programma. Verder dankte spr. "e aanwezigen voor hun belangstelling J hoopte dat allen hun steun zullen ®iyen geven. Tol slot kregen wij nog een paar i?M.mer8' waarmede dit eerste concert muterend geslaagd mag heeten. - Bij de zangclub van de Meisjes- ongregatie is benoemd tot Directeur heer B. Ritselaar alhier. p~ De postduivenvereniging „de il»i! il'"' 8eves,igd in calé A. v. d. h°udt op 5 en 6 December a.s. !8n tentoonstelling. ELSHOUT. De R.K. Werkliedenver- eeniging zal a.s. Zondag alhier in de zaal der jongens-Congregatie een ver gadering houden. CAPELLE In verband mei statuten wijziging waren de leden der Ccöp. Stoomzuivelfabriek „de Toekomst* alhier ji. Donderdag des nam. 3 uur ingevolge art. 49 der Statuten ter ver gadering opgeroepen in de zaal van den heer J. Treffers aan het bruggetje. De aanleiding tot de voorgestelde statutenwijziging wordt, volgens de toelichting van het bestuur, gegeven door de beperking in art. 44 aan de uitkeeringen van ledenkapitaal gesteld. Het bestuur acht het wenschelijk een grooter deel van het ledenkapitaal uit te keeren, dan hier wordt toegelaten en wii dit mogelijk maken door de bepaling, welke net maximum der uit keeringen vaststelt, ruimer te maken, waarom voorgesteld wordt in het be treffende artikel 44 het getal „20" te vervangen door „40" en een nieuwe alinea na de eerste in te voegen, lui» dende: „Tusschen twee achtereenvol gende uitkeeringen moeten minstens twee jaren verstreken zijn". Het bestuur is yan oordeel hoewel overtuigd, dat met de vorming van iedenkapitaal moet worden doorgegaan, dat, in verband met den grooten melk- aanvoer, de inhouding voor dit fonds Ingevolge art. 43 van 10 cent per 100 KG. melk kan worden teruggebracht op 5 cent. Vooral in de tegenwoordige tijdsomstandigheden wordt verminde ring van de bijschrijving gewenscht geacht, om 'een te sterken groei van het ledenkapitaal te voorkomen. Voor gesteld wordt daarom in de eerste alinea van het betreffende artikel 43 de woorden „10 centen" te vervangen door „vijf centen". Nog eenige andere voorgestelde wijzigingen betreffende meer formeele kwesties hebben ten doel deze artikelen in overeenstemming te bren gen met de wet op de Coöp. Vereen. 1925. Aangezien het verelschte aantal leden voor statutenwijziging niet aan wezig was, kon de voorgestelde wijzi- ging niet aan de orde worden gesteld en werd deze aangehouden tot een op 4 December a.s, te houden ledenver gadering. De heer van Leeuwen te Gouds waard, die zijn benoeming tot onder wijzer aan de Chr. School a d. Loon- schendijk heeft aangenomen, "ia! 16 December a s. daar in functie treden, De gemengde zangvereeniging t Rozenknopje" zal in de eerste helft der volgende maand in de zaai van den heer L. F. van Dongen haar le winteruiivoering geven. Naar men ons mededeelt zal St. Nicolaas op Zaterdag 5 December a.s. des nam. 5 uur zijn aangekondigd bezoek aan de O.L School in de Kom brengen. RAAMSDONK. Dezer dagen zijn in den Overdiepschen polder onder deze gemeente eenige fuiken gestolen. Den Rijksveldwachter Timmermans is het gelukt beslag te leggen op het gestolene. De fuiken zijn aan den rechtmatigen eigenaar ter hand gesteld. Zondag jl. des avonds om half zeven gaf de R.K, Tooneeivereeniging I. V. B. van Geertruidenberg een goed geslaagde uitvoering in het St. Leoge- bouw, alhier. Opgevoerd werd het oorlogsdrama in drie bedrijven „De Groote Waanzin'* van J. Grosveld. Van deze vereeniging, die voor de eerste maal in Raamsdonk een uitvoe- ring gaf, moeten we zeggen, dat onder haar leden zeer goede krachten schuilen. Er werd werkelijk sehitterend spel geleverd, wat wel bleek uit het lang durig applaus na elk bedrijf. De groote zaal was zoo goed als geheel gevuld, Aan M. Kant is vergunning ver leend tot het bouwen van een woning aan de Juiianalaan. In het Centraal-Crisis-Comité, dat dezer dagen in deze gemeente is opgericht, hebben zitting genomen de heeren A. J. W. M. Moons, Voorzitter en de ZeerEerw. Heer Pastoor L. van Heeswijk, de WelEerw. Heer Kape laan A. Smits, Mr. Th. Heere, J. M. Kieboom, D. Lankhuijzen Szn„ H. Net ten, J. Ruijtenberg, N. A. van Seeters en J. van Woerden, leden. RAAMSDONKSVEER. Het rijwiel dat op 15 November jl. te Raams- donksveer onbeheerd is aangetroffen, en als zijnde vermoedelijk van diefstal afkomstig, door de gemeente-politie in Voor naar Zondag Z9 November geopend van half twaalf tot 5 uur. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse is beroepen ds. Muller te Voorschoten. Langs den Winterdijk zijn weder 100 boomen gemerkt, die, tengevolge der iepenziekte, dezen winter gerooid zullen worden, Wegens periodieke aftreding der heeren N. de Rooij en J. van Os en ter voorziening in de vacature jac. Haverhals zal a.s. Vrijdag des nam. tusschen twee en vier uur de verkie zing van 3 notabelen der Ned. Herv. gemeente a/d Loonschendtjk plaats hebben. De aftredenden zijn herkies baar. Het le elftal der voetbalvereni ging „Excelsior" speelde jl. Zondag, middag voor de le klasse BVB tegen „Vlijmensche Boys1" uit Vlijmen en wist dezen wedstrijd met 5—2 te winnen. Het tweede elftal speelde eveneens op eigen terrein voor de 2e klasse tegen „Vlijmensche Boys2*. Deze wedstrijd eindigde met 5—3 in het voordeel der bezoekende vereeni ging- A.s. Donderdagavond zeven uur houdt de Ned. Herv. Jongelingsver. „Gideon" In de Ned. Herv. kerk a/d Loonschendljk haar 4e jaarvergadering onder leiding van ds. J. Fokkema uit Sprang. Na afhandeling der huishou delijke zaken zal de avond verder ge vuld worden met inleidingen en voor drachten, doch geen samenspraken, zooals eerder in dit blad vermeld. Het door de biljartvereniging „VB C."t gevestigd in het café van den heer J. Treffers aan het bruggetje georganiseerde biljarttournooi werd voortgezet met een wedstrijd tusschen de ^biljartvereniging gevestigd in het café van den heer P. Wagemakers te Kaatsheuvel en V B.C. De uitslag hiervan is: Biljartvereniging P. Wagemakers, 75 beurten, 203 punten, gemiddeld 2,7. Hoogste serie H. Wagemakers 10 punten. V B.C., 72 beurten, 185 punten, ge middeld 2,4. Hoogste serie G. Pullens 19 punten. bewaring is genomen, is tot op heden nog niet teruggehaald. Het is een zwart gelakt, goud-gebiesd heerenrijwiel, merk H. S. Z. Breda, op het balhoofd ge merkt No. 155 b en 194 b voorzien van eiectrische lantaarn, no 25819, zwarte kettingkast, celluloid overtrokken stuur, vernikkelde bei, waaronder een belastingplaatje is bevestigd, terugtrap rem met torpedonaaf, begagedrager met een touw aan het achterspatscherm bevestigd, gummi.pedalen, zadel N. CA Door de Rijkspolitie is Zondag, avond een zekere Z. uit deze gemeente opgehaald en naar Oosterhout over gebracht, wegens mishandeling gepleegd te Oosterhout. De alom bekende P. Sluis Pluim- vee- en Vogelvoederfabriek te Wees- perkarspel liet Woensdag 8 November jl. in de bovenzaal van Hotel de Reijer een film vertoonen, waardoor ten dui delijkste is gebleken wat deze firma op dat gebied vermag. De enorme silo's waarin de granen en zaden wor den opgeslagen gingen aan ons oog voorbij. Door economische werkwijze zagen wij dat door middel van trans portbanden een ongeloofelijke snelheid in vervoer en stapeling is te verkrijgen. Zuigers halen in korten tijd schepen leeg, welke voorraad weer door andere technische transportmiddelen wordt opgenomen. Alle granen en zaden worden schoon opgeslagen. Een groot aantal auto's staat deze firma als transportmiddel ten dienste, terwijl de emballage en reclameafdeeling evenals het automobielbedrijf in eigen werk plaatsen wordt vervaardigd en onder houden. Velen der aanwezigen hebben onge twijfeld zitten watertanden toen de beelden ons werden getoond, waarbij prima versche visch door Urker bot- ters, rechtstreeks uit zee aangevoerd, tot visehmeel werd verwerkt, en daar mee de braadpan misliep. Dit visch. meel met zeer hoog eiwit-gehalte is uitstekend voor jonge hoenders en wordt in opfokvoer en in het och- tendvoer verwerkt. De firma Sluis doet dit in eigen fabriek in IJmuiden ver- van genot en bovendien gratis *r> fraaie Imit. Oud-zilveren Tabakstrommell ECHTE FRIESCHE r 20-50 CT. PER ONS vaardigen, onder controle. De onder, zoekingen geschieden in eigen labo ratorium. De deskundige toelichting door den heer C. J. Duringhof over verschillende wijzen van opfokken der kuikens en wat wèl en niet moet gebeuren om succesvol kippen te kunnen houden zal voor velen der aanwezigen onge twijfeld 'n aansporing zijn om 1. bij het fokken goed materiaal aan te schaf fen, 2. voor goede huisvesting zorg te dragen, 3. de dieren die verzorging te geven, dat het hoenderhouden een winstgevend bedrijf kan zijn, 4, prima voeder te betrekken. Wanneer men de hoenders Sluis voeder geeft, behoeft op het punt van voedering zeker geen ongerustheid te bestaan Het welverdiende applaus aan het eind der vertooning, was voor den Heer C. J. Duringhof een belooning voor zijn zakelijke en aangename toelich ting, en voor de firma Sluis het bewijs, dat deze film door de aanwezigen zeer op prijs werd gesteld en haar doel niet zal missen. Het was een leerzame en prettige avond. GEERTRUIDENBERG. Zaterdag j 1. had de stoker Kivits, werkzaam aan de N. V. Provinciale Noordbra bantsche Electriciteits Maatschappij alhier, bij het uithalen van slakken uit een stoomketel, het ongeluk zooda nig uit te glijden, dat hij van de zich achter hem bevindende trap viel en ernstig gewond aan hoofd en schouders werd opgenomen. Dr. Jaspers alhier verleende de eerste geneeskundige hulp en legde het noodverband. Per auto is het slachtoffer naar het zieken huis vervoerd. Naar wij nader vernemen is de toestand van het slachtoffer redelijk wel. Tusschen de landbouwers S. alhier en M. uit Made ontstond twist daar de een bij het afhalen van pulp aan de suikerfabriek Statendam vóór den ander wou gaan. De twist liep zoo hoog, dat men elkaar te lijf ging en flinke klappen werden uitgedeeld. Aangifte is gedaan bij de gemeente.politie die een onder zoek instelt. De uitslagen van de voetbal wedstrijden door de alhier gevestigde voetbalvereenigingen luidde als volgt: Tricht—Good-Luck 1—2. N.Z. M.-S.N.P. 2-0. S. N, P. II Raamsdonksche Boys 3-0. De wedstrijd N.Z. M S. N. P. werd geschorst daar een der spelers van S. N. P. zich zoodanig tegenover den scheidsrechter gedroeg dat van verder doorspelen moest worden afgezien. LOONSCHENDIJK. Te Jutphaas is op 65—jarigen ieeffljd overleden Ds. B. Moorrees, een bekend predikant in de Langstraat. De ont slapene, die tot de Geref. richting in de Ned. Herv. Kerk behoorde, werd in 1895 candldaat. Hij aanvaardde in 1896 het predikambt te Babyloniën- broek en vertrok vandaar in 1899 naar den Loonschendljk, welke Gem. hij 5 jaar diende, In 1904 ging hij naar Heteren en In 1923 naar IJsselstein. Na zijn op 1 October 1930 verkregen eervol emeritaat vestigde hg zich te jutphaas. Ds. Moorrees was de stichter van de Chr. School a d Loonschendljk. Ruwe Huid Ruwe Handen MEEUWEN, Donderdagavond was het voor de kleine Garef. Kerk te Meeuwen een feeststonde, zooals ze in haar 90 jarig bestaan nog nooit had beleefd. Ze mocht nl. voor 't eerst vergaderen in een nieuw kerkgebouw. Ds. J. M. Spier, die Zondag jl wegens zijn ver trek naar 's Gravendeel afscheid had genomen, leidde dezen dienst nog. Spr bepaalde de Gem. hg Ephese 222, waarin gejuicht word» dat de geloovi- gen mede gebouwd worden tot een woonstede Gods in den geest (welke woorden In den voorgevel van het gebouw te lezen zgn). Deze gedachte wérd nader ontwikkeld in de volgende puntenhet gebouw, de steenen, het fundament en de Bouwmeester, Na deze rede wenschte de Ieeraar zgne oude gemeente geluk met dit nieuwe bedehuis en hij hoopte dat dit uit wendig huis mag medewerken tot versterking en groei der Geref. Kerk. Voorts dankte spr. harteigk alle kerken en particulieren in en buiten Nederland, die te zamen een bedrag van ruim f3000 hebben geofferd. Hierna voerde het woord Ds. H. de Bruin van Nieuwendgk, die namens de classis Almkerk de Gem te Meeuwen hartelijk geluk wenschte met dit nieuwe gebouw. De classis had niet gedacht dat de jonge predikant van Meeuwen dit ooit voor elkaar zou kunnen krijgen, maar de Heere heeft groote dingen aan ons gedaandies zgn we verbigd Voorts voerde nog het woord de heer Gassenaar als architect, de heer v. d Schans namens den burgemeester, waarna de heer van Rgsbergen namens kerkeraad en Gem. Ds. Spier hartelijk dank zegde voor al den moeizamen arbeid die hg heeft moeten doen om dit vriendelijk kerkgebouw tot stand te brengen, waarna deze plechtigheid was beëindigd. 's-BOSCH. In den malaise, en crisistijd. In den Bosch bracht in de laatste tien maanden de vermakeigkheidsbe- lasting ruim veertig duizend gulden opi Berekend naar de opbrengst van verleden jaar kan voor 1932 opvgfiig duizend gulden gerekend worden. Malaise Koopt uw ST. NICOLAAS— CADEAUX uitsluitend bij die genen die in dit blad ad- verte eren. Dij HEN vindt men keuze van artikelen aan billijke prijzen. 'L> ;"v- *1 Deze fraaie Imil Oud-zilveren Tabakstrommel ontvangt U bij aankoop van een half-pond D*E Echte Friesche Heeren-Baai vanaf 65 ct per pond Zachte, geurige rooktabak van voortreffelijke kwaliteit en een practisch geschenk van blijvende waarde; maak nog vandaag van dit aanbod gebruikt B 52

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 3