eren militair trompetgeschal door onze gemeente, 't Was een afdeeling huzaren uit Breda, onder commando van een 3—tal luitenants, die deel neemt aan een prestatierit, uitgeschre ven door den A. N. W. B. afdeeling ruitertnerisme en die omvat 't afleggen van 60 K.M. per dag gedurende drie dagen De militairen kwamen van Breda, hebben hier rust gehouden bij den heer Adr. v. d. Broek, waar zij door de zorgen van den consul den heer Jud, Timmermans Phzn. konden verpoozen en de dieren verzorgen. Door den consul werden zij hier ook gecontroleerd. Ten omstreeks 1 uur vertrokken zij wederom naar Breda om de tweede 30 K M van dezen dag af te leggen. De Jonge Werkman. Door den diocesanenbond „de Jonge Werkman" is een brochure over het werk dezer vereeniging uitgegeven, geschreven door Rector Bannenberg. Als eerste doel van de J. W. wordt door den schrijver aangegeven den jongen arbeider op te voeden tot een fllnken degelpen, katholieken man, die straks als vader opvoeder zal kunnen zijn zijner kinderen. In het boekje wordt de noodzakelijkheid van de J W. aangetoond, terwijl doel streven en werkwijze worden uiteen gezet. Moge het boekje gretig gelezen worden, in 't belang der R.K. Jeugd organisatie. Waalwljksche Winkeliersverg. Het is een goede gedachte geweest van bovenstaande vereeniging den huldigen noodtoestand onder het oog te zien en door haar ac'.ie bij te dragen tot ondersteuning der werkelooze ge meentenaren. Heel de gemeente staat in bet teeken der werkeioosheidszorg, gaat gebukt onder de lasten en nooden. De Gemeente overheid achtte zich verplicht ernstige maatregelen te tref fen om den toestand althans houdbaar te maken de kerkelijke overheid deed een beroep op de milddadigheid der menschen en ieder is bezorgd voor de toekomst. Het St. Nicolaasfeest staat voor de deur en de kinderen wachten hun giften, die in vele gezinnen wel achter wege zullen moeten blijven. De opbrengst van de loterij, die door de W.W.V. wordt gehouden, komt geheel ten goede aan de Crisis comité s en juist deze loterij zal de ondersteuningskas van die comité's danig kunnen versterken. De aanlokkelpe prijzen noodzaken tot koopen en wij krijgen den indruk, dat de loterij zal werken als de .Sweepstake" in Engeland. Reeds nu werden vele loten uitge geven. De prijzen die ter beschikking wor den gesteld zijn hoofdprijs een club fauteuil, 2e prijs ontbijt-servies, 3e prijs een zware deken en verder een 15 tai prijzen, hoofdzakelp kinder speelgoed, elk ter waarde van f 2 50 tot 5, Een en ander wordt tentoon gesteld in de etalage van het Handels huis, Grootestraat 149, alhier. De uitioting heeft plaats enkele dagen na St. Nicolaas. Het in de kas van het Crisis-comité te storten bedrag wordt nader bekend gemaakt. Concert Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst'. Zondagavond gaf de Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst* in de zaai van café P. van Cromvoirt haar eerste winterconcert. Er was veel belang stelling. De liedertafel toonde zich onder leiding van haren directeur de heer van Cromvoirt weer van haar beste zijde en gaf de verschillende grootere en kleinere koorwerken, die het programma aanwees op uitstekende wijze len gehoore, waarvooreen woord vin hulde aan het corps en zijn leider niet mag achterwege blijven. Het pubiek toonde zich zeer dank baar voor hetgeen door de liedertaiel geboden werd. Vooral de compositie van den di recteur .Panis Angelicus" oogste te recht veel bpal De solisten de heeren A. Boom, M. Pullens en H. Verhoeven voerden hun nummers als altijd keurig uit. Ook het Tiiburgscbe duo Maxim dat het kluchtige deel van den avond verzorgde droeg niet weinig tot het succes bij en deed het publiek on- ophoudelp de lachspieren in beweging brengen. De pianist de heer Jo Vissers kweet zich als altijd uitstekend van zQn taak. Alles bijeen was het een zeer genot volle avond, zooals we dat van „Tot Bloei der Toonkunst" gewoon zijn. Een gezellig bal besloot dezen avond. Burgerlijk Armbestuur. In de door overlijden ontstane vacatures in het armbestuur van v.m. Baardwp worden door B. en W. aanbevolen de heeren J. Lotff en M. v. d. Mee, tn de vacatures in het B. A. van Waalwijk de heeren R. van Mil en G. j. van Loon—Sars. St. Cecilia. Het kerkkoor St. Cecilia van de parochie St. jan houdt vandaag haar jaaripschen feestdag, die wegens de tijdsomstandigheden eenigszins be scheiden is opgezet. Hedenmiddag komen de zangers in Hotel Vcrwiei bijeen, waar een diner zal worden aangeboden en verder de avond in onderling samenzijn zal worden door gebracht. Voordracht. Voor de functie van gemeente ontvanger worden door B. en W. voorgedragen de heeren 1. Th Bakkers, en 2. J. Thpsen. Eerw Broeders. Frater Generosus van de St. Petrus- school alhier is overgeplaatst naar Maastricht. In zijn plaats is benoemd Frater Mirio uit Djokjokarta (N.—I.). St. Nicolaas-actie. De prijzen der Winkeliersvereni ging, Afd. R. K. Middenstand, staan tentoongesteld in de Vitrine van de Singer-Maatschagpij De loten worden gratis verstrekt door eiken deelnemen den winkelier. Door geen bon te vragen bij uwe inkoopen, ontneemt U zich de kans een flinken prijs te winnen. De deelnemers zijn: Bergmans—Smits, Manufacturen, E van Beijnen Banketbakker. J. Borstrok, Electriciën. P. Bierlaagh. Ijzerwaren E. Dekkers, Koperslagerij. J. Hamburg, Coiffeur. Th. Hombergen, Coiffeur. Wed. van Heesch, Kruidenierswaren. Van Iersel-Pullens, Kruidenierswaren. K E. M. I., Meubelen. J. Kooien, Kruidenierswaren. Dames de Kort, Schoenwinkel. „Kofa", Confectie. J. de Leijer, Bakker. Fa. van Liempt, Wijnen en Likeuren. Dames v. d. Sanden. Manufacturen Van Mil-van Sprang, Bsnketbakker. J. van Miert. Kruidenierswaren, C. Marks, Bad-artikelen. Pulles Heesbeen, Banketbakker. Wed. Pulles, Sigaren. Stassar, Horlogerie. Jos. de Folter, Meubelen. Mej. A. v. d. Sande, Manufacturen. Wed. Hansen, Hoeden en Petten. P. Klerkx Beerens, Slagerij. Ontvanger Dir. Betastingen enz. Bij beschikking van den minister van financien is verplaatst de ontvanger der Dir. Belastingen enz K F. Ros doiff van het kantoor Delfzijl naar het kantoor Waalwp. R.K. Centraal Crisis—Comité. Het Centraal C'isis-Comité heeft gisteravond in Hotel Verwiel ver gaderd. De bestuursfuncties werden alsvolgt verdeeld Z.Eerw. heer pastoor van Riel, Voorzitter, dhr. J. van Epeienburg, Secretaris, dhr. j. Spapens Penningmeester. Besloten werd reeds deze week een begin te maken met de steunregeling, die echter slechts aanvullend kan werken, zoodat steun van gemeente of werkloozenkassen steeds moet voorgaan. Die crtsissiachtc ffers, (alleen kostwinners) die meenen dat zl] voor ondersteuning in aanmerking komen, kunnen zich hiertoe wenden tot een der leden van hun parochiaal crissls- comiié. De parochiale comiié's zullen dan elke aanvrage afzonderlijk onder zoeken, terwijl het Centrale Comilé de ondersteuning vaststelt. De ondersteuning zal hoofdzakelijk in natura verstrekt worden, niet in geld. Nogmaals laten wij hier de namen der leden der verschillende comiié's volgen St. Antonius—Parochie. Adr. de Graaff Voorzitter, W. Teurliugs, S;cretaris-penningm. Mej. Elshoutvan den Hout. N. van Gorcum, B. van Spaandonk. Parochie O. L. Vrouw. ZeerEerw, heer Buijs, Voorzitter. Q van Rooljen, ViceVoorzitter. Mevr. E. van der Heijden —van Ierse!, Secretaris. André van Hilst Jr. penningmeester. Mevr. M Goutiè e—Groener, Mevr. Verwiel—Jansen, F. Dalleu, A. Mut- saerts, H. Stokwielder, A. Brekelmans, F. Passier. Parochie St. Jan. C. Witlox, voorzitter. J. C. Pulles, secretaris, Arn. van den Broek, penningmeester Mevr. Timmermans Mastboom Mevr. Tlelen-van Wely, W. Eibers, A. Jansen- Hup, Jos de Kort—van Erp, F Rath. J. de Leijer, J W. van Heenbeen—van Huiten, Jac. Fransen, H. Stokwielder, J. LeQtens. Parochie St. Clemens. Dag. Bestuur: Mevr. Donkers. C. vaa Haren, voorzitter. J.'de VoSj secre taris. C. 1 ij tens en B. Pullens. Lede: A. Baijens, A. de Leeuw, Th.Jvar Leent, W. van der Mee, N Klerkx, K. Leijlens, W. Buis. E van Beijnen, G. Veltman en Jos. Lotff Ongeval. Op de schoenfabriek der firma Bergmans alhier raakte een werkman met i zjjrv 'roet tusschen een loopende drijfriem bekneld. De hiel werd zeer ernstig ge kwetst. Per auto werd de man naar het St. Nicolaa'S—Ziekenhuis overgebracht. Biljarten. De Waalwpsche Biljartbond publi ceerde j 1. Zondag haar programma, waarop de volgende wedstrijden voor komen 23 November De Schepper (Lommers) tegen Ons Genoegen (Kemperman) 12 December Amusement (Smolders) tegen Amicitiae (v. d Mep). 9 Jan. Amicitiae—Ons Genoegen. 16 Jan Ons Genoegen—De Schepper. 23 |an. De Schepper—Amicitiae. 30 |an. Amusement—Ons Genoegen. 6 F?br. Amicitiae—De Schepper. 13 F br. O is Genoegen—Amtctttae. 20 Febr. De Schepper—Amusement. 27 Febr. AmusementDe Schepper. 5 Maart. Ons Genoegen—Amusement. 12 Maart. Amicitiae—Amusement. Arm gebroken. Toen de heer S. zich gistermorgen per fiets van zijn woonhuis naar het Kofa-magazijn begaf, kwam hij door de gladheid der straat bij het uitwijken voor een autobus te vallen. De heer S kwam zoo ongelukkig terecht dat hij zijn linkerarm op twee plaatsen brak Per auto werd hij naar het St Nicolaas- ziekenhuis vervoerd, waar het verband door Dr Langemeijer gelegd werd De toestand. De ongunst der tijden, die zich zooals bekend zeer sterk in de schoen industrie afteekent. doet zich ook in 's Bosch gevoelen Naar wij vernemen heeft thans de N V. Van den Berghs Stoomschoenenfabriek metjngang van 3 December aan een gedeelte van haar personeel ontslag moeten aanzeggen Prov. Crt. R.K. Huishoud— en Industrieschool te 's Bosch. Op 8 December a s. zal het nieuwe gebouw der R K Huishoud— en Industrieschool van de Eerw. Zusters der Congregatie van het Gezelschap I. M. J. aan den St. Janssingei te 's Hertogenbosch plechtig worden Ingewijd door Z. H Exc Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Hertogenbosch. Tromp ontoerekenbaar Naar wij vernemen wordt in het Huis van Bewaring te 's Hertogenbosch een psychla risch onderzoek ingesteld paar de geestvermogens van verdachte Tromp, Curator bij de Hanzebank, gedetineerd wegens verduistering van ruim f 100 000 in zijn kwaliteit van Curator gepleegd. NIEUWKUIK, Zondagavond jl. gaf het z g. Kleine Tooneel (onderafd. van TAVEVU) uit Waalwfjk met mede werking van den alom bekende baiiton- zanger Tom Burmarje, In Café van der Geld een welgeslaagde uitvoering De acteurs gaven blijk van kranige prestaties en Ijverde prachtig werd. De heer Burmanje kwam utt met de flinkste en mooiste nummers van zijn repertoire en zang dan ook prachtig. In een woord, dit gezelschap heeft aan de aanwezige een avond van werkelijk genot verschaft. Jammer dat er niet een weinig meer publiek aan wezig was, hetgeen wellicht ook aan den crisistijd is toe te schrijven, het gezelschap had het werkelijk verdiend. EETHEN. Tot predikant bij de Ned. Herv Gemeente van Eethen en Dron- gelen is beroepen. Ds. L. Nugteren te Giessen Nieuwkerk, SPRANG-CAPELLE. (V.m. Sprang). J.i. Vrijdagmorgen ontstond alhier begin van brand in de woning van J. v. B. De brand kon gelukkig door spoedig toegeschoten buren worden gebluscht, zoodat ernstiger werd voor komen. In den zoider was reeds een gat gebrand. Ook het meubilair heeft veel geleden door het water bij het biusschingswerk. De heer J. C. de R. alhier had j i. Dinsdagmorgen het ongeluk een zolderluik op zijn voet te krijgen met het gevolg dat een zijner teenen bijna geheel verbrijzeld werd. Hij werd bewusteloos opgenomen, waarna de hulp van Dr. Winkelman werd inge roepen, die geneeskundige hulp ver leende. CAPELLE. Tol ons leedwezen moe ien wij mededeelen, dat onze algemeen geachte en beminde geneesheer Dr. Pil J Köiler, na een 26 jarige praclijk te dezer plaatse, onze gemeente gaat verlaten in verband met zijn benoe ming tot controleerend geneesheer lan het Centraal Beheer Ziekteverzekering ter standplaats Breda. in een dezer dagen gehouden vergadering van het Comité van Actie tegen het wetsontwerp Terpstra werd besloten de actie tegen de voorge stelde wijzigingen in de Lager Onder wijswet in te zetten met een groote vergadering op Zaterdag 12 December as, 's middags half drie in het Circus Carré te Amsterdam. Op Zaterdag 19 Dec. 's middags 3 uur, zullen in alle provinciale hoofd steden meetings door hel Comité belegd worden, waar door sprekers van verschillende richting het wets ontwerp besproken zai worden. In verband met het plan om de actie te besluiten met een demonstra lieve vergadering in Den Haag op den Zaterdag, voorafgaande aan het begin der behandeling in de Tweede Kamer, wordt de provinciale meeling voor Zuid—Holland in Rotterdam gehouden. Voor tewerkstelling bij de ge meentelijke werkverschalfing hebben zich ruim 40 werkloozen aangemeld. Zoowel door de gemeente- ais door de rijkspolitie wordt in deze gemeente een scherpe controle uitge oefend op het berijden der wegen met paarden wier hoeven voorzien zijn van kalkoenen. CAPELLE. De afdeeling van den Chr. Bouwvakarbeidersbond te dezer plaatse hield Vrijdagavond j I. een al- gemeene ledenvergadering in de ver gaderzaal in de Heistraat, welke bijeenkomst fl nk bezocht was. Om ruim half acht opende de voorzitter der atdeeling, de heer Jac de Jong, de vergadering op gebruikelijke wijze, waarna hij de aanwezigen welkom heette en vervolgens een kort openings- woord sprak. Door den secretaris, den heer Haverhals, werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen, welke ónveranderd werden goedgekeurd. Hierna werd door het bestuur een fnancieel verslag uitgebracht over de gemaakte onkosien van de feestver- gadering, welke gehouden was op 30 October j 1. en zoo schitterend was geslaagd, zoodat het 12'/2-jarig bestaan der afdeeling op uitnemende wijze was nerdacht. De uitgaven voor deze fees telijke bijeenkomst bleven gelfjk aan de inkomsten, zoodat er ook dan reden iot tevredenheid was, er was veel zorg aan besteden 'tkon de volle goed keuring der vergadering wegdragen. Door het bestuur werd vervolgens voorgesteld om ieder lid per week 1 cent te doen bijdragen om de te houden jaarvergaderingen een eentgszlns fees telijk karakter te doen dragen, welk voorstel met algemeene stemmen werd aangenomen. De heer Haverhals bracht vervolgens verslag uit van de gehouden Districts- vergaaeting op 17 October j.i. te Arnhem, waarin er o.a. op gewezen werd dat tot aller verheuging de af- deelingen in Noord-Brabant steeds in ledental toenemen. Na eenige bespreking bracht de voorzitter den afgevaardigde dank voor zfjn werkzaamheden in deze hier aan besteed. De heer P. Faro bracht eenige mededeelingen ter tafel van de Bonds, raadsvergadering op Maandag 26 Oct. te Utrecht gehouden, welke bijeenkomst door hem als Bondsraadslid voor de Langstraat werd bijgewoond. Verschillende leden stelde vragen betreff nde de in het leven te roepen werkverschaffing. Het bestuur kon echter geen enkele mededeeling doen, omreden het tot heden nog nergens betreffende dit punt van was in kennis gesteld. De penningmeester drong er op aan dat de werklooze leden, woonachtig te Loonopzand, op het gemeentehuis aldaar, vooral bfj het melden, ook de meldingsiijst der organisatie teeke nen, wordt dit vergeten dan kan dit voor de betrokkenen nadeeiige gevolgen hebben. Nadat nog eenige punten van onder geschikt belang zijn btsproken, wordt deze vergadering op gebruikelijke wijze gesloten. In de Ned. Herv. Kerk alhier trad, daartoe uitgenoodigd door de Meisjes vareeniging „Bidt en Werkt" 0p, de Weleerw Heer Ds. A. Meiers, Ned Herv. Predikant te Utrecht, eertijds alhier. Het ruime kerkgebouw was tot in alle hoeken met belangstellenden gevuld, trouwens het was wel te voor. zien dat velen zouden opkomen om hun vroegeren herder en leeraar weer eens te hooren en van aangezicht t0| aangezicht te aanschouwen. Z E. bepaalde zijn gehoor dezen avond bij de woorden der Heilige Schrift, uit Mattheus 11, vers 25 en 26, welke boeiende rede door de velen aanwezigen met de meeste aandacht werd gevolgd. Ten bate der Meisjes, vereeniging werd een collecte gehouden terwijl ais slot werd gezongen Ps 33 6 De Meisjesvereeniging kan met voldoening op dezen avond 'e agzien. Naar men ons mededeelt hebben de heeren A Hommel en H. Snijders respectievelijk gekozen tot ouderling en diaken bij de Geref. Kerk alhier, hun benoeming aangenomen. Deze zittingsperiode duurt 4 jaren- Het bestuur van de Chr. Fabrleks- en Transportaibeidersbond alhier, heelt bestoten in de volgende maand op een nader te bepalen datum een groote propaganda.vergadering te houden, Als spreker is .hiervoor uitgenoodigd de heer W. Strtjbis, Bondsvoorzitter te Den Haag. Het landbouwershuis vanA.v.L, aan den Loonschendijk, is 1.1. Dinsdag avond by verknoping door Notaris Middelkoop In café Treffers, aangekocht door den heer C. Roubos te Sprang, WASPIK. Zaterdagnamiddag had ten gemeentehuize de off cieele opening plaats van de eerste Waspiksche Win. kelweek, te houden van Zaterdag 21 tot en met Zaterdag 28 November. welke P uwe St- F* welke j[j naaf u Waalwij lie, Capeil Drong ia: moet g< tijd g Icolaaf-"" IEUWS Het 31sten Joncordia worden lie lot in de uitvoe grootste es. Voor de jjtnsche f ehouden si beschik De 6e r< et damk van Hi leki. Ba ekaanDe lemakers- 0, Jonl Mej H. S ïlarice 1 bed .ourdes ti De Prot itg 3 wei ens mazele Op de raadzaal waren aanwezig de wd. Edelachtb. Heer Burgemeester Dekkers, de beide wethouders, de heeren E. J, Rubbens en A. G. Vloemans, melden gemeente—secretaiis, den Heer B.van Schijndel, het bestuur van den R. K, Middenstandsbond met zijnen adviseur den Z.Eerwaarden Heer H. J. J Huij- bers. De Burgemeester opent de bijeen, komst en zegt dat het spreker en tevens ook het gemeentebestuur een bijzonder genoegen doet, het bestuur Zondag de le R.K. F lieer van een woo schitterend de trio' euder en tkend, ter 'rederiks drachten hoogst van de R K. Middenstandsvereenigitg rgden. bij gelegenheid der eerste Waspiksche Winkelweek off deel ten gemeentehui te mogen ontvangen. Spreker acht het zeer lofwaardig dat vooral in den tegenwoerdigen tijd van de zijde van den middenstand er naar gestreeld wordt om het publiek te toonen, dal ook kleinere zaken waren kunnen REC Z&'ndag na legen V vriendsch gde met In 't Wa biljartv si den b leveren, welke in prijs minder zijn dan die van grootere ondernemingen. Spr, V' brengt een woord van hulde aan ijverig bestuur van de R.K. Midden-*'e ve'r' standsvereeniglng voor hei doenorga- niseeren van deze eerste winkelweek, Hij hoopt van ganscher harte, dal deze winkelweek voor de winkeliers een groot succes zal worden. De Heer C. Gijsman, voorzitter der R.K. Middenstandsvereeniging, brengt een woord van dank aan het ge meentebestuur voor de ontvangst ten gemeentehuize, meer in het bijzonder aan den EdelAchtbaren Heer Burge meester voor zijne hartelijke woorden, Spreker hoopt dal door het welslagen dezer winkelweek nog velen, die nog geen lid van die vereeniging zijn, spoedig tot die organisatie zuilen toe treden. De Z.Eerw. Heer pastoor Hujjbers, adviseur van de R.K. Middenstands vereeniging zegt dat het hem groot genoegen doet dat van de zijde der middenstanders tot het doen v. d. K kerk, was f gewei terzake trdachte Nieuwenh en met ee ten gestot Arie, maa :tn zou dweer in lilehij zie "etuige At jiar, arbeid verdacht een gewc gekomen v. d. K dezer winkelweek is besloten. Spreker «cht, kan vindt het echter jammer dat niet alle Je'- v. d winkeliers hunne medewerking daartoe ™jr te A vérleenden. Met beide vorige sprekers wenscht Z.Eerwaarde dat de winkel week een groot succes voor de ge meente Waspik zai worden. Na deze bijeenkomst ten gemeente- huize werd door de Harmonie „Volks vlijt en Volksvermaak" een muzikale wandeling door de gemeente gemaakt Hierbij was te zien dat de deelnemende winkeliers allen hun best haddsn ge daan en veel werk van hunne etalages en verlichting hadden gemaakt. Dins dagavond kwamen de deelnemende winkeliers in vergadering bijeen ter bespreking van de verdere plannen Door Burgemeester en Wet- donder te houders is aan het R K. Crisiscomtó vergunning verleend voor het houden eener verloting. Door de tooneeivereeniging Joseph", onderafdeeling van den R,K Werkliedenbond, werd op Zaterdag avond voor de Heeren en Zondag middag voor de Dames een uitvoering gegeven in het patronaatsgebouw. Opgevoerd werd het tooneelspel lij 3 bedrijven „Het bange Wonder" dol" J. Grosveld en het blijspel in bedrijf „Gedecoreerd". Zooals dat van de Tooneel vereen' St. Joseph" gebruikelijk isw,rj goed 'P «ging zici nelscbilmes een mes het mesj llerug kre< nee te hel utliiige A juaals geh tr niet de jjtloopen. Antoni 'noren wor "zaak twe A booger Machte edasche Re 'S. 40 dagi Ie Oost «ettelijk g "wijk me ®i hoofd l tijk heefi wond, Innnis bei bijzonder ging ook ditmaal geleverd. Wat interesseert U 't meest? Natuurlijk 't uitvoerige nieuws uit uw woonplaats en uit de U bekende plaatsen in Omgeving. GEME Alweer een ierwij 1 de 'Oondochte 'k waren, '"oning v «at te Gre '""gen. De omvergi aan d 0r' daarop achterka Mg van I omtren «dedeelen, rH Prae-advies benoeming gemeente ontvanger. Tengevolge van het aan den heer J. H. van Mierlo wegens zijne benoeming tot secretaris op zijn verzoek eervol ver leende ontslag als gemeente-ontvanger, moet door Uwen Raad in deze vacature worden voorzien. Alvorens daartoe kan worden over gegaan moet door U, overeenkomstig art. 116 der Gemeentewet, het bedrag worden bepaald, waarvoor door den nieuwen functionnaris zekerheid moet worden gesteld ten behoeve van de ge meente. Volgens het le en 2e lid van art. 11/ dier wet moet de zekerheid minstens bedragen 1/10 van de gemiddelde jaar lijksche inkomsten der gemeente volgens de vastgestelde gemeenterekeningen over de laatste 5 jaren, nadat deze inkomsten zijn verminderd met de volgens het 2e lid van het artikel nader aangeduide inkomsten, tenzij gebruik wordt gemaakt van de bevoegdheid, neergelegd in het 3e lid. Volgens deze laatste bepaling is het namelijk mogelijk om onder goed keuring van Ged. Staten de te stellen zekerheid op minder dan 1/10 van de gemiddelde jaarlijksche ontvangsten over de laatste 5 jaren te bepalen, indien aan den ontvanger de verplichting wordt opgelegd om zijne kas, voor zoover zij 't bedrag der zekerheid overireft, telkens te storten in een bewaarplaats of bij een instelling, waaruit hij zonder medewer king van ons college of van een lid daar van geen gelden kan lichten. Blijkens een gemaakte berekening zou met inachtneming van de bepalingen van het le en 2e lid van art. 117 de ze kerheid zijn te stellen op minstens 36.207.70. Dit bedrag vinden wij voor onze gemeente vrij hoog en zeker als wij het vergelijken met het bedrag, waar voor de vorige functionnaris zekerheid moest stellen. De zekerheid was door den Raad voor hem bepaald op 17.500. Redenen om de te stellen zekerheid te verhoogen, achten wij niet aanwezig, waarom wij U dan ook voorstellen om met gebruikmaking van het bepaalde in het 3e lid van art. 117 der Gemeentewet de zekerheid voor den te benoemen ge meente-ontvanger te bepalen op 17.500 en hem de verplichting op te leggen om zijne kas, voor zoover zij het bedrag van 17.500 overtreft, te storten bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. Met betrekking tot de voorziening in de vacature zelf deelen wij u het vol gende mede. Zooals bekend, werd bij raadsbesluit van 30 November 1928 met ingang van 1 Januari 1929 aan den gemeentelijken dienst van openbare werken, overeen komstig de bepalingen van het toenma lige art. 114 bis der Gemeentewet, de bedrijfsvorm gegeven en tevens besloten om de administratie van alle gemeente bedrijven, die naar dezelfde grondslagen worden beheerd, in één administratie ven dienst te vereenigen en de kasmid delen van al die bedrijven op één punt te doen beheeren. Het doel van deze centralisatie was, het zoo volledig mogelijk benutten vpn het administratief personeel, van mate rieel en van de administratie-machines, teneinde hierdoor een meer economische werk wij zë té verkrijgen'. Naar onze mëe- ning is deze opzet volkomen geslaagd, mede in verband met de toen plaats ge had hebbende herziening der perso neelsbezetting, waardoor ook nog Ver kregen werd de uit een oogpunt van fi- nancieele controle zoo gewènschte schei ding van boekhouding en kasbeheer. Nu zich de gelegenheid daartoe voor doet, zouden wij nog een stap verder willen gaan en de geheele financieele administratie der gemeente, dus zoo wel die der bedrijven als die, welke tot heden door den gemeente-ontvanger werd gevoerd, op één punt samenbren gen en met de leiding van deze aldus gecentraliseerde administraties één per soon willen belasten. Hierdoor zou dan een nog economischer werkwijze kun nen worden bereikt en het idee van scheiding tusschen het administratief en kasbeheer der gemeente verder worden doorgevoerd, met als gevolg een groo tere eenheid in de financieele adminis tratie der gemeente. Combinatie der betrekkingen van ge meente-ontvanger en van chef-boekhou der, die als verantwoordelijk hoofd der centrale administratie der bedrijven reeds belast is met de hcofdboekhouding dier bedrijven, lijkt ons daarom in het belang der gemeente wel een geschikte oplossing. Ook het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Adviezen der Vereeniging van Ned. Gemeenten, dat wfj in deze om advies vroegen, komt in zijn rapport, hetwelk voor de leden ter lezing is neergelegd, tot de conclusie, dat deze combinatie uit een financieel, technisch en controle-oogpunt is aan te hevelen, en dat de thans in functie zijn de chefboekhouder het ambt van gemeen te-ontvanger kan waarnemen, zonder dat zijne werkzaamheden als chef-boekhou der daaronder behoeven te lijden. Hoewel volgens gemeld rapport de Ontvanger-chefbofkhoudpr zijne 2 zit tingen per week als ontvanger feitelijk zonder meer ten kantore van de centrale boekhouding zou kunnen houden, zou den wij er toch de voorkeur aan geven te bepalen, dat hij die zittingen moet hou den'in het daarvoor bestemde lokaal ten gemeentehuize, omdat dan ook de eigen lijke gemeenteadministratie gedurende die dagen steeds kan beschikken over gegevens, te ontleenen aan de ontvan gers-administratie. Volgens dat rapport is de werkverdeeling ten kantore der bedrijven wel zoodanig te regelen, dat onafgebroken toezicht van den chef- boekhouder niet noodzakelijk en zijne te genwoordigheid aldaar niet steeds ver- eischt is. In het in aanbouw zijnde ge meentehuis is ook een lokaal voor den gemeente-ontvanger gereserveerd en in clat lokaal een vrij kostbare brand- en inbraakvrije kluisinrichting aangebracht. Wanneer nu in een ander gebouw door den ontvanger kantoor zou worden ge houden, zou deze kluis onbenut blijven. Voor het geval de tegenwoordige chef boekhouder, de heer Th. M. Bakkers, overeenkomstig onze bedoeling, met het ontvangerschap belast wordt, hebben wij nog overwogen welke bezoldiging aan de gecombineerde betrekkingen be hoort te worden verbonden. Wij hebben gemeend te moeten voor stellen het salaris te bepalen op 3300 tot 4500. De betrokken ambtenaar heeft ver klaard zich op deze voorwaarden be schikbaar te stellen voor de gecombi neerde betrekkingen. Onafhankelijk van deze combinatie was het noodzakelijk het personeel ten kantore der bedrijven uit te breiden met een ambtenaar. Nu tengevolge der voor gestelde combinatie de chef-boekhouder twee dagen per week aldaar niet aan wezig is, achten wij het gewenscht, dat aldaar wordt te werk gesteld een ambte naar in den rang van adjunct-boekhou der, die volgens de geldende salarisre geling een jaarwedde geniet van 900 tot 1400. De te benoemen ambtenaar zal evenwel een zeker onderdeel der boekhouding zelfstandig moeten kunnen verrichten en o.a. ook den chef-boek houder en den kassier kunnen vervangen bij afwezigheid of ziekte. Wij stellen U daarom voor een maximum crediet be schikbaar te stellen van 1200 als sa laris voor het eerste jaar voor den aan te stellen adjunct-boekhouder. Wij mee nen, dat bij dit salaris een geschikt per soon zal zijn te vinden. Voor de betrek king is ingevolge de verordening ver- eischt het diploma boekhouden, afgege ven door de vereeniging „Mercurius" of een daarmee naar het oordeel van ons college gelijk te stellen diploma. Aangezien het salaris van den gemeen te-ontvanger volledig in de gem'eentere- kening tot uitdrukking moet worden ge bracht, wordt het salaris van den chef boekhouder verminderd. Bijgaande staat (bijlage 1) geeft een overzicht van de bestanddeelen van de jaarwedde van den ontvanger-chef boekhouder, die voor rekening der bedrijven blijven in de ko mende jaren en van de bedragen, welke de bedrijven door de combinatie aan dezen functionnaris jaarlijks minder hebben uit te betalen. Bij deze bereke ningen is er rekening mede gehouden, dat het aantal inwoners'per 1 Jan. 1932 de 10.000 zal hebben overschreden, zoo dat het salaris van den ontvanger moet worden uitgekeerd naar een hoogere schaal der regeling. Tenslotte doen wij U op bijgaande staat, bijlage 2, een overzicht toekomen van de bezuinigingen, welke voortvloei en uit de verschillende personeels-wisse- lingen en de combinatie van het ambt van ontvanger met de betrekking van chef-boekhouder. Resumeerende, stellen wij U voor vast te stellen: le. Bijgaand ontwerp-besluit tot be paling der door den ontvanger te stellen zekerheid op 17.500. 2e. Hel ontwerp-besluit tot wijziging der instructie voor den gemeente-ont vanger (bijlage nr. 3) en voorts: a. De jaarwedde van den ontvanger chef-boekhouder te bepalen op 3300. tot 4500.met 12 jaarlijksche verhoo gingen van 100. b. Een maaximum crediet van 1200 beschikbaar te stellen voor een aan te stellen adjunct-boekhouder der bedrij ven. Vi in

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 6