Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. .MQDRDBPABAND FEUILLËÏ UH GEMEENTERAAD. OiMER 96. WOENSDAG 2 DECEMBER 1931. 84e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. i Tele gr.-Adres: ECHO. Prijs der Advsrtentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD HEDlKHUlZEN. De raad der gemeente Hedikhuizen kwam Vrijdagmiddag ten raadhuize te Haarsteeg In openbare vergadering bijeen. Er was van de zijde van het publiek groote belangstelling. Voorzitter de EdelAcht Heer j. van Heerevelt. Waarn. Secretaris de heer Bekkers. De notulen worden na voorlezing onveranderd goekgekeuid. Bij de ingekomen stukken zegt de voorzitter dat 'n schrijven is ontvangen Inzake de restauratie van den ge- Hieentetoren te Haarsteeg, het verzoek moet aan Gid. Siaten gericht worden. Van Oed. Staten Is de mededeeling ontvangen dat in beginsel besloten is de werkverschaffing l2'/a pCt. sub sidie te geven. Het rijk subsidieert 25 pCt., zoodat de bijdragen totaal 37'I pCt. bedragen. De Voorzitter heeft met den adjunct- Inspecteur over de zaak gesproken, daar hij de subsidie te laag vindt. Dit jaar kan de subsidie echter niet meer gewijzigd worden, doch wellicht wel bij het ondernemen van een volgend verkverschaffingsobject. Oed. Staten geven een vingerwij zing om In verband met den gedaal- den rentestandaard de gemeenteleenin- gen te converteeren. De credietver- leeners zijn hierover reeds aange- tchreven en enkelen hebben zich reeds bereid verklaard de rente te verlagen. Het punt wordt aangehouden tot alle antwoorden binnen zijn. De voor zitter verwacht niet veel van dezen maatregel, daar men in groote steden zelfs reeds tegen 5 pCt leent. Van den Gewestelijken Bond van S.Ü A P. en N.V V. is een resolutie beirtffende de werkloozenzorg ont vangen deze wordt voor kennisge ving aangenomen. Ds gemeenteraad van Aarle-R xtel heeft de T. K. een adres gezonden om snelheidswedstrijden op openbare wegen te verbieden en verzoekt adnaesiebetuigtng. De heer Winkel stelt er prijs op dat aan het verzoek wordt gevolg gegeven. HQ vindt het reeds ge. noeg dat men met motoren en auto's van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van ALFRED WILSON BARRETT. (Nadruk verboden). 130. Dit was je eerste misstap Frank, 'aat het je laatste zijn. Dat zal het, mijnheer, dat zal het, riep Selwijn met overtuiging, tei- wijl hij Denvers hand greep. Deze laatst keek hem aan met 'n Wik van hartelijke verstandhouding. Denk erom, dat ik je nu ver houw, jongen. Bestel nu maar vlug een taxi want ik moet weg. Denver gaf een zucht van verlich- 'jng, toen de secretaris de kamer ver liet. Hij wist wel dat de jongen zelf "iet slecht was, hij had alleen maar 'erkeerde vrienden In gedachten verzonken daalde hij de trap af. Buiten stond een taxi te wachten. Hij stapte vlug in en groete ■net een vriendelijk gebaar den secrta- ns> die op de stoep stond. Wilfred Denver zou zich heel wat "under op zijn gemak gevoeld hebben a's hij den man had gezien, die een eindje verder zijn vertrek had gade- Magen. Het was Sam Baxter; de detective was °nn Franklin's huis uitgekomen met ee" uitdrukking van niet begrijpen en over den weg vliegt en stelt voor adhaesie te betuigen. Weth. v. d. Dobbelsteen is de wie lersport gunstiger gezind Hij zou deze wedstrijden dte slechts eens per jaar gehouden worden, niet tegenwerken. Het voorstel Winkel wordt gesteund door dhr. van Bokhoven en van der Heijden, en aangenomen met 4-3 stemmentegen de beide wethouders en dhr, van Hemert. 2. Vaststelling verordening bedoeld in art. 9 der Woningwet. De Voorzitter zegt dat de Gezond heidscommissie geen bezwaar heeft tegen deze verordening. Wordt goedgevonden. 3. Aanwijzing van het G E.B, als tak van dienst bedoeld in art. 252 eerste lid der Gemeentewet. Deze administratieve maatregel wordt goedgevonden. 4. Beheer Gemeente- ontvanger. De voorzitter stelt hierna aan de orde de aanbieding van 't rapport in. zake het beheer van den heer H. J. M. Couwenberg, gemeente secretaris en ontvanger. Op verzoek van B. en W. is de accountant de heer Jansen van de Ver. van Ned. Gemeenten, die de gemeente administratie onderzocht heeft, bereid gevonden in openbare vergadering eenige inlichtingen te geven over het beheer van den heer Couwenberg als onivanger, beheerder van het GEB. en administrateur van het Burg. Arm bestuur. Nadat de voorzitter er uit diuhkelijk op heeft gewezen dat het onderzoek geheel onpartijdig is ge- geschied, geeft hij het woord aan den heer lansen. Deze begint met te zeggen dat het onderzoek hetft plaats gehad naar aan. leiding der laatste kasopneming. De secretaris is toen mei ziekenverlof gegaan, en heeft per 3 Oct. de kas aan den waarnemenden administrateur overgedragen. Het onderzoek is uitge gaan van de rekening over 1927, de laa'ste die door Ged. Staten is goed gtkeurd. De rekening ts door dit col lege, na door den raad voorloopig te zijn vastgesteld, teruggestuurd Het heeft spr,'s aandacht getrokken, dat in de processen—verbaal enkele aiwijkingen met de boeken voorkwa men, die echter slechts kleine bedragen beliepenhoofdzakelijk zijn deze ver schillen ontstaan bij 't overbrengen van de verschillende posten van de verwondering op zijn gezicht. Hij pijnig de zijn hersens met de vraag, waarom John Franklin hem zoo bekend was voorgekomen. Hij had een buitengewoon geheugen en het hinderde hem geweldig, dat hij dit gezicht niet thuisbrengen kon. Toen hij het huis had verlaten, was hij een eindje de straat opgeslenterd en posteerde zich in het portiek van een huis aan de overzijde. Hij zag iemand de deur binnenkomen en een taxi aanroe pen. Daarna zag hij John Franklin naar buiten komen en in de auto stappen, die hem daarna voorbijreed. Goede hemel, riep hij plotseling, hij is het beslist! Ja, dat is nu precies vier jaar geleden, na de wedrennen te Derby, dat die man met zijn revolver in de „Korenschoof" in Clerkenweel zoo te keer ging. Wat een vangst. Zijn haar is grijs geworden, maar zijn gezicht is on veranderd. Ik wist dat hij geen onbe kende voor mjj was. John Franklin, de millionair en philantroop, de „zilverko ning", de opgehangen moordenaar. Wat een vangst is dat voor mij. j Na deze woorden maakte Sam Baxter I vlug eenige aanteekeningen en verdween toen snel van het tooneel van zijn ont dekking. Ongeveer een uur later werd Denver, die inmiddels was teruggekomen, door z(jn bediende aangesproken. D'r heeft een rare oude man om u gevraagd, meneer, zeide de man. Hij zag er zoo vreemd uit, dat ik niet wist of ik hem moest binnenlaten of niet. Hij hield zoo vol dat u hem kende en hem wensch- te te spreken, dus liet ik hem maar wachten; ik hoop dat het in orde is, me neer. Welke naam gaf hij op? oude naar de nieuwe rekening. De verschillen ontstonden vooral doordat de rekeningbedragen niet met het totaal van 't kasboek vergeleken warenhet eindcijfer der rek. 1930 verschilde hierdoor f 22.16. Een ernstige fout is aan het licht gekomen in de adm. van het GEB. De balans van dit bedrijf wees een negatief kassaldo van f 26.— aan, terwijl er volgens 't kasboek toch f 80.19 aanwezig moest zijn. De fout bleek te schuilen in de overbrenging van de reserve naar de nieuwe re kening. Per I Dec. '29 werd de winst om dit bedrijf aan de gemeentt uitgekeerd. De gemeente had het geheele bedrag f 532 41 echter niet noodig en keerde hiervan weer f 106 43 uit aan het bedrijf, tot vorming eener reserve. Bij de overboeking heeft de administrateur een zeer typische gedachtengang ge volgd en dit bedrag als contanten beschouwd, daardoor heeft hij 't kas saldo in de balans f 106.48 te laag opgenomen. Van de winst over 1930 zijnde f 591 08 is ter reservevo'mtng aan 'l bedrijf teruggegeven f 445 67. B|j de overboeking is de administra teur weer van dezelfde gedachte uit gegaan en is de reserve niet ais passief opgenomen. De kas per 31 Dec. sloot, doch de administrateur morst het bedrag van f 455 67 nog aanzuiveren, hetgeen *16A3 - Jaikes meneer, ik hoop dat het goed is. Ja, ja, 't is in orde, antwoordde Denver vlug, ik wil hem direct spre ken, breng hem naar de bibliotheek. Gerustgesteld ging de bediende weg, om een oogenblik later terug te komen uet den ouden Jaikes, wiens kleeding wel van dien aard was om een eerzamen huisknecht den schrik op het lyf te ja gen. Voordat de deur nog geheel dicht was liep de oude man op Denver toe en riep: O, meneer Will, meneer Will, doch plot seling zweeg hy verschrikt, zijn groote onvoorzichtigheid beseffend. Zou de knecht hem gehoord hebben? Denver stelde hem echter gerust. Wees maar kalm, Jaikes, hij heeft het niet gehoord. Maar we moeten voor zichtig zijn, oude vriend. Meneer Will is dood voorgoed dood. Hij zuchtte en wreef met zjjn hand over het voorhoofd. Luister eens, Jaikes, ik heb een plannetje bedacht om mijn vrouw en kinderen weer naar de „Grange" terug te sturen; mijn zaakwaarnemers treffen al de noodige voorbereidingen. Het huis wordt op jouw naam gekocht en ik zal je een bedrag geven, ruim voldoende om in jouw en hun behoefte te voorzien. Maar, wierp de verbouwereerde Jaikes tegen, hoe kan ik nu de „Grange" gaan koopen? Er is geen andere manier, ant woordde Denver. Zelf kan ik het niet doen, zonder mijn schuilplaats en iden titeit te verraden. Niemand anders dan jij kunt het doen en het zal je erg mee vallen. We moeten een of andere plau sibele uitlegging bedenken, zeide Den- inmiddels gebeurd is. De controle op de gemeente-admin- stratie heeft spr. ook verschillende nalatigheden en fouten aangetoond, vooral in de postachterstallige land pacht. In 1930 werd een post van A. de Vaan, die gedeeltelijk was betaald, niet verantwoord, terwijl ook van het over 1929 als achterstallig opgegeven becjrag van f 673.33 reeds verschil, lende posten gedeeltelijk voldaan ble ken. Als verontschuldiging heeft de secr. daarvoor aangevoerd, dat hij de posten pas wilde verantwoorden zoo- dra ze geheel binnen waren. Het trok de aandacht, dat de be dragen op de souches minder waren dan op de kwitanties die bQ betaling der pacht werden afgegeven. Dit ver klaarde de secre aris door te zeggen, dat na de betaling dikwijls nog re ductie werd gegeven hetgeen niet op de kwitanties, doch alleen op de souches aangeteekend werd. Bij onder zoek bleek echter, dat verschillende malen in 't geheel geen reductie ge geven was. Deze bedragen zQn door den secretaris weer aangezuiverd. Voor telefoonkosten is verder niets en voor legesgelden slechts heel weinig uitgetrokken. De huwelijkrechten be schouwde de secretaris echter als persoonlijke vergoeding, daar 't tijdstip der huwelijken meestal buiten kantoor- 'lid viel. Ook de administratie over 1931 vertoont reeds vele fouten. in de adm van 't G E B. was f 59 57 opbrengst stroomprQs niet verantwoord, inmiddels heeft de beheerder echter f 58 hiervan terugbetaald. Bij 't Burg —Armbestuur was een nadeelig kasverschil van f 55 Spr. heeft de indruk dat men van de kasopnemingen in deze gemeente nooit zeker is geweest. Op 13 Maart sloot de kas precies, doch toen is een vergissing be aan. waardoor een be drag van f 684.50 als tegoed is geboekt inplaats van als schulddit maakt dus een verschil van f 1375 Het rapport van Ged S'aten hieromtrent heeft spr. nog niet kunnen bemachtigen. Tot slot zegt spr. dat hij de zaken zuiver objectief beschouwd heeft; hij heeft slechts geconstateerd de fouten, die zijn voorgekomen, doch uiteraard was het hier een nakaarten over reeds gebeurde feiten. De subjectieve—hou ding tegenover den betrokkene iaat spr. over aan de verantwoordelijken autoriteiten, hij vols'aat met te zeggen. i ver, die om den angst en zichtbare ver- legenheid van den ouden man moest glimlachen, i Allemaal goed en wel, meneer Will, j och, ik bedoel, meneer Franklin, kreun de de oude Jaikes, die hoe langer hoe zenuwachtiger werd. O, wat heb ik nu weer gezegd? Kalm nu maar, hernam Denver. Nie mand kan ons in deze kamer hooren. Maar luister eens goed naar mij. Je hebt een oude oom gehad? Nooit meneer, protesteerde Jaikes. Val mij niet in de rede, Jaikes. 't Is noodzakelijk dat je een oude oom hebt gehad. Goed, meneer, mompelde de oude onderworpen. Je oude oom is indertijd naar het buitenland getrokken en heeft daar for tuin gemaakt. Hij heette Samuel en is kort geleden gestorven en heeft jou tot eenig erfgenaam benoemd. Jij gaat dan de „Grange" koopen, waar je met Nelly en de kinderen gaat wonen. God zegene u meneer, riep de oude man plotseling uit. Ik zal alles doen, zoo als u het hebben wilt. HOOFDSTUK XXI. Twee weken waren verloopen en Nelly Denver was met haar kinderen en den trouwen Jaikes naar de „Grange" verhuisd. Ze had haar ooren niet kunnen gelooven, toen Jaikes haar het verhaal had opgedischt van den rijken oom in Amerika, dien hij al lang dood had ge waand. Eerst had ze Jaikes' aanbod niet willen aanvaarden. Maar toen hij haai dat een ambtenaar voor zQn taak moet berekend zijn, zoodat geen kasver- schillen ontstaan. De accountant is hiermede aan het einde zijner beschouwing gekomen en de voorzitter vraagt of een der leden den heer Jansen nog vragen wenscht te stellen. De heer van Hemert maakt hiervan gebruik en vraagt den heer Jansen Zoudt u, als u raadslid van Haarsteeg was en wist dat de Secretaris reeds zoo dikwijls is gewaarschuwd voor zijn beheer en zijn persoonlijk gedrag, U verantwoord acnten door zoo iemand nog langer het geldelijk beheer der gemeente toe te vertrouwen? en: Welken indruk heeft u persoonlijk gekregen omtrent de gedragslijn van den Secretaris De heer Jansen, hoewei geen raads lid, kan zich in de meening van den heer van Hemert verplaatsen. Hij weet echter weinig omtrent hetgeen zich in het verleden heett afgespeeld en be paalt zich er dan ook toe te zeggen dat de feiten strenge maatregelen rechtvaardigen. De Voorzitter spreekt een dankwoord tot den heer lansen en hoopt dat zijn uiteenzetting den leden de noodige klaarte gegeven zal hebben. Door den Secretaris iaat spr. ver volgens het rapport van B. en W. over deze kwestie voorlezen Wijomleenen er het volgende aan Het College wenscht den Raad een uitvoerig overzicht te geven van de wijze waarop het beheer, sedert de benoeming van den nieuwen burge meester, is gevoerd. Toen de huidige burgemeester zijn ambt aanvaard had, heett hij in alle geledingen, de gemeente—administratie betreffende, een correct en zorgvuld'g beheer gtëischt. in dit streven werd hij evenwel belemmerd door bestaande misbruiken Inzake de wijze van beia- ling, doordat het compiabel behejr van bepaalde takken van dienst in t hand berustte en doordat de admini stratie regelmatig schromelijk weid verwaatloosd. Het bestaande misbruik, dat door hen, die aan de gemeente gelden ver schuldigd waren bij de betaling daarvan dikwijls tegen—noia's werden inge diend, moest tot abuizen leiden. De ontvanger beriep zich steeds op het van oudsher bestaande misbruik. De manier, waarop het g<ïid pachtgeld bewaard werd gaf redenen tot gegronde zoo stellig verzekerd had, dat haar ge luk zjjn geluk beteekende, had zij toege stemd. Bij haar terugkomst in haar on derlijk huis had ze aan de menschen in het dorp een feestmaaltijd aangeboden, die haar nog als de kleine Nelly gekend hadden. Hoe goed herinnerden die oud jes zich nog den dag, toen zij met den jongen Denver was getrouwd. Maar, wat hun verstand te boven ging was, dat de oude Jaikes, dien zij allen ook van vroeger kenden, zoo'n fabelach tig vermogen van zjjn oom Samuel had geërfd en nu eigenaar van de „Grange" was. De dag na den feestmaaltijd was Jai kes vroeg opgestaan en strompelde zoo vlug zijn oude beenen hem konden dra gen, den langen tuin uit. Hjj zag er keurig uit, hij haJ iets van zjjn oude waardigheid teruggekregen. Maar er was een bezorgde trek op zijn gezicht. Er waren namelijk twee dingen hie hem hinderden. Vanaf het oogenblik dat hij op de „Grange" was teruggekeerd, had een oude weduwe, een kennis uit vroegere dagen, Tabitha Owen, bij afkorting Tab by, hem halstarrig achtervolgd, niet na latend hem steeds te herinneren aan hun vroegere vrijages, toen ze nog jong wa ren. Geen oogenblik liet ze voorbijgaan zonder hem er op attent te maken dat hjj oud werd en verzorging noodig had en dat, als hjj een vrouw zocht, hjj maar eens goed om zich heen moest kijken. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, aalwpsclie en Langstraatsche Courant* De Ziluerkonlno MAATSCMAPPy VAN VERZEKER!MC OP MET LEVEM

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1