m DE HEEREN BAAI verschaft U wolken van genot. EEN PRACTISCH ST. NICOLAAS-. GESCHENK c ts vrees dat gelden zouden zoekraken. In alle zakken droeg de ontvanger In de pactitdeialingsperlode geld bij zien, dikwijs tot zeer hioge bedragen. Praktisch werden de pichten slechts bij kortere of langere perioden geboekt In hei hulpkasboek, terwijl omtrent de aiiraent dier gelden niet de minste zekerheid bestond, hoewel bij de diverse kasopnamen die gelden wel verantwoord bleken. Bij de diverse kasopnamen zijn bovendien afwijkingen geconstateerd. Op zichzelf vormt 't tweede bezwaar van B en W. de combinatie der functies van secretaris, ontvanger, administra teur van het Q.E B. en armmeester geen ernstig bezwaar. Wanneer echter bij het beheer daarvan de noudige ernst gaat ontbreken kan zulks leiden tot onoverkomeniijke moeilijkheden Zulks is inderdaad het geval gebleken. Niet voldoende werd door den heer Couwenberg zorg gedragen voor het voeren van afzonderlijke kassen voor de onderscheidene takken van dienst, terwijl de heer Couwenberg de gemeen tegelden niet behoorlijk van zijn privé- m ddelen heeft gescnetden gehouden. Hierna bespreken B. en W. de ver- waarloozing der administratie. Als hoofdoorzaak dezer verwaarloozing moet worden genoemd het ergerlijk misbruik van sterken drank, waaraan de heer Couwenberg zich bij voort during heeft schuldig gemaakt. B. en W. hebben steeds met k'em protest aang teekend tegen dit schandelijke misb uik, waardoor het gemeente beiang in hooge mate werd geschaad en waardoor de heer Couwenberg zien zelf ten schande maakte. Keer op keer hebben B. en W hem gewaaischuwd, doch als regel is na Iedere waarschuwing na zeer korten tQd toename van het drankmisbruik gevolgd. Meermalen is de secretaris in dronken toestand ter secretarie verschenen en van Juni tot en m^t September heeft hij meer dan 100 middagen geheel verzuimd. Verschillende feiten die B en W. zelf geconstateerd hebben worden aan gehaald. en het is duidelijk dat zulk een gedrag een behoorlijke plichts vervulling onmogelijk maakte Het werk ter secretarie bleef dientengevolge meestal overgelaten aan het overige personeel Voor zoover dit daartoe niet competent was moesten sommige zaken wekenlang op behandeling wachten. De geheele administratie toont een droevig beeld van algvheele verwaar loozing van het administratief en comptabel beheer. De heer Couwenberg moge hier als verontschuloiging aanvoeren zijn zieke- lijken toestand gedurende de laatste maanden, doch deze ziekte aan oog en nieren was het rechtstreeksch ge volg van misbruik van sterken drank B. en W. zijn van meening dat handhaving van den heer Couwenberg in zijn functies van ontvanger, admt nistrateur van het O E B. en van het Burg. Armbesmur niet langer toelaat, baar kan worden geacht Doch ook opzichtens de waarneming van het secretariaat der gemeente blijft het College de gegronde vrees koesteren dat het misbruik van sterken drank oorzaak zal blijven van een gebrek aan de zoo onmisbare nauwgezeiheid en werkkracht. Aan de hand der opgedane ondervinding zou ook het beheer der Ie innen legesgelden niet aan den heer Couwenberg mogen worden overgelaten. Welke overigens de mentaliteit van den secretaris is blijkt wel uit zijn beweringen, dat de bu'gemeester het recht mist om persoonlijk inlichtingen te vragen aan het personeel ter secre tarie. doch dat hij hiertoe de toestem ming van den secretaris behoeft. Daar nu de ambtenaar ter secretarie aan B. en W. de gevraagde inlich tingen heeft verstrekt, heeft de heer Couwenberg verklaard, dat zulk een ambtenaar hier niet langer kan blijven Bij zulk een stand van zaken be schouwen B, en W. iedere belofte tot beterschap volkomen waardeloos en duidt het gemeentebelang bezwaarlijk meer de handhaving van den heer Couwenberg ais secretaris. Bovendien heeft de heer Couwenberg reeds uit drukkelijk te kennen gegeven, dat hij bij zijn terugkeer ter secretarie zich geducht zal wreken. De vrees voor lijdelijk verzet tegen de tuchtmaatregelen, door het College te nemen, is dus alleszins gegrond De heer Couwenberg zal in de toekomst eischen dat B en W. voor hem kruipen Het accountants—onderzoek heeft reeds uitgewerkt, dat de heer Couwen berg zich genoodzaakt heeft gezien to» storting in de gemeentekas van f 677 67; hoewel de heer Couwenberg beweert dat zulks slechts berust op boekings- fouten, zou de gemeente daar dan toch op schrikbarende wijze de dupe van zijt geworden. In de kas van het Burg. Armbestuur zijn bij herhaling groote tekorten ge constateerd. Het zal Uwen Raad bekend zijn dal door den heer Couwenberg nog diverse funclies worden bekleed, die echterat evenzeer worden verwaarloosd. B en W. stellen den Raad voor te besluiten lo. tot ontslag van den heer H. J M. Couwenberg als ontvanger dezer gemeente, 2o. tot schorsing met verlies van jaarwedde van den heer H |.M Couwenberg als gemeenteontvanger met ingang van heden, voor den duur van twee maanden, 3>. tot ontslag van den heer H J M. Couwenberg als administiateur van het Burg. Armbestuur, 4 tot ontslag van den heer H. J M Couwenberg als administrateur van het O E B., 5 tot ontslag van den heer H. J M Couwenberg als Correspondent van de Arbeidsbemiddeling, 6o. tot onMag van den heer H. J M Couwenberg als seretaris der Com missie van Advies der werkloosheids' verzekering, 7o. tot onlslag van den heer H J M. Couwenberg als schatter der drank localiieiten. Genade tóór recht latende gelden willen B. en W. den Raad, ter wille van zijn kinderen, nog geen voorstel doen tot het ontslag van den heer Couwenberg als gemeente—secretaris Door het ontslag uil bovengenoemde functies is het niet onmogelijk dat dit voor den heer Couwenberg eene leer zal ztjn om als secretaris nauwgezetter ziin plicht te doen. Alzoo zou hem een allerlaatste kans kunnen gegeven wor den om zich als mensch en als ambté naar te verbeteren. Het voorstel komt dus hierop neer, dat B. en W. de meest mogelijke clementie met den secretaris zouden willen betrachten eenerzij s, terwijl zij anderzijds overtuigd zijn dat een ernstige straf moet worden opgelegd in den vorm der voorges elde ontslagen. De heer van Hemert wil den secre taris, die op de publieke tribune aan< wezig is gelegenheid geven in debat te komen. De Voorzitter kan zulks in openbare vergadering niet toestaan. De heer van Hemert kan er na ai hetgeen gebeurd is niet toe besluiten den s eretaris te hardhaven, op gevaar af, dat de gemeente de dupe wordt en stelt voor hem uit alle functies te ontstaan. De heer v. d. Winkel vindt het fe' kort maar gerlrgen wil. weten hoeveel dit totaal bedraagt. Hij had gedacht, dat er duizenden tekort zouden komen, doch het blijkt verre van daar te zijn. Voor hem is de kwestie of opzet of onnauwkeurigheid heeft voorgezeten en aangezien op deze vraag nog geen antwoord is gegeven, wil hij de ver dediging van den secretaris hooien vooraleer een beslissing te nemen. De Voorzitter had van den ond— weihouder niet zulke woorden ver wacht, daar het hem toch wel vol doende bekend moet zijn wat er ai geprobeerd is om den secretaris te handhaven. Alle middelen hebben ge faald. Een troosteloos beeld toont de adm nistratie. 10 ja 20 maal is hem gelegenheid gegeven om zich te bete ren. Deze kleine f-iuten wegen voor spr. even zwaar als groote. v. d. Winkel Ik wensch recht voor haat te laten gaan. Jarenlang heb Ik met U samengewerkt, ik heb nooit iets gedaan te^en 't gemeentebelang of tegen de Inwoners. Ik heb aliQd recht voor haat laten gaan, en daarom wil ik nu ook den secretaris gelegenheid geven zich te verdedigen, dan komen we misschen voor andere feiten. Het zou jammer zijn voor iemand met zooveel activiteit Voorzitter. Pardon 1 v. d. Winkel, 'n Mensch die nog zoo jong is en nog zooveel nut kan bewijzen voor de gemeente Voorzitter. Ik beschouw de mentali teit van den secretaris niet hoog, maar ik heb steeds clementie gebruikt, voor al ter wille van zijn gezin. Doch de uitlatingen die Ik van hem vernomen heb zijn ven dien aard dat ze niet te accepteeren zijn. Als hij durft zeggen: B. en W. en de raad zijn groote nul len, dan vraag Ik me af, waar is de mentaliteit Om een ander voorbeeld te noemenhij heeft ook nog gezegd, dat hij als htj gehandhaafd werd ten- opztehte van mij lijdelijk verzet zou plegen. De heer Winkel wil den secretaris alleen gelegenheid geven zich te ver dedigen. Spr. zou het nog eens met den secret ris probeeren, maar Indien hij zich niet betert of lijdelijk verzet pleegt moet onmiddellijk ontslag volgen. Voor Weth. v. d. Water geldt hier uitsluitend het gemeentebelang 4 jaar lang is ai 't mogelijke gedaan, maar zonder baat; Hierna volgt stemming. Het voor. stel van Hemert wordt verworpen met 5-2 stemmen. De voorstellen van B. en W. worden met 5-2 stem men aangenomen. De heer v. d. Winkel vraagt waarom zijn voorstel, om den secr. gelegenheid tot verweer te geven, niet in omvraag is gebracht. Di Voorzitter zegt dat dhr. Winkel geen formeel voorstel heeft gedaan. Bovendien is het uitgesloten dat een nietlid in de vergadering het woord wordt gegeven. Een geheime verga, dering acht spr. evenmin verkieslijk daar dan al het besprokene weer spoe dig naar buiten gaat. De heer v. d. Winkel protesteert er tegen dat hij over de geheele geschie denis pas op deze vergadering wordt ingelicht. Weth. v. d. Dobbelsteen zegt dat hij er reeds vroeger op heeft aargtdron gen dat de heer v. d. Winkel in ver schillende commissies zou zitting ne men. Dat werd echter geweigerd met de woorden .Ik bedank er voor in die commissies le zitten Had dhr. v. d. Winkel dat aanbod echter aangenomen dan zou hij de geheele geschiedenis geweten htbben. De heer v. d Winkel beweert dat hij dit alleen voor de commissie voor de werkloosheid heeft gezegd. Voorzitter. U heeft pertinent gezegd in geen commissie meer te willen zit ting nemen, Weth. v. d Dobbelsteen. Toen de heer v.. d. Winkel niet meer als wet houder herkozen is. beeft hij gezegd .ik bedank «oor alles." Voorzitter. Parlementair blijven, heeren I De heer v. d. Winkel houdtvol dat hij niet over de begrooting commissie ge sproken heeft. De Voorzitter weet echter pertinent zeker dat dhr v. d Winkel aangebo den is zitting in de begrootingscom te nemen, hij heeft toen geantwoord .laa» dat maar aan de andere leden over". Dnr. v. d. Winkel vindt het ook niet in den haak dat de voorzitter in He- dikhutzen bij dhr. van Hemert op be zoek is geweest. Voorzitter. Dat was voor 't opnemen der werkloozen in Htdikhuizen, Ik ben nien van plan me door U te laten verdacht maken. Ik roep U tot de orde. v. d. Winkel. Is dhr. van Hemert dan zoo'n geloofwaardig persoon? Voorzitter. Ik roep U nogmaals tot de orde U geeft een geheel verkeer den indruk en zegt dat ik bij van Hemert ben geweest om hem op de hoogte te brengen van deze zaak. v. d. Winkel. Dat heb ik niet gezegd r Benoemingen. Hierna wordt overgegaan tot be noemti g der nieuwe functionarissen in de verschillende vacatures. Wat betreft de vac. administrateur Burg Armbestuur vir dt de heer v. d. Winkel het beter eerst in overleg te treden met dit college, en de benoe ming daarom aan te houden. De Voorzitter zegt dat door B. en W. wordt voorgedragen dhr. N. van de Water. De heer v. d. Winkel houdt 't punt liever aan, opdat deleden 'tonderling kunnen bespreken. De voorzitter kan de vacature dan voorioopig wel Waar nemen. De Voorzitter verklaart met nadruk dat hQ voor geen enkele functie bullen zijn burgemeesterschap wenscht in aai merkir.g te komen. Met 4—3 stemmen wordt besloten reeds thans den nieuwen functionaiis te benoemen. De heer v. d. Water wordt met 5 stemmen, 2 blanco, gekozen. Tot waarnemend gemeente ontvanger wordt gekozen dhr Bekkers, met al. gemeene stemmen. Eveneens wordt dhr. Bekkers met algemeene stemmen gekozen tot adm G E B. (voor 1 jaar), correspondent der arbeidsoemiddeling, secretaris der Commissie van advies der werkloosheidsverzekering, en schatter der dranklokaliteiten Op voorstel van B. en W. wordt de heer Bikkers ook gekozen als arnbte- naar belast met het innen der leges- gelden. De Voorzitter biedt dan de leges verordening aan die B. en W. met liet oog op den ongunsttgen toestand der begrooting hebben samengesteld. Deze verordening wordt goedge- ceurd. Gedwongen door dezelfde omstan digheid stellen B en W voor over te gaan tot het instellen eener honden- >elasting, waarbij voor luxe honden 3 en voor werkhonden f 1 betaald moet worden. De heer v. d. Winkel merkt op dat reeds tweemaal een hondenbelasting geheven is, die echter telkens op niets is uitgeloopen. Het is voor de politie moeilijk toezicht te houder, daar men in den regel niet weet van wie de honden zijn Bovendien hebben de menschen het reeds hard genoeg te halen vindt spren behoeven de honden die in 't bedrijf zijn niet meer belast te worden. De Voorzitter geeft toe dat er aan de belasting vele moeilijkheden kleven. De begrooting vordert echter een der- gelijken maatregel Trouwers vindt spr, de belasting zeer laag, veel lager dan in de omliggende gemeenten. ECHTE FRIESCHE 20-50 CT. PER ONS De heer v. d. Winkel vreest dat de belasting niets zal opbrengen temeer daar er nog onkosten afmoeten. Weth. v. d. Dobbelsteen zegt dat deze belasting 't laatste jiar dat ze geheven werd f 250 heeft opgebracht nu is de opbrergst op f 200 ge schat. De belasting is indertijd los gelaten omdat de gemeente er goed voor stond en 't niet noodlg had. De heer van den Brandt vindt het veel beter een belasting te htffen op radfo.'oestellen. Ook de heer v. d, Winkel had mei een dergelijk voorstel willen kr men Hij vindt een weeldebelasting beter op haar plaats, daarmee belast men de menschen die plezier genieten, terwijl de hondenbelasting juist op den kleinen man druki De Voorzitter merkt op dat hetnrg niet mogelijk is een dergelijke belasting te htffen, daar het tQk hierin moet voorgaan De heer v. d. Winkel meent dat een dergelijke belasting niet alleen op radio, maar ook op piano's en derge lijke moet worden geheven. De Voorzitter wil wel een dergelijke belasting overwegen, hoewel het een unicum in het land zou zijn. Nadat de heer v. d. Heijden nog heeft opgemerkt dat hfj te belasting te hoog vindt, wordt de verordening, met algemeene stemmen aangenomen. Belastingwijziging Ter dekking van het begrotings tekort stellen B. en W. voor tot class ficatle der gemeente in de O F belasnng van de 1ste in de 3e klasse en tot bet h'ffn van opcenten op de andere belastingen. De Voorzitter merkt op dat de rekening een tekort loont van f 3498 59, hetgeen nog verhoogd wordt doordat de gemeente de f3400Inkomsten» belasting volgens de nieuwe wet moet derven, daarbij hebben de landerijen f 1200minder opgebracht, evenals eerice kleinere posien, zoodat in totaal f8843 59 te kort is. B. en W. moeten daarom deze be- lastirgwljziglng voorstellen, waarbij de opcenten G F. belasting worden ge bracht op 80 en die der personeele bHastirg op 100. de opcenten op grondbelasting blijven hetzelfde. Verder wordt beschkt over een gedeelte van het batig slot der rekening 1931, terwijl op verschillende uitgaafposten be zuinigd is. Het voorstel wordt aangenomen. Begrooting 6 Aanbieding Gemeente begrooling en begrooling G. E. B. Als rapporteur der commissie stelt de heer van Hemert voor de begrooting ongewijzigd aan te nemen, daar deze met de grootst mogelijke soberheid is samengesteld. Hij prijst het beleid van B. en W, en de wijze waarop de begrooting (g samengesteld. Op verzoek van weth. v.d. Dobbel steen leest de secretaris de verlaagde posten voor. De voornaamste bezuini ging Is op hst. II nl f 1000.— In de subsidielijst zijn verminderd de bij dragen aan de Stierenvereeniging en aan het W. O. Kr. ondanks het groote bejang dat deze vereeniglngen hebben. De heer v. d. Winkel dankt B en W. voor den steun die steeds aan de itterenvereeniging is gegeven. Daar later de subsidie weer verhoogd zal worden kan hij er zich mea vereenigen. Spx. vraagt echter hoe het staat met de subsidie aan de verpleegster te Haarsteeg. De Voorzitter zegt dat deze met f 50 is verlaagd. De heer v. d. Winkel vindt dit veel te weinig. HQ vindt dat deze ver pleegster de gemeente schade berokkent door de moeders te gauw naar een gesticht te zenden. In Hedlkhuiien gebeurt dit laatste blina nooit. Spr. wil de subsidie met f150 veiminderen. De Voorzitter zegt, dat de kosten van het zenden naar een ziekenhuis steeds door het B. A. behaald worden. B. en W. kunnen hiervoor wei in overleg treden met de verpleegster, maar het gaat niet aan haar te ver bieden iemand naar het gesticht te zenden. Spr pleit nog eens voor den ijver der verpleegster, waaraan het voor een groot deel te danken is dat de zuigelingensterfte in Haarsteeg zoo gunstig is. De heer v. d Winkel zegt, dat ook in Hedikhulzen het sterftecijfer zeer laag is. HQ wil de subsidie op f 100 brengen. Weth. v. d. Water voelt voor dit voorstel. Na verdere discussie wordt op voor stel van den voorzitter besloten de medewerking van de Eilsabethisver. in te roepen, opdat de armen gratis geholpen worden. De subsidie aan dé verpleegster blijft dan conform voorste! B. en W. De heer v. d. Winkel merkt op. dat de subsidie aan de harmonie gegeven wordt op voorwaarde, dat jaatlijksch te Hedikhulzen enkele concerten ge geven moeten worden. HQ wil er op aandringen, dat hieraan ook de hand gehouden wordt. De Voorzitter zegt dit toe. De begrooting wordt hierna vast gesteld op de volgende beoragen Oewone dierst f 38402.78, waarvan onvoorzien i 523 62 Kapliaaldienst i 2C6 37 Hierna komt in behandeling de be grooting voor het G.E B., die eenige wQziging heelt ondergaan in verband met de uitbreiding van 't net. De streomopbrrrest is geschat op (5550 (1930: f 4448 50). Geen der leden voert hierover 't woord en de begrooting wordt onge wijzigd vastgesteld. Bi) de Rondvraag vraagt de heer v, d Winkel naar dm uitslag van 't onderzoek dat B. en W. hebben inge steld naar de verlichting. De Voorzitter zegt, dat B. en W. overal geweest zQn, lot zelfs in Luttel- Herpt. ZQ meenen echter, dat de ver lichting nog wel kan blQven, zooals ze thans is, vooral uit 't oogpunt van bezuiniging. De heer v. d. Winkel geeft In over ging tenminste op een enkel punt, nl. bij Kruchten een lantaarn te plaatsen De Voorzitter zegt, dat B. en W. dit zullen overwegen. De heer v. d. Brand steit nog voor Zóó mag zeker genoemd worden de fraaie Imit. Oud-Zilveren Tabakstrommel, gevuld met een half pond DE Echte Priesche Heeren-Baai. De rooktabak bij uitnemendheid I Uw winkelier heeft ze in voorreed vanaf 65 ct. per half pond. <-;f B54

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 2