tl É- n M Geen pijnlijke Hr&Jldblaren Kloosterbalsem "fZ'JZOr 1 *K« :L ct I 1 I I I I 'Uk j tweede blad. PROVINCIAAL NIEUWS. M ellen, No Wi ;ninj> mes, AKKER's Bezoek van St. Nicolaas. Werkloozensteun. Het is gebleken dat men nog niet geheel begrijpt op wtlke wijze de Waalwijksche Winkeliersvereniging zich voorstelt de crisisslachtc ff :rs te steunen. Men vraagt zich af hoe het toch mogelijk is. dat een gratis verstrekt aantal loten toch nog zooveel kan opbrengen dat prach'lge prijzen kun nen worden verstrekt, de kosten van reclame enz. bestreden en tenslotte toch nog een voordeelig saldo kan worden overgedragen aan de Crisis— Coml s. Deze oogenschljnlijke moeilijkheid is evenwel niet zoo moeilijk als men zich wel voorstelt. Door de deelnemende winkeliers wordt h'. 2 cent per lot betaald aan hun bestuur, zoodat zij 4 pCt. van hun omzet beschikbaar stellen voor werkeloozensteun. Om nu den omzet zoo groot mogelijk te doen zijn, heeft de Waalwijksche Winkeliersvereniging gemeend voor elke f0 50 die men besteedt een lot te doen afgeven, zoodat daardoor een ieder in de gelegenheid is mede te dingen naar de prijzen, die by den heer C. G Nieuwkoop, Grootestraat, worden tentoongesteld en bovendien onbewust bijdraagt tot steun van zyn werkeloozen med mensch, en daardoor ook weer zichzelf bevoordeelt omdat vanzelfsprekend weer minder aan de gemeentekas zal behoeven te worden bygedragen Hoe meer men dus by die winkeliers koopt die u een lot verstrekken, des te grooter wordt het af te dragen bedrag Het zou kunnen voorkomen dat een winkelier vergeel u een lot te verstrek ken. In zoo een geval vrage men bet lot Doet u dat niet, dan steunt u wel dien winkelier, doch niet den werke looze Men vrage, neen, men dwinge den win kt lier desnoods het lot af te geven. Dit laatste zal hopelijk wel niet noodlg zyn. De winkelier heeft wel zooveel gemeenschapsgevoel, is wel zoo overtuigd van den grooten nood dat hy uit eigen beweging het lot u wel zal verstrekken. Wij hopen dat eenieder zal mede werken tot het welslagen van deze groote. nuttige loterij U behoeft geen zinnen of woorden te zoeken. U wacht slechts af tot uw lot uit de pryzentrommel zal te voor schyn komen. moest hij om een botsing te ver- myden eveneens naar links, waardoor hij tegen den boom reed. Verslag Gemeenteraad. De lezers die ons uitvoerig raads- verslag in het nummer van Zaterdag hebben doorgelezen zullen bemerkt hebben dat uit de discussies over de door den heer van Haren voorgestelde reglementswijziging een gedeelte moet ztjis uitgevallen daar hel verslag on geveer in hei midden van de 5e kolom waar sprake is over wederinvoering van de rondvraag, niet door leest. 1 Blindenconcert. Het concert door de blinden uit Grave, waarover wy destyds reeds schreven, is thans vastgesteld op 2en Kers dag en zal gegeven worden in het Patronaatsgebouw te v.m. Baard wyk De R K. Werkliedenvereniging te Baardwyk heeft de regeling van een en ander. Politiezaken Op 't Bureau van Politie zijn in lichtingen te bekomen over een in de Stationsstraat a'hi r gevonden wit dekzeil van 3 by 41/M. Steunregeling. Wy verwyzen naar achterstaande advertentie betnfLnde de steunrege ling in onze gemeente. Zooals daaruit blijkt houdt de commissie morgen avond half acht zitting ten gemeente huize, belanghebbenden kunnen daar inlichtingen bt komen. Ongeval. In verband met ons bericht in ons vorig nummer omtrent 't auto-ongeluk van den heer Sp. verzoekt het daarin genoemde meisje ons le recnficeeren, dat zij absoluut niet de straat dwars is overgestoken, maar dat zy vanaf 't trottoir op de straat reed, vlak naast de tramrails. De chauff ur van dhr Sp. wilde op dat moment juist een vrachtwagen passeeren. Toen deze echter plotseling naar links uitweek voor het meisje, De heer v. Haren meent hierdoor aan de rondvraag zooveel beperkende voorwaarden te hebben verbonden, üai men niet bang behoeft te zijn dat men met aiie mogelijke piaa jes zal komen aandragen. De Voorzitter daarentegen acht het ondoenlijk precies te omschryven wat er wel en wat niet in den raad thuis hoort. Als men schnheiyk zijn vragen moet indienen, oan zal men vaak tot de ontdekking komen, dat ze te weinig om het lijt nebben en dat men met een mondelinge vraag aan spr. de verlangde lnlicnungen even go<.d kan bikomen. Spr. verzocht den heer Rcxj zyn bevinding te willen rmdedcelen over net schriftelijk indienen der vragen en de beantwoording van B. en W. De beer Rxs verklaart gaarne dat hij over deze wijze van vragen en over de beamwoording door B. en W bijioi der goed tevreden is. Slechts eenmaal was het gebeurd dat een vraag die hy ook gaarne in de pers bad opgenomen gezien daarin niet ver schenen was. De Voorzitter zegt dat de heer Roxs desveriangd het steeds ook zelt aan de pers kan verstrekken Hel verneugt htm dat de heer Roxj over deze manier van vragen en van beantwoor ding zeer tevreden is. De heer van Haren spreekt er zyn verwondering over uil dat de heer R^xs daarover zoo tevrtden is en noemt een voorbeeld van een zqner vragen dte na een uitvoerige briet wisseling toch nog in ae raad kwam en nadat er drie kwartier over gesproken was bleek het onderwerp eigenlijk niet in den raad ihuis te booren. Ook met zyn eigen voorstel tot reglements wijziging heeti spr. ondervonden dat schriftelijk ingediende voorstellen ver keerd begrepen kunnen worden en dat men ten slotte na een korte,m mdeliuge gedachtenwisseiing zeer dicht by elkaar bleek te komen. Spr. wtl evengoed als B. en W voorkomen dat er misbruiken bij de weder—invoering van de rondvraag zullen voorkomen. De heer Kiyoerg twijfelt niet aan de goede bedoeling van den heer van Haren doch vreest, dat de door hem gegeven aanduiding van „in eersie instantie in den raad thuis behoorend* tot veel moeilijkheden aanleiding zal geven en zou daarom de bestaande toestand de beste vinden. De Voorzitter vindt het niet ge wenscht, dat 'fider aan het eind der vergadering naar voren kan brengen wat hem goeddunkt. Hij meent, dat de heer van Haren als hij wat meer er varing als raadslid heett wel tot andere inzichten zal komen. De heer Pullens zegt 4 jaar geleden de eenige te zyn geweest die tegen afschalfl ig der rondvraag was en thans is hy nog dezelfde meening toegedaan. Hij voelt dan ook zeer veel voor het voorstel van den heer van Haren wiens bedoeling hij heel goed aanvoelt. Hy ziet er heelcmaal geen poging i,n om met alle mogelijke zaken voor den dag te komen of om obstructie te voeren. De heer Passier is juist van tegen overgestelde meentng als de heer Pullens en heeft er bezwaar tegen om weer terug te gaan naar de rondvraag zooals die vroeger bestond. Werd er geen misbruik van gemaakt dan was het niet zoo erg. Maar het is zoo'n klein kuns'je om in een openbare vergadering met zaken voor den dag te komen, waarvan men te voren^veet dat ze toch niet voor inwilliging vat baar zyn doch die voor het publiek aangenaam zyn. Wanneer men toch door schriftelijke vragen of door persooniyk contact met den voorzitter alle moeilijke zaken naar voren kan brengen dan acht spr. het niet noodlg wederom tol de rond vraag terug te ketren. De heer Nuyten komt op tegen te uitlating van den heer Pussier als zou de rondvraag door sommigen worden aangegrepen als een middel om pro- pagarda te maken tegenover het pu bliek Als de heer Passier de conse quenties van zyn betoog durft aan vaarden dan moet hij feiten noemen. De heer Passier acht het onnoodig feilen te noemen waar hy slechts in het algemeen op mogeiyke gevolgen van de rondvraag gewezen heeft en iemand, die daar/an geen misbruik zal maken behoeft zich dus ook van deze uitlating niets aan te trekken. De Voorzitter constateert, dat de gemoederen een bee'je warm beginnen te loopen en b'engr, om de kalmte zoo spoedig mogelijk weer te doen terugkeeren 'l voorstel van dhr. v. Haren tot invoering der rondvraag, zij het ook onder zekere beperkingen, in om vraag. Het wordt met 7 met 4 stemmen verworpen. Voor stemden alleen de heeren v. d. Waerden, Pullens, Nuljten en v. Haren. Autobotsing. Twee vernielde lux -auto's zijn het onprettige saldo van een verkeerson. geluk, dat byna 'n afschuweiyk drama was geworden. Door over den weg slaande stoom van de tram uit Waal. wijk werd Zondagochtend circa 9 uur het uitzicht van den weg by Deuteren belemmerd De heer van Wagenberg uit Viymen gaande naar Den Bosch, botste in een mistwolk met zijn auto op dien van den heer Janssens uit Box'el. komende van den Bosch. Hoe wel de bestuurders, op het ooget bi k dat zy den gevaarwekkenden tram passeerden, nog slechts matig reden en volop signalen werden gegeven, was de kracht der aanrijding nog groot genoeg om de voorzijden van beide wagens totaal te versplinteren, waarbij zelfs chastsbalken afknapten. Op het geluid van den slag snelden enkele voorbijgangers toe niet anders vreezende of in die dichte stoomwolk had een gruweiyk drama zich afge speeld. Gelukkig is dit niet zoo ge weest en als door een wonder hebben de inzittenden het leven er afgebracht. Hoewel gewond door glasscherven en gekneusd door den schok konden zy na de eerste hulp ontvangen te hebben met passeerende auto's hun weg ver volgen. Wel boden de wrakken der verbryzelde auto's een triesten aan bl>k maar ditmaal bleef de schade tot hiertoe beperkt en zyn geen men- schenlevens te betreuren. Echter wyst het ongeval een keer te meer op het groote gevaar dat in de geschetste situaties voor alle weggebruikers ge legen is. De Kon. marech3u«sée uit Den Bosch maakte van het geval eenige foto's, terwyi de inmiddels reeds gearriveerde kraanwagen van de centrale autogarage de verwrongen skeletten van wat eens luxj-auto's waren, naar de garage aan het Kruisbroedershof sleepte, waar mogeiyk de auto.hee'kundige er nog iets van weet te maken. Veel zal het echter niet zyn. Uiteraard verdrongen zich op de plaats van het ongeval, vele belang stellenden waarby talryke autobestuur ders Aan de noodige critiek heeft het dan ook niet ontbroken. Allen schenen het er over eens, dat deze belangtyke verkeersweg ter plaatse veel te smal is en dat tenminste de trambaan bui ten de baomenrijen behoorde te worden gelegd. O ik de uitermate slechte be strating van dit wegdek nog altyd liggen hier de zgn. kinderhoofdjes maakt het traject tot een st y nn yoaan waarby de bestuurders alle behendigheid noodlg hebben om den wagen in het rechte spoor te houden. Dat afdoende verbetering hier gebiedende eisch is, behoeft geen betoog Menschenlevens zyn te duur en dat zy in gevaar zijn is Zondagochtend voor de zooveelste maal bewezen. Prov. Ct. Vermist. Sedert Dinsdag der vorige week wordt vermist de heer G. de Mtyier, te 's Bosch, leeraar in de staatsweten schappen aan de Ryks HBS te'sBo*ch, te Zaltbommel, en de Gemeentelijke HBS te Eindhoven. De heer De My er, die den laatsten tyd wat overspannen was en ziekte verlof genoot, heeft Dinsdag zyn woning te Vucht verlaten en is er sedert dien niet meer teruggekeerd. Allé nasporin gen bleven tot dusver vruchteloos. Eenige dagen na de verdwijning kwam een veekoopm|H uit Waalwyk ten huire van den vermiste en ver zocht het portret te zien van den heer De M. Meenende dat dit dezelfde per- Woensdag 2 Dec. '31. 54e Jrg. iicziag en Fabrieken voor de Lang- werden voor de Afdeeling Groot- (jjf bij enkele candidaatstelling ge in let: ist Waalwijk, 2 Dec, 1931. filing Kamer van Koophandel en fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk. de op 30 November 1931 gehouden voor leden der Kamer van 1 v. Dongen, Raamsdonksveer (aftr.) lij, H. C. J. Raming, Waalwijk j v. d. Reyt, Made (aftr.- I j, Smits, Dongen (aftr.) Vesters, Kaatsheuvel (aftr.). aftredend lid B. J. H. G. Timmer- te Waalwijk stelde zich niet meei tiesbaar. ,#or de afdeeling Kleinbedrijf werden didaat gesteld 0 Beek, Made (aftr.) v. Eijkelenburg, Waalwijk (aftr.) 1 Frederiks, Kaatsheuvel (aftr.) i, Gijsman, Waspik. J, van Iersel, Waspik (aftr.) H. M. W. Sassen, Geertruidenberg. W. de Wijs, Drunen. aftredende lid I. C. Mortier tt Jjwjk stelde zich niet meer verkies- ar. langezien in deze afdeeling slechts 5 itsen te vervullen zijn, zal een stem- moeten plaats hebben, waarvan d«. i door het Hoofdstembureau is be- ,ld op 22 December 1931. De Crisis-actie. laar WÜ vernemen zullen er binnen dagen onderhandelingen geopend jden tusschen het Nationale Crisis- jjité te 's-Gravenhage en de in 't Bis- Den Bosch reeds bestaande crisis- oité's, om een vasten vorm van sa .jwerking te vinden in de te voeren ainactie. jlen mag dus vrijwel aannemen dat spoedig een fusie of een vaste samen irking zal komen tusschen de R.K. isis-Comité's in dit bisdom en de af dingen van 't Nat. Crisis-Comité, wat 't algemeen belang zeker gewenscht j geacht worden. Lezing „Immanuel" Op uitnoodiging der Christelijke Jon- ilingsver. „Immanuel" te v.m. Besoijen sopt Maandag 7 Dec. des avonds om uur in de Ned. Herv. Kerk aldaar de süerw. Heer Ds. J. Fokkema uit een lezing met lichtbeelden te Ken over zijn reis naar Palestina, Kgang is vrij. Opening van het Kerk- èouw 7 uur. Rotterdamsche Bankvereeniging. Zooals bleek uit de in ons vorig num- jtr voorkomende advertentie, heeft de lotterdamsche Bankvereeniging N. V. akantoor geopend in de Mr. v. Cooth- traat te Waalwijk (vroeger kantoor linzebank). De heer Frans van Rijswijk van 't kan tor Dongen, is met de leiding belast. I St. Nicolaas in den Gildenbond. Zaterdagmiddag ten half drie wordt lor de kinderen der leden van de R.K. erkliedenvereeniging het jaarlijksche inder-St. Nicolaasfeest gegeven. Daartoe moeten de kleuters van 510 ar precies op het aangegeven uur in (groote zaal aanwezig eijn. Anderen hebben beslist geen toegang, laar dit voor de goede orde en een vlot «loop beslist noodzakelijk is. De goede Sint met zijn knecht zal dan m bezoek brengen en naast het uitdee- ba van versnaperingen en speelgoede- ten heeft hij aan het bestuur beloofd een aooie filmvertooning te geven van Bei adetta. Het belooft evenals andere jaren a schitterendkinderfeest te worden. R.K. Fabrieksarbeidersbond Si. Willibrordus. Maandagavond kwam de afd. Leder- ïwerkers van bovengenoemden bond in ergadering bijeen in de zaal van den Gildenbond. De zaal was goed bezet. De Voorzitter, de heer Passier, opende s vergadering met den Chr. groet, en toette de aanwezigen welkom. De notulen, voorgelezen door den se cretaris, de heer N. van Gorcum, wer- ton goedgekeurd. De Voorzitter doet hierna enkele me- iedeelingen. In de eerste plaats zegt hij "ie in aanmerking komen om als ge deeltelijk werkloos te worden jngeschre- 'en; daarvoor moet men minstens 3 ken achtereen 16 'irea rijn werkloos •weest 3Ü! daarna de wachtdagen te laDtn doormaken. Wanneer men in i periode van 3 maanden geen volle f werkt, hoeft men daarna ook geen iwiiwe wachtdagen door te maken. Werkt men echter in dien tijd wel een volle week, dan moet na 't verstrijken ^3 maanden weer 6 wachtdagen wor- 'ea gemaakt. D°k de secr.-penn. de heer v. Gorcum de regeling nader uiteen en wijst er v°oral op dat men zich steeds eerst moet laten inschrijven in de arbeidsbeurs, daar men anders ook niets heeft aan''de aanteekening op de werkloozenlijst. Dü geheele werkloosheid trekt men "aar de trekklasse,'waarbij men is inge deeld. De bedragen zijn door den minis- ler vastgesteld. Bij gedeeltelijke werk loosheid kunnen kostwinners komen tot '1 pCt. van het eerst verdiende bedrag, kostgangers tot 50 pCt. en personen be dden 18 jaar tot 30 pCt. Dok als men in militairen dienst gaat, kan men aan de werkloozenkas verbon den blijven door betaling van een contri butie van 5 cent per week; men wordt dan direct trekbaar als men den dienst verlaat. Ditzelfde geldt ook voor hen die herhalingsoefeningen maken. Laat men zich in een hoogere klasse inschrijven, dan wordt men reeds na 13 weken in deze klasse trekbaar, vroe ger was deze termijn 26 weken. Met nadruk spoort spr. aan tot regel matige betaling der contributie, daar hierop vooral doer het rijk streng gelet wordt. Spr. haalt hiervan een voorbeeld aan. Als men werkloos wordt en men heeft nog slechts één week schuld, dan mag reeds geen steun worden gegeven. De voorzitter onderstreept deze woor den. Op een vraag van den dhr. v. Drunen zet de Penningmeester de 3 contributie- stelsels uiteen. Ten eerste de wachtweek- contributie en daarnaast de contributie bij gedeeltelijke werkloosheid, die gere geld wordt naar 't verdiende loon en de contributie voor uitgetrokkenen die blij ven teekenen. Deze bedraagt 28 ct. De voorzitter deelt hierna mede dat het Diocesaan Bondsbestuur voortaan niet Zaterdags zal zitting houden, doch den eersten Dinsdag der maand. Vervolgens doet hij eenige mededee- lingen omtrent de St. Nicolaas-uitdeeling van a.s. Zaterdag. De ouders moeten met hunne kinderen om half drie aanwezig zijn. De benedenzaal is alleen toeganke lijk voor kinderen, de begeleiders kun nen van boven het feest gadeslaan. Betreffende het collectief contract voor de looiers, zegt spr., dat de werk gevers zich voorloopig hebben terugge trokken wegens de slechte tijdsomstan digheden. Wanneer gunstiger tijden aan breken zullen de onderhandelingen weer hervat worden. Binnen enkele weken zal een vergadering der groep looiers worden gehouden. Rede Voorzitter De voorzitter houdt hierna zijn rede, hoewel hijzelf van meening is, dat hij aan de woorden die prof. Heezemans verleden week gesproken heeft, weinig meer heeft toe te voegen. Dat hij wil spreken is echter naar aanleiding van de propaganda die in heel 't land ge voerd wordt voor de organisatie, daar nog velen niet aan de roepstem van den Paus hebben gehoor gegeven. Talloos velen staan nog buiten de organisatie en moeten zichzelf door de maatschap pelijke gevaren heenworstelen, maar juist daarom spreekt dhr. Passier zijn propagandistisch woord. Hij spoort de leden aan niet alleen lid te zijn door con tributiebetaling, maar ook steeds achter het bestuur te staan en mee te werken. De niet georganiseerden wil hij over tuigen, dat zij de maatschappelijke vei- plichting hebben om mee te werken de sociale kwestie in christelijken zin op te lossen. Spr. schetst hoe 't woord van Leo XIII voor 40 jaar de wereld in beroering bracht, nadat in den tijd der Fransche revolutie onder een valsche vrijheids leuze de arbeider aan banden was ge legd. Dat velen toch nog ondanks R. N. ongeorganiseerd bleven, schrijft spr. toe aan gemakzucht en egoisme, dat moet veranderen. Spr. schetst de ellende die de werkloosheid in zoo menig gezin ge bracht heeft, en die tenminste nog eenigszins wordt getemperd als de ar beiders bij de organisatie zijn en daar van steun trekken, zoodat zij tenminste niet aanstonds naar de armenkas behoe ven. De loopende steunregeling vindt spr. wel niet ideaal, maar hierin kan nog wel verbetering worden gebracht, Spr. wijst erop, hoe de techniek dui zenden arbeiders overbodig maakt en hij pleit voor verkorting van den ar beidstijd, vacantie, wijziging der leer plichtwet, beperking van den vrouwen arbeid. Om 2 redenen meent spr. dat ieder Kath. arbeider bij de R.K. organisatie moet zijn, nl.: voor de stoffelijke en voor de godsdienstige en zedelijke be langen. De vrouwen spoort spr. aan de orga nisatie te propageeren, omdat zij het zijn die er wel 't meeste voordeel van ondervinden. Vooral moeten zij ook zorgen dat de jeugd vroegtijdig in de vereeniging komt. Spr. somt dan de voordeelen op die de organisatie reeds bereikt heeft en hij pleit voor 't recht van den arbeid, die als productiefactor een even voorname voorz. nog dat de ziekenkas bij werk loosheid gewoon bij den patroon door loopt gedurende de eerste week, daarna moet men vrijwillig verzekerd zijn. Bij ontslag moeten de arbeiders echter steeds vragen bij welke instelling zij verzekerd zijn. Tot slot deelt de W.E. heer Beekmans nog mede dat de cursussen niet deze, doch eerst volgende week aanvangen. Met den Christelijken gioet wordt de vergadering hierna gesloten. De nalatenschap van mijnheer Valderak. Tooneelclub „O.O.G." Wij willen niet ontkennen dat we bij 't binnenkomen van de zeer slecht be zette zaal eenigszins werden teleurge steld. Geen wonder ook, als je gaat met de bedoeling, de beproefde krachten van O.O.G. aan 't werk te zien en je hoort dat het -ditmaal slechts de „reserve- ploeg" is die op de planken komt. Toch kwamen we gauw over deze te leurstelling heen, toen we zagen wat de jeugdige krachten van „De Nalaten schap" gemaakt hadden. Het kluchtige stuk werd aardig gespeeld, al meenen wij dat het af en toe op 't tooneel wat al te rumoerig was. Er waren bepaald scènes by die zich beter voor de film zouden leenen. Het voornaamste doel echter, om het publiek te doen lachen, werd wel bereikt met de geldelijke be slommeringen die de kleermaker Kwak ondervindt. Onder de vertolkers schuilen verschillende krachten, waarvan O.O.G. in de toekomst nog veel plezier kan heb ben. Wij noemen dan vooral de hoofd rolspeler P. de Brouwer, die Janus Kwak voorstelde en den gullen kleer maker goed wist te typeeren. De overige rollen, uitgezonderd dan Bartel, die voortreffelijk gespeeld werd door een van de oude garde, W. Hooft, waren van meer ondergeschikte beteekenis, Wij meenen hiervoor te kunnen vol staan met het noemen van namen. K. Schapendonk en G. Beerens speelden vader en zoon Groot; M. Duivekamp en J. van Delft de beide adellijke heren; Fl. Kuils werd gespeeld door F. van Delft, terwijl B. v. d. Gouw de notaris voorstelde en H. Leytens bediende was. Het zijn allen spelers waarvan bij goede leiding nog veel te verwachten is en O.O.G. mag trotsch gaan op een dergelijk jeugd-gezelschap. Onder de pauzes en 's avonds bij 't bal werd de muziek verzorgd door het Accordeon-gezelschap bestaande uit de de heeren Versteeg, Pennings en Her mans. Het voorbeeld van O.O.G. die in dezen tijd ook de Waalwijksche muzi kanten gelegenheid geeft iets te verdie nen, kunnen wij zeer toejuichen. Tooneelclub „D.V.S.V." Door de tooneelclub D.V.S.V. is in studie genomen „Neo, een held der Ca tacomben", een drama in 3 bedrijven, naar de geheel nieuwe bewerking van Jan Grosfeld. Te gelegener tijd hopen wij hierop nog nader terug te komen. „Vedehovd' Maandag a.s., 's avonds 8 uur, zal het pas herboren „Vedehova" in een der lokalen der Rijksvakschool een vergade ring houden. Als spreker zal optreden de heer Ir. C. v. d. Hoeven, scheikundige aan het Rijksproefstation, met het on derwerp: „Het werk van ons Proef station". i. O - - Waalwijksche Ontwikkelingsclub. Zaterdagavond hield de Waalwijksche Ontwikkelingsclub in Hotel Verwiel een vergadering. Daar de secretaris vooi deze functie bedankt had, werd de heer K. Bierlaagh in diens plaats gekozen. Dt. belangrijke huishoudelijke besprekingen namen zulk een groot deel van den avond in beslag, dat men het wensche- lyk oordeelde de lezing van dhr. Knepflé niet te doen doorgaan. Deze zal nu ge houden worden op Vrijdag 11 December. Onze haven. Deze week vertoonde onze haven weer een beeld, zooals we dat vroeger meei- malen zagen, nl. dat zij geheel vol lag, vooral een aantal pulpschepen droeg het zijne daartoe bij. Het laden en lossen 't af- en aanrijden gaf een groote bedrij vigheid; 't was een interessant gezicht. gezetenen voor hun grooten steun aan de St. Nicolaas collecte aan W. B. gegeven. Hij was daarover zeer te vreden al had een enkelen misschien wel kunnen bijdragen of wat meer mogen geven, maar zeer dankbaar bleek hij te zijn, Hij verzocht de kindertjes met begeleiding door een paar welwillende muzikanten der har monie eenige liedjes te zingen. Hier aan voldeed men gaarne, eerst w t schuchter, maar na een aanmoediging van St. Nicolaas en Pieterman, klonken krachtig .Zie ginds komt de stoomboot" en .Zie de maan schijnt* over de Markt. De H. Man betuigde zijn groote ingenomenheid en gaf gaarne de be lofte alles in den nacht van 5 op 6 December dubbel te vergoeden, bracht dank aan het bestuur van .Waalwijks zullen U lang eraan herinneren, dat U zich brandde. Geen rauwe open vleeschwonden zullen het gevolg zijn van het door U niet getelde brandwondje Geen infectie zal U van meet af aan bedreigen. Neem om al die narigheid te voor komen het voor brandwonden aangewezen middel, de on middellijk verzachtende, wondzuiverende en snel genezende plaats inneemt als 't kapitaal. Hierna geeft spr. nog enkele woorden over hetgeen de organisatie op godsdien stig gebied voor den arbeider is. Hy pleit voor Herw. Levenskracht en voor goede lectuur (De Volkskrant) en sluit zyn rede met een krachtige opwek king tot organisatie. (Applaus). By de rondvraag stelt de heer J. Ley tens voor de secr.-penn. een extra ver goeding te geven voor 't vele werk dat hy zich den laatsten tijd moet getroos ten. De Voorzitter zegt deze vergoeding te willen geven in den vorm van een dou ceurtje met Nieuwjaar. De secr.-penn. meent dit echter niet te mogen accepteeren. De vele werk zaamheden volbrengt hy volgaarne als hy ziet dat ook de leden met de organi satie meewerken. Dhr. Span wil een protest sturen aan den Minister tegen de steunregeling, doch de voorz. acht dit voor een afd. ongewenscht; het hoofdbestuur doei reeds al het mogelijke. De voorzitter spreekt nog een woord van opwekking tot teekening der lysten voor ontwapening, die dezer dagen zul len worden aangeboden. De WelEerw. heer Beekmans, advi seur, spreekt nog een afkeurend woord over de „Courant", het voor den Kath. arbeider ongeschikte blad, dat de R.K. beginselen tegenwerkt. Naar aanleiding eener vraag, zegt de Dat het bezoek van St. Nicolaas, die door de vereeniging Waalwijks Belang was uiigenoodigd, door de jeugd en de ouders wel zeer op prijs werd gesteld, bleek 1.1. Zondag over duidelijk. Lang voor het aangekondigde uur verdrong zich de jeugd met duizenden voor hotel .De Twee Kolommen" waar de H Man met zijn dienaren had overnacht en toen eindelijk St Nicolaas met zijn zwarte Pieten zich vertoonden was aan het gedrang en gejuich geen einde, zoodat de politie nauwelijks vrij baan kon maken. St. Nicolaas stapte in de auto met een knecht, terwijl dfe andere den wagen chauffeerde. Zoo ging het door de Grootestraat, voormalig Besoijen Mr. van Coothstraat naar de St. Antoniusparochie en door de Stations straat naar de kiosk op de Markt. Hier was 't zoo vol als men nog zel den zal hebben beleefd. De vice-voorzitter van W. B. de heer H. Wiesman riep den H. Man een hartelijk welkom toe in onze ge meenteen bracht Hem dank, dat Hij van z'n weinig beschikbaren tijd iets voor ons had willen afnemen. St. Nicolaas sprak toen de jeugd toe en wees er op dat hij gaarne hier heen was gekomen omdat hij van ouders, onderwijzers en onderwijzeres sen gehoord had, dat de kinderen hier braaf en leerzaam zijn. Hij be- loofde hen dan ook met St. Nicolaas goed te gedenken. Hij dankte de in- elang", aan de harmonie en aan dotel .De Twee Kolommen" voor de uitstekende verzorging. Daarna vertrok de H. Man weer naar verdere oorden, nagewuifd en gejuicht door de enorme kinderschare, na eerst nog een rondrit door v.m. iaardwijk, Baardwijksche straat en utstraat te hebben gemaakt. 't Was een werkelijk mooi en im poneerend kinderfeest, waarvan .Waal wijks Belang" weer alle succes heeft gehad. Ook het andere gedeelte van het St. Nicolaasfeest van W. B geeft reden tot tevredenheid. Er is door de dames en jongens gecollecteerd een bedrag van ruim t 265, waardoor een 00-tal huisgezin nen extra en g ed kunnen worden bedacht voor St. Nicolaas, en waar mede het Damescomité zich verder onledig houdt. Voor haar goede zorgen, komt de Dames zeker een woord van hulde toe. De geheele opzet voor dit mooie doel is dus ook dit jaar weer uit stekend geslaagd. Indeidaad is hier by vergissing een flink stuk zetsel weggevallen. Wy herstellen deze fout en zullen een klein stukje uit het gepubliceerde verslag herplaatsen met tussctun voeging van hei ontbrekend siuk Als men weel dat zulk een uitvoerig ver slag van een vergadeilng die eerst tegen middernacht was atgcioopen nog gedurende den nachi en in de morgen uren moet geschreven, gezet, opge maakt en gedrukt worden om het onze lezets reeds Zaterdagmorgen te kunnen aanbieden, dan is hel begrijpelijk en o.i. te excuseeren dat er eens een tou je gemaakt wordt. Nadat da Voorzitier de toezegging heeft gedaan om de art, 11, 17 en 18 volgens de bedoeling van den heer van Haren (abusievelijk was gezet den heer v. d. Waerden) te zullen redt— geeren en in de volgende vergadering aan de orde te stellen, komt au. 20 van het reglement van orde ter sprake dat de heer van Haten als volgt wil voorstellen .Nadat de onderwerpen de .agenda, alsmede oe voorstellen, .bedoeld in art. 11 zijn atgehari- .deld, geeft de Voorzitter gelegen- .heid, niet aan de orde gestelde .zaken ter sprake te brengen, mus „de vraag of de opmerking in „eerste instantie thuis hoort In de „raadsvergadering en niet de „strekking heelt van een voorstel."

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 5