Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen; 1 f St. Nicolaas-Cadeaux KAREL DE MOL. NGDBDBPABAND i Sint Nicolaas. Winkelnieuws. fEUILLET Voor. en Speelgoederen mimii,!' UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adren: ECHO. Zoekt allen Uw voordeel En op naar de Mol Op naar Groot-Waalwijk Uw tevredenheid ls vol Mol ls ook voordeellger Mol blljfi goedkooper. van „De Echo van het Zuiden". Nationaal Streven. De N Rott. Ct. bevat onder boven staand hoofd, een artikel ter bevor- denlng van 'i koopen var. Ned. artikelen, waarmede wij gaarne instemmen. Het blad schrijft o m. Met volle overtuiging pleiten wij daarom thans nog eens voor het Ne- derlandsche product en het Neder landsche fabricaat. Zij zijn beide goed, 3n menig opzicht beter, dan die van den buiteniandschen mededinger, die bij zoo velen hier te lande in een goed blaadje staat. De beweging voor het Nederlandsche fabrikaat Is op het oogenblik, nu het er op aan komt, de schrikbarende werkloosheid te doen afnemen de enorme lasten, waaronder onze gansche gemeenschap gebukt gaat, te verminderen kortom ons land ntet oeccnomisch te doen ondergaan; nu het voor menigen tak van volks welvaart gaat om voortbestaan of vergaan nu fs de beweging ln alle opzichten verantwoord Zij verdient en behoeft steun van allen, die het wel meenen, met ons land en zijn bevol king. Zij is in gezonden zin nationaal. Wij kunnen haar allen behulpzaam zijn, voor zoover wij als kooper op treden. Eiscit Nederlandsch fabrikaat, eischt Nederlandsch voortbrengsel ett overtuigt u ervan, dat gij. Nederlander, uws eigen lands voortbrengselen koopt. Laat u niet hiervan afbrengen, laat u niet aanpraten, dat het Nederlandsche product niet goed is. Want waarlijk, onze industrie heeft ook haar leertijd gehad en kan zich met den buiten iandschen mededinger opperbest meten. Doch ook voor onze industrie, voor onzen fabrikant ligt hier eene taak. Deze moeten den moed toonen, hun product als Nederlandsch fabrikaat aan den man te brengen. Qeen Neder landsche schoenen, of wat ook. meer met Engelsche namen en Engeischen schijn, in de meening, dat dit eene aanbeveling zai zijn bij het publiek. Wanneer de Nederlandsche industrie klaagt, dat haar landgenoot zich bi] zijn inkoopen dikwijls zoo weinig nationaal toont, mag zij niet vergeten, dat zij zelve een deel draagt van de worden bij MOL gekocht. MOL brengt sorteering onder garantie van prijs en kwaliteit. Bl| MOL loopt het weer storm. Voordeelige prijzengezellig winkelenprettige vakkundige bediening. Koopen is bij ons een genoegen. lederen middag en avond: RADIO CONCERT. ZATERDAG 5 DECEMBER 1931. 54e JAARGANG. aalwpschc en Langstraatsche Dit blad verschijnt jwOENSDAG en ZATERDAG. I Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD Zóó ernstig kan de tijd ons volk niet beroeren, of tegen dat December het verschiet komt, vaart een speel- scbe geest door de menschen, die de jrooten tot kinderen maakt en de tinderen tot blijde engelen. We zien dkaar in deze dagen heel anders dan re in het gewone leven zijn, we heb ben het jasje der conventie uitgetrok ken en zitten nu heel knusjes aan tafel, waar we complotteeren, vader met de kinderen, om moeder te ver- tassen. en dan weer moeder met de kinderen om vaders pijp in een gril- lijje verpakking te vermoffelen, vader en moeder samen, als het kroost naar bed is, om iistigheidjes te bedenken bij het a.s. optreden van Sinterklaas en Pieterman. Als de mensch eenmaal groot en wijs is geworden, denkt hij als regel aog slechts met een moeden zucht terug aan zijn kinderjaren, die vooral achteraf bezien toch maar den mooisten, in elk geval meest onbezorg- den tijd van ons leven uitmaakten. En omdat we het kind-zijn zoo mooi we ren en het kinderlijk vermaak van zoo fjelukkig-onschuldigen aard, daarom lijn we ook als groote menschen blij, wanneer het Sinterklaasfeest is aange. broken, omdat de kinderjaren zich dan repeteeren en we dan weer blij en dwaas kunnen zijn met de kleinen, zorgen en druk vergetende. Sinterklaas is in de eerste plaats een kinderfeest. Maar omdat het geluk der kinderen de vreugde der ouders is, daarom is het een feest voor allen. We vermogen het niet genoeg te waar- deeren, dat we eens per jaar gelegen- beid krijgen tot een intiemer familie leven. De jacht van het gewone leven, de dagelijksche strijd tegen de zorgen, ze doen ons wel eens de kleine atten- lies vergeten, die de schakels vormen van de keten, die niet knelt, maar He Ziiuerkonino Uit het Engelsch van ALFRED WILSON BARRETT. (Nadruk verboden). 31. Tot dusver had hij haar vrij aardig weten te ontloopen, maar hij vond de opdringerigheid der oude vrouw zeer Al vermoeiend en afmattend en met angst i""* tii vrees dacht hij dan ook aan 't oogen- 4 «5(3 hlig dat zijn krachten hem zouden beg'e- Aw"| ven en hij voor de aanvallen der trouw lustige weduwe zou moeten zwichten. Zijn tweede zorg gold zijn „Oom Sa muel". Hij kreunde toen hij zich den dag herinnerde, dat „Oom Samuel" in leven werd geroepen, als de gefin- ■tjeerde persoonlijkheid van wien het ^^geld afkomstig was, waardoor Nelly en ie kinderen weer op de „Grange" kon den wonen, zooals Will Denver dat ge- kvenscht had. „Oom Samuel" was hem een nachtmerrie geworden. Door ,,Oon, Samuel" was hij in een warnet van leu- LeerSI gens verstrikt geraakt, waaruit hij hoe LECH1| langer hoe moeilijker kon los komen. Hij genoodzaakt zijn geliefde meesteres bedriegen en voor te liegen. 2DAG Beroerde „Oom Samuel", beroerde 'abby Toen hij door het hek den tuin verliet j® den weg naar het station insloeg, paarde zijn gezicht op bij de gedachte Denver zou komen, als gevolg van dringende schriftelijke uitnoodiging nu wilde Jaikes van de gelegenheia "ebruik maken om Denver te overreden l,0om Samuel" voor goed uit den weg te «llaCtertilnen en zichzelve in ware gedaante zijn vrouw en kinderen te doen be- samenhoudt, wat bijeen hoort: leden van een familie, vrienden uit een kring Sinterklaas biedt ons gelegenheid om te toonen, dat we niet hebben vergeten, soms ook, dat we léérden vergeten, wat beter vergeten kon worden. Het zijn vaak ook heel prettige her inneringen, die de ouderen aan het Sinterklaasfeest hebben, omdat deze brave heilige indertijd voor hen huwe lijksbemiddelaar is geweest, gewoon, lijk op indirecte wijze. Als het schuch tere jongelings- of bedeesde meisjeshart zich niet te uiten wist of durfde, dan kwam dikwijls de goede Sint te hulp en zeigeef mij dat pakje maar mee en ik zal heusch niet vertellen, vanwaar het oorspronkelijk komt. Dan deed de tegenpartij heel verrast en prakkezeerde het hoofd moe over de vraag van de afzending, het hoofd, waar doorheen nochthans steeds een naam spookte, telkens en telkens weer opnieuw ..Ja, zóó was het begin van vele liefdes. En zoo zal het ook nu weer zijn, en komende jaren. Het is een goede en mooie traditie, die van ons Sint Nicolaasfeesteen tradit e, die we moeten vasthouden en vervolgen, ondanks de zorgen van onzen tijd Het kost ons zoo weinig Met Sinter klaas vooral immers dienen we te weten, dat de waarde der cadeaux niet de mate van liefde, waardeering of vriendschap aangeven, maar het feit op zich zelf, dat men aan ons heeft gedacht. Sinterklaas bezorgt ons verrassingen, niet bepaald rijkdommen. Als we goedkoope presentjes verpak ken in kranten, steeds weer méér kend maken. De oude man 'wachtte op het perron en het duurde niet lang of hij zag de lange gedaante van Denver uit een coupé stappen. Direct liep Jaikes naar hem toe. Meneer Will, klonk het verheugd. Ziezoo, Jaikes, daar ben ik weer, zooals je ziet, zei Denver en hij gaf Jai kes hartelijk de hand. Is alles in or de? Kan ik ongehinderd naar de Grange gaan? Ja, meneer, komt u maar mee, al les is in orde. Ze waren nog niet op, toen ik weg ging, ik denk dat ze nu wei aan het ontbijt zullen zijn. Denver wandelde naast Jaikes door de laan, die naar de „Grange" voerde. En hoe is het met mijn vrouw? vroeg Denver. Maakt zij het goed? En de kinderen? Ze maken het allen best, stelde Jai kes hem gerust, maar ik ben toch zoo blij dat u gekomen bent, meneer Will. Ik moest u schrijven, ik kon het niet langer uithouden. Die oom Samuel heeft mij leeljjk in het nauw gebracht. En dan nog dat geld, dat u haar anoniem uit Amerika gezonden hebt. Met een onderdrukte glimlach vroeg Denver wat er met dat geld was. Toen we honger en armoede leden, bleef het uit en nu we in rjjkdom en weelde leven, komt het zoo maar op de proppen, en ik kan haar met den besten wil niet uitleggen, waar het eigenlijk vandaan komt. Toe, meneer Will, ver berg u toch niet langer voor haar, smeekte de oude man. laat zij toch we ten dat u leeft. Denver wendde het hoofd, al begreep hjj wel dat het moeilijk voor Jaikes was. Doet u het toch, meneer Will, maar wacht, ik zal haar gaan halen. Zij stonden binnen het hek, in hêt park en Jaikes was al op weg. Met een' paar vlugge stappen haalde Denver hem echter in en hield hem toen bij zijn arm vast. kranten en touwtjes en draadjes en wéér kranten en bandjes en knoopjes, dan sluiten we een goedkoop cadeauije in de zachte wikkelen onzer herinne ring en knoopen we het geheel te samen met draden, geweven uit de sponnige zijde onzer liefde. I Daarom: laat het ook dit jaar weer een echt Sinterklaasfeest zijn in de woningen van allen. Met overleg gaat dat zeer zeker. En laten de velen, die dat kunnen, Sinterklaas in deze drukke dagen een handje helpen. We weten allen wel zoo'n adresje, waar we een klein pakje kunnen laten afgeven een klein pakje, dat groote vreugde kan brengen als materieele weldaad, maar bovenal als moreel goed, dat hoop en sterkte schenkt aan hen, die moe werden of twijfelachtig in den harden strijd om het bestaan en die zich dan minder verlaten zullen voelen. Het is zoo prettig om je zelf een goeden Sinterklaas te weten, terwijl de wereld je misschien voor een knor- rigen Zwarten Piet houdt. MAATSCIttPPy VAN VERZEKERING OP HET LEVEN Stop, Jaikes, ik wil beslist niet heb ben dat je haar haalt, zeide hij resoluut. Jaikes keek z'n meester wanhopig aan. Meneer Will, u clacht dat u haar gelukkig maakte, door haar op de „Grange" te laten terugkeeren, is het niet? Heb ik haar dan niet gelukkig ge maakt? Waar ontbreekt het haar nog aan? Wel he.... meneer Will.... sta melde Jaikes, huiselijk geluk bestaat niet alleen in het bezit van vier muren met wat meubels er in, huiselijk geluk daar hoort liefde bij. U was het, die haar dat gaf, doch nu is ze alleen in haar huis. zonder geluk, zonder liefde. Een treurige uitdrukking kwam op Denver's gezicht, maar hij schudde weer het hoofd. Ik zal je vertellen Jaikes, waarom mijn vrouw niet mag weten dat ik leef, en als ik je dat verteld heb Jaikes, mag je nooit meer over deze zaak spreken. Gisteravond was ik vlak bfj het huis, bij de rivier, waar Coombe woont. Wat, riep de oude man, u bedoelt dezelfde, die mevrouw op straat wilde zetten? Dezelfde, Jaikes. fk heb hem de laatste maanden steeds gevolgd en be spied, vanaf het oogenblik dat ik in hem den man herkende, die mij in den be- wusten nacht in Geoffrey are's kamer binnen liet. Zooals een drenkeling zich aan een stroohalm vastgrijpt, zoo heb ik mij vastgeklemd aan de hoop iets te zullen ontdekken, wat weet ik niet waardoor bewezen zou kunnen worden, dat niet ik die misdaad heb begaan. Jaikes keek hem vol spanning aan. Och, meneer Will, wat zou mevrouw dan gelukkig zjjn, riep hij. Alle nachten ga ik daarheen; eens probeerde ik in het huis binnen te drin- gen. doch tevergeefs. Toen ik gister avond thuis kwam, vond ik jouw brief me je dringend verzoek om mij aan haar Lekend te maken. Ik las je brief telkens over en hoe meer ik trachtte mij zelf voor te houden dat het in haar be lang was verborgen te blijven, hoe meer mijn hart naar haar verlangde. Toen kwam ik op het idee, haar mee te nemen naar Nevada, de stad die ik heb doen verrijzen, waar iedere man zijn leven voor mij veil heeft, waar ieder kind eer- nled wordt ingeprent voor den naam John Franklin. Een half uur lang wel heb ik plannen zitten maken, plannen voor een gelukkige toekomst met haar en de kinderen, weg, ver weg van het verleden, vrij, veilig en geëerd, in vrede levend met de geheele wereld. O Jaikes, ik was toch zoo gelukkig ik kon van op winding niet in slaap vallen en mijn laatste gedachten waren: Morgen zal ik haar zeggen, dat ik leef, morgen zal ik haar in mijn armen nemen en haar ge lukkig maken. En dat zal gebeuren ook, meneer Will, dat zal gebeuren, riep de oude man zenuwachtig, laat ik haar nu dadelijk gaan halen. Er lag iets gebiedends, iets ernstigs in Denver's stem, toen hij vervolgde: Eindelijk viel ik in slaap, in een diepen slaap. Weet je wat dat is, Jaikes, een moordenaarsslaap. Het is in zoo'n slaap dat het geweten wakker wordt, het geweten dat de ziel aan den schand paal kluistert en meedoogenloos striemt, 't is alsof men op een bed met spijkers ligt. Dat geweten, 't is als een processie van duivels, 't Is of er duizend schuldige spiegels mijn ellendige schuldige „ik" weerkaatsen, Slaap, Jaikes, spreek mij er niet van. Er is niets ergers dan de slaap van een moordenaar. Zoo heb ik de laatste vier jaren moeten slapen. Ik viel dus gisteravond in slaap en droom de dat wij in Nevada waren, en wij za ten op een troon, zij en ik. Het leek een groote rechtszaal en men bracht een man voor mij, van moord beschuldigd, en toen ik het schuldig over hem wilde uit spreken, verrees Geoffrey Ware uit zijn graf en staarde mij aan, staarde naar my als op dien noodlottigen nacht, zooals hij mij steeds zal blijven aanstaren, tot ik sterf. En toen sprak hij: verdwijn van dien troon, jij ellendeling, hoe durf je te veroordeelen? En toen was het of hij mij bij de keel greep en omlaag sleurde, en we worstelden en vochten als bees ten, lang, heel lang. Eindelijk had ik hem vast, onwrikbaar vast. En toen zag ik uit den hemel een groote beenige hand naar beneden grijpen. Zij greep naar mij, de klauwen knelden zich om mijn hart en sleurden mij in de gerechtszaal terug voor den rechter en die rechter was Geoffrey Ware. Ik smeakte om genade., tevergeefs.... En de hand greep me weer als een roofvogel zijn prooi en zeite mij bij den galg, en toen voelde ik alles onder mij weg glijden. Ik viel viel en werd opeens wakker! Gedurende dit lange verhaal was Jai kes Denver als gebiologeerd blijven aan staren. Eindelijk, toen Denver zweeg, scheen hij uit zijn verdooving te ontwa ken. O, houd op, meneer, riep hij. Denver vervolgde echter met wanho pige stem: eoen besefte ik, dat deze droom be doeld was als een waarschuwing, dat als ik ooit zou trachten om een schuilplaats te zoeken, dit mij nooit zou gelukken en ik nooit rust, vrede en veiligheid zou vinden. Kortom, er zal voor mij geen uitweg zijn. Toen besefte ik dat deze droom be ver was geheal ontdaan en zijn schou tiers schokten. Jaikes kon niets zeggen of doen om dit groote verdriet van zjju meester te verzachten. Hoe lang ze daar stonden wisten ze geen van beiden, maar werden eensklaps door een hoog stemmetje tot de werke lijkheid teruggeroepen. Jaikes! De oude man schrok en Denver wend de zijn somber gelaat af toen kleine Cis sy over het grasveld op hen kwam af stormen. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1