QE EÖHS VAN flET MM ij siroop Bestrijdt toch die Bronchitis! Jl GEMEENTERAAD. ÜUSSEN. Openbare vergadering op Dinsdag 1 December des avonds ten 6 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer J. Snijders, burgemeester. Afwezig de beide wethouders en het lid Herman. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Verslag van den Warenkeuringsdienst te Breda over 1930, wordt ter inzage gelegd. Een rapport betreffende de verbou wing van het raadhuis, wordt op voor stel van B. en W. in verband met de slechte tijdsomstandigheden voorloopig ierzijde geschoven. Van de Mij, Midden—Brabant, waarin de gemeente indertijd voor f 1000 heeft deelgenomen, mededeeling dat deMtij in liquidatie is en dat aan de gemeente f 150 zal worden terug- beiaaid. Verzoek van B. Schermers om sub sidie voor zijn zoon die de U. L, O. school te De Werken bezoekt. Wordt op voorstel van B. en W. verleend ingevolge de bestaande rege ling. Steunregeling. 2. Vaststelling steunregeling wetk- loozen. Deze sieunregeiing is ontworpen naar aanleiding der ingekomen reques- ten van vereenigtngen van landarbei ders, waarbij een regeling van de steun voor werkloozen wordt gevraagd. De Voorzitter zegt dat de regeling door een commissie uit den raad is onderzocht. Deze heeft eenige wijzi gingen aangebracht. De plannen tot werkverschatfing heeft men laten vallen, daar men hierbij aan de ministerieeie regeling is gebonden. Daarom is het beter alleen een sieunregeiing in te sieilen. Het betreft hier geen crisis werkloozen, daar deze er in deze gemeente niet zijn. De bedrijven in deze gemeente zijn allen nog intact. Wei hebben de landarbeiders minder werk, maar daartegenover staat de mooie geste van de polderbesturen, die veel meer werk laten doen dan andere jaren. Spr. merkt op dat het rijk geen steun verleent, zoodat alles wat wordt uitgegeven door belasting heffing moet worden terug ontvangen. Daar de gemeente weinig groot- bezitters heeft, moet dus toch alles weer door de werklui worden betaald, hetgeen een reden is om de uiterste zuinigheid te betrachten. De door de commissie voorgestelde regeling be paalt in hoofdzaak het volgende Aan onvrijwillig werkeloozen zai uit de gemeentekas geldelijke steun worden verleend of op de uitkeering uit de bondskas een toeslag worden verstrekt. De werkloozen moeten zich dagelijks aanmelden op de daarvoor aangewezen plaatsen en moeten zich ais werk zoekenden laten inschrfjyen fn de arbeidsbemiddeling. Zij zijn verplicht de door het gemeentebestuur gevraagde inlichtingen te verstrekken en het aangeboden werk te aanvaarden. Het maximum der uitkeering kan bedragen f 15. De bedragen zijn geregeld als volgt a. aan georganiseerde kostwinners gedurende den tijd dat zij trekken uit de werkioozenkas hunner organisatie <2 per week plus een toeslag van fl per week voor elk kind beneden de 14 jaar, te beginnen met het 3de b. aan uitgetrokken gehuwde en ongehuwde kostwinners f 7 per week plus denzelfden kindertoeslag; c. aan ongeorganiseerde en dubbel uitgetrokken gehuwde en ongehuwde kostwinners f6 plus kindertoeslag. De uftkeeringen onder a en b duren 13 weken, die onder c 20 weken. Heeft de trekkende eventueel inkom sten, dan zal 2/a hiervan van 't steun bedrag worden afgetrokken Eerst nadat men 8 werkloosheidsdagen heeft door gemaakt gaat het recht in. Voor steun komen alleen in aanmer king personen beneden 65 jaar, die minstens 12 maanden in't bevolkings register dezer gemeente ingeschreven zijn. Wordt gemerkt dat een steun trekkende een drankgelegenheid be zoekt, dan zal de steun ingetrokken worden. Reeds per 1 December 1931 treedt de regeling in werking. De heer Smink vindt het beier de uitkeeringen niet per week, maar per dag vast te stellen, met het oog op de mogelijkhe d dat de werkiooze enkele dagen per week werkt. De Voorzitter meent dat dit precies heizelfde zal zijn. Stilzwijgend sluit de regeling natuurlijk in dat voor die dagen een evenredig deel afgetrokken wordt. Om het echter duidelijk te doen blijken wil spr. in het betreffende artikel de woorden „of evenredig gedeelte" tusschenvoegen. De heer Smink stelt nog voor in de bepalingsub c te schrappen de woorden „en dubbel uitgetrokkenen". Deze wijzigingen worden aan gebracht. In tegenstelling met de woorden van den Voorzitter meent de heer Leeg- gangers dat er in hank wel degelijk crisiswerkloozen zijn. De rietsnijders kunnen ni. geen werk krijgen in andere plaatsen, daar men overal de eigen werkloozen in dienst neemt, ook al zijn deze geen goede vakmenschen. De Voorzitter zegt dat dit toch niet als crisiswerkloosheid aangemerkt kan worden, daar in den betreffinden tak van nijverheid geen slapte heerscht De heer van Balkotn is van meening dat er veel te veel rietsnijders zijn. De heer Leeggangers zegt dat er in Made voor het rietsnijden menschen worden genomen die 't vak niet kennen, terwijl de goede vaklui geen werk krijgen. De Voorzitter gelooft dat hiertegen weinig te doen zal zijn. De heer Smink wenscht het verschil in de uitkeering tusschen georgani seerden en ongeorganiseerden grooier te zien. Neemt men immers de contri butie in aanmerking die betaald moei worden door de georganiseerden. dan Zonder schriftelflke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. DE WONDERREIS VAN KNIP EN KNAP. Help Help 1 zoo riepen zij En schreeuwden door elkaar, En drongen naar de trap, Beducht voor 't groot gevaar. Dat allen dreigde nu, Te sterven in de boot. Maar één toch bleef er kalm, In dezen grooten nood. 't Was de kap'tein. Hij deed, Zijn forsche stem weerklinken „Ais elk zijn plicht maar doet, Zal onze boot niet zinken." Nu liet de kapitein, Vlug zijn bevelen hooren. Snel hij gehoorzaamd werd, En niemand liet zich storen, Door 't angstgeschrei van Knip, Of 't jammeren van Knap, Die hielden vastgeklemd, De leuning van de trap. Zij keken hulpeloos rond, En schenen het ergst te vreezen, Ze hadden in een boek, Eens van een ramp gelezen. Precies ais zij nu zelf, Beleefden tot hun schrik, Zij wachtten angstig af, Hst vreeseiyk oogenblik, Dat het water van de zee, De boot zou binnen stroomen, Dan zouden nimmermeer, Zij boven water komen, Maar onderwijl de twee, Aan zooveel treurigs dachten, Werd door het vok aan boord. Oewerkt met alle krachten. De boot ging weer omhoog, Rees boven water uit. „We zijn gered, hoezee!" Zoo riepen allen luid. (Wordt vervolgd). HET PAARDJE. DAT BANG VOOR KINDEREN WAS. Een St. Nico/aas—vertelling. (Slot.) .Op de prentjes zie je hem toch altijd op zoo'n prachtigen schimmel!" .Maar hij kan nu best in een auto komen", zei Mientje. „En als hij nu eens hier kwam, zon jij dan bang zijn?" .Neen, hoor, ikke niet!" riep Fransje, .ik zou wel durven vragen om dat mooie paardje en die koe.. „En ik zou zeggen", zei Mientje, „Sinterklaas,mag ik den Teddy-beer voor kleine Jantje meenemen en die is het verschil slechts f 1. Hij zou de uitkeering aan georganiseerden daarom op f 7.50 brengen. De Voorzitter vindt dat de voor^- sprong die de georganiseerden hebben reeds groot genoeg is. Zij trekken 6 weken langer, terwijl zij de eerste 13 weken een uitkeering van f 10 40 krij gen en in deze periode dus f 4 boven de anderen staan. De heer van Daal zegt dat ook van die f10 40 nog 50 cent contributie ai moet. De heer Smink wii deze maatregel nemen opdat alle arbeiders zich bij de organisatie zullen aansluiten. De Voorzitter zegt dat er ook voor gewaakt moet worden dat de uitkee ring het loon dat in de bedrijven verdiend wordt niet overtreft. Boven dien moet het geld komen uit de gemeentekas en het moet door de belastingbetalers, vooral dus de kleine keuterboerijes, worden betaald. Spr spoort aan tot voorzichttgheid. De gemeentekas is nu nog in^goede con ditie en men moet trachten zoo lang mogelijk zichzelf te helpen, 't Scheelt zooais spr. reeds gezegd heeft trouwens heel wat meer dan 50 cent per week De heer Leeggangers vindt het hier ook niet de plaats om propaganda te maken voor den vakbond. De heer Smink deelt deze meening niet. De menschen die bij de organi satie zijn, zijn voor de gemeente heel wat goedkooper. Diegenen die niet bij den bond zijn aangesloten komen daarentegen direct ten laste der ge meente. De Voorzitter meent dat alle menschen geholpen moeten worden, de ongeor ganiseerden evengoed ais de georga niseerden. Beiden hebben dezelfde behoeften, en spr. vindt dat hen ai heel aardig wordt tegemoet gekomen. De heer van Dael is er voor een commissie te benoemen om deze zaken af te werken. De Voorzitter vindt dat hiervoor niet voldoen* e werk is. Er zitten zeer vele moeilijkheden aanvast en spr. vindt 't veel beter dat dit werk gedaan wordt door ambtenaren en door de politie dan door particulieren. In dit verband merkt spr. nog op dat bi] eventueele valsche verklaringen van de zijde der werkloozen een strafvervolging zai worden ingesteld. Alleen de eerlijke menschen kunnen geholpen worden. De regeling wordt hierna goedge keurd. 3. Benoeming lid Burg. Armbestuur. Voorgedragen worden door B. en W. het aftredend lid de heer de Graaff en de heer van Vugt. De heer v. d. Zouwen merkt hierbij op dat hij het niet gewenscht vindt dat een lid der Diaconie ook in het Armbestuur gekozen wordt. De Voorzitter ziet hiertegen geen bezwaar, htj acht daarentegen bedoelde persoon juist de aangewezen man voor deze functie. Overigens is de keuze natuurlijk geheel vrij. Gekozen wordt de heer de Graaff met 7 stemmen tegen 1 op van Vugt. 4. Verkoop onroerend goed. De Voorzitter zegt dat het 't perceel betreft tegenover de kerk in den ZuidHollandschen polder. B. en W. hebben dezen grond behoudens goed keuring door den raad verkocht aan A. v. d Pluijm voor fl.10 per M2, pop..." Zoo pratende en het speel, goed bekijkende, vergaten de kinde ren, dat ze heel koud waren. Ja, zij vergaten zelfs de auto, die reeds vlak bij was. En in die auto zat werkelijk St.Nicolaas! Maar hoe kwam die au. to, die sfraks voorbij tufte, nu weer terug? Ja, dat was waarlijk een vreemd geval! Niet wetende, dat de linnen zak scheurde, was de chauffeur in volle vaart doorgereden, totdat, juist bij een kromming van den weg, er twee doozen met lekkers uit de auto rolden. „Stop, chauffeur," riep toen St Nicoiaas. En daarna tot Piet; „Ach, Zwartje, raap ze vlug op!" „Ach Sinterklaas," kermde Piet, „Ik wist wel, dat het zoo zou gaan, Eerst vallen de doozen, straks val len. wij!" En terwijl Piet terugliep, om de verloren doozen op te rapen, zag hij opeens, dat de zak, die ach- ter de auto wa9 vastgebonden, een groote scheur had en dat door die scheur heel wat van het speelgoed was verloren gegaan. „Ook dat nog!" riep hij verschrikt en liep weer terug naar de auto, schreeuwende: „Sinter klaas, de doozen liggen op den weg, maar wij hebben de helft van het speelgoed verloren!" „Hè, hoe kan dat nu toch?" vroeg St.Nicolaas. „Al les kan als er een scheur in deu zak is", was Pieters antwoord, „nu is het speelgoed gevallen, straks vallen., wij!" „Zucht toch niet zoo, Pieter", suste St Nicoiaas, „we zullen langzaam te rug tuffen, dan vinden wij het speel goed wel". Het was daarom, dat Fransje en Mientje de auto, die straks voorbijreed, zagen, terugkomen. En zij, die hadden gezegd niet bang te zullen zijn, schrokken zóó vreeselijk. toen zij daar op eens St. Nicoiaas en Pieter zagen, dat Mientje de mooie pop liet vallen, terwijl Fransje het paardje, zóó stijf in zijn armen druk te, dat dit weer zuchtte over zijn oo- ren, zijn pooten, en zijn staartje. En juist toen Mientje en Fransje wilden gaan huilen vroeg St, Nicohaas heel vriendelijk: „En waar wilden jullie met dat speelgoed heen?" En wat zooals indertijd besloten is. De pat van v Veldhoven die daar der plaatst staaf zal de eigenaar natuurlijk moeter afbreken. B. en W stelten voor hen hietvoor een vergoeding te geven van f 5 Spr. deelt nog mede dat v. 0. Piuljm daar een dubbele woning gaai bouwen. Het voorstel wordt aangenomen, evenals de vergoeding aan v. Veldhoven 5. Vaststelling der verordening op den Vleeschkeuringsdienst te Almkerk. De Voorzitter zegt dat de dienst nu als een commercieel bedrijf wordt op gezet, dus precies zooais de raad het indertijd gewild heeft. Aan de keur* loonen is moeilijk iets te veranderen, daar dit door aile gemeenten gezamen lijk gedaan moet worden. Bovendien wordt hetgeen wordt overgehouden naar gelang het zielental over de aan gesloten gemeenten verdeeld, De heer Smink heeft toch één bezwaar. De keurmeester is nl. d< verantwoordelijke ambtenaar. Daarom is het beter dat deze ook zelf dt keurloonen int. Nu gebeurt dit aan 't raadhuis, waarvoor de slagers weer 10 pCt meer moeten opbrengen. Ook in Heusden is dit anders geregeld. Het zou ook veel gemakkelijker zijn voor de slagers, daar zij nu reeds vóór de keuring het geld moeten afdragen en bij afkeuring dit naderhand weer kun nen terugkrijgen. Als de keurmeester het geld zelf inde, zou dit niet be hoeven voor te komen. De Voorzitter zegt dat de gelden die op het raadhuis betaald zijn, door den keurmeester worden gecontroleerd. Htj vindt het bezwaarlijk den keur meester zelf met de administratie te belasten, daar hij hierop meestal niet is ingesteld. Evenwel wil hij er in de eerstvolgende vergadering wel over spreken. Bij de Rondvraag vraagt de heer van Baikom nog de vergadering voor taan op een beter uur te stellen. De Voorzitter antwoordt met de wenschen der leden te zullen rekening houden. Hierna wordt de openbare vergade ring gesloten. AKKER's „Voor de Borst" moeten de mandjes met knijpertjes hier op den weg? Moeten jullie de wasch voor je moeder te drogen han gen?" „Neen mijnheer Sinterklaas, we moeten de knijpertjes verkoopen", durfde Mientje met een verlegen stemmetje te zeggen. Daar gaf Frans je zijn susje een duw; „vraag nu!" zei hij „Wat moet ze vragen?" vroeg St. Nicoiaas. Of ik de teddy beer voor mijn broertje Jantje mag meenemen, mijn heer Sinterklaas?" vroeg Mientje heel zacht, „en de pop..." „Voor je zelf, hé zei St. Nicoiaas. Mientje schudde haar hoofd. „Die moet u aan Grietje van buurvrouw Vos brengen", zei ze, „Want moeder heeft gezegd, dat U dit jaar niets in ons hui'je kunt brengen, omdat wij nu in zoo'n nauw straatje wonen." „En onze schoorsteen is véél nauwer", begon nu Fransje, daar zit een kraaien nest in, want sinds vader in het zie kenhuis ligt, hebben wij geen vuur in onze kachel, weet u Zoo, zoo, zei St. Nicoiaas. En heb ben jullie nu at veel knijpertjes ver kocht vandaag Nog geen een, mijn heer Sinterklaas, vertelde Mientje En als wij ze niet verkoopen, heeft moe der geen geld om brood te koopen. „Zeg eens, Pieler", begon Sint tot Piet". „Mij dunkt, wjj kunnen de knijpertjes best gebruiken voor het drogen van mijn beste tabbaard Neem ze maar allemaal en geef den kinde ren een gulden er voor. Een gulden voor ieder mandje." Mientje en Fransje wisten niet wat zij hoorden. Hun straks zoo droeve oo^s straalden van geluk. Twee gulden zouden zij krijgen voor de knijpertjes i „O wat zal moe der blij zijn 1" riep Fransje. Doch Mientje schudde baar hoofd begon als een wijs klein vrouwtje, „ik durf niet met al dat geld naar huis te gaan» mijnheer Sinterklaas. En ook niet met het mooie speelgoed Wat is dat nu vroeg St. Nicoiaas. 'tl s veor de kinderen uit ons steegje, mijnbeer Sinterklaas, legde Mientje uit. Als die al dat geld en het mooie speelgoed zien, dan nemen de groote jongens het van ons weg. Maar als als u misschien het kraaiennest uit onzen schoorsteen kunt wegnemen en dan alies door den schoorsteen wilt werpen, dan Ja, nu begrijp Ik het! lachte St Nico iaas. Dan gaat het in één moeite door, bè Zeg maar waar jullie woont, dan schrijft Piet|'t wtl op. Heb je het be grepen Pieter? en toen wees hij naar Mlentje's pantoffeltjes. O. natuurlijk Sinterklaas, antwoordde Piet, die al met de mandjes vol knijpertjes en bet speelgoed in zijn armen stond en toen vlug iets in de pantoffel stopts. \'r. 97. Zaterdag 5 Dee. 1931. 54e Jrg. TWEEDE BLAD. EETHEN. Openbare vergadering van den raad der gemeente Eethen, gehouden op Don derdag 3 December, des v.m. te half 10 ten gemeentehuize te Genderen. Voorzitter de Ed.achtb. heer D. Brune. Secretaris de heer D. A. v. d. Schans. Afwezig niet kennisgeving de heer G. v. d. Beek. De notulen worden door den secreta ris voorgelezen en daarna goedgekeurd. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Verzoek om subsidie van 't Groene Kruis van 250.—. B. en W. stellen voor toe te kennen een bedrag van 200.dat blijkens on derzoek voldoende zal zijn. De heer Donken zegt dat op de begroo ting 200.is uitgetrokken. Hij vraagt zich af of dat men met dit bedrag kan volstaan. De Voorzitter zegt uit goede bron ge hoord te hebben dat men met een be drag van 200.volstaan kan. De heer v. Buuren wenscht 't bedrag van 250.toe te staan. De Voorzitter wil de meest mogelijke zuinigheid betrachten. De raming is Als elk jaar opnieuw een bronchitis U komt waarschuwen dat het koude jaar getij is ingetreden, waarom dan geen Abdijsiroop genomen? Menschen met sedert jaren telkens terugkeerende bronchitis vonden daarbij baat. Abdijsiroop is weten schappelijk samengesteld, verwijdert de taaie met ziektekiemen bezoedelde slijm en helpt Uw ademhalingsorganen. Sedert menschen-heugenis geprezen bij pijnlijk en veelvuldig hoesten, Bronchitis, vastzitten de kou, Kinkhoest, Influenza, Asthma. Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 275, Fl. 4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop! zeer ruim genomen, maar mocht blijken dat men tekort komt, dan is dit het vol gend jaar weer goed te maken. B. en W. staan zeer welwillend tegenover het Groene Kruis. De heer Donken meende dat nooit meer gevraagd zou worden dan strikt noodig is. Dan heeft men toch vorig jaar 50.te veel gevraagd. De Voorzitter meent dat vorig jaar eenigszins met 't bedrag gemarchandeerd is, daarom is het beter nu het bedrag te geven dat ze slechts noodig hebben. Van 't Dag. Bestuur heeft spreker gehoord, dat men met het bedrag kan volstaan. De heer Donken kan zich dan hierbij neerleggen, maar vindt het een zeer nut tige instelling. Het voorstel van B. en W. wordt goed gekeurd. Een verzoek van den R.K. Politiebond St. Michael om verhooging van 't salaris van den veldwachter. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek om 50.subsidie van den Ger. Landstorm te Dordrecht wordt in handen van B. en W. gesteld om ad vies uit te brengen. M. v. Wijk te Genderen is bij Ged. Sta ten in beroep gegaan tegen de beslissing van den raad inzake de toekenning van een vergoeding voor zijn zoon, die de ULO-school te 's Bosch bezoekt. Ged. j Staten geven gelegenheid memorie en bewijsstukken in te dienen. i Het gemeentebestuur van Woudrichem heeft bjj de commissie van drinkwatei- voorziening aangedrongen op een spoe dige aanleg der waterleiding en verzocht adhaesiebetuiging aan dit adres. De Voorzitter bevindt zich, wat deze kwestie betreft, in een moeilijk parket, daar hij secretaris is der commissie. Het ligt daarom op zjjn weg voor de tot standkoming der waterleiding te ijveren. Als burgemeester moet spr. echter zeg gen dat de brief van het gemeentebe stuur van Woudrichem hem eenigszins „■fn

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 5