Wonden nu een en ander begin volgende week na te zien. De Voorzitter doet mededeeling dat het fietspad naar de Hoeve in orde gebracnt wordt. De heer van Engelen dringt er op aan dat tot aanduiding van dit pad in de Hoeve de boomen wit gemaakt worden. Toegezegd. De Voorzitter deelt mede van den gemeente—ontvanger een verzoek ie hebOen ontvangen om terugbetaling van 15 voor landnuur, daar bedoeld perceel in vergelijking met de anderen te hoog was. De neer v. Engelen zegt dat met 't opmeten der gemeentelandeiijen de perceelen alle gezet zijn en door den raad goedgevonden. Het zou nu ai heel onbillijk zijn tegenover de andere huurders en heel wal ongenoegen gaan scneppenals we den gemeenteontvanger het genuurde perceel 15 minder gingen geven. De heer de Goeij merkt op dat indien hij denkt mei billijk behandeld te worden, hij bet gehuurde perceel terug kan geven. De heer van den Besseiaar zou meenen dat hij het moet houden. Hij heeft het toch bij de veihurlng zoo geaccepteerd. De beer A. Mostermans zou er ook niet op ingaan't is voor 4 jaar verhuurd. Aldus besloten. De heer van Engelen vraagt of er bij de werkverscnaifi ig aan de schiet baan niet lang gewerkt wordt. De Voorzitter vindt het bet beste om hier maar niet veel over le praten, maar het is wel erg. De heer van Engelen zou deze menschen tusschen bet andere werk volk in plaatsen, dan hebben ze betere letdng. De Voorzitter vindt het zoo voor de gem eente een dure liefhebberij. D e heer van Engelen vindt het wel een beeije lijntrekker ij De heer van der Ven heeft wel eens gezien dat de Burgemeester ging kijken, maar hij zou niet graag in diens plaats staan, want anders zou hij wel andere maatregelen nemen. De Voorzitter zal trachien ze voortaan mede naar de hei te sturen. Besloten wordt in de woning van den gemeenteveldwachter H. Verhoeven een telefonische aansluiting aan te brengen. BUITENLAND. Verklaringen van Hitler. Hitler de nationaal socialistische lei der in Duitschiand gaat voort met de propaganda—acrie voor zijn idealen. Hij vertoeft thans te Berlijn, waar hij verleden week een aantal buitenland sche journalisten ontving, om hen voor zijn doei in te lichten. Hitier verklaarde, dat alleen zijn wil in de partij den doorslag gaf. Hij zeide dat er geen twijfel aan was, dat de partij spoedig aan de macht zou komen. Vervolgens besprak Hitier het com- munistisch gevaar in Duitschiand. De meeste menschen hadden niet de fliuwste voorstelling van de monster achtigheid van het communistisch ge vaar. De verbittering en de strijdlust van zijn aanhangers verklaarde Hitier uit de voortdurende guerilla's der commu nisten, waardoor de Nazi's in het af geloopen jaar 5000 gewonden en vele dooden verloren hadden. De beslissende slag tegen het Bols jewisme zou in Duitschiand uitge vochten worden. Sprekende over de oorlogsschulden verklaarde Httier. dat Duitschiand zijn politieke en economische schulden niet kon betalen. Wanneer de wereld van Duitschiand voortzetting der betalingen voor de politieke afpersing van Frankrijk zou eischen, dan moest zij bereid zijn de volledige ineenstorting van Duitschiand mee te maken. Door Frankiijk's poli. tleke eischen wordt de wereld ten gronde gericht, Popingen tot overeen stemming moeten van de zijde van Frankrijk komen en zijn onmogelijk zoolang Duitschiand en de 50 millioen Dultschers nog als 'n natie van den tweeden rang worden beschouwd. De komende ontwapenings—conferentie moet het bewijs voor het gezond vei* stand der geheeie wereld zijn. De bladen protesteeren er tegen dat Hitler in 't buitenland de meening wil vestigen dat hij eik oogenblik de macht kan in handen nemen. De Kol nische Voikszeitung (Centrum) achi dit een onhoudbare toestand, en meent dat de regeering duidelijk zal moeten verklaren dat alleen zij de belangen van Duitschiand in 't buitenland ver tegenwoordigt, en dat er geen enkele macht bestaat waarmede rekening ge houden moet worden. Gandhi voor lijdelijk verzet. Boycot in Bengalen. Voor een buitengewoon talrijk ge hoor hield Gandhi te Parijs een toe spraak, De geen—geweld—methoden kunnen ook tn Europa in toepassing worden gebracht betoogde hij en gaf den raad, om in geval van oorlog zich wel te laten inlijven, doch niet op den vijand, maar in de lucht te schieten. Gandhi gelooft niet, dat inzake de mogelijkheid van een overeenstemming mei Engeland alle hoop is verloren Bij zijn vertrek uit Londen gaf de Mahatma een manifest uit. Hierin werd verzekerd, dat het nationaal in disch congres eiken dsg aan invloed en populariteit wint en zijn eischen herhaalt. In de provincie Bengalen is men begonnen alie Engelsche Zaken te boycotten. Ook wordt bekend ge maakt, dat men binnenkort wederom beginnen zai met het weigeren van gehoorzaamheid aan de Britsche auto riteiten. Dr. Pfriemer meldt zich. Dr. Pfriemer, de leider van den mislukten staatsgreep van de burger wacht In Stiermarken op l3S.pt., die eerst naar ZuidSiavië was gevlucht en daarna naar Duitschiand was ge gaan, is onverwachts te Graz gekomen. in gezelschap van zijn advocaat begaf hij zien naar het landsgertcht waar hij zich bij den rechter van in- structie aanmeldde. Het proces tegen de opstandelingen begint 14 December voor de arr, rtchibank te Graz. China en Japan. De aanvaarding door japan van het voorstel van den Voikenbondsraad schijnt nu we) vast te staan wam slecnts op twee punten heeft de Ja panache vertegenwoordiger te Parijs nadere instructies uit Tokio gevraagd en belde punten zijn niet van over wegend belang Het laatste betreft het recht van wapengeweld tegen de Cni neesche bandieten, het tweede gaat over het aantal ieden der commissie van onderzoek. De regeering te Nanking heeft Sze opgedragen eenig voorbehoud te ma ken nopens het voorstel van den Vol. kenbondsraad over Mantsjoerije. Sze moet meedeelen dat China geen rech ten van Japan eikennen kan om troe pen in de z.g. spoorwegröre acntei ie laten. China zai bovendien blij. ven aandringen op het terugtrekken van de Japansche troepen die er op net oogenblik gelegerd zijn. China zai eveneens ten sterkste proiesteeren tegen het door Japan geëischte rechi om op Chineesch grondgebied politie toezicht uit te oefenen ür. Sze, de Chineesche gedelegeer de heeft zijn omslag gevraagd, doch dit is hem geweigerd. Te Nanking is na een groote stu dentenbetoging de staat van beleg afgekondigd. KLOOSTERBALSEM Young—eommissie bijeen. De Young commissie, welke de betaalkracht van Duitschiand zal on- derzoeken, is te Bazel bijeengekomen. Naar verluidt is ook de Neder- landsche econoom dr. H. Colijn tot lid der commissie benoemd. BINNENLAND. Moeilijkheden voor Ned. expori.firma's. De regeering zegt op bepaalde voorwaarden bemiddeling toe. Eenige weken geleden heeft de N.V. Polak en Schwarz's Essencefabrieken te Zaandam aan het Ministerie van BuitenlandscheZak n.afd.Economische Zaken, een adres gezonden, waarin er op wordt gewezen dat in de laatste maanden verschillende landen, zoowel in als buiten Europa, decreten hebben uitgevaardigd, waardoor het niei moge- ijk is, dat de buitenlandsche leveran ciers op tijd remise ontvangen voor de door hen naar de betrtffende landen geleverde goederen Veelal hebben deze landen een regeling getnffin, waar door de daar wonende debiteuren de wissels van hun buitenlandsche leve ranciers niet in de muntsoort, waarin die wissels zijn uitgedrukt, kunnen voldoen, doch slechts betalen kunnen in de muntsoort van het betrtfLnde land zelf, terwij! dan de geiden ten gunste van de buitenlandsche leveran ciers geblokkeerd blijven bt| een in het betreffende tand gevestigde bank instelling. Adressanten, o m. van meening, dat hier wel degelijk sprake is van een groote willekwur, verzochten derhalve de Nederlandsche regeering, op de een of andere wijze stappen te doen in deze aangelegenheid. Decreten, voor een strekking ais boven geschetst, zijn door verschillende Europeesche landen uitgevaardigd zooals Oostenrijk, Hongarije, Finland en Lethland. terwijl ook in verschil lende niet-Europeesche landen, oa de Zuid-Amerikaansche staten, Brazilië Uruguay, Argentinië Chili en Bolivia dergelijke maatregelen door de betref fende regeeringen zijn genomen. Naar wij thans vernemen heeft ge noemde vennootschap een afschrift van dit adres doen toekomen aan de 36 Nederlandsche kamers van koophandel in ons land, zulks vergezeld gaande van een rondschrijven, waarin de kwestie nader wordt uiteengezet. Uit dit schrijven blijkt, dat de directie van genoemde vennootschap te Amster dam met enkele andere belanghebben den een bespreking heefi gehad, waar bij, na informatie bij het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, is gebleken, dat van regeeiingszijde alle medewer king kan worden verwacht, maar dat men het op prijs zou stellen, Indien er zooveel mogelijk gegevens zouden worden verschaft omtrent de moeilijk heden, waarin de Nederlandsche export firma's zich bevinden. In dit verband wordt in het schrijven aan de Kamers van Koophandel ver zocht, aan haar leden, voor zoover het txporifi ma's betreft, te vragen, hun instemming met het adres te willen betuigen en wel aan de Kamers zei ot direct aan het Ministerie van Buiten landsche Z.ken, afdeeling Economische Zaken, onder Inzending van 'n afschritt van hun schrijven aan het ministerie van Handel en Nijverheid. Gehoopt wordt dat de regeering, geruggesieund door zeer vele adhaesie betuigingen, zoo spoedig mogelijk de onderhandelingen met het buitenland kan openen om lot een regeling te komen. De Tolunie Nederland—België vindt instemming. De voordeelen, die een Nederlandsch Belgisch douaneverbond 20U bieden, blijven het onderwerp vormen van talrijke frtikelen in de Belgische pers, vooral sedert de Nederlandsche oud minister Posthuma en de Belgische minister van Buitenlandsche Zaken Hymans hun meeningen omtrent dit punt hebben kenbaar gemaakt. „La Méiropole d'Anvers" schrijft; „De argumenten, die de heer Hymans heeft doen geiden tegen een Fransch- Belgische economische unie, spreken ten gunste van een dergelijke unie met Nederland, daar aangehaalde tegen stellingen juist niet bestaan tusschen België en Nederland, die beide kleine landen zijn van dezelfde macht, het zelfde bevolkingstal, gelijkelijk prat gaat op hun onafhankelijkheid en het een ai even weinig verlangend naar politieke opslorping als het andere." „L'Eioile Beige" zegt: „Twee nabuur- staten als Belg en Nederland kunnen elk van hun kant volkomen hun eigen politieke en cultureeie bestemming volgen en tegelijkertijd zich verstaan, waar het gaat om de verdediging van hun economische belangen. Zij kunnen het ntet alleen, zij zouden er belang bij hebben het te doen, daar een groe peering van 16 mi'lfoen inwoners veel meer gewicht in de schaal legt tegen over groote staten dan twee groepen van 8 millioen eik, die in verspreide orde optreden. Een groote natie kan desnoods zich niet veel bekommeren om een klein economisch afzetgebied. Zij kan echtér niet een ernstige com binatie verachten, die over onmetelijke koloniale gebieden beschikt. Een economische unie tusschen België en Nederland zou een intenseren handel tusschen de beide landen ten gevolge hebben, want wat eenerzijds de natuurlijke producten aangaat en anderzijds de fabrikaten, vullen de beide landen elkaar heel goed aan." Werkverschotf ng 's-Hertogenbosch. Na de verschillende raadsbesluiten, welke werkgelegenheid in uitzicht ge ven, komen B. en W. van 's Bosch nog met een voorstel tot stichting van een bad- en zweminrichting in het water „De IJzeren Vrouw". De besta tnde gelegenheid is zeer gebrekkig en onvoldoende. En de zwemsport neemt tn Den Bosch der mate toe, dat gedurende de laatste twee jaren door de Bossche Reddings brigade meer dan 1000 zwemdiplo ma's zijn uitgereikt. De kosten voor de nieuwe inrich ting worden in totaal geraamd op f 64.786 w.o. ten minste een bedrag van f 20 000 berekend is, te verloonen in werkverschaffing. Toenemende weikeloosheid in Brabant. In het Zuiden van Brabant en voor. namelijk in de Meierij neemt de werk. loosheid onder de landarbeiders zoo. danige afmetingen aan dat het aantal werkloozen in vergelijking met dat van den vorigen winter ongeveer ver dubbeld is. Nationaal crisiscomité. Ten einde het inzamelen van giften ten plattelande te bevorderen, zullen binnenkort bij alle hulpkantoren post. stations en bestellers giften in ontvangst worden genomen ten behoeve van het Nationaal Crisis Comité, Deze regeling kon getroffen worden dank zij de zeer welwillende mede— weking van het hoofdbestuur der P.T T welke medewerking door het Nationaal Crisis Comiié op zeer hoogen prijs gesteld wordt. De thans pepubliceerde tweede lijst, vermeldt ingekomen giften tot een totaal bedrag van f 74 000,87, zoodat tot heden f 124 621,25 is ontvangen. Uit het conflict te Enschedé. De toestand te Enschedé is vrijwel gelijk gebleven aan dien van Zaterdag De weigering van de R.K. en Chris telijke organisaties, om aan de stakers uitkeering te verstrekken, heeft, voor zoover valt na te gaan, weinig invloed uitgeoefend. Wet zijn op sommige fa brieken eenige arbeiders meer de poort ingegaan, doch op andere, zooals die van dè fi ma van Heek en Co., zijn meer stakers. De fabriek van Blijdenstein en Co is gistermorgen niet meer opengesteld. De besturen van de drie samenwer kende tex'ieiarbeidersorganisaties „de Eendracht", „Si Lambertus" en „Uni- tas" kwamen Vrijdagmiddag geruimen tijd in vergadering bijeen De bespre kingen liepen hoofdzakelijk over de voorbereiding betriff nde de groote staking welke op 14 December zal ingaan. Ten aanzien van dit punt werd volledige overeenstemming bereikt. In den loop der volgende week zal met de betrokken bondsleden in Twente worden vergaderd. Geen conflict te Tilburg. De bespreking tusschen het bestuur der Vereeniging van Tilburgsche fabrikanten van wollen skffen en de besturen der Textielarbeiders-organi saties „St Lambertus" en de „Een dracht", welke over een voorstel der werkgevers tot loonsverlaging zou gehouden worden is Zaterdag ge houden Naar wij vernemen koestert men goede hoop, dat men voor Tilburg tot een accoord zal kunnen komen en men meent, dat het geschil waarschijnlijk niet dezelfde wending zal nemen, als in Twente het geval was. Het postvliegtuig Ooievaar te Bangkok verongelukt. Drie leden der bemanning en twee passagiers gedood. Twee gewonden. Zooais wij Zondagmiddag reeds per bulletin oekend maakten is de K. L. M. door een zwaren slag getrt ffen Zondag, morgen is het postvliegtuig Ooievaar, op weg van Batavia naar Amsterdam, bij het vertrek van het vliegveld te Bangkok verongelukt. De gezagvoerder Wiersema is kort na het ongeval overleden. De tweede bestuurder Van Onlangs en de boord werktuigkundige Kotte zijn op slag gedood. De radio-telegrafist van Zadel hof is licht gewond. Van de drie passagiers is kolonel Brinsmead ernstig gewond, terwijl de heeren Borg en Baudart zijn gedood De ongelukkige start De Ooievaar was Zaterdagmiddag met twee passagiers aan boord te Bangkok aangekomen, waarvan één voor Bangkok en kolonel Brinsmead voor Amsterdam. Te Bangkok kwamen nog twee passagiers aan boord, nl.de Nederlander A. Borg, vertegenwoor diger van de firma George Dralle, die naar Rangoon mee zou vlieden, en de Franschman Baudart, adviseur van het ministerie van justitie, die naar Mar seille zou vertrekken. Beide heeren waren Woensdag reeds per trein naar Penang vertrokken, doch keerden terug, daar de spoorlijn door de overstroo mingen onbegaanbaar was gemaakt. De heer Baudart miste daardoor de boot te Medan en wilde toch het Kerstfeest thuis bij vrouw en kinderen doorbrengen. Daarom besloot hij de reis per vliegtuig te maken. Het vliegtuig startte Zondagmorgen om 5 u. 30. Het was toen reeds vol doende licht. De machine t?xde het geheeie veld af. Dit duurde lang, doch geschiedde goed. De Ooievaar kon schijnbaar niet los van den grond komen Aan het einde van het veld bevindt zich een sloot waar overheen werd gewipt. Het vliegtuig stootte tegen een kleinen dijk aan de overzijde, trok door een volgende sloot heen. doch verfoor het landingsgestel. Ver volgens is de machine met den buik over den grond van het padi-veld geschuurd. Ze boorde met de drie motoren door een volgenden dijk Door den ontzettenden schok zijn de motoren en het voorstel door de cabine gedrukt, waarna het toestel over den kop sloeg. De heeren Borg, Baudart, Kotte en Van Onlangs werden op slag gedood. 3e heeren Wiersma en Brinsmead werden zeer zwaar gewond, terwijl ook de marconist Van Zadelhoff gewond werd. Het vliegtuig werd totaal vernield. De oorzaak een opengelaten luik. Blijkens nader bij de K. L. M. ont vangen telegram heeft de eerste be stuurder Wiersma vóór het vertrek van* het vliegveld het luik boven de stuurhut! geopend ten einde meer ventilatie te geven, daar het tn verband met het lange proefdraaien der motoren in de kajuit en stuurhut zeer warm was geworden. Een Siameesche officier heeft nog hij het vertrek op dit openstaande luik gewezen, doch vermoedelijk heeft Wiersma deze waarschuwing niet be grepen en heeft hij, in voile aandacht voor zijn aanloop, hierop niet meer gelet. Het luik zit scharnierend in hei midden van den voorkant van den vleugel. Bij den aanloop moet het geheel zijn opengeslagen, waardoor de luchtstioomlng op het middengedeelte van den vleugel ernstig werd gestoord, hetgeen in dit geval met een zwaar geladen vliegtuig, een uiterst nadeeligen «nvloed-op het hefvermogen van het vliegtuig moet hebben gehad. De machine taxiede door over een sloot, vloog tégen een dijk aan en werd ineengedrukt. Gezien de bekwaamheid van den viieger en het feit dat op het vliegveld een zeer lange aanloop mogelijk was, is de omstandigheid, dat het vliegtuig niet los kon komen, niet anders ie verklaren dan dat het luik openstond en de gezagvoerder zich hiervan niet meer bewust Is geweest en voortdurend in de overtuiging heeft verkeerd dat bij het toestel los kon krijgen. De slachtoffers. De heer A. Borg, die tot de omge komenen behoort, was vertegenwoor diger van de partumerie fabriek van üralie te Hamburg. Hij moest naar Rangoon. De heer Baudart, een Franschman, had te Met an de boot gemist en wilde toch voor Kerstmis ihuis zijn. Volgens de bij de K.L M. ontvangen berichten bestaan de verwondingen van den heer Brinsmead in een schedel breuk en eenige gebroken ribben. Men hoopt dat hij zal herstellen. De toe stand van den marconist Van Zadelhoff ts zeer gunstig. Hij is slechts licht bezeerd en klaagde over pijn in den rug. Wiersema en Kotte waren gehuwd* en onderscheidenlijk vader van twee kinderen en één kind, van Onlangs was ongehuwd. Op verzoek van de familie zal hel stcfLiijk overschot naar Nederland overgebracht worden. RECHTZAKEN. Al weer het mes. A. v. d. K. 22 jaar, te Almkerk was Arie van Nieuwenhuizen te lijf geweest en moest nu terecht staan terzake van mishandeling. Verdachte bekende met de Gebrs. van Nieuwenhuizen te hebben gevoch ten en met een mes in 't wild weg te hebben gestoken, waarbij hij ten slotte ntet Arte maar Antonie van Nieuwen huizen zou hebben .geraakt. Door noodweer in 't midden te brengen trachtte hij zich te verontschuldigen. Getuige Arie van Nieuwenhuizen 22 jaar, arbeider te Almkerk verklaarde mei verdachte te hebben gevochten met 'n gewonden arm was hij uit den slag gekomen, maar positief vetklaren dat v. d. K, hem de snede hééft toe gebracht kon hij niet. Getuige v. d. H22 jaar, eveneens arbeider te Almkerk had, toen hij van huis ging zich gewapend met een aardappel-schilmes, verdachte had hem om een mes ter leen gevraagd en hij had het mesje toen gegeven. Toen hij het terug kreeg had verdachte ge zegd er mee te hebben gestoken. Getuige Arie van Nieuwenhuizen, nogmaals gehoord, verklaarde dat zijn broer niet de minste verwonding had opgeloopen. Om Antonte van Nieuwenhuizen nog te hooren werd de verdere behande ling der zaak uitgesteld tot 7 Dec. Verdachte werd na verdere behande ling der zaak conform den eisch ver oordeeld tot twee maanden gevangenis straf. DRUNEN. In de zaal bij den heer Th. Eishout hield Maandagavond de afdeeling Bijzonderen Vrijwillige v.d. Landstorm 'n belangrijktn vergadering, waar tevens plaats had de prijsuitdee- iing van de in Augustus gehouden schietwedstrijden. Ongeveer 7 uur opende de plaatse lijke leider, den heer Joh. Pijnenborg de vergadering en verwelkomde spe ciaal den heer Rabou, commandant van de B.V L. te 's Bosch. De heer Rabau hield een schitterende rede over Communisme en Godsdienst. De leerzame rede werd met groote aandacht aanhoord. Tot slot sprak dhr. Rabau een woord van dank tot den plaatselijken leider die wegens vertrek de ver, gaat verlaten voor zijn onvermoeid en belangeloos werken voor de vereeniging en bood hem namens de Gew. Landst. Com. „de Meijerij" een prachtig cadeau aan. Vervolgens werden de prijzen uit gereikt, waarna de leider den heer Rabou dankte. Voorts dankte hij de leden voor de medewerking, die hij steeds van hen ondervonden heeft. huiduitslag, springen- I de handen, kloven, win terteenen, dadelijk ver- l zachten en verzorgen met J AKKER'» bjjt niet! .Geert goad zoo goed."

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 2