ma. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. modpdbrabanu FEUILLET eb 100. WOENSDAG 16 DECEMBER 1931. 54e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG, grieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1.26. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 88. Telegr.-Adre»: ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. TsërstcHblad de Ge,ei. NEDERLAND DE SUKKEL. Men heeft de Nederlanders wel eens ic Chineezen van Europa genoemd. Wij laten de vergelijking voot wat ze Maar als men de goedmoedige houding van ons land waarneemt te Bidden van de knepen en de protec- ionistische uitsluitingen der andere anden, dan geeft de benaming Joris Joedbloed in elk geval realiteit weer. )e Tweede Kamer heeft het contin. jenteerings—ontwerp afgewerkt. De Eerste Kamer moet nog met hare besprekingen volgen. Maar geen dag gaat voorbij of onze handel en in dustrie krijgen nieuwe slagen en blau. we plekken. Terwijl onze Fransche delegatie te Parij9 worstelt om wat verlichting voor onzen exporthandel, kondigde Engeland een nieuwe lijst van artikelen af, waarvan een invoer recht a 50 pCt. op de waarde wordt geheven vanaf 4 December a.s. En er zijn een massa producten bij, die onze nijverheid opnieuw ge. ducht zullen treffen. Nederland wordt langzamerhand de sukkel onder zijn buren. Terecht schrijft Henri Polak: »Oe groote gebeurtenis dezes jaars in Frankrijk wa9 als men binnen- sn buitenlandsche politiek buiten be schouwing laat de Koloniale Ten toonstelling te Parijs. Nederland heeft daaraan op wat men noemt waardige wijze meegedaan zoo waardig zelfs dat het in de internationale per9, in de Fransche vooral, deswege hoogelijk werd geprezen. Het Nederlandsche iSfl houd, in vlammen op. Met man en macht ging men daarna aan het werk, bouwde een nieuw en vulde het met belangrijke en bezienswaardige dingen. Toen werd Nederland nog uitbundiger geprezen, om zijn durf en energie; en bovendien brachten bij openingsplech- tigheden, banketten e. d. allerlei Fran- sche autoriteiten Nederland dank en hulde voor hetgeen het had gedaan om de tentoonstelling te doen slagen en aldus de Fransch-Nederlandsche vriendschap te bevestigen. Alles heel lief en aandoenlijk. Maar terzelfder tijd besloot de Fransche Regeering, waarschijnlijk tot nadere bevestiging van vorengenoemde vriendschap, ons slechts toe te staan jaarlijks ongeveer de helft van de hoeveelheid steenkolen in Frankrijk in te voeren, die men er te voren in gevoerd had; en soortgelijke maatre gelen werden daarna genomen ten aanzien van aanzien van andere Ne derlandsche uitvoerartikelen, o a. boter, eieren en vleesch. Bij deze demonstratie van Frank— rijk's genegenheid Is het niet gebleven. Eenlge dagen geleden beval de Fran sche regeering dat ook van bloemen, hammen, melk, gecondenseerde melk, melkpoeder, kindermeel en kaas be paalde, niet zeer belangrijke hoeveel heden uit Nederland ingevoerd zouden mogen worden. Ten opzichte van steenkolen volgde België spoedig dit schoone voorbeeld en weldra zal het nog andere contin- genteeringen en protectie-maatregelen toepassen. In Engeland is zoo juist een anti— dumpingswet tot stand gekomen. Het is reeds gebleken, dat men den ge wonen invoer van vele onzer export goederen en producten zal beschou wen als dumping en za! trachten deze buiten de grenzen te houden door middel van een Invoerrecht van 50 pCt, dat zoo noodlg tot 100 kan worden verhoogd Wij zullen ons dit glimlachend laten welgevallen. Dat zijn wij hier zoo ge wend. Men zou er, bijvoorbeeld, niet aan mogen denken den invoer van Fransche wijnen en automobielen te beperken of te verbieden, noch dien van Engelsche stoffen of machines. Dat zou strijdig zfln met onze opvat- tingen van internationalisme, hetwelk hierin bestaat, dat elk land ons vrije lijk mag benadeelen, doch dat wtj geen enkel land één stroo in den weg mogen leggen. Wij mogen ons voorts ook niet verweren, uit vrees dat andere landen tegenmaatregelen zullen nemen. Van dezen regel mogen wij niet af wijken, zelfs als alom, zooals thars geschiedt, zulke maatregelen genomen worden zonder dat wij ons hebben verweerd. Ook is daar nog het be ginsel van den vrijhandel, waaraan nergens ter wereld meer eenlge waarde wordt gehecht, dat nergens meer be staat, doch dat hier als een kostbaar goed, als hoogste wet en als opperste wijsheid moet geëerbiedigd worden. Aan deze dingen moeten wij vast houden. Zooals onze openbare bestu ren den regel niet mogen verwaar— loozen, dat bestellingen van machines, bruggen, electrische apparaten, spoor, wegmaterieel en wat dies meer zij, bij voorkeur in het buitenland en niet dan bij uitzondering in het eigen land geplaatst mogen worden. GEMEENTERAAD. ELSHOUT, Openbare vergadering van den raad dezer gemeente, gehouden op Dinsdag 15 Dec. des v.m. half elf. Voorzitter de Edelachtb, Heer Mr. R. J. Th. v. d. Heiden. Secretaris de heer F. A, J. v. Llempt. De notulen worden goedgekeurd. Aan de orde: Ingekomen stukken. Proces-verbaal van kasopnemlng bij den Qemeenie ontvangerde kas die f 1049.26'/* bevatte, werd In orde be vonden. Besluit van Qed. Staten tot goed keuring van het raadsbesluit tot wijziging der begrooting 1931. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van Oed. Staten betreffende de gemeente-begrooting 1932. Het schrijven wordt voorgelezen met het concept-antwoord van B. en W. De raad gaat met dit antwoord accoord. In verband hiermede merkt de voor zitter op dat voor de tewerkstelling der werkloozen slechts f200.— is uit getrokken. Dit bedrag is om de be grooting sluitend te krijgen zoo laag mogelijk gesteld, doch niettemin kan er voorloopig mee volstaan worden. Mocht in den loop van het jaar blijken dzt het bedrag niet toereikend Is, dan kan het tekort nog wel gevonden worden uit posten die meevallen en indien dit laatste niet mogelijk is ligt het bij B, en W. in de bedoeling het tekort af Ie schrijven op den kapitaal- dienst om zoodoende het bedrag niet op één jaar te laten drukken. Schrijven der P. N. E. M. aangaande de verlichting in Oudheusden. De voorzitter zegt dat demededeeling behelst dat de aanleg der twee licht punten op f 101.— zal komen. Hel zou voordeeliger geweest zijn, indien deze lichtpunten gelegd waren tegelijk met de aansluiting van Oudheusden aan het electrisch net zou men met i 40 volstaan kunnen hebben. Spr. zelf was loen echter nog niet volledig van den toestand op de hoogte, terwijl hij on juiste inlichtingen heeft ontvangen. B. en W. zijn echter van meening dat er geen bezwaar bestaat toch nog de lichtpunten aan te leggen, daar er toch een beduidende verlaging in de tarieven is gekomen. De heer de Baaij vindt het bedrag nogal boog. De voorzitter zegt nogmaals dat het indertijd veel goedkooper had kunnen gebeuren. Spr. acht het echter van belang dat er in de Laagstraat ver lichting komt, terwijl de kosten kunnen worden bestreden uit de vermindering der uitgaven door de tariefsverlaging. De heer de Baaij vreest dat nog talrijke bewoners van andere wegen verlichting zullen vragen. De voorzitter zegt dat de aanleg op andere plaatsen wellicht goedkooper zal zijn dan in de Laagstraat, daar hier een aparte leiding gemaakt moet worden. Spr. vindt dit echter geen goed motief om afwijzend te beschikken, daar in deze straat enkele lichtpunten zeer hard noodlg zijn, vooral daar er enkele bochten In voorkomen. Het voorstel wordt z. h. st. aange nomen. 2. Voorstel B. en W. tot het aangaan van een rekening courant overeenkomst met de Bank van Ned, Gemeenten. De voorzitter zegt dat de gemeente in 1930 f 10.000 heeft opgenomen het vorig jaar kon dit bedrag tot f5000,— worden teruggebracht. Op verzoek der Bank stellen B, en W. voor zoo weinig mogelijk op te nemen, nl. f 5000- De raad gaat hiermee accoord. 3. Voorstel B. en W. tot het aan gaan van een geldleening groot f 1000 voor de vernieu wing van het dak van het gemeentehuis, en voor de bijdra gen in de aanschaffingskosten van brandbluschapparaten. Voor de dakvernieuwing Is noodlg f 800 en voor de brandbluschappara ten f 200, op voorstel van B. en W, zal het bedrag bij particulieren in de gemeente geleend worden tegen 4'/ï PCt. 4. Regeling der borgstelling van den secretarispenningmeester van het Burgerlijk Armbestuur. Op voorstel van B. en W. worden als borgen aangewezen de heeren P. van Loon en J. J. Klljn. 5. Voorstel B. en W. tot wijziging der begrooting 1931. Wordt goedgevonden. 6. Voorstel B. en W. tot het op nieuw vaststellen der verordening op de heffing van schoolgeld. De verordening die per 1 jan. 1932 afloopt, wordt zonder wijziging op nieuw vastgesteld. Bi] de rondvraag spreekt dhr. van Lieshout over het gevaarlijke punt in de Laagstraat, bij het uitgangspunt naar den provincialen weg. Op den bocht, bfl de schuur van Sprengers, van „De Echo van het Zuiden' Uit het Engelsch van ALFRED WILSON BARRETT. (Nadruk verboden). Coombe haastte zich, toen hij den an der zag staan. Zijn stem klonk heesch door de avondlucht en hij was buiten adem van het harde loopen. Zoo Gripps, riep hij, ik hoop dat je niet lang op me hebt hoeven wachten. Hij glimlachte en stak een groote, witte hand naar Cripps uit. Deze negeerde de begroeting en antwoordde norsch: Ja, dat heb ik wel en als je nog eens iets afspreekt, kom dan op tijd, want ik heb geen plezier om me voor jou plezier 1 te laten natregenen. j Coombe snoof en veegde, bij wijze van excuus, zyn neus af, die door de kou ex- i tra rood geworden was. door gron) Waar is de Spin? vroeg bij, als om tiet gesprek een andere wending te ge- Hij is al hier geweest en weer weg jegaan. Hij was woest dat je niet hier "vas om het hok voor ons open te maken. Na zijn brommerigen metgezel even te nebben aangekeken, zocht Coombe met zijn oogen het terrein van de werf af. Ik wou, dat ik een geschikte kerel kon vinden om ons te helpen, mopper de hij. Ik dacht, dat je ai iemand op het oog had. Dat had ik ook, 't was de kleine Johnny Piper, net zoo'n geschikt kereltje in. 1 v°or dat karwai. Nou, waarom heb je hem dan niet aangenomen? Hij is verleden week voor achttien maanden de bak ingegaan, zuchtte de oude man. Zou de Spin nog terugkomen? Ja, antwoordde Cripps, hij zei, dat hij er om tien uur weer zou zijn. Coombe knikte. Ja de Spin is een man van de klok. Ja en een sluwe kerel is hy ook. j Coombe keek zijn metgezel veelbe- teekenend aan. Gelijk heb je, beste kerel, de Spin is een reuze slimme schavuit; we moesten hem eens een toontje lager laten zingen. Cripps knikte bevestigend, terwijl er 'n gemeene trek op zijn gezicht kwam. - Dat mooie buitenverblijf van hem slokt al ons zuurverdiend geld op, zei hij. Wij konden eigenlijk ook wel in zoo'n mooie villa gaan wonen! Coombe beaamde dit ten volle. Na tuurlijk kunnen we dat. En als we wilden, zouden we er ook koks en huisknechts op na kunnen houden, vervolgde Cripps, en een half dozijn renpaarden; dan zouden de def tige lui ook wel met ons omgaan, is het niet? De oude man streek over zijn baard. Vast en zeker, maar we hebben geen kans. Hij keek op, alsof hem plotseling iets in was gevallen. Ja, vervolgde hij, de Spin draagt zijn hart te hoog, help me vanavond maar eens om hem zijn mond te snoeren. Cripps klemde zyn kaken op elkaar en zijn oogen schitterden. Best, je kunt op mij rekenen hoor, maar laten we nu maar naar binnen gaan. De twee „compagnons" richtten hun schreden naar 't gebouwtje op de verl'. waar een roestig uithangbord te kennen gaf, dat 't toebehoorde aan Eliah Coom be, handelaar in scheepsbenoodigdheden. Gedurende dit korte gesprek was er 'n nieuwe gedachte bij Denver opgeko men. Ilij wachtte tot de beide mannen de deur van het huisje naderden. Vlug kroop hij vanuit zijn schuilplaats te voorschijn en liep eenige passen in de tegenovergestelde richting. Daaarna be gon hij onverschillig te fluiten en nader de de winkel. Beide mannen keerden zich plotseling verschrikt om. Glimla chend kwam Denver natlerby en tikte bij wijze van begroeting aan zijn ouden hoed. Ik ben oude, doove Dick, begon hij, grijnslachend. Ik heb vanavond niks voor je Dick, snauwde Coombe. Och, meneer, hebt u geen karweitje voor doove Dick? Is er niets voor me te verdienen? Wie, voor den duivel, is die kerel? viel Cripps ruw uit. Coombe keek zijn protégé eenigszins beschermend aan. Och, hij zwalkt hier al wel een maand of zes rond. Het is een handige vent om brieven te bren gen naar de kapiteins, die wat van mijn „oud ijzer" willen koopen, antwoordde Coombe, met een knipoogje naar Cripps. Hij is zoo doof als een kwartel en in z'n bovenkamer is het ook niet heelemaal pluis. Denver knikte met een onnoozelen lach op zijn gezicht. Toe, heb medelijden met doove Dick, smeekte hij, geef me nou een baantje, Dickie kan vlug loopen. Neen, zei Coombe hoofdschuddend. Denver keek- hem vol verwachting aan en trok Coombe met een onbehol pen gebaar aan zijn mouw. Meneer Coombe schudt van neen, maar doove Dick schudt van ja, hield hij aan. Arme Dick zoo'n honger, heelen dag geen baantje gehad. Doch Coombe bleef onvermurwbaar. Neen, schei nu maar uit met je gezanik, ik heb niets voor je te doen. Hij wendde zich van hem af en opende de winkel deur. Denver drong zooveel mogelijk naar voren om een vluggen blik naar binnen te werpen. Toen pakte hij Coombe op nieuw aan de mouw van zijn jas. - Dick wil een baas, die goed voor hem is en een stukje brood.... zeurde hij. Cripps duwde hem ruw terug. Hoepel op, halve gek, ga maar brood aan het armenhuis halen. Maar Coombe kwam tusschenbeide. Af en toe heb ik hem wel eens noodig, laat hem maar, en zich tot Denver wen» dend, schreeuwde hijHier heb je een kwartje, ga wat eten koopen. Gretig streek Denver het geld op. Dank u meneer, dank u wel. Dick wil alles voor je doen, Dick vindt je heel aardige baas. Goed, goed, mompelde Coombe verbouwereerd door zooveel dankbetui gingen. Maak nu maar, dat je weg komt. Denver lachte onnoozel. Dick heeft kwartje, schreeuwde hij .terwijl hij zich omkeerde om heen te gaan. Cripps keek hem met onverholen min achting na. Die vent lijkt wel stapelgek. Maar Coombe trok hem de winkel binnen en de deur werd aan den bin nenkant weer op slot gedaan. Verdiept in gedachten over de werf slenterend, botste Denver plotseling bijna tegen iemand op, dien hij nog niet opgemerkt had en die om zich heen liep te kijken alsof hij iemand zocht. Hij nam den man, wiens gezicht door den opge slagen kraag van zijn jas gedelteltjk ver borgen was, vlug op. Hij voelde zijn hart haast stilstaan, toen hij in den vreemde ling Corkett, Geoffreij Ware's boekhou der herkende. Lieve deugd, wat zou dat te beteeken en hebben? Wat had die man met Coombe uit te staan, met die bende booswichten, die hier hun hoofdkwar- ier hadden gevestigd? Hij was wel veel veranderd, maar het was ontegenzegge lijk Corkett! Hoe zou hij ooit een van de menschen vergeten, die op dien nood- lottigen Derbydag bij dat drama waren betrokken geweest? De „Korenschoof", de biljartkamer, de drank en dan, o, dat afschuwelijkedat vreeselijke Vergiste hij zich, of keek die man hem onderzoekend aan, zou hij kunnen ver moeden? Maar de ex-boekhouder gaf geen teeken van herkenning. Hij stond peinzend op zijn nagels te bijten, zijn hoed achter op het hoofd. Op wien stond hij te wachten en waarom was hij naar dat lugubere oord gekomen. Daar moest hij meer van weten. Hij strompelde op Corkett af, met zijn arm een vaag gebaar van begroeting makend. Hebt u ook een paar centen voor mij, meneer, ik heb zoo'n honger? vroeg h;j op meelywekkenden toon. Corkett scheen uit zyn droom te ont waken. Neen, dat heb ik niet, maar kan jij me ook vertellen, of hier iemand woont, die Coombe heet? Denver's oogen schitterden maar hij hield het hoofd voorover gebogen en mompelde iets onverstaanbaars. Corkett staarde naar hem en kwam toen met zijn gezicht vlak bij Denver's oor. i Woont hier in de buurt ook een handelaar in scheepsbenoodigdheden, die Coombe heet? schreeuwde hij. Denver schudde het hoofd. Dicky heeft geen tehuis, zei hij met toonlooze stem. Corkett grijnslachte. Zeg, ben jij wel goed snik. Woont Coombe hier ook in de buurt, Coombe! schreeuwde hij nog eens. Eindelijk scheen het tot Denver door te dringen. Hij knikte bevestigend. (Wordt vervolgd). 1 "versum Schmidt. Reisinl iam. Het 'ngelberg mma, alt o.l.v, F,é et. das. erg. 'erg. Den Haag. ling JHzu dlege, Nlj. Midden- ncoi'dia te oorganger: iiiilwijksclir en Langstraatsche l-v. K. E. I* funk, Keu. ►clien, de microt. in gen over Volks, afd. tfartien fi?- 'kzema. en in dat ien. doel van n van gf ids voor if It recht ol' Treep. 'astoor L.S wer. menden. rderden. (Ill) I" Ligtelün. 'iet L# d. Sloot •ochie". ritsen. R. reau. 6 K - i itsoratorim palviljoen ging, met zijn geneelen ïn- MAATSC HAPPY VAN VERZEKERING OP HET LEVEN li ziluerkODing 34. [nu-bedrijvJ n voorafgWen- Groot ^olks-j, Groot. Jurjaa* ïaar burea| v. ;ing. is: Eet ;t v. f«QRlJ

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1