Winterhanden jim* dekurolded Bpyfl HEEREN-BAAI verschaft U wolken van genot'. IK BLIJF ZE ROOKEN PUROL zoo goed gediend kunnen worden, als wanneer er eenalzonderlijkministerieis Weth. v. Willigenburg zegt, dat ook B. en W, persoonlijk voor een nieuw ministerie kunnen zijn, echter behoort de actie hiertoe niet van de gemeen, ten uit te gaan. De heer Mtchaël meent, dat inder tijd ook een afzonderlijk ministerie van landbouw bestaan heeft, dat is later echter opgedoekt wegens gebrek aan belangstelling. Waarom zouden nu dan weer de groote uitgaven gemaakt moeten worden Spr. is het met B. en W. eens. dat het niet in de lijn van het gemeente» bestuur ligt om hiertoe mee te werken. Wanneer de landbouworganisaties zich willen inspannen en de noodzakelijk heid van een afzonderlijk ministerie kunnen aantoonen, dan zal van 'n der gelijke actie veel meer kracht uitgaan. Er zijn vele gemeenteraden waarin slechts weinig landbouwers zitten en velen die geen verstand hebben van het boerenbedrijf. Spr. vraagt zich echter af, waarom nu opnieuw pogin gen worden gedaan, om een ministerie te vormen, nu al eens gebleken is dat het geen reden van bestaan heeft. De heer de Boer merkt op, dat in dertijd het ministerie niet is opgedoekt uit het oogpunt van weinig belang stelling doch als zuinigheidsmaatregel. Michaël. Ais het uit het oogpunt van zuinigheid is gedaan, dan zal men het nu toch zeker niet meer gaan instellen Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen alleen dhr. de Boer stemt tegen. 2 Benoeming leden van Burg. Arm- besturen. Voor het armbestuur te Cspelle wor den voorgedragen dhr. J. v. Pelt (afir en J. Prulssers en voor Sprang Q J. v. Willigenburg (aflr.) en J. M. Kuijs ten. De beide aftredende leden worden herkozen. 3. Benoeming havenmeesters. Tot havenmeesters worden met alg. stemmen benoemd dhr. L A Gouda voor Labbegat en J L. v, d. Linden voor Capelle. Ztj ontvangen een ver goeding van 10% der gtïnde haven geiden. 4. Voorstel tot het onfslaan van een onderwijzeres van de O L. School te Capelle wegens overtalligheid. De Voorzitter zegt, dat het aantal leerlingen dezer school zoodanig is afgenomen, dat een leerkracht over- taliig is geworden. B. en W. stellen daarom voor aan de jongste onderwijzeres Mej. E. Vleeschboom ontslag te geven. Dhr. Verheijden. Het was een heel ander geval, wanneer die jongedame protestant of katholiek was, maar nu ze Israëlistisch is, blijf ik buiten stem ming. Het is voor haar zeer moeilijk om een andere betrekking te krijgen en ten pleiziere van die poppekast kan ik er me niet mee vereenigen haar ontslag te geven. Ik heb nogal relaties in de groote bankwereld en in 't leer- vak en daar hoop ik een goed woord voor haar te doen. Ik vind het treurig dat die jongedame die haar plicht goed vervuld heeft ten pleiziere van allerlei politieke lolteijes op de keien gezet wordt. De heer Michaël maakt een opmer king naar aanleiding van de woorden van dhr. Verheijden. Men kan er veel spijt van hebben, dat de vierde leer kracht overtaliig is, maar toch gelooft hij, dat de juffrouw niet aan de school verbonden moet blijven. Ze is over. tallig (niet overtollig merkt spr. op) en dan kan de gemeente haar houden als ze zelf het salaris betaalt. Spr. wijst er op, dat teg<n 2600 leerkrachten met ontslag gedreigd wordt, waartegen Zaterdag in den Bosch een meeting gehouden wordt. Wie tegenstemt neemt de verantwoor ding op zich, dat het salaris uit de ge. meentekas betaald zal moeten worden. Verheijden. De wet moet worden uitgevoerd, maar ik kan het niet met mijn geweten overeenbrengen. Michaël. De wet houdt geen rekening met het geweten. De heer Verheijden merkt nogmaals op, dat de juffrouw veel makkelijker een betrekking zou kunnen vinden, als ze geen Israëliet was Spr. zal trachten een kruiwagen voor haar le vinden. Michaël. Dan zal ik er een groot rad voor geven. Met alg. stemmen wordt het ontslag gegeven alleen dhr. Veiheijden bleef buiten stemming. 5. Voorstel tot het aangaan eener kasgeldleening. In de vorige vergadering werd be sloten tot het leenen van f 22 000.— voor de wegen en f 7500.— voor het onderwijs. B. en W. zijn er nog niet in geslaagd deze leening te plaatsen en stellen daarom voor een kasgeldleening te sluitpn van f 30 000 h pari tegen 5'/a°/o a' te lossen wanneer de beide leeningen geplaatst zijn. De heer Verheijden merkt op, dat de gemeente nog best een kasgeld leening tegen 5°/0 kan sluiten. In dit verband merkt hij op. dat de kranten leugens in omloop brengen omtrent den toestand der gemeenten. Hij vraagt den secretaris of deze al vaft het Schoolbestuur mededeeling heeft ge kregen, dat zij die zeven mille willen leenen. De Secretaris antwoordt daarop ont kennend Veiheijden. Daar heeft men het nu al, zij willen, zooals altijd, alles hebben, doch de const qrenties aanvaardt men niet. Het bestuur kan bijna hoofd voor hoofd dit bedrag fourneeren. Het is 't toppunt, dat is nu 't beginsel. Het voorstel van B en W. tot het sluiten eener kasgeldleening wordt goedgevonden. 6. Vaststelling begrooting 1932. De Commissie van Onderzoek stelt voor de begrooting vast te stellen zoo als door B. en W. aangeboden. In het rapport wordt voorts de aandacht gevestigd op de brandweer. Een mo torbrandspuit acht de commissie nog niet noodig, beter is het een overeen komst te sluiten met Waalwijk. Verder wordt aangedrongen op geregeld oefenen en op het afsluiten van 't terrein bij brand. Bij gemeentewerken wordt gevraagd een regelmatig toe zicht te doen houden, hetgeen tot nog toe op onvoldoende wijze gebeurd is. De adviezen der commissie worden door B. en W. in overweging geno men, zij zullen t.zt. met voorstellen komen. Wij Capelsche liberalen of onbewust liberaal regeerend. hebben steeds met klem geprotesteerd tegen het voteeren van gelden voor onproductieve uitga ven sinds de vereenlging. Wij zijn de macht over de beurs kwijtgeraakt. Nu zijn wij zoover, dat wij toege stane gelden voor productief werk tot op heden zegge dertigduizend gulden niet meer kunnen verkrijg n. Ik betreur het dat men geen optie voor dit bedrag nam bij de bank, die ons de groote leening toestond, daar er reeds gerui- men tijd buien aan de lucht waren. Persoonlijk heb ik, als vele grootere fi nantieele kopsfukken.de laatste jaren sceptisch tegenover de onbekookte gemeentelijke leenirgpolitlek gestaan. Nu kan men wel leuteren, geen gevaar voor gemeente—obligaties. Vadertje Staat springt wel bij tot op zekere hoogte, en dit taaiste gelukkig, anders was het hek geheel van den dam, doch de ontzettende aftakeling dezer fondsen in de laatste weken spreken toch boekdeelen. Tegen deze an gstspy chose valt niet te redeneeren bij het publiek met of zonder kop. Over deze zaken kan ik persoonlijk toch een woordje meespre ken. De oogen zijn opengegaan, even wel te laat. Geldgevers zoowel als de pensioenfondsen gaven de gelegenheid om met geld te smijten. De groote banken hebben ook hieraan schuld en het lieve spelletje begint opnieuw Een groot vraagteeken plaats ik achter overteekend of bijna volteekend 1 Eigenaardig dat deze voorzichtige liberale raadsleden, gestemd door kiezers die hen hun volle vertrouwen schonken, door een Herv. predikant in onze gemeente nu gesteund door een Geref. predikant, ons den zeer vereerenden bijnaam durfden te geven van revolutiekraaiers. ECHTE FR,ESCHE De heer Verheijden houdt naar aanleiding der begrooting 't volgend betoog Van deze begrooting kan ik niets anders zeggen, als dat B. en W. ons keurig kloppend gtfhtteerd cijfer materiaal hebben overgelegd. Het geheele cijfermateriaal is voor mij „Zëro et sans aucune valeur". De uitkeering uit de fondsbelasting wetde Geer is voor 5 jaar vastgelegd Komen wij het volgend jaar tekort, dan kan men de opcenten op ver schillende belastingen verhoogen en deze belastingverhooging zag ik reeds voor 4 jaar aankomen. De eigen geërfde boeren en burgers zullen in onze gemeente het geval moeten be talen, Hei kapitaal, de stille extra- reserve, verdwijnt zienderoogen uit Capelle. Nu de zeer groote inkomsten der groote gezinnen werkzaam in de schoen— en lederindustrie door den crisis enorm zijn gedaald en beslist tot het verleden zullen behooren, moet voor dit verlies naar andere bronnen worden gegrepen en deze zijn boven genoemde opcenten. Een vroolljk perspectief voor de achterblijvers, die belastingverhooging zullen krijgen tegenover ontzettend kapitaal— en inkomstenverlies. Over twee jaar zullen de belastingbiljetten dit wel uitwijzen. In ieder geval dan toch ver rechts staande. Wellicht omdat de beurs niet ver genoeg geopend werd voor hunne lolletjes, 't Is fraai geweest in twee vergaderingen en dat nog wel in kerken. Deze Herv. predikant, die aan meer dan gevaarlijke overprikkelde nervositeit schijnt te laboreeren, wensch ik van harte beterschap voor zich en zijn gezin. (De heer Michael interrumpeert: Dank u well) Verheijden. Op deze begrooting komen nog voor f 7110 voor te betalen wachtgeld plus c.a. f3000 door den Staat. Wij hebben dus nu over twee jaar een ton gouds moeten betalen ten pleziere van de politieke vriendjes dezer twee predikanten. Capellenaars, schreeuwt hen dit bij huneerste „Rentreé jjyeuse* als ant woord toe. Als protest stem ik daarom zooals gewoon tegen de begrooling. Michael. Dat moet je in de krant zetten, Verheijden. Dat is beter dan een ingezonden stuk, daar staat geen naam order. Verheijden. Dat komt in de krant Ik laat me niet door die politiek door de modder schuiven, ik zou je danken De begrooting wordt hierna aange nomen. Alleen de heer Verheijden stemt tegen. 7. Mededeelingert. De Voorzitter zegt dat B. en W. naar aanleidirg vnn den toestand van den Hojgevaartschen weg een onder houd hebben gehad met Wegenbouw. Toegezegd is dat de weg zal worden in orde gemaakt. Het opbrengen der nieuwe deklaag zal echter eerst in 't voorjaar geschieden. Voorts zegt spr, dat B. en W.over wegen de vorming van een afdeeling van het Nat. Crisis— Com! Zij zullen zich hiertoe met verschillende personen in verbinding stellen, De heer Timmermans wil ook daar een asphaltweg laten maken. Het sur plus dat de gemeente dan zou moeten betalen acht spr niet zoo hoog. De heer Michael zegt dat de kosten van een asphahweg f15 000 zijn. Weth. v. d. Willigenburg merkt op dat de weg nu goed in orde wordt gemaakt. B. en W. kunnen echter vragen wat de kosten van een asphalt weg zullen zijn en dan verder zien. De heer Verheijden merkt nog op dat het verkeer op dezen weg zeer druk zal worden als de Staatsspoor haar tarieven niet verlaagt, alles wordt dan per schip aangevoerd. De heer Dalmaijer zou graag zien dat ook een werkman in het Crisis— Comilé wordt opgenomen. De heer de Rooij vraagt hoe de onderhandelingen met Kaatsheuvel betrrffande den toestand der Quirijn sche Steeg verloopen zijn. De Voorzitter zegt dat 't gemeente bestuur van Kaatsheuvel niet bereid was om den weg in werkverschaffing te verbeteren, zelfs niet terwijl Capelle de steenen voor het werk leverde Spr zal er echter bij Ged. S aten op aan dringen dat de weg verbeterd wordt. De heer Verheijden merkt op dat Waalwijk en Kaatsheuvel elkaar in de wielen rijden en alle koopers naar zich willen toetrekken, Spr. vindt 't daarom vreemd dat niet gtijverd wordt voor een busdienst over Capelle. Dit wordt echter tegengewerkt, ook door de Kamer van Koophandel. De heer Michael maakt in dit ver band nog een opmerking betnffande de verkiezingen voor de K. v. K. Er is geen enkele candidaat gesteld uit Sprang-Capelle, zooals dit trouwens geregeld is. Spr. zou graag zien dat ook deze gemeente h ar candidaat had, er zijn menschen genoeg éi voor kleinbedrijf, én voor grootbedrijf De heer Verheijden verheugt zich over deze woorden. Vooral uit het grootbedrijf zou hij graag een candidaat zien. „Hier zijn nog grootbedrijven met centen, wat niet overal is." Werkverschaffing. De heer Kraak heeft met genoegen gehoord dat B, en W. in de hei met belangstelling de werkverschalfi ng vol gen Hij heeft echter een opmerking üe eerste schop wordt den werklui in bruikleen gegeven, maar het verdere materiaal moeten ze zelf betalen. Het komt voor dat schoppen gebroken worden en dan vtndt spr. het nogal erg dat van de f 10 80 verdienste nog een nieuwe schop gekocht moet worden Weth. v. d. Willigenburg zegt dat in deze de algemeene regeling gevolgd moest worden. B en W. hebben nog gedaan gekregen dat het eerste stuk materiaal uit de gemeentekas werd betaald en aan de tewerkgestelden in bruikleen gegeven. Het komt vaak voor dat het materiaal niet oordeelkundig gebruikt wordt. B. en W. trachten de zaak zoo goed mogelijk te regelen Zoo wordt er b.v. ook opgelet of het breken door een fout in hel materiaal ontstaat. In dit geval wordt een nieuwe verstrek'. B. en W. wilden met Kerstmis fl.95 per dag uitkeeren. Van hooger ha. d is nu echter voorgeschreven dat slechts f 1.50 gegeven mag worden. Ook de heer Verheijden wil nog Iets in het midden brengen. Het is de laatste dagen herhaaldelijk voorgekomen dat gemeenteleenirgen of pas geconver teerde staatsleeningen absoluut niet te verkoopen waren. In korten tijd vielen ze tot 87. Het buitenland krijgt dus den indruk dat de toestand hier kant noch wal raakt. Het is hier even erg als in Duitschland, De gemeenten zij zich te buiten gegaan, ik hoop niet dat de heeren het mij kwalijk zullen nemen als ik het vieikant zeg: Het kan niet lang meer duren, de boel d.„. in elkaar. Schrijf dat maar in de krant. Michael. Dat zijn leugens, die moet je niet in de krant brengen, dan wor den de menschen bang. De heer de Rooij vraagt tenslotte nog voortaan des avonds te vergaderen, waartegen de heeren Michael en Ver heijden echter bezwaar hebben. De Voorzitter zal dezen zomer een proef nemen en wenscht den leden tot slot een zalig uiteinde. Hierna wordt de vergadering ge sloten. DRAISMvanVALKEMBURG'S-- A iLEVERTR/ DRUNEN. Openbare vergadering ran den Raad der gemeente Drunen, gehouden op Maandag, 21 Dec 's avonds 7 uur Voorzitter de Edelachto. heer Mr R. v. d. Heijden. Secretaris de heer Veltman. Alle leden zijn aanwezig. Aan de orde 1. Ingekomen srukken w.o.: J'n vas,stelling dergemeenterekening jy„U; wordt >oor kennisgeving aan genomen. 8 b schrijven van Gedeputeerde Staten betreffende wijziging van het reglement voor het Burgerlijk Armbestuur eed Staten hebben bezwaar'tegen art. 37 en wenschen de overgangs bepalingen te zien ingetrokken. Aldus wordt besloten. ^etre^ende beheersverorde- ning G.E B.; N«, 'tng corresPondeeren hebben B en W. het zoover gebracht, dat Ged. Staten nog slechts 'n enkel bezwaar hebben, zij wenschen, dat de raad normen vaststelt waarbinnen B. en W bij de vaststelling van het loon van den meteropnemer moeten blijven. B. en W. stellen voor een vergoe ding te geven van 10 cent van eiken opgenomen meter, of voor andere werkzaamheden een uurloon van 70 ct.; op het oogenblik zijn de vergoe- dingen resp 6 en 70 ct Het uurloon ijkt hoog, doch daarbq moet worden in acht genomen, dat aan werkzaam heden aan het electrisch net altijd levensgevaar Is verbonden. d. aanmerkingen op de gemeente- begrooting 1932. ue meeste aanmerkingen die Ged Staten maken zijn van administratieven aard, een tweetal echter niet. i N^"aa"leiding van den lagen post l <!UU.—voor werkloozen—onder steuning verzoeken Ged. Staten aan te toonen, dat dit bedrag voldoende zal zijn. B. en W. stellen voor hierop te ant woorden, dat het aantal werkloozen zeer gering is en er behoudens enkele uitzonderingen geen behoefte aan ondersteuning is, daar alle werkloozen in de gemeentebosschen of landerijen werk kunnen vinden, terwijl te ver wachten is, dat hel aantal werkloozen in 1932 nog zal dalen, zoodat het bedrag ruimschoots voldoende geacht kan worden. Op een opmerking van Ged. Staten betrt fDnde den post belastingen, stel. len B. en W. voor teantwoorden.dat bij de raming is rekening gehouden met een daling van het belastbaar in- komen met 20% B. en W. meenen niet aan het verzutk te mogen voldoen, daar zij van meening zijn, dat de auto nomie der gemeente wordt aangetast. De raad is van meening niet tot be lastingverhooging te mogen overgaan en acht een zuinig beheer der geld middelen beter op zijn plaats Ook de winst van het electricitettsbedrijf komt elk jaar boven de begrooting. De heer W. v.d. Wiel protesteert er tegen, dat de stukken betrtffende dit punt niet ter inzage hebben gelegen, toen hij ter secretarie kwam, heefi men ze hem niet laten zien. De Voorzitter antwoordt, dat de stukken wel degelijk ter inzage lagen en als dhr. v. d. W. ernaar gevraagd had, had hij ze zeker in mogen zien, doch hij heeft wearschljnlijk slechts een bepaald stuk gevraagd. Met de stem van dhr. W. v. d. Wiel tegen wordt het concept-antwoord van 6. en W. goedgekeurd. e. Van het gemeentebestuur van Wehl, verzoek om adhaesie-betuiging aan haar adres aan de regeering tot het instellen van een afzonderlijk ministerie van landbouw. B. en W. zijn ervan overtuigd dat hetgeen in het adres gezegd wordt omtrent den toestand in den landbouw waar is, maar dat de kosten van een afzonderlijk ministerie vanzelf terug komen door de juistere en minder kostbare wetgeving meenen zij te mogen betwijfelen. Voorts meenen B. en W. dat niet de raad in staat is te beoordeelen of een apart m'nisterie moet worden ingesteld, daarom vinden zij dat het verzoek van het gemeente, bestuur van Wehl geen beteekenis heeft. De heer van Drunen kan zich best met het adres vereenigen. De boeren stand is al jaren stiefmoederlijk be handeld en de stukken die in Den Haag worden aanhangig gemaakt blijven jarenlang in behandeling. De voorzitter acht noch B en W. noch den raad competent de nood zakelijkheid van een apart ministerie te beoordeelen. De organisaties van den boerenstand kunnen hierover beter oordeelen. Weth. van Halder vult de woorden van den voorzitter nog eenigszinsaan. De vertegenwoordigers der groote landbouworganisaties van alle rich tingen hebben met den minister een onderhoud gehad, waar de zaak tot hun genoegen is geregeld. Spreker zou het dwaas vinden indien de gemeen- LEEUWARDEN f f W/I NTER VOETEN Doos 30-60,Tube 80ct Bij Apoth.en Drogisten '^GtNEZINÖ <j nnnn O EK U koopt (zonder prijsverhooging) een half pond DE Echte Friesche Heeren-Baai, misschien mede om de fraaie trommel, waarin wij tijdelijk deze tabak verpakken. 't Meest voldaan zult U. echter zijn over de kwaliteit van DE Echte Friesche Heeren-Baai. De rooktabak bij uitnemendheid) Reeds na de eerste pijp is het oordeel van iederen rooker: .Ik blijf zerooken: AJIeen om de kwaliteit!'' Uw Winkelier heeft ze in voorraad vanaf 65 ct. per Va pond.

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 10