Het nieuwe Raadhuis te Waalwijk. Springende handen en lippen J jraad aan de regeering ging vragen jm een nieuw ministerie in testellen. Het voorstel van B en W. wordt jingenomen met 9 —2 stemmen tegen stemden de heeren van Drunen en f, van de Wiel. 2 Wijziging gemeentebegrootlng. Wordt goedgevonden. 3. Vaststelling vergoeding over 1930 jer R.K. Bijzondere Jongensschool. De vergoeding wordt vesteld op 750 per leerling of f 1777 50 4. Idem R.K. Bijzondere Meisjes mooi met driejaarlijksche afrekening over 1928, 1929 en 19j0. De vergoeding wordt gesteld op 12 90 per leerlinge of f 3044 40 In |e jaren '28'30 mocht verbruikt wor. jen f 8576 i2'/2 terwijl slechts is uit- gegeven t 5136 53 5. Vaststelling raadsbesluit tot toe kenning van tegemoetkomingen in de leiskosten van achterlijke kinderen jaar buiten de gemeente gevestigde inrichtingen voor buitengewoon lager iiderwijs. De heer W. van de Wiel merkt op lat B. en W. in het begeleidend schrijven opmerken dat de regeling taar billijkheid is toegepast. De voorzitter zegt dat B. en W. Kenen de grootst mogelijke billijkheid te hebben betracht. B. en W. nemen giet de aanmatiging, dat zij alleen tunnen oordeelen over billijkheid. De heerW. v.d. Wiel vindt weinig tlllljkheid in de regeling. Hij haait Iwee gevallen aan, waarbij de een ilechts '/ia en de ander 6/,2 vergoeding De Voorzitter zegt, dat de zelfde regeling gevolgd is als bij de bepaling ran het schoolgeld, dat kan eenige «billijkheid geven, maar daarin is liet te voorzien. B. en W, meenden dan ook niet van deze regeling te inogen afwijken. üe heer W. v. d. Wiel zou er mee accoord gaan alsv.d. schoolgeldregeling m uitgegaan. Maar dat is z i. niet let geval. Met den rljkskinderaftrek is geen rekening gehouden. De Voorziiter zegt dat is rekening gehouden met het zuiver belastbaar nkomen, dus wordt wel degelijk de ifirek voor kinderen afgetrokken. De heer W. v. d. Wiel houdt vol lat de kinderaftrek afzonderlijk in de verordening had moeten vermeld Werden, De Voorzitter daarentegen blijft van neming dat de bedoeling duidelijk ilt het artikel blijkt. De heer W. v. d. Wiel maakt er lanmerking op dat de ouders altijd minstens de helft der kosten zullen moeten betalen, hetgeen voor velen bezwaarlijk is. De Voorzitter antwoordt dat reeds de vorige vergadering met algemeene stemmen, ook die van den heer W.v Wiel, besloten is hoogstens de helft Ie vergoeden. Met 10 1 stem wordt 't voorstel— B. en W. aangenomen de heer W. v, 1 Wiel stemde tegen. 6 Vaststelling verordening tot aan wijzing van het noodslachihuis als slachigelegenheid overeenkomstig art. 26 der Vteeschkeuringswet. De heer W. v. d. Wiel vraagt of het In de bedoeling ligt, dat de slagers die in het slachthuis komen slachten letzelfde bedrag moeten betalen als de gewone uiihaiiers. De Voorzitter zegt, dat de slagers In hun eigen inrichting kunnen blijven slachten. De heer W. v. d. Wiel merkt op, dat er enkele slagers zijn die zelf geen Me inrichting hebben en die nu slachten bij hun collega's; ais deze in de slachtplaats komen, moeten ze dan hetzelfde bedrag betalen ais de boeren. De Voorzitter acht het beter dit punt Hn te houden tot punt 8 der agenda. De heer W. v. d. Wiel wil aan het Éhallen beperkende bepalingen op- liggen, daar dit zulk een omvang heeft Uitgenomen, dat de slagers niets meer kunnen verdienen. Hij wil bepalen, dal per week in 't slachthuis maar 'en koe en twee vat kens geslacht togen worden. De Voorzitter heeft hierover met de Slagers een onderhoud gehad. De keur- tieester te Waalwijk is hier zeer sterk 'egen, daar de regeling dan voor de toeren zeer ongunstig zou worden, spr. zou de slagers graag ter wille !lin, maar dat is onmogelijk, daar de toeren ten deze ook rechten hebben. Spr. geeft toe, dat het voor de slagers zeer onaangenaam is, vooral tol laatste jaar was het wegens de lage 'ee prijzen zeer sterk, daar de boeren ton beesten moesten slachten om aan M te komen voor 't betalen der Pacht. De heer W. v. d. Wiel handhaaft P voorstel. De heer v. Drunen is het met hem i6ns, evenals dhr. Verhoeven. Ook de heer de Wijs is deze meening '0egedaan en zegt dat zelfs welgestelde toeten gaan uilhallen. De Voorzitter zou indien het moge lijk was graag een andere regeling maken, maar de keurmeester heeft duidelijk aangetoond, dat dit tot zeer onbillijke dingen zou leiden. De heer Vrijioeven wijst op de be staande regeling van den vleeschkeu- ringsdienst. De Voorziiter zegt, dat deze bepaalt dat de boer slechts 2 stuks vee per jaar mag slachten. De heer v. Drunen merkt op, dat er rijke boeren zijn, d<e toch nog vee koopen en uithallen, hij vindt dat zeer onbillijk. D Voorzitter meent hetzelfde, maar er zijn veel onbillijke dingen in de wereld, Er moet getracht worden de regeling zou billijk mogelijk te maken. Spr. gelooft, dat het voor de slagers een voordeel Is, dat het noodslacht. huis bestaat, daar er hierdoor veel minder zal worden uitgehald. Ook in andere plaatsen heeft men dit gezien. Weth. v. Halder geeft in overweging die oneerlijke practijken van boeren aan B. en W. bekend te maken, opdat deze hiertegen maatregelen kunnen nemen. Dikwijls zullen zij wel niet op waarheid berusten, zooals spr, zeil ondervonden^heeft. Het voorstel van dhr. W. v. d. Wiel wordt hierna in omvraag gebracht en verworpen met 4—7 stemmen, voor stemden dhr. v. Drunen, W. v. d. Wiel, Verhoeven en de Wijs. Het voorstel—B. en W. wordt met 10-1 stem aangenomen, tegen dhr. W. v. d Wiel. 7. Vaststelling verordening op het gebruik van het noodslachihuis. Na een opmerking van dhr. van Drunen wordt deze verordening aan genomen. 8 Vaststelling verordeningen op de helfing en invordering van rechten voor het gebruik van het noodslachihuis. De heer W. v. d. Wiel zegt nogmaals zijn reeds genoemd bezwaar. De Voorzitter zegt, dat het niet zeker is dat deze slagers nu gelijk gesteld worden met de boeren, daar de ver goeding die zij nu van hun collega betalen misschien geringer is. De heer v. Delft vraagt of de slagers die een koe te slachten hebben, dat in het slachthuis zelf mogen doen. De Voorziiter zegt, dat B. en W. hiervoor vergunning kunnen geven, maar er wordt een man aangesteld, die als regel alle slechtingen verricht. Deze man krijgt geen vergoeding van de gemeente, maar kan zelf slachtgeld In rekening brengen, terwijl hij tevens de ondeihoudpllchtige van het slacht huis is. Ook deze verordening wordt goed gekeurd. 9. Vaststelling raadsbesluit tot het aangaan van een rekening-courant overeenkomst met de bank voor Nederlandsche Gemeenten. De bank van Ned. Gemeenten heeft medegedeeld, dat zij geen hooger ere- diet kan verleenen als de inkomsten der gemeente bedragen nl, f 8500.— hoewel er een bedrag van f 10.000.— noodig is. B. en W. zullen nu trachten het overschot, de f 1500.— te leenen op de rijksrekening die de gemeente bij dezelfde bank heeft looper., waarschijn, lijk zal hiertegen geen bezwaar bestaan. 10. Benoeming lid van het Burgerlijk Armbestuur. Aftredend is dhr. A. Robben, ter wijl als tweede candidaat gesteld wordt dlir. A. Brok, na drie stemmingen wordt het aftredende lid herkozen. (Wordt vervolgd.) BINNENLAND. Een vedesboodschap van het Nederlandsch Episcopaat De Aartsbisschop en de Bisschop pen van Nederland hebben een vre desboodschap gegeven, welke gisteren in de kerken en kapellen is afgekon- digd. Zij zeggen daarin, dat de zich dood-ziek-voelende wereld naar alle kanten uitziet om genezing, om ver lossing, behalve naar Hem, Dei de volkeren geneest en verlost. Nu de volken als \öór de komst van den Verwachte der volkeren reikhalzend uitzien naar vrede, is een vredesboodschap zeker welkom. Het is de 19 eeuwen jaarlijks terugkeerende .boodschap van groote vreugde voor geheel het volk" van den Engel aan de herders van Bethlehem, het eerst verkondigd bij de geboorte van Chris tus, den Zaligmaker der wereld. De Zoon Gods bood ons den vrede aan en leerde hoe dien vrede te ver werven en te behouden. Velen heb ben Christus niet aangenomen omdat zij den vrede zochten buiten Christus, bleven zij staan buiten het Rijk van Christus, zonder den waren vrede. Zoo lang niet de wereld terugkeert tot Christus, zal haar vorschen naar vrede ij del blijken, betoogen de bis. schoppen, die ten slotte om den wa ren vrede af te smeeken, bijzondere gebeden voorschrijven. (Op bovenstaande ïoio ziet men het nieuwe Raadhuis in aanbouwde woning van den inspecteur, alsook de zijbouw zijn vrijwel gereed; deze laatste is slechts voor een gedeelte zichtbaar, waardoor ook 't groote plein tusschen de gebouwen niet zoo uitkomt. Rechts de hoofdbouw.) Tot nu toe is de bouw van het nieuwe raadhuis zeer goed gevorderd. Voor den haastigen voorbijganger aan het oog onttrokken door de winkel, panden aan de Noordzijde der Markt, die langzamerhand de dagen van hun bestaan wel kunnen gaan aftellen, zijn de gevels gestadig omhoog gegroeid, tot nu het dak van den zijvleugel reeds gelegd is- Doch de laatste dagen is er stilstand in het werk gekomen. December kan moeilijk voorbijgaan zonder dat de thermometer van lijd tot tijd beneden het vriespunt daalt. Met een slag wordt dan heel het leven daarbinnen stilgelegd- Zoo kwam het ook dat, toen we dezer dagen een zwerftocht door den bouw ondernamen, we slechts hier en daar een eenzamen timmerman aantroffen die wat „klein werk" bijlapte. Het is wel jammer dat de vorst nog niet een weekje gewacht heeft, dan had men reeds aanstonds na Kerstmis met de overkapping van het hoofdgebouw een aanvang kunnen maken- De zijvleugel is zooals we zeiden reeds van het dak voorzien en geeft in zijn forsch-roode kleur, hier en daar afgewisseld door de lichtere zandsteenen granietstukken, een imposanten indruk. De Noorsche Viking-leien waarmede het dak belegd is, geven een fraai contrast met den rooden gevel, terwijl zij bij eenigszins vochtig weer een mooie kleursthakee- ring van zwart en groen geven- Om zich een indruk te vormen van de afmetingen van het hoofdgebouw bedenke men slechts dat het hoogste topje hiervan precies eens zoo hoog wordt als de top van de zgn. pet aan de Westzijde van den zijvleugel- De voorgevel is thans zoover ge vorderd dat half Januari het groote wapen in zandsteen, dat zooals al het beeldhouwwerk vervaardigd is door den Bussumschen beeldhouwer L. Zijl, geplaatst kan worden. Dit beeldhouw werk is 3.5 x 3-5 M- en weegt niet minder dan 5000 K-G. Vanaf het bordes, met zijn logisch opgeloste gewellbouw, komen we in de voorhal, waar een nis is uitge spaard die t-z-t- de beeltenis zal be. vatten van een voor Waalwijk's historie belangrijke figuur. Daarachter ligt de hall, die wel een der voornaamste deelen van het geheele gebouw zal worden. De muren en gewelven zijn hier van denzelfden rooden zandvorm, steen als de buitengevels, afgezet door een lambriseering van blauw—groene glazuursteen- Wat direct opvalt is hoe de kleinste bijzonderheden zijn ver. antwoord- Gaan we verder dan zien we direct dat we meer in de bureaux afdeeling komen, en het representatieve karakter meer verloren gaat- Hier domineert een gele zandvormsteen. We hebben links de afdeeling Burg. Stand, en rechts Algemeene Zaken en't kantoor voor den Gemeente-ontvanger, voor zien van een massale beton kluis, inrichting- Zeer toepasselijk is bij het loket waar de Ontvanger straks meer zal ontvangen dan betalen, de spreuk „Draagt elkanders lasten", die in den muur prijkt. Aan weerszijden is voorts in den muur een rustbank uitgespaard, waarboven een voorstelling van St. Crispijn en Crispinianus zal komen. De achtergevel wordt afgesloten door glas-in-lood voorstellingen van de vier jaargetijden en de morgen- en avond, stond- Blijkbaar is de bouwmeester hier geïnspireerd door het weidsche polderlandschap dat zich hierachter uitstrekt en waarin zich eveneens de jaargetijden afteekenen- We slaan hier linksaf en komen dan in de achtertrappenhal die leidt naar de verdiepingen van de zijvleugel. Het sousterrain met archief en brandweer daarboven de vertrekken van het Kantongerecht, met een fris. schen, luchtigen corridor. De tweede verdieping van dezen vleugel behoort aan de Kamer van Koophandel, waarop verschillende symbolen in de trappenhal zinspelen het Vosje en de Raaf, de sluwe, maar bedriegelijke handelslui, die hier hun straf ontvangen, en Mercu- rius, terwijl er verder ruimte voor en schilderwerk is uitgespaard, Loopen we den corridor af dan komen we in de vergaderzaal der Kamer van Koop. handel, tevens keuringzaal, waar de krachtige gebinten van oregon pine- hout een indruk van degelijkheid ge ven. Nog verder westwaarts ligt de derde trappenhal. De verdieping van het hoofdgebouw is nog moeilijk te bereiken, doch door de wirwar'van stellage's hebben we hier onze bezichtigingstocht voort, gezet. Tusschen de stellingen door teekent zich hier reeds de prachtige hoofdgang af, die met de trappenhal in denzelfden voornamen trant is ge. houden als de hall. In de trappenhal zien we den Nederlandschen leeuw, op roode tegels afgebeeld. De glasramen zullen hier de teekens van den die renriem en de 5 planeten geven In den gang die leidt naar raadzaal, pu. blieke tribune en trouwzaal zien we nog een haan en een anker afgebeeld. Boven de deur die toegang verleent tot de raadszaal prijken de woorden .Salus publica suprema lex esto" Het heil van het volk is de hoogste wet). In de raadszaal zelf komt een afbeel ding van H.M. de Koningin, terwijl tusschen de boven- en onderramen een drietal spreuken geplaatst wordt: Eendracht maakt Macht, Ende deses- pereert nimmer (J. P Coenjen Het kan verkeeren (Brederof. De publ. trib. bevat de wapens der voormalige ge meenten Waalwijk, Baardwijk en Be- soijen. Hier achter bevindt zich de trouwzaal. De zware moerbalken die in deze beide zalen de zoldering zullen stutten ziin reeds opgesteld, het zijn ware kolossen. Aan den linkerkant van den gang vinden we hier de garderobe die door ijzeren schuifhekken wordt afgesloten, en de wethouderskamer. Tot slot moeten we nog noemen het sous—terrain van het hoofdge. bouw waar de politie lokaliteiten en de ketelinrichting der centrale verwar, ming gevestigd zijn. Nu de eigenlijke bouw opschiet be- gint men vooruit te zien en worden details als deuren, meubels en lampen reeds in teekening gebracht. Wij kunnen elk, die iets meer van het bouwwerk wii zien, aanraden er eens een kijkje te gaan nemen. De opzichter en geme-nte bouwkundige willen gaarne inlichtingen verstrekken. Men krijgt nu reeds een goede in druk van 't grootsche en imponeerende bouwwerk, dat hier tot stand komt. in één nacht beter met den snel verzachtenden AKKER's JCLOOSTERBALSEMj by't niet! KiGeen goad zoo goed." Ue oetgiahe kroonprins en kroon, prinses niet naar Ned —Ind Naar men ons uit Brussel meldt, wordt in officieele kringen - meegedeeld dal de reis naar Japan en Ned, Indië, welke prins Leopold en prinses Astrid van zins waren te ondernemen in het voorjaar van 1932, in verband met de moeilijkheden in het Verre-Oosten en de algemeene onzekerheid van den huidigen wereld.toestand, onbe paald ts uitgesteld. Nederland en Belg'ë. De Belgische ministerraad hëeft zich gisteren bezig gehouden met de vraag of het gewenscht wordt geacht een wetsontwerp in te dienen betreffende de gelijkstelling van Nederlandsche en Belgische onderdanen voor wat be treft de ouderdomsverzekering en be- treffende onderlinge aanpassing van de wetgeving in die beide landen, waarbij de gevolgen van die verze kering geregeld zijn. kerstgroet van de Koningin. 's-GRAVENHGE, 22 Dec. Om aan de bezwaren die van verschillende zijden zijn geopperd, tegemoet te ko men, heeft H M, de Koningin besloten om de radio.uitzendirg van haar kerst- groet op eersten Kerstdag niet van 4 tot 5 maar van 1 tot 2 uur te doen plaats hebben. De uitzending zal geschieden door de AVRO. (Hilversum, golflengte 298 M en door de N.C.R.V. (Huizen, 1875 M Corr. Bur. Sanella prijsvraag. De uitslag der Sanella verkeers— prijsvraag is thans bekerd gemaakt. De hoofdprijs van 1 5000 is in den Haag gevallen. De deelnemers zullen in de loop van deze of de volgende week elk een verkeerskalender met den uitslag ont vangen. Ongetwijfeld zullen vele oplossers met ongeduld den uitslag afwachten om te zien of ook zij tot de gelukkigen hehooren die een ge deelte der f 10 000 hebben gewonnen. De verkeerskalender is buitengewoon interessant en nuttig en keurig uit gevoerd. BUITENLAND. ltalë 's Financiën. Volgens mededeeling van het Ita liaansche ministerie van Financiën bedroeg het deficit om de begrooting per 30 November 1467 millioen lire de bankbiljettencirculatie is opnieuw met 137 millioen toegenomen en ge bracht tot 14254 millioen. Ongewone kou in Frankrijk en in Spanje, Uit Frankrijk en Spanje wordt on gewone koude gemeld. Aldaar blijft de temperatuur 4 graden onder nul, waardoor de Rhone-Delta dichtvroor. In verschillende deelen van Spanje wordt 16 graden vorst gemeld. Scheepsbotsing op de Elbe, Zondagnacht zijn in de nabijheid van Brunsbuet tel koog het Nederlandsche schip Klipfontein, 5400 ton metende, 1000 ton metende Duitsche stoomer op de Elbe in botsing gekomen. Beide schepen liepen zware averij op en moesten naar Hamburg terug, gesleept worden. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Nieuw kabinet in Spanje gevormd. De kabinetsformateur Azana Is er In geslaagd, de volgende ministeries! vast te stellen Azana, minfster-presldent en Oorlog. Zulueta, Buitenlandsche Zaken, A bornoz, justitie. Glral. Marine. Casares Qtiroja Binnenl. Zaken. Carner, Financ 6i Prleto, Openbare Werken. Fernando de los Rios, Onderwijs. Largo Caballero, Arbeid. Marcellno Domingo, Handel. De portefeuille van Verkeerswezen Is nog niet toegewezen. De president der republiek heeft zijn goedkeuring reeds aan dezen mlnisierlQst gehecht.

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 11