MIH «tl KIM is L KOLSTERËN-LAGiRDE Viert Kerstmis thuis Hors d'Oeuvre-artlkelen H. Kerstprogramma 1931 Zaterdag zen Kerstdag 12 ir; Groot Kerstmatinee Zaterdag zen Kerstdag V\2 our Aanbevelend, 0. KOLSTEREN-LAGARDE - GriQtestraal - WAALWIJK. en laat ons U helpen het thuis gezellig te maken. Wij ontvingen voor de Feestdagen alle Diverse Wijnen en Likeuren. Kerstkransjes, Koekjes, Bonbons enz. - Alles van de fijnste merken. Nr. 102. Donderdag 24 Dc. '31. 54e Jg. VIERDE BLAD. ONS WEEKPRAATJE. Grootesfraat Waalwijk het ruimst gesorteerd. Steeds voorradig alle beste merken. We lazen eens een artikel van een geneesheer over slapeloosheid. Iemand, die zonder dat hij het lichaam op den dag bepaald behoefde te ver moeien, des avonds van zijn stoel opstaat, zich ontkleedt en dan in zijn bed stapt, die zal vaak over slape loosheid hebben te klagen. Niet ech ter degene, die gewoon is om vooraf een serie slaaptijd-ceremoniën te ver vullen; zien, of de deur goed is ge sloten, de vensters dito, of de poes haar schoteltje heeft voor den nacht, ot de kachel geen kwaad kan, of de klok niet kan afloopen enz. Die serie handelingen suggereeren hem, dat het „hoogste tijd' is om te gaan slapen en het slachtoffer pleegt zich tijdens zijn rondgang zelfs al te gaan bekla gen, dat-ie nog zoo 'n hoop te doen heett, voor hij zich in Morpheus' armen kan werpen. Een gezonde slaap zal zijn loon zijn. We hebben het gelukkig nog niet noodig gehad om deze remedie te baat te nemen, maar we gelooven onvoorwaardelijk aan haar heilzaam heid. Er zijn voorbeelden te over in het leven, hoe zekere vormelijkheden vooraf de intesiviteit van een bepaal de handeling actieve of passieve - verhoogen. Nemen we als voorbeeld eens de viering van verschillende feestdagen. Het Keistfeest is veel meer een ge beurtenis voor de menschen dan b. v. het Pinksterfeest, dat geen voorbe reidende gesprekken kent en niet wordt gevierd met uiterlijkheden, die voorbereiding vereischen. Het Kerst feest werd vooral in Katholieke stre ken en in Katholieke families niet groote warmte gevierd, omdat de men schen er vooraf zooveel voor doen moesten: stalletjes en kribbetjes ma ken, een extra-verlichting prepareeren enz. Sinds we hier van onze Ooster buren den Kerstboom overnamen, is de Kerstviering ook onder de niet Katholieken warmer geworden, leder praat nu over het dennetje, dat moet worden gekocht en de kinderen halen elk jaar tijdig de glinsterende sierse- len veor den dag, om ze na te zien en aan te vullen. Ook het schenken van Kerst-cadeaux begint een traditie ten onzent te worden. Om de genoemde en meer redenen had in onze eigen jeugd heel de tijd van Kerstmis tot en met Nieuwjaar een groote bekoring voor ons Wat was dat met Kerstmis gezellig thuis, als we allen om de tafel zaten en vader de ingrediënten voor den dag haalde om een jaarlijksche cere monie te vervullen: het gerred maken der Nieuwjaarskaartjes. Dan kwam de oude adressenlijst van het vorige jaar te voorschijn en dan mocht de een schrijven, de tweede plaatste twee ge kruiste strepen over het adres, de derde stak de kaartjes in en een vier de plakte postzegels. U ziet: we de- den toen óók al aan rationalisatie van den arbeid. Als de lijst was afgewerkt dan werd de vraag gesteld, wie we nu hadden vergeten. Nieuwe relaties immers waren in dit jaar aangeknoopt en nieuwe kennissen hadden de ver. plichtingen vermeerderd, leder schoot nog een naam te binnen en telkens weer waren we verbaasd, hoe we nu toch mijnheer of mevrouw Van Din gesen haas hadden kunnen vergeten Op Nieuwjaarsdag betwistten we el kaar, wie, als er gebeld werd, het kaartje mocht gaan aannemen en ie- deren keer opn euw was dan de nieuwsgierjgheid groot, wie op den eersten dag des jaars aan ons bleek te hebben gedacht. Meerdere kaartjes wezen ons op een eigen verzuim,- hoe was het b.v. toch mogelijk, dat we heelemaal niet aan de familie Buur mansverdriet hadden gedacht 1 Dan werd er vlug een kaartjes retour ge zonden! En toch bleek het later altijc nog, dat we den een of ander hadden vergeten Soms werd zoo iets door de betrokkenen nog lang kwalijk ge nomea. Nieuwjaarsadvertentiën waren er óók al in die dagen, maar men deed er nog niet zoo algemeen aan, in hoofdzaak winkeliers en andere zaken lieden brachten op die wijze hun groe ten en wenschen aan hun clië.iè over. In dat opzicht zijn we heel wat practlscher geworden. Niemand kan ons meer kwalijk nemen, dat we hem vergeten met Nieuwjaar, want och, wie dat maar een béé je kan doen, dus ook elk particulier, plaatst nu zijn ge drukten gelukwensch in het plaatselijke blad Dat is practisch en gezellig, Réken maar. dat die annonces wor den gelezen Hier is wel de massa maar het is geen massa, waarin de kleine advertentie verloren gaat. Nu zit de familie met Nieuwjaar aan tafel en de krant is onder de leden van het gezin verdeeld, beurtelings gaan de deelen van hand tot hanc Vele namen roepen herinneringen wak ker en zoo passeert heel de kring van verwanten en kennissen, zelfs van hee verre kennissen, in de familiegesprekken de revue* Neen, wie weet, dat hij nog meetelt in een kring van vrienden, of dat anderen rog eenig belang in hem stellen, die wil in de Nieuwjaarslljst van de plaatselijke krant niet ontbreken. En de kaartjes? Die zijn er even goed nog. We weten wel, wie uit onze omgeving nog op de handhaving van die aloude traditie gesteld zijn en, niet waar, er zijn altijd nog eenige intimi, die we, buiten de Nieuwjaarsannonce in de krant om, door het zenden van een kaartje spe ciaal van onze attentie willen doen blijken. Van Kerstmis tot Nieuwjaar, het s één feest. En al die voorbereidinkjes en kleine belevinkjes, die maken dat angdurige feest zoo écht knus en gezellig. Het feest van kribbe en kerstboom en krentenbrood en olie bollen en visitekaartjes en Nieuwjaars annonces I P.S Lezer, hebt u niets vergelen? Loop anders nog tijdig even aan op het bureau van de krant PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 23 Dec. 1931. T.B.C. Bestrijding. Waalwijk, 20 December 1931. Geachte Redactie. Namens de Tuberculose Commissie alhier verzoeken wij U om eenige plaatsruimte in Uw blad. om, naar aanleiding van de plannen van het Comité, dat zich hier ter plaatse ge vormd heeft om gelden te verzamelen voor onze Commissie, iets omtrent het werk van de Tuberculose Commissie te zeggen. Telken jare wordt hel voor deze Commiss e moeilijker met hare beperkte inkomsten het werk te verrichten, dat zij heeft op zich genomen. Hoe beter zij, mede door het werk van het Con sultatiebureau. bekend is geworden met de mate, waarin de tuberculose heerscht ais volksziekte in die kringen der be volking, waarover zij hare zorgen uit strekt, hoe meer inzicht zij krijgt in de noodzakelijkheid om in vele gevallen daadwerkelijk op te treden en door uitzending der patiënten, die genezing te bevorderen en het besmettingsgevaar in hunne gezinnen te verminderen, hoe meer zij de raadgevingen van hare huisbezoeksters kracht zou willen bij zetten door het beschikbaar stellen van gelden voor verbetering van woningtoestanden, plaatsen van lig hallen, des te meer gevoelt zij zich aan handen en voeten gebonden door de beperktheid in het bedrag, dat zij jaarlijks kan besteden Gaarne zou zij meer patiënten laten opnemen in sana toria of ziekenhuizen, gaarne zou zij meer lijders, die thuis verpleegd wor den willen helpen door hun verster kende middelen te verschaffen, gaarne zou zij meer honderden, die in een besmet milieu verkeeren, of door hun lichamelijke zwakte voorbeschikt zijn tot het verkregen van de tuberculose in betere conditie willen brengen door hen gedurende eenlgen tijd in bosch of aan zee te laten vertoeven, of door de geneeskundige stralen van de hoogtezon Voor dit alles is echter geld noodig en zoodra er eischen van eenige beteekenls aan onze kas ge steld worden, schieten de jaarlijksche inkomsten, bestaande uit rijks- en ge- meentesubsidiën en de opbrengst van een enkelen bloempjesdag, te kortom alle kosten te betalen, niettegen staande voor de hulp door de huis bezoeksters van het Wit—Gele—Kruis en Groene Kruis, ieder jaar al minder kan worden uitgekeerd Al te vaak moeten wij dan een beroep doen op het armbestuur of ons tevreden stellen met een behandeling, die ook wel tot resultaat kan leiden wat toch niet als de meest doeltrtffende is te beschou wen, Mogen wij ons daarmede tevre den stellen Mogen wij ons werk voor de helft ongedaan laten, nu op het oogenblik, nu te verwachten is, dat door den verminderden levensstan daard in vele gezinnen, de gevreesde ziekte zich zal uitbreiden. Wij kunnen ons niet altijd wenden tot de open bare kas. waaraan door de steeds toenemende werkloosheid reeds zulke hooge eischen worden gesteld. Het particuliere initiatief moet ons onze taak helpen vervullen Gaarne hebben wij daarom het aanbod van eenige dames aanvaard, die zich bereid heb ben verklaard een fancy-fair te orga- niseeren met daaraan verbonden ver makelijkheden en loterij, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan het werk van de tuberculose commissie. Wij hopen dat alle Ingezetenen eraan mede zullen werken, dat het resul aat van dit liefdadigheidsfeest zoo groot zal zijn ais in den tegenwoordigen tijd mogelijk is. Zij kunnen erop reke nen, dat de tot onze beschikking ge stelds gelden zooveel mogelijk aan hunne bestemming zullen voldoen. Degenen die verhinderd zijn de fancy- fair te bezoeken kunnen hunne be langstelling toonen door het inzenden van een bjjdrage aan onzen secretaris penningmeester notaris A. Schaap. Ook zullen wij gaarne de namen no taeren van hen die ons door 'n jaar lijksche bijdrage willen steunen. Om nog eens ln het bijzonder pro paganda te maken voor de feestavon den en om het publiek een beter In zicht te geven in het werk van de tuberculose—bestrijding, heeft de com missie het gewenscht geacht alhier 'n vertooning te laten geven van de nieuwe tuberculose—Blm. Deze film is door de centrale vereeniging tot bestrijding der tuberculose te Den Haag tot onze beschikking gesteld op Maandag 4 Januari a s. en zal op dien datum 's avonds ten 8 ure In de groote zaal van den R K. Gildenbond wor den vertoond. Tot dekking van de daaraan verbonden onkosten zal een entiée geheven worden van 50 ct. Ie rang en 25 ct. 2e rang. De commissie hoopt dat zeer velen van de gelegenheid gebruik zullen maken om deze interessante film te gaan zien. Gedurende de pauze zullen eenige vlugschriften wo:den verkocht, die op de tuberculose—bestrijding betrekking hebben. Namens de commissie tot be strijding der tuberculose alhier. Dr. H. Langemefjer, voorzitter. Schaap, secretaris-penningmeester. Adres: Grootestraat 213. Hoewel het in onze bedoeling ligt op de T.B C -bestrijding in onze ge meente en de daarvoor georganiseerde avonden terug te komen, willen wij gaarne met dit sympathiek schrijven van 't T. B. C.-comiié in onze ge meente, onze warme instemming be tuigen. Onze ingezetenen moeten om te beginnen zeer zeker deTB.C-film op 4 Januari bijwonen. Het zal hen dan nog duidelijker worden wat de TBC. is en wat gedaan wordt voor hare bestrijding. De tijden zijn slecht, we weten het, maar welen tevens dat er nog zoovelen zijn die iets kunnen en willen afzonderen voor de bestrijding der TBC en dat zullen moeten toonen, door op de een of andere wijze deel te nemen aan de georganiseerde attracties, waardoor men zoo gemakkelijk zijn offertje kan brengen. Laten we gezamenlijk zorgen, dat de Ijverige T B.C.-commissie een flmken steun in den rug krijgt. Denkt er op dat er zoovele kindertjes wachten op uitzending, denkt er om dat zij alleen daardoor gered kunnen worden. Steunt dus door bezoek aan den T BC-film, door deel te nemen aan de groote loterij en de avonden, die ons te wachten staan en waarover elders meer bijzonderheden. Posterijen De Directeur van het P.T T. kantoor te Waalwijk maakt bekend, dat het kantoor op de beide Kerstdagen voor het publiek zal zijn opengesteld als op gewone Zondagen. Op den Eersten Kerstdag vinden geen bestellingen plaats, doch bestaat tusschen negen en halftien 's morgens gelegenheid tot het afhalen van de aanwezigen stukken. Op den Tweeden Kerstdag wordt éénmaal besteld, zoowei brief— als pakketpost, en wel omstreek negen uur vanaf het kantoor; er bestaat dan uiteraard geen gelegenheid tot afhalen, behalve voor de busrechthouders. Contingenteer ings—wei je aangenomen Het contingenteeringswetje is in de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Als nu de uitvoering en juiste toe passing maar ten spoedigste volgt om te sedden wat er nog te redden is. T. tt. C. avonden. Het zal voldoende bekend zijn, dat door een Dames-Comlté in onze ge meente, naast een film vertooning over de T.B.C op 4 janua i en een wel dadigheidsloterij, ook een paar avonden georganiseerd worden om door at tracties geiden te verzamelen voor de T.B.C.-bestrijding in onze plaats. Het programma is thans ongeveer gereed en ziet er uit als volgt Zaterdag 16 Januari 4—6 uur: Kegelconcours om wildprijzen. 8 uur: Tooneeluitvoering van 't bekende liefdadigheids tooneelgezel— schap „The Showboat" uit Tilbörg Opgevoerd wordt: „Om Tienduizend Dollar", Zondag 17 Januari van 3'/» 6*/a uur Kinder-opvoeringen van operetten, sprookjes enz. 8'/» uur: Humoristen—wedstrijd. Deelnemers: H. van Engeleu, C. Didden H. Brokken en voorts ter opluistering duet van den heer Brokken en Mej. Eljkens. Maandag 8 uur: Trekking der groote T.B.C.-loterij. Na de uitvoering.n van Zaterdag en Zondag is er gelegenheid tot dansen, waarvoor het bekende strijkje .The Victoria Band" uit Breda zijn mede werking zal verleenen. Deze uitvoeringen enz. worden ge geven in de zaal „Musis Sacrum", waar tevens tal van andere attracties als grabbelton, sjoelbak, rad van avontuur, schiettent enz. zullen worden opgericht. Er zal dus gelegenheid genoeg zijn om zich te amuseerenen z'n pen ningske te offeren voor 't goede doei; De Actie in de Schoenindustrie. Dinsdag heeft alhier op initiatief der Vereeniging van Waalwijksche Schoenfabrikanten een bespreking plaats gehad tusschen 't bestuur dezer vereeniging en bestuursleden uit de arbeidersorganisaties. Op deze bijeenkomst werd de al- gemeene toestand in de schoenindus trie besproken en werd gewezen op de urgentie van maatregelen van re- geeringszijde om de binnenlandsche schoenindustrie te beschermen tegen den overmatigen invoer van buiten, Van de zijde der fabrikanten werd er op gewezen, dat het hen niet mogelijk zal zijn de loonen in de bedrijven op het huidige peil te handhaven, indien niet spoedig maatregelen tot 't weren der buitenlandsche concurrentie ge troffen worden. Er worden thans stappen genomen om door werkgevers en werknemers een gezamenlijke actie bij de regeering te doen voeren tot onverwijlde con- tingenteering van den invoer. OER onder leiding van den heer G. GERRITSEN. ENTRÉE VRIJ. Entrée 11.— alles Inbegrepen. H H. Honoraire leden hebben vrij toe gang met ééie dame. N.C. Boerenbond. Maandagavond hield de plaatselijke afdeeling van den N.C. Boerenbond eene druk bezochte vergadering in het Patronaatsgebouw te v.m Baardwijk. Na het openings-en welkomstwoord van den Voorzitter, den heer j. v. Loon leest de secretaris, de heer van Spaan donk de notulen der vorige vergade ring voor welke zonder opmerkingen worden goedgekeurd. Hierna komt het voornaamste agenda punt aan de orde Statutenwijziging en besluit tot ver lenging van het bestaan der vereeni ging' De secretaris licht dit punt nader toe. De vereeniging werd 26 Maart 1903 opgericht voor den tijd van 29 jaar, zoodat per 27 Maart 1932 de termijn der Koninklijke goedkeuring ophoudt en opnieuw goedkeuring meoet worden aangevraagd Het Hoofdbestuur van den N. C B. heeft desgevraagd adviezen doen toe komen betreffende de formaliieiten die voor deze nieuwe goedkeuring moeien vervuld worden. Hieraan zijn f25.— zegelkosten verbonden. Voorgesteld wordt om in de opnfeuw ter goedkeuring op te zenden statuten enkele gewenschte wijzigingen aan te brengen. Nadat het ontwerp dezer gewijzigde statuten door den secretaris is voor gelezen en enkele gevraagde toelich tingen zijn verstrekt worden de ge wijzigde statuten metalgemeene stem men (86 leden zijnde meer dan a/, van het totaal was aanwezig) goedgekeurd, De voornaamste wijziging best at hierin dat vroeger ieder lid onbeperkt aansprakelijk was tegenover den plaat selijken boerenbond en tot f 25. tegenover het hoofdDestuur dat wordt nu tot f 10.— tegenover den plaatselijken boerenbond, terwijl de aansprakelijkheid tegenover het hoofd bestuur geheel vervalt. Door enkele leden wordt de wen- schelijkheid geuit om de leden een exemplaar der statuten te verstrekken. De secretaris zegt loe bij de lands drukkerij den prijs aan te vragen van het beirt ffende nummer van het Staats blad waarin de nieuwe statuten zijn opgenomen, dan kan men in de vol gende vergadering hieromtrent nader beslissen. Van de rondvraag werd door niemand gebruik gemaakt. Door den secretaris werd aan het slot der vergadering nog de gelegen heid opengesteld om bestellingen op voeder-artikelen en hulpmeststoffen op te geven waarvan de laatste noteerin gen van de Coöp. Handeisvereenlging werden voorgelezen. Hierna siooi de Voorzitter met een woord van dank de vergadering. Vital Haesaert voor de Waalwijksche Ontwtkkelingsclnh. Het was eer, goede gedachte van de jeugdige Waalwijksche Ontwikke lingsclub van haar bestaan ook naar buiten-uit blijk te geven en het ge tuigt tevens van durf, omdat r,a het roemloos einde van haar voorgangster, dit te willen doen door 'torganiseeren van winter—avondlezingen. Het debuut dat gisteravond gemaakt werd met de lezing van Vital Haesaert over dat werk der hedendaagsche kunstenaars was echter zoodanig, dat het vertrou wen gewettigd is, dat de vereeniging het niet bij deze eerste poging be hoeft te laten. De belangstelling voor dergelpe avonden blijkt nog in groote mate te bestaan en dit moge de jonge club een spoorslag zijn op den ingeslagen weg te blijven voortgaan. De praeses, de heer B. v. Wijck, sprak bij den aanvang een woord van welkom tot den spreker en de aan wezigen, waarna de heer Vital Haessaert zijn lezing aanving met een inleiding over de waarheid in de kunst. Kunst dient slechts te zijn een pre- tentielooze uiting der waarheid. Dat er desondanks nu de creaties der heden daagsche kunstenaars, zooveel ver schillende richtingen zijn waar ie ne men, behoeft geen verwondering te wekken en dat wij in de uitingen der hedendaagszhe kunst vaak dingen meenen ie zien die herinneren aan werken van vroegere kunstenaars is slechts een gevolg van het feit dat de waarheid in de kunst en vooral in de katholieke kerkelijke kunst door de eeuwen heen niet veranderde en vaak door meerdere kunstenaars op dezelfde wijze werd doorvoeld. Wat echter de hedendaagsche kunstenaars wel gemeen hebben is een groote eenvoud. Maar eenvoud is immers het kenmerk van het ware en de waarheid behoeft geen versiering of opsmuk. Z"o zijn de katholieke kunstenaars ons voorgegaan en hebben ons ieeren begrijpen de groote waarheid van ons katholieke geloof. Na deze inleiding toonde de heer Haesaert een groote collectie licht beelden van werken der moderne kunstenaars telkens vergezeld van een verklaring van het beeld. De moderne kunst, die door verweg de meesten met een schouderophalen wordt voorbij gegaan leerde hij zien en begrijpen naar de intentie van de makers wier doel het is de massa te Ieeren ver staan, d&t wat spreekt uit hun schep pingen. De fraaie beeldhouwwerken van v. d. Winkel, aanpassende aan enhar- monieerende met het gebouw waar voor ze bestemd zijn, waren in hun directheid even zoovele uitingen van speclfiieke Nederlandsche kunst.. Van Joep Nicolas toonde hg de be roemde glas— in lood—ramen, ver kregen, niet door het in glas in lood voortbrengen van een teekening maar door de vrije samenvoeging van de diverse stukjes glas. We zagen details van kerken van Kropholler, versierd met wandschilderingen van v, d. Meg e. amet welke combinatie, streng, sober en eenvoudig, vaak zoo'n grootsch en sterk sprekend geheel werd verkregen. Langer stond hg stil bg de subtiele In Sigaren en Sigaretten WAALWIjK. Groot Kerstbal

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 13