Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. miasm I WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 88. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD I De noodtoestand in de Nederl> Schoenindustrie. Terwijl reeds In de jaren 1929 en 1930 de Nederlandsche schoenindustrie groote moeilijkheden ondervond in 't bijzonder door de telkens nieuwe exportbelemmeringen, heeft het jaar 1931 tot een waren nood—toestand geleid. De voornaamste exportgebieden, t.w. Duitschland en Scandinavië, zijn practisch geheel verloren gegaanhet Duitsche afzetgebied door de drastische verhooging van het invoerrecht, dat thans overeenkomt met 35 tot 50 pCt. van de waardehet afzetgebied in Scandinavië door de depreciatie der valuta. Bij dit verlies van exportmogelijkheid is het echter niet gebleven. Integendeel, het Nederlandsche afzetgebied, waarop de Nederlandsche schoenindustrie toch op de eerste plaats is aangewezen, dreigt eveneens in een snel tempo Bepalen wij ons tot de invoercljfers over de maanden September, October en November, dan zien wij wel zeer duidelijk welke verhoudingen de toe name van den Invoer heeft aangenomen. Invoer van alle schoenen, laarzen en pantoffels. (Posten 675, 2675 en 3675 der Handelsstatistiek) Uit deze cijfers blijkt, dat de invoer in September 1931 is toegenomen tegenover September 1930 met 37 pCt in October met 26 pCt en in November met niet minder dan 53 pCt. Beperken wy ons tot de schoenen geheel of voor het grootste deel van leder (post 675 der Statistiek), dan blijkt de toename van den invoer nog veel grootere verhoudingen te hebben aangenomen Invoer van schoenen geheel of voor het grootste deel van teder: Sept. 1930 96.000 p. Sept. 1931 166.000 p. Oct. 1930 93.000 p. Oct. 1931 171.000 p. Nov. 1930 84.000 p. Nov. 1931 208.000 p. Uit deze cijfers volgt, dat de toename van lederen schoenen in September 1931 tegenover September 1930 met 73 pCt. was gestegen, in October met 84 pCt. en in November met een recordstijging van 147 pCt. Deze cijfers zijn nog belangrijker in verband met de omstandigheid, dat de Nederlandsche schoenindustrie zich juist in hoofdzaak op de fabricage van lederen schoeisel toelegt. Het wegvallen der exportmogelijkheid eenerzijds en de abnormale toename van den invoer van buitenlandsch schoeisel in Nederland anderzijds, doen op catasirophale wijze hun invloed op de werkgelegenheid in de Nederland sche schoenfabrieken gelden. De vol gende cijfers leveren hiervan het duideiyk bewijs: Deze cijfers omtrent den teruggang van het aantal werklieden, geven echter nog geenszins een volledig beeld van de verminderde werkgelegenheid in de schoenindustrie. Immers van de arbei ders, die nog in dienst zijn, werken er vrijwel geen de normale werkweek van 48 uur, doch practisch is over de geheele lijn de werktijd tot 32 uur of minder ingekrompen. Dat in de meeste bedrijven de werk tijd nog op 32 uur is gehandhaafd, vindt zijn oorzaak in de bepaling der geldende Collectieve Arbeidsovereen komst in de Schoenindustrie, die de werkgevers verplicht aan de arbeiders bij slapte 70 pCt. van hun weekloon door te betalen. Wanneer rekening gehouden wordt met het aantal werkuren, dat de ver schillende arbeiders in verband met de bepaling der Collectieve Arbeids overeenkomst nog in de fabrieken vertoeven, komen wij tot het resultaat, dat op 5 December 1931 nog slechts 65 pCt. werd gewerkt van de bezetting op 1 December 1930 Echter geeft dit percentage evenmin een juist beeld van de hoeveelheid werk, die er nog is. Immers, wel is het aantal uren, dat er nog wordt gewerkt, circa 65 pCt. van het aantal uren, dat er een jaar geleden werd gewerkt, doch 't aantal orders is zoodanig gedaald, dat, indien hei aantal uren werd beperkt tot 35 pCt., de beschikbare orders nog ge makkelijk kunnen worden uitgevoerd. Bovendien is na 5 December de toestand nog belangrijk achteruitgegaan, terwijl op sommige fabrieken het werk geheel is stilgelegd. Onnoodig te zeggen, dat onder deze omstandigheden de schoenindustrie hare hoop gevestigd heeft op een onverwijlde toepassing der contingen- teeringswet voor hare branche. De ervaringen destijds met de Schoenen- wet opgedaan, hebben bewezen, dat langs den weg van beperking van den invoer een opbloei van het bedrijfs leven in dezen tak van nijverheid op korten termijn te verkrijgen is. winkels, die apothekerswaren verkoo- pen vergunning ie geven geregeld open te blijven. De voorzitter zegt dat de verkoop van apothekerswaren niet onder de wet valt en dus reeds vrij is. Het voorstel wordt aangenomen. 12 Vaststelling suppletoir—kohier hondenbelasting over 1931. Hei kohier wordt vastgesteld con form ontwerp. 13. Verpachting gemeente—lande rijen. De Voorzitter zegt dat B. en W. zich naar aanleiding der laatste ver pachtingen verplicht voelen hun af. keuring uit te spreken over de wijze waarop pachters hebben gemeend te moeten protesteeren tegen het besluit van den raad. Deze oppositie noemt spr. in ieder opzicht ongemotiveerd. Wanneer de pachtprijzen te hoog zijn, kan de raad tot tijdelijke ver. mindering besluiten, maar dan moet dit gaan over de heele linie en moet het niet ten voordeele van enkele paehters komen, want tijden en om standigheden zijn hiertoe niet juist. Het ligt in de bedoeling van B en W. om den raad voorstellen te doen, na het advies der commissie te heb ben ingewonnen. B. en W. zijn van plan zich door geen enkele actie te laten terughouden van de uitvoering der besluiten van den raad. Zooals GEMEENTERAAD. DRUNEN. (Vervolg). 11. Verordening ex art. 9 der Winkelsluitingswet. De voorzitter merkt op dat de winkelsluitingswet bepaalt dat de win kels na 8 uur gesloten moeten zijn. B. en W. zijn van meening dat het 's zomers gewenscht is de winkels iets langer open te houden, en stellen daarom voor de sluiting in den zomer, van Mei—October te beperken op 9 uur. B. en W. hebben over deze re geling het advies ingewonnen van de winkeliers, van de 64 waren er slechts 2 die niet met het voorstel konden meegaan. Hieruit blijkt duidelijk dat ook de winkeliers met den maatregel instemmen. De heer de Wijs vindt dit vreemd, daar hij verschillende winkeliers ge sproken heeft die tegen latere sluiting waren. De heer van Drunen vraagt de twee A&A3 ]>.T»>]?sa»AV.V3ii bekend zijn eenige perceelen terugge- pacht door oude pachters die hier voor niet meer in aanmerking kwamen deze zijn achter niet gegund en moe ten dus opnieuw verpacht worden. Om dezelfde practyken als nu zyn uitgeoefend te voorkomen, stellen B. en W. voor deze landeryen te ver pachten bij openbare inschryving. De heer van Drunen merkt op dat er een pachter is die reeds een jaar geleden aan den raad heeft kenbaar gemaakt dat zijn perceel veel te duur is. Het vorig jaar is dit perceel reeds 14 gulden verlaagd, maar het is nu nog veel te duur. Spr. zou het onzin vinden dezen pachter het perceel niet te gunnen, hoewel hij reeds tweemaal de hoogste bieder was. Dé voorzitter wil graag aannemen dat dhr. van Drunen niet kan begry. pendat één man niet over de billijk heid van de pacht kan oordeelen. Maar spr. gelooft dat de meerderheid van den raad die de pachtcom- missie vormt wel degeiyk bevoegd is de waarde van de perceelen te be palen. De raad heeft besloten dat deze menschen niet meer in aanmerking kunnen komen voor nieuwe verpach tingen en daarop behoeft nu niet te worden teruggekomen. v. Drunen. De commissie kan falen Voorzitter. Zij kan falen, maar het oordeel van 6 man telt zwaarder dan dat van 1 man. Het komt naar spr. meent te dikwijls voor dat men den raad als een stel kwajongens be schouwt. De heer van Drunen houdt vol dat land veel te duur is. De voorzitter merkt op dat ver schillende perceelen het dubbele heb ben opgebracht. De heer van Drunen zegt nog dat er een perceel is dat de vader heeit laten schieten, en dat door den tin opnieuw is ingepacht. De voorzitter zegt dat de zoon die het land heeft ingepacht uithuizig is, dat geval staat er dus geheel buiten. Het voorstel B. en W. wordt hierna met op een na algemeene stemmen aangenomentegen stemde de heer van Drunen. De voorzitter zegt dat er nog enkele perceelen zyn die te weinig opbrach ten en dus nog niet gegund werden. Hij stelt voor deze in handen der commissie te geven, opdat deze kan overwegen of het land aan den gebo den prys moet worden gegund. De beide wethouders willen ook deze perceelen by inschrijving ver pachten, vooral naar aanleiding der gebeurtenissen by de laatste verpach tingen. Dit voorstel wordt aangenomen, alleen dhr, v. Drunen stemt tegen. Voorts hebben B, en W. een schrij ven ontvangen van M. v. Oyen te Haarsteeg die geen genoegen heeft genomen met de overschryving van een perceel op zijn naam. Dit is voor B. en W. een moeiiyke kwestie, altijd is het land te goeder trouw op naam van v. O. overgeschreven, ook nu weer, daar hy niet voor den daarvoor bepaalden datum de pacht had opge zegd. Nu blijkt echter dat v. O. het land niet meer opnieuw wil herpach- ten, en hij geen genoegen neemt met de overschryving van het land op zijn naam B. en W. stellen voor aan het verzoek van v O. gevolg te geven en het perceel opnieuw te verpachten. Voortaan zullen dan echter de per ceelen voor 1 Aug. moeten worden overgeschreven. Ook dit wordt goedgevonden, met de stem van dhr. van Drunen tegen. Weth. van Halder geeft de com missie nog in overweging jaarlijks een onderzoek in te stellen of de lande rijen op een behooriyke manier be bouwd worden, daar de pachters hier toe verplicht zyn. 14. Verordening ex art. 7 der Wo ningwet. Wordt goedgevonden. 15. Dankbetuigingen voor toegekend subsidiën. Worden voor kennisgeving aange nomen. 16 Proces-verbaal van kasopname bij den Gemeente—ontvanger. In kas was f 13813 93'/a, een bedrag van f 12169 moest nog geboekt worden. 17. Adres van de R.K. Werklieden vereniging te Drunen, om verhooging van loon voor uitgetrokken arbeiders in gemeentedienst. De Voorzitter zegt, dat de gemeente thans 11 werkioozen aan het werk heeft, schoenmakers, bouwvakarbeiders e.d. en een zestal boeren. Er is hier feitelijk niet van werkverschaffing sprake, daar de menschen gewoon by het boschbedryf werkzaam zijn. B. en W gaan uit van een grondloon van f 2.— per dag, terwijl by de bepaling van het aantal dagen, dat iemand mag werken wordt rekening gehouden met de behoeften van het gezin en met event, gezinsinkomen. Aan georgani- seerde arbeiders wordt f 2 40 per dag gegeven. B. en W. hebben elke aanvrage nauw keurig onderzocht en overwogen en de menschen zyn altijd zoo goed mogelijk tegemoet gekomen, Dat er enkele ontevredenen onder zijn, betee- kent naar spr. meent niets, dat heeft men altyd, ma.r over het algemeen is men zeer voldaan. Dit jaar zyn B. en W. in het toemeten van het aantal dagen dat gewerkt mag worden zoo ruim mogeiyk geweest, waarby nog komt dat de levensstandaard voor de werklieden zeer is gedaald. B. en W. meenen daarom dat er geen aanleiding is om een hooger loon vast te stellen. Mocht de toeloop van werkioozen zoo groot worden dat het werk ntet meer te overzien is, dan zullen naiuur- lyk andere maatregelen moeten getrof fen worden, ook dan echter zullen B. en W. uitgaan van het standpunt dat een grondloon van f 2.— per dag voldoende Is. Spr. meent, dat het de plicht der gemeente is om de gemeentenaren te helpen, maar daarnaast moet ook ge zorgd worden, dat de menschen niet den prikkel verliezen elders werk te zoe ken. Er zyn nu toch reeds menschen aan het werk die er niet aan denken elders werk te zoeken. Bovendien zyn de loonen in verschillende gemeenten b.v. Nieuwkuik bedenkeiyk lager dan hier. De heer W. v. d. Wiel heeft er zich over verwonderd, dat dit punt ntet op de agenda geplaatst was en het nader hand nadat hq ten raadhutze destuk ken ter inzage had gevraagd op een aanvuliingsagenda geplaatst is. De Voorzitter zegt, dat dhr. W. v. d. Wiel niet moet meenen, dat het punt op zyn aandringen alsnog op de agenda geplaatst istoen dhr. v. d. Wiel op hef raadhuis kwam lag de aanvulling reeds klaar om aan de leden gezonden te worden. De heer W. v. d. Wiel zegt, dat het niet de bedoeling was op verhooging van 't loon aan te dringen, doch dat het de bedoeling is de werkioozen meer dagen te laien werken, waardoor ze vanzelf meer verdienen. Spr. vindt f 10.voor een gezin met 4 kinderen veel te weinig. Met de extra-verhooging die de ge- organiseerden krygen, heett ztch inder- tyd een onbthqk geval voorgedaan. Iemand was eerst voor f 2.— aange nomen, toen echter bleek, dat hy in de organisatie was en dus voor 12.40 per dag in aanmerking kwam, werd hem dit hoogere loon gegeven, maar mocht hij een dag minder werken, waardoor zyn weekloon nog hetzelfde bleef. Hy noemt verschillende gemeen ten waar de steun veel hooger is dan in Drunen. De regeering erkent zelf, dat een steun van f l3'/s nog niet voldoende is, anders zou ze geen steun verleenen aan het Crisis—Comité. Is de huishuur betaald, dan houdt men slechts f 7.— over. Spr. stelt voor 't loon te brengen op f 10.— plus een kindertoeslag van t 1.— per kind. De Voorzitter vindt, dar een verge- ïyking met gemeenten als Viymen en Waalwyk niet opgaat, daar zijn talryke werkioozen. Spr. kan gevallen noemen waar het ergeiUjk is, dat men by de gemeente nog komt vragen omwerk, daar het gezinsinkomen reeds f 15— 20 bedraagt. Spr. geeft de verzekering dat het zijn grootste zorg is om de menschen voldoende werk te geven, maar daarnaast moet het belang van de andere gemeentenaren behartigd worden en moet gewaakt worden dat de belastingdruk drageiyk blijft. De heer W. v. d. Wiel heeft op de secretarie gevraagd wat het voorstel van B. en W. over deze kwestie was, doch daar heeft men hem ten antwoord gegeven, dat de burgemeester gezegd NUMMER 103. DINSDAG 29 DECEMBER 1931. 54e JAARGANG. De Echo van het Zuiden, Waalwykscbe en Langstraatscbe Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. voor de Nederlandsche schoenindustrie verloren te gaan door den enormen invoer van buitenlandsch schoeisel. Sept. 1930 447.000 p. Sept. 1931 617.000 p. Oct. 1930 458.000 p. Oct. 1931 579.000 p. Nov. 1930 352.000 p. Nov. 1931 573.000 p. MAAISCHAPPy VAN VERZEKERING OP NET LEVEN Aantal Aantal arbeiders op fabrieken. 1 Dec. '30. 1 April'31. 5 Dec. '31. Tilburg 7 1093 1107 977 Waalwijk 9 1129 1122 846 Kaatsheuvel 12 955 1039 640 Drunen 9 256 253 198 Loon op Zand 2 176 202 169 Dongen 9 918 915 625 Hilvarenbeek 4 219 215 81 Oisterwijk—Moergestel 8 775 795 699 Verspreide ondernemingen o.a. te Nijmegen, 's Bosch, Qilze, Val- kenswaard, Capelie enz. 13 1532 1515 1147 Totaal 73 7053 7163 5382

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1