f GETEEKENDE PORTRETTEN VAN ELSA RUBBENS 4 door L. KROESE-GREGOIRE. «>M, ierhoud van Brüning en Groener met Hitler. Hedenmorgen zullen rijkskanselier riialng en minister Groener een nderhoud hebben met Adolf Hitler, et onderhoud zal in het algemeen raagstukken van de binnenlandsche oUtlek raken maar van bevoegde Ijde wordt nog gemeld dat de hou— Ing van de nationaal—socialisten bij e as. presidentsverkiezing het bel angrijkste onderwerp is dat ter tafel al komen. BINNENLAND. NIEUWS UIT HEUSDEN. BURGERLIJKE STAND. „Willem Ypelaar" In het Kerstnummer van .De Ka tholieke Vrouw", off. orgaan van de federatie van R.K. Vrouwenbonden in Nederland, komt een beschouwing voor over 't werk van onze inwoonster mej. Elsa Rubbens van de hand van L. Kroese-Grégoiie. Door de welwillendheid van de redactie van genoemd blad zijn wij in de gelegenheid dit artikel met de des betreffende illustraties in z'n geheel hier over te nemen Ondanks de afzondering eener moei. liik te bereiken woonstede, ver van elk kunstcentrum gelegen (met alle respect, wel een beetje overdreven Red. Echo v. h. Zuiden) staat Elsa Rubbens, de Brabantsche teekenares, opmerkelijk vast temidden van het artistiek'gebeu- ren in ons vaderland. Brabantsche in merg en nieren, ge hecht aan den geboortegrond, begiftigd met den optimistischen levenskijk van het Zuiden, beeldt deze teekenares het heide, en landvolk der Langstraat uit en zij doet dat met eene vaardige teekenstift en met eene spontane schep pingsdrift, die oog en hand tot mees terstukjes dwingen. Vol liefde en begrip bestudeert zij hare modellen en het is vooral het talrijke kroost van den eenvoudigen landman, dat haar tot een fel-indringen aanzet en dat zij met overgave en bewogenheid weergeeft. Gaarne teekent zij de zwoegers bij hunnen arbeid, de echtparen en vrien den in de intimiteit van den huiselijken kring, de kinderen in eigen wereldje, met al hun aandacht bij de kinderlijke verrichting van het oogenblik. Zij die zijn voor den toeschouwer de magneet, welke aantrekt en inleidt tot verdere intense beschouwing. Elsa Rubbens heeft in haar werk de forsche lijn der groote beelders. In haar portretten, in de natuurlijk- simpele houding der boerenmenschen, in de argelooze naïveteit harer jeugdige sujetten, ligt de ongekunstelde groot heid van een spontaan kunnen. Er is verwantschap daarin met de allergrootsten. Hare teekeningen met actie, wekken reminiscenties aan van Gogh, hare koppen, figuren en handen doen aan Toorop denken. In haren soberen, doch vasten streek is er veel gemeen met de jongeren, die door expositie of kunsthandel gepousseerd, eene bekendheid genieten, welke zij nog mist. Haar .Willem Ypelaar" is voor mij een prachtig voorbeeld van „Moeder en Kind'' „Broer beeldt tegelijk met de menschen het karakter, de moeizame arbeidzij geeft de echt-Brabantsche typen, stoer en dor soms van uiterlijk, doorploegd van trekken maar met toch wel edele lijnen en heldere oogen, die den durf verraden, het leven vertrouwvol tegen te treden. Zij beeldt zoo overtuigend de arge looze ernst van het kinderspelzij beeldt de .ziel" vooral van mensch en kind, die zich afspiegelt in de oogen. Want in de weergave der oogen, peinzend, zwaarmoedig, gespannen, waterklaar en boeiend pientere, vroo lijke kinderoogjes, daarin ligt m.i. het zwaartepunt van hare beeldingskracht, portretteerkunst, dat in zijne volheid en warmte bijzonder overtuigend is. „Broer" is bij alle bezonnenheid van uitdrukking een echte jongen van welks gezicht men elk oogenblik eene guitige opflikkering wil verwachten. „Moeder tje Antonet" heeft het zorgelijk-teedere van klein meisje te midden harer poppenfamilie. Enkele harer teekeningen heeft Elsa Rubbens met pastel bijgewerkt. Ook schildert zij met waterverf op carton, en pastelleert dan over, opdat de kleuren, die ingezogen worden, weer fraai zouden uitkomen. In verschillende genres zijn er mooie werkstukken. Hare „Korenschooven" oa. zijn treffend van weergave, hare „Nan«tt«" „Lelies" voornaam-sierlijk van vorm en schikking en levendig-warm van toon. De begaafdheid van Elsa Rubbens behoeft dan ook geen krans, al zou het wenschelijk zijn dat deze Roomsche jonge vrouw haar werk eens nader tot het publiek bracht. Vooral ook hare mooie Madonna's, die in een aantrekkelijk, modern en toch begrijpelijk genre, zeer zeker onze Roomsche kunst zouden verrijken. Wij zien met verlangen naar eene tentoonstelling in passend milieu uit en durven voorspellen, dat deze onze Waalwijksche en echt-Brabantsche tee kenares een verdiend succes "zou brengen. "Moedertje Antonet' Wieringermeerpolder in wording. Omtrent de bebouwing enz. van den H.A. grooten Wieringermeerpol- r zijn thans weer verschillende bijzon- rheden gepubliceerd. Wij laten de lornaamste hier volgen: Op 1 Januari was een oppervlakte !r°ot pl.m. 13.000 H.A. bewerkt. Het ont- ülingsproces is in een zoodanig stadi- "i gekomen, dat de directie er toe kon vergaan 2100 H.A. roggd, 150 H.A. tar nen luO H.A. koolzaad uit te zaaien, iet koolzaad bleek echter te weinig kernkracht te bezitten, in verband waar mede reeds 50 H.A. van het aldus bezaai de terrein werd omgeploegd. bebouwd en ten deele nog in aanbouw "jn 4U landbouwschuren, verspreid over le« geheelen polder en 350 woningen, n hoofdzaak te Sluis I en Sluis III. De' )°u\v van een Ned. Herv. en een R.K. lerk te Sluis I is aanbesteed. 'n totaal is een lengte van 40 K.M. weg creed. De hoordvoorzieningen in de kanalen ^anien, voor zoover deze voorzienin- hi noodig bleken, gereed. Een drietal bruggen zijn in aanbouw, een schipbrug bij Nieuwe Sluis, een onbrug bij Medemblik en een brug Kolhorn. Bouw van een groote vliegboot. i w0 vernemen is men momenteel (,e vhegtuigenfabriek Koolhoven te erdam bezig met het maken van een 'erP voor den bouw van een vlieg- welke tweemaal zoo groot zal wor den als de Duitsche vliegboot Do X. Reeds gcruimen tijd is men met het maken van het ontwerp bezig en het zal nog wel een half jaar duren voor het plan klaar zal zijn. Volgens het ontwerp zal de vliegboot toegerust zijn met 10 motoren van elk 1000 P.K., welke gezamenlijk drie schroe ven aandrijven. De snelheid zou kunnen worden opgevoerd tot 210 K.M. per uur, terwijl het laadvermogen 42 ton zal be dragen, met een volgewicht van 100.000 K.G. De fabriek heeft reeds modellen van dit vliegtuig vervaardigd. Wegens de enorme grootte zal de vliegboot op een scheepshelling gemaakt moeten wor den. Het zou in de bedoeling liggen deze vliegboot speciaal te gebruiken voor Transatlantische en Indische vluchten. DRUNEN. Bevolking op 1 Jan. 1931 (2e volkstelling) 1753 mannen 1634 vrou wen. Geboren in 1931: 53 mannen, 43 vrou wen. Gevestigd in 1931: 69 mannen, 50 vrouwen. Totaal: 122 mannen, 93 vrou wen. Overleden in 1931: 21 mannen, 24 vrouwen. Verftrokken in 1931: 58 man nen, 52 vrouwen. Totaal 79 mannen, 76 vrouwen. Totale vermeerdering 43 .mannen, 17 vrouwen. Totale bevolking op 1 Jan. 1932: 3447 inwoners, 1796 mannen, 1651 vrouwen. Gesloten huwelijken 24. Dinsdag 5 Januari had de tweede groote uitvoering plaats van het Kerst oratorium van H. Muller. Wederom was de groote zaal geheel gevuld met belang stellenden. Deze uitvoering was in alle opzichten minstens even schitterend als de vorige, terwijl thans onder de groote pauze door het R.K. Zangkoor een Kerst cantate werd gezongen, die in den eer sten Kerstdag in de kerk was uitgevoerd. Het batig saldo komt ten goede aan het Crisis-comité. CAPELLE. A.s. Zondag der voorm. half 10 en des nam. 2 uur zal in de Ned. Herv. Kerk aan den Loonschendijk op treden de heer van der Kolk, godsdienst- onderwijzer te Nieuwersluis. j De gemengde zangvereeniging „Het Rozeknopje" zal Woensdag 20 dezer te Raamsdonksveer in hotel De Ryer een uitvoering geven onder leiding van den directeur, den heer N. Snijers. Tengevolge van den hevigen storm van j.l. Woensdagavond werden van Ver schillende woningen in deze gemeente en aan den Loonschendijk pannen afge rukt, terwijl enkele hoornen ontworteld werden. Het eerste elftal onzer voetbalver- eeniging speelt a.s. Zondag voor de eer ste klasse B.V.B. een competitiewedstrijd te 's Hertogenbosch tegen B.V.V. 5. Het tweede elftal speelt op eigen ter rein voor de tweede klasse tegen HEC 3 uit Waalwijk. De tegen j.l. Woensdagavond uitge schreven protestvergadering van het Comité van Actie tegen het wetsontwerp Terpstra is in verband met de ongunsti ge weersomstandigheden niet doorge gaan. De spreker, de heer J. v. Gaasbeek, hoofdbestuurslid van Volksonderwijs, hield voor de enkele aanwezigen een causerie over het aanhangige wetsvoor stel. Voor de Ned. Herv. Gem. alhier hoopt a.s. Zondag des nam. half 3 op te treden Ds. Louwe Kooijmans uit voorm. Baardwijk. Des voorm. half 10 leesdienst. De heer Q. Bax, voorheen ambte naar ter secretarie dezer gemeente, thans als zoodanig werkzaam te Wormer ,is benoemd tot gemeenteontvanger te Graft. Benoemde van harte gefeliciteerd met deze promotie. Bedoelde persoon is vo- rige week benoemd tot secretaris van genoemde gemeente. Beide functies zijn door hem aangenomen. De loop der bevolking der gemeente Sprang-Capelle over 1931 is als volgt: Aantal op 1 Januari 1931 4916 Vermeerderd Ingekomen 113, geboren 92, totaal 205 5121 Verminderd: Vertrokken 193, overleden 62, totaal 255 Aantal inwoners op 1 Jan. 1982 4866 De heer C. Koenen, die bedankt had als ouderling der Ned. Herv. Gem. aan den Loonschendijk, is door de ver gadering van den Kerkeraad weer op nieuw als zoodanig benoemd. We hopen, dat de herbenoemde de vrijmoedigheid moge hebben deze benoeming alsnog te aanvaarden. Het aantal ingekomen schepen in de haven te Labbegat bedroeg over 1931 302 met een tonneninhoud van 21002. In de j.l. Donderdagavond gehou den vergadering der Coöp. Aankoopver- een Capelle, Vrijh.-Capelle en Sprang, werden tot leden der commissie, belast met het nazien der rekening over 1931, benoemd de heeren J. Haverhals Jac.zn., D. de Roon en J. Haverhals Jz. I VRIJHOEVE-CAPELLE. Gedurende de maand December werd op het hulppost kantoor te Vrijh.-Capelle in de rijkspost spaarbank ingelegd een bedrag van 8098.83, terugbetaald 3535.68. j GEERTRUIDENBERG. Dinsdagmiddag j.l. brak plotseling brand uit in de wo ning van den heer Otto aan de Zuidwal alhier. Onmiddellijk werd de burgemees ter door een zekeren Dank uit Raams donksveer gewaarschuwd, die met het secretariepersoneel en gewapend met brandslangen, rookmasker en brand- bluschapparaat er op uit trok. Al spoedig bleek het brandbluschap- paraat goede diensten te bewijzen. Met het rookmasker op ging de burgemeester in huis, doch kon wegens den ontzaglij ken rook niet zien waar de brand ont staan was. Spoedig waren twee brandslangen op de waterleiding aangekoppeld en weldra was de brand gebluscht. Mej, O., die zich te bed bevond, werd door de buren gewaarschuwd, anders waren ze ker ernstige ongelukken niet uitgebleven. Het huis ondervond veel waterschade. Verzekering dekt de schade. Voor de Evangelisatie „Eben Hae- zer" te Raamsdonksveer hoopt Zondag i 10 Januari 1932 des voorm. 9.30 en des nam. 2 uur voor te gaan de heer van der Ent. ABONNEERT U OP DIT BLAD. Heusden, 7 Jan. 1932. Onze gemeenteveldwachter N. v. d. Wiel hoopt Zondag 17 Januari a.s. zijn 25-jarige ambtsvervulling als zoodanig te vieren. Voor eenigen tyd werd door Longa J een nederlaag-voetbalwedstrijd uitge- t schreven. Thans is reeds vyf keer ge- speeld en is de stand als volgt: Longa Sparta 13, LongaWW 21, Longa- Wilhelmina 30, LongaJuliana 73 en LongaVoorwaarts 7-2, zoodat Lon ga met 4 winstpartijen van de 5 er goed voorstaat. Wederom is op de scheepswerf aan enkelen ontslag aangezegd, zoodat er in totaal slechts een twintig menschen werkzaam zijn, terwijl dat getal vroeger een dikke 250 bedroeg. Zaterdag gaat Longa naar Aalst, om zich te meten met de voetbalclub Longa aldaar. Ons wordt verzocht het volgende op te nemen Gevonden op den weg Waalwijk-stoom gemaal Doeveren-Heusden een geijkte 5 L. maat, welke terug te bekomen is bij den heer G. Blom, machinist Doeveren (gein. Waalwijk). DRUNEN. Over December 1931. Geboren: Walthera M A dv Johannes W van den Hoven en Walthera M van der Heijden. Anna M G dv Lambertus van der Lee en Johanna C de Kort. Petrus J zv Bernardus Verhoeven en Elisabeth Brok. Hendrikus M zv Lam bertus H Brok en Maria van Spijk. Adrianus J zv Nicolaas de Gouw en An- tonetta A Buys. Johannes zv Petrus Marisaël en Johanna C van der Velden. Adrianus L zv Johannes van Veggel en Elisabeth van Noort. Gehuwd: Hubertus van Son oud 44 jaar en Johanna Elisabeth Drijvers oud 44 jaar. OverledenLeonardus J Brok oud 1 jaar. Petronella A M Speekenbrink, echtgenoote van Laurentius van Drunen oud 42 jaar. Johanna M Smits oud 4 maanden. Lucia E v d Wiel oud 1 jaar. Johanna van Bladel oud 80 jaar, wadawa van Mart. van Vanroafl.

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 7