Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. rasss fEUILLÊTOrt NUMMER 4. WOENSDAG 13 JANUARI 1392. 55e JAARGANG. Dit blad verschijnt UITGAVE: Pry's der Advartentiën: WOENSDAG en ZATERDAG. 20 cent per regel; minimum 1.50. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Bij contract flink rabat. franco te zenden aan den Uitgever. Reclames 40 cent per regel. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Advertentiën moeten Woensdag en Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. Telefoon No. 88. Telegr.-Adres: ECHO. Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zyn. ïd 'li DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD BUITENLAND. De Herstelconferentie te Lausanne Bruning's uitlattngen. De datum voor de as. Herstel- conferentie nadert, ofschoon we nog niet weten wanneer deze precies zal beginnen. Nu da Fransche regeering heeft te kennen gegiven dat zij wegens de parlementaire zaken moeilijk voor 25Januari aan de conferentie kan deel nemen, en Engeland deze datum heeft overgenomen, is het vrijwel zeker dat de oorspronkelijk vastgestelde datum zal worden losgelaten. Dr. Bruning, de Duitsche rijks kanselier, heeft alvast een tip gegeven omtrent de houding der Duitscners ter conferentie. Hij deed zulks In den vorm van een verklaring aan den Engelschen gezant te Berlijn, Sir Horace Humbold. De rijkskanselier zou hierbij hebben medegedeeld dat Duitschland op het oogenbiik, noch in de toekomst herstelbetalingen zou kunnen verrichten. De Duitsche dele gatie moet dan ook te Lausanne drin gend in de bres treden voor 'n volkomen schrapping der herstelbetalingen. De kanselier zou verklaard hebben dat Duitschland aan den rand van den afgrond staat, en dat de ineenstorting onvermijdelijk zou zijn indien een poging wordt gedaan Duitschland weer herstelbetalingen op te leggen. Het bericht van het onderhoud, dat verscheen in de Londensche „Star", heeft overal, maar vooral in Amerika en Frankrijk groote opschudding ver wekt. De Fransche minister van handel Flandin ontving de pers om mede te deelen dat geen Franschman de een- van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van ALFRED WILSON BARRETT. (Nadruk verboden). 40. Hij stapte de kamer door en opende een deur, die toegang gaf tot een kleed kamertje, waar slechts een divan en een kleerenkast stonden. Hij verwisselde zijn costuum voor een eenvoudig colbertpak, trok een lichte overjas aan en stak in een der zakken Goombe's geldzak. Daarna keerde hij naar de studeerkamer terug, draaide het licht uit en enkele oogenblikken later verliet hij het huis. HOOFDSTUK XXVIII. Nog een uur na Skinner's vertrek bleef het stil in huis. Toen plotseling klonk een zacht geluid bij het raam van de studeerkamer; dit werd voorzichtig omhoog geschoven en iemand duwde de blinden open. Een man met een dieven lantaarn in de hand liet een geligen lichtbundel door het vertrek spelen; daarna wipte de indringer zacht door het raam en sloop onhoorbaar in de richting van Skinner's schrijfbureau. Het was Baxter, de detective. Zijn oogen glinsterden van opwinding, zijn speur- zintuig stond op „scherp". Ze zijn allemaal weg, ook de Spin, zijdige opzegging van vrijwillig onder- teekende overeenkomsten kan aanvaar den. Hij verklaarde dat bij een derge lijke verklaring van de zijde van Duitschland de conferentie van Lau sanne nutteloos zou worden. Ook de Fransche pers is natuurlijk zeer ver ontwaardigd over deze uitlatingen. Sommige bladen beschouwen de waar schuwing als een tegemoetkoming der Dultsch—Nationalisten. „De Figaro" spreekt over „'t vodje papier van Versailles". De Amerikaansche sentor Borah, constateerde dat Europa zich thans in den ernstigsten toestand bevindt sedert de Ontwapeningsconferentie. Het Fransche standpunt over het Hersteivraagstuk ademt een geheel anderen geest. De Fransche regeerlng zou volgens een mcdedeeling van Pertinax Duitschland een moratorium voor een jaar willen geven. De beta- ling der niet—beschermde herstel betalingen zou gedurende dit jaar dan toch voortgang moeten vinden, doch deze zouden de mogendheden dan weer in den vorm van credieten aan de Duitsche Spoorwegen terugstorten. Slechts als Amerika afstand doet van de geallieerde schulden, zal Frankrijk Duitschland van de betaling van het beschermde gedeelte der betalingen willen ontheffen, terwijl de betaling van het niet—beschermde deel moet worden voortgezet. Het Engelsche Herstel-memorandum dat te Parijs ls overhandigd wil schrap ping der herstelbetalingen en oorlogs schulden. Engeland zal Frankrijk echter steunen in zijn verzet tegen het uit sluitend schappen dei Young betalingen. Engeland en Frankrijk zijn heterover eens dat aan Duitschland niet kan worden toegestaan zijn betalingen na te laten, indien Amerika ntet eveneens van zijn eischen afztet. De Conferentie van Lausanne belooft mompelde hij. Toch heeft hij dien rom mel hier in huis verstopt, het moet er zijn. Kon ik je toch maar te pakken krij gen, Spin! En dan te bedenken dat die schelm bij iederen grootcn juweelen- diefstal van de laatste tien jaar betrok ken is geweest, zonder dat iemand hem heeft kunnen snappen.... De buit moet hier zijn en ik zal niet rusten voor ik het zaakje gevonden heb. Opeens staakte hij zijn nasporingen; hij had lichte voetstappen gehoord. Ie mand scheen langzaam de trap af te ko men. Vliegensvlug deed Baxter het schuifje voor zijn lantaarn en verschool zich achter een hoog kamerscherm, dat in een der hoeken van het vertrek stond. Zacht ging de deur open en Olive Skinner, met een brandende kaars in de hand, kwam de kamer binnen. Ze keek angstig-spiedend om zich heen. Ze zijn weg, zei ze voor zich heen, terwijl ze naar het kabinetkastje ging, dat zij met bevende vingers opende. Nu moet het gebeurenm'n hart bonst.maar ik moet moedig zijn.j voor Herbert. De woorden bestierven haar op de lippen, toen ze half verlamd van schrik Balter ontdekte, die uit zijn schuilplaats was te voorschijn gekomen. Wie is daar.... wat moet u? stamelde zij ontzet. Stil, fluisterde de detective, terwijl hij zyn hand op haar mond legde, om te voorkomen dat ze ging schreeuwen. Zijn scherpe ooren hadden namelijk een ge luid opgevangen dat van beneden scheen te komen. Hij luisterde ingespannen.... ja, hij hoorde het thans duidelijk: er was be neden iemand aan het rondsluipen. Baxter keek in het bleeke gezicht van In elk geval zeer belangrijk te worden Brtand's aftreden. Zooals wij In ons blad van Zaterdag nog kort konden berichten heeft Briand, de Fransche minister van buitenlandsche zaken, ontslag uit zijn ministerieele functie genomen. Heelemaal heeft hij er zich nog wel niet van willen los maken, hij ls tenminste nog als minister zonder portefeuille aangebleven, doch zijn actieve optreden aan den Qaai d'Orsry heef! opgehouden. Het bericht van het aftreden van de Fransche vredespromotor heeft ons allerminst verwonderd. Zijn gezond heidstoestand was al maandenlang zeer achteruit gaande, en het is mogelijk wel aan zijn zwakkere gesteldheid te wijten dat de bijna 70—jarige sinds korten tijd niet meer zoo „hervor- ragend" is als tevoren, waardoor hem kort geleden b.v. de presidentszetel ontgaan ls. de vrouw, die hij nog steeds vasthield. Gelukkig.... ze had het bewustzijn ver loren en zou dus door geen geluid haar aanwezigheid verraden. Hij liet zijn blik door het vertrek gaan, zoekend naar een geschikte plaats om haar neer te leggen. Weldra had hij die ontdekt: een divan in een aangrenzende kamer, waarop hij de roerlooze gestalte neerlegde, Daarop sloop hij geruischloos op zijn gummizolen naar de studeerka mer terug en posteerde zich in afwach ting van de komende dingen weer ach ter het scherm, de revolver in de hand. De voetstappen waren nu op de trap de treden kraakten licht toen klon ken ze in de hall en een moment later kwam iemand behoedzaam de kamer binnen. Het was Corkett, die zich door het keukenraam toegang had verschaft. Hij streek een lucifer aan en toen hy op tafel ecu kaars ontdekte, die Olive daar had neergezet en die Baxter nog juist bijtijds had uitgeblazen, ontstak hy die. Een oogenbiik bleef Corkett in ge dachten staan. Dat was de geldzak van Coombe, praatte hy in zichzelf. De buit moet er dus ook zyn. Dien kan hij in dien korten tijd nergens anders verstopt hebben. En fin, maar eens goed zoeken Weinig vermoedend dat een paar scherpe oogen al zijn bewegingen volg den, zocht hij de kamer af. Zijn blik viel op het kabinetkastje, dat Olive had open gelaten. Daar maar eens inkijken, zette hij zijn alleenspraak voort. Eensklaps klonk een gesmoorde kreet van verbazing. Deksels, daar heb je de étui's met ju- weelende heele drommelsche boel. Wat een bof! Vlug griste hy al de doozen by elkaar en stopte ze in zyn zakken. Er was een Lange jaren heeft Briand In het belang van den internationalen vrede geweikt. We herinneren ons nog hoe hij met zijn groote welsprekendheid Duiischland In den volkenbond ver welkomde, hoe hij nog kort geleden de besprekingen van 't Mandjjoerljsche cor.flict leidde. Van hem zijn de woor den „Zoolang ik leef en werk zal er geen oorlog uitbreken", die hij vorig jaar in zijn vurig idealisme voor den vrede gesproken heeft. Er zijn thans twee leden aan het Fransche kabinet ontvallen, en het is nog niet te zeggen of er een geheel nieuw ministerie komt, dan wel dat slechts de portefeuilles van Briand en Maglnot worden aangevuld. Waar schijnlijk neemt Laval dan buitenland sche zaken, terwijl Tardieu in de plaats van Maglnot op 't oorlogsdepartement zou komen. Graham, f De Engelsche oud—minister van arbeid. William Qraham, is tengevolge van longontsteking overleden. Hij was pas 44 jaar oud en was een der gezaghebbendste leiders der arbeiders partij inzake economische kwesties. De reis van prins Leopold en prinses Astrid naar het Oosten. Dinsdag vertrokken prins Leopold en prinses Astrid naar 't verre Oosten voor een bezoek van verscheidene maanden aan Indo—China en mogelijk ook aan Madagascar. Zij zullen na een dag In Zwitserland bij Koning Albert en koningin Elisabeth doorgebracht te hebben. 14 of 15 dezer te Genua scheep gaan aan boord van 't Neder- landsche malischip Marn'x van Sint Aldegonde. Het schip zal 19 dezer te Port Said arriveeren. Bij aankomst in Egypte zal het paar zich per auto naar CcLo begeven en na eenige uren in gezelschap van koning Fotad te hebben doorgebracht, denzHfden avond te Suez triomfantelijk lachje op zijn gezicht. Alle menschen, wat een buitenkans. Wat zal die Spin opkijken, als hij het in de gaten krijgt! Nu kan ik voor de rest van myn leven ook wel eerlijk blijven., om te beginnen zal ik er maar zoo gauw mogelijk vandoor gaan! In zyn enthousiasme over de vondst en zyn verlangen om den buit in veilig heid te brengen, was het aan zyn aan dacht ontsnapt, dat de detective van achter het scherm te voorschijn was ge komen en zich tusschen hem en het raam had geposteerd. Maar toen hij zich omkeerde, keek hij wel het laatste, daarop hij gerekend had in den loop van een revolver en hij gaf een schreeuw van schrik en ontsteltenis. Zoo, Corkett, zei de detective rus tig. Niet zoo haastig, jonge deugniet. Baxter, stamelde Corkett. Hij was zoo van streek dat er haast geen geluid over zyn lippen kwam, terwijl hij sprak: Nu ben ik verloren De detective lachte grimmig. Dat kon wel eens waar wezen! En nu, myn waarde heer, moest je je zakken inaar eens leeghalen. Laat eens kijken wat jij zooal bij je hebt. Ik heb alleen maar een zakdoek en een bos sleutels bij me, stotterde de jeugdige boef. Laat me dien zakdoek en die sleu tels dan maar eens zien, klonk 't scherp. Goed.... goed, meneer. En uit Corkett's zak kwameen étui. Baxter opende het. Dat zijn de ringen van Mevrouw Fairebrother, op reis van haar kamenier ontstolen. Corkett keek Baxter verbaasd aan. Ik ken die mevrouw niet en haar kamenier evenmin, protesteerde hy. weer aan boord gaan. Voor de aan komst te Singapore zullen de prins en de prinses twee plaatsen In Neder- landsch Indië aandoen. Waarschljnfljk zullen ook de Phtllppijnen in het reis programma worden opgenomen en zal men einde Maart over Nederlandsch Indië naar Madagascar reizen om in den loop van Juni te Brussel terug ie zijn. Bata In Engeland. De Tsjechische schoenenfabriek Bata heeft een stuk grond ter grootte van ongeveer een vierkante mi|l gekocht aan de oevers van de Theems bij Tilbury voor de oprichting van een schoenfabriek met tuindorp, hetwelk duizenden werknemers zal kunnen huisvesten. De maatschappij zal van Britschq nationaliteit zijn. Deze nieuwe plannen hebben groote ongerustheid in de Britsche industrie veroorzaakt. Volgens een bericht In de Fin. uit Northampton zal Bata In Tilburg (Essex) een soortgelijke organisatie stichten als hij reeds in Zlln in Tsjechoslowaklje heeft. Het blad ver wacht, dat er een vitale wijziging in de Engelsche schoenen—industrie zal plaats vinden. Interessant is b.v. welke houding de vakvereenlglng zullen aan nemen, daar Bata tot nu toe geen inmenging der vakvereenlgingendulde. Een fabrikant uit Northampton heeft aan het blad verklaard, dat eenige fabrieken zullen moeten sluiten, indien de voorwaarden der vakvereeniglngen niet op Bata toepasselijk zullen zijn. Bata zal thans samenwerking der fabrikanten noodzakelijk maken. China en Japan Japan heeft de Ver, S'aten antwoord op hare nota doen toekomen. Er wordt op gewezen dat de militaire maatre gelen in het gebied van Tr-jingtson geen ander doel hebben dan de on geregelde Chineesche troepen en j bandieten te verdrijven, overeenkom- Schiet een beetje op alsjeblieft, vermaande Baxter. Wat heb je nog meer? Onwillig gehoorzaamde Corkett en haalde uit een achterzak een grooter étui, dat hy zijn kwelgeest overhandigde. Een verraste kreet kwam over Bax ter's lippen, toen hy den naam aan den binnenkant van het deksel las. Hunt en Groves! Armbanden van den grooten juweelendiefstal in Bond- street, verleden najaar! i Ik kan myn alibi bewijzen, ver klaarde Corkett snel. Ik zat toen net in de gevangenis. Schei uit met je praatjes en maak voort, commandeerde de detective, ik heb niet zooveel tyd. Toen de boef onwillig bleef, tikte Bax. ter hem op de borst en hoorde een hol geluid. Wat hebben we daar? vroeg hij en zyn hand verdween onder Corkett's vest om weldra weer met een derde étui te voorschijn te komen. Goeie genade, de juweelen van lady Blanche Wynter! riep hij opgewonden. Wel heb ik van myn leven. De onthutste schelm waagde nog een uiterste poging. Ik wü4e_ ze juist naar haar terug brengen, beweerde hy. Ik zal je die moeite besparen, ant woordde Baxter sarcastisch en hy liet het étui in zyn eigen zak verdwijnen. Met doffe oogen en vertrokken mond zag Corkett zijn laatste hoop verdwijnen. Er is een belooning van duizend pond uitgeloofd voor het terugvinden van die juweelen, merkte hy spijtig op. Ook de moeite van die in ontvangst lè nemen, zal ik je besparen, verklaarde de detective met een schamper lachje. (Wordt vervolgd). ear ij/. itf- lis. De Echo van het Zuiden, Waalwytsche en Langstraatsclie Courant, De Ziluerkoning

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1