J. ELEKAN, Nationaal Crisis-Comité Advertentiën. winkeliers, kunnen wij geen lermen vinden Uwen Raad voor te stellen, een zoodanige verordening va^t te stellen. Ten aanzien van de vraag, of voor deze gemeente gebruik behoort te worden gemaakt van de bevoegdheden, ais bedoeld In de Le en 3e alinea van artikel 9 der wet, zijn de winkeliers- organisaties van oordeel, dat voor Maandag en .Dinsdag vóór Vasten- avond, Donderdag en Vrijdag vóó Paschen, 2en Paaschdag, Donderdag en Vrijdag vóór Pinksteren, 2en Pink sterdag, Donderdag en Vrijdag vóór kermis, de geheele kermisweek, 31 Augustus, 6 December, 2en Kerstdag en 31 December een latere sluiting dan 8 uur des namiddags dient te worden vastgesteld. Voor de dagen der kermisweek, de beide Zondagen inbegrepen, kunnen, naar onze meening, geachi worden aanwezig te zijn de .bijzondere om standigheden", waarvan sprake is in het eerste lid van artikel 9, omdat gedurende die dagen onze plaats door tal van vreemdelingen wordt bezocht. Waar het gebruik is, dat kramen en inrichtingen op de kermis tot 12 uur des nachts geopend zijn, dient deze toestand ook voor winkels mogelijk te zijn. Wij stellen U daarom voor, de winkelsluitingswet voor deze gemeente niet van toepassing te verklaren tijdens de kermisweek. Voor de overige door de winkeliers voor een afwijkende regeling (sluiting om 10 uur) opgegeven dagen meenen wij, bij nader inzien, dat voor 2en Paaschdag. 2en Pinksterdag, 2en Kerst dag en 31 December een latere slui ting dan 9 uur des avonds niet beslist noodzakelijk fs, terwijl ons een latere sluiting dan 8 uur op 6 December niet wen»chelijk lijkt, daar in het tijdvak van 25 November tot en met 5 Dec. en In het tijdvak van 18 tot en met 24 December de winkels op werkdagen loch reeds tot 10 uur geopend mogen zijn. Wij stellen U dan ook voor, te be palen: o, dat de winkels tot 10 uur geopend mogen zijn op Maandag en Dins dag vóór Vastenavond, Donderdag en Vrijdag vóór Paschen, Donder dag en Vrijdag vóór Pinksteren en 31 Augustus. b. dat de winkels tot 9 uur des avonds geopend mogen zijn op 2en Paaschdag, 2en Pinksterdag, 2en Kerstdag en 31 December. De winkelsluitingswet verbiedt ver der in artikel 8, behoudens uitzonde ringen, het venten, het verkoopen en het te koop aanbieden op of aan voor het openbaar verkeer openstaande land en waterwegen a. op Zondagen b. op de eerste vijf werkdagen der week vóór 5 uur des voormid dags en na 8 uur des avonds; c. op Zaterdag vóór 5 uur voor» middag en na 10 uur namiddag. Deze verbodsbepaling zouden wtj op de dagen, waarop de winkels niet op den normalen tijd behoeven te sluiten, evenmin van toepassing willen zien verklaard en wel in voege als voor de winkels is bepaald, terwijl wij voor de handelaars in zacht fruit een regeling gewenscht achten, als in artikel 2 der verordening ingevolge artikel 9, eerste lid, is omschreven. Ten slotte dient nog een aangele genheid naar voren gebracht te worden, welke met de winkelsluitingswet nauw verband houdt, n 1. het zg. automa* tenstelsel. Volgens artikel 3, onder h., zijn de bepalingen der winkelsluitingswet niet van toepassing op den verkoop door middel van automaten. Het plaatsen van automaten kan mitsdien vrijelijk geschieden en zal in de toekomst een groote vlucht nemen, Indien van ge meenteweg geen aanvullende regeling daaromtrent wordt getroffen. Ter be scherming van de in de gemeente gevestigde winkeliers en om te voor komen, dat maatschappijen en perso nen, geen winkelier zijnde, in de ge meente automaten gaan opstellen, zou het gewenscht zijn, een bepaling in de desbetreffende verordening op te nemen, waaroij de verkoop door middel van automaten, indien deze geplaatst zijn vóó-, of bevestigd zijn aan panden, alieen mag ge chieden, indien In dat pand een winkel is gevestigd en onder beding, dat slechts die artikelen zullen mogen worden verkocht, welke ook in den winkel zelve plegen verkocht te worden. De ontwikkeling van het automaten- wezen wordi op die wijze voldoende vrijheid gelaten, terwijl tevens de winkeliers worden beveiligd tegen ongewenschte concurrentie, welke door het gebruik van automaten na sluitings tijd zou kunnen ontstaan. Op grond van het bovenstaande hebben wij de eer Uwen Raad voor te stellen, de ontwerp—verordeningen vast te stellen, welke hierbij gaan. De voorzitter zegt dat de Midden- standsvereeniging alhier met deze ver ordeningen ingenomen was; dit zal naar zijn meening de discussies in den raad wel verkorten. De heer Nuyten merkt op dat de voorzitter spreekt van de Midden- sta ndsvereeniging, doch wat zegt de plaatselijke Winkeliersvereeniging er van? De voorzitter weet dat niet. Hij was al heel blij dat die eene vereeniging er mee instemde. De belangen der winke liers zijn toch haast alle dezelfde. Daar om vermoedt hij dat de andere vereeni ging er wel niet veel bezwaar tegen zal hebben anders hadden B. en W. of de raadsleden dat wel van hen gehoord. De heer van Haren zou het wel ge wenscht vinden als op de kermisdagen de winkels langer mochten worden opengesteld, waarop de voorzitter ant woordt dat B. en W. volgens de wet machtiging hebben om in bijzondere omstandigheden de wet buiten werking te stellen. Zij zijn van plan zulks met de kermisdagen en andere bijzondere gelegenheden steeds te doen. zoodat ieder winkelier dan vrij is. De heer Roxs heeft gelezen dat bak kers-winkeliers waar banket, brood, chocolade en suikerwerken verkocht wordt, des Zondags eenige uren ge opend mogen zijn. Maar er zijn zooveel andere winkels waar men deze artike len verkoopt bij nog allerlei andere. De voorzitter zet uiteen dat, indien de verkoop van de genoemde artikelen hoofdzaak is, elke winkel geopend mag zijn, echter alleen voor den verkoop van die artikelen. Om uit te maken of de verkoop hier van al dan niet hoofdzaak is, is een kwestie, die aan het beleid der politie is overgelaten, die altijd nogal soepel in 't toepassen der voorschriften is. Op een vraag van de heeren v. Driel en Roxs deelt de Voorzitter verder nog mede dat de betreffende winkeliers op duidelijk zichtbare wijze voor hun win kelraam moeten aangeven op welke uren zij zijn opengesteld. Teder kan dat zelf in zijn eigen belang regelen. Dit is dus een zeer soepele verordening. De politie zal van de uren, die de verschillende winkels open zijn, aanteekening houden en als men verandering in deze uren wil brengen, moet men eerst de .politie daarvan in kennis stellen. De heer Roxs vindt dat men het voor de agenten zoo moeilijk maakt. Wethouder Eibers zou zich daar maar niet zoo bezorgd over maken, zoo zwaar hebben die liet niet. De heer Spijkerman vraagt of de si garenwinkels Zondags niet open mogen zijn, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordt. Wel mag men automaten plaatsen. De heer Nuijten komt op voor een vaste vrije middag of morgen voor het winkelpersoneel, waaromtrent niets be paald wordt. Daar zullen de zaken wel veel op tegen komen, doch er komen steeds meer winkels hier met personeel en hij vindt dat voor de bedienden van groot belang. Verder zou spr. het plaat sen van automaten niet toelaten, omdat men daarmede zijn collega's beconcur reert. Bovendien wijst hij er op dat de Middenstandsvereeniging slechts een 20- tal winkeliers telt, terwijl de plaatselijke Winkeliersvereeniging er 70 heeft en er bovendien nog veel ongeorganiseerde winkeliers zijn die bezwaren tegen de ze verordening hebben. De Voorzitter kan niet met het betoog van den heer Nuyten meegaan. Wat die automaten betreft, staat iedereen toch vrij er een te plaatsen als men een win kel drijft in dezelfde artikelen als in de automaat verkrijgbaar zijn. Er kan dus geen sprake zijp van een ander becon- curreeren. Iedereen mag het doen. En wat de vrije halve dag voor bedienden betreft, dit is een kwestie die in het Werktijdenbesluit geregeld is. Iedere winkelier regelt dat voor zijn eigen be drijf en vermeldt dat op een lijst die door de politie herhaaldelijk gecontro leerd wordt. De heer v. Haren merkt op dat een vaste vrije middag voor de bedienden geen voordeel, maar een strop voor de bedienden zelf zou zijn, vooral in de steden. Immers als alle bedienden op denzelfden middag vrij hadden, dan wa ren de zaken dien middag gesloten en konden ze zelf nooit van hun vrijen middag profiteeren om ergens te gaan winkelen. De heer Spapens is het hiermee ge heel eens. Men wordt tegenwoordig reeds genoeg „gemassregelt" en hij zou. nu de wet een beetje soepelheid toelaat deze zeker niet gaan bekorten. De raad gaat hierna met algemeene stemmen met de ontwerp-verordeningen accood. 3. Voorstel om aan de wed. A. Pullens- Dumoulin alhier ontheffing te verleenen van de huur van haar winkelpand aan de Markt. De Voorzitter zet uiteen dat de huur ders der panden voor het raadhuis is aangezegd dat zij er op rekenen moeten met 1 Juli a.s. het pand te ontruimen. Daarna zal zoo noodig de huur per maand verlengd worden. Nu heeft zich voor de Wed. Pullens-Dumoulin de ge legenheid voorgedaan om in de buurt een geschikt pand te huren. Waar de gemeente deze menschen dwingt om er uit te gaan, mag zij niet zoo onbillijk zijn te eischen dat zij tot 1 Juli de huur be talen moeten, in geval zij reeds eerder een ander geschikt pand kunnen krij gen. Daarom adviseeren B. en W. om de aanvraagster de gevraagde ontheffing te verleenen. Goedgekeurd. 4. Benoeming van leden der commis sie tot wering van schoolverzuim we gens periodieke aftreding. De heeren J. L. v. Kempen, J. A. Thijssen, P. Broos, A. Froklage en A. Schaap worden bij acclamatie herko zen, terwijl in de plaats van den heer E. v. Beijnen, die geen kinderen meer op een bijzondere school heeft, met op een na algemeene stemmen de heer C. v. Haren wordt gekozen. 5. Beschikbaarstelling van gelden ingevolge artikel 72 der l.o.-wet aan het bestuur der Christelijke School al hier, wegens aanschaffing van school- meubelen. Voor aanschaffing van een kast en kachel voor het nieuwe, 4e leslokaal, wordt een bedrag van 190 gevraagd, hetgeen wordt goedgevonden. Aan het einde der vergadering vraagt de heer Spijkerman een geval te mogen bespreken dat naar zijn meening zeer spoedcischend is, al is het dan mis schien niet zoo heel belangrijk. De voorzitter zegt dat hij met het oog op het pas gewijzigde reglement van orde geen toestemming daarvoor geven kan en verzoekt den heer Spijkerman bedoeld punt aanstonds in gesloten zit ting even naar voren te brengen, dan kan men nader overwegen of er een weg op te vinden is om deze zaak te behandelen. De heer Spijkerman vindt het jam mer doch zal dan deze zaak aanstonds ter tafel brengen. Hierna sluiting. Wij meenen te weten dat het de bedoeling van den heer Spijkerman was te spreken over de Inschrijving van hang- en sluitwerk voor het nieuwe raadhuis. Hij was van meening dat besloten was de belde plaatselijke ijzerhandelaren hiernaar te laten in schrijven en geen leveranciers buiten de gemeente, zooals is geschied. een Wij zijn in de gelegenheid nog te laten volgen OVERZICHT Gas- Electrlclteit en Waterbedrijven dienstjaar 1831. Gas. 1930 1931 M3 M3 M3 Productie 942166 969815 vermeerdering 27649 of 2.94°/o Aflevering Gewoon gas 358191 353233 vermindering 4958 of 1 3870 Munt ga9 294561 291984 2577 of 0 87°/o Verwarmingsgas 139598 166560 vermeerdering 26962 of 19 26°/0 Openb. verlichting 74461 79366 4905 of 6 587o Totale aflevering 866811 891143 vermeerdering 24332 of 2 81°/o Electrlclteit. kWh. kWh. kWh. Stroominkoop 551497 541202 vermindering 10295 of 1.87°/o Stroomverkoop: Lichtstroom (F 188022 202212 vermeerdering 14190 of 7 55°/0 Krachtstroom 272295 (V 247514 vermindering 24781 of 91IV Openb. verlichting 3087 2920 167 of 5 39°/0 Totale afgifte 463404 452646 vermindering 10758 of 2 32°/0 (F. Krachtstroom in spitstijd c.a. 4500 kWh. hieronder gebracht.) (V. Lichtstroom van 40 ets. c a 1450 kWh. en van 15 ets. c.a. 13600 kWh. hieronder gebracht.) Water. M3 M3 M3 Productie aflevering 206854 201410 vermindering 5444 of 2.63% Aflevering per watermeter Aan particulieren 46853 46633 220 of 0 47°/0 industriëen en gemeentewerken 44967. 43719 Per abonnement 107834 103835 1248 of 2 77°/o 3999 of 3.70°/0 Aantal verbruikers. 1930 1931 Gewone gasverbruikers 921 921 Muntgas verbruikers 868 912 Verwarmingsgasver bruikers 72 78 Waterverbruikers per meter 660 689 Waterverbruikers per abonnement 1217 1211 Stroomverbruikers 1047 1161 (658 huishouding.) 40 industrie.) (1040 lichtverbr.) 121 krachtverbr.) In hoofdzaak door 't overgaan van enkele grootindustrieelen naar de P.N E.M LAATSTE BERICHTEN. Raadhuisbouw. Naar wij vernemen is de aanleg der electrische geleidingen in 't nieuwe raadhuis opgedragen aan de Eerste Langstraatsche Electr. Mij alhier, (E.L.E.M.), terwijl blijkens raadsverslag de levering der stalen archiefkasten is opgedragen aan de fa. Wed. J. Verhulst en Zn. alhier. Werkloozen. De lijst der werkloozen bij de Arbeidsbemiddeling geeft deze week 18 nieuwe namen, terwijl 36 personen konden worden afgevoerd. Waalwljksche Winkeliersvereeniging De Waalwljksche Winkellersvereen. heeft voor haar leden op 27 Januari een vergadering vastgesteld, te houden in 't café van C. Snijders des avonds ten 8 uur. Op dien avond zal de Directeur van het bureau van de Koninklijke Nederl. Middenstandsbond te 'sOravenhage een spreekbeurt vervallen. Als onder werp wordt genomen.Wat de Mid denstand te samen bindt". De leden worden in de gelegenheid gesteld vragen te stellen de Winkel sluitingswet betreffende, en kunnen zich verder op de hoogte stellen van alle onderwerpen die de winkeliers stand aangaan. Alle opkomst is drin gend gewenscht. Wielersport. Zondag a.s. houdt de Tilburgsche Wielerclub .Vitesse" een tralningsrit over het traject Tilburg-Loonopzand- Waalwljk Dongen-Rljen-Tllburg. Onze plaatsgenooten Frans en Kees Slaats nemen hieraan deel. Een harde strijd zal er gevoerd worden om Frans en Kees er onder te houden. Wij bouwen echter op hun kracht en hopen dat zij als overwinnaar de eindstreep zullen bereiken. (Tijd van passeeren te Waalwijk Markt circa half elf v.m. Schoenlnvoer in België. Nair de correspondent v- d. N. R- Ct. te Brussel meldt, had een delegatie van de Syndicale Kamer van Belgische Schoenfabrikanten Vrijdag een onder houd met minister-president Renkin. De delegatie protesteerde tegen den invoer, in België van groote hoeveel heden goedkoope vreemde schoenen, hoofdzakelijk komende uit Tsjecho- Slowakije. Deze concurrentie is van zulken aard, dat verscheidene schoen fabrieken op het punt staan hun be drijf te moeten stopzetten Hoewel de minister-president geen formeele toezegging kon doen, blijkt het toch vast te staan, dat men in regeeringskringen zeer ernstig de con- tingenteering van den invoer van vreemde schoenen overweegt. Als mogelijk maximum wordt van 700,000 paar per jaar gesproken. Oeensch vieesch. De Deensche delegatie die in den Haag kwam onderhandelen over den Deenschen vieesch—invoer heeft mede gedeeld dat zij zeer teleurgesteld ons land heeft verlaten. Er zal aan Dene marken nauwelijks 1 pCt. van de Ned comsumptie van rundvieesch worden toegelaten, die nauwelijks 1 pCt. van den Deenschen uitvoer omvat. De handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Denemarken, zullen daardoor zeer lijden. Een nieuwe (mislukte) poging bij Amsterdam om een trein te doen ontsporen. Het wordt steeds duidelijker, dat individuen het erop gezet hebben, in de buurt van Amsterdam een trein tot ontsporing te brengen. Na de ge vallen van Donderdagavond en van Vrijdagmorgen op de spoorbaan Amsterdam—Haarlem, is Vrijdag avond een dergelijke poging gedaan op de lijn tusschen Zaandam en Amsterdam. Te 9 uur 24 was een electrische trein, die van Zaandam naar Amsterdam reed, de Hembrug over het Noordzee-kanaal gepasseerd. De spoorbaan loopt daar met een vrij sterke helling in een breede bocht in den Amsterdamschen polder; de trei nen krijgen er dus onmiddellijk voorbij de brug een groote vaart. Op ongeveer 300 M afstand van de brug ontwaarde de wagenvoerder een sterken schok, maar het bleek, dat de motorwagen de rails hield. Hij bracht den trein onmiddellijk tot stilstand en onder zocht de wielen. In de remblokken daarvan vond hij sporen van ver splinterd hout. De ploegbaas, die doof den wagen- oerder was gewaarschuwd, is onmid dellijk de lijn gaan afzoeken en heeft op de plaats, waar de schok gevoeld is, een ouden dwarsligger gevonden, die geheel versplinterd was door de treinwielen en blijkbaar dwars over een van de spoorstaven had gelegen. De trein had eenige stukken van het zware houtblok tientallen meters weg geslingerd. De werkloosheid in Duitschland. Naar het Woiffoureau meldt, bedroeg iet aantal werkloozen In Duitschland op 15 Januari 1932 5 966 000, dat is *lnds het btgin van dit j*ar een ver- mee dering van bijna 300 000. AGENDA'S. WAALWIJK, Zaterdag 8 uur. Luxor Bioscoop, „Schaduwen der Onderwereld". Zaterdag 8 uur, Witte Bioscoop. „Im Westen Nichts Neues". Zaterdag 8'/3 u. Repetitie voor allen. Liedertafel „Oefening en Vermaak". Zondag 12 uur. Repetitie voor allen. Liedertafel „Oefening en Vermaak". Zondag 12 uur. Repetitie Lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 6 en 87a uur Witte Bioscoop, „lm Westen Ntchis Neues". Zondag 6 en 87a u. Luxor Bioscoop, „Schaduwen der Onderwereld". Maandag 8 uur, Witte Bioscoop, „lm Westen Nichts Neues". Maandag 8 uur. Luxor Bioscoop, Das Spreewald Malei", „De schrik der veedieven". Wij stellen ons blad gaarne beschik baar voor het in ontvangst nemen en verder ter bevoegder plaatse afdragen van giften voor bovenstaand doel. Deze kunnen aan ons bureau worden bezorgd of gestort op ons glrono. 50798 met duidelijke vermelding van het doel. Zaken, die een bedrag willen be schikbaar stellen te leveren in goederen in natura kunnen dat ook aan ons bureau opgeven. Van de ingekomen giften en toe zeggingen zullen wij In ons blad verantwoording doen. Het eventueel ingekomen bedrag wordt afgedragen aan 't Crisis-Comité Waalwijk, dat voor verdeeling enz. zorg draagt. De Administratie. Rechtskundig adviseur TE 's BOSCH, Havenstraat 5 (nabij het Station.) ADVIES in alle belasting aangelegenheden. INVULLEN beschrijvingsbil jetten. Opmaken van BEZWAAR SCHRIFTEN wegens te hoogen aanslag enz. enz.

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 12