Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen; i m Voor. i Winkelnieuws. Uw Voordeel Mol's Uitverkoop FEUILLEÏUn Mol Gaat X meer RUMMER 7. ZATERDAG 23 JANUARI 1932. 55e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 88. Telegr.-Adrei: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD V DWAZE vrijheid. Dezer dagen, n.l. van Vrijdag tot en met Maandag verbood de socialis tische commissaris van poliiie te Berlijn de communistische „Rote Fahne" met tl haar kopbladen wegens een grof artikel en beschimping van een hoog- jeplaatst ambtenaar van den Staat. Terzelfder tijd bereikt ons het be richt, dat minister Latham aan het Australische kabinet voorstellen heeft voorgelegd betreffende de behandeling van communisten in Australië. De voorstellen bevatten o.a, een amende- ment op de strafwet, waardoor de bewijsvoering vergemakkelijkt wordt en een verbod voor het verzenden per post van communistische kranten. Wij vragen ons af, hoe lang het duurt, dat de partijen van orde in Nederland een eind maken aan den gnhoudbaren toestand, waarin wij nu verkeeren. Niet alleen de communis tische pers maar tal van andere revo- lutionnaire blaadjes ondermijnen dag aan dag of week aan week eiken grondslag van onze samenleving. Wij begrijpen, dat men met onderdiukking der vrije meeningsuiting zeer voor- lichtig moet zijn. Maar de vrijheid veronderstelt grenzen. Wij vestigen nu de aandacht der autoriteiten op .De Vrijdenker" van 9 Januari. Niet op de nonsensikale godsdienstbestrijding die kan alleen warhoofden beïnvloeden. Maar wij vragen of een artikel, getiteld „Onze koninklijke dominee in den aether*, geschreven door een propagandist van Moskou en door hem onderteekend du maar zoo straffeloos kan passee- ren Beteekent de vrijheid van drukpers, dat ieder individu het recht heeft zelfs het Staatshoofd te quaiificeeren op beleedigende wijze Moeten wij toe laten, dat geestverwanten van Stalin, die geen schijn of schaduw van vrijheid duldt, hier onze staatsinstellingen mis- bruiken, onze gezagsdragers bespotten en ons volk krenken ProIIteert van MOL blijft Goedkooper. van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van ALFRED WILSON BARRETT. (Nadruk verboden). BUITENLAND. Het Cong/es van Lausanne. Nogmaals uitstel Het Brltsche departement van Binnen- landsche Ziken publiceert een com- mun'q waarin verklaard wordt, dai de besprekingen tusschen de voor- naamsie regeeringen, welke betrokken zijn bij de conf. rentle van Lausanne, nog niet zijn geëindigd en dat het duidelijk is, dat de conferentie niet reeds op den 25sten Januari, den voorlooptg vastgesielden datum, zal kunnen aanvangen. Er hebben thans nog andere gedachtenwissellngen plaats en de Britsche regeering koestert de hoop, dat het mogelijk zal blijken, binnen enkele dagen een bevredigende overeenstemming te bereiken ten aan zien van de te volgen procedure. -— In politieke kringen te Parijs verluidt, dat de regeering den aan vang der conferentie te Lausanra wenscht te doen uitstellen van 25 Januari lot 28 Januari. Principieele besluiten zouden echter noch te Londen noch te Parijs genomen zijn, daar men eerst het resultaat van de stemming In de F/ansche Kamer wil afwachten. In verband hiermede blijft deze kwestie dus nog volkomen open. De Japanseh Chineesche spanning. Reuter meldt, dat gisteren een troep Chineezen op Chineesch grondgebied ten Noorden van Shanghai, zonder eenige aanleiding; vijf Japansche monniken heeft aangevallen en zoo ernstig gewond, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden gebracht, waar bleek, dat de toestand van 2 hunner ernstig was. Japansche jongelingen, wilden in verband met dezen lc ff en aanval wraak nemen en trachtten een Chineesche handdoekenfabrlek, waaiblj de monni ken waren aangevallen, In brand te steken en na brandende toortsen In de fabriek te hebben geworpen snel. den zij terug naar de Internationale concessie en vielen daar de Chinee sche politie aan. die op de scheldings- wegen patrouilleerde. Een der Chineesche agenten krepg een messteek, tengevolge waarvan hij overleed. Twee andere agenten wer den zwaar gewond. Drie der Japansche aanvallers werden door revolverschoten gewond, naar het ziekenhuis gebracht, waar ééi hunner bezweek. De Japanners hielden heden een massa—bijeenkomst, waarop hetere militaire bescherming werd gt schl. BINNENLAND. Nederlandsche Handelsbalans Blijkens mededeelirg van het Cen traal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van den Nederlandschen Invoer (zonder goud en zilver) In December 1931 I4l mlllioenIn Nov. 193i f 140 mlllioen; Januari tot en met December J93l f893 mlllioen en In Januari tot en mei December 1930 f2418 mlllioen. De waarde van den uitvoer bedroeg In December f 81 mlllioen In Novem- 43) Denver knikte bevestigend. Dat ben ik inderdaad van plan. De ander was buiten zichzelf van woede. Denver's tartende kalmte prik kelde hem tot het uiterste. Pas op, snerpte hij, ik waarschuw u> geen twist met mij te zoeken. Ik zal een kans geven, maak er gebruik van voor het te laat is. Ga voort, was alles wat Denver hierop zei. Skinner achtte het oogenblik geko- en en tot nen om van techniek te veranderen. OtlS bla Wij beiden zitten in een verdui- eld lastig parket, zei hij met een ver- ;tl bedia üon van overredende openhartigheid sis Comi n ^aöst "vriendelijk voor zijn doen, taarom zouden we elkaar niet een ding en andje helpen; het eene stilzwijgen is et andere waard. U houdt uw mond nistiatie. ver myn zaken, ik doe het over de uwe; ik stel u in de gelegenheid om verder uw gang te gaan u doet ten opzichte van mij hetzelfde. Denver's gezicht bleef ondoorgron delijk. En wat gebeurt er als ik weiger op uw royaal voorstel in te gaan? vroeg hij kalm. Dan wordt het tusschen ons een strijd op leven en dood. U zult mij aan de kaak stellen als een dief en krijg ik misschien zes of zeven jaar, maar ik zal u ontmaskeren als een moordenaar en u krijgt den strop! Nogmaals, wees voorzichtig! Wij spelen met een twee snijdend zwaard*maar ik houd het heft in handen. U doet heusch beter als John Franklin verder te leven. Wil fred Denver is dood; laat hem dood blijven. Thans was het met Denver's kalme onverstoorbaarheid gedaan. Je liegt, bulderde hij, Wilfred Denver leeft, en vandaag nog zal de wereld het weten. En hij riep zijn vrouw die op korten afstand het tooneel was blijven gade slaan. Nell, zei hij krachtig, toen ze iet wat aarzelend naderbij was gekomen, daar staat de moordenaar van Geoffry Ware. Hij wil het met mij op een ac- coordje gooien! Zal ik mij blijven ver bergen, of zal ik iedereen die het maar hooren wil de waarheid vertellen? ber f 101 mlllioen; fn Januari lot en met December 1931 f 1312 mlllioen en in hnuarl tot en met December 1930 11719 mlllioen. Het percentage van de Invoerwaarde gedekt door de uitvoerwaarde bedraagt in de maanden Januari Decembprl93l re so. 65 9 73 3 69 9 70 4. 60 8 63,1 09 5. 72 3. 78 7 69 6 72.0 en 57.4; in Januari-Dicember 1931 68.3 en In Jdnuari-December 1930 71 1. De invoer van goud en zilver over de maa^d December 1931 beloopt f 80 788 527 (v. m. f102 684 557) en de uitvoer f32.303 571 (v. m. f 12 097 451). Zuigelingensterfte. Wij laten hieronder volgen de cijfers der zuigelingensterfte In de verschil lende provincies, waaruit blijkt dat Noord-Brabant het slechtste cflfer te zien geeft. Friesland 3 74 °/0 Zuid Holland 3 94 Noord Holland 3 95 Utrecht 3.97 Qoningen 4 62 Zeeland 4 67 Drente 5 53 Overljsel 5 62 Gelderland 5 81 Limburg 7 00 Noord Brabant 7 16 Deze cijfers gelden voor 1930 toen de zuigelingen sterfte over geheel Nederland gemiddeld 5 09 °/0 bedroeg De bevolking van Nederland en van België. Vergelijkende cijfers. Wij hebben onlangs medegedeeld dat de bevolking van ons land de 8 mlllioen heeft overschreden. De jongst verschenen éfl:veringvan het Maandschrift van 't Centraal Bureau Moet ik trachten tot een vergelijk met hem te komen of zal ik den strijd aan binden? Antwoord jij hem, Nell! Toen zij zich met een schok van de heele waarheid bewust werd en zij den man voor zich zag die haar leven en dat van haar man bedorven had, kwam er een strijdlustige schittering in haar zachte oogen en het hoofd trots ophef fend met een stem, die trilde van emo tie, zei ze: Je zult met hem vechten, Will! Denver keerde zich naar Skinner, die zich nerveus op de lippen beet, terwijl zijn rustelooze vingers zich krampach tig om zijn wandelstok klemden. Je hebt het antwoord gehoord, verdwijn nu alsjeblieft! Zijn vijand deed nog een laatste wan hopige poging. Ik ga rechtstreeks naar de politie en zal daar mededeelen dat Wilfred Den ver nog leeft, dreigde hij. Denver scheen een oogenblik na te denken. Nell, zei hij toen, stuur Jaikes eens even hier, als je wilt, verzocht hij en terwijl zijn vrouw haastig naar het huis ging, haalde hij een notitiehoekje uit zijn .zak en schreef vlug een paar woorden op een blaadje, dat hij vervol gens eruit scheurde. Toen las hij hardop wat hij geschre ven had en de woorden dreunden Skin ner in de ooren: „Hoofdinspecteur Centrale Re cherche. Scotland Yard. Ik stel mij ter beschikking van de politie om gehoord te worden inzake den moord op Ge offry Ware. Ik ben onschuldig en weet waar de werkelijke dader zich ophoudt. Wilfred Denver. The Grange, Gardenhurst, Buckinghamshire." Hij was nauwelijks klaar met lezen, toen Nell met Jaikes terugkwam. Den ver overhandigde den ouden man het beschreven blaadje met de woorden: Hier, Jaikes, breng dit telegram onmiddellijk naar het postkantoor. De brave Jaikes strompelde in de richting van het tuinhek, zoo snel zijn oude heenen hem konden dragen; twee mannen en de jonge vrouw bleven op het grasveld staan. Geen van hen sprak. Denver keek met een kalmen glimlach, waaruit absoluut vertrouwen sprak, naar Nell; zij kwam bij hem en stak haar arm door den zijnen. Skinner scheen niet te kunnen besluiten wat hij zou doen; blijven of heengaan. Zijn oogen dwaalden naar het hek, waar door Jaikes gebogen rug juist ver dween, naar Denver en zijn vrouw en er kwam een schampere uitdrukking op zijn gezicht, toen hij zag hoe volko men Nelly's vertrouwen in haar man was. Toen keerde hij zich om en liep langzaam in de richting van het hek. Hij had nog maar een paar passen Prfjs der Advartentiën: 20 cect per regel; minimum 1.50. Bfj contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrydag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zyn. voor de Statistiek gaf als aantal In woners op 1 November 0 019.609. De bevolking van Belg bedroeg, volgers de cijfers der j «nyste tien— jaarljjksche volksstelling 8 091.407 Zooals men ziet, is het verschil tusschen de beide landen zeer gering. Wtj laten hier volgen de bevolkings- cijfers der verschillende Nederlandsche en Belgische (negen) provlnc ëa in rangorde Z.-Holland 1.977.107 Zuid-Brabant 1.680.058 N.-Holland 1 526.476 Henegouwen 1.270.316 N.-Brabant 905 478 O.Vlaanderen 1.188 678 Gelderland 840.199 Aniweipen 1 173 373 Limburg 563.480 Luik 973 001 Overijsel 526 764 W- Vlaanderen 901.585 Utrecht 412 866 Limburg 367.653 Friesland 401.120 Namen 355.840 Groningen 394 009 Luxemburg 220.916 Zeeland 247.397 Drente 224.713 Loonconflicten te Oss en te Boxtel Een looncot fl ct dreigt te zullen uitbreken bij Zwanenberg's Fabrieken te Oss en Wijnbergen's Fabrieken te Boxtel, welke bedrijven in één hand zijn. Aanvankelijk had de directie van deze bedrijven een loonsverlaging van vijf cent per uur voorgesteld, met ver schillende andere bepalingen, waaron der deze, dat het volle loon voortaan niet meer op 21 jarigen leeftijd, maar op 23-jarigen leefiijd bereikt zou worden. Bij de gevoerde onderhande lingen heeft de directie haar etsch beperkt tot eenloonsve laging van drie cent per uur en bovengenoemde wijziging in leeftijdsgrens voor het behalen van het volle loon. Nu de organisaties geweigerd hebben om met bovenomschreven wijziging in de ar- beidsvoorwaarden accooid te gaan, dre'gt met 31 Januari a.s, een ernsiig coi fl ct te zuilen uitbreken. Indien namelijk de drie cent per uur loons verlaging en de veranderde leefiljds- grens niet voor het einde van deze maand worden aanvaard, zullen de fabrieken te Oss en te Box el gesloten worden. Tusschen de 400 er. 450 menschen zouden daarmede op straat komen. De rijksbemiddelaar prof. Aalberse, stelt een onderzoek in. ABONNEERT U OP DIT BLAD. gedaan, toen hij plotseling als aan den grond genageld hleef staan, verbaasd voor zich uit starend. Ook Denver en Nelly keken vol ver wondering naar het hek, waar Jaikes, die op zijn schreden teruggekeerd scheen te zijn, weer zichtbaar was ge- worden, in gezelschap van een breed geschouderd man met een scherp-ge- teekend intelligent gezicht, die bezig was het papier te lezen, waarmee de oude huisknecht zooeven op weg naar het telegraafkantoor was gegaan. Nell, fluisterde Denver, die er geen idee van had, hoe goed zijn vrouw zich den man van vier jaar geleden herinnerde, dat is Baxter, de detective van Scotland Yard. Skinner had den politie-beambte haast nog sneller herkend dan Denver en de verbaasde uitdrukking op zijn gezicht maakte plaats voor een van triumf. Baxter, riep hij, meneer Baxter, u komt precies op het goede moment om den moordenaar van Geoffry Ware te arresteeren. En hij wees naar Denver, die rustig, met gebruiste armen, het tweetal gadesloeg. (Slot volgt.) dai De Echo van het Zuiden, Waalwpscbe en Langslraatsche Courant* ei De ZlluerHoning

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1