o' WM"' w\ Ttfeêgg k*cht d/e u zeer Ingewikkelde kwestie, zoo krijgt Pnlllps zijn stroom voor enkele centen en de PNEM. beweert, dat ztj der gelijke afnemers noodlg heeft daar anders de prijzen voor de andere ver. bruikers nog hooger zouden moeten zfjn. Spr constateert, dat de P N E.M zooveel mogelijk de bedrijven wil to« zich trekken en de gemeente wil uit schakelen. De heer Snaphaan blijft de prijs regeling onbillijk vinden. De Voorzitter zegt toe deze In de llchtcommlssle nog eens te doen her. zien. Besloten wordt nog aan het E.K. werk in deze plaats f 100.— subsidie te geven. De begrooling wordt hierna aange nomen zonder hoof Jelijke stemming. Naar aanleiding om een ingt komen adres wordt besloten het oude raad huis voortaan van kwartaal tot kwar taal te verhuren. De Voorzitter merkt hierbij op, dat de kosten van onder houd van 't gebouw veel hooger zijn dan de opbrengst. Spr. voelt er veel voor het raadhuis af te breken, daar ter plaatse zou dan een p acht ulmte komen om een wlnk-lhuts te bouwen De Voorzitter merkt nog op. dat de waterloopen thans goed verzorgd zijn Om te voorkomen dat ze nu weer door 't vee worden ingetrapt, stelt spr. voor het volgende artikel aan de politie, verordening toe te voegen .eigenaars van wetlanden, waarop vee graast en welke aan openbare wateren gelegen zijn. zijn verplicht op een afstand van 1 M. van het water een afscheiding te miken." Enkele opmerkingen worden gemaak' over den afstand van sloot tot afschel, ding. waarna deze op50cM gebrach wordt. Weth. v. d. Horst doet een mede deeling namens hei Burg. Armbes'uur dat wekelijks f 197 75 aan steun wordt uitgekeerd, waaimede de subsidie geheel opgaat. De heer M Dlngemans vraagt wan neer men het vuil wegneemt dat uit de waterloopen gehaald is. Weth v d. Horst zal de boeren een vergoeding geven als ze het vuil zeil opruimen. De heer Dlngemans verzoekt nog d' aanplakplaa's in de Moer na te zien. Hierna wordt de vergadering ge. sloten. gel ging dat gepaard met een lager ge middelde van het ei-gewicht, soms sterk sprekend. Sommige toornen zijn voorbijgestreefd door andere met 10% minder productie wat het aantal be treft, maar met een gezamenlijk hoo ger gewicht. Dat beslist alles omtrent de handelswaarde, dus de opbrengst. Op de jongste leg wed strijden is zeer sterk een nationaal ras naar voren ge treden, n.l. dat der Noord-Hollandsche Blauwen, die op den legwedstrijd te Beemster sterk waren vertegenwoor digd. In Beemster haalden 42 dezer dieren een gemiddelde van 170,7 wat een opmerkenswaardig resultaat is, te meer, omdat het gemiddelde eigewicht van 58,9 gram zeer goed is te noemen. Men zegt wel eens, dat de N.-H. Blau wen het huiten Noord-Holland niet zoo goed doen, maar men moet enkele jaren geduld oefenen om de dieren gelegen heid te geven, zich aan vreemden grond en ander klimaat aan te passen. Wie zijn kansen wil bepalen naar de resultaten op legwedstrijden, bedenke wel, dat daar niet alleen de allerbeste toornen van de bekwaamste fokkers worden ingezonden, maar dat het daar ook uitsluitend jonge hennen betreft. Op een bedrijf of op de boerderij als nevenbedrijf, waar één- en twee-jarige hennen, loopen, moet men met een ge middelde van 130 eieren genoegen ne men. Dan is er goed geboerd. Willen we nog meer voorrekenen? Luister: In 1 kg. gaan 17 normale eieren; een goede gemiddelde henproductie be draagt dus 8 kg. per jaar. De gemiddelde eierprijs over 12 maanden was; in 1929 1,13, in 1930 0,92, in 1931 0.81. We vreezen, dat we in dit jaar beneden 50 cent zullen blijven. Opbrengst in het gunstigste geval dus 4.per hoen in 1932. Vóór ze legrijp is, kost een hen op het oogenblik 2 k 2,25. Voederkostenheel zuinig 1 cent, normaal 1,5 cent per dag, laten we zeggen 4.h 6,per jaar. De sterfte is 10 k 12 per jaar. Laten we verder zwijgen, alleen nog constateeren, dat er minstens 25 millioen kippen in ons land worden gehouden. PLUIMVEETEELT. Hoeveel eieren legt een kip? Mag men sommige kippenhouders gelooven, dan leggen hun dieren eiken dag een ei, behoudens dan de dagen, waarop zetwee eieren leggen. Het zijn niet altijd bewuste jokkebrokken, die zoo spreken. De tijd, waarin de hoenders ruien of om andere redenen niet leggen, is gauw vergeten, als de eiermand eenmaal regelmatig gevuld raakt en ook dan komen de meesten er nog niet toe om de oogst regelmatig te tellen, maar volstaan ze met het ma ken van een flatteuse schatting. Hoe is nu de werkelijkheid? Het kan natuurlijk gebeuren dat iemand met een klein toompje hoen ders bijzondere resultaten bereikt, met een massa pluimvee is dat uitge sloten. Zes hoenders kunnen toevallig alle goede legsters zijn, maar onder 600 kippen loopen dieren van onderschei dene capaciteit, wat de eierproductie betreft, ook al zijn ze van de beste af stamming. Er zijn immers altijd indi- vidueele afwijkingen.en ook in de bes te doorgefokte stammen van legkippen vindt terugslag plaats op verre voor ouders. Fokleer is gebaseerd op na tuurwetten met alle grilligheden en af wijkingen, aan deze eigen. Fokleer is géén wiskunde. Legwedstrijden, mits onder behoor lijke controle, geven een goeden maat staf van wat onder de beste omstan digheden de allerbeste afstamming, prima huisvesting, voeding en verzor ging te bereiken is. Aan zulke wed strijden nemen immers slechts de meest ervaren fokkers met hun beste materiaal deel. Wat op legwedstrijden wordt bereikt, kan niet als resultaat in een bedrijf worden geboekt, omdat het op zulke wedstrijden slechts gaat om de uitkomsten met het houden van kleine selecte toompjes, van zes stuks elk, van het allerbeste materiaal. Welnu, we hebben hier voor ons het eindrapport van de legwedstrijden, er kend door de Nederlandsche Pluimvee Federatie, alle over het tijdvak 15 Oc tober '30 tot 15 October '31. Uit de bijgevoegde staten blijkt ons, dat in het gemelde jaar-tijdperk de ge middelde productie van alle deelnemen de dieren was: 179,36 eieren in Bru- chem, 163,7 in Zevenhuizen, 164,5 in Maartensdijk en 178,6 in Beemster. Dat zijn topresultaten. Het schijnt moeilijk te zijn onl in de naaste toe komst daar nog boven uit te komen, want de cijfers der laatste vier jaren schommelen alle om hetzelfde niveau. Er zijn enkele toompjes van zes hoen ders, die een stuk boven de aangegeven gemiddelden uitkwamen, maar als re- PROVINCIAAL NIEUWS. R.K. H oo ge re Burgerschool met 3-larlgen cursus en R.K. Hoogere Handelschool met 5-jartgen cursus te Waalwijk van de Vereen. nOns Mddelbaar Onderwijs In Noord-Brabant' te Tilburg. Verschenen Is het verslag over het kalenderjaar 1931, waaraan wij hei volgende ontleenen Plaatselijk Schoolbestuur. Met weemoed moeten wij hter me moreeren, dat op 23 Sept. 1931 de Secretaris van het Plaatselijk School bestuur, de heer M A J. van Liempt. na een langdurige ziekte is overleden. De heer van Liempt heefi een groot aandeel gehad In de oprichting der school, heeft 15 jaar lang als secretaris van het Plaatselijk Bestuur de belangen 1er school met groote toewijding ge dlend en heeft sedert 1925 zitting gehad n het Hoofdbestuur van .0. M O tn N Br.". Moge hij hierboven reeds het toon hebben ontvangen voor het vtle goede, dat hij voor de school heeft verricht. In verband met de omstandigheid, dat al eenige jaren lang de buiten gemeenten ntet meer tn het school oesiuor vertegenwoordigd waren, werd den 24 Maart 1931 tot nieuw lid van net plaatselijk Bestuur benofmd de Weledgestr. heer Mr. R j. Th. v. d. Heijden te Drunen, die zich tevens bereid verklaarde den heer v. Liempt Ijdens diens ziekte als lid van het Hoofdbestuur te willen vervangen. Na Hens overlijden werd de heer v. d. Heijden tot 2en secretaris van het Plaatselijk Bestuur en d«fi itief tot gedelegeerde bfl het Hoofdbestuur gekozen. In plaats van den heer van L'empt werd tot secretaris van het Plaatselijk Bestuur gekozen de heer J. Tielen, die reeds tijdens diens ziekte het secretariaat had waargenomen. Tot nieuw lid van het Plaatselijk Bestuur werd teven* benoemd de heer W. Eiber*, wethouder te Waalwflk, die leze functie aannam, zoodat op 3 December 1931 het Plaatseltjk Bes'uur op de volgende wijze was samen gesteld: J v. lersel. Waalwijk. Voorzitter j. Tielen. Waalwtjk, SecretarisMr. R. d. Heijden. Drunen, 2e Secretaris W. Eibers, Waalwijk, lid. Onderwijs. Op 3 Februari van dit jaar werd het 12'/,- jarig bestaan der school gevierd, 'egtlilk met de feestelijke Inzegening en otficleele opening van het nieuwe cy-nnastieklokaal. Om 10 uur werd een H. Mts opge dragen door den Zeereerw. heer L. A. Sanders, Moderator der school, waarbij leerlingen en oud—leerlingen de gezangen uitvoerden. Om half 12 werd het nieuwe gym nastieklokaal door den Zeereeiw. neer Pastoor v. Riel ingezegend, waarna de heer J. v. lersel de genood-gden verwelkomde en een overzicht gat van de geschiedenis der schooldaarna voerden nog het woord de Zeereerw. heer Pastoor v. Kiel en de directeur 's Avonds werd een Oudersavond met feestelijk karakter gehouden, waar toe behalve de ouders en leerlingen, ook verschillende autoriteiten en hoof den van scholen waren uitgenoodigd. 3e Directeur zette uitvoerig de betee- kenis der school uiteen, waarna Dr. Moller, Voorzitter van .O. M O. in N Br." uiting gaf aan zijn gevoelens van dankbaarheid aan Plaatselijk Be stuur, dirtctturen en leeraren en den wensch uitsprak, dat de leerlingen hier zoudtn worden opgeleid tot nuttige h den van een gemeenschap, op christelijke beginselen gebaseerd. Daarna voerde een tooneelclub van leerlingen der school op verdienstelijke wijze het bekende blijspel van Mol e op „De Schurkenstreken van Scapin", lerwijl de pauzen lusschen de bedrijven werden aangevuld met muzitk, zang en gymnastiek. Tevens werd'i cadeau der oud—leerlingen aargeboden, be- staande in een artistiek uitgevoerd raam van glas In lood. waarvan de teekening was vervaardigd door den heer Koos Bergmans, oud—leerling der school. Op Zaterdag 7 Februari werd In Hotel Verwlel een reünie van de oud leerlingen gehouden, waarbij duidelijk bleek, dat bij hen nog groote belang stelling bestaat voor hel instituut, waar ztj zijn opgei id. Het nieuwe gymnastieklokaal, van moderne werktuigen voorzien, w?-s reeds in januari voorloopig in gebruik genomen, zoodat in dit jaar geen ge bruik meer behoefde te worden ge- maakt van het gemeentelijk cymnastlek lokaal, waar sedert 1926 oe gymna stieklessen werden gegeven Een woord van erkentelijkheid aan het Gemeente bestuur voor de 4 jaren gastvrijheid in het gemeentelijk gymnastieklokaal en de bereidwilligheid tot het bouwen van het nieuwe lokaal, moge niet onvermeld blijven. Gedrag en vlijt der leerlingen gaven tot geen opmerkingen aanleiding. De resultaten van het onderwijs waren dan ook zeer bevredigend. Leerlingen. De aangifte van leerlingen was dit jsar aanzienlijk grooter dan het vorig jaar, wat ongetwijfeld !n verband staat met de reorganisatie der school tot een H B.S 3- en een Hoogere handels school met 5 jarigen cursus. Waren er het vorig jaar 18 aanmel dingen, dit jaar ntet minder dan 35 waarvan 30 voor de eerste klas. 3 voor de tweede klas, 1 voor de derde en 1 voor de vierde klas. Het toelatingsexamen voor de eerste kias werd afgenomen overeenkomstig het reglement, bij K B van 25 juni 1920 vas'gesteld. Vier candidaten wer den afgewezen. Het toelatingsexamen gaf tot geen bijzondere opmerkingen aanleiding. De meeste leerlingen waren op de Lagere School vooi het examen min of meer voorbereid, hadden boven dien bijna alien les gehad in één of meer vreemde talen. Van de 26 geslaagde leerlingen voor de le klas hadden 15 minstens één jaar les gehad in de F ansche taal, 2 in de Dultsche taal en41nFransch Dultsch en Engelsch. zoodat slech s 5 leerlingen zonder kennis van een vreemde taal werden toegelaten. Van deze 26 leerlingen waren 12 afkomstig van de zesde klas eener Lagere School en 14 van het 7e leer jaar of een eerste klas van een school voor ULO. Van de 3 aangenomen leerlingen voor de 2e klas was één afkomstig van de 2e klas van een Lyceum. 1 van de 2e klas van een R.K Seminarie en 1 van de 2e klas eener ULO school. De leerling voor de 3e klas was tn het bezit van het diploma MULO A; die voor de 4e klas had de vierde klas van het Instituut Ruwenberg afge- maakt Deze belden werden voorwaar delijk aangenomen en moesten worden bijgewerkt. Tusschenttjd* werden 2 leerlingen aangenomen, waarvan 1 voorwaardelijk werd geplaatst in de 2e klas en af komstig was van de 2e klas van een RK Seminarie de andere was afkom, sttg van de 4e klas van een R.K. Seminarie en werd als toehoorder in de 3e klas geplaatst. Ztven leerlingen hebben In e'en loop van den cursus de school verlaten en wel om de volgende redenen 4 wegen* onvoldoende studie- resul talen, 2 wegens verandering van studie richting. 1 is vertrokken wegens huiselijke omstandigheden. Overzicht van het aantal leerlingen gedurende het tijdvak van 31 Dec" 1930-31 Dec 1931. Aantal leerlingen op 31 Dec. 1930 57 Vermeerdering toegelaten In Sept. 1930 31 lusschentijds aangenomen 2 Vertrek met diploma H B S. 3 3 met diploma H.H S. 5 6 tusschentijds vertrokken __7 Totaal aantal leerlingen op 31 December 1931 74 De leerlingen waren a.v, over de verschiller de klassen verdeeld: klas I 30; klas II 14; klas 111 14; klas IV 7 en klas V 9 Van de 74 leerlingen waren 36 uit Waalwijk. 38 uit andere gemeenten 63 waren R.K en 11 Protestant. Overgangsexamens. De uitslag van de overgangsexamen*, welke in de eerste week van Juli wer den gehouden was als vo'gt van I naar II bevorderd: 9onvoorw. 2 voorw. Afgewezen 5 van II naar III bevorderd 10 onvoorw. 1 voorw. Afgewezen I. van IV naar V bevorde d 6 onvoorw.; 2 voorw Afgewezen 5. Eindexamens. le H.BS. 3. Dit jaar werd voor het eerst Int ix^men voor het eind-di ploma H.B.S 3 afgenomen. Hettxrmen litp over de vakken van onderwijs tn de 31 klas gegeven en werd schrille lijk en mondeling afgenomen; schrif telijk tn alle vakken mondeling in Nederiandsch en alleen dan in i of meer andere vakken wanneer de ut' slag van het schriuelljk examen twijfel achilg was of wanneer het eindcijfer van een vak 2 of meer punten achter bleef bij het schoolcijfer. Het schriftelijk tximen had plaats van 26 Juni—6 lult en werd afgeno men In hei ^y nnastieklokaal der school. Over het geheel moest het schriftelijk we k met lagere cijfers gewaardeerd worden dan op grond van de school cijfers kon worden verwacht. Het mondeling examen, als corrl- geerende aanvulling bij het schriftelijk bedoeld, had plaats op Donderdag 9 juli en werd voor lederen leerling afzonderlijk afgenomen. Bij de beslissing over de toekenning der diploma's werden als maaistaf ge nomen dezelfde bepalingen welke voor de elndrx mens H.BS. A. en B. gel den nl. Aan den candldaat, bij wien het gemiddelde van al de eindcijfers 6 of meer bedraagt en dte geen lagere eindcijfers heefi dan 5 wordt het getuigschrift van voldoend afgelegd i x imen uitgereikt. De candidaat„ bij wien het gemiddelde van al de eindclj Iers 5 of minder bedraagt, is afgewezen. Van de 9 candidaten kon aar 6 het einddiplc ma worden gegeven, één na stemming. De namen der 6 geslaagden zijn: J Adrlaanse te Raamsdonksveer. P Kle'X te Waalwijk. L. v. Mol te Qeert'uidenberg, H. Smolders te Qeertruldenberg. H. Spitters te Waalwijk. A. Verhulst te Waalwijk. Hiervan werden 3 geplaatst tn de 4e klas H H.S. 1 werd geplaatst bij de belastingen. 1 werd geplaatst op het R. K. Ly ceum te Breda. 1 werd geplaatst op de Mldd. Tech School te 's Bosch. Van de 3 afgewezen candidaten kwamen er 2 in de Ule klas H.B S. teiug 2e. Het eindexamen H.H S. werd af genomen overeenkomstig de bepalin gen van het ministerieel vastgesteld eindeximen—prjgramma voordehan delsscholen met 5 jarigen cursus, onder toezicht van Gecommitteerden. Het schriftelijk txamen liep over de volgende vakken NederlandfCh, Fransch, Dultsch, Engelsch. Aardrijkskunde, Handels wetenschappen. Scheikunde—Waren kennis. Siaathu'shoudkunde, S'aats— inrichting. Teekenen en Oodsdienst. Het mondeling examen liep over de volgende vakken: de 4 genoemde talen, handelsweten, schappen, handelsrecht, aardri)ks kunde geschiedenis, scheikunde— warenkennis, kunstgeschiedenis en voor de R K leerlingen godsdienst. (Het cijfer 7 voor het schriftelijk werk voor deze vakken geeft vrijstelling van mondeling examen). Het eindtxrmen gat overigens tot geen bijzondere opmerkingen aan leiding. Van de 7 candidaten slaagden: 6, 1 werd afgewezen. De namen der 6 geslaagden zijn Bergmans, H. te Waalwtjk. de Jongh, A. te Waalwijk. Mombers. A. te Waalwtjk. Rijkers. C. te Sprang— Capelle. Thljssen. Chr te Waalwtjk, Trommelen. F. te Waalwtjk. Hiervan kregen 2 een betrekking op een handelskantoor, 1 op een fabrteks. kantoor. 1 op een fxpeditiekantoor. 1 werd volontair ter secretarie en 1 werd ter opleiding in een winkelzaak ge plaatst. Waalwijk, 20 Jan. 1932. De Directeur, der R K H B.S. en H H.S. Drs. O. J DE VRIES. Arbeiders, waakt II We zijn het er wel over een9, dat bijna geen plaats in het Bossche Bis. dom meer aan te wijzen zal zijn, waar de arbeiders niet te kampen hebben met werkloosheid en de jam merlijke gevolgen er aan verbonden. In tal van plaatsen- en vooral in onze grootere gemeenten en industrie, centra's - neemt de werkloosheid hand over hand toe en wordt de toestand voor de getroffenen iederen dag ernstiger Toch moeten onze arbeiders den moed er in houden en de besturen der We-kbedenvereeniging en Vakaf- deelingen hebben ten deze wel een zware taak te vervullen. Het zal wel aan iedereen bekend zijn, dat vooral de communisten te- genwoordig een zeer sterke actie ont plooien onder de werkloozen. Onder schijnbaar onschuldige leuzen wordt getracht de werklooze arbeiders in opstand te brengen. Allerlei strooibil jetten, zoowel gecyclostyleerde als ge drukte, worden de arbeiders in han. den gespeeld, waarin dan heel on. schuldig vermeld wordt, dat men medelijden heeft met de getroffenen. Alleen uit medelijden en om de werkloozen te helpen aan hoogere steun-uitkeeringen, betere loonen in de werkverschaffing, enz - zoo staat in die pamfletten te lezen- zijn .de vrienden" uit Twente, Rotterdam ot Eindhoven g< komen. Aangespoord wordt onder leiding dezer heeren te Vergaderen en een. Advies-Commissie samen te stellen, dat bedoelt te zijn een Werkloozen Agitatie ComitélWAC) Verspreid wordt hier en daar .De Noodkreet", orgaan van de Eind- hovensche werkloozen zoo staat het er gedrukt maar in werkelijkheid is de .Noodkreet" een nevenuitgave van het Communistische dagblad „De Tribune." Er schijnt in meerdere plaatsen van ons Zuiden naar een bepaald systeem te worden gewerkt. Men tracht vooral onder de werkloozen verbittering aan te kweeken, wantrouwen te wekken tegen de organisatie-bestuurders onzer Vakorganisaties. Ook door middel van de jongere arbeidtrs tracht men tot rumoer en relletjes op te wekken. Werklooze arbeiders, bedenkt het wel, door straatrumoer en relletjes worden Uwe belangen niet gediend, wel geschaad. Arbeiders, waakt 1 Men wil van de moeilijke omstandigheden der werk loozen gebruik maken door verbittering bij hen aan te kweeken, de ontevieden- heid grooter te maken en het Over heidsgezag te ondermijnen. Vooral gij, Katholiek georganiseerden, laat U toch niet misleiden. Weest voorzichtig en volgt in deze moeilijke zware tijden alleen de leiding van Uw eigen bestuursleden. Geeft U niet over aan vreemdelingen, ook al praten ze nog zoo mooi en al beloven ze nog zoo veel. Weest er van overtuigd, dat het alleen te deen is om onder U de communistische idetënte versprei, den Weest voorzichtig en gelooft het niet, wanneer deze communistische propagandisten beweren, dat hunne actie mede uitgaat van de Katholieke Vakorganisatie Nogmaals, arbeiders, waakt 1 en laat U door niemand iets wijs maken. Wendt U in elk geval eerst tot Uwe eigen bestuursleden. De Bestuursleden onzer Werklieden- vereenigingen en Vakafdeelingen heb ben plaatselijk in dezen tijd een ver antwoordelijke taak. In onzen vorigen „Bestuursgids* werd hen daarop nog eens extra gewezen en opgewekt tot activiteit en waakzaamheid. Zij hebben zooveel mogelijk de werkloozen te helpen, ook door voorlichting en zorg voor ontwikkeling en ontspanning in de leege uren. Zij hebben ook te waarschuwen tegen de openlijke en ondergrondsche actie en propaganda van de roode organisaties in hare diverse schakeeringen. Weest paraat 1 Weest actief 1 Wij waarschuwen de Katholieke arbeiders van het Bisdom 's Bosch in vollen ernst tegen het communistische gevaar, dat in on9 Bossche Bisdom bezig is te trachten vasten voet te krijgen. Laat ons samen werken en strijden tegen het roode gevaar. Het Bestuur van den Bosschen Dioc. Werkliedenbond. 33 16 Vermtcrociing 17 wordt beter door 8 25. 45 en 65 ets. Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 6