pE IC..0 VAN HEI ZUIDEN H. Kolsleren-LaOarde. Guur weer! E Permanent Wave. E Voor Uw handen, VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. 47640 Grootestraat 201 Waalwijk. PRIMA BONBONS 2 ons voor 25 cent. 2 Oedurende de reclamemaand tot 2 15 Februari 2 2 Système „Eugène" z 2 Système „Wella" Z eveneens geheel origineele Z Z behandeling ff 5.- Z riiiiiimimmmi 111 milium pUROLi Doos30-60,Tube 80ciBijApoth.en Drogistat So. 7. Zaterdag 2» Jan. '32. 55e Jrg. DERDE BLAD. Waalwijk, 22 Jan. 1932. Examen. Voor het practijk-examen boekhouden, afgenomen op 14, 15, 16 Dec. j.I. vanwe ge de Vereen, van Leeraren in de Han delswetenschappen, slaagde de heer Ad. de Jongh. Hij genoot zijn opleiding bij den heer j. Siemer, leeraar M. O. Handels- en Staatswetenschappen alhier. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat. l)e Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Langstraat alhier zal op Woensdag 3 Februari a.s. des namiddags 3 uur eene algemeene vergadering hou den. Onderlinge Veeverzekering. ])e Onderlinge Veeverzekering verga derde Woensdagavond onder voorzitter schap van den heer H. Hoffmans in café W. van Beers. De Voorzitter opende de goed bezochte jaarvergadering met een welkomstwoord, waarbij hij zich speciaal richtte tot den heer R. v. d. Broek, die van zijn val van den zomer weer zoover hersteld is dat hij de bijeenkomst weer kan bijwonen. Uit het financieel verslag, dat werd uitgebracht, bleek, dat er een beduiden de achteruitgang in het kassaldo heeft plaats gehad; dit bedroeg n.l. op 1 Jan. 1931 3 1 93.98 en verminderde met 1238.74, zoodat de kas thans 1955.24 bevat. De inkomsten in dit jaar bedroe gen 2016.55 en de uitgaven 3255.29. Deze vermindering is mede een gevolg van de premieverlaging, waartoe in de vorige jaarvergadering besloten is en waardoor in de periode Febr.October slechts 10 geheven is; daarna is weer 15 9c geheven, omdat het kassaldo te ver geslonken was. De Voorzitter achtte het daarom wenschelyk de premie te ver- hoogen. De heer P. Klerx was juist de tegen overgestelde meening toegedaan en vond een premieveriaging gemotiveerd, daal de schattingswaarde der beesten bedui dend is achteruit gegaan. De Voorzitter waarschuwde hiertegen met het oog op den kastoestand en wees er op, dat toch reeds de lagere premie betaald wordt, daar de schattingswaar de teruggeloopen is. Volgens het be sluit der vorige vergadering moet de premie thans weer verhoogd worden, daar de kas tot beneden 2000.is ge slonken. Besloten werd de premie voorloopig Ie houden op 15 en deze te verhoogen lot 20 zoodra de kas minder dan 1500.bevat. De aftredende schatter, de heer F. v. (1. Broek werd bij acclamatie herkozen. In het bestuur waren aan de beurt van aftreden de heeren R. v. d. Broek, E. v. Spaandonk en C. Heesbeen, waarvan de laatste niet meer voor herkiezing in aan merking wenschte te komen. De twee andere aftreden den werden herkozen, terwijl in de plaats van den heer van Heesbeen werd gesteld de heer Joh. de Rooij. De Voorzitter deelde nog mede dat bij de Januari-schatting 233 koeien en 174 hokkelingen en kalveren verzekerd wa ren, samen dus 407 stuks tot een totaal bedrag van 67940.Het aantal ver zekerde beesten ging sinds verleden jaar dus met 2 vooruit, het bedrag is echter ongeveer 20.000.lager, waaruit dui delijk blijkt hoeveel de schattingswaarde verminderd is. Bij de rondvraag informeerde de heer A. Coppens naar de reden van het be danken van den heer v. Heesbeen, waarop de Voorzitter antwoordde dat v. H. geen ambitie meer gevoelde voor het vervullen van den bestuurszetel. De heer P. Klerkx wilde de functies van secretaris en penningmeester schei den, hetgeen volgens den Voorzitter echter niet noodig was. De heer v. Spaandonk sprak over de bliksemschade, daartegen is men in 't algemeen niet verzekerd. Art. 24 bevat echter een uitzonderingsbepaling, die zegt, dat bliksemschade wel zal worden uitbetaald aan een lid dat hiertegen niet elders verzekerd is. De heer v. Spaandonk wenschte dit laatste lid te schrappen, daar men zich 'egen deze schade bij den N.C.B. kan verzekeren, zooals door de meesten ook gedaan is. Spr. vond dat deze bepaling een onbillijke verhouding schept, daar hiervan slechts een gedeelte der leden kan profiteeren. De Voorzitter zegt er geen bezwaar 'egen te hebben deze bepaling te hand haven, daar deze gevallen zelden voor komen; in het 30-jarig bestaan der ver eniging heeft het zich nog nooit voor gedaan. Mocht zich eventueel een geval Deze week wederom een nieuwe sorteering VERSCHE KOEKJES. UITDEELERTIES BANKET ASSORTIS SNEEUWVLOKKEN BURQEMEESTERTJES MOCCA SPRITS PAIN OREC LIEVERKOEKJES ENZ. Prachtige Oud Holl. blikken Biscuits 1 25 Prachtige blikken Bourbon Wafels 1.25 Ziet onze geprijsde etalage. Aanbevelend. voordoen, dan kan dit in samenwerking met den N.C.B. nog wel worden gere geld. Met groote meerderheid van stemmen werd het voorstel v. Spaandonk ver worpen. De leden der kascommissie, de hee ren A. Appels en A. Kuysten zeiden dat de kas is in orde bevonden. De heer Kuijsten wenschte niet meer in deze commissie te blijven en werd vervangen door den heer P. Klerkx. Ten slotte zeide de Voorzitter nog dat van den burgemeester een boekje ont vangen is, waarin wenken worden ge geven, door de veehouders in acht te nemen wanneer hun vee sterft of gedood moet worden. Enkele passages uit het boekje las spr. voor; zoo dient men di rect voor of na den dood van het beest den halsslagader door te snijen, tenein de een goede uitbloeding te bevorderen en moeten direct maag en darmen ver wijderd worden. Met een dankwoord voor de opkomst werd hierna de vergadering door den Voorzitter gesloten. T.D.C.-bestrüding. In aansluiting op ons vorig bericht kunnen wij thans mededeelen, dat na definitieve vaststelling der ontvangsten en uitgaven het Damescomité voor de T.B.C.-avonden heeft vastgesteld dat ƒ1300.kan worden afgedragen aan de plaatselijke T.B.C.-commissie. Zijn wij in Waalwijk gewoon dat, als iets goed wordt opgezet, het ook slaagt, de dames hebben bewezen dat zij voor de heeren niet behoeven onder te doen, waar het geldt iets goed op te zetten, energiek door te zetten en tot een schit terend resultaat te brengen, zooals nota ris Schaap Zondagavond terecht op merkte. Nogmaals grootelijks hulde en dank. De Waal wij kers hebben weer getoond wat zij voor een liefdadig doel over heb ben. Het is werkelijk een schitterende daad, die gesteld is. Daarbij komt nog dat de dames dit al les hebben bewerkt, geheel onder elkaar, zonder eenig officieel gedoe, zonder re devoeringen, znder uitnoodigingen, alles zoo simpel mogelijk, alleen het mooie doel voor oogen en daarbij hebben zij de goede daad gevoegd, dat alles wat ge kocht is voor de attracties enz., ook in Waalwijk is aangeschaft. In- en uitvoer van schoenen. Gedurende de maand December 1931 werden in ons land ingevoerd 279.303 paar schoenen ad 580.000 tegen 99.049 paar ad 288.000 in December 1930. Dus dit jaar in de maand December bijna 200.000 paar meer dan verleden jaar in dezelfde maand. Van Jan.Dec. 1931 werden inge voerd 1.943.591 paar schoenen ad 5.097.000 tegen 1.270.149 paar ad 4.473.000 Jan.—Dec. 1930. En nog steeds geen enkele maatregel volgens 't contingenteeringswetje. Is, zoo vragen wij ons af, de nood nog niet hoog genoeg gestegen? En nu de uitvoer: In December 1931 werden uitgevoerd 15.849 paar schoenen ad 63.000 tegen 25.746 ad 134.000 in December 1930. Jan.Dec. werden uitgevoerd 354.717 paar ad 1.595.000 tegen 449.062 paar ad 2.568.000 Jan.—Dec. 1930. Een schitterende verhouding dus tus- schen in- en uitvoer, waarbij nog in aan merking moet genomen worden dat de uitvoer alleen in de eerste maanden van 1931 nog van eenige beteekenis was. Sindsdien kwamen óveral de verhoogde invoerrechten en de gedeprecieerde valuta! De contingenteering van schoenen in België. Van bevriende zijde zendt men ons een Belgisch blad, waarin wij lezen dat de ministerraad van België zich heeft bezig gehouden met de bespreking der- verschillende industrieën, waarvoor bescherming gevraagd wordt. Wat de „schoenen" betreft, is het zoo goed als zeker dat het gouvernement niet zal tus- schenbeide komen, waar het duidelijk is dat hier van geen dumping sprake is. Postavond op 6 Febr. 1932. Naar men ons van bevoegde zijde me dedeelt, zal het duo Didden-van Enge len op den Postavond optreden met een geheel nieuw repertoire. Het bal zal ver zorgd worden door een zevental muzi kanten van de bekende fanfare „St. Ce cilia" uit Ammerzoden. Dit ensemble, hetwelk reeds jarenlang op verschillen de groote en kleine plaatsen in den lan de met prima dansmuziek optrad, zal de modernste dansen (op verzoek natuur lijk ook andere), ten gehoore brengen. ie iets meer van deze muzikanten wil weten, stemme Vrijdag 29 Jan. z'n toestel af op Huizen. De fanfare „St. Cecilia" zal dan 46 uur een concert geven. De solisten, die daarbij optreden, verwachten wij ook op den Postavond. Dezer dagen zal met den kaartverkoop aan huis begonnen worden. Nadere gegevens omtrent deze uitvoe ring zullen nog volgen. „Im Westen nichts Neues". Wij praten eigenlijk allemaal wel eens over oorlog, die groote verschrikking, waarvan elk mensch zulk een afkeer heeft. Maar toch zijn er in ons gezegend land je gelukkig nog maar zoo weinigen die ooit zelf hebben meegestreden en zelf de menschenslachting aan het front heb ben meegemaakt. Voor dezen heeft Re marque zijn boek „lm Westen nichts Neues" geschreven, dat zoo gretig gele zen werd dat het spoedig over de ge- heele beschaafde wereld werd verspreid. En voor hen is thans ook de film op den grondslag van het boek gemaakt, want zonder dat men deze ellende gezien heeft, kan men zich er niet het gering ste denkbeeld van vormen. De werkelijkheid van den oorlog moet zoo verschrikkelijk zijn, dat zij onmo gelijk is weer te geven en toch heeft men kans gezien in dezen film deze helsche werkelijkheid wonderlijk dicht te bena deren. Vele oorligsfilms hebben we ge zien, maar zooals deze was toch geen enkele, want in de vroegere moest toch een element, dat misschien het meest aangrijpende is, ontbreken: het geluid, de rauwe angst- en wanhoopskreten dier stervende jonge soldaten. Hierdoor heeft men dezen film een afschrikkende realiteit gegeven, die in staat moet zyn elkeen iets inee te geven van het geen er zich aan het front afspeelt, om hen zoodoende met een innigen afkeer van deze verschrikking te vervullen. Het is moeilijk eenige impressies uit dit machtige filmwerk te geven; van be gin tot eind is het een aaneenschakeling der oorlogsellende, af en toe afgewis seld door een meer idyllisch soldaten- tooneeltje. Wij zien een leeraar in een gymnasium met vuur voor het vaderland zyn leerlingen aanwakkeren om mee te gaan om voor Duitschland te stryden. En allen trekken zy op, doch terugko men doen zy niet, een voor een worden zy door de vijandelijke kogels getroffen. Wy zien aan het front de linies opruk ken en de jonge mannen een voor een vallen, tot tenslotte de achterste linies over de lyken van hun voorgangers de loopgraaf nemen; dat is misschien het verschrikkelijkste tafereel, dat man-aan- man-gevecht met dolken en geweerkol ven. Wij zien ook de angst en wanhoop van hen die pas het front bereiken, die enkelen zelfs zoo aangrijpt dat zij waan zinnig hun dood tegemoet treden. Doch hoe meer der makkers de soldaat heeft zien vallen, hoe harder hij wordt tegen deze verschrikking. Toch blijft er in Paul Baumer nog diep-menschelyk gevoel, hetgeen wy zien als hij zijn tegenstander, die met hem een schuilplaats had opgezocht, ge dood had, omdat hij anders zelf gedood zou zyn. Dan zijn er de scènes in de hospita len, waar een verpleegde door een on voorzichtig woord van een zijner vrien den bemerkt dat men hem zyn been heeft afgezet. En het slot is dat Paul Baumer, de eenige uit de gymnasium club, die nog in leven was, valt door een verraderlijk schot van den vijand. Dien dag was er „Tm Westen nichts Neues", want wat beteekent dit eene leven in de ze menschenslachting, een leven dat el ders zooveel beteekenis had, dat de hoop was van een huisgezin? Het zyn slechts enkele weinige indruk* ken, wy zouden er nog tallooze kunnen geven, maar waarom? Men moet zelf de film gaan zien, wil men er zich eenigen indruk van vormen. In woorden is dat niet uit te drukken. Een anti-oorlogsfilm, sterker, harder, realistischer dan ooit gemaakt is, dat is „lm Westen nichts Neues". En hy heeft juist door deze schier volmaakte wer kelijkheid de verdienste ieder mensch een eeuwigen afkeer van den oorlog in te prenten. Dat zal men zelf bemerken als men gebruik maakt van de gelegen heid, door de „Witte Bioscoop" geboden om dezen film te gaan zien. iltaadhuisbouw. Op de laatstgehouden algemeene ver- j gadering der afdeeling der ARKA wer den de leden uitgenoodigd eens een kijk je te komen nemen naar het in aanbouw 4 zijnde gemeentehuis, onder deskundige voorlichting. Deze excursie nu zal plaats hebben heden Zaterdagmiddag ten half drie. Sociale avond. Naar bekend mag lieeten, zal er Zon dag 24 Januari 1932 in de parochie van O. L. Vr. Onbevlekt ontvangen een socia le avond gehouden worden waarbij me dewerking wordt verleend door de Bossche tooneelclub „St. Willibrordus", Als spreker zal optreden de heer J. van Genabeek, secretaris der Bossche Dioce sane Propaganda Centrale. Het doel is vooral om het leekenapos- tolaat te bevorderen. In onzen tijd klinkt steeds meer dringend de eisch, dat elk ontwikkeld katholiek in staat moet zyn zich rekenschap te geven van zyn ge loof om de aanvallen te weren die van alle kanten tegen zyn godsdienstige op vattingen worden gericht. Het is dan ook noodig de noodlottige werking van het onchristelijk gif in woord en daad ons bedreigend, met alle ons ten dienste staande middelen tegen te gaan. Een dier middelen is geweest en moet nog zyn de geloofsverdediging van de daad. Dit is een der beste midde len tegen de dreigende vyanden, omdat het eerst ons zelf persoonlijk beter maakt, ons brengt tot zelfheiliging en daardoor meer geschikt maakt tot het apostolaat van de daad. Moge de sociale avond van Zondag hiertoe iets bijdragen. Chr. Gymndetiekvereeniging Kracht en Vlugheid". Bovengenoemde turnvereeniging, die vanaf 1 December zonder turnzaal is ge weest, is er thans, na een rustperiode van hyna twee maanden, in geslaagd in v.m. Besoyen een geschikte zaal te hu ren, zoodat waarschijnlijk Donderdag 28 dezer de repetities weer zullen aan vangen (zie de agenda in de Echo van a.s. Woensdag). Het ligt thans in de be doeling naast de bestaande damesafdee- ling nog een afdeeling op te richten vo'oi meisjes beneden 14 jaar. Meisjes die tot deze afdeeling wenschen toe te treden, kunnen zich opgeven by J. S. v. d. Ham men, zoo mogelijk voor Maandag 7 uur namiddag. MIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIH Z geheel origineele behandeling Z f 10.- 2 Beide beslist gegarandeerd 2 COR. VAN DE WIEL, 2 Z Dames- en Heerenkapoer Z Z Naasl het Postkantoor Tel 8 Z 2 Waalwijk. 47606 2 Gouden Huwelijksfeest. Op Zaterdag 6 Februari zullen de echtelieden Johannes Bouman en Louise Bouman-Bogaerts den dag herdenken dat ze voor 50 jaar door het huwelijk met elkaar werden verbonden. Bereids is door de buurtcommissie begonnen om dien dag voor de beide nog zeer krasse oudjes tot een echten feestdag te maken. Zoo wordt begonnen met op 30 Januari a.s. in de concertzaal „De Lin deboom" alle kinderen uit de buurt te onthalen. Ook zal daar optreden de be roemde goochelaar „Waerlardi" uit Am sterdam met de allernieuwste goochel toeren, en in de pauze worden eenige komische voordrachten gegeven, speci aal voor kinderen. Alles wijst er op dat de geheele buurt flink feest zal vieren ter gelegenheid de zer gouden bruiloft van de in de geheele buurt zeer geziene menschen, terwijl er nog eenige huurlieden zijn die hun zil veren bruiloft hebben medegevierd. Nog een bijzonder feit mag vermeld, n.l. dat op dienzelfden dag het 25-jarig huwelijksfeest van de oudste dochter des huizes herdacht wordt. Kortom, er zal feest zyn in de le Zeine, want ieder een sympathiseert met de echtelieden Bouman-Bogaerts. „Groene Kruis". De jaarvergadering van het „Groene Kruis" te Waalwyk zal gehouden wor den op Dinsdag 26 Januari a.s. des avonds 8 uur in het Wykgebouw, Mr. v. Coothstraat. Verloting. Van de groote verloting der T.B.C.- avonden zijn nog slechts twee hoofd prijzen afgehaald: No. 2 theekast C. van Loon, No. 3 Lamp fam. Bataille. Het rfjwiel wacht dus nog steeds op den winnaar. Inlichtingen bij Mevrouw Schaap. mm ooo« Bossche Diocesane Bond van Molenaars, Graan- en Meelhandelaren. A.s. Zondag 24 Januari a.s. zal eene algemeene vergadering van bovenge- noemden Bond gehouden worden, waar toe alle molenaars, middenstanders en besturen van boerenbonden worden uitgenoodigd, in 't gebouw van den R.K. Kunstkring te Oisterwijk, des nam. ten half drie. Als sprekers zullen optredenDe Wel- Eerw. heer N. A. Bijnen, plaatselijk ad viseur van den Boerenbond, van den Werkliedenbond en diocesaan adviseur van den R.K. Molenaarsbond, met 't on derwerp: Samenwerking der standen en standsegoisme; De heer W. Sassen, vooraanstaand man in de sociale beweging, Lid der Prov. Staten, met het onderwerp: Mid- denstanders van Brabant, let op Uw zaak. Niet toelating als raadslid. Met vernietiging van de beslissing van Ged. Staten van Noord-Brabant heeft de Kroon gehandhaafd het besluit van den j raad der gemeente Made c.a., waarbij I A. van Beek niet is toegelaten, als lid van dien raad. Overwogen werd hierbü I, dat v. Beek als opperbrandmeester on dergeschikt is aan het gemeentebestuur I en als zoodanig als ambtenaar moet worden aangemerkt en dat daaraan niet afdoet of door hem voor die functie al dan niet een belooning wordt genoten. Brand „De Regenboog", Tilburg. Naar ons uit goede bron wordt mede gedeeld, heeft de Stoomververij en Che mische Wasschery „De Regenboog" te Tilburg, aan hare diverse filialen hier te lande het volgend telegram verzon- den: „Dank onze reserve-machines is af levering wederom normaal. Directie Regenboog." Het zal voor de talrijke clienten welke aldaar goederen ter bewerking hebben gegeven, een voldoening zijn te lezen, dat het bedrijf dus hoegenaamd geen stagnatie ondervond. Lederwerke Wieman. De Lederwerke Wieman A.G., Ham burg, stelt voor over het afgeloopen boekjaar een dividend van 10 pGt. uit te keeren. Een gratis reis naar Amerika. Ford-film. De N.V. A. de Graaff Co.'s Automo bielhandel, official Ford Dealer alhier, biedt aan een gratis reis naar Amerika, echter in den vorm van een film betref fende de geweldige Ford-fabrieken. De ze voorstelling zal plaats hebben a.s. Maandagavond in de concertzaal „Mu sis Sacrum" van Hotel De Twee Kolom men alhier. Wy twijfelen niet of aan belangstel ling zal het niet ontbreken en wij raden geïnteresseerden, die nog niet in het be zit zyn van een toegangskaart, aan, zich aan te melden ter verkrijging van een toegangsbewijs bij de firma de Graaff. Het zal heslist een zeer interessante avond zijn, zoowel voor automobiellief- hebbers als anderen. Bat'a in de put. Bat'a, de afgod van „Het Volk", de man van de lage prijzen, de hooge loo- nen, de rustelooze fabricatie en de ei gen winkels, zit in moeilijkheden. Dat blijkt uit een bericht in de „Wiener Abend". De tolmuren in de omliggende staten hinderen de Zliner fabrieken in den afzet. Toch heeft Bat'a die fabrie ken laten doorwerken. (Dat was h\j aan zijn „fut" verplicht). Hij heeft nu reeds een voorraad van acht millioen paar schoenen. Wanneer de afzetont- wikkeling zoo doorgaat, moet Bat'a voor de eerste inaal tot sterke produc tiebeperking overgaan. Er worden nu de laatste weken krach tige pogingen gedaan de omstandighe den meester te worden. Bata is volgens de persberichten een wereldreis gaan doen om den in de schoenfabricatie nog niet voorgekomen acht-millioen- paren-voorraad, dat de geheele Euro- peesche en een deel der overzeesche behoefte zou kunnen dekken, kwyt te raken en nieuwe afzetgebieden te ver overen. Zuur bier! En of de re clame in de pers ook noodig is! V.v.d.S. Nat Crisis—ComHé. Het Crisis—Comité ontving de laatste dagen o m de volgende giften van ingezetenen 20 mud steenkolen, aardappelen, een partij wollen dekens en schoenen. Wij vertrouwen dat dit mooie voor- beeld door vele handelaren en fabri. kanten gevolgd zal worden.

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 9