■NTÉCHO KH HEf ZUIfltH De Man zonder vrees. Lu xor-Bioscoop. ren BRAND L 8 Woensdag 27 Jaü. 1931. 55e Jfg. tweede blad. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 27 Januari 1932. >goet intro 1 daai k ooi vord TEI1 i ei Bezichtiging Raadhuis. da Zaterdagmiddag werd als vervolg op d- indertijd gehouden vergadering der Dl/ afdeeling Waalwijk van A.R.K A.door l\|\Je |eden dezer vereeniging en enkele dere genoodigden het nieuwe raad huis onder de deskundige leiding van den opzichter van den bouw. den heer a de Hoop, bezichtigd. In het Bouw bureau op het terrein kwamen de ge. oodigden te half drie bijeen, en uit je groote opkomst bleek hier al wel elk een belangstelling er onder de «fajlwijksche ambtenaren voor de bezichtiging bestond. Onder de aan wezigen zagen wij den WelEerw. heer Sanders, adviseur der A.R.K.A., de beide wethouders, verschillende ge- j,: eenteraadsleden. de inspecteur der Eli belastingen, de ontvanger derregistra tie e. m. a. autoriteiten. De aanwezigen werden verwelkomd door den heer G. P. v. Huiten, voor zitter van de vereeniging, die na enkele woorden gezegd te hebben over het karakter van het gebouw de leiding overgaf aan den heer de Hoop. Deze herinnerde aan de vergadering van 15 Dec. waar hij de liefde voor den arbeid heeft besproken. Tijdens de discussie is toen het gesprek gekomen op het raadhuis, waarin zich de stel lingen die spr. toen verdedigd heeft joo mooi in de practijk uiten. Spr. verheugde zich er dan ook over thans zulk een mooie gelegenheid te hebben een stuk werk te doen zien, dat ook den arbeider die eraan gewerkt heeft, voldoening geeft. De heer de Hoop gaf een korte schets van het karakter van Krophollers bouwwerk. Hij wees er met nadruk op dat Krop holler zich niet gebaseerd heeft op een oude bouwwijze, zijn werk kan niet onder een bepaalden stijl gerang schikt worden en het bevat eigenaar digheden uit alle vroegere stijlen, zoo wel uit Romaansch en Gothiek als uit Renaissance. Hoofdzaak i9 hier voor den bouw meester geweest waartoe zijn werk moest dienen en aan welke eischen het moest voldoen. Na deze korte uiteenzetting noodigde spr. de aanwe- zigen uit tot bezichtiging van het ge bouw. Met groote belangstelling werden de explicaties die door den heer de Hoop werden gegeven gevolgd. Waar wij kort geleden nog de verschillende ijzonderheden uitvoerig hebben be schreven, meenen wij wat dit betreft niet meer in herhaling te behoeven tre den. Vooral het groote wapen dat men thans in den voorgevel inmetselt trok aller aandacht. Deze middag mag uitstekend geslaagd heeten en heeft ongetwijfeld de be langstelling voor den bouw nog aan- merkelijk verhoogd, hetgeen wij wel ochten constateeren uit de vele waar- deerende opmerkingen die gedaan erden. Uit dit oogpunt zou het mis- chien overweging verdienen dat ook de overige gemeentenaren worden in slaat gesteld onder deskundige voor- ichting eens nader met het gebouw kennis te maken. en nt. er ters, bij: (t. ppen le be; ■antie het gebied der eeuwige sneeuw*. Er was flinke belangstelling voor de lezing die de heer Kees Verwiel Vrijdagavond over bovenstaand onder, werp voor de Waalwijksche Ontwikke- llngsclub hield. De heer Verwtel had, zooals hij in zijn Inleiding zeide, juist dit onder werp gekozen daar de geomorphologie M in Nederland een in 'I algemeen nog onbekende en daardoor onbeminde lak van wetenschap is. Hij nam juist dit geomorph. onderwerp, daar ver schillende aanwezigen wellicht reeds hebben kennis gemaakt met Zwitser land, het, klassieke land in Europa Ier bestudeering dezer stof. Spr. kwam hierna tol zijn eigenlijke onderwerp, waarbij hij de verspreiding der gebieden van eeuwige sneeuw over de aards naging. In deze gebieden jj de sneeuwval grooter dan de smel- jtog en verdamping. De gletschers en «lawinej verrichten ln deze streken U^l'de taak als bij ons de rivieren, ■Wfzorgen n.l. voor den afvoer van de ■■meeuw, welke zich anders tot in het oneindige zou ophoopen. In het kort werden vervolgens de rawlnes behandeld, dit zijn in het «Qfnooggebergte geregelde verschijnselen, '■wwaarom men dan ook getracht heeft maatregelen te nemen om de sneeuw- Itortingen en hun gevolgen te voor- iomen. "Spr. kwam hierna tot de gletschers, en toonde eerst aan hoe de versche, \osse sneeuw overgaat ln grofkorrelig gletscherljs, om daarna de verschillende blondere verschijnselen en gletscher- II lypen nader te beschouwen. I» In het kort ging spr. na welken /ovloed de gletschers op het aard oppervlak gehad hebben, waarbij hy er terloops op wees dat de gletschers In vroegere perloden der aardge- schledenis (z.g. Ijstijden) een veel grooteren omvang hadden, Ook op de vorming van ons land heeft dit land- Ijs een zeer grooten invloed gehad. Spr. hoopte tenslotte door deze lezing meerdere belangstelling voor een dergelijk onderwerp te hebben opgewekt. De hoogst belangwekkende lezing, die door tal van afbeeldingen werd verduidelijkt, werd door de aanwezigen met de grootste aandacht gevolgd. Bij de discussie werd o.m. gesproken over de positie die het aardrijkskunde- vak op onze scholen inneemt. Onder de aanwezigen zagen wij verschillende donateurs, waaruit wij tot ons genoegen constateerden dat ook bij hen steeds meer belangstelling voor de maandelyksche bijeenkomsten bestaat. Sociale avond te v.m. Besoijen. Zondag werd in de patronaatszaal te v.m. Besoijen een sociale avond gehou den, uitgaande van de Algemeene R.K. Propagandaclub .Voor God en Vader land". De zaal was zoo goed als geheel bezet toen de voorzitter der vereeniging, de heer P. Brekelmans, metdenchris- telijken groet de vergadering opende, en de aanwezigen, waaronder talrijke heeren geestelijken, welkom heette. Hij sprak er zijn voldoening over uit zoovelen in de zaal aanwezig te zien, die aan den oproep der vereeniging hebben gevolg gegeven en wees er op dat ieder katholiek verplicht is het werk van het leekenapostolaat uit te oefenen. Hierna trad op de Bossche tooneel- club St. Willibrordus met het tooneel- spel .De Vloek van een Roeping', waarmede zij een uitbundig succes oogstte. Dat het stuk in den smaak van het publiek viel, bleek overduidelijk uit het gulle applaus waarmede de spelers na elk bedrijf beloond werden. Er werd door deze dilletanten uitste kend spel gegeven, en ah wij een enkele persoon willen noemen dan i9 het Henk, die zijn moeilijke rol uit stekend vertolkte en voortdurend de figuur was waarom zich alles afspeelde. Ook het stuk was voor deze gelegen heid goed gekozen. Alles bijeen een zeer geslaagde uitvoering, waarbij voor al ook de ensceneering van den brand in het eerste bedrijf te roemen viel. In de pauze na het eerste bedrijf werd een propagandarede gehouden door den heer J. van Genabeek, se cretaris der Bossche Diocesane Propa- gandacentrale, die een schildering gaf van onzen donkeren tijd, die geen tijd is van blijde hoop, maar van zware stormen. In deze duisternis moet het licht des geloofs schijnen, vooral ook in den vorm van het leeken-apostolaat Spr. vroeg zich af of het communisme zich ook buiten de grenzen van Rus land zou gaan uitstrtkken. Hij ging dan terug tot het uitbreken van den oorlog in 1914 toen er ook voor ons land gevaar dreigde toen keerde men wel terug naar de kerken, ook zij die vroeger spotten met het geloof en er eenvoudig niet aan dachten. Maar niet zoodra was het gevaar weer geweken, of de oude toestanden keerden weer en men bekommerde zich niet meer over geloofszaken. Nu weer zulk een onzekere, moeilijke tijd is aangebro ken moet spr. echter constateeren dat diegenen die het geloof propageeren nog zoo schaars zijn. Harde woorden sprak hij over de bandeloosheid en verwildering der jeugd, die zelfs stem men doen opgaan van een terugkeer naar het heidendom. Spr. haalde uit latingen aan van Prudhomme en Boissevain, die weerklank moeten vin- den en nader brengen tot God. Daarna liet spr. zijn blik gaan over het werk der tegenstanders, die even min stil zitten en steeds meer veld winnen. Met cijfers illustreerde spr. de aanwas der communistische partij in de laatste jaren, en het intense propaganda-werk door middel van cellenbouw en per9 (de 40 strijdbladen). Ook wees spr. op de machtige pers waarover de S.D.A.P. beschikt. Als weermiddel hiertegen bepleitte spr. het leeken-apostolaat, de uitbrei ding der kath. pers en verschillende instellingen als Retaitewerk, H. Fami lie, Kruisverbond en Propaganda- clubs. Vooral dit laatste heeft in het bisdom den Bosch grooten ingang gevonden, er zijn nu 61 club9 met totaal 1460 leden. Tenslotte hoopt spr. dat ook de club in Waalwijk zich spoedig zal uilbrei den, en dat ook in de andere parochies van Waalwijk dergelijke vereenigingen zullen worden opgericht, want ook Waalwijks jongelingen mogen niet achterblijven. Met een hartelijk applaus werd de heer van Genabeek voor zijne met geestdrift voorgedragen rede beloond, en de voorzitter maakte zich tot tolk der vergadering door hem dank te brengen. Hij meende er niets meer aan te behoeven toevoegen en was er van overtuigd dat alle jongelingen nu wel de noodzakelijkheid van het lid maatschap der vereeniging zouden inzien. Spr. deelde nog mede dat deze week gelegenheid wordt gegeven zich al9 lid op te geven, terwijl nogmaals een collecte zal worden gehouden. Het geheel was een zeer geslaagde avond, die er het zijne toe zal bijdragen de propaganda-club in haar vruchtbaar werk te steunen. Ford film. Voor de Ford-fiim die Maandag avond In Musis Sacrum werd vertoond bestond een buitengewone belang stelling. De zaal was overbezet, zoodat velen zich met een staanplaatsje moesten tevreden stellen. Door den vertegenwoordiger der Ford fabriek te Rotterdam werden de aanwezigen verwelkomd en werd een woord van dank gebracht aan de N V. A. de Graaff en Co's Automobiel handel alhier, door wier bemiddeling de film vertoond werd. Spr. gaf hierna een korte levens schets van den stichter dezer reus achtige onderneming, den boerenzoon Henri Ford en wijdde enkele woorden aan het productie systeem in de Ford fabriek. Alles, tot zelfs het gietwerk geschiedt op den transportband. De productie-snelheid in deze onder neming is zoo groot, dat het ruwe erts, dat 't Maandags aan de fabriek Is de alarmkreet welke men hoort ln de geweldige brandweeifïlm In de hoofdrol de beroemde acteur HARRY PIEL. Deze week in de wordt aangevoerd reeds's Woensdags, na een bewerking van 50 uren In het product is omgezet. De film gaf een uitstekend beeld van het koortsig snelle werk ln de geweldige fabriekshallen, waar de machines a h.w. opeengepakt staan. De aanwezigen kregen een grooischer indruk van deze wereldonderneming, die in staat is 10 000 wagens per dag af te leveren. Achtervolgens werd het geheele fabricageproces van de Ford doorloopen, vanaf de winning der ertsen en steenkolen in Ford's mijnen, totdat de wagen kant en klaar den transportband verlaat. De eigen electrische centrales en de glas fabrieken, waar het onbreekbare triplex-glas wordt vervaardigd, werden hierbij niet vergeten. Na de pauze kregen we een blik In de Ford-vliegtuigér.fabi leken, met het grGotsche vliegveld en de machines van Ford's eigen luchtlijnen. Tot slot werd in een fi'my je geloord waartoe de Ford wspen Inpraat is. Wij zagen den Engelschman Alexander bij zijn beklimming van der. Ben Nevis, een prestatie die nog door geen anderen wagen is herhaald en waardoor de deugdelijkheid van de Ford over duidelijk bewezen is. In de pauze werden onder de aan wezigen exemplaren verspreid van het bekende tijdschrift Ford-wereld, terwijl gramofoonmuziek van de fa, Mulders-Sars afwisseling bracht. Het was een zeer geslaagde Ford avond, waarvoor ook van bulten Waalwijk groote belangstelling was Alg. Groene Kruis. Het Alg. Groene Kruis hield gisteren zijn jaarlijksche algemeene vergadering, die niet zoo druk bezocht was als gewoonlijk. Ir. zijn openingswoord herinnerde de voorzitter, de heer van Gent, aan het algemeene karakter van het Groene Kruis, de vereeniging, die ons ln staat stelt onzen evenmensch te helpen en bij te staan. Hij besprak de verschillende instellingen van het Groene Kruis en memoreerde de ver mindering van het sterftecijfer in Nederland, waarop ongetwijfeld het werk van het Groene Kruis en derge lijke vereenigingen van invloed is geweest. Spr. sprak de hoop uit, dat ook deze vergadering zou bijdragen tot groei en bloei van het Groene Kiuis. De secretaris, de heer Wildeman, leest vervolgens de notulen voor, die onveranderd worden goedgekeurd, ln zijn jaarverslag wijst de secretaris erop dat ook het Groene Kruis dit jaar onder de ongunstige tijdsomstandig heden te iijden heeft gehad, er is dit jaar een nadeelig saldo. Overigens verkeert de vereeniging in goeden welstand. Door de wijkverpleegster, zuster Roos, werden 2614 bezoeken afgelegd, van het Consultatiebureau, dat in den loop van het jaar werd overgeplaatst naar het St. Nicolaas— Ziekenhuis, werd een druk gebruik gemaakt. Dit jaar kwam de atdeeling huiszorg tot stand, die in een lang gevoelde behoefte voorziet, en werd tevens een afdeeling van het Groene Kruis opgericht te Drunen, waartoe alle daar gevestigde Protestantsche gezinnen toetraden. Uit het finantieel verslag van den penningmeester blijkt dat de inkomsten hebben bedragen I 2573.80 de uitgaven f 2616 20 Nadeelig slot t 42.40 De rekening van het wijkgebouw is aan inkomsten f 1737.31 uitgaven f 1182 19 Voordeelig slot f 595.12 Op het wijkgebouw rust nog een hypotheek van t 8050. Namens de kascommissie deelt de heer Bonis mede, dat boeken en be scheiden in orde zijn bevonden. De voorzitter dankt zoowel den secretaris als den penningmeester voor het vele werk in het belang der ver eeniging verricht en deelt nog mede dat dank zij den ijver van het daar voor Ingestelde dames—comiié; de ge houden T.B C avonden de respectabele som van f 1250 hebben opgebracht voor de kas van de gezamenlijke T.B.C.—commissie, waardoor deze commissie in het komende jaar in de gelegenheid is gesteld een grooter aantal kinderen naar vacantlekolonies uit te zenden. Daarna volgt verkiezing van drie bestuursleden wegens periodieke aftre ding van Mevr. Dodenhuis en den heer Versteeg, terwijl in de plaats van Mevr. Nleuwland, die de gemeente metter woon gaat verlaten, een nieuw lid in het bestuur moet worden gekozen. De beide aftredende leden worden met nagenoeg algemeene stemmen herkozen, terwijl in de vacature de heer Goud- berg wordt gekozen, die zijne benoe ming aanneemt. De voorzitter dankt nog Mevr. Niéuw- land voor de vele goede diensten het Groene Kruis als bestuurslid bewezen. Bij de rondvraag stelt de heer Hartog nog eenige vragen betreffende de Consultatlebureaux voor zuigelingen, die door den secretaris worden beant woord, waarna de vergadering door den voorzitter wordt gesloten. In Westen Nichts Neus. De film „lm Westen nichts Neu9* die van Vrijdag tot Maandag in de Witte Bioscoop liep is door ongeveer 2000 bezoekers aanschouwd. Wel een bewijs dat er geweldige belangstelling voor deze oorlogsfilm was, en... dat er nog menschen genoeg zijn die geld aan een bioscoopvoorstelling kunnen uitgeven. Bijz. Vrijw. Landstorm. In verband met de radio uitzending der vergadering van 't vrijwillig land. stormkorps „Stelling Amsterdam", die hedenavond van 8 uur tot half elf over de golflengte 298 M. zal plaats hebben, is aan de leden der bijz. vrijw. landstorm-afdeelingen Waalwijk, Baard wijk en Besoijen, een circulaire gezon- den, waaraan het volgende is ontleend Zooals U misschien in de dagbladen zult hebben gelezen, wordt 27 Januari, te Amsterdam een vergadering gehou den van het vrijwillig landstormkorps „Stelling Amsterdam", welke vergade ring per radio zal worden uitgezonden. Het behoeft niet te worden gezegd, dat het volgen op de radio van deze vergadering, voor de leden van den bijzonderen vrijwilligen landstorm ten zeerste is aan te bevelen. Immers, het is niet voldoende voor de goede zaak, dat men alleen in naam lid van deze organisatie is; men moet ook innerlijk doordrongen zijn van het nut dezer instelling en van de kracht, die daarvan behoort uit te gaan. Daarnaast is het ook van belang, dat ook niet-leden, dus buitenstaanders, eens te hooren krijgen, welke groote belangen door den bijzonderen vrij willigen landstorm worden gediend. In deze overtuiging doen wij een beroep op alle leden onzer afdeelingen, om de genoemde vergadering door de radio te volgen en ook anderen tot het volgen daarvan aan te sporen. Zoo doende zal wellicht belangstelling voor het instituut van den bijz. vrijw. land- storm worden opgewekt bij hen, die daarvan nog geen lid zijn. De verga dering is trouwens bedoeld als een grootsch opgezette propaganda.avond, waaraan ieder lid van elke afdeeling zijn depl behoort te dragen. Deze medewerking zal voornamelijk hierin bestaan, dat men zooveel mogelijk ieder in zijn kring bekendheid geeft aan het uit te zenden program- ma. Ten slotte spreken wij de hoop uit, dat deze radio-uitzending er toe zal bijdragen, dat velen zullen toetreden als lid onzer organisatie en dat degenen onzer, die wel lid daarvan zijn, doch niet of niet voldoende zijn doordron gen van het groote en ernstige doel daarvan, een beteren kijk op een en ander zullen krijgen en van leden in naam leden door de daad zullen worden. Geslaagd. Op de examens gehouden door Jury Central de Mus'que le Brussel slaagde voor Piano (theoretisch en practisch) Mej. F. IJzerman» alhier. Zij genoot hare opleiding van Jan Verhoeven, Klavierleeraar te Rotterdam. Liedertafel Oefening en Vermaak Door omstandigheden bulten de Liedertafel zelve zal dit jaar het tradiiioneele 2e winferconcert niet in Januari plaats vinden. Inplaats hiervan zal Oefening en Vermaak 2en Paaschdag een groot concert geven met mede weiking van 'n prima soils!aldus geen afstel maar slechts een uitstel van ruim één maand, zoodat het gewone winterprogamma onverminderd wordt gegeven. Met Vastenavond geeft de liedertafel wederom 3 sobées amusantes, welke voirige jaren zulk een druk en gezellig verloop hadden. Het bestuur heeft waardevolle prij zen beschikbaar gesteld voor het mooiste dames- en heerencostuum en voor gecostumeerde paren. H.H. Honoraire leden genieten op deze soitées wederom dezelfde rechlen als vorige maal. Een prima Jaszband zal voor de noodlge carnavals—stemmfng zorg dragen. Wij komen op deze avonden nog nader terug. Voor bovengenoemd Paaschconcert heeft het Mannenkoor onder de alles zins bekwame leiding van den heer Gerritsen een geheel nieuw programma in studie. Voorbarig bericht. In de Prov. N Br. en Bossche Crt. van gisteren leest men het volgende bericht WAALWIJK. 26 Jan. De WelEd. „heer Christ alhier is benoemd tot „2e directeur van de Liedeitafel „Oefening en Vermaak". Het bestuur der liedertafel Oefening en Vermaak verzoekt ons met nadruk dit bericht tegen te spreken, als zijnde onwaar, althans zeer voorbarig. De feiten zijn alsvolgtDevooizitter der liedertafel heeft met den heer Notaris Christ onderhandeld aangaande een benoeming tot 2de directeur. Deze bespreking droeg echter een nog zeer voorloopig karakter en een schriftelijke bevestiging van het onder houd heeft het bestuur nog niet ont vangen. Trouwens moet een 2de directeur door de algemeene vergade ring der leden worden benoemd, hiervan is nog geen sprake, daar den meesten leden nog niets van de be sprekingen met den heer Christ bekend is en eerst op de repetitie van Zondag vermoedelijk een besluit kan worden genomen. Het behoeft geen betoog, welke onaangenaamheden van dergeiyke voorbarige berichten voor de be trokkenen het gevolg kunnen zyn. Snel diensten H.B. Met belangstelling vernemen wij dat door de NV. Hollardsche Buurtspoor- wegen op de trajecten 's Bosch Waalwijk-Kaatsheuvel—Tilburg en Drunen—Heusden sneldiensten zullen worden ingelegd, waardoor het afleggen dezer trajecten belangrijk zal worden bekort. Vele reizigers zuilen dezen maatregel toejuichen. Men zie voorts achterstaande annonce. Ongeval. Vrydagavond geraakte de zware vrachtauto van den expediteur van Es alhier, bij het kruispunt by van Luxemburg te Dussen van den weg en zakte zoo diep naar beneden dat men aanvankelijk dacht, dat de auto zou omslaan, wat gelukkig niet gpbeurde Met een kraanwagen van de firma de Grazff alhier is de auto weer op den harden weg gebracht en kon toen. het was inmiddels 's nachts half twee geworden, op eigen kracht de reis voortzetten. Waalwijksche Biljartbond. Zaterdag 23 Jan j I. h?d in het café van den heer Th Lommers de vierde wedstrijd plaats tusschen de vereeni ging „de Schepper" en de vereeniging „D.V,0 gevestigd by den heer Joh van der Meys alhier. De uitslag hiervan luidt als volgt „De Schepper" Adr. Verhoeven pnt. 41 brt. 29 v P. Bergmans pnt. 44 brt. 44 A. Staats pnt. 65 brt. 24 Th. Lommers pnt. 100 brt. 38 Fr. Staats pnt. 45 brt. 25 M. Leenheers pnt. 31 brt. 24 Totaal pnt. 326 brt. 184 „D. V. O." O. Verhagen pnt. 75 brt. 30 H. Kootkar pnt. 75 brt. 45 A. Mutsaers pnt. 75 brt. 25 R. Pulles pnt. 81 brt. 38 A. de Gouw pnt. 100 brt. 26 C. Verhagen pnt. 100 brt. 25 Totaal pnt. 506 brt. 189 Hoogste Korpsserie. Fr. Slaats „Ons Genoegen" le drietal 44 p. P. Verhagen „D.V.O." 2e drietal 21 p. Vergadering van den Bond van mole naars en graanhandelaars te Olsterwijk protest tegen het optreden der CH.V. te Vechel. Bovengenoemde Bond, bestaande uit de kringen Cuyk, Veghel. Maas en Waal, Nijmegen, Oss, Den Bosch, Til burg, Eindhoven en Helmond, aange sloten bij den R K. Molenaarsbond St. Victor, Nat. Vereeniging van molenaars en graanhandelaars hield Zondagmid- dag om half drie in het gebouw van den R K. Kunstkring te Oisterwyk eene algemeene ledenvergadering, waartoe niet alleen de molenaars, doch ook alle middenstanders en besturen der boerenbonden waren ultgenoodlgd. Ds vergadering was zeer druk be zocht. De voorziiler de heer Fr. v. d. Reljt uii Made wees in zijn openingswoord op den wantoestand die voor de mo lenaars geschapen is, door, zooals hy zich uitdrukte, „de machtswellust van de C( operatieve Handelsvereniging van den N.C B." Deze coöperatie stichtte o.a. ver schillende graan maalderyen, betoogde spreker, waardoor verscheidene mole naars thans reeds het bestaan onmoge lijk Is gemaakt. In 1914 kwam op initiatief van den onvergeteiyken boe- renapostel Pater Van den Elzen en den bondsadvlseur van den midden stand dr. Van Beurden een contract tot stand tusschen den N.C.B. en de molenaars. Dit contract werd April van het vorig jaar opgezegd en sindsdien is er een toestand geschapen, die niet langer te tolereeren is. De Handelsvereniging van den N.C.B. te Veghel streeft naar 't verkry§er\ van een monopolie en de machtswellust, welke zy daarby ten toon spreidt is volstrekt niet ln. over eenstemming te brengen met de chris telijke beginselen. Het is te betreuren, dat de leiders van den N.C B. zich blijkbaar niet verzetten tegen deze actie van de Handelsvereniging. Spreker waar schuwt de boeren voor een monopolie van de Handelsvereniging en hy roept hen en de middenstanders op om schouder aan schouder met de mole naars op te trekken, om te voorkomen, dat nog grooter materieel en moreel nadeel wordt berokkend aan den mole naarsstand (Applaus). De Kringadviseur kapelaan Van Mol uit Tilburg, sprak vervolgens een woord tot de vergadering, waarby hy er op wees, dat de nood der molenaars hoog gestegen Is en dat er dringend verbe tering moet komen. Als alle standen elkaar ln christelijke rechtvaardigheid en liefde willen vindén kan dat ookl De weleerw heer N. A. Bynen, plaat- seiyk adviseur van een Boerenbond van den Werklledenh >nd en diocesaan adviseur van den R K. Molenaarsbond hield vervolgens een rede over „Sa menwerking der slanden en stands- egeïsme" waarin spreker aan de hand van de Katholieke Maatschappijleer en uitspraken van bekende kaïholleke sociologen aantoont, dat 't optreden van de Veghelsche Cc operatieve Han delsvereniging niet door den beugel kan. Dit optreden kan alleen een gevolg zyn van standsegeïsme, een erge ondeugd voor een katholiek. Volgende spreker, de heer W. Sassen, uit Geertruidenberg, liet ln 't algemeen het licht vallen op verschillende wan toestanden in onze maatschappij en gispte evenzeer de houding der Han delsvereniging van den N.C B Bij de hierna volgende debatten werd door een der aanwezigen de volgende resolutie ingediend: m'dden9tanders ln vergadering gehoord de inleidingen van den Weleerw. heer Bi|nen en den Welede- conclusies?""' k°men ,0'de vo,8ende Pn1htr„.Clat|Samenwerkln8 der standen i samenwerking op econo mlsch le«eln van R K. Siandsorgarisa. ties In onzen lijd vooral noodzakelijk Is Rnerenhnnrt8amenWe'l!i,'S lussch" den' geweigerd 1s: de" Molenaar3bn"d dve ^operatieve Handels- Ifid Pn 2 aan 8tandj»eRcïsme ïydt en zoodoende 'n gevaar u voor den Brabant-chen en Maas. en Waal- schen middenstand; v 4»e' ih 31 hu? optreden van de C. H. V. in lynrechte tegenspraak is met de Elzen 3n 8oerenapostel pater v. d. 5?. uat de C. H.V. op economisch terrein een dringende herziening be hoeft naar de richtlenen, aangegeven in de Encyck „Quadragesimo Anno". Deze resolutie werd met algemeent stemmen aangenomen D? K;'r,Rald:iSeuf' kapelaan van Mol. sprak een slotwoord. Ontslag Burgemeester, Bij Kon. besluit van 25 Januari is aan J. A. van Mil, op ,i|n verzoek mei Ingang van 1 Februari 1932 eer! vol omslag verleend als burgemeester der gemeente Erp. DRUNEN. Voor de leden v d Fa brieksarbaldersbond „St. Willibrordus" werd jl. Zondag ll'/2 uur de algemene jaarvergadering gehouden In het |on- genspatronaat. De Voorzitter opende de vergadering en heette allen welkom In het byzonder den heer Roestenberg uit Kaatsheuvel. Ook waren alle fa brieksmeisjes tegenwoordig, die door het bestuur waren uugenoodlgd. De heer A. v. d. Ge'd bracht verslag uit Het ledental is dit jaar met 3 toe genomen, de Inkomsten bedroeeen over 1931 f 43 92 in kas oo 1 fan. 1931, f 41.80 is tottal f 85 72 uitge geven f 52.84 blijft ln <as 32 88 Wegens den slechten toestand werd ia de Kerstmisweek geen contributie be taald, zoodat 11 60 minder werd ont vangen, voor de werkloozenkas werd ontvangen f 202, voor de Bondskas f 293.80 is totaal f 495 80; uitbetaald werd aan werkloozen 1 1381,30. Het verslag werd goedgekeurd. Verder werd medegedeeld, dat de volgende vergadering besluursverkle- zing zal plaats wegens aflr. van M Klerks en A v. d. G»ld. Candidaten- lijsten kunnen tot 7 Febr. wdrden ingediend. De leden zyn verplicht op den eersten dag der werkloosheid zich op te geven bij de arbeidsbeurs. Leden die een week achter zijn met de contributie, hebben geen recht op uitkeering. Ver volgens gaf dhr. Roestenberg een kort overzicht over de groote uitkee ring aan werkloosheid en wees verder op het groote algemeen belang der organisatie. Op de aanwezige arbeidsters deed spr. een beroep tot organisatie. De Eerw. kap. G ihdeman sprak ook nog een opwekkend woord en sloot zich bij de woorden van den spreker aan en hoopte dat allen aan de roepstem gehoor zullen geven. De Voorzitter dankte spreker voor zijn schitterende rede en sloot de verg. met den gebruikelijken groet. ELSHOUT. Algemeene Jaarvergade ring van de Coöperatieve Brandstof- fenvereenlging „Ons Belang". Het verslag over het afgeloopen jaar werd goedgekeurd en wees een batig saldo aan, dat gedeeltelijk aan de leden als dividend werd uitgekeerd. Verder werd besloten de kolen ln mindering te brengen. Het aftr. be stuurslid Th. v. d. Lee werd herkozen, als lid der contióie-commissie werd M. v. Dommelen herkozen, 't Kolen afryden werd gegund aan J. Hamers en P. Blekens voor 10 ets. per H L. In de algemeene vergadering van af gevaardigden der verschillende vak groepen. om te komen tot een bestuur raad, werd door de heer Haagers, Kringpropagandist, de werkzaam heden uiteengezet, waarna de volgende heeren werden gekozen|os. Verhoe ven, voorzitter R K.W.V., A. v d. Geld, M. Klerks. M. v. d. Lee, Fabrieksar- beldersbond, J Klerks, Th. v. d.Wie), W. de Man, Houtbewerkersboud, W. v. d. Wiel, Landarbeider, Joh. v. d. Wiel, Joh. de Man. Deze zullen binnen kort een vergadering houden. GEERTRUIDENBERG. Maandag 25 dezer gaf de harrtionie „Apollo' een in alle opzichten geslaagd concert in de zaal van Hotel Santbergen al- hier met medewerking van de heeren Connelissen en Boeren, humoristen te sHertogenbosch en hun pianist Vitaius Meij, eveneens te 's Bosch. Met een kort woord van wëlkom opende de Voorzitter deze bijeenkom sten, en ving 't concert aan met eenige muzieknummers, gegeven door de harmonie, waarna de heeren humo risten op de planken kwamen en spoedig de gewenschte stemming on der de aanwezigen wisten (e brengen. De stemming was en bleef er in. a de pauze werd in gelijke v0 ,e gewerkt. Ook de pianist de heer e'j- liet zich niet onbetuigd en vergastts de toehoorders naast verscb.Mende nummers op de piano, ter a wi met eenige nummers gespeeld op zijn accordeon. eenige extra nnnrmers had gegeven, trachtte men na afloop v jge nummer door applaus nog eentge toegift te verkrijgen. Aan alles, ook

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 5