tlw 7pniiwpnkomentotru5t'kal' eenstemming tusschen Frankrijk en Italië in een verdrag van de vijf groote zeemogendheden zal worden omgezet. Men zal goed doen de verwachtln gen omtrent de resultaten dezer Con ferentie niet te hoog aan te slaan, maar anderzijds het ware karakter, dat zij hteft. niet uit het oog te verliezen. Immers, de Conferentie, die zich Ont wapeningsconferentie noemt, zal geen besprekingen voeren over ontwapening, die in de tegenwoordige omstandig heden van uitsluitend academischen aard zouden zijn. Het is een Confe rentie, waardoor men hoopt te geraken tot een beperking, d.w.z. een stilstand der bewapeningen, maar bovenal tot een werkelijke vermindering der be wapeningen, hetzij door de cijfers van effectieven en materiaal, hetzij door de cijfers der begrootingen tot iagere terug te brengen. De Union der Volkenbond- vereenigingen, waarbij voor Nederland de „Vereeniglng voor Volkenbond en Vrede" is aangesloten en die men meermalen de avant garde van den Volkenbond heeft genoemd, spreekt van een totaalvermindering van 25°, der bewapeningskosten. Het is te hopen, dat men deze zal kunnen bereikenhet is te hopen, dat men, wellicht tengevolge van economische ontspanning, verder zal kunnen gaan. Dat staat wel vast. dat de nood hoog gestegen is en dat het woord der deskundigen meer zal gel den teneinde de juiste redactie der bepalingen te vinden dan teneinde het principieel standpunt te bepalen over wat al dan niet toelaatbaar is. De beste wenschen van geheel het Nederlandsche volk vergezellen zeer zeker de Ontwapeningsconferentie en hare beraadslagingen. Aller aandacht trekt zich naar Qenève samen, omdat men overtuigd is, dat de?e Ontwape ningsconferentie behoort tot de belang rijkste der veie internationale samen komsten, die wij in den loop der laatste jaren hebben aanschouwd beseft, dat haar welslagen vanzelf tot een oplossing van het zoo moeilijk vraagstuk van herstel- en oorlogs schulden zal lelden gevoelt anderzijds, dat eene mislukking dezer Conferentie zwaar, wellicht onhoudbaar zwaar op de wereld en op Europa in het bij zonder zou drukken De Japansche oorlogsschepen be gonnen tegen Zondagnacht Nanking te beschieten onder bescherming van een hevig spervuur werden mariniers aan land gebracht. Er is een verbitterd gevecht ontbrand. Voor Nanking liggen 4 Japansche kruisers en 3 torpedobootjagers, terwijl de Chineesche kanonneerbooten hebben en er voorts 1 Amerikaansche en 1 Engelsche kanonneerboot ligt. Zoodra het vuur geopend was, be gonnen de vreemde consulaten haastige toebereidselen te treffen om hun land- genooten te evacueeren, maar ten slotte is toch geen order tot vertrek gegeven. Volgens Chineesche ooggetuigen hebben Japansche mariniers op een Chineesche patrouille geschoten en begonnen -oogenblikkelijk daarna de kanonnen der oorlogsschepen te bul deren en zonden ze hun granaten naar de forten op den heuvelrug niet ver van de rivier. Officieel wordt verklaard, dat de Chineesche forten het vuur niet be antwoord hebben. De troepen te Nanking hadden order niet te vuren. De oorlogsschepen zouden in het geheel een twintigtal granaten hebben afgeschoten. Wij zullen onze lezers niet ver moeien met de tientallen van telegram men die binnenkomen, en waarvan velen elkaar tegenspreken, In elk geval is de internationale toestand uiterst gespannen, juist op het oogenblik dat de ontwapeningsconferentie jn Qer.ève begint. De beroering in Brltsch.lndlë. Naar Reuter uit Bombay meldt, wijzen de berichlen uit Kashmir er op, dat daar een ernstige opstand is uitgebroken. Engelsche troepen zijn het land binnen gerukt om belangrijke kanalen in het district Mirpur van Jammu te bescher men. Men vermoedt, dat dit geschiedt is op verzoek van Sir Hari Singh, den maharadja. Verscheidene duizenden opstandelingen, voorzien van geschut en geweren, schijnen de slad Kotu belegerd te hebben. Een Hindoetempel en een coöperatieve bank zijn geplun derd en daarna in de asch gelegd. Ook de stad Mirpur is een nacht be legerd. Verder is in een drietal dorpen het postkantoor geplunderd en in brand gestoken. BUITENLAND. De strijd tusschen China en Japan. Zaterdagavond kwam via Berlijn en Londen uit het verre Oosten 't bericht dat China aan japan den oorlog had verklaard, hetgeen echter door voigende telegrammen weer werd tegengespro ken, wel zou de Kwomintang tot de oorlogsverklaring besloten hebben,doch deze was nog niet aan Japan over handigd. Is er dus nog niet te spreken van een oificieelen oorlog, de berichten toonen hoe langer hoe duidelijker dat de strijd steeds heftiger wordt en dat het crisispunt niet lang meer kan uit blijven. Sinds half September is de strijd nu al gaande. Langzaam aan heeft Japan zich steeds vaster in Mandsjoerlje vastgezet. Wederzljdsch worden beroepen ge daan op den Volkenbond, doch ook deze stond machteloos. De beschieting van Sjanghai, dat door de Japansche luchtvloot werd onder vuur genomen, ais straf voor de anti-Japansche actie die daar gevoerd werd, heeft toen een verscherping van het conflict gegeven, zóó dat we nu, ook zonder de officieele verklaring, van een feitelijken oorlogstoestand kunnen spreken. Te ernstiger is de toestand geworden daar thans ook de internationale con cessie voor Sjanghai in gevaar is ge bracht. Herhaaldelijk komen vliegtuig bommen, die eigenlijk bestemd zijn voor de Chineesche wijk Tsapei, in de concessie terecht en richten daar groote schade aan. Ook hebben er reeds verschillende gevechten plaats gevonden. Qeen wonder dus dat Amerika en Engeland zich thans daadwerkelijk in den toestand gaan mengen. Amerika stuurde een torpedo-eskader vanuil Manilla naar Sjanghai, terwijl ook Engeland dergelijke maatregelen nam. Ook Frankrijk zond een kruiser. De büitenlandsche consuls hebben gepoogd een wapenstilstand te be werken, doch deze poging is mislukt daar Japan weigerde het Britsche voorstel tot het scheppen van een neutrale zone te aanvaarden. Direct na deze mislukking is de strijd weer hervat. Thans richten de Japanners zich ook naar Nanking, de Chineesche hoofdstad die door kruisers beschoten is. De Volkenbondcommissie, belast met het onderzoek in het conflict, zou voornemens zijn per vliegtuig naar Mandsjoerlje te vertrekken. Ondertusschen hebben de Japanners Ningpro beschoten en ook Nanking trof eenzelfde lot. BINNENLAND. Begrafenis der slachtoffers van den vliegramp te Bangkok. Onder hartelijke deelneming van uit le lagen der bevolking, zijn Maandag de drie lijken van de helden van de lucht, den eersten piloot Wiersma den tweeden piloot Van Onlangs en den boordmecanicien Kotte, de slachtoffers van den zoo droeven „Óoievaar"-ramp op 6 December van het vorig jaar te Bangkok, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Niet alleen de nagelaten betrekkin gen, die door dit plotseling verscheiden het meest zijn getroffen, niet alleen de officieele vertegenwoordigers van de Luchtvaart-organisaties in den lande, die drie van hun wakkere luchtvaarders zagen weggerukt uit het nog zooveel belovende leven, maar groot en klein der bevolking, die getuigen konden zijn van dit droevig heendragen naar de laatste rustplaats op Vaderlandschen bodem, hebben in de stilte des harten 'n laatsten groet gebracht aan hen, die hun leven hebben geofferd voor onzen nationalen trots, den Luchtdienst Hol land—Indië. Piloot Wiersma werd te Amsterdam begraven, onder zeer groote belang stelling ook van officieele zijde. De heer Plesman en vele anderen voerden het woord. Te Rotterdam had de begrafenis plechtigheid plaats van mecanicie t Kotte en piloot Van Onlangs. Ook hier waren v le bewijzen van deel neming. Namens de K.L.M. werd aan de graven gesproken door de heeren P. Guilmard en H. Martin. Burgemeester van Roosendaal. De heer A. L. G H. M. Coenen, burgemeester van Roosendaal en Nis pen, heeft eervol ontslag uit zijn functie gevraagd wegens gevorderden leeftijd. DRUNEN. Door de harmonie „de Volharding" gevestigd bij den heer Th. Elshout, werd j.l. Zondagavond een groote uitvoering gegeven aan haar donateurs, leden en begunstigers met hun dames, met welwillende me- dewerking van het alom bekend humoristenduo H. van Engelen C Vermeeren uit Waalwijk en Breda. Om 6 uur werd het programma ge opend met een fiksche marsch. Ver. volgens sprak de voorzitter de heer Sikkers een woord van welkom. Hij was verheugd wederom de zaal over vol te zien, wat een bewijs is dat allen met de Harmonie medeleven, en wenschte allen een gezellige avond. Verder bracht spreker hulde aan de Heeren Qebr. Elshout en Oebr. v. Wesel die op het concours te Hilva- renbeek, met hun kwartet in de supe- rieuren-afdeeling denl sten prijs wisten te behalen onder leiding van den Heer Huiten en aan clarinettist v. Drongelen, die voor de eerste maal bekroond werd. Vervolgens werd het muzikale ge deelte Ingezet. Alle nummers werden vlot gespeeld, waaruit bleek dat weer ijverig gestudeerd is. Het humoristisch gedeelte was bij het duo v. Engelen—Vermeeren in goede handen, deze hadden met hun prach tig repertoir enorm succes. Wij kunnen niet alle nummers bespreken, maar toch willen wij noemen van Engelen met .Keesje de Koster", hetwelk h'j op voortreffelijke wijze wist te vertol ken en waarmee hij veel succes had. Ook de heer Vermeeren was ullstekend. De duo's werden alle correct uitge voerd. Alles bijeen een genotvolle avond, hetgeen de aanwezigen blijkens het krachtige applaus zeer wisten te waardeeren. Tot slot bracht de voorzitter dank aan de muzikanten met hun bekwamen directeur en de aanwezigen voor hun aandachtig gehoor. Verder dankte spr de humoristen, die hier ons enkele aangename uren hebben verschaft. Men keerde voldaan huiswaarts. DRUNEN. Donderdagavond 28 Jan' hield de Veeverzekering St. Isidorus, afdeeling van den R. K. Boerenbond de jaarlijksche vergadering in de groote zaal der jongens—congregatie. De Voorzitter heette de aanwezige leden welkom en verzocht den secre taris verslag uit ie brengen van de winst- en verliesrekening over het af- geloopen jaar. Het verslag luidt als volgt 1931. Ontvangsten: In kas 1 Januari Februari premie Meipremie Nov.—premie Provisie van tusschentijdsche Schattingen Inleggeld (nieuwe aandeelen) Voor verkocht vee Boeten van 8 leden Van de Boerenleenbank Rente Boerenleenbank 1931 Totaal 113.49 602.65 615. 532.55 59.35 19.— 417.50 2.- 565.— 6.90 f 2933.44 Balans. Bezittingen U vV £sCIlUvv CU meeren en worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Mijohardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Het verslag -werd in orde bevonden. De secretaris deelde mede dat hij door omstandigheden zijn functie niet langer kon bedienen. Door het bestuur zal een nieuwe secretaris benoemd worden. Het aftredend lid H. van Bladel werd bij acclamatie herkozen. Van de rondvraag werd door niemand gebruik gemaakt, waarna de voorzitter op de gebruikelijke wijze de vergade ring sloot. Op Maandag 8 Februari zal in de groote zaal der jongens—congre gatie een uitvoering worden gegeven door de Tooneelvereenlging. Opge voerd zal worden'; „De Vloek van 'n roeping", tooneelspel in vier bedrijven. Daar aan dit stuk zeer hooge eischen worden gesteld, meenen wij goed te doen een enkel woord over den inhoud te zeggen. De 2de zoon van grossier Mander? die roeping gevoelt voor priester, maakt in die richting zijn eerste studie, doch wordt door zijn vader bij elke gelegenheid voorgehouden dat hij hem beter in de zaak kon gebruiken, om deze groot te. maken. Totdat eindelijk de zoon bezweek en het geestelijke leven vaarwel zeide. Doch zijn aanwezigheid in de zaak schtynt oorzaak te zijn dat deze steeds achteruit gaat. Op aan sporing van zijn vriend steekt hij het magazijn in brand, waarbij nog een mer.schenleven te betreuren valt. De ongelukkige vervalt van kwaad tot erger, en moet tenslotte aan een oud—studie—makker vertellen, dat de verloren roeping zijn ongeluk is ge worden. Meer mogen wij niet ver klappen komt allen op Maandag en uwe verwachtingen zullen niet teleur gesteld worden, want daarvoor staat deze vereeniglng op te hoog peil, de zaal moet vol zijn. Door het crisis—comilé is dezer dagen van het nationaal crisis—comité een wagon steenkolen ontvangen. Maandag werden de kolen gereden. De leden van den Jongenboerenstand hadden zich bereid verklaard dat gratis te doen, en er kwamen er zooveel dat er nog enkelen overbodig waren. Wel een bewijs van naastenliefde in dezen tijd. ELSHOUT. Op Zondag 7 Febr. zal door de Tooneelveregniglng alhier, in de Patronaatszaal een uitvoering wor den gegeven, waarbij ook tevens de harmonie en liedertafel haarmedewer king zullen verleenen. Opgevoerd wordt „de Oceaanvlieger" blijspel in drie bedrijven, zoodat ons wederom eenlge gezellige uren te wachten staan. NIEUWKUiJK. Zondagavond j.l. gaf de Liedertafel „Oefening baart Lunst' in de zaal van den heer de Bont, met medewerking van het .Klein Tooneel" uit Waalwijk, haar groote winteruitvoering. De zaal was tot in de uiterste hoeken bezet en velen moesten wegens plaatsgebrek voor toelating worden afgewezen. De zangnummers werden onder lef- ding van den directeur, den heer C. de Qouw onberispelijk ten gehoore gebracht en prachtig uitgevoerd. Het klein tooneel alsmede Tom Burmanje hadden met hun repertoir enorm succes. In een woord het ge heel was af. De Liedertafel kan met trotsch terug zien op het succes van haar uitvoe ring en zij heeft het publiek een ge notvollen avond verschaft. De piano begeleiding was bij den heer F. van Son in goede handen. Gedurende de afgeloopen maand werd aan het postkantoor alhier voor de Rijkspostspaarbank ingelegd f 7362 66 terugbetaald f 6611.47 SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). De Hulpkas verbonden aan de afdeeling Sprang van het Ned. Werki. Verbond „Patrimonium" kwam j.l Zaterdagavond in de zaal vati den Chr. Volksbond in jaarvergadering bijeen, onder leiding van haar voor zitter. den heer J. C. de Roon. Na opening op gebruikelijke wijze werd door den waarn. secretaris, dhr. W. M Dalmeijer, verslag uiigebracht over het afgeloopen jaar. Hieruit bleek dat het ledental stationair was ge bleven; vele leden werden door ziekle of ongeval getroffen, doch geen der leden werd door den dood ontnomen. Het finantieel verslag werd uitge bracht door den penningmeester, dhr. P. W. de Roolj. De inkomsten over 1931 bedroegen f 654 94. de uitgaven t 661.73, nadeelig saldo f 6.79. In de bestuursvacatures A. Chabot en C. Schiedon, werden gekozen C. Chabot en jan Ophorst. Besprekingen werden gevoerd over storting van gelden in het onder steuningsfonds voor uitgetrokken zieke leden. De vergadering werd door den voorzitter met dankgebed gesloten. In de j.l. Maandagavond gehou den vergadering van de Oeref. Meisjes- vereeniging alhier werd het bestuur als volgt samengesteldMej. van Bekkum, presidente Jo Dalmeijer, secretaresse Marie Zwart, Joh. Genuït. De arbeider B. alhier, werkzaam bij de Ttmtur-schoenfabrieken te Waal wijk, had jMaandag het ongeluk bekneld te geraken tusschen een vrachtwagen en een muur. Genees kundige hulp werd ingeroepen. Het bleek dat hij een tweetal ribben had gebroken en ernstige verwondingen aan hoofd en handen had bekomen. Overbrenging naar het ziekenhuis was noodzakelijk. §CAPELLE, Donderdagavond hield de plaatselijke afdeeling van den Chr. Bouwvakarbeidersbond een druk be zochte ledenvergadering, welke tevens werd bijgewoond door verschillende bestuurders van andere Chr. Organi- saties. Om 8 uur opent de heer Faro, daar de Voorzitter nog niet aanwezig was, de bijeenkomst op gebruikelijke wijze, heet de aanwezigen welkom en in 't bijzonder den heer O. J. van Willigenburg, Wethouder dezer ge meente. Nadat eenlge mededeelingen zijn gedaan betreffinde den Bondsraad en de notulen der vorige vergadering na voorlezing onveranderd zijn goed gekeurd, verkrijgt de heer v. Willigen burg het woord en zet in een duidelijk betoog de tot standkomlng en de werk* wijze der Werkverschaiflng uiteen, waaruit bleek dat het Oemeentebestuur beslist gebonden is aan de voorschrif ten van den betrokken Minister. Uit de vergadering kwamen een dertigtal vragen naar voren welke spreker zoo goed mogelijk beantwoordde. De Voorzitter die inmiddels ter ver gadering is gekomen, brengt den spr. een woord van dank, en wekt de leden op om indien er grondige klachten zijn deze te bevoegder plaatse in te dienen. Verder werd besloten een schrijven te zenden aan den Chr. Besturenbond betreffende het instellen van een crisis comité. Onder leiding van Mej. Ver hagen uit 's Gravemoer, kwam de ring Sprang—Capelle e.o. van Meisjes-! vereenlgingen op G. Q. in vergaderino alhier bijeen. 8 Door Mej. Rosenbrand werd behan- deld het onderwerp „Wereld gelijk vormigheid" door Mej A. Zijlstraat Raamsdonksveer „De verzoeking inde woestijn", terwijl door Mej. T. van Mersbergen in gedicht werd voorge. dragen „Breede en smaile weg." Op de onderwerpen volgde een geani- meerde bespreking. Mej. Ringersma sloot met dankgebed, Donderdagavond j.l. kwam de plaatselijke afdeeling van den Ned, Bond van Chr Fabrieks-en Transport! arbeiders in de vergaderzaal in de Heistraat in vergadering bijeen, welke druk bezocht was. De Voorzitter, de heer P. Hommel opent met gebed en spreekt daarna een kort openingswoord, waarin hij allen welkom heet in het bijzonderde heer Kunst, (Strijbisch was verhinderd) Hoofdbestuurder te Rotterdam. Verder wijst de Voorzitter er op, dat we leven in een donkeren tijd, er is een zware strijd om het bestaan, en als we de toekomst bezien, dan vragen we ons af, waarheen. Maar er is zekerheid der verhooring, indien wij in oprechtheid de toevlucht nemen tot God. De heer Kunst hierna het woord verkrijgende spretkt over een „Sociale rondblik44, en begint met te zeggen, dat we thans leven in een ontredderde wereld, welke schudt op haar grond vesten. Als Qod het niet verhoedt, krijgen we een chaos, welke nog niet gekend is. Spieker staat vervolgens stil bij de groote werkeloosheid, die overal heerscht, en de worsteling om in het dagelijksch onderhoud te voor- zien. Er is een vruchtbare bodem om den chaos ie verwekken. Wij hebben ons af te vragen wat staat ons te doen, De revolutionairen roepen weg met het kapitalisme en op die puinhoopen ai zal het gepaard gaan met bloeden tranen, willen zij een heilstaat bouwen, Wij verwachten niet een heilstaat, maar een samenleving die gebouwd is op de wetten Oods. Wil men komen tot opbouw van deze wereld, dan hebben wij noodig de christen-naasten liefde en moeten we terug tot Goden hebben met zijn woord te rekenen. Spreker wijst op Rusland, op het communistisch gevaar in ons land. ook ln Brabant. Het communisme, dat in ons land voor de arbeiders alles hebben wil, maar in Rusland ze maakt tot slaven, waar heerschen lange werk dagen, honger en ellende en waai verzet onmogelijk is, anders krijgen ze den kogel. Het was zelfs Mevr. Roland» Holst, die moest getuigen „De Hemel beware ons voor de hel die in Rusland woedt," Spreker wekt op zich als Christelijke arbeiders aaneen te scharen tegen den komenden Anti Christ, en om trouw te blijven aan de organisaiie. De heeren van Vuuren en Vos wis selen met spreker van gedachten, terwijl tevens nog enkele vragen werden ge steld welke door spreker werden be antwoord. Nadat nog enkele punten van onder geschikt belang zijn behandeld, wordt deze samenkomst op verzoek van den Voorzitter door den heer Jac. Vos met dankzegging gesloten, WASPIK. Voor den Vieeschkeurings- dienst werden in de afgeloopen maand ter secreiarle aangegeven 34 varkens en 5 runderen, Voor den dienstplicht der lich ting 1933 zijn in de gemeente 29 per- sonen ingeschreven. Door den heer M. de Klijn is aan Burgemeester en Wethouders hel verzoek gericht om verlof tot den ver koop van alcohol-houdenden drank, anderen dan sterken drank in het per ceel Wijk A No. 129. Zondag 1.1. hield de Bond van Groote Gezinnen een algemeene ver gadering in het paironaatsgebouw, Door den ZeerEerwaarden Pater Ree- tor der St. The(isiakerk te Waspik— Boven werd een lezing met lichtbeel den gehouden over de kleine H. The- resia. GEERTRU1DENBERG. Naar wij vernemen heeft wijlen de HoogEerw. heer Deken van de Ven, in leven Adviseur der Mariavereeniging alhier, aan deze vereeniging een gift vermaakt van vijftig gulden. Woensdag a.s. des namiddags 8 uur zal de Symphonie en Zangvereeniging Cecilia alhier in hotel Santbergen een uitvoering geven voor haar donateurs en leden. Medewerking verleent het welbekende duo de Gebroeders Martens uit Breda. De gemengde zangvereeniging Geertruidenberg geeft Donderdag 4 Februari a.s. des namiddags 8 uur onder leiding van Directeur Snijers uit Raamsdonksveer een uitvoering waarna een groot bal tot een uur het geheel zal sluiten. 31 Dec. 1931 in kas f 13.79 31 Dec. op spaarboekje f 146.25 f 100.04 1931. Uitgaven Aan opgeruimd vee (11 stuks) f 2175. Aan algemeene onkosten f 48.75 Aan Boerenleenbank f 689.- Aan bijgeschr. rente Boerenl.bank f 690- Totaal t 2919.65 Totaal ontvangsten f 2933.44 Totaal uitgaven f 2919.65 In kas f 13.79 Verlies over 1931 f 18 50 Balans Schulden. Nog uitte betalen salaris secretaris f 50.- Reserven f 110.04 f 160.04

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 2