Leerindustrie in 1930. In het Februari-nummer van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt een overzicht gegeven over den toestand van de leder nijverheid in 1930. Het blijkt, dat in dit jaar de produc tie iets grooter was dan in 1929: er werd ruim 32000 x 1000 vierkante voet over- en voeringleer gefabriceerd tegen ruim 31000 x 1000 vierkante voet in 1929, voor zoolleder steeg de productie van 9800 x 1000 kg. tot 10800 kg., de pro ductie van tuig- en zoolleer nam echter af van 429000 kg. tot 396000 kg., terwijl ook minder leer voor drijfriemen werd gefabriceerd dan in 1929: 781000 kg. te gen 1034 x 1000 kg. in 1929. Het personeel was in 1930 iets grooter dan in 1929: 3210 man tegen 3180 in 1929. De productie van verschillende centra van deze industrie wordt niet ge geven; we krygen echter eenige aanwij zing omtrent de belangrijkheid wanneer wij de personeelsterkte als maatstaf ne men. Verreweg de meeste arbeiders wonen in Noord-Brabant: van de 3210 in totaal werken er 2742 in en slechts 469 buiten Noord-Brabant. Het district van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken van Tilburg telt de meeste arbeiders: 1535 tegen 644 in het district van de Lang straat. Van het district Tilburg staat Oister- wyk met 800 arbeiders bovenaan (dit ge tal wordt in de statistiek niet gegeven). Alleen Gilze-Rijen wordt apart genoemd met 563 man personeel, werkend in 30 vache- en 26 kuiplooierijen. In het district van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat werkten in 1930 644 men- schen in de ledernijverheid, waarvan in Waalwijk 352 en Dongen 183. In Waalwijk zijn nog slechts 9 vache- looierijen over, in Dongen is het aantal veel grooter: 16 vache- en 12 kuiplooie rijen. Buiten deze twee districten werkten in Noord-Brabant nog 563 man. (Eind hoven, Breda, Oosterhout e.a. plaatsen). Vooruitgegaan in personeel zijn in 1930 slechts twee plaatsen: Gilze-Rijen en Waalwijk; de twee centra van de leder industrie in ons land. (Oisterwijk heeft wel meer arbeiders, doch deze werken slechts in een fabriek en dit kan daar om geen centrum worden genoemd. Uouwhist. Herhaaldelijk hebben wij den laatsten tijd het verheugende feit geconstateerd, dat de bouwlust in onze gemeente trots den minder gunstigen economischen toestand, er nog niet veel minder op wordt. Naar wy thans met zekerheid verne men is door de firma J. Vermeer, schoenfabrikante alhier, bij het gemeen tebestuur een aanvraag ingediend tot aankoop van het geheele nog resteerende stuk bouwgrond aan de Baardwijksche- straat, tusschen de R.K. Jongensschool en het laatste pand van het in die straat reeds geplaatste gebouwencomplex, zijn de circa 50 Meter. Hierop zullen een 8- tal nette burgerwoningen in 4 dubbele panden worden gebouwd. Het ligt in de bedoeling met den bouw zoo spoedig mo gelijk te beginnen en iedere woning van een ander afwijkend type te maken. Naar wij verder bij geruchte verna men, was de mogelijkheid niet uitgeslo ten dat het oude boerenhuis aan den ingang dezer straat, bewoond door den heer Klerkx, ook spoedig zou ontruimd en gesloopt worden en zou op dit punt een modern winkelpand gebouwd wor den voor den heer H. Klerx-Sommers. Dit laatste zou inderdaad een reuzenver- betering een verfraaiing beteèkcnen, want thans is het aanzicht aan den in gang dezer straat allesbehalve aantrek kelijk en bij avond is de passage er zelfs gevaarlijk. Het ware dus van harte te hopen dat getracht werd hierin ver andering en verbetering te brengen, waarvoor thans nu deze straat reeds voor zulk een groot gedeelte is bebouwd en zulk een keurig aanzien krijgt, nog te meer redenen aanwezig zijn. R.W.B.-Bal. Het bal ter gelegenheid van het 24e jaarfeest in de zaal Holtzer-Passier ge geven, mocht zich in een buitengewone belangstelling verheugen. Het is voor allen een prettigen avond geweest, wel ke uitstekend geslaagd is. Het orkest be staande uit inej. Jeanne van Heijst en de heeren Lowenthal en v. d. Lee zorgden voor keurige dansmuziek. Ongeval. Aan het Hoekeinde, op het gvaarlijke kruispunt PutsteegGrootestraat heeft Donderdagmidag een ernstige aanrijding plaats gehad, die gelukkig nog zeer goed is afgeloopen. De heer de R. die aan de Maas was wezen visschen en nu per motor naar zijn woonplaats Tilburg reed, wilde van uit de Groensteeg de Grootestraat over steken. Juist passeerde daar de zwaa> beladen vrachtwagen van den meelhan delaar G. Dekkers uit Capelle, die de lin kerzijde der straat moest houden, daar de tram bij de halte stilstond. In volle vaart reed de motorrijder tegen den vrachtwagen, die hem eenige meters meesleurde. Volgens omstaanders kreeg de man het achterwiel van den auto over den schouder. Hij kon zich echter nog te voet naar Dr. K. begeven, waar de schaafwonde aan den schouder ver bonden werd. De motor was niet zwaar beschadigd en na verbonden te zijn kon de R. zyn weg vervolgen. Den chauffeur van den vrachtwagen treft geen schuld, hij trachtte de aanrij ding nog te voorkomen, door zoover mogelijk naar rechts uit te wijken, zoo dat hij op het trottoir terecht kwam, waar een juffrouw met een kinderwagen een angstig moment moest doorstaan. Het ongeval is bijzonder goed afge loopen. Handel en Industrie in Oost.N.-Braba In de te Eindhoven gehouden ver gadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Oostelijk N.-Brabant hield de algem. voorzitter, de heer Cl Schellens, zijn Nieuwjaarsrede, die eer. zeer somber geluid liet hooren.Deval van het Pond en de heffing van 50 pCt. Invoerrechten door Engeland was een ernstige bedreiging voor de indus trie en had tot onmiddellijk gevolg eer toeneming van vele honderden werk loozen binnen het ressort der Kamer. Bovendien bracht de ongebreidelde buitenlandsche import, speciaal Eind. hoven en Helmond, een groote stijging van het werkloozental. Deze oorzaken drukten zéér zwaar op de Philips fabrieken, die vaak van dumpings- prijzen der buitenlandsche producten te lijden hadden. In de textielnijverheid verkeerden einde 1931 verschillende bedrijven in een waren noodtoestand. Een gunstige uitzondering maakte, ondanks de daling van den uitvoer met 30 pCt., de sigarenindustrie, welke aanvankelijk weinig of niet onder werkloosheid te lijden had, hetgeen echter tegen hel einde van vorig jaar veranderde. De schoenenfabricage ging sterk achteruil als gevolg van den met 50 pCt. toe genomen invoer. Ook de bouwvakker met aanverwante branches vertoonder tiet geheele jaar door groote werkloos heid, terwijl het winkelbedrijf al even- zeer onder den druk te tijden gebuki gaat. Spr. sprak zich ten slotte uit voor gunstiger exportmogelijkheden, die met verlaging van het loonpeil alleen waaraan bovendien vry nauwe grenzen zijn gesteld niet zal worden bereikt, en die bij de thans geldende verhou ding van de meest—begunstlgings— iheorie wellicht meer schade dan baat ondervindt. DRUNEN. Op 7, 8 en 9 dezer wordt in Café v. d. Westen een biljart-con cours gehouden, waaraan behalve geld prijzen ook prijzen, in natura zijn ver bonden. Waar veel animo op 't gebied der biljartsport bestaat, verwachten wij weer een flinke deelname. DRUNEN. Dinsdagavond had de jaar- en feestvergadering plaats van den R. K. Jonge Boerenstand bij gele genheid van het 10-jarig bestaan van den bond. Aanwezig waren behalve de leden, den Weleerw. heer Willems, geestelijk adviseur, het bestuur van dén R.K. Boe renbond en den heer J. P. van Rooij, techn. adviseur. I)e voorzitter opende de vergadering met den Chr. groet, heette de aanwezi gen welkom en wensehte allen een ge zel ligen avond bij de herdenking van het tweede lustrum. Hierna bracht de secretaris een uit voerig verslag uit, waarvan de eind cijfers zijn: Ontvangsten 372. Uitgaven 344.60 In kas 31 Dec. 1931 Bezittingen Schulden 27.40 276.87 126. 150.87 Vermogen op 1 Jan. '32 150.87 Vermogen op 1 Jan. '31 101.395 Vermeerdering Proefveld: Ontvangen Uitgaven 49.476 81.90 60.53 Saldo 21.37 Hierna gaf de secretaris een over zicht van hetgeen de vereeniging in de afgeloopen 10 jaren, vanaf de op richting, op sociaal en vakkundig ge bied heeft verricht; bracht hulde aan den eersten Geestelijk adviseur, wijlen Mgr. Selten en spoorde de leden aan, om eendrachtig te blijven samenwer ken en niettegenstaande malaise-tijd, den moed niet te verliezen, maar het oog gericht te houden op God, die al leen verbetering brengen kan, gedach tig het spreekwoord: „Elke last wordt licht, wanneer men het hoofd houdt opgericht." Nadat nog enkele punten van onder ling belang besproken waren, werden alle zorgen opzij gezet en het overige gedeelte van den avond doorgebracht met zang en voordracht, biljart- en kaartspel waarbij de noodige consump tie werd verstrekt. Deze feestavond zal bij de leden in aangename herinnering blijven. De Sporters alhier hebben zich Zondag dapper geweerd, zoodat zij de overwinning behaalden op V.V.V. te Vlijmen met 42. SPRANG—CAPELLE (V.m. Sprang). A.s. Zondag des voormiddags half 10 en des namiddags 2 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. J. Fokkema. In de Geref. Kerk alhier hoopt a.s. Zondag des voormiddags half 10 en des namiddags half 3 in den Dienst des Woords voor te gaan Ds. J. C. Hagen. Aan het Hulppostkantoor alhier werd gedurende de maand Januari '32 voor de Rijkspostspaarbank ingelegd 9582,93, en terugbetaald 6387,01. Naar wij vernemen zal de Geref. Jongelingsvereeniging „Timotheus" al hier op Woensdag 24 Februari a.s. ha re jaarvergadering houden, welke een feestelijk karakter zal dragen. Vanwege de Afd. Sprang van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Trans portarbeiders zal op Zaterdag 13 Febr. a.s. des namiddags 3 uur in de zaal van den Chr. Volksbond eene openbare ver gadering worden gehouden, waarin als sprekers zullen optreden de heeren W. Strijhis Pzn., Bondsvoorzitter en M. J. Kunst, met het onderwerp: „On zer tijden nood". Naar wij uit goede bron vernemen stuiten de pogingen van B. en W. on zer gemeente om te komen tot oprich ting van een plaatselijk Crisis-Comité op ernstige moeilijkheden, oinrede vele personen die werden aangezocht hier in zitting te nemen, hiervoor bedank ten. Wij hopen dat de pogingen om als nog tot oprichting te geraken niet zul len worden opgegeven en dat diegenen waarop een beroep zal worden gedaan, zich ook hiervoor zullen beschikbaar stellen, opdat de hulpbehoevende inge zetenen hiervan niet de dupe zullen worden. VRIJH.-CAPELLE. Gedurende de af geloopen maand Januari werd op het Hulppostkantoor alhier in de Rijks postspaarbank ingelegd een som van 6361.45, terugbetaald 5527.38. CAPELLE. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" hield j.l. Dinsdag avond 7 uur in het gymnastieklokaal der O. L. School in de Kom onder leiding van zijnen voorzitter den heer J. Michaël, zijn jaarvergadering. Nadat de voorzitter de vergadering geopend had en de notulen der vorige jaarvergadering na voorlezing waren goedgekeurd en vastgesteld, bracht de secretaris de heer W. J. v. Nleuwen- huijzen, een keurig verzorgd verslag uit, omtrent den toestand en de werk zaamheden der vereeniging over 1931 waarin o.m. gememoreerd werden de schitterend geslaagde muziekfeesten op 13, 14 en 25 Mei 1.1, ter viering van het 10— jarig bestaan van hei muziekgezelschap. De penningmeester, de heer E. Colet, gaf een uitgebreid overzicht van den financieelen toestand, waarbij hy wees op het flinke batig saldo der gehou den festtviteiten vorigen zomer, doch meteen de opmerking erbij maakte, dat hei vernikkelen der instrumenten en aanschaffen van een zestal nieuwe groote offers had gevraagd. Spreker merkte op dat niettegenstaande het batig saldo, voor de toekomst de uiterste zuinigheid geboden is. De inkomsten, vermeerderd met het goed slot der vorige rekening, bedroegen f 1660 63 en de uitgaven f 1581 65, alzoo een batig saldo van f 78,98. De boeken en bescheiden van den penningmeester werden door de heeren A. v. d. Hoek en Z. C. Molegraaf na gezien en bleken keurig in orde te zijn. Rekening en verantwoording werden daarna goedgekeurd, zooals deze wa ren aangeboden. De aftredende bestuursleden, de heeren J. Michaël en E Colet, werden met algemeene stemmen herkozen en namen onder dankzegging voor het hernieuwd vertrouwen in hen gesteld deze benoeming aan. In de plaats van den heer C. L. de Rooij, die te ken nen had gegeven, met het oog op zijn gezondheid, voor een herkiezing liefst niet in aanmerking te komen, werd benoemd de heer H. Kerst Gz., die inmiddels deze benoeming heeft aan. genomen. De bestuursfunctie^ werden als volgt verdeeld J. Michaël voorziter, W. J- van Nieuwenhuijzen secretaris, E. Colet penningmeester, A. H. Sprierings 2e penningmeester, W. M de Bas, J. v. d. Hoek en H. Kerst Gz., commissa rissen. Nadat bij de rondvraag nog een paar opmerkingen waren gemaakt over deelnamen aan het 2en Pinksterdag a.s. te Zwijndrecht te houden Natio naal Muziekconcours en over de jaar- lijksche concerten, huldigde de heer A. v. d. Hoek. namens de werkende leden, het bestuur en bracht het dank voor de goede leiding en de genoe- gelijke samenwerking tusschen bestuur en werkende leden. Hierna sloot de voorzitter met een opwekkend woord en onder dankzeg ging voor de belangstelling het huis houdelijk gedeelte dezer bijeenkomst. Het bestuur had gemeend den wer. kenden leden, in verband met de vorig jaar schitterend geslaagde muziekfees ten een gezelligen avond aan te moeten bieden. Deze feestavond, waartoe mede waren uitgenoodigd de heeren van het uitvoerend comtié, die het bestuur bij de organisatie dier festiviteiten zoo trouw ter zijde hadden gestaan, werd gehouden na afloop der jaarvergade ring. Deze avond heeft een uitstekend verloop gehad. De gezelligheid vierde hoogtij. Voor de noodige afwisseling zorgde de bekende humorist de heer H. van Engelen uit Waalwijk, die de aanwezigen gedurende enkele uren heeft laten genieten. Het spontaan, da- verend applaus, dat zoowat niet van de lucht was, gaf hiervan een meer dan voldoend bewijs. Aan het slot van den avond bracht de voorzitter den heer van Engelen, alsmede zijn onvermoeiden pianist, den heer Trimbach, dank voor het gepres teerde. Nadat de heer G. A. S. de Bas, na mens de leden van het uitvoerend comité dank gebracht had aan bestuur en werkende leden voor den genoe- gelijken avond, werd met een „Leve Kunst na Arbeid*, deze goedgeslaagde avond ongeveer 12 uur gesloten. Voor de Ned. Herv. gemeente alhier hoopst a s. Zondag- des nam. half drie op te treden Ds. Schlemper uit v:m. Besoijen. 's Morgens half tien ieesdienst. J.l. Woensdagmiddag bracht ds. H Bout te Leerbroek, beroepen predi kant bij de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse een bezoek aan deze ge meente. Na kennismaking met de aan wezige leden van kerkeraad en kerk bestuur werden het kerkgebouw en de pastorie in oogenschouw genomen. Door drukke ambtsbezigheden verhin derd, was het Z E. onmogelijk des avonds een spreekbeurt te vervullen. De afdeeling Sprang—Capelle e. o. van Volksonderwijs houdt a s. Woensdag 10 dezer des avonds 7 uur by den heer L. F. van Dongen, een algemeene ledenvergadering. De agenda vermeldt 1 Opening en notulen, 2 Verslag algemeene verga dering, 3 Jaarverslagen secretaris en penningmeester, 4 Mededeelingen en rondvraag. Na afhandeling der agenda zal door de 's Gravenmoersche tooneelvereeni- ging .Oefent U zeiven" voor de Volks- onderwijsleden worden opgevoerd „Onder een Dak", van J. Fabricius. Door de Onderlinge Tuinbouw- vereeniging wordt Vrijdag 12 Febr. a.s. des avonds 7 uur in het café van den heer J. Qairijns alhier, een open bare vergadering gehouden, waarop de heer Dees, tuinbouw—onderwijzer te Sprang, een lezing zal houden over „Slikstofmeststoffen." Op 31 Dec. 1.1. bedroeg het aantal ingeschreven geheel werk'oozen in de gemeente Sprang—Capelle 161, dat der gedeeltelijk werkloozen 50. Het aantal tewerkgestelden bij de gemeen telijke werkverschaffing 30. Het aantal geheel werkloozen gesteund door werkloozenkassen bedroeg op dien datum 110, dat der gedeeltelijk werk loozen. gesteund door werkloozen kassen ó8. Totaal bedrag der uitkee- ringen werkloozenkassen bedroeg over Dec. 1931 f 5806 54, A.s. Zondag des nam. 2 uur hoopt voor de Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk op te treden ds. Louwe Kooymans uit v.m. Baardwijk. In de zaal van den heer J. Treffers aan het Bruggetje hield de Coöp. Aankoopvereeniging Capelle, Vrijhoeve Capelle en Sprang w. a. j.l. Donderdag 7 dezer 's avonds 6 uur een algemeene ledenvergadering. Nadat de voorzitter de heer J. v. Beet, de vergadering geopend en de leden welkom had geheeten, bracht de secretaris—penningmeester, de heer B. v. d. Hoeven Jz., verslag uit om- trent den financieelen toestand der vereeniging, waaraan wij ontleenen, dat de inkomsten over 1931 f 30944.005 hebben bedragen en de uitgaven f 30914 85, zoodat de kas sluit met een batig saldo van f 29.155. In kas was op 21 Jan. 1931 f 77.88, zoodat l Jan. 1932 in kas bleek te zijn f 107.03'. Door de commissie, in een der vorige vergaderingen benoemd, werd verslag uitgebracht, omtrent het nazien der rekening en Aeranrwoording over 1931. Uit dit verslag bleek, dat alles correst in orde was, waarna de secre taris—penningmeester van zijn ver. antwoording over het afgesloten boek. jaar werd ontheven. Na de gelegenheid tot het doen van bestellingen werd deze vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. RAAMSDONK. A.s. Zondag 7 Fe. bruari geeft de R.K. Tooneelvereeniging „St. Bavo* om half zeven een uitvoe. ring in het St. Leogebouw. Opgevoerd zal worden: .Als Moskou roept" sociaal spel in 3 bedrijven van J. Grosveld en „Het^is vandaag.de eerste" blijspel in 2 bedrijven. RAAMSDONK. Het was gisteren juist 50 jaar geleden dat de Edelachtb. heer G. J. H. Heere tot burgemeester dezer gemeente werd benoemd. RAAMSDONKSVEER. De Har. monie „De Eendracht" zal op Maan- dag 8 Februari a.s. om half acht n.m. in de Harmoniezaal haar 2e Winter, uitvoering geven. Opgevoerd zal wor- den .Oessin Blanda" Indisch tooneel. spel in drie bedrijven van Jan Tromp en „de Luitenant naar Smallendorp* klucht in één bedrijf. De uitvoering wordt opgeluisterd met strijkmuziek. Tot onderwijzer aan de Chr. Uloschool alhier is met ingang van 1 Maart.benoemd de heer^G. Engel, berts uit^Dedemsvaart. De Veersche Boys speelden jl. Zondag tegen „Be Raedy", welke wed. strijd eindigde met een gelijk spel van 1 1. A.s. Zondag worden de volgende wedstrijden gespeeld Veersche Boys—N.A.D. Veersche Boys 2—W. v. Oosterhout 2 Veersche Boys 3 Hercules 2 Waspik Wapen van Raamsdonk—Be Raedy, GEERTRUIDENBERG. Woens- dagavond j.l. gaf de Symphonie en Zangvereeniging Cecilia alhier een con. cert met medewerking van de Gebrs, Martens, humoristen te Breda, in de zaal van hotel Santbergen. De muziek werd onder de bekwame leiding van den Directeur, den heer N. Snijers uit Raamsdonksveer, goed uitgevoerd en ontlokte dan ook herhaaldelijk luid applaus. Ook de voordrachten van de heeren Martens oogstten veel succes. Slechts zelden traden voor deze vereeniging humoristen op, die zooveel bijval had- den. 't Moet dan ook gezegd worden: hun repertoire was schitterend, hun werk keurig, in een woord 't was af. Na elk nummer ontvingen zij dan ook een luid applaus. Wij kunnen dan ook niet anders doen dan de heeren Mar. tens voor een gezelligen avond voor iedere vereeniging ten zeerste aanbe- velen. Wegens vertrek van Ds. Bosch zullen, zoolang in deze vacature niet is voorzien, de diensten in de Evan- gelisatie Immanuel, worden gestaakt. Zondag j.l. hield Ds. Bosch voor een talrijk gehoor zijn afscheids predikatie. Dat de voorganger wel geliefd was bleek bij deze gelegenheid, daar ver- schillende kerkbezoekers hun tranen niet konden bedwingen. Heden verscheen de geïllustreerde gids voor Geertruidenberg. De tekst opent met een voorwoord van den Edelachtbaren heer J. Bianchi, Burge meester van Geertruidenberg. Daarna volgt een interressant artikel over de geschiedenis van Geertruidenberg ge schreven door den heer J. H. Busch, terwijl de heer N. G. E. Meijers, ge meentesecretaris een zakelijke beschrij. ving geeft van de gemeente en de aldaar gevestigde bedrijven. De tekst wordt afgewisseld door een aantal foto's en teekeningen. De teekening op het titelblad, voorstellende de oude gemeen tetoren, alsmede de beide teekeningen in den tekst, zijn van den heer J. A. H. Jaspers, arts te Geertruidenberg. De foto's geven de meest merkwaardige gebouwen en punten weer o.a. de crypt in de N.H. Kerk, de markt,deP.N.E.M. centrale, een oude trapgevel enz. Het geheel ziet er goed verzorgd uit. De gids is in ruime mate verspreid en be oogt de aandacht te vestigen op de gemeente Geertruidenberg, welke als industrieplaats zoovele voordeelen biedt en waar nog zeer geschikte bouw- en industrieterreinen besch'kbaar zijn. Moge het gemeentebestuur met de uitgave van dezen gids succes hebben. In de Ned. Herv. Gem. hoopt Zondag a.s. des n.m. 2'/a uur voor te gaan Ds. Sikkes uit Made. VLIJMEN, in plaats van één groot stuk, zullen door de zoo gunstig bekend staande patronaats—tooneelclub „Utile Dulci" ditmaal een viertal een-actertjes worden opgevoerd, welke ongetwijfeld bij het publiek van Vlijmen en om streken, weder een gunstig onthaal zullen vinden. De uitvoering van Maandagavond blijft uitsluitend voor de donateurs gereserveerd, terwijl deze Zondag en Dinsdagavond tegen een gering entrée voor het publiek toegankelijk is, dan hebben de werkloozen wederom toe gang voor den haiven prijs.

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 10