Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. i i Voor. FEUILLtlUn Winkelnieuws. Karei de Hol HEEREN BAAI 1 nTMMER 1' ZATERDAG fi FERRUARI 1932. 55e JAARGANG. iRVii speltt lilt Ere«n|. ,recem fRadf. n R.K. V.Q.V Qym. Qym. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 88. Tele gr.-Adres: ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. By contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. Genève 1932. Dona nobis Pacem. 0i8 nageslacht zal het vermeld vinden ln de geschiedenisboeken1932 Ontwapeningsconferentie der Volkeren Ie Ge» è/e. Wat er daarop volgen zal We weten het niet. Dat deel der geschiedenis, hetwelk een antwoord zal geven op voren staande vraag, gaat nu worden ge vormd. Op Dinsdag, 2 dezer, is de Conference geopend. Onder de meest droeve en weinig vertrouwen wekkende omstandigheden, Het initiatief immers van de Confe rentie ging uit van den Volkenbond en twee leden daarvan beoorlogen elkaar op het oogenblik in bloedigen st'Ud. Plechtige gelofte van Vrede en onderwerping aan Arbitage zijn in de laatste jaren gedaan. De Inkt der verdragen daaromtrent Is nauwelijks droog, of reeds worden de fraaie acten besmeurd met het warm—roode bloed van duizenden, die vielen in den strijd tegen elkaar. We hopen op een succes der Con- fert-ntie. En als dat wordt bereikt wat zal dan de winst ln feite wezen? Weer een paoier met handteekeningen en zegel alléén, zonder een wil tot vrede, een bereidheid tot elke opoffe ring daarvoor? G»rè/e 1932. Wat gaat er om ln de geesten der raenschen individueel Wat is die al- meene oproep om vrede, een uit- drukke'ijke wil door overweging ge. van „De Echo van het Zuiden". Waar MEN over SPREEKT De alles overtreffende Balans UITVERKOOP van MOL blijft Goedkooper. grondvest, of een modeleuze van dezen tijd We zitten hier ver van hef oorlogs gewoel In het Oosten, maar als we de berichten van daar lezen, dan j uken ons de vingeren. O, het Is een braaf jeuken, want het onrecht prikkelt or.s en we zouden, als we naar ons gemoed te werk gingen Dan is het ook duidelijk, dat die anderen daar In het Oosten, die het onrecht ondergaan nog steiker rea geeren enen naar de wapenen grijoen om zich te verzetten. Als niet Sjinghal, maar Amsterdam nu eens door vreemde vliegeniers werd gebombardeerd, en oorlogsschepen sch tien die stad in brand, zonder dat er oorlog was, en als daarbij onschul dlge mannen, vrouwen en kinderen door de onverlaten uit den vreemde werden gedood, zou het dan bij het jeaken der vingeren blijven, als we van dat a'les hoorden of ondervonden We moeten er goed van doordrongen wezen, hoeveel men moet kunnen ver dragen en lijden, hoeveel gevoel van eigenwaarde men moet weten te onder drukken, als we den vrede willen bewaren, tot allen prijs, althans zelf den strijd smadende. Dat alles moeten we leeren, vóór de Vrede een realiteit kan worden op de wereld. De weg naar Vrede leidt naar Naar liet Engelsch van Ahchibald Marshall. Mevrouw Greenfields gezicht kreeg weer dezelfde uitdrukking als George er altijd op had gezien, wanneer de naam van den man, die zoo'n geheimzinnigen invloed op zijn moeder scheen te heb ben, genoemd werd. Ik wil die geldkwestie met hem regelen, haastte de jongeman zich voort te zeggen. Als hij niet gauw hier komt, ga ik hem misschien in Glasgow opzoe ken. Richards komt wel hier als ik het hem vraag, zei mevrouw Greenfield een beetje verlegen. Hij kan je de rest van het geld bovendien wel sturen. Die zaak is toch goed geregeld. George voelde zich min of meer in 't nauw gedreven. Hy was buitengewoon verlangend naar een onderhoud onder vier oogen met meneer Richards, maar hy wilde niet dat zyn moeder iets van syn voornemens in deze zou vermoeden. Sn toch moest zijn moeder hem helpen; lij had geen flauw idee waar hij den nan vinden moest. Ik heb geen bijzondere haast: zij hij uchtig. Ik kan hem wel schrijven. Wilt it my zyn adres geven? Tot George's verbazing voldeed zijn smarten en foltering. Vrede te vestigen en te bewaren, voor altijd en onder alle omstandig heden, dat is haast iets bovenmensche lijk». Daarom zullen de geloovigen, om dat groote goed machtig te worden, niet uitsluitend op zich zelve en op de menschheid vertrouwen, maar door een voortdurend en aangehouden „Dona nobis PaCtm" 1 eer. geef ons den Vrede dezen afsmetken van den Hemelschen Vader. OndeiwtJI ze, naarmate menschelljke krachten zulks vermogen, aan de ver. vulling van het Ideaal meewerken. De S. D. A. P. bang voor den landstorm? Zooals gemeld is door de S D.A.P. bij de Tweede Kamer een voorstel ingediend dat ten doel heeft den Bijzonderen Vrljwilligen Landstorm om hals te brengen. De „N. Haarl. Crt* kan zich voor stellen dat dit Instituut de sympathie van de S DAP. niet heeft, In origine was het tegen de S D.A.P. gericht; het herinnert deze partij aan een van de mil st gelukkige momenten van haar optredenhet is haar een voort durend vermaan tot bezinning, tot zelf<nkeer, deugden die een groot leider op een historisch oogenblik niet bleek te bezitten De Bijzondere Vrijwillige Landstorm Is van zijn oorsprong, zijn ontstaan niet los te makenhij is het aan hangsel van een bladzijde geschiedenis, geschreven door de S.D.A.P en die deze liever ongeschreven zou weten Maar het is toch ook slechts om die origine, dat 'i instituut de S.D.A P. onwelgevallig zijn kan. Het beoogt Immers niet anders dan 't wettige gezag behulpzaam te zijn om de openbare rust en orde te handhaven of te herstellen. Rust en orde iets anders wil thans toch ook niet de S.D A.P. Legde niet pas nog het partijbestuur in een ontwerp resolutie vast, „dat door de parti) geen voedsel mag worden gegeven aan den waan, alsof thans met agressief geweld de weg naar het socialisme moeder direct aan dit verzoek. Ze nam een potlood en een velletje papier en schreef R. RICHARDS, p/a fa. Mc. Dougall Co. 10 Wyngate Street Glasgow. George bekeek het adres. Wat is dat voor een firma, Mc. Dougall Co? vroeg hij. In verzendingen geloof ik, maar ik weet het niet zeker. George vouwde het velletje papier op en legde het in zyn portefeuille. HOOFDSTUK III Een puur brieven en een onderhoud. George schreef den heer Richards 'n brief van den volgenden inhoud: Geachte heer Richards. Myn studietijd te Cambridge is afge- loopen en ik ben van plan mij in Lon den te vestigen als advocaat. De tijd is nu gekomen dat mij de rest van de som wordt overhandigd die mijn vader voor mijn heeft vastgezet. Mocht u binnenkort in Londen komen dan zouden we daar de zaak kunnen afdoen. Ik zal dan ook graag over andere dingen met u praten, waarmee ik mijn moeder liever niet wil lastig vallen. Wilt n zoo goed zijn tijd en plaats te bepalen, waar wij elkaar kun nen ontmoeten, en mijn moeder hier buiten te laten. Uw dienstw. George Greenfield. Na enkele dagen kwam Richards ant woord. Beste George. Ingesloten doe ik je een chepue van 400 toekomen, waarover je de volle beschikking hebt. Er is verder tusschen ons niets meer te regelen en een onder houd is volkomen overbodig. Gaarne be richt van goede ontvangst van je tege moet ziende. Je toegenegen R. Richards. Den volgenden dag schreef George Geachte heer Richards. Hierbij ingesloten gelieve u een qui- tantie te vinden voor de ontvangen che que. Het onderhoudt waarom ik U vroeg is voor mij van zeer veel belang en ik moet er dan ook op aandringen, dat het j zal plaats hebben. Van begin October af ben ik in Londen en indien het u niet schikt voor 't eind van genoemde maand j in Londen te komen, is het myn voor nemen U den 5en of 6en Sept. te komen opzoeken, op myn weg naar Noorwegen. Gaarne hoor ik van U, wat U het beste uitkomt. Uw dienstw. George Greenfield. Eenige dagen later kwam er bericht van meneer Richards dat deze in Lon den zou komen. Toen het eindelijk zoo ver was, bleek George's bezoeker in een allesbehalve j vriendelijke stemming. Ik zou wel eens willen weten, be gon hij mopperend, waarom ik die hee- le reis van Glasgow hierheen moest ma ken? Dat was inderdaad niet noodig ge weest; ik heb immers aangeboden bij U te komen. En wat wou je weten, vroeg Ri chards norsch en de onafwijsbare logica van George's antwoord negeerend. Ik wilde bijzonderheden omtrent mijn vader weten en van U hooren wat ^20-50cf.perons^ beter en sneller, dan met de beproefde strijdmiddelen derscci aal.democratie zou kunnen worden gebaand". Welnu tegen wat de S.D A P ver werpt en ter verzekering van wat een wezenlijk bestanddeel van de begin, selen en de idealen dier partij vormt, zal, mocht hij ooit worden opgeroepen, de Bijzondere Vrijwillige Landstorm in het geweer treden. Daarin vindt hij zijn eentgen bestaansgrond. Wat reden heeft dan nog de S D A P. om zoo mordicus tegen dat Instiiuut te keer te gaan. een instituut onder welks bescherming, wie weet het, ook zij wellicht zich eens zou moeten plaatsen Of leeft we'licht nog In het onder bewustzijn van den S.D.A P.-er die onbestaande vage drang naar de revolutie en naar de barricaden en voelt hij als een gestage bedreiging, wat. wanneer in alle opzlchien waar was wat hij preekt met den mond, hem een dankbaar aanvaarde steun moest zijn ter verzekering van onze democratische staatsinstellingen 1 Maar dan is ook het initiatief voorstel van de socialistische Kamer, frac'ie nog weer eens een waar schuwing, dat wij aan die woorden niet al te veel waarde moeten hechten Abonneert U op en Adverteert in „De Echo van het Zuiden". dal voor geheimzinnig gedoe is waar ik steeds buiten gehouden ben. Ik wilde weten in welke verhouding U tot mijn moeder en mij staat en met welk recht U zich in onze zaken mengt! Nu ik vol wassen ben, wensch ik op bepaalde pun ten opheldering. Die ik je niet zal geven, klonk hel kortaf. Waarom bent U dan hier gekomen? barstte George uit. U begreep drommels goed, waarom ik een onderhoud met U wilde hebben, dat bleek uit Uw aanvan kelijke wygering. Waarom vraag je je moeder niet wat je weten wilt? vroeg Richards scherp. Ik wil myn moeder geen verdriet doen door vragen te stellen, die onge twijfeld heel pijnlijk voor haar moeten zijn. Maar dat neemt niet weg dat ik het recht heb te weten wat er achter die ge heimzinnigheid steekt en U kunt mij in lichten! Wie was mijn vader en wat voor slechts heeft hij gedaan, dat mijn moeder nooit over hem wil spreken? Richards bleef een poos zwijgend voor zich uitkijken. Hij zag wel in dat George niets onbeproefd zou laten om achter de waarheid te komen. Nu, wie was mijn vader? herhaal de George ongeduldig. Mevrouw Greenfield is heel jong getrouwd, begon Richards na een paar minuten, met. een man, die haar slecht behandelde. Hij was een avonturier, een speler. Hebt u hem gekend? Neen. Hij is een jaar na hun trou wen naar Amerika gegaan om werk te zoeken en daar is hy gestorven. Ik heb je moeder's zaken geregeld. Had zy dan geld u zegt zelf dat mijn vader in Amerika werk moest zoe ken? Een oude vriend heeft geld op haar vastgezet, kort nadat haar man naar Amerika is gegaan. Je hoeft niet te vra gen wie dat was, want dat kan ik je niet vertellen. Dat weet ik zelf niet. Een week na jouw geboorte is haar man weggegaan. Het was tenslotte het beste; ze had geen leven bij hem. En hoe kon u my dan vertellen dal mijn vader duizend pond had vastgezet om mijn studie te betalen? Dat was een onwaarheid! Waar komt het geld dan vandaan? barstte George uit. Kijk eens hier, George. Toen jij mij indertijd vroeg of je vader dat geld voor je opvoeding bestemd had, heb ik ja gezegd om van verder gevraag af te zyn. Maar in werkelijkheid zit het zoo: het geld van je moeder is in myn zaak gekomen en ik heb het, in alle beschei denheid gezegd, goed voor haar be heerd, zoodat zy je heeft kunnen laten leeren wat je wilde. En waarom kon zy met dat geld dan niet doen wat ze wilde? Ja, zie je, klonk 't een weinig aar zelend. Feitelijk was ik alleen maar ver plicht, haar een matige rente te betalen; ik wilde echter eenigen invloed op je hebben, ingeval je tusschen nietsnutten en boemelaars te land kwam. En mijn vaders voetstappen zou drukken, vulde George bitter aan. Nu, ik kan niet zeggen dat u eerlijk tegen over mij bent geweest. Als dat geld wer kelijk aan mijn moeder behoorde, had U niet het minste recht zich in mijn za ken te mengen, of moet ik uit Uw mede- deelingen opmaken. Wordt vervolgd. 41 j^Pi: It tOft De Echo van het Zuiden, Waalwpstlie en Langstraatsche Courant» 3. m w vB2Ï ECHTE FRIESCHE c/Hei puidat aa. voor JrUsch Aardeuxrk e/c Kopawtrk. ij# X

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1