Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Uastenmandement van Mgr. Diepen, i i i FtUILLtrun Archibald Marshall. jtfUMMER 12. WOENSDAG 10 FEBRUARI 1932. 88e JAARGANG. 'v Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. M. Tele gr.-Adres: ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bi) contract flink rabat Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. In zijn Vastenmandement behandel de Z. H. Exc. Mgr. Diepen in het bijzonder de ongeregelde begeerlijkheid naar geld en goed, aan een krachtige inperking waarvan onze maatschappij thans een zeer bijzondere behoefte heeft. Men kan niet God dienen en den Mammon. Voor ieder, arm of rijk, die de slaaf wordt zijner ongeregelde begeerlijkheid naar geld of goed en zich door deze drilt tot onrecht en liefdeloosheid laat leiden, geldt het veroordeelend vonnis van Christus en zoo zien wij niet alleen families maar ook geheele volkeren en standen onder dat slavenjuk gebukt gaan. Z. H.Exc. herinnert aan de vermaning van Paus Benedictus XV tot de Bisschoppen om met alle kracht te trachten die hebzucht uit de harten hunner onderhoorigen te doen verdwijnen en daar weder ruime baan te maken voor de Christelijke beginselen van strikte rechtvaardigheid en onbaatzuchtige onderlinge liefde en getuigt dat zeer velen, bemiddelden en onbemiddelden, vooral in hun privaat leven, door hoog te prijzen mildheid getoond hebben, deze woorden ver- staan en toegepast te hebben. Voor onze Katholieke Stands- en Vakorganisatie, als zoodanig, vervolgt de Bisschop, kunnen wij evenwel, vooral wat de onderlinge verhoudingen dezer laatsten betreft, met onzen lof niet zoo mild wezen Mgr. spoort opnieuw aan tot gebed, offerwillige naastenliefde en oprechte boetedoening, „in den internationalen raad der volken gaat immers beslist worden over ontwapening en vrede, en daarmede, naar menschelijke ver wachtingen, over devraagofde wereld rust en orde, tevredenheid en welvaart zal herkrijgen tot geestelijk en stoffelijk welzijn van millioenen menscheti. Gods ontfermende vaderliefde late niet toe, dat de Satan van het Mammonisme met zijn trawanten van rassenhaat, woordbreuk en wantrouwen zegeviere". Na vooral degenen, die bezocht zijn door den geesel der werkloosheid, tot van „De Echo van het Zuiden". gebed, tot het deelnemen aan een re traite, tot het dagelijks bijwonen der H. Mis te hebben aangemaand, komt de Bisschop terug op zijn Vastenbrief van 1925, waarin hij de bekende prak- tijk der socialisten laakt, de hebzucht van het volk te prikkelen, het zijn gelukkig-makende tevredenheid te ont- nemen, wantrouwen te zaaien, niet te vervullen eischen te stellen, staking of uitsluiting boven eerlijk vergelijk of scheidsgerecht te kiezen, met geweld naar gelijkmaking der fortuinen te drijven en de Katholieken vermaant de wederzijdsche liefde en recht vaardigheid, de tevredenheid en het onderling vertrouwen te bewaren en de verbroedering aller standen te be- vorderen". Vragende of in de Katho lieke organisaties die geest van onder linge waardeering, hulpvaardigheid en onbaatzuchtigheid verbonden met de door den Paus ook zoo benadrukte wederzijdsche matiging zich in ten minste voldoende mate doen gevoelen, moet de Bisschop openhartig zijn te leurstelling bekennen en schrijft hij; „Reeds als Wij de onderlinge ver houdingen onzer Standsorganisaties nagaan, blijkt maar ai te vaak een onderlinge verwijdering of miskenning, een nog niet inzien, dat hun wel eens strijdige belangen niet door onderiln- gen kiassensu ijl, maar door onderlinge toenadering en overleg met rechtvaar, digheld en liefde moeten worden gediend. „Erger wordt die teleurstelling, als Wij zien, op wat wijze de vakorgani saties vaak voor haar belangen op komen b.v. bij het voorbereiden of afsluiten van collectieve contracten, bij het aankondigen of doorvoeren van weikstaking of uitsluiting, of op wat wijze haar leden niet zelden de leiding hunner besturen miskennen. „Die teleurstelling groeit uit tot ernstige bezorgdheid, als Wij, mede hoofdzakelijk uit baatzucht, katholieke geloovigen van alle standen, zelfs de meest ontwikkelden, stelling zien ne men tegen hunne geestelijkheid, tegen onze priesters en kloosterlingen, wien door God het herders-, het bestuur ders- en het leeraarsambt in Zijne Kerk is opgedragen, een stelling nemen, die reeds met den alles zeggenden naam van Intern—anticlerlcalisme, in- Naar het Engelsch van 4) Richards liet den jongenman niet uit- sprken. Ik bezweer je, viel hij hem heftig in de reden, dat je moeder geen stuiver uit mijn zak ontvangen heeft, behalve dan natuurlijk 't kleine jaargeld, dat ik voor mijn dochter geef. Ik ga nog verder, ver volgde hij opgewonden, ik ben bereid om haar vermogen aan jou over te dra gen, zoodat jij dat verder voor haar kunt beheeren. Of dit aanbod met een of andere bijbe doeling werd gedaan of niet, in ieder ge val ontwapende het George. Daar denk ik niet aan meneer Ri chards, weerde hy af. Natuurlijk zal ik •lies laten zooals 't is. Ik kan U immers niet dankbaar genoeg zijn dat U mijn moeders zaken zoo uitstekend behartigd hebt. En wat de rest betreft, het is al leen maar jammer dat U mij niet eerder met alles op de hoogte bracht. Dat zou mij heel wat onaangenaamheden hebben gespaard. Ik had overigens wel verwacht iets dergelijks te hooren. Hoe weet U dat mijn vader dood is. Hij is gedood bij een relletje in 'n café in San Francisco. Ik las het toe- Tallig in «en Amerikaansch© Courant, er wendige bestrijding der Geestelijkheid is bestempeld, in tegenstelling met de uitwendige bestlijding, die zij altijd van de vijanden van God te lijden heeft". „Praatjes over den zoogenaamden rijkdom der kloosters en over het in den weg treden van leeken bij het verkrijgen van ambten en bedieningen door priesters en kloosterlingen worden niet zelden een aanleiding tot dat Intern—anticlerlcalisme. Laat ik U daartegen wapenen, B G., door de uitdrukkelijke verklaring, dat de meeste onzer kloosters de rechtmatige ver diensten harer leden hard noodig hebben, om de flnancieele lasten lief dadlge instellingen in geweten te kun nen aanvaarden en door de vraag: komt het aan de geloovlgen toe den kloosterlingen en priesters naar eigen opvatting voor te schrijven, wat hun in maatschappelijk en economisch op zicht geoorloofd, of zelfs plicht is. of moet dit niet veiliger worden toever trouwd aan bet wetboek van Kerkelijk Recht, met welks regeling, handhaving en toepassing de hoogste geestelijke overheid door God zelf belast Is? „Laten verder onze katholieken allen den steeds dringenden plicht, zich in het belang van het algemeen welzijn katholiek te organiseeren, meer en stond een foto van hem by het bericht afgedrukt. Ik heb het mevrouw Green- field verteld, maar ik heb haar de cou rant niet laten zien, om haar niet noo- deloos pijn te doen. Wanneer is dat geweest? Al kort nadat hij weggegaan is, een kleine vijf en twintig jaar geleden. Enfin, zei George langzaam en op een toon van berusting. Nu weet ik het en ik moet trachten mij met het denk beeld te verzoenen dat mijn vader was, zooals U mij hem geschilderd hebt. Ik zal er met mijn moeder niet over spre ken; doet U het ook niet. Als je liever niet hebt dat ze weet dat je op de hoogte bent, vind ik het goed, was Richards antwoord. Ben je bevredigd of is er nog iets dat je weten wilt? Er was iets van angstige spanning in zijn stem, maar George merkte het niet. Hij hield zijn oogen op den grond ge richt en zijn gedachten waren niet bij zijn bezoeker. Dan zal ik maar gaan, zei Richards en zonder den jongeman zelfs een hand te geven, maakte hij zoo spoedig moge lijk dat hy weg kwam. George ging bij den haard zitten, ver diept in overpijnzingen over wat hij ge hord had. Het was onverkwikkelijk na tuurlijk, maar toch niet erger dan hij had verwacht. Maar nu hij zekerheid had gekregen, kostte het hem toch eeni- ge moeite aan het denkbeeld te wennen dat de man die zijn vader was, een der gelijke reputatie had gehad. Het duurde een paar dagen eer hij in staat was het leven weer met de oude energie en de oude blijmoedigheid op te nemen. meer gaan inzien en niet, geltyk thans maar al ie veel geschiedt, die plichts vervulling alléén van het grooter of geringer daarmede verbonden geldelijk voordeel afhankelijk stellen. Het lid maatschap mag niet in koopmanschap ontaarden; dan wordt de organisatie zelf ook door hebzucht in die verder felijke richting gedreven. „Laten de leden en besturen der organisaties begrijpen, vooral wel die der vakorganisaties, dat zij naast en met de belangen van eigen vak of stand ook de belangen der andere standen en vakken, met wie zij een zelfde gemeenschap vormen, steik in het oog hebben te nouden en daarvoor offers ie brengen hebben, omdat ieders welstand dan eerst waarlijk verzekerd Is, als het allen wel gaat". Z.H. Exc. vermaant de geloovigen met den Pausterug naar den Cnrlstus en zegt dat daarvoor uit hun eigen midden uitgelezen hulptroepen voor de Kerk noodig zijn. Hij vei heugt er zich over dat er in het bisdom zijn die reeds menigen eerepalm In dat heilig apostolaat verworven hebben en noemt de Commissie van Samenwerking, de georganiseerde Propagandaclubs, de Jonge Werkman, de groeiende E.K. oeweging met haar kloeke K.J.V de Jonge Boeren-, Middenstands-, Werk gevers- en Studentenvereenigingen om dan tot alle geloovigen de dringende bede te richtenSteunt allen dat nood zakelijke leekenapostoiaat; bevordert het door persoonlijke medewerking ot ten minste waar mogelijk, door waar deering en tffers. Cycloon-ramp op Riunlon De cycloon, die Réunlon heeft ge teisterd, vormt voor het eiland een ramp zonder weerga De S'ad St. Denis is verwoest, terwijl Ie St. Paul ver scheidene huizen zijn ingestort. Hier zijn tien personen om het leven ge komen. Ook in andere plaatsen is aanzienlijke schade aangericht. Te Si. Leu zijn 15 dooden en talrijke gewon den, terwijl in de gemeente Trois Bassins twintig personen gedood zijn. HOOFDSTUK 4. Op Wetstones Het' was een stralende Junimorgen, twee jaar na het onderhoud tusschen George en Richards. Guy Bertram zat aan het ontbijt en keek zijn post door. Hij was thans een jongeman van 26 jaar, die in staat was geweest het leven van den vroolyken kant te nemen. Kort na zyn geboorte was zijn moeder gstorven; zyn vader had den jongen naar Eton gestuurd en het hem aan niets laten ont breken. Maar toen Guy 16 jaar was stierf ook zijn vader, zijn zaken in een ver warden toestand achterlatend, zoodat Guy arm achterbleef; maar een familie lid ontfermde zich over hem. 'Dat was Sir Roderick Bertram, een neef van zyn vader. Sir Roderick was in zekeren zin een legendarische per soonlijkheid; op buitengewoon jeugdigen leeftijd was hij lid van het Parlement geworden en weldra was hij een van de voormannen van zijn partij; hy was met een Italiaansche schoonheid getrouwd en met deze op „Wetstones" gaan wonen, een kasteel dat midden op een eiland gelegen was. Na den dood van zyn vrouw had hy zich geheel op zijn eiland teruggetrok ken, vrijwel dood voor de wereld. Sir Roderick dan kwam te hulp na 't overlijden van Guy's vader, of beter ge zegd Mr. Calthorp, van de advocaten- firma Calthorp, Friffin en Wells. Deze deed de schulden van Sir Roderick's neef af, betaalde Guy's verdere opvoe ding en studie en gaf hem een jaargeld van duizend pond toen hij meerderja rig was. De jongen had Sir Roderick zelf nooit gezien, alleen van hem ge hord door Calthorp. Guy had in Cam- BUITENLAND. Mussotinl naar den Paus. Mussolini zal op Dondeidag 11 Fcbruaii esn bezoek brengen aan dtn Paus. Hij zal vergezeld zijn van minister Rocco, den onderstaatssecre taris van Staat Guinta en aen Italiaan- schen ambassadeur bij het Vaticaan. De receptie zal een plechtig karakter hebben. De verongelukte duikboot M 2. Volgens een bericht uit Londen, zou het vergaan van de duikboot M 2 ver oorzaakt zijn door het te vroeg openen van de deur van de vliegtuighangar bij het opstijgen van de boot. bridge gestudeerd en in zijn vacanties wijdde hij zich aan zijn grootste liefheb berij, het schilderen. Het zoemen van de lift werd gevolgd door een klop op de deur en een bedien de kondigde aan: Daar is meneer Calthorp om u te spreken meneer. 'n Slank gebouwd, jeugdig heer kwam de kamer binnen. Hy was ongeveer van den zelfden leeftijd als Guy en met bij na overdreven zorgvuldigheid gekleed. Hij was het jongste lid der firma Cal thorp, Griffin en Wells, de zoon van Mr. Calthorp, die voor Guy's opvoeding en studie had gezorgd, en sedert hun ge meenschappelijke schooldagen Guy's vriend. Zoo Dick, ben je daar! riep Guy. Wat brengt jouw zoo vroeg uit de vee- ren? Dat zal ik je vertellen! Sir Rode rick Bertram is gisteren overleden. Ik zou wel een gelegenheidsgezicht zetten, maar je hebt hem zelfs niet een keer in je leven ontmoet, voor zoover ik weet. Calthorp legde zijn hoed voorzichtig op een stoel, ging daarna zelf zitten en haalde een gele envelope uit zijn zak. Dit telegram, vertelde hy, kwam gisteren na kantoortijd en het werd van morgen pas geopend. Het is van Martin, Sir Rodericks bediende. „Morthwaite 7,45 n.m. Sir Roderick hedenavond overleden. Verzoeke meneer Bertram op de hoogte te stellen. Robert Martin. Is dat alles? vroeg Guy. Wat zou er meer zijn? antwoordde Calthorp op luchtigen toon. Als het een dierbaar familielid was met wien je ge regeld was omgegaan, zou ik je heusch wel met gepasten ernst condoleeren. Maar i Sir Roderick was j© achterneef in den BINNENLAND. Een radto-ultvtndlng. Distributie over het llchtnet. De N.V. Philips' Radio deelt het volgende mede In verband met de van verschillende zijden opduikende geruchten en ter voorkoming van het trekken van on juiste conclusies uit berichten dien aangaande, deelen wij mede. dal inder daad in de laboratoria der N.V. Philips Radio een vinding is gedaan, weike het mogelijk maakt tegelijkertijd ver scheidene radioprogramma's over het gewone electrtclteitsnet te distribueeren. Proeven, genomen op verschillende electriciteitsnetten. hebben de deugde. Iljkheid van dit systeem bewezen, ter wijl bovendien de mogelijkheid Is aangetoond, om deze programma's over de hoogspanningsgeleidingen over groote afstanden over te brengen. In- tusschen mag natuurlijk door de toe passing van een derge>tjk systeem de veiligheid en bedrijfszekerheid van het gewone electriciteiisnet in geen enkel opzicht In gevaar worden gebracht, en vinden daarom te zamen met de Electriciteitsbedrljven nog verdere proefnemingen plaats, In het bijzonder vetband houdende met de overbren ging van radioprogramma's over de hoogspanningsgeleldlngen. Bij de abon- r s kan op ieder gewoon stopcontact de hiervoor noodlge speciale ontvanger met Ingebouwden lu dspreker worden aangesloten. Dat technisch geen enkel bezwaar bestaat om in plaats van een der te distribueeren radioprogramma's een geheel draadomroep—programma te geven, waarbij dus de aether zou wor den uitgeschakeld, staat zonder meer vast, evenals zulks reeds op de thans tweeden of derden graad, je hebt hem nooit gezien en zijn dood maakt jouw baronet met waarschijnlijk een inkomen van zeventig duizend pond per jaar. Was hij zoo rijk? informeerde Guy niet zonder voldoening. We hebben alle reden dat te ge- looven. Laat mij dat telegram eens zien, verzocht Guy. Calthorp overhandigde het hem en Guy las zwijgend den inhoud van het dunne velletje papier. Calthorp knipte een denkbeeldig stofje van zijn vest. Wat doen we? vroeg Guy daarop. Ik zou zeggen dat we er maar moes ten heengaan. Jij zult als erfgenaam de begrafenis dienen te regelen en ik ga met je mee om te zien of er een testa, ment of zoo iets is. Mijn vader heeft mij deze zaak in handen gegeven. Hebben jullie op kantoor geen tes- i tament? j Neen. Sir Roderick was een eigen- aardig man, zooals je weet. Mijn vader heeft hem indertijd geadviseerd het ten gunste van jouw te maken. In ieder ge val komt het landgoed aan jouw. Sir Ro derick heeft zijn geweldig vermogen van zijn moeder geerfd; het is hoofdzakelijk in Amerikaansche papieren belegd. Niet onaardig, meende Guy. Kun je zorgen om twee uur aan Euston station te zyn? Dan zijn we er vanavond. Uitstekend. Dan zal ik dien Martin telegrafeeren ons in Keswick te laten afhalen. Ik moet eerst nog naar huis om me te verkleeden, in den trein kunnen we dan wel ver-, der praten. Dus tot strak». En Calthorp zette zijn hoed op, knoop te langzaam zijn jas dicht en ging heen. Vtordt vervolgd. Waalwpsclie en Lanptraatscbe

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1