Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. S let huis op het eiland l M PLUILLLTUn lUMMER 14. WOENSDAG 17 FEBRUARI 1932. 55e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 88. Tele gr.-Adres: ECHO. Prijs der Advsrtentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. BUITENLAND. Hindenburg candidaat. Rijkspresident Von Hindenburg heeft op de tot hem gerichte verzoeken in zake zijn candidatuur, het volgende antwooid doen publiceeren „Na rijp beraad heb ik in het bewust zijn van mijn verantwoordelijkheid voor het lot van ons vaderland be sloten, mij voor een evt, herkiezing beschikbaar te stellen. De omstandig heid, dat het verzoek hiertoe niet van een partij maar van breede lagen van het volk is uitgegaan, doet mij mijn bereidverklaring als een plicht gevoelen. Word ik gekozen, dan zal ik ook verder het vaderland trouw en eerlijk dienen om het naar buiien tot vrijheid en gelijkrechtighetd en naar binnen tot eenheid en bloei te brengen. Word ik niet gekozen, dan blijft mij het ver wijt bespaard, mijn post in moeilijke tijden eigenmachtig te hebben verlaten. Voor mij bestaat er slechts één waarachtig doel: Aaneensluiting van het volk in den strijd om zijn bestaan, volledige overgave van lederen Duit- scher in de zware worsteling om het behoud der natie." Nobile In Russischen dienst. Naar Woiff uit Berlijn meldt, heeft generaal Nobile met toestemming van Mussolini te Moskou een verdrag van vier jaar gesloten met de Russische luchtvaart-overheid. Nobile is te Moskou geweest en vertoeft thans op zftn terugkeer naar Rome te Berlijn. In April, zjo heeft hij te Berlijn mede gedeeld, zal hij zich te Moskou vestigen. Hij heeft de verpilchiing op zich ge nomen dezen zomer deel te nemen aan de Poolexpeditie naar Noordland, het vroegere Nlcolaas 11-land. welke op het oogenblik door het Instituut voor Poolonderzoek te Leningrad wordt voorbereid. De Herstelkwestie. Ds besprekingen over de herstel- kwestie worden sedert eenigen tijd voortgezet tueschen de Britsche en Fransche regeeringen. Het is waar- schijnlijk, dat sir |ohn Simon te Qenève de vertegenwoordigers der andere belanghebbende mogendheden zal raadplegen over de mogelijkheid om de herstelconferentie in juni te houden. Indien de andere regeeringen mede werken zal een verklaring over de voorgenomen conferentie en haar doel in de naaste toekomst worden gepu bliceerd. Laval en den Britschen gezant lord Tyrrell, zijn het principieel eens ge worden over den tekst eener formule, welke de verdaging van de conferentie van Lausanne motiveert en de her vattingen der besprekingen tusschen de crediteur-landen en Duiischland in Juni in het vooruitzicht stelt, in een nog niet vastgestelde plaats. Frankrijk en Engeland zijn wel bereid rekening te houden met de internatio nale economische crisis, en Duitschland voorloopig de uitvoering van een vrij willig onderteekend plan te vergemak, kelijken, maar elke verder-gaande ont wikkeling der algemeene debatten hangt nog alttjd af van de plannen van Amerika. Herstelkwesties en Inter geallieerde schulden blijven dus nog nauw verbonden. Beperking van den invoer In Ts/echo-Slowakije. Naar uit Praag gemeld wordt is de lijst van goederen waarvan de invoer beperkt wordt uitgebreid. Op de lijst zijn o.m. gloeilampen geplaatst, waarvan Nederland een vijfde van den geheelen invoer levert, en In 1931 voor ongeveer 4 mlllioen kronen importeerde, alsmede neon-lichtreclame- buizen. Nood der werkloozen In de V.S. De nood der Amerikaansche werk loozen heeft thans in geheel Amerika onrustbarende vormen aangenomen. Naar schatting zijn er van acht tot twaalf millioeri arbeiders zonder em plooi en mlllioenen hunner zijn den honger nabij. Op het platteland worden dagelijks niet minder dan 350 zwaar belaste boerderijen verkocht, daar de eigenaren niet in staat zijn hun ver plichtingen na te komen. Ook in de steden worden honderden en nog eens honderden die in gebreke blijven om hun huur te betalen, uit hun woningen gezet. Groote troepen bedelaars trekken door de straten van New York en de open terreinen zijn bedekt door ruw gebouwde hutten, die een onvoldoende beschutting vormen tegen den kouden winter. In den Senaat worden door voor standers van directen regeeringssteun krachtige pogingen ondernomen om gedaan te krijgen, dat de regeering de som van 375 mlllioen dollar ter be schikking stelt voor het verleenen van bijstand aan werkloozen en behoeftigen. Door Senator Borah werd een levendig beeld van den verschrikkelijken toestand opgehangen. „Mlllioenen ge zinnen", verklaarde hij „zijn de laatste achttien maanden geen dag zonder zorgen geweest Honderden kinderen sterven door ziekten, veroorzaakt door ondervoeding." Hij betwijfelde of de wereldoorlog grooter leed en dieper ellende had gebracht in mlllioenen harten, dan de huidige crisis. Hij oefende ernstige crttiek uit op hen, die wel 500 iniilioen dollar beschikbaar willen stellen voor de Reconsiruciion Finance Corporation om hulp te ver leenen aan noodlijdende bankinstel lingen, doch die zien verzetten tegen het verleenen van hulp aan particu- Here personen. In vele gemeenten is de hulpver leening onvoldoende en de toestand is thans zoo dat de Amerikaansche burgers lichamelijk en geestelijk ten onder gaan. De toestand, aidus betoogde Borah verder, heeft thans een zeer acuut stadium bereikt. De industrie is voor een groot deel verlamd, de financieele kracht der natie is sterk verminderd, het ver trouwen is vernietigd. Als gevolg hiervan nemen geweldplegingen en misdaden toe. Een golf van ontevre denheid en sociale onrust gaat over het land. Volgens de federation of labor kunnen de groote steden niet meer de minimum- ondersteuning ultkeeren. Het meeste van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch 1 van Archibald Marshall. 6) Ongeveer kwart over drie gisteren- middag, meneer. Kwart over drie, herhaalde de ad vocaat. Wie heeft ons dat telegram ge stuurd? Martin heeft zich tegen zeven uur naar Morthwaite laten roeien. Hij zei, dat hij u wilde telegrafeeren, meneer. Doet hij dat soort van boodschap pen altijd zelf? Neen meneer, ik vond het ook al een beetje vreemd. Hoe lang is Sir Roderick ziek ge weest? Een dag of vier, meneer. Wat heeft hem gescheeld? Hij heeft kou gevat, meneer, Zon dagavond op het terras. Martin was den dag. tevoren naar Londen geweest. Wij wisten niet wat we moesten beginnen. Ik wilde den volgenden dag een dokter laten komen, maar Sir Roderick verzet te zich daar met alle macht tegen; hij wilde niet eens in bed blijven. Maar te gen den avond werd hij erg ziek en er ging toen toch maar een bediende naar Keswick om een dokter te halen- Die kwam den volgenden morgen. Hoe heet die dokter? Dr. Mellish, meneer. Hij behandelt al jaren het personeel hier. Sir Roderick is, zoolang ik mij heugen kan, nooit ziek 1 geweest. Was Dr. Mellish tot het einde bij hem? j Hij is niet meer weggegaan, meneer tot het afgeloopen was. Wie was er verder in de kamer toen Sir Roderick stierf. Ik zelf, meneer, en juffrouw Cheet- ham, de huishoudster, Gibbs de koetsier en Martin. Die was den avond tevoren teruggekomen, maar Sir Roderick her kende hem niet meer. Wij zijn allen heel lang hier in dienst; we waren hier al toen de oude Lady Bertram nog leefde. De oude man was zichtbaar ontroerd. En wanneer heb je het eerst ge merkt, dat het lichaam van Sir Roderick verdwenen was? Vanmorgen tegen 9 uur. Ik moest met Martin het een en ander bespreken en ging naar zijn kamer. Daar was nie mand, het bed was niet eens beslapen. Ik dacht dat hy wel in Sir Roderick's kleedkamer zou zijn en ging daarheen. Maar eerst wilde ik mijn lieven ouden meester nog even zien. Ik ging de groo te slaapkamer binnen en dacht dat ik 't bestierf. Het bed was overhoop gehaald, de bloemen, die wij er den vorigen avond op haden gelegd, waren over den grond verstrooid enSir Roderick was er niet meer. Wat heb je toen gedaan? vroeg Cal- thorp in spanning. Ik moest erst even gaan zitten om over den eersten schrik heen te komen, mijnheer; toen heb ik de deur afgeslo ten, den sleutel in mijn zak gestoken en ben Martin verder gaan zoeken. Maat toen ik op zijn kamer terugkwam, merk te ik dat de meeste van zijn kleeren er niet waren, dus hij was blijkbaar voor lijden de werklieden in slreken, waar geen steun wordt verleend. Honderd duizenden noodlijdenden wonen in geïsoleerde mljndlstricten en olie velden. In vele fabrieksdorpen zijn de banken gesloten en de kleine fabrieken gefailleerd. De onderhandelingen met België. In aansluiting op ons bericht van 3 Febr. jongstleden wordt ons thans uit Brussel gemeld, dat de onderhande lingen tusschen de Belgische en Neder- landsche Regeering, welke nog slechts over de reeds aangeduide, onderge schikte aangelegenheden liepen, hoogst waarschijnlijk aan het einde dezer maand dtfinitlef zullen zijn beëindigd. Men rekent op 27 of 28 Februari. Men meent, dat het resultaat der onderhandelingen nog vóór den zomer aan het Nederlandsche parlement zal kunnen worden voorgelegd. De strijd tusschen China en Japan. De strijd in 't verre Oosten blijft onverminderd voorlduren. De diplo maten van belde landen wenden zich onophoudelijk tot de groote mogend heden: Japan om de motieven voor de bezetting van Sjanghai uiteen te zetten en China om tegen deze bezet ting te proiesteeren. Er dreigen nieuwe heftige vijandelijkheden en de pogingen der Britsche en Amerikaansche gezan ten ie Sjanghai om deze af te wenden, hebben tot geen resultaat geleid. Japan blijft eischen. dat de Chinee- zen hun troepen uit Sjanghai terug trekken, waaraan deze echter niet denken vooral na hun successen der laatste dagen. De Chineezen hebben een nieuwen stap bij den Volkenbond gedaan, terwijl zfl ook weer een protest hebben doen toekomen aan Engeland en Amerika. Japan zet de Sjanghai steeds meer troepen te Sjanghai aan land. Zondag kwam er een divisie van 12 000 man goed verdwenen. Hoe heb je dat stil kunnen houden? Och, dat was niet zoo moeilijk. Al leen moest ik het wel tegen Cheetham zeggen, omdat zij, Martin en ik altijd sa- j men ontbijten en ik moest haar vertellen waarom bij er niet was. Ze ging naar bo- J ven.. Ze vond alles zooals ik het haar be schreven had en we spraken af, dat we j zouden zeggen dat Martin U van Keswick was gaan halen. Later hoorden we dat een van de jonge tuinknechts, James Braithwaite, 's nachts niet thuis was ge- weest. Wat is dat voor iemand? Al van kleinen jongen af heeft hij op de plaats gewerkt. Hij zal nu dertig zijn. Hy is stil en in zichzelf gekeend, niemand mag hem graag. Ze zeggen dat hij drinkt, maar ik heb er nog nooit iets van gemerkt. Calthorp zat een poosje zwijgend naar het vloeiblad op de schrijftafel te turen. Nu, meneer Feitham, zei hij einde lij U hebt in alle opzichten verstandig ge handeld. Maar we zullen dit ontstellende j nieuws toch niet langer geheim kunnen houden. Maar Sir Guy en ik moeten het eerst eens samen rustig bespreken; U kunt ons nu wel alleen laten. Drommels, riep Guy, toen de butler de kamer verlaten had. Wat kan dat alle maal te beteekenen hebben? I Afpersing, antwoordde Calthorp snel en beslist. Martin en die huisknecht hebben dat zaakje op touw gezet. Schurken, gromde Guy. Maar wat moeten we in vredesnaam doen? Scotland Yard aan 't werk zetten en inmiddels op eigen gelegenheid naspo ringen doen. Mijn indruk is, dat ze het li chaam ergens op het eiland of in de bos- schen om het meer verborgen hebben. Er schijnt hier heel wat personeel te zyn, Een belooning uitloven. Honderd pond, zou ik zeggen. Uitstekend, viel Guy zijn vriend by. Dan zullen we ze 't eerst moeten vertel len. Dat kun jij het beste doen. Laten we eerst gaan eten en dan aan Feitham zeg gen dat hij hel personeel bij elkaar roept. De beide jongelui spraken weinig on- 1 der het eten. het was te onvrij met be dienden in de kamer. Het souper liet niets te wenschen over. De wijnen waren schitterend en het antieke zilver en kris tal vormde een groote charme voor Guy's schildersoog. Toen ze gereed waren, wendde Guy zich tot den butler: Roep al het personeel in de hall sa men, Feitham. Ik moet hen vertellen wat er gebeurd is en wat wij van plan zijn. Toen Calthorp en Guy later in de hall kwamen, vonden ze daar het geheele mannelijke en vrouwelijke personeel bij een. Vooraan zat een klein oud dametje in een japon van zwart satijn met een kanten mutsje op. Er was zoo iets eer biedwaardigs in haar voorkomen, dat Guy zich gedrongen voelde naar haar toe te gaan en haar een hand te geven. Hij ging achter een tafel zitten, die midden in de hall stond. Calthorp zette zich naast hem. Ik ben nu voor 't eerst in jullie mid den, begon Guy, als opvolger van jullie meester, wiens dood jullie allen ten zeer ste betreuren. Maar ik zou jullie nog niet bij elkaar geroepen hebben als ik niet iets heel ernstigs had mee te deelen, iets dat my pas een half uur geleden direct na mijn aankomst ter oore is gekomen. Men heeft mij verteld dat het lichaam van Sir Roderick weggenomen is uit het ver trek waar het lag en hier uit het huis is verdwenen. Een luid gemompel van ontsteltenis klonk door de hall. De mannen en vrou wen keken elkaar onthutst aan en begon nen opgewonden dooreen te praten. Guy verkreeg met eenige moeite stilte, vertelde hen wat hij van Feitham had gehoord en dat naar zijn meening mis drijf in 't spel was en hij besloot: Mijn vriend en raadsman, Mn Cal thorp zal het onderzoek leiden en ik loof een belooning van honderd pond uit voor degene, die het lichaam van Sir Rode rick vindt. Toen de twee vrienden, de butler en de kleine oude dame alleen waren geble ven, zei Guy: k Een paar mannen moeten het eiland afzoeken en morgen moeten we voor hulp van buitenaf zorgen. Het is een heele schok voor u, juffrouw Cheetham, richtte hij zich tot de huishoudster, die in een hooggerugden stoel zat te schreien. Het dametje sloeg de oogen naar hem op. Het is een geheimzinnig geval, Sir Guy, snikte ze, maar ik denk er toch niet over zooals u. Ze gelooft niet dat Martin het li chaam gestolen heeft, verduidelijkte de butler. Misschien wilt u ons morgen uw meening over de zaak wel kenbaar ma ken, juffrouw Cheetham, vroeg Calthorp, U moest nu maar liever gaan rusten. Toen de huishoudster naar bed was gegaan, begonnen de nasporingen en den heelen nacht twinkelden bewegende lichtjes over het eiland en klonken stem men door de duisternis. (Wordt vervolgd) e Echo van het Zuiden, Waalwpscbe en Lasgstraatsebe Courant*

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1