Nieuws uil Eaalsbeurel. terugnemen van woorden, gebezigd door Kapelaan Bijnen, in verband met de bewering, welke genoemde van Haaren gedaan heeft: «Dat het niets geeft al moet er geld bij het maalloon bij'. De vergadering wenschte geen woord hiervan terug te nemen. Integendeel de boeren te waarschuwen voor dergelijke onvoorzichtige uitlatingen hunner lei ders. Wordt besloten de Algemeene ver- gadering van den Diocesanen Bond te houden in Maart a s. en wel te 's Bosch, en den Redacteur van het blad .De Molenaar" te vragen, voortaan geen artikelen van leden van St. Victor in zijn blad op te nemen, alvorens deze door een lid van het Dagelijksch be- •tuur zijn doorgezien, omdat men het met de strekking ervan niet altijd eens is. Ten zeerste werd op prijs gesteld, de medewerking die van de E E. H.H. Adviseurs werd ondervonden, terwijl men unaniem eens was, om op te komen voor de belangen van de Mo. lenaars en ook van andere Midden standers, zooals Bakkers, Slager9. en winkeliers en Boomkweekers, die allen van de handelingen van den N. C. B. C. H. V. hebben te lijden. Werd nog even aangehaald, de Kali kwestie, die voor den Boer ook weer fnuikend zal zijn, omdat er gezegd is: de Boeren kunnen het toch wel be talen. In het algemeen werd besloten, wanneer geen tastbare resultaten ver kregen worden, de verschillende kwes- tie's te zullen publiceeren, en deze aan de algemeen opinie bloot te leggen. Het Dagelijksch Bestuur van den Bosschen Diocesanen Molenaarsbond St. Victor. Tilburg met Omgeving Bij de drukkerij Henri Bergmans Cle te Tilburg verscheen een werkje over .Tilburg en zijn Omgeving". Wij lezen hierin talrijke bijdragen zoowel over Tilburg als industrie-centrum, als woonstad. De burgemeester van Tilburg Mr. Dr. Vonk de Both schretf de inleiding Naast artikelen over de verschillende gemeentelijke dienst» n zien wij een verhandeling over de industrie, van de hand van Mr B. v, Spaendonck. over het onderwijs van Prof. Dr. QoDSsens en over de rijke omgeving van F. J. Popelier. De burgemeesters van verschillende omliggende plaatsen, Oolrle, Dongen. Loonopzand Udenhou»,Berkel-Enschot, Olsterwijk, Oirschot, Oostelbeers, Hil- varenbeek en Oilze.Rtijen, schrijven over hun gemeente. Het lezenswaardige artikel over Loonopzand werd ge schreven door den Secretaris dier gemeente den heer M. A. van der Wee. Het is een goed verzorgd werkje, met mooie foto's, dat met graagte gelezen zal worden. R.KHandelshoogeschool, Verschenen is het vierde jaarboek der R.K. Handelshoogeschoolte Tilburg. Werd met het derde studiejaar de opleiding voor het candldaats examen aan de school afgebouwd, in 't vierde studiejaar 1930 1931 werd een begin gemaakt met de opleiding voor hei doctoraal examen, welk examen voor 't eerst zal worden afgenomen aan 't einde van 't vijfde studiejaar. Voor 't studiejaar 1930—1931 waren volledig ingeschreven 91 studenten, waarvan 88 mannelijke en 3 vrouwelijke, terwijl 5 personen slechts sommige colleges volgden. Het aantal volledig inge schreven studenten is dus sinds vorig jaar met 11 gestegen. In totaal kon aan 16 studenten het candldaats- diploma worden uitgereikt. De huisvesting der Hoogeschool werd uitgebreid door den bouw van een nieuw college- gebouw en een bibliotheek. CAPELLE. Op uitnoodiging van de Ned. Herv. Jongelings-vereeniging op O O. „Gideon" trad j.l. Donderdag avond 7 uur in de Ned. Herv. Keik a/d Loonschendljk als spreker op Ds. Lekkerkerker uit Oldenbroek. De rede van den geachten spreker, die tot onderwerp zijner overdenking Lucas 13 23 genomen had, werd met onver deelde aandacht door de aanwezigen beluisterd. J.I. Vrijdagmorgen circa 4 uur bleef de landbouwer A. de J. in de Tolsteeg alhier, die in verband met het kalven van een zijner koeien mei eenige buren in den stal was, plotse ling dood. Voor zijn achterblijvende kinderen een zwaar verlies. De legen j.l. Vrijdagavond door de plaatselijke tuinbouwvereeniging uitgeschreven vergadering, waarop de heer A. Dees uit Sprang een lezing zou houden over stikstofmeststcffen, kon door bijzondere omstandigheden niet doorgaan en zal nu op een nader te bepalen datum worden gehouden. Op een dezer dagen gehouden vergadering van het personeel der R V.S.. werkzaam in deze omgeving, werd door een incasseerder een collecte gehouden ten bate der blinden van Qrave, welke collecte f 15 80 opbracht. Voorwaar een voorbeeld dat navolging verdient. GEERTRUIDENBERG Openbare i Vergadering van den Raad der gemeente Qeertruldenberg op Viljdag, 19 Febr. 1932, des namiddags twee uur in het Gemeentehuis aldaar. Te behandelen zaken 1. Vaststelling kohier Hondenbelas ting 1932. 2 Voorstel van Burgemeester en Wethouders, om ingevolge artikel 265 le lid der Gemeentewet, voor het O E B. en Orondbedrijf aan te wijzen als boekhoudkundige, het Centraal Bureau voor verificatie en financieele adviezen van de vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten te 's Graven- hage. 3. Vaststelling begrooting der Ste delijke Godshuizen dienst 1932. 4. Wijziging steunregeling voor werklooze arbeiders, naar aanleiding van het besluit van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw dato 15 januari 1932 No. 800 Afd.W. en S. 5. Aanvraag voor bouwterrein van a. de Jong. b. G. de Bar. 6. Ingekomen stukken. Door tusschenkomst van den Burgemeester dezer gemeente zal aan de landbouwers die daarvoor in aan- merking komen, goedkoope ammoniak worden verstrekt. De biljartclub „Qeertruldenberg" behaalde op het j.l. gehouden biljart- concours de Hank met 5-tal een le prijs. Door het Raadslid, de heer C. jansen, is aan de werklooze arbeiders in deze gemeente een mud kolen ver strekt. Een prachtige daad I Tot bestuursleden van de Chr. Besturenbond Raamsdonksveer— Qeer truldenberg zijn gekozen de heeren C. Sneep te Raamsdonksveer, voorzilter J. C. Elzerman te Qeertruldenberg, secretaris; W. van Seters te Raams donksveer, Penningmeester. De bestuursleden voor de afdeeling Qeertruldenberg 2ijn de heeren J Blok, H. van Bracht, H. Langejans en P. Verhagen. Voor de Ned. Hervormde Ge meente alhier hoopt Zondag a.s. des voormiddags 10 uur voor te gaan Ds. Vermeulen uit Moerdijk. ANDEL. Herbenoemd is tot burge meester van Andel, Glessen en Rijs wijk A. D. van der Schans. EETHEN. Op Woensdag 17 Febr. a s. zal de Oer. Mannenvereeniging „Maranatha" le Meeuwen onder deze gemeente haar jaarvergadering houden In de Ger. kerk. Diverse onderwerpen zullen worden behandeld. Het kinderkoor „De zangvo geltjes* te Babilionlënbroek onder deze gemeente gaf een in alle opzichten goed geslaagde uitvoering. Vooral de kinderoperetie „Repelsteeltje" viel buitengewoon in den smaak en werd dan ook werkelijk eenig vertolkt. Directeur van dit koor is de heer A. W. van der Nat te Sleeuwijk. Kaatsheuvel 16 Februari 1932 Werkloosheid Kaatsheuvel. Op het bureau voor Arbeidsbemid deling en Werkloosheidsverzekering staan heden 54 personen als geheel of gedeeltelijk werkloos ingeschreven. Het aantal personen te werk gesteld in de Gemeentelijke Werkverschaifing bedroeg in de afgeloepen week 112. Aanbesteding. Onder architectuur van den heer J. A. Prins te Kaatsheuvel werd alhier heden voor rekening van de Firma A. Frederiks, Magazijn „De Zon" te Kaatsheuvel aanbesteed het verbouwen van het Meubelmagazijn en woonhuis in de Hoofdstraat. Uiislag: C. Michael. Vrijhoeve-Capelle Fl. 6950.— H. Molenschot, Kaatsheuvel 6800.— C. B. Timmermans, Sprang 6536.— C. J. Kolsteren, Kaatsheuvel 6526.— A. Kleijngeld, Kaatsheuvel 6350.— C. den Teuling, Kaatsheuvel 62ü0.— S. J. Pepping, Kaatsheuvel 6190 A. A. de Grauw, Waspik 6176.80 KleinloogenOversteeg,Viijh.-Cap.5810.- J. W. Nieuwenhuizen, Sprang 5775. P. P. de Grauw, Waspik 5695.— Gebr. v. d. Ven, Berkdijk 5645.— Gebr. v. d. Willigenberg, Sprang 5375.— A. H. Willemse, Sprang 5376.— G. A. Baeten, Waspik 5100.— Gebr. Brekelmans» Kaatsheuvel 4943.— Aanbesteding. Vrijdagmiddag had ten gemeente huize alhier de inschrijving plaats voor het sloopen van de voormalige onderwijzerswoning te Loon-op-Zand aan de Kerkstraat. Ingekomen zijn de volgende bil jetten Mertens Oosterhout f 63.— Vorselaars Tilburg f 161.— M. Coenen Kaatsheuvel f 175 W. Verhagen Kaatsheuvel f 179 50 De Wit Dranen f 262 - Den hoogsten Inschrijver werd het werk opgedragen. Vrijdagmiddag had ten gemeente- huize alhier de aanbesteding plaals voor het aanbrengen van diverse verbe teringen in de ambtswoning van den gemeentegeneesheer, aan de Hoofd straat te Kaatsheuvel. Ingeschreven werd als volgt: C. den Teuling Kaatsheuvel f 680 S Pepping f 661.— Gebr. v. d. Ven f 582 Gebr, Brekelmans f 570.— Gebr. v. d. Hoven f 566 C. Kolsteren t 544 A. Kleijngeld f 534 - L. v. Luxemburg f 525.— H. Molenschot f 508 Het werk is aan den laagiten in. schrijver opgedragen. Brand. Door onbekende oorzaak brak brand uit in het hutje van den ouden hall- blinden H. Kemmeren aan de Baan. In korten tijd was het barak tot den grond afgebrand. Een paar kippen en eenig geld werd een proot der vlatr men De man, die geheel alleen woonde en niet in ai te zindelijken staat verkeerde, is in de waschinrlchiing van de Gem Oasfabriek gereinigd en daarna in het Oudemannenhuis der Eerw. Zusters opgenomen. Tooneel. De leden der vroegere iooneelclub bij den heer joh Smit hebben het plan opgevat om na Pa9chen nogmaals op te voeren het bekende Tooneelspel „Offerande", waarmede de club destijds zoo'n groot succes heelt gehad. De recette zou ten bate komen van het Crisiscoml'é BURGERLIJKE STAND. 1—15 Februari 1932. Geboren: Pieter G. z. v. P. P. Hazen berg en A. M. Peeters. Adriana M. H. d. v. W. van Best en M. C. Lugters. Martina J. d. v. Leendert Koenen en M. M. Kops. Franciscus J. J. z. v. F. J. J. Hefjs en G. A. Leijtens. Jacobus M. J. z. v. P. J. Mon- sieurs en M. V. van der Velden. Arnoud J. z. v .N. H. van Rooij en L. E. M. Hen driks. Petrus M. z.v. P. A v. Woensel en A. v. Gils. Elis. en Maria d.v. P. C. de Rooij en P. de Roon. Gertruda M. d. v. H. M. Molenschot en A. W. Maas. Lauren- tius G. z. v. J. F. Damen en H. M. van Ree. Gertruda G. J. M. d. v. J. C. Pijnen burg en A. D. Zweerts. Philomena J. J. d. v. J. J. Schoenmakers en G. J. M. C. Cruyssen. Martina d. v. J. van der Lin den en M. J. van Wanrooij. Johannes A. P. z. v. P. Broeders en A. M. Kemmeren. Pieternella d. v. P. Krufjf en G. Ramstein. Overleden: Hendrik Hamers 70 jaren. Catharina M. H. Damen 5* mnd. d. v. J. E. Damen-Hollants. Martinus F. A. So- mers 27 jaren. Pietronella van Dongen weduwe van Bernard Kanters 76 jaren. Johannes C. Verhoeven, echtgen. van Eleida G. Kolsteren 61 jaren. Goverdina B. Sanders 36 jaren. Johannes L. Koks li jaar z. v. G. L. Koks en D. M. Oomens. Hendrika E. Verhagen, weduwe van A. J. van Os. Huwelijken Martinus P. van der Vel den 26 jaar en Anna W. van Dijk 26 jaar. Jan van Gulik 20 jaar en Hendrika G. Dingemans 20 jaar. Hubertus J. Ypelaar 23 jaar en Cornelia P. van der Mierden 21 jaar. Hermanus J. L. Kolster 22 jaar en Lamberta W. A. Spierings 24 jaar. Franciscus A. M. van Berkel 26 jaar en Wilhelmina M. C. van Dongen 28 jaar. Johannes C. Hoevenaar 22 jaar en Johan na M. Boutier 17 jaar. Johannes Dekkers 21 jaar en Maria van Gulik 17 jaren. SPORT, R. W. B. Het terrein van Zalt Bommel werd afgekeurd. Het BVV-terrein te 's Bosch was echter uitsteker d bespeelbaar. Onze reserves zijn met een gelijk spel tegen BW 5 uit den Bosch terug gekomen. RWB 4 weerde zich legen BW 6 uitstekend, doch moest tenslotte met een 6—2 nederlaag naar huis. Pijnenburg wint in Chicago. Ondanks de nederlaag van hei Ne- derlandsch elftal heeft sportief Neder land Zondag toch nog een succes be haald. De Tilburgsche wielrenner Jan Pijnenburg won n.l. de zesdaagsche te Chlcogo, waar hij een koppel vorm de met Vannevele. Toen hij verleden week niet minder dan 6 ronden op de leiders achter was, hebben we al niet meer aan de overwinning gedacht, maar de stoere Brabantsche jongen wist geleidelik aan zijn achterstand in te loopen, tot hij met één ronde voorsprong wist te winnen Een prachtige prestatie, waarmede Pijnen burg den Nederlandschen sportnaam in 't buitenland heeft hoog gehouden. BINNENLAND. Het dagblad De Morgen. Naar wij vernemen, zijn de fhan- cieele bronnen van het democratisch R K. dagblad De Morgen vrijwel uit geput, waardoor voortzetting van de exploitatie niet langer mogelijk zou zijn en opheffing zelfs reeds met ingang van 1 April a s. verwacht moet worden. (Stand.) Dr. Bendlen's kankerdiagnose. Zooals men zich zal herinneren heeft indertijd dr. Bendien, arts te Zeist, mededeelingen gedaan over een door hem uitgevonden methode ter vroegtijdige herkenning en besteding van kanker. Deze mededeelingen baar den groot opzien en veroorzaakten zoowel onder leeken als onder des kundigen een levendige discussie. De strijd pro en contra de methode— Bendien nam zelfs een zoodanigen omvang aan, dat de medische autorl- teiten er zich mee gingen bemoeien en een serieus onderzoek instelden. Aanvankelijk kwam men in Lelden tot een negatief resultaat en ook uit Enge land, waar men zich aanvankelijk zeer ingenomen met de methodeBendien betoonde, kwamen mtnder gunstige uitkomsten. Te zelfder tijd werd echter een onderzoek ingesteld aan de Utrecht sche Universiteit, waar de methode in vollen omvang werd nagegaan en proeven werden genomen. Verschillende deskundigen verkenden bij de genomen proeven hun medewerking. Na maandenlange onderzoekingen zijn de onderzoekers thans tot het resultaat gekomen, dat de methode van dr. Bendien noch voor de her kenning van kanker, noch voor de bestrijding dier ziekte waarde beeft. Bevordering gebruik Nederlandsch Jabnkaat De Minister van Onderwijs K. en W heeft aan de besturen van de gesub sidteerde bijzondeae scholen een cir culaire gezonden waarin er op wordt gewezen dat de Nederl. industri» i. in verband met den algemeenen eco- nomischen toestand, met grootemoe! Hjkheden hebben te kampen. Dit heeft tengevolge aldus de circulaire dat zelfs vooiheen bloeiende be drijven gevaar loopen ten onder te gaan, dat op groote schaal werkkrach- ten worden ontslagen, en dat de werk gelegenheid in, het land voortdurend kleiner wordt. De uitkeeringen aan de werkloozen leggen tengevolge hiervan groote ff an cieele lasten op, aan de publieke kassen. Teneinde te voorkomen, dat deze toestand nog steeds verergert, is het onder meer zaak, dat de verbruikers in Nederland, indien eenigszins moge Hjk. gebruik maken van het Nederl. Fabrikaat. Aangezien het bij den minister geen twijfel lijdt, dat ook den schoolbesturen het groote belang hiervan duidelijk is. wordt met aandrang verzocht in de behoeften van de onder die besturen staande scholen zooveel als mogelijk is te voorzien door aanschatffog van producten van vaderlandschen bodem of van in ons land vervaardigde arti kelen. In het bijzonder wenscht de minister hierbij de aandacht te vestigen, dat voor verwarming zoo eenigszins mo gelijk aan Ltmburgsche kolen de voor- keur dient te worden gegeven. Ongunstige toestand in de mijnindustrie In verband met het feit, dat op de particuliere mijnen ongeveer 500 ar- beiders tegen 1 Maart zijn ontslagen, heeft de Ned. Mijnwerkersbond een verzoek tot de Contact-Commissie ge richt om een spoedvergadering van deze Commissie te beleggen, ten einde de mogelijkheid te bespreken om door bijzondere maatregelen dit massa ontslag nog te voorkomen. De toestand van de Nederlandsche mijnindustrie is op bet oogenblik allerongunstigst. De beperkende maatregelen van België en Frankrijk en daarnaast de onbe lemmerde invoer van buitenlandsche kolen, hebben een crisis in ons mijn bedrijf gebracht, welke de directie voor de grootste consequenties heeft gesteld Vooral de particuliere mijnen met hun zeer belangrijken afzet naar België en Frankrijk leden gevoelige klappen, zoodat men moest komen tot pruduc tiebeperking, wilde men het bediiji ge/,ond houden. Hiertoe werden in den loop van dit jaar reeds zeven Feier schichten ingelegd, maar bierbij kon het niet blijven. Thans moet men overgaan tot een noodmiddel: massa ontslag. Of met het aangekondigde ontslag van 500 arbeiders uitkomst verkregen wordt, d'ent te worden be twijfeld. Men heeft zich thans tot hel alleruiterste beperkt. Alle hoop ia ge vestigd op de regeering. Komt zij, zoo meent men, niet met beschermende maatregelen voor eigen mijnindustrie, dan wordt door de paticuliere mijnen het ergste gevreesd. Te lang heeft men gemeend, dat ons mijnbediijf er be- trekkelijk goed voorstond. Dit was meer schijn dan werkelijkheid, omdat de mijndirecties tot nog toe alles gedaan hebben om de uiterlijke gevolgen van den innerlijken slechten toestand, zooals loonsverlaging, Feierschichten (produc tiebeperking) en massa-ontslag, voor de mijnwerkers weg te nemen. Thans gaat dit niet meer en de toe«tan(j vraagt dringend om interventie van <j{ regeering. Bouw van de Waalbrug bij Nijmegen Omtrent den a.s. bouw van de Waalbrug bij Nijmegen heeft het Corr, Bureau te bevoegder plaatse inliet]! tingen Ingewonnen over den huldigen stand van zaken. Zooals men weet werd met de daarvoor noodige werk. zaamheden gewacht op de dijkver. legging bij Lent. Nu deze omlegging tot stand is gekomen, kan worden aangevangen met den bouw van het landhoofd bij Lent en in aansluiting daarmede met den bouw van het landhoofd bij Nijmegen. Inmiddels is evenwel voor het fun. deeringsweik nog een onderzoek gaande, ten einde een inzicht te crijgen in de bodemgesteldheid. Waarschijnlijk zal tn dit jaar reeds een aanvang kunnen worden gemaakt met de landhoofden bij Lent en hl] Nijmegen. Daarna komen geleidelijk de pijlers aan de beurt. Verwacht wordt, dat met den geheelen onderbouw ongeveer drie jaren gemoeid zullen zijn, waarna de aanbesteding van den bovenbouw kan plaats hebben. BUITENLAND. Het kab net-Laval afgetreden. Reuter meldde gisteravond uit Parijs; De Senaat verwierp heden met 157 tegen 134 stemmen het verzoek van Laval, de behandeling van delnterpel. laiie Ptyronnet tot Vrijdag te verdagen, De regeering had de kwestie van vertrouwen gesteld en is daarop afge. treden. Argentinië en Zwitserland aan 't woord te Genève. De gewezen minister van Buiten landsche Zaken, Bosch, (Argentinië) veiktaarde, dat zijn land voor een groot gebied een klein leger heeft, dal zelfs niet voldoende is voor politie diensten. De legeruitgaven 2ijn slechts zes ptocent van de geheele begrootirg,1 Bosch stelde voor, dat de staten, die de verdragen van Londen en Was hington niet hebben onderteekend, af zonderlijk een verdrag zullen sluiten en wenschte permanente bewapening», contiöle en definitie van het begtip oorlogscontrabande. De Zwitsersche gedelegeerde Motta wees met nadruk op de sombere ge beurtenissen tn het Verre Oosten, die de conferentie ongunstig b»Invloeden. Motta gelooft niet aan onmlddelijk integrale ontwapening en htt is vol gens hem nog lang niet zeker, dat bij algeheele ontwapening de staten toch niet tot gewelddadigheden zullen over gaan. Daarmede was de idee van Litwino! doeltrtffend afgemaakt. HQ «orak zijn waardeering uit over de Fransche voorstellen, maar meende, dat zoolang de Bond nog niet univer seel is en Amerika geen iid (over de Sovjet—unie sprak hij niet) de idee van een internationaal leger niet te verwezenlijken is. Hitler contra Hindenburg. In de „Volkische Beobachter" pu bliceert Hitter den volgenden oproep; Als een laatste poging om het nood lottige Weimarsche stelsel te redden, hebben de in de minderheid zijnde partijen der zwart—roode coalitie be sloten generaal—veldmaarschalk Von hindenburg voor het presidentschap candidaat te stellen. Hierdoor wordt de politiek der ineenstorting voortgezet. Het nationale Duitschland zal daarop het eentg mogelijke antwoord geven; De nationaal—socialistische bewe ging moet overeenkomstig haar strijd tegen het stelsel die candidatuur ver werpen. Het uur van afrekenen met de November—mannen is gekomen. Wij betreuren het, dat generaal—veld maarschalk von Hindenburg zich Hel bewegen zijn naam in den strijd te laten gebruiken. Telegrofische verbinding met Sjanghai verbroken. Sedert Gister 6 uur (pl. tijd) zijn de telegrzfhche verbindingen tusschen Sjanghai en Europa verbroken. De |apamche minister van Oorlog heeft verklaard, dat hij alle militairen, die noodig zuilen zijn, naar Sjanghai zal zenden en hen zal terugroepen, zoodra hun missie is beëindigd. Aanvankelijk werd gehoopt, dat de huidige strijdmacht in Sjanghai vol doende zou zijn, om het 19de legef der Chineezen te verdijen, indien het blijft weigeren zich vrijwillig terug te trekken, doch thans begint men in olficieele kringen bezorgd le wor den. daar men gevoelt op een twee sprong te staan. Eenerzljds wordt erkend, dat tegen slag der Japanners door onvoldoende troepen ernstige gevolgen zou hebben, terwijl men anderzijds gaarne het zen* den van meer troepen wil vermflden, gezien de financieele moeilijkheden

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 6