Verkoop van bouwterreinen. Opcenten gemeente-fondsbelasting. Discussies over steunregeling en den finantieelen toestand. Geen reden tot overdreven bezorgdheid 17. Zaterdag 27 Februari 1932. 55e Jaargang. VIERDE BLAD. Oisterenavond kwam de raad onzer gemeente In openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den Edelach b. Heer Burgemeester Moonen. Secretaris: de heer v. Mierlo. Afwezig: de heer J. Kiijberg. De notulen der vorige vergadering gorden onveranderd goedgekeurd. Naar aanleiding van een verzoek van den heer Nuijien zegt de Voorzitter toe de notulen voortaan ie nummeren. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. 3i' Van de Oed Staten 1. Goedkeuring raadsbesluit van 22 Januari 1932 tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Baardwljksche Straat aan W. J. van der Mee. 2. Ooedkeuring raadsbesluit van 22 Januari 1923 tot het verieenen van ontheffing van de huur van een winkelpand aan de Markt aan de Wed. A. Pullens. 3. Afschrift van het K. B. van 11 |anuarl 1932, nr. 4. houdende goedkeuring o a. van de bij raads besluit van 4 Juli 1930 vastgestelde verordening op de klasse-indeeling voor de personeele belasting. 4. Uitnoodiging intrekking raads besluit van 22 Januari 1932 tot wijziging van de beheersverorde- ning der gemeentebedrijven. b. Van verschillende personen mede- deeling aanneming hunner benoeming tot lid der commiss'e tot wering van jchoolverzuim, c. Van het Nederl. Instituut van Architecten te Hengelo. Verzoek om in de instructie van den gemeente- bouwkundige een bepaling op te nemen waarbij het hem verboden wordt om werk voor particulieren te verrichten. De Voorzitter zegt dat deze bepaling bier reeds bestaat. Hij mag alleen met toestemming van B. en W. als deze het in het algemeen belang nuttig oordeelen anders dan voor de gemeente werk verrichten. d. Van W. van den Hammen alhier. Verzoek om een perceel bouwterrein over te nemen In verband met het vast te stellen uitbreidingsplan. De Voorzitter zet deze kwestie nader uileen. De heer v. d. Hammen heeft van de Diaconie destijds een stukje grond tegenover het s'adon gekocht Nj is in bet ontwerp-uiibreidingspian over dat stuk j e een straat geprojecteerd. Nu er reeds aankondiging van dit plan In de bladen is geschied mag daarop niel gebouwd worden zoolang het uitbreidingsplan nog niet dtfinitief is vastgesteld. Bigft die s'raat daar be slaan dan zal v. d. Hammen daarvoor een redelijke schadevergoeding ont vangen. Vervalt die straat dan wordt het bouwverbod opgeheven. Tot zoo lang er echter nog niets dtfiaitiefs vast staat kan het niet bebouwd worden en is het ook voor de gemeente zeer bezwaarlijk dit terrein over te nemen. Men zou hiermede ook een precedent scheppen want meerderen hunnen thans in hetzelfde geval ver- keeren. Hoe onaangenaam B. en W. 't ook vinden voor den heer van der Ham men, moeten zij het onder deze om standigheden ontraden om het terrein door de gemeente aan te koopen. Ver- moedelflk zal het wel niet zoo heel lang meer duren eer het uitbreidings plan d* fi iltief vastgesteld wordt en dan is het bezwaar uit den weg ge ruimd. Na eenigje discussie wordt op voor- ilel van B. en W. besloten niet op 't verzoek in te gaan, hoezeer men ook de onaangenaamheid aanvoelde welke de heer van der Hammen buiten zijn achuld hierdoor ondervindt. 3. Voorstel tot verkoop van perceelen bouwterrein aan de Baardwljksche Straat. (Wij verwijzen onze lezers naar het prae-advies van B. en W. omtrent dit Punt dat men in het derde blad van M nummer vindt afgedrukt.) Voor wat het verzoek van de fa. J. vermeer betreft kan de raad er zich zonder discussie mee vereenigen dat «n stuk van 48,7 strekkende meters aan haar verkocht wordt voor f 60.— per M. op voorwaarde dat binnen l'/a jaar dit perceel geheel zal zijn bebouwd zooals de fa. Vermeer reeds als haar voornemen heeft te kennen gegeven. Verzoek van den heer H. Klerx Sommers idem (zie prae-advies )3e blad). De heer v. Haren heeft er bezwaar tegen dat op dit moment nu het huls van C. Kleix nog niet vrij is en dus andere gegadigden niet kunnen weien dat het bouwterrein op den hoek der Baardwljksche straat reeds te koop is, aan H. Klerx Sommers thans dit per ceel wordt verkocht. Dit acht hij een zekere bevoordee!i< g van een bepaald persoon, want ook andere gegadigden moet men de gelegenheid geven hier naar te dingen. Een ander bezwaar vindt spr. den doc B. en W. bedongen prijs van f3000.— hetgeen neerkomt op f77 per strekkende Meter. Dit moge in verhouding tot de andere perceelen. die k f60.— verkocht zijn een goede prijs lijken, maar men mag niet uit 't oog verliezen dat de eerste bouwers een zekere risico Hepentoen was niet te voorzien dat deze straat in zulk een snel tempo en met zulke aardige woningen zou worden be bouwd. Bovendien is het aan den ingang der straat gelegen en een hoek pand dus een veel gunstiger stand, waarvoor z.i. een veel hoogeren prijs mag worden bedongen. De gemeente diende hierover nog zoolang de be schikking te houden tot dit terrein vrij kwam en te zorgen dat daar een fraai hoekpand werd geplaatst. Een garage acht spr. daar minder op zijn plaats. Om al die redenen zou spr. willen adviseeren voorloopig nog niet tot dezen verkoop over te gaan. De voorzitter zegt dat de heer Klerx-Sommers reeds van den beginne af zich met B. en W. in verbinding heeft gesteld om zich bij verkoop van dat terrein de voorkeur hiervan te verzekeren. Hemjis alleen gezegd dat B. en W. er nota van zouden nemen dat hij de eerste aanvrager was maar met het oog op de overeenkomst met den vroegeren eigenaar den heer C. Klerx kon moeilijk iets worden toegezegd. Nu is kort geleden aan den heer Veltman een stukje verkocht van het voorste gedeelte en daarop schijn! de heer Kleix Sommers bang te zijn ge worden dat er nog meer aan dat voorste stuk zou worden gekloofd. Wat betreft het gebouw dat daar verrijzen zal zullen B en W. er natuur- lijk voor waken dat het esthetisch ge heel er niet door lijden zal. Volgens de plannen wordt het een fraai winkel hoekpand met magazijn en garage er achter. Bij B. en W. heeft ook mede als motief gegolden dat de mogelijkheid niet uitgesloten is dat door dezen verkoop een spoediger bebouwing van dat hoekterrein zal worden verkregen. Wat den prijs betreft moet niet uit het oog verloren worden dat dit stuk vanaf de voorzijde over een gedeelte slechts 10 M. diep is en de overige ter relnen waren 18 40 M. diep zoodat eigenlijk bij prijs vergelijking de koop som wel tweemaal zoo hoog is als van de andere perceelen. De heer v. Haren meent dat men dit niet zoozeer een terrein aan de Baardwijkschestraat moet noemen doch aan de Min. Lotffdraat waar men zeer veel voor bouwterrein wil betalen en bovendien is het een hoekpand wat de waarde ook verhoogt. De heer Spijkerman is het hiermede eens. Niet zoozeer het aantal meters, maar de stand moet hterb ij in aan merking worden genomen. Ook vindt spr. dat, al is de heer Klerx de eerste aanvrager geweest dit nog geen motief is voor voorkeur en men ook anderen de gelegenheid moet geven. De Voorzitter meent, dat men wat stand betreft niet moet gaan over drijven. Hij kan het persoonlijk nu niet zoo'n prachtige stand noemen voor een winkelpand op dien hoek. Het ligt verder niet op den weg van de gemeente met zoo'n perceel te gaan marchandeeren. Daartoe komt het na tuurlijk als men nu ook nog andere gegadigden afwacht. Vooral In dit sta. dium, nu men weet dat Kierx er op gesteld is en welken prijs deze wil betalen, zou men, vooral van onbe vriende zijde kunnen verwachten, dat men dezen prijs ging opdrijven. De gemeente dient er een goeden prijs naar billijkheid voor te vragen en B. en W. meenen dat f 3000,— ais zoo danig genoemd kan worden. Het per. ceel grenst aan dat van den heer Klerx- Sommers dus voor deze is het 'i meeste waard. De heer Pullens deelt het bezwaar van de heeren van Haren en Spijker man dat ook andere gegadigden de gelegenheid moeten hebben om dit perceel te koopen. De heer van der Qeld meent dat sommige raadsleden zich thans zeer inconstquent toonen, Met de kwestie van de verbindingsstraat Mr. v. Cooth straat—Stationsstraat wilde men vooral speculatie met bouwterreinen tegen gaan bij de betrokken eigenaars Thans is de raad z.i. echter aardig op weg om te speculeeren met dit perceel want men gaat zoodoende den heer Klerkx dwingen om hooger te bieden. De heer Pulles komt op tegen deze voorstelling het gaat bij hem over het recht. De bedoeling is slechts dat het per ceel te koop gesteld had moeten wor den om ieder de gelegenheid te geven er naar te dingen. De heer Eibers acht den geboden prijs in verhouding tot die van de aangrenzende perceelen, zeer accep tabel. Naar het aantal strekkende meters betaalt Klerx nu f 660 meer hoewel het terrein gedeeltelijk slechts half zoo diep is. De heer Nuijten meent gehoord te hebben dat destijds bij aankoop van dat terrein door de gemeente met Klerx die er ook zin in had een af spraakje is gemaakt, dat hem inder daad wel eenig voorkeursrecht zou geven. De voorzitter zet nader de toedracht uiteen waaruit blijkt dat de door den heer Nuijten ontvangen inlichtingen niet geheel juist zijn, Wel is hem geschreven dat hij als eerste gegadigde voor dat voorste stuk stond genoteerd. De heer Spijkermam is het er mee eens dat de gemeente niet moet gaan marchandeeren, doch zij mag het ge ruit zakelijk bekijken en het voile bedrag zien te krijgen wat zulk een terrein op zoo'n stand waard is. Zij is toch geen filantropische instelling. Voorzitter. Vindt U het daar dan zoo'n buitengewoon aantrekkelijker! stand voor een winkelpand Spijkerman. Ik vind heel Baardwijk niet zoo aantrekkelijk, maar voor Baardwijk is het daar toch .nog de gunstigste stand. Pullens. De heer Spijkerman meent dat een prijs van f3000.— voor dat terrein te goedkoop ls, maar gezien zijn opvatting o/er Baardwijk zou men weer moeten concludeeren dat daar de grond tot eiken prijs te duur is Hij zal het wel zoo kwaad niet hebben bedoeld, maar men mag ook den grondprijs aldaar weer niet gaan vergelijken met een soortgelijk terrein In het centrum van Waalwijk Spr.'s bezwaar bestaat slechts hierin dat er meer bekendheid aan dezen verkoop had moeten worden gegeven om ook anderen de kans te geven. De voorzitter is er van overtuigd dat, als er werkelijk meer ernstige sollicitanten waren deze wel eens iets van zich zouden hebben doen hooren, maar alleen Klerx is er herhaaldelijk over bij hem geweest. Spr. heeft nog een paar namen hooren noemen doch toen hij er met een over sprak, liet deze hiervan niets merken en een ander die er eens naar geïnformeerd heeft liet nooit iets rmer van zich hooren. Slechts een liefhebber was er nog voor een gedeelte om er een woonhuis op te bouwen, doch dan wordt het terrein hoe langer hoe korter en minder waard De heer v. Driel heeft nog een andere berekening opgezet om den prijs te bepalen Hij rekent het voorste gedeelte ter breedte van 10 en diepte van 15 M„ gelegen aan de Min Loi-ffstr. tegen 150 per meter en de resteerende 24 M a 160 zooals de aangrenzende perceelen verkocht zijn en komt dan eveneens aan f 3000 wat hij dus een redelijken ptiji noemt. De heer v. Haren vindt f 150 per meter in Baardwijk aan de straat op dat punt te goedkoop. Er is voor f 125 per M. in Baardwijk niets te krijgen, omdat er zoo goed als geen bouwterrein aan de Orootestraat te vinden is. De Voorzitter vindt die prijzen voor Baardwijk nog al hoog als men nagaat dat bouwterrein in het centrum van Waalwijk k f 100 per M. te krijgen is en in de Mr. van Coothstraat de per ceelen jarenlang braak hebben gelegen toen zij voor f 150 per M. te krijgen waren. De heer Spapens acht den geboden prils, gezien den prfls waarvoor de aan grenzende perceelen die veel dieper waren verkocht zijn, alleszins redelijk. De raad begeeft zich op gevaarlijk terrein als hij fn dit stadium de be slissing ging uitstellen, want dan wordt het natuurlijk een kwestie van loven en bieden wat de gemeente niet moet uitlokken. Na nog eenlge discussie constateert de voorziiter, dat de twee voornaamste bezwaren zijn, dat men ook anderen de gelegenheid wil geven en dat de prijs niet hoog genoeg is. Hij zal daarom hel voorstel van B. en W. splitsen en allereerst in om vraag brengen op het terrein reeds direct zal worden verkocht en als dit wordt goedgekeurd dan komt het voor stel om het aan Kleix voor f 3000,— te veikoopen. Met 8 tegen 4 stemmen besluit de raad tot dtrecten verkoop en met 10 legen 2 stemmen tot verkoop aan den heer H. Klerx voor f 3000.—, Bij het eerste voorstel stemmen de heeren v. haren, v. Driel, Pullens en v. d. Waerden tegen bij het tweedt waren alleen de heeren v. Haren er. Spijkerman tegenstemmers. Ook met de rectificatie van de kadastrale vermelding van de ver kochte f erceelen (zie prae-advies in dit nummer) kan de raad zich ver eenigen. Geschenk voor 't Raadhuis. De Voorzitter deelt mede dat door den R.K, Middenstandsbond, afd. Waalwijk, een monumentale koperen lantaarn is aangeboden aan het ge meentebestuur, bestemd voor de hall van 't nieuwe raadhuis. Het zich interesseeren voor de alge- meene zaak noemt spr. een burger, deugd, en dit aanbod is een uiting hiervan. Namens B. en W. stelt spr. voor het geschenk in dank te aan- vaarden en den R.K. Middenstands, bond mede te deelen dat het aanbod op hoogen prijs is gesteld. De raad kan zich hiermede ver eenigen, De gemeente financiën. De Voorzitter brengt hierna een voorstel ter tafel tot het aangaan van een tijdelijke geldleening. De Voorzitter geeft hierbij een toe. lichting en zegt dat de gemeente er nog niet in geslaagd is een geldleening aan te gaan. Uit besprekingen mei verschillende personen uit de geld. wereld is hem gebleken dat 't crediei der gemeente Waalwijk ernstig ge schokt is, tengevolge van de ietwat overdreven stemming die gemaakt is teneinde de invoering der schoenen, contingenteeringte bespoedigen. Vooral in de bladen is de toestand eenigszins overdreven, hetgeen naar spr. aan. neemt natuurlijk met de beste bedoe ling gebeurd is. Spr. moet trouwens toegeven dat hij zelf ook heeft mee gewerkt om deze stemming te fokken. Dit alles heeft echter in financieele kringen zulk een stemming gemaakt, dat er voor de gemeente moeilijk meer aan geld te komen is. Dat de toestand echier nog niet zoo erg it. en dat deze vooral sinds de contingenteering heel wat is opge- klaard licht spr. toe aan de hand dei cijfers der werkloosheid. Op het ©ogen blik telt de gemeente 322 werkloozen waarvan 120 gedeeltelijk zonder werk zijnhet getal is dus reeds sterk teruggeloopen, sinds het critieksn punt, toen er 480 waren, zijn er reeds bijna 160 weer aan het wetk kunnen gaan. Spr. raadt aan de handen ineen te slaan om te trachten de meening om trent de credietwaardigheid van Waal wijk op hetzelfde pen terug te bren gen als voorheen, want het wordt tljr» dat de gemeente weer eens een goe den naam krijgt in de geldwereld. Hij vraagt hertoe ook de medewerking van de pers. Spr, heeft 't mogelijke gedaan om van 't rijk geld te leenen, doch hier vond hij geen gehoor, daar de ge meente van andere zijde nog een lee ning tegen 6'/i0 pCt. was aangeboden Toen hebben B. en W. pogingen ge daan om een kasgeldleening te k'ljgen. Het eerste aanbod was tegen 53/4 °/0, nu is echter een tweede aanbod gt komen tegen 43/4 hetgeen spr. aan nemelijk lijkt. Besloten wordt een kasgeldleeninj van f 200 000 aan te gaan voor dt tijd van 2 maanden en tegen 43/4 °/0 Wethouder Eibers vraagt nog eens ex'ra de medewerking der pers. De Voorzitter stelt hierin voldoendt vertrouwen: .de heeren gebruiken it den regel wel de noodlge takt*. De heer van Haren waarschuwt er tegen nu direct hoog op te geven ove< den toestand, zulks in veiband met dt contingenteeringdie immers nog slechts voor drie maanden is geregeld. Er is wel eenige verbetering ingetreden, maar daarbij moet in aanmerking ge nomen worden dat het thans het bes t eelzotn Is. Bekljkf men 't uit ditoo,?. punt dan is het aantal werkloozen nog zeer groot. De heer v. Driel. In zaken wordt de credietwaardigheid afgemeten naar het al of niet betalen der wissels. De gemeente heeft tot nog toe nog altijd aan hare verplichtingen kunnen vol doen. De heer v. Haren. Zoolang we maar kunnen leenen! Ook de Voorzitter hoopt dat de contingenteering na de eerste drie maanden zal verlengd worden. De verbetering wil hij voor 't grootste deel danken aan de invoerbeperking. Fondsbelasting en Werkloozenzorg. 4. Vaststelling verordening op de heffing en invordering van opcenten op de hoofdsom der gemeentefonds belasting over 't belastingjaar 1932- 1933. De Voorzitter merkt op dat dit be sluit louter pro forma genomen moet worden, daar de regeling reeds bij de begrooting zoo is vastgesteld. De heer v. d. Waerden wil echter over dit punt een en ander in 't mid den brengen. Spr. beziet de conse quentie van het praeadvies van B. en W. Spr. merkt op dat de werkelijke opbrengst der gemecntefondsbelasting voor 't jaar 1931 -'32 niet is geweest 90.000, zooals B. en W. aannamen, maar 98.900. Spr. herinnert er aan dat de toenmalige inspecteur der be lastingen in een beschouwing, gewijd aan de financieele verhoudingswet, dit bedrag reeds geschat had. Deze meening is toen door spr. overgeno men, doch werd door B. en W. als on juist bestreden. Het praeadvies van thans bevestigt dat de inspecteur en spr. indertijd gelijk hadden en dat de schatting van B. en W. wel wat aan den veiligen kant was. Aangenomen dat de G.F.B. 20 pCt. minder zal opbrengen, hetgeen voor spr. nog geenszins vast staat, zou men er toch nog met 38 opcenten kunnen toekomen. Spr. meent dat 38 opcenten reeds voldoende zijn, zoodat bij 't be houd van 45 opcenten meer dan vol doende binnenkomt om hij aanname der regeeringsvoorstellen betreffende de korting aan de gemeenten vooi .'die korting gedekt te zijn. Bij het heffen van 05 opcenten dus 27 meer dan noodig is, wordt een overschot verkregen van 21362.40. Spr. vraagt zich af waarvoor B. en W. dit overschot noodig hebben. De Voorzitter geeft toe dat de be rekening van den heer v. d. Waerden juist is, maar men staat voor conse quenties die niet te overzien zijn. Reeds weken achtereen is wekelijks 950 aan werkloozensteun uitge keerd. Bovendien loopt ook de op brengst der bedrijven terug. Dit alles is voor spr. reden om den veiligen weg te bewandelen en ook 't volgend jaar 65 opcenten te heffen. De heer v. d. Waerden: U wilt dus op de begrooting 1932 65 opcenten heffen met het oog op de werkloozen zorg? Voorzitter. Ja, als we een overschot houden, kunnen we beter daarna de belasting omlaag brengen. Tn een cri sistijd als deze acht spr. dergelijke sprongen in de belastingheffing niel te vermijden. De heer v. d. Waerden zou liever zien dat de meerdere opbrengst voor de steunregeling bestemd wordt. Hij heeft den indruk dat men de steun regeling zoo zuinig mogelijk toepast. Nog steeds gaat men door met het op vragen der spaarbankboekjes, hoewel de raad toch gevraagd had dit niet meer te doen. Spr. is er niet voor hel overschot voor een volgend jaar te re serveeren, wel wil hij het voor steun- uitkeering bestemmen. De heer Nuijten wijst er op dat zich grensgevallen voordoen. Dan worden de menschen in den regel naar het crisis-comité gestuurd en vandaar worden ze weer terug verwezen naar de commissie. Spr. gelooft dat de re geering er toch niets tegen zal heb ben dat ook de menschen die in der gelijke grensgevallen verkeeren, ge holpen worden. De voorzitter wijst erop dat zich tal rijke moeilijke gevallen voor de com missie voordoen. Zoo zijn er menschen die er niet aan denken te gaan werken als zij daartoe in de gelegenheid zijn gesteld, omdat zij slechts weinige gul dens meer kunnen verdienen dan zi) uit d? stin trekken. Natuurlijk zijn sommige menschen de dupe van zulke mistoestanden. Spr. is er echter van overtuigd dat nog veel geld komt waar het niet noodig is. Als men de kans heeft, zal men de commissie bedriegen om zooveel mogelijk te trekken. Spr. gelooft dat de commissie geheel volgens de rijksregeling tewerk gaat. Wat be treft de spaarbankhoekjes heeft de mi nister gezegd dat daarmede rekening dient te worden gehouden. In dit verband wijst spr. erop hoe dit in Den Haag geregeld is, daar moeten de steuntrekkenden een verklaring tee kenen dat een onderzoek mag worden ingesteld naar hetgeen zij belegd heb ben.- Weth. Smolders geeft als voorzitter der steuncommissie nog een verduide- Nil®1®6' pe Echo van het Zuiden. eenteraad Waalwijk

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 11