ia. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ISO li Alles moet weg Spotkoopjes Voor. mMJBRABAND 4Htnaf FBISOBAM I t FEUILLETON Winkelnieuws. VUMMER 17. ZATERDAG 27 FEBRUARI 1983. Ito JAARGANG. r9*le- c°udhM Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. IS. Telegr.-Adres: ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. De Schelde Ri|n verbinding Een belangrijk vraagstuk De kwestie van de verbinding Schelde—Rijn meer bekend ais Moer. dp—kanaal staat wederom In de grootste belangstelling, niet in minst in Brabant. De oorzaak daarvan mag in hoofd zaak gezocht worden in 't feit, dat men met reden vreest dat ook minister Beeiaerts van Blokland in weerwil van zijn vroegere uitdrukkelijke verklarin gen België terzake van dit kanaal wil tegemoetkomen, ten koste van den natuurleken voorsprong inzake de Rijnvaart van Amsterdam en Rotter dam en niet minder van de economi sche positie van Brabant. Wij spraken hiervoor van de belang stelling voordeze zaak, welke is uitge bouwd tot eene krachtdadige actie en die is ingezet hierin Brabant en wel te Breda, Roosendaal en Bergen op-Zoom, (ook den Bosch heeft z'n kanaal— comhé0) en waartoe Dr. van de Poel te Breda in 't Dgbl. v. N Br. indertijd een goed opgezet ee krachtig initiatief door geschrift en woord heeft geno men, daarin gesteund door de heeren irs. van Konijnenburg en Bongaerts Maar ook elders zat men niet stil, de Kamers van Koophandel te Rotter dam, de Nationale Unie, de Ned. Mij. van Nijverheid hebben vergaderingen belegd en geschriften verspreid en hoewel deze lichamen misschien liever geen enkele concessie gaven, zijn zi) ook thans blijkbaar gewonnen voor het Brabantsche voorstel, aan BelgiC te geven wat gegeven kan worden, zonder de belangen van ons land van „De Echo van het Zuiden". Laatste Week MOL's Uitverkoop MOL blijft goedkooper. voorbfl te gaan, zonder de economi- sche voordeden voor eigen land op te offeren, nl. een zg. plan Konpen- burg, een plan dat België tegemoet komt, dat België geen geld kost, maar dat ook Brabant helpt, speciaal Bergen, op Zoom een zeehaven geeft en den natuurlijken voorsprong van Rotterdam en Amsterdam niet wegneemt. Zoo Is een eenheidsfront over vrjj- wel geheel Nederland gemaakt, waar mede de regeering dus terecht reke ning zal moeten houden. Duidelijk kwam deze eensgezindheid tot uiting op de belangrijke vergade. ring die Zaterdag 1.1. te 's Gravenhage werd gehouden en waarbij bijna alle departementen der Ned Maatschappij van Nijverheid vertegenwoordigd wa ren. Ook de Nederlandsche pers heeft zich achter dit standpunt geschaard, waarvan we hier een paar voorbeelden aanhalen en waaruit dan ook duidelijk blijkt dat de regeering zich toch wel tweemaal moge bedenken om weder om te komen met een kanalen-plan, dat indruischt tegen hare vroegere uitdrukkelijke verklaringen en tegen de belangen van ons eigen volk, die in casu te veel toegeven aan de over dreven wenschen van onzen nabuur waar het mogelijk is beider belangen te dienen en al mosten de onze natuur, lijk premair blijven- „De Tijd* zegt o.a.: Het ware wenschelljk, dat de regee ring de openbare meening niet achter het net laat visschen. Haar niet tijdig erkennen zou zich erger kunnen wre ken dan in 1927. Het Brabantsche Comi'é van Actie b.v. beveelt het pian-Konljnenburg aan. Onze regeering is natuurlijk het standpunt toegedaanliever geen tractaat met België dan een. dat weer verworpen zal worden. En daarom kan onze regeering wei niet met het bedenkelijke plan Beeiaerts in de Kamer komen. Wil zij niet een nieuwe Schelde Rijn-verbinding schuldig blij ven, doordat België weigert het kanaal- Van Konijnenburg te betalen, dan heeft zij enkel te doen wat Brabant vraagt om klaar te komen. Brabant doet dan ook goed te blijven aandrin gen op de totstandkoming van het plan-Van Konijnenburg op Nederland- Naar het Engelsch van HOOFDSTUK VII. Wat Directeur Philips van de zaak dacht. De twee vrienden keken elkaar aan. Dat was te verwachten, merkte Cal- thorp laconiek op. Ja, maar dat maakt het geval niet minder beroerd, meende Guy. Maar het geen we door dien brief ontdekt hebben, zou zich in deze brandkast het heele ver mogen van Sir Roderick hebben moeten bevinden. Wat moeten we doen? Zien het terug te krijgen, klonk het droog. Martin zal er heusch niet met die steenen vandoor zijn gegaan om er ganze- bord mee te spelen. Ten slotte is het niet zoo erg, Guy. Zoo gauw hy probeert het een of ander stuk te verkoopen, is hij er by. Ik ga nu eerst naar de kleedkamer om de papieren door te zien. Ga jij bui ten maar eens rondkijken. Als ik wat be langrijks ontdek, laat ik je roepen. Achter het kasteel bevond zich een Hollandsche tuin en Guy genoot van alle bloeiende bloemen en planten, die met verfijnden smaak op het grasveld ge groepeerd stonden. Er was een vijver waarop waterlelies dreven en waarvan de oevers begroeid waren met irissen. Achter den vijver lag een lage rotstuin en een zomerhuis. Guy had 'n uur rond gedwaald in dit fraai aangelegde ge deelte van het park, toen Calthorp hem wenkte. Meneer Philips, de bankdirecteur uit Keswick is er, vertelde de advocaat, toen hy met Guy de trappen van het ter ras opliep. Hij ging hem voor naar een zijkamer, die aan de groote bibliotheek grensde, waar een kleine man met een blozend gezicht op hen zat te wachten. Droevig geval, heeren, zy hij toen Guy en Calthorp zich hadden voorge steld. Vreeselyk. Had U het nieuws al in Keswick gehoord, toen U mijn telegram kreeg? vroeg Calthorp. Ja, vanmorgen in de vroegte, de menschen in de streek zijn er vol van. Zijn de juweelen veilig heeren? ging hij op fluisterende toon voort. Veilig? Ze zijn verdwenen, flapte Calthorp plompverloren uit. Had ik het niet gedacht! riep de bankdirecteur. Maar laat ik U eerst eens alles vertellen. En Philips haalde een dubbele vel foliopapier uit zijn zak en vouwde het open. Ik heb alle gegevens hier. Had Sir Roderick zijn bankzaken bij Uw firma? vroeg Calthorp. De laatste vier en twintig jaar hadden wij de eer Sir Roderick tot onze clienten te mogen rekenen. Zijn banksaldo werd destijds van een Londensche bank over geschreven. Het was een mooie trans actie voor ons; ik was juist directeur van de bijbank im Keswick geworden. Het saldo bedroeg nooit minder dan vijf duizend pond en er zijn enorme bedra gen over zijn rekening geloopen. Maar ik heb Sir Roderick overigens in geen sche kosten en dat wel zoo spoedig mogelijk. Voor Rotterdam's plaatselijk belang is het 't meest gewenscht, dat er heelemaal geen nieuwe Schelde— Rijn—verbinding komt. Deze komt er echter zeker, en dan is het voor Rottterdam toch wel het beste, dat het pian-Van Konijnenburg wordt uit gevoerd, instede van het plan van onzen minister van bultenlandsche zaken. Het „Hbld.* heeft er aan herinnerd, dat de kernvraag is en blijft, waar de kenmerkende eigenschappen beginnen en eindigen van een Moerdijk-kanaal, zooals Nederland in 1927 onverbidde lijk heeft afgewezen. O/er technische bijzonderheden zal daarbij, zooals vanzelf spreekt, meeningsverschil kun nen bestaan, ook onder Nederlanders maar de hoofdzaak behoort na het memorandum van 7 Mei 1929 duide lijk te: tja voor ledereen. En die hoofdzaak isdat een nieuw kanaal, hoe dan ook, de natuurlijke econo mische positie van de Nederlandsche havens en dan zijn bedoeld de Rijn havens, niet mag verzwakken.* B39 PER Vi POND GEEL.... 30* GROEN 35 ROOD...40 tien jaar meer gezien. Martin, zyn ver trouwensman, was de bemiddelaar tus- schen hem en onze bank. Tusschen twee haakjes, 'n weinig toegankelijk en zwyg- zaam mensch, die Martin. De rente van Sir Roderick's effecten werd geregeld bijgeschreven. Deze bedroegen destijds ongeveer veertigduizend pond per jaar, maar het werd geleidelijk heel wat meer, omdat Sir Roderick niet meer dan de helft gebruikte en de rest in nieuwe be leggingen stak. Hoe ter wereld maakte hy twintig duizend pond op ,als hij zoo eenvoudig leefde, riep Guy. Ik geloof dat Sir Roderick veel an tiquiteiten kocht, antwoordde Philips, j Dat is zoo, beaamde Calthorp. Ik i heb dat boven in de boeken gezien. Ja Sir Roderick was 'n groot kunst liefhebber, ging Philips voort. Martin woonde altijd de antiquiteitsveilingen in Londen by. Hij verdiende wel de naam van vertrouwensman, want hy kon vrij elijk over Sir Roderick's geld beschik ken, wel iets ongewoons voor een be diende, zou ik zeggen. De cheques wer den door hem geteekend. Wij hebben hem heel wat uitbetaald, altyd goud nooit papier, maar wat hij er mee uit voerde Alles is in de boeken veranwoord, viel Calthorp, den bankdirecteur in de rede. O, zei Philips merkbaar teleurge steld. Dan moet ik bekennen dat ik Mar tin ten onrechte verdacht heb. Maar luistert U verder. Veertien jaar geleden, het was in Februari, kreeg ik op een morgen een brief van Martin, waarin hij mij verzocht bij Sir Roderick te komen. Ik wilde wel eerlijk bekennen, dat ik 'n beetje tegen dat bezoek opzag: ik herin ner het mij als den dag van gistaren. Ik Het .Algemeen Handelsbled* merkt oa. het volgende op: .Waar men In België positieve ver gissing begaat ls de zienswijze, als zouden wij worden gedreven door had mij Sir Roderick heel anders voor gesteld, dan hy in werkelijkheid wa», als een soort kluizenaar een norsche zwijg zame zonderling. Maar tot mijn verba zing werd ik heel vriendelijk ontvangen door een langen, knappen, grijzen heer. het echte type van een landedelman. Ik voelde mij dadelijk op mijn gemak met hem. Hij was heel zakelijk en vertelde mij, dat hij gedurende de eerstvolgende vijftien jaar zijn vermogen in kostbare edelsteenen wilde omzetten. Eigenaardig, meende Calthorp, en vanwaar juist die periode van vijftien jaar? Ja, dat zou ik u niet kunnen zeggen maar wat ik heel vreemd vind is, dat nu die termijn van vijftien jaar ongeveer voorbij is, Sir Roderick gestorven en dat zijn saldo sterk geslonken is. Hoeveel is er nog over? infor meerde Guy. i Het juiste bedrag is en hier raadpleegde de bankier zijn folio pa- J pier een en veertig duizend zes hon derd zes en vijftig pond, 9 shilling en twee pence. Dan kan ik er u bij vertellen, klonk Calthorp's stem, dat Sir Roderick vlak voor hy stierf van plan was vijf en der tig duizend pond voor den aankoop van een Indisch kroonjuweel te besteden. Philips scheen niet buitengewoon ver baasd over deze mededeeling. Ja, stemde hij toe, er zijn heel wat kostbare juweelen gekocht en dikwijls voor enorme bedragen. Het laatste be drag betaalden wij in December uit. Hebt u al gevolgtrekkingen ge maakt uit deze eigenaardige manier van doen van Sir Roderick, meneer Philips? vroeg de advocaat. Wel honderd, meneer, ze houden echter geen van alle steek. Maar ik heb i'rt (f oedkcvpc CJabak vijandigheid tegen .elke overeenkomst" met België. Wederom spreken wij natuurlijk slechts voor onszelven, al zien wij geen principieel verschil in deze quaestle tusschen Amsterdam en Rotterdam, of tusschen Noord- en Zuid- Nederland. Dat in Nederlandsche krin gen die zich nauwkeurig rekenschap geven van de economische gevolgen welke een pseudo—Moerdljkkanaal voor de Nederlandsche welvaart als geheel zou hebben, groote overeen stemming van opvattingen bestaat, is juist op de vergadering der Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel zeer duidelijk gebleken. Maar evenzeer als daar bijv. het departement Amster dam zich solidair verklaarde (mede uit zeer tastbare Amsterdamsche havenbelangen) met Rotterdam en met de Noord—Brabantsche departe menten ln een ondubbelzinnige afwij zing van een gesloten Antwerpen— Rfln—verbinding, die de natuurlijke voordeelen van onze Rijnhavens duur. zaam zou aantasten en waartegenover dien Martin nooit vertrouwd, het zou my niets verbazen als hy er de hand in heeft gehad, in den aankoop en in de verdwijning. Toen de directeur vertrokken was, waren de twee vrienden tegen hun ver wachtingen nog niet veel wijzer gewor den. j Wat voor idee heb jij je over de zaak gevormd, Dick? vroeg Guy. Ik weet het eerlijk gezegd nog niet. Een testament heb ik ook nog niet ge vonden, maar dat maakt voor jou den toestand eerder beter dan slechter. Mar tin heeft de boeken bijgehouden en alle inkomsten en uitgaven zyn verantwoord. Het landgoed schijnt niet veel op te brengen; er zijn maar twee boerderijen; uit de opbrengst van de eene is het on derhoud van het huis en uit de op brengst van de andere dat van het park en de wegen bestreden. Aan den tuin is veel geld besteed, maar voor de rest zijn de uitgaven niet hoog. En het geld dat Martin opnam, vroeg Guy. Philips had gelijk, hij heeft onge veer duizend pond per jaar getoucheerd. Éen mooie toelage zou ik zeggen. Ja, maar zyn salaris bedraagt twee pond per week. Het staat alles in de boeken. Dus jij hebt voorloopig die veer tigduizend, die nog op de bank staan, Sir Guy Bertram. Verder dit huis met al zijn kunstschatten, je kunt het er wer kelijk mee doen. En als de juweelen ge vonden worden, nu dan.... Ja, als, zeg dat wel. -Martin zal zijn vrijheid heusch niet lang meer genieten, voorspelde Calthorp optimistisch. lil! lil I (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waalwytsclie en Lmigslraatsche Courant* MAAT5CHAPPY VAM VE*EKERIMG OP HETLEVEM Archibald Marshall. 9) PERHPOi - i t

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1